Provinciaal ontwerp verordening geluidshinderdienst Pleun kapseist op Indische Oceaan Groenten duur door vorst DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW TAXATEUR MC België heeft regering Alkohol en medicijnen De artsen honorering Jtietnisse Koninklijk paar naar Amerika WA> ffih PÊ Bitr I 7 ij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 december 1981 138ste jaargang Nr. 23034 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon(01110)6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Gouden huwelijk - gouden zaak kortdurend gesprek met Pleun dat wordt uitgezonden via Hilversum 2. Om de eenzaamheid tijdens de kerst dagen een beetje te verzachten heeft de Tros het plan opgevat hem tweede kerstdag ongeveer een half uur te bellen. Familie en kennissen worden uit genodigd aan dit gesprek deel te ne men en verder kunnen belangstellen den ook via de telefoon een bood schap doorgeven of zelfs, als de ver binding goed is, even met hem pra ten. Dit telefoongesprek vindt plaats: zaterdag 26 december, tussen half twaalf en twaalf uur, Hilversum 2 in het programma Bosboom en Bekooy. Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland IS/IE3EUS/DE KOEPEL. Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 MIDDELBURG, 17-12. Gedeputeerde staten hebben de gemeenten in Zeeland een ontwerp van een verordening voor de provinciale geluidhinderdienst gestuurd. In die verordening wordt de sa menwerking geregeld tussen de pro vincie en de gemeenten op het gebied van onderzoek naar en bestrijding van geluidhinder. BRUSSEL, 17-12. Ruim vijf weken na de algemene verkiezingen (van 8 november) heeft België weer een re gering. De Vlaamse Christen- demokraat Wilfried Martens is de lei der van de nieuwe Rooms-liberale co alitie, waarvan de samenstelling donderdag bekend is gemaakt. Het is een regering die voor Belgische be grippen slechts gering van omvang is, want ze telt slechts vijftien mi nisters. Ook zijn er tien staatssekre- tarissen. DEN HAAG, 17-12. Het gekombi- neerd gebruik van alkohol en medi cijnen vooral als het gaat om slaap- en kalmeringsmiddels, is een indika- tie voor het aanwezig zijn van diep liggende problemen bij de rijder on der invloed. Tot deze konklusie komt dr. D. van Ooijen, direkteur van het studiecentrum voor hogere politie ambtenaren, in zijn onderzoek naar de gekombineerde gebruiker van al kohol en geneesmiddelen dat deze week in het blad „Verkeersrecht" is opgenomen. De geluidhinderdienst gaat in ie der geval bestaan uit een geluidmeet- dienst en een klachtendienst. Beide worden bij provinciale waterstaat ondergebracht. Geluidmeetdienst Taak van die dienst is - uiteraard - het meten van geluid. De gegevens moeten echter worden verwerkt, er moeten rapporten worden gemaakt en allerlei andere werkzaamheden die te maken hebben met aard en om vang van het geluid worden aan de dienst opgedragen. Gewerkt wordt voor de provincie en de aangesloten gemeenten. Voor de gemeenten moe ten g.s. een tarief op jaarbasis vaststellen. Volgens de wet geluid hinder moeten de gemeenten zelf me tingen verrichten in café's, bars, restaurants, etc. en ook in rekreatie- inrichtingen, zoals kantines bij sportvelden, dansscholen en corsstrerreinen. De gemeenten die niet meedoen in de dienst (Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Sas van Gent) kunnen op verzoek door de dienst toch metingen laten doen, vooropgesteld dat de werk zaamheden van de deelnemers niet in de knel komen. De tarieven voor de vijf gemeenten zijn anderhalf maal zo hoog als die voor de deelnemende gemeenten. Klachtendienst De werkzaamheden van de dienst liggen ook hier in de naam besloten. Iedereen die een klacht heeft over ge luidsoverlast kan terecht bij de dienst, die die klacht moet behande len, of als anderen daarvoor meer in aanmerking komen, de klacht aan hen doorsturen. DEN HAAG, 17-12. Het kabinet heeft plannen opgesteld om de hono rering van artsen in dienstverband in de kwartaire sektor tot een, wat het noemt, aanvaardbaar niveau terug te brengen. De honorering van deze belangrijke, met vrije beroepsbeoe fenaars verwante groep ligt nar het oordeel van het kabinet op een rela tief hoog niveau dat historische ge zien wellicht verklaarbaar maar thans niet meer aanvaardbaar is. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten ZIERIKZEE, 17-12. Het graat niet zo best met de zeezei ler Pleun van der Lugrt. Volgens de laatste berichten, via radiokontakt, is het zeiljacht „plat gegaan", omgeslagen dus en heeft het schip veel water geschept. In de kajuit was geen droog plekje meer te vinden. De kou en vocht gaan hem nu echt parten spelen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 22 dec.: Ieder jaar moet de dienst een ver slag maken met daarin vermeld alle klachten en de ma ier waarop die klachten zijn behandeld. De gemeenten is ge /raagd binnen twee maanden hun kommentaar op de regeling te geven en ook of zij be reid zijn zich bij de dienst aan te slui ten. Provinciale staten moeten te zijner tijd de verordenign vaststellen; tot dat tijdstip wordt gewerkt met een interim-regeling. DEN HAAG, 17-12. Koningin Bea trix en Prins Claus zullen in het ka der van de viering van het tweehon derdjarig bestaan van de diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en Amerika van 16 tot 28 juni 1982 een tweede bezoek brengen aan Ame rika. Dit bezoek draagt niet het ka rakter van een statiebezoek. Het sta- tiebezoek aan Amerika wordt door het paar afgelegd op 19 en 20 april 1982. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst donderdag laten weten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst houdt aan maar wordt zaterdag iets getemperd. De wind gaat namelijk tijdelijk uit de noordhoek waaien en de aanvoer over het relatief warme Noordzeewa- - ter zorgt voor wat minder lage tem peraturen. Het is zaterdag half tot zwaar be wolkt en vooral in de kustprovincies kunnen enkele sneeuwbuien vallen. Komende nacht is de vorst meest ma tig. Zaterdag overdag lopen de mid- dagtemperaturen uiteen van dicht bij het vriespunt aan zee tot ongeveer min 4 graden in het oosten van het land. De wind uit noord tot noord oost is matig en aan de kust tijdelijk krachtig. De tempering van de vorst is van korte duur want na morgen neemt de wind af en draait geleidelijk naar noordoost tot oost. 's Nachts gaat het dan op veel plaatsen weer streng vriezen. De vorstgrens strekte zich vrijdag morgen van zuid-Engeland over noord-Frankrijk en de Alpen naar de Balkan uit. Vrijwel heel Frankrijk zal het komende etmaal in de koude vrieslucht komen. In west-Spanje en Portugal lijkt een einde aan de droogte te komen. Er is op veel plaatsen in het afgelo pen etmaal zo'n 30 millimeter regen gevallen. Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -8 gr. Middagtemp.: -2 gr. Windkracht: variërend 2 Maandag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -8 gr. Middagtemp.: -4 gr. Windkr.: noordoost 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -8 gr. Middagtemp.: -4 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.46, onder 16.29 Maan op 0.08, onder 13.40 20 dec. Zon op 8.46, onder 16.29 Maan op 2.16, onder 13.59 21 dec. Zon op 8.47, onder 16.30 Maan op 3.23, onder 14.18 Nieuwe Maan: 26 dec. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 dec. 9.13 22.08 3.06 15.48 20 dec. 10.24 23.11 4.12 16.54 21 dec. 11.34 5.17 17.51 Doodtij: 20 december. MADRID. De Sowjet-Unie heeft op de veiligheidskonferentie in Madrid haar standpunt plotseling verhard en geweigerd te onderhandelen over een compromis-voorstel om de impasse in Madrid te doorbreken. Dit is don derdag van westerse konferentie- bronnen vernomen. ZIERIKZEE. Enkele leerlingen, docenten en medewerkers van de Rijksscholengemeenschap voerden donderdaga vond een musical op. De scene, de bewoner van Poortambacht bracht heel wat leerlingen op het toneel, die onder aan voering van Jan van Dijk met aktieborden liepen naar aanleiding van een „konfliktsituatie" tussen de RSGen het ge meenschapshuis. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GRUBBENVORST, 17-12. De vorst van de laatste dagen heeft de prijzen van wintergroenten op de veilingen fors en hier en daar spektakulair doen stijgen. Een kilo prei, dat een week geleden op de coöperatieve Venlose Vei ling in Grubbenvorst nog dertig cent opbracht, vond donderdag voor twee gulden zijn weg naar de handel. i De prijzen van delderie, boeren kool, savoiekool en spruitjes zijn sinds de inval van de vorst met ruim honderd procent gestegen. Veiling kringen verwachten dat de prijzen bij aanhoudende kou nog verder zul len stijgen. Oogst stagneert Door de als gevolg van de vorst zeer hard geworden grond stagneert de oogst op het ogenblik, terwijl de vraag van de konsument juist toe neemt, aldus woordvoerders van ver scheidene veilingen in het Westland. Een direktielid van Veiling Delft- Westerlee in De Lier zei donderdag dat ook de barre weersomstandighe den in Engeland hun invloed op de prijsvorming hebben. Deze veiling exporteert veel spruitjes naar Groot- Brittannië. Niet alleen wintergroenten, ook sla bracht donderdag aanzienlijk meer op dan eerder deze week. Zeezeiler te bellen op tweede kerstdag NIEUWERKERK. De afdeling Duiveland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen vierde, als alle af delingen op Schouwen-Duiveland, het Kerstfeest. Dat ge beurde met een bijeenkomst in het dorpshuis van Nieu- werkerk, waar onder andere een optreden was van het koor van de afdeling Schouwen onder leiding van me vrouw B. v. d. Linde-Florusse en met pianobegeleiding van mevrouw Ochtman-Moelijker, waarvan deze opna me. De presidente van de afdeling Duiveland, mevrouw Schoof, had voor haar toesprakje als thema ,,En het ge- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. schiedde", nadat zij de aanwezigen welkom had geheten. Na samenzang vertoonde de heer Riezebos een dia-serie met gesproken woord ,,De legende van de vierde wijze". Het optreden van het koor, dat enkele mooie Nederlandse en buitenlandse kerstliederen zong, werd afgewisseld door een kerstverhaal en een gedicht. Met het gezamen lijk zingen van ,,Ere zij God" eindigde deze kerstavond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat omslaan gebeurde (natuurlijk) onder zeer slechte weersomstandig heden, windkracht 11. Het zeiljacht herstelde zich echter en kwam vrij snel in oude positie terug. Pleun ver telde wel enorm te zijn geschrokken. De zeiler heeft inmiddels 13.500 mijl afgelegd en ligt nog steeds voor op schema. Hij hoopt volgende week^ langs Tasmanië te zeilen, richting Nieuw-Zeeland waar hij voor de kust één van zijn vrienden zal ontmoeten. Diverse films en foto's kan )iij aan hem overhandigen. Windvaan verspeeld Zijn laatste windvaan (hij had en kele reserve aan boord) heeft hij ver speeld. Provisorisch heeft Pleun het één en ander in elkaar gezet, maar hij heeft grote behoefte aan een serie nieuwe. Deze zullen hem tijdens het rendez-vous voor de kust van Nieuw-Zeeland worden overhan digd. Vrienden van Pleun zeiden dat hij zeer depressief klonk door de tele foon. Maar wat wil je, weken achter een leven in storm, regen en kou. Er was één lichtpuntje: dinsdag brak plotseling de zon door. Pleun vertel de dat hij onmiddellijk alle natte spullen op het dek had gelegd om te drogen. Praatje met Pleun Zoals wellicht bekend, heeft de Tros iedere zaterdagmorgen een Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudende vorst Half tot zwaar bewolkt en vooral in de kustprovincies enkele sneeuwbui en; minimumtemperatuur van min 4 graden op de Wadden tot ongeveer min 10 graden in het zuidoosten van het land; rHddagtemperatuur van 0 graden aa -*e tot ongeveer min 5 graden in zuidoosten; matige aan de kust tl. jelijk krachtige wind uit noord tot noordoost. i 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1