I Westerschouwen wil rechtstreeks worden geïnformeerd over ontwikkelingen bij pijlerdam Bestemmingsplan „Rikusweel" wordt op laag pitje gezet Mevrouw Moermond gaat „fit de VUT in" Kommissie van financiën gaat weer praten over watersportvereniging 5 Raadsvergadering STREEKNIEUWS Antwoorden kollege Bruinisse WESTERSCHOUWEN, 14-12. „Wij willen op de hoogte blijven en dan niet via de pers". Dat zei de heer L. Tiele- man (C.D.A.) op de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen naar aanleiding van de aangekondigde bezuiniging op de verkeersweg over de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. De heer Tieleman legde er de nadruk op dat de gemeente bij de gehele ont wikkeling nauw is betrokken en dat men rechtstreekse informatie wil heb ben. „Wat is nu duidelijk?", zo vroeg hij. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer moest het antwoord schuldig blijven, omdat het gemeen tebestuur hierover nog geen enkele informatie heeft gehad. Duidelijk heid moet zeker worden verkregen en zij zegde toe tegen de gang van za ken te zullen protesteren. Tennisbanen De raad ging over tot het nemen van een voorbereidingsbesluit ten behoeve van de aanleg van tennisba nen door de tennisvereniging Scelve- ringhe te Renesse op het voormalige terrein van de rioolzuivering gelegen aan de Mauritsweg-Stoofwekken. Daar de Kroon zich niet kon vinden in de door de gemeente genomen maatregelen ten aanzien van de Duinpolder, waar ook de provincie mee had ingestemd, wilden verschei dene raadsleden weten wat er nu gaat gebeuren. De raadsvoorzitter deelde mee, dat deze zaak nog een vervolg krijgt en dat het zeker niet zo is, dat men nu maar in dit gebied zijn gang kan gaan. Nauwlettend zal de ontwikke lingen in de gaten worden gehouden. De heer Tieleman deelde mee, dat er inmiddels alweer caravans zijn bijgeplaatst. De heer S. Roos (P.v.d.A.) konklu- deerde, dat er op de Duinpolder geen nieuwe ontwikkelingen zullen mo gen plaats vinden. Groene nota's Aan de orde kwamen ook de reak- ties van het gemeentebestuur op de z.g.n. groene nota's, struktuursche- ma Openluchtrekreatie en struktuur- schema Natuur- en Lanschapsbe- houd. In het schema Openluchtre kreatie wordt voorkeur uitgespro ken voor het vinden van ruimtelijke mogelijkheden voor de dagrekreatie binnen de stadsgewesten. Het rijks beleid voor de dagrekreatie in Zee land zal zich in de toekomst richten op het behoud en de kwalitatieve verbetering van de huidige rekrea- tiemogelijkheden. Naar de mening van het kollege zal echter zeker niet alle dagrekreatie opgevangen kun nen worden binnen de stadsge westen. Met name de kustgebieden hebben een zodanige aantrekkingskracht, dat een verdere toename van de dag- rekreatieve druk nog is te verwach ten, alle voorzieningen binnen de stadsgewesten ten spijt. Het kollege is dan ook van mening, dat voor de opvang van deze druk voorzieningen dienen te worden ge troffen op daarvoor in aanmerking komende punten langs de kust bui ten de verblijfsgebieden. Te denken valt dan aan de Brouwersdam, de Oosterscheldedam en de Schelphoek- haven, een en ander uiteraard met in achtneming van andere belangen. Deze voorzieningen voor de dagre kreatie kunnen dan tevens worden gebruikt door de verblijfsrekreanten uit de nabijgelegen gebieden en als zodanig bijdragen tot een verbete ring van het voorzieningspeil. De voorkeur gaat derhalve uit naar een spreiding van de rekrea tieve vraag. Voor het gebied behorende tot de gemeente Westerschouwen wordt blijkens het struktuurschema een konsoliderend beleid ten aanzien van de verblijfsrekreatie voorgestaan. Ook het kollege staat terughou dend tegenover een forse uitbreiding van de verblijfsrekreatie. Gestreefd wordt echter naar een geleidelijke af ronding van de ontwikkelingen op dit gebied met name ten behoeve van de opvang van toeristisch kamperen. De in het struktuurschema voor gestane kwaliteitsverbetering, wel ke onderschreven wordt, zal ook ex tra ruimtebeslag vergen. Weinig positief wordt gestaan tegenover de gedachte om nieuwe campings te vestigen in het achter land. De gebruikers van deze terrei nen zullen toch aan de kust willen vertoeven. De druk op de kust zal dan toch toe nemen en de verbindingswegen met het achterland zullen extra worden, belast. Watersport In het kader van de ontwikkeling van de watersport in de Oosterschel de kunnen in de gemeente Wester schouwen de aanwezige haven Schelphoek (thans nog werkhaven) en Burghsluis een rol spelen. De po tenties van het Schelphoekgebied met de daarin aanwezige haven zijn zeer groot, die van de haven Burghsluis beperkt. Rekreatief medegebruik In het struktuurschema wordt bij herhaling gewezen op de wenselijk heid tot verruiming van de mogelijk heden voor rekreatief medegebruik van landbouw- en natuurgebieden. Ook bij het kollege is het streven gericht op een bevordering van re kreatief medegebruik van de in de gemeente aanwezige natuurgebie den, waarbij gedachtwordt aan de aanleg van wandel-, fiets- en ruiter paden op zodanige wijze en op zoda nige plaatsen dat van blijvende scha de aan de waarden van het gebied geen sprake zal zijn. Het overleg hieromtrent met behe rende instanties verloopt echter uit erst moeizaam en geeft weinig reden tot optimistische verwachtingen om trent de realisatiekansen van dit re kreatief medegebruik. Vooropgesteld dient nog te wor den, dat ook bij de gemeente een be scherming van het natuurgebied de hoogste prioriteit heeft, doch daar naast wordt het standpunt ingewon nen, dat inwoners en rekreanten toch de mogelijkheid moeten hebben om van deze gebieden kennis te nemen en te genieten op een wijze, die geen afbreuk zal doen aan de waarden. Bevorderen Men is dan ook van mening, dat in het struktuurschema aandacht dient te worden besteed aan de bevorde ring van het rekreatief medegebruik in de kuststrook van Schouwen, zo als dit ook is aangegeven voor de kust van Zuid- en Noord-Holland. Natuurbehoud Ten aanzien van het struktuursche- De raad besloot toen tot een verho ging van twintig procent, plus nog maals 20 procent in vier achtereen volgende jaren, om op hetzelfde prijsniveau te komen van vergelijk bare havens. Omdat de wettelijk toegestane ver hoging 4 procent bedraagt, moest toestemming worden gevraagd aan het ministerie van ekonomische za ken, bij wie de watersportvereniging intussen een bezwaarschrift tegen de verhoging heeft ingediend. Andere kwestie Inmiddels speelt er een andere kwestie. Van de totale pachtsom wordt sinds vijf jaar een bedrag afge trokken als gemeentelijke vergoe ding op gedane investeringen door de watersportvereniging. De gemeente- wij deze zaak echter graag afbouwen, een afkoopsom ineens, waardoor een totaal havenbeheer kan worden ge voerd, aldus deelde wethouder L. J. ma Natuur- en Landschapsbehoud werd het volgende opgemerkt. Een groot deel van het grondgebied van de gemeente Westerschouwen is planologisch reeds bestemd tot „be schermd natuurgebied" en daarnaast aangewezen als beschermd natuur monument in de zin van de Natuur beschermingswet (Kop van Schou wen). Een beleid gericht op de instand houding van de bestaande natuur- en landschapswaarden van dit gebied, is geheel in overeenstemming met de doelstellingen der gemeente. Verschil van inzicht kan echter bestaan ten aanzien van de mogelijk heden voor rekreatief medegebruik. Extensieve vormen van rekreatie worden mogelijk geacht zonder dat de waarden van het gebied wezenlijk worden aangetast. Gewezen wordt in dit verband naar de reakties van de gemeente ten aanzien van de struk- tuurschema's Openluchtrekreatie en Landinrichting. Oosterschelde De primaire doelstelling voor de inrichting en het beheer van de Oosterschelde: „behoud en zo moge lijk versterking van de natuurlijke waarden met inachtneming van de basisvoorwaarden voor een goed maatschappelijk funktioneren, waaronder met name de visserij en de waterstaatkundige funkties wor den begrepen", wort door het ge meentebestuur onderschreven, mits onder de basisvoorwaarden voor een goed maatschappelijk funktioneren ook een beperkt rekreatief gebruik wordt begrepen. De raad kon zich vinden in het door het kollege ge maakte opmerkingen. De 'heer L. C. Hoogerhuis noemde het een goede zaak, dat er bezwaar tegen de groene nota's was gemaakt. Levensbelang De rekreatie noemde hij van le vensbelang voor de gemeente, een in dustrie waar het welzijn van het grootste gedeelte van de burgers mee is gemoeid. Graag had hij gezien dat er nog wat meer nadriik op de wa tersport was gelegd. Dr. H. J. van Zuylen (V.V.D.) be treurde het dat deze nota's alleen van c.r.m. afkomen en dat het ministerie van ekonomischae zaken hierin onge moeid is gelaten. De in de nota's genoemde getallen zijn volgens de heer Van Zuylen reeds lang achterhaald. De heer S. Roos was het eens met de Landin richting maar was tegen nog groot schalie uitbreiding. Lift Het laatste besluit dat in 1981 werd genomen was over te gaan tot de aan schaf van een lift in het gemeente huis voor 35.000,—, zijnde het reste rende bedrag van de Haringvliet- bruggelden, waaraan nog geen bestemming was gegeven. BRUINISSE Oh denneboom, oh denneboom Wie in deze donkere decembera vonden niet persé naar buiten hoeft, zal zich wel bedenken om kou en gladheid te trotseren. Wanneer hier aan, om wat voor reden ook, toch niet valt te ontkomen zal op het plein voor de muziektent toch een licht puntje ontdekken. De Bruse ondernemers hebben in samenwerking met het VW een ja renlange traditie voortgezet en weer een prachtige kerstboom met hon derd lichtjes op het plein gezet. Vorig jaar werd met lede ogen aanschouwd hoe baldadige jongelui vijftig lam pen 2,—) vernielden. Mocht deze mid-wintertraditie noodgedwongen door opnieuw vernielingen uit het dorpscentrum verdwijnen, zou er weer een stukje nostalgie en licht in de decemberduisternis verdwijnen. Kerstzangavond Op zaterdagavond 19 december, wordt er in de Nederlands Hervorm de Kerk van Bruinisse een kerstzang avond gehouden, waaraan weer ver schillende zangkoren hun medewer king hebben toegezegd, waaronder het kinderkoor „Halleluja" o.l.v. de heer J. P. Knop en de Chr. Gem. Zangvereniging „Laus Deo" o.l.v. de heer C. den Braber. Beurtelings bespelen mevrouw P. J. Schraver-Beekmans en de heer H. Hoogerheide het orgel. Dominee W. F. Teekens verzorgt de meditatie. De algehele leiding berust bij de her C. den Braber. De toegang is gratis. Tijd: zie agenda. Kerstsamerizang Ook dit jaar vindt er weer een kerstsamenzang plaats op het plein voor de muziektent en wel op woens dag 23 december. Mevrouw P. C. Schraver-Beekman bespeelt het or gel, terwijl ook een koperkwartet van „Nu met Hope" en Kees Hooger- werf, trompet, hun medewerking verlenen. Tijd: zie agenda. Oliebollenaktie Evenals voorgaande jaren ligt hét in de bedoeling van de Bruse C.J.V. klubs om de oudste inwoners van Bruinisse een kerstattentie aan te bieden. Ook het bejaardentehuis „In Afscheid bij Pr. Julianaschool Mevrouw Mooermond: Het omgaan met de jeugd zal ik missen." ZIERIKZEE, 16-12. Woensdagmiddag werd in besloten kring afscheid geno men van mevrouw Moermond, administratrice van de school voor L.H.N.O. en M.H.N.O. in het Jannewekken. In aanwezigheid van bestuursleden der Z.L.M., beheerskommissie, ouderkomissie, een afvaardiging van leerlingen, leerkrachten en huishoudelijk personeel opende direkteur Van Dam deze af scheidsbijeenkomst Als eerste gaf hij het woord aan de heer Geluk, die in een korte toespraak de ruim tienjarige loop baan van mevrouw Moermond schetste en als bijzonderheid ver meldde dat zij slechts enkele dagen gedurende deze hele periode moest verzuimen wegens ziekte. Hij dankte haar voor haar inzet en liet dit blij ken in de vorm van een bloemetje en een envelop met inhoud. 't Opper" wordt hierbij niet verge ten. Deze attenties van de plaatselijke C.J.V. klubs, t.w. meisjesklub „Rho- dé",trppisjesklub „De Kwakers" en jongênsklub „Daniël" worden op za terdag 19 december a.s. aangeboden. Om de kosten die hieraan zijn ver bonden te dekken, wordt er op don derdag 31 december een oliebolle naktie gehouden. BRUINISSE, 16-12. Tijdens het beantwoorden van vragen, naar aanleiding van de algemene beschouwin gen van de frakties, maandagavond in het gemeente huis, kwam ook het dempen van de brandvijvers (weer) ter sprake. Wethouder Van de Velde deelde desgevraagd mee, dat het kollege een verzoek aan de Heidemij heeft gericht om een plan op te maken voor de vijvers. ZIERIKZEE, 16-12. Zoals bekend hébben de forse verhogingen van de liggel den, waartoe de gemeenteraad van Zierikzee dit jaar besloot, grote onrust te weeg gebracht bij de watersportvereniging Zierikzee. Die verhoging kwam tot stand nadat de prijzen in Zierikzee waren vergeleken met andere soortge lijke havens. van Gastel maandagavond mee tij dens de raadsvergadering. Er was na melijk een schriftelijke vraag voor de rondvraag binnengekomen van de PvdA-fraktie, omdat alle frakties door de watersportvereniging waren ingelicht over de conflictsituatie met het gemeentebestuur, aldus een ver klaring van raadslid J. Groen. Wethouder Van Gastel meldde, dat maandagavond nog geen antwoord van de watersportvereniging binnen was over het voorstel met het oog op het totaalbeheer van de haven Inmid dels (woensdag) is dat antwoord ont vangen. De wethouder liet de raadsleden weten, dat het probleem moet wor den opgelost. Daarom zullen alle betreffende stukken ter inzage worden gelegd voor een nieuwe behandeling in de kommissie financiën, waarop het kollegestandpunt ter diskussie wordt voorgedragen. In plaats van de (twee) vijvers zou den er, al dan niet in kombinatie met parkeervoorzieningen, plantsoenen aangelegd kunnen worden. Invulling van de plannen zal in overleg met de omwonenden geschieden, aldus Van de Velde. Naar aanleiding van een vraag van de heer L. J. van den Bos, betreffen de de wenselijkheid om een regeling voor de duiksport op te nemen in de A.P.V., deelde raadsvoorzitter de heer T. C. Hekman mee, dat een der gelijke regeling er al is. Het duiken is wel degelijk aan regels gebonden. Rikusweel De heren Van den Bos en Schot stelde het plan „Rikusweel" aan de orde in hun beschouwingen. Onder verwijzing naar de op 19 november gehouden werkbespreking, zegde de wethouder dr. W. F. M. Vonk toe, dat het kollege binnen afzienbare tijd een voorstel zal doen voor het vote ren van een krediet voor het opstel len van een ontwerp-plan. De heer "Meeuwsen verzocht „Rie- kusweel" op een laag pitje te zetten en er niet te diep op in te gaan. De noodzaak ontbreekt naar zijn in zicht. Vonk merkte nog op, dat een bestemmingsplan ongeveer vier jaar nodig heeft om alle procedures te doorlopen. In het nü niet nodig, hoe het er over vier jaar uitziet, is in ie der geval nog niet te zeggen. „Het gaat hier dus niet over een akuut pro bleem, maar indien er geen plannen zijn, zitten we over vier jaar voor het blok", volgens Vonk. Weegbrug: Ten aanzien van vragen van drie fraktievoorzitters over het mogelijk afstoten van de weegbrug, wees het kollege bij monde van wethouder Van de Velde er op, dat slechts de heer Van Tuyl nog profijt heeft van de weegbrug. Daarom lijk het het kollege niet billijk, dat het nadelig saldo (de laatste vier jaar 12.000,-) door ge meenschapsgelden wordt gedekt. „Wij denken aan afstoting van de weegbrug, of het nadelig saldo vóór rekening laten komen van de heer Van Tuyl". De heer Schot had bezwaar tegen deze gang van zaken, omdat naar zijn mening deze zaak te persoonlijk werd behandeld. Het kollege zal in onderhandelingen treden met de heer "Van Tuyl. Hageweg De aanleg van een voetpad en ver betering van de Hageweg is een aan houdende zorg van het kollege. Dit zei wethouder Van de Velde in ant woord op vragen van Van den Bos en Schot. „Het kollege heeft de b.v. Re- kreatieprojekt Bruinisse in de gele genheid gesteld te reageren om in overleg met de gemeente iets aan de ze situatie te doen. Het kollege is evenwel van mening, dat deze zaak niet urgent is". P.v.d.A.-woordvoerder Bal had het kollege vragen gesteld over de uit breiding van de advieskommissies. Nodig volgens het kollege, om zoveel mogelijk de raadsleden te betrekken bij het bestuurlijke werk. „Deze TSehóëïte móet worden be: zien", volgens de heer Hekman, „in het kader van de behoefte aan demo- kratisering van het bestuur, en de be hoefte om raadsleden éérder en méér bij het werk en voorbereiding te be trekken". Naar aanleiding hiervan haalde de heer M. Meeuwsen (C.D.A.) een uitspraak van de minister van binnenlandse zaken aan: „Als we nu eens de helft van de advieskommis sies opdoeken, ze rijzen als pad destoelen uit de grond". Woorden, die uit het hart van elk raadslid ge grepen bleken, te zien aan het in stemmend geknik. Geen uitbreiding dus van kommissies, als het aan de raadsleden ligt en die hebben in deze het laatste woord. Woonruimte Op een vraag van de heer Schot, of het kollege voorrang wil verlenen bij toewijzing van woningen aan leer krachten, antwoordde de heer Van der Velde, dat het kollege het onte recht vindt tegenover woningzoeken den die al jaren als zodanig gere gistreerd staan, bepaalde personen voorrang te geven". „Er wordt wel rekening mee ge houden, maar om ten allen tijde aan leerkrachten, de politieambtenaren, postkantoorhouders, etc. de voor keur te geven is onverantwoord te genover de andere (50) woningzoe kenden in de gemeente". Trouwens: de gemeente beschikt niet zelf over woonruimte, zodat zon dermeer toewijzing van een woning niet binnen de mogelijkheden van de gemeente ligt. Evenemententerrein Wethouder Vonk antwoordde par tijgenoot Verspoor op zijn verzoek aangaande vragen over het evene mententerrein in de Stoofpolder. Het terrein zal 2.800 m2 groot worden, met een verharding van asfalt, bere kend op zwaar materieel. De singel beplanting zal nog voor Kerstmis worden aangebracht. Getracht zal worden voor dit werk een subsidie in DACW-verband te verkrijgen. De aanleg is zodanig voorgesteld, dat het „multifunktioneel" gebruikt kan worden. Hierbij wordt gedacht aan o.a. een ijsbaan (in de winter) cir- kusterrein en speelterrein voor de jeugd. Unaniem vonden de fraktievoor zitters, dat hun vragen naar behoren waren beantwoord, en zwaaide het kollege lof toe voor het geleverde werk. Tot slot van de lange vergade ring nog de rondvraag, waar wéér de wens voor een mortuarium naar vo ren kwam. Raadsvoorzitter Hekman deelde mee, dat de onderhavige pro blematiek nu in handen is van de re gionale Groene Kruis-kommissie. Maar de heer Van de Bos sprak er schande van, dat het voorkomt dat overledenen naar zolder moeten wor den gedragen, omdat nergens in de gemeente een plaats is voor een pas sende opbaring. Vervolgens richtte de heer Van Dam het woord tot de afscheid nemende. Hij belichtte in een note- dop de werkzaamheden die een admi nistratrice van een school zoal op een dag tegen kan komen. Een heel scala. Van telefoon aannemen tot typewerk voor leerkrachten, inspektie en di- rektie en het opvangen van te laat komende en soms ondeugende leer lingen. Bewondering In de korte periode dat hij haar had meegemaakt vanaf zijn aanstelling als direkteur had hij met bewonde ring gekonstateerd, hoe uitstekend zij 'de vele zaken voor leerlingen en school verrichtte en hij prees vooral_ haar'inzét en plichtsbetrachting. Na mens direktie en leerkrachten over handigde hij haar een envelop met inhoud en een ruikerjte met de wens dat zij m.i.v. januari rustige, gezonde en prettige levensjaren tegemoet mag gaan. Mevrouw Van Gorsel voerde na mens de leerkrachten het woord. Zij deed dit op een ludieke wijze. In dichtvorm bracht ij tot uiting wat een administratrice zoal kan bele ven, weliswaar op een gehele andere wijze, wat meer toegespitst op de persoon „mevrouw Moermond". Ook namens het personeel gaf me vrouw Faber het werk van een schooladministratrice in andere be woordingen weer. Nadien voerde de heer Coppoolse namens het huishoudelijk personeel het woord. Eveneens in dichtvorm. Hij sloot aan op de verlegging van werkzaamheden de afgelopen tien jaar binnen de administratieve en huishoudelijke sektor. Tot slot bood hij haar een handwerkloupe aan. Me vrouw Van Liere sloot de rij van sprekers en spreeksters. Zij wilde niet in herhalingen treden, maar be nadrukte eveneens haar plichtsbe trachting en nauwgeztheid in de ja ren dat zij met haar samen had mo gen werken. Mevrouw Moermond mocht ook van haar een cadeau in ontvangst nemen. Dankwoord Overweldigend door de goede woorden, bloemen en cadeaus sprak mevrouw Moermond als eerste de woorden: „Ik ga fit de V.U.T. in". Het is fijn om op deze manier af scheid te nemen. Ik heb dit werk al tijd met plezier gedaan. Het bijzon dere wat mij aantrok in deze funktie was het omgaan met de jeugd; dat zal ik missen. Dank voor alles". Hierna was het officiële gedeelte ten einde en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG! De Eerste Kamer heeft woensdag met 35 stemmen voor en 32 tegen de voorstellen van de re gering tot verhoging van de bierac cijns en de accijns op frisdrank, vruchtensap en mineraalwater aan genomen. ROTTERDAM. De Gemeentelijke Sociale Dienst in Rotterdam heeft 35 man extra personeel nodig om de steeds toenemende stroom aanvra gen voor een sociale uitkering te kun nen verwerken. AMSTERDAM. Veertig Amster damse havenarbeiders die een Poolse boot moesten lossen hebben woens dagmiddag een uur gestaakt uit soli dariteit met de Poolse vakbeweging Solidariteit. DEN HAAG. Bij een debat in de Tweede Kamer over de eigen huis vesting hebben de frakties van PvdA, CDA en WD aangedrongen op versnelde uitvoering van de (ver-) nieuwbouwplannen aan en rondom het Haagse Binnenhof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5