Israël zegt samenwerkings overeenkomst met VS op In Silezië zitten 1300 mijnwerkers ondergronds opgesloten Lijdzaam verzet? Prijskompensatie gaat 3,57 procent bedragen AGENDA Aktief en passief verzet Vuurwerk mag niet te hard knallen Poolse ambassadeur in VS vraagt asiel De wereld bevolking Vrachtwagens weer thuis Ruiten ingegooid van Russisch gebouw Koninklijk gezin naar Oostenrijk Ontploffing op vissersvaartuig De legbatterijen voor kippen Twee jaar voor ontucht Boerderij in Nunspeet uitgebrand Alcoholaktie Zestien vermisten na scheepsramp (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 PARIJS/WENEN/MOSKOU, 20-12. In Silezië zitten 1.300 mijnwerkers ondergronds opgesloten. Een eerste uitgang van de mijn hebben zij al opgeblazen en ze drei gen dat ook te doen met een tweede, als ordetroepen het terrein betreden om de mijnwerkers te verwijderen. Dit heeft het Sowjet-persbureau Tass zondag gemeld, zich beroepend op een kommuniqué van het ministerie van binnenlandse zaken in Warschau, De Poolse radio heeft nog geen melding gemaakt van de aktie in de Ziemowit- mijn in Tydny, op 15 km van Katowice, waar eerder deze week zeven mensen omkwamen toen ordetroepen het vuur openden op mijnwerkers, die weiger den aan het werk te gaan. Er is volgens het Sowjet- persbureau ook een staking aan de gang op de vliegtuigfabriek te Swid- nikiesz de „raddraaiers" zouden zijn gearresteerd. Overigens zou in 95 procent van de Poolse fabrieken wor den gewerkt en „wordt de openbare en arbeidsdiscipline beter", aldus Tass. De uitingen van aktief - en die van passief - verzet kan men beschouwen als eenn reaktie op een oproep van solidariteitsvoorzitter Lech Walesa. Bijna een week geleden (op 15 decem ber) liet hij via het Episcopaat een oproep cirkuleren om bloedvergieten te voorkomen maar tegelijk massaal te staken in de industrie en passief verzet te bieden in kleine bedrijven. dag na Kerstmis wordt hervat. Ook in Szczecin lijkt van weerstand op grote schaal sprake te zijp. De sekretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis, Anders Wijk- man, zei over inlichtingen te beschik ken dat op een staalfabriek daar 15.000 militairen het werk hadden overgenomen van onwillige arbei ders. Poolse kinderen niet naar Nederland HAARLEM, 19-12. De va kantie, die 90 Poolse kinderen in Nederlandse gezinnen zou den doorbrengen gaat niet door. De kinderen zouden za terdag op Schiphol zijn aange komen om een maand in Ne derland wat uit te rusten en aan te sterken. De aktie was georganiseerd door 'de Haar lemse arts Doets. Voorlopig zal het hele plan de ijskast in moe ten, zei Doets zaterdag. DEN HAAG, 18-12. De minister raad heeft ingestemd met een „ontwerp-vuurwerkbesluit" van staatssecretaris Lambers-Hacque- bard van volksgezondheid en milieu hygiëne om het lawaai dat vuurwerk produceert te beperken tot maximaal 150 decibel. Het voorstel moet nog worden be handeld door de raad van State. Ern stig gehoorletsel kan door deze voor stellen worden voorkomen. Volgens een rapport van het TNO-instituut voor zintuigfysiologie loopt circa zes procent van de vuurwerkgebruikers een blijvend gehoorverlies op. WASHINGTON, 20-12. De Poolse ambassadeur in de Verenigde Staten, Romuald Spasowski, en zijn gezin hebben de Verenigde Staten politiek asiel gevraagd. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, zondag in een interview met de televisie gezegd. De Poolse ambassa deur heeft politiek asiel gevraagd voor zichezelf, zijn echtgenote, zijn dochter en zijn schoonzoon, aldus Haig. Edwin Meese, adviseur van presi dent Reagan, zei dat het verzoek aan gaf hoe ernstig de interne problemen in Polen zijn. Hij noemde het karak teristiek voor het verlangen van het Poolse volk naar vrijheid. MANILLA, 19-12. Het vooruitzicht van een grote ramp door bevolkings explosie in de wereld is minder ge worden, zo hebben de deelnemers aan de 19e algemene konferentie van de Internationale Unie voor weten schappelijk bevolkingsonderzoek vastgesteld. De konferentie is in Manilla gehou den en donderdag geëindigd. De deel nemende demografen waren uit meer dan honderd landen naar Manilla ge komen. Zij hebben vastgesteld dat de jaarlijkse bevolkingsaanwas in de wereld zijn hoogtepunt voorbij schijnt te zijn, ongeveer 2 procent in 1960. Er is een dalende lijn en mo menteel is het cijfer 1,7 of 1,8 pro cent, ondanks dat verscheidene lan den, vooral in Afrika, nog moeilijk heden met de snelle groei van hun be volking. De demografen zijn het erover eens dat een hoog sterftecijfer en de be hoefte aan mankracht in het verle den, vooral in landbouwstreken, echtparen ertoe hebben gebracht meer kinderen te krijgen, maar dat de omstandigheden zich snel hebben gewijzigd. De wereldbevolking wordt mo menteel op vier miljard geschat. Voor het eerst sinds dertig jaren wa ren op de konferensite Chinese demo grafen aanwezig. „Flitsen" uit het buitenland DUSSELDORF. De 3,3 miljoen af nemers van het Westduitse elektrici teitsbedrijf Rheinisch-Westfalische Elektrizittatswerke (RWE) zullen va naf 1 januari gemiddeld 7,2 procent meer moeten betalen voor hun elek triciteit. De belangrijkste reden voor de tariefsverhoging is de sterke kostenstijging bij de exploitatie van kerncentrales. NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vrij dag het mandaat van Unifil, de VN- vredesmacht voor het zuiden van Li banon, met nog eens zes maanden verlengd, tot 19 juni 1982. Buitenaards leven MOUNTAIN VIEW, Califor- nië, 19-12. Om twee miljoen dollar te besparen en een sena tor te gerieven heeft de federa le regering in Washington het programma voor het zoeken naar buitenaards leven prak tisch stilgezet. Dit zoeken ge beurde met de grote radiotele scopen, zoals die ook in de Sowjet-Unie staan, en de teles coop waarover de staatsuni versiteit van Ohio beschikt. Zo nu en dan wordt ook geluisterd met de grote telescoop van Arecibo op Porto Rico. Wat ook nodig geacht wordt is een radio-spectrumanalisa- tor, die mogelijke gemaakt wordt door computers en die in staat is alle ruis uit de spectra te verwijderen. Daaruit bestaat het twee miljoen dol lar kostende projekt dat .zoe ken naar buitenaardse intelli gentie" genoemd wordt en dat nu wordt geschrapt. Het was ontwikkeld door de NASA en het Jet Propulsion Laboratory in Pasadena. Massaal verzet Op massaal verzet wijst ook de me dedeling uit Warschau, dat het werk op de scheepswerven in Gdynia, So pot en Gdansk pas weer op de maan- BERGH, 20-12. De laatste 42 vrachtwagens van het Nederlandse konvooi dat een week geleden naar Polen vertrok, zijn zondagmiddag om 14.30 uur gearriveerd bij de grenspost Bergh-autoweg. Eéén van de vrachtwagens moest worden gesleept. De vrachtwagens verzamel den zich kort na half drie op het dou aneterrein. Daarna ging het richtin Utrecht. AMSTERDAM, 20-12. Leden van het komité dat zich „Solidarnosc Overal" noemt, hebben in de nacht van zaterdag op zondag alle ruiten van het Russische Verkeersburea in de Honthorstraat in Amsterdam in gegooid. „De huidige onderdrukking van de verworven vrijheden van de akkoorden van Gdansk in Polen wor den niet getolereerd", aldus het ko mité in een telefonische verklaring aan het ANP. „De onderdrukking ge beurd op bevel van de Russen, door de Russen en door in Rusland opge leide Poolse volksverraders. Solidar nosc heeft duidelijk aangetoond dat het Poolse bureaukratische systeem failliet is. DUBLIN. Half november lag het prijspeil in de Ierse republiek 23,3 procent hoger dan een jaar tevoren, oz is in Dublin bekendgemakt. Het Ierse inflatiepercentage is het hoogste van de Europese Gemeen schap, Griekenland uitgezonderd, er zijn in Ierland 113.000 mensen werk loos, tien procent van de beroepsbe volking. PARIJS. De Franse nationale ver gadering is in derde en laatste lezing met 331 tegen 153 stemmen akkoord gegaan met het wetsontwerp voor nationalisering van vijf industriële koncerns, 36 banken en twee finan cieringsmaatschappij en BEIROET. Reddingsploegen heb ben vier dagen na de aanslag op de Iraakse ambassade in Beiroet, een Iraakse diplomaat levend onder het puin vandaan gehaald. De diplomaat Aziz Raschid, had ruim 75 uur bek neld gezeten onder een zware ijzeren staaf. Raschaid was bewusteloos en aanvankelijk werd gedacht dat hij dood was. LIMA. In een afgelegen gebied in het zuiden van Peru zijn 50 boeren in de Andes gedood of verdronken bij het bezwijken van een geïmprovi seerde brug van planken die zij aan het herstellen waren, aldus berichten zie zaterdag in Lima werden ontvan gen. WENEN. De leider van de Poolse vrije vakbond Lech Walesa zou een hartaanval hebben gehand toen hij donderdagavond het officiële nieuws van de zeven doden in Katowice ver nam. VATICAANSTAD. Paus Paulus Johannes II heeft een gezant, belast met een speciale missie, naar de Poolse hoofdstad Warschau gestuurd. Dit is zaterdag door het Va- ticaan meegedeeld. MOSKOU. President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft zaterdag in een rede ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag de eenheid van de Sowjet-leiding geprezen. Brezjnjev verwees in zijn rede niet naar de Poolse krisis. PARIJS, 20-12. Lech Walesa, de lei der van het Poolse vakverbond Soli dariteit, heeft de leiders van de Ka tholieke kerk van Polen gevraag om hulp, ook roept Walesa op tot mas saal lijdzaam verzet tegen het mili taire bewind. Dit zou blijken uit het een pamflet van Solidariteit, dat va nuit Polen naar het westen is gesmokkeld. DEN HAAG, 20-12. Koningin Bea trix, prins Claus en hun drie zoons zijn zondagochtend voor een winter- vakantie naar Oostenrijk vertrok ken. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Het koninklijk gezin maakte de reis per. vliegtuig- Vanaf Ypenburg. IJMUIDEN, 19-12. Zaterdagavond is op vijftig mijl uit de westkust van Denemarken het vissersvaartuig „Neeke" uit Terschelling na een ont ploffing in de machinekamer gezon ken, Twee opvarenden van de „Nee ke" hebben daarbij brandwonden opgelopen. Volgens een woordvoerder van het Deense reddingscentrum zouden de verwondingen niet van ernstige aard zijn. De twee gewonden, waaronder de schipper Dirk Verhaagen uit Ter schelling, wisten na de ontploffing in èen reddingboot te stappen. Zij wer den opgepikt door het vissersvaar tuig „Marleen" uit Terschelling dat de „Neeke" sleepte. STRAATSBURG, 19-12. Het Euro pees parlement heeft geen oordeel over een verordening van de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de E.G., over de afmetingen die legbatterijen voor kippen moeten hebben, vrijdag trok de Nederlandse Christendemocraat Teun Tolman een ontwerpresolutie die hij namens de landbouwkommissie van het parle ment had ingediend in om dat hij vond dat deze veel te veel geamen deerd was. Dit betekent dat het par lement uitspreekt geen oordeel te hebben en dat de kommissie met een nieuw ontwerp moet komen. Het voorstel tot een verordening vari de kommissie had de Europese kippen in legbatterijen een ruimte van 500 vierkante centimeter toege dacht. Tolman kwam in zijn rapport tot de konklusie dat een ruimte tus sen de 400 en 450 vierkante centime ter het meest ekonomisch was en stelde voor de ruimte op 450 vierkan te centimeter vast te stellen. DEN HAAG, 18-12. De prijsstijging tussen midden april en midden oktober bedroeg 3,57 procent en dit percentage is voor het merendeel van de cao's be palend voor de prijskompensatie eind 1981-begin 1982. In alle gevallen waarin eenmaal p?er jaar prijskompensatie wordt gegeven is doorgaans de stijging tussen oktober 1980 en oktober 1981 bepalend. Dat was 6,9 procent, aldus het mi- of 100 gulden per week. Als er sprake nisterie van sociale zaken. is van een vloer in de vakantiebijslag De loonmaatregel die onder meer voor laagstbetaalden mag dat bedrag een aftopping van de prijskompensa- met vijf procent worden verhoogd. In tie inhoudt, wordt op 24 december in 1980 waren deze vloeren bevroren, de Staatscourant gepubliceerd. Per procent prijsstijging mag geen hoge- re kompensatie worden toegekend dan 46,50 gulden bruto per maand. Deze aftopping geldt tevens voor de prijskompensatie die in de loop van volgend jaar wordt gegeven. De aftoppingsgrens lingt bij een jaarinkomen van 60.000 gulden, in- klusief vakantiebijslag, maar exklu- sief toeslagen e.d. Zoals bekend zal volgens de loon maatregel verder een korting van een half procent tot 7,5 procent wor den doorgevoerd. Voorts wordt aan het vakantiegeld een maximum gesteld van 433,33 gulden per maand MIDDELBURG, 18-12. De recht bank in Middelburg heeft vrijdag de 52-jarige J. S. uit Hulst veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens ontucht met zijn twee minderjarige dochters. De meisjes werden al op zeer jonge leeftijd gedwongen tot seksueel kon- takt met hun vader. De laatste tijd kocht de man het stilzwijgen van zijn dochters af met vijf gulden per keer. "Sijdens de zitting bleek dat de vrouw van S. pas na lange tijd naar de poli tie durfde te stappen, omdat haar man een potentaat was. NUNSPEET, 18-12. In het buiten gebied van de gemeente Nunspeet is vrijdagmiddag een boerderij geheel door een brand verwoest. De politie schat de schade op enkele tonnen. Er ontstonden geen persoonlijke onge lukken. Ook het vee bleef ongedeerd. In verband met instortingsgevaar heeft de brandweer de muren omver- getrokken. De eigenaresse slaagde er nog in enkele persoonlijke bezittin gen in veiligheid te stellen. De oor zaak van de brand is niet bekend. APELDOORN, 19-12. Bij een alko- holaktie die in de nacht van vrijdag op zaterdag door het hele land is gehou den bleek dat een op de 27 gekontro- leerde automobilisten te veel alkohol had genuttigd. In totaal werden bijna 20.000 auto's gekontroleerd. Vier hon derd automobilisten moesten hun auto laten staan, zij kregen een rijverbod opgelegd. Daarnaast moesten bijna driehonderd bestuurders mee naar het politiebureau om een bloedproef te laten afnemen. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt, omdat zij meer hadden gedronken dan wettelijk is toe gestaan. BEIROET. Naar eigen zeggen heeft het Iraakse leger de afgelopen week bij grondgevechten ruim 4000 Iraan- se militairen gedood. Iraakse vlieg tuigen hebben stellingen, in het zuid en van Iran gebombardeerd, aldus Irak. JERUZALEM, 20-12. Israël heeft de overeenkomst met de Verenigde Staten over strategische samenwerking op gezegd, zo blijkt uit een officiële verklaring die zondag na een kabinetsvergadering in Jeruzalem werd uitgege ven. In de verklaring wordt gezegd, dat Israël de opschorting door de VS van het eind november ondertekende memorandum over strategische sa menwerking beschouwd als een op zegging van de overeenkomst. „Is raël heeft 3700 jaar zonder een memo randum geleefd. Het zal nog eens 3700 jaar zonder dag leven", zo ver klaarde regeringswoordvoerder Arye Naor. De VS hadden eerder de onderhan delingen over de uitvoering van het memorandum, die in januari zouden beginnen voor onbepaalde tijd uit gesteld uit protest tegen de annexe ring door Israël van de Syrische Golan-hoogte. Vlak voor de kabi netsvergadering had premier Begin een gesprek met de Amerikaanse am bassadeur, Samuel Lewis. De Israëli sche minister van defensie had eer der de Amerikaanse stap „ondoor dacht" en „volkomen overdreven" genoemd. PENZANCE, 19-12. Voor de Engel se zuid-westkust bij Land's End wor den 16 mensen vermist nadat de Brit se kustvaarder „Union Star" zater dagavond op de rotsen van Land's End was gelopen en de reddingsboot, die al vier opvarenden aan boord had genomen, in de golven was verdwe nen. Doordat de machines van de „Uni on Star" waren uitgevallen dreef de kustvaarder naar de gevaarlijke rot sen van Land's End. Een inmiddels uitgevaren reddingsboot met acht man aan boord wist in de ruwe zee langszij de „Union Star" te komen en kon vier van de acht opvarenden aan boord nemen. BANGKOK. Vier Amerikaanse Vietnam-veteranen zijn terugge keerd naar Vietnam om daar te pro beren te achterhalen wat het lot is van 2500 vermiste kameraden en in formatie te vergelijken over de ge volgen van het ontbladeringsmiddel „Agent Oranje". Iedere maartdag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16,45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe /Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Maandag 21 december Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. ,,'t Kofschip". Schaatsenruilbeurs. 9.00 - 12.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Kommissie Welzijns beleid. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord gouwe e.o. 20.00 uur. Dinsdag 22 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring Afd. C.P.B. 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Kerstviering bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Kerstviering Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westhoek. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering landbouwvereniging „Eendracht bindt". 19.30 uur. Badhuisstraat. Kerstavond Ger. Vrouwenvereniging. 19.45 uur. Voormalig gemeentehuis. Snel schaakkampioenschap TOG. 19.30 uur. Woensdag 23 december Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad. Filmmiddag voor de kinderen. 13.30 uur. Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. Muziektent. Kerstsamenzang. Aan vang: 20.00 uur. Donderdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke kerst- zangdienst. 20.00 uur. Kerkwerve Hervormde kerk. Kerstnachtdienst. 22.30 uur. Burgh-Haamstede „Het Grote Zwijn". Klaverjas wed strijden. Aanvang: 20.00 uur. Haamstede Hervormde kerk. Kerstnachtdienst. Aanvang: 22.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Kerstzangdienst. 19.00 uur. Vrijdag 25 december Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Zangdienst. 19.00 uur. Kerkwerve Hervormde kerk. Kerstfeest zon dagsschool. 19.45 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Kerstfeest zondags school. 15.30 uur. Zaterdag 26 december Noordgouwe Autobedrijf Akkerdaas. Start puz- zelrit M.C. „Sparta". 13.45 uur. Maandag 28 december Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 29 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Sneldam- kampioenschap Schouwen-Dui- veland. 19.30 uur. Zaterdag 2 januari Haamstede Gemeentehuis. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. 19.30 - 21.00 uur. Maandag 4 januari Zierikzee Deltastraat 6. Opening magazijn Del tadienst. 9.00 uur. Dinsdag 5 januari Haamstede Graaf van Haamstede. Nieuwjaars receptie Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westhoek. 14.00 uur. Koffieshop Lange Reke. Nieuwjaars receptie N.B.v.P. Aanvang: 10.00 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2