ZWN heeft enkele tientallen autobussen te weinig Bezorgde brief gemeentebestuur Duiveland aan minister Zeldzame „meekrapbeker" voor stedelijke zilververzameling' van Zierikzee Busverbinding met Hoekse Waard straks beter door nieuwe halte Deel aansprakelijke ouders neemt genoegen met soort zoengeld Bedrijfsplan '82-'86 Personeelsbestand neemt komende jaren iets_toe STREEKNIEUWS Jeugd vandalisme te Oosterland De Oosterschelde-stormstuw Fraaie aankoop Bedrijfsplan ZWN In '86/'87 over pijlerdam naar Middelburg 4 ZIERIKZEE, 16-12. In het bedrijfsplan voor de jaren 1982-1985 van de nv Streekvervoer Zuid-West-Nederland wordt de verwachting uitgesproken, dat het aantal van 426 chauffeurs in 1982 in het jaar 1986 zal zijn opgelopen tot 451. Het totale personeelsbestand, omgerekend naar volledige arbeidsplaatsen beweegt zich gedurende de planperiode rond de 600 medewerkers. Zou de ZWN echter de produktie, behoudens de extra's als gevolg van de winterspits, helemaal in eigen beheer uitvoeren, dan zou het aantal chauf feurs in '82 470 bedragen en in 1986 500. De monteursformatie zal in de planpe riode toenemen van 45 naar 50. De bezetting van deze plaatsen is echter afhan kelijk van de ter beschikking komende werkplaatskapaciteit. Daarom is de bezetting nu ook noodgedwongen beperkt tot 40 monteurs. Monumentenwacht Zeeland Sinds september 1977 worden de nu inmiddels ruim 300 bij de stichting Monumentenwacht Zeeland aan gesloten monumentenpanden geïnspekteerd door Zeeuwse Monu mentenwachters, nadat eerst in 1976 en 1977 onze stichting werd bij gestaan door Utrechtse Monumen tenwachters. Na vier jaar inspekteren zijn wij verheugd nu reeds onze 1000e inspek- tie te kunnen vieren. Dit zal plaats vinden op dinsdag 22 december 1981 om 14.00 uur in de Ne derlands Hervormde Kerk te Kle- verskerke, waar de voorzitter van onze stichting, de heer Th. H. de Meester, deze 1000e inspektie in zal luiden. Prov. Kommissie Ruimtelijke Ordening Op vrijdag 8 januari wordt in de Statenzaal te Middelburg, een verga dering gehouden van de Kommissie voor de Ruimtelijke Ordening. BROUWERSHAVEN Kinderfilm Het Kuntselhuis organiseert woensdag 23 december een film- midag voor de kinderen in het Vere nigingsgebouw, ^Nieuwstad 13 te Brouwershaven. De film „Martijn en de magiër" zal worden vertoond. In de pauze is er voor de kinderen een grabbelton. Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN/ ZONNEMAIRE Kerstzang voor iedereen In de vroege avond van donderdag 24 december (speciaal voor de kinde ren reeds om 19.00 uur), is er weer de jaarlijkse kerstzang voor iedereen in de Grote of St. Nicolaaskerk te Brou wershaven. Medewerking wordt ver leend door de vaste organiste, Willie Bil-den Hollander en Riet en Bram Heijboer (eufonium en trombone). De kerk is feestelijk verlicht met kaar sen, maar een beetje fris zal het toch wel zijn, zodat muts en sjaal niet overbodig zijn. De zangdienst wordt georganiseerd door de Werkgroep Gereformeerd/Hervormd te Brou- wershaven/Zonnemaire. Ieder is welkom. Rode draad in het nieuwe be drijfsplan is de verwachte vervoers- groei in de zuidelijke regio's met cir ca 1 procent per jaar en in de noorde lijke regio's met ongeveer 3,5 procent per jaar. Aantal bussen Als gevolg van de groei in de afge lopen jaren zou ZWN normaal gesproken reeds behoefte hebben aan 240 eigen bussen. Voor het opvangen van de winterspits worden nog eens 30 autobussen bijgehuurd om daar mee de piek van de drie wintermaan den aan te kunnen. Het bedrijf be schikt nu echter over slechts 192 au tobussen, waarvan er vijf zijn ge huurd. Noodgedwongen, als gevolg van het tekort aan autobussen, zal de pro duktie in eigen beheer in de komende vijf jaar uitgevoerd worden met 200 wagens in 1982 oplopend tot 209 stuks in 1986. Behoudens natuurlijk een eventuele extra toewijzing van bussen. Door dit te kleine aantal eigen bus sen is het niet mogelijk op efficiënte wijze spitsritten uit te voeren door part-time-chauffeurs boven het bestaande personeelsbestand. De totale kilometerproduktie waarvoor ZWN de kosten draagt blijft gedurende de planperiode ge middeld ruim 18 miljoen kilometer. ZWN produceert hiervan zëlf ,17 mii- NIEUWERKERK Kerstfeest „Voor 't Eerst" Woensdagavond werd in het schoolgebouw aan de Ribesstraat het kerstfeest voor en door de kleuters van de Chr. kleuterschool gevierd. De leiding had ,,juf" Kempeneers. De heer M. Braam van het school bestuur, opende de avond met het le zen van het kerst-evangelie uit Lucas 2 8-20 en gebed. Samen werd gezon gen Psalm 98 2, gevolgd door de kleuters met ,,Nu sijt wellecome". In „Maria's huisje" werd door de kleu ters gedeklameerd, wederom ge volgd door zang. Juf Kempeneers vertelde op duidelijke (en kinderlij ke) wijze het verhaal over de geboor- _te van Jezus en wat dat voor de kin deren betekent. Na de pauze (met traktatie) werd het programma voortgezet met (door de kleuters) „In die nacht", en „Middenin de winter nacht". Het bekende „Want een kind is ond geboren", uit Jesaja 9 5 werd door de kleintjes opgezegd gevolgd joén kilometer in 1982, oplopend tot 17,3 miljoen in 1986. Sociaal beleid gewijzigd Voornaamste doelstellingen in de planperiode zullen zijn het zoveel mogelijk in eigen beheer nemen van de produktie en het realiseren van het vestigings- en materieelplan. Het sociale beleid ondergaat geen wijziging, het blijft van kracht zoals al uitvoerig in de twee voorafgaande bedrijfsplannen was vastgelegd. door nogmaals zang „De Wijzen". De leidster sloot de avond met dankge bed en tot slot klonk het „Ere zij God". Voor het naar huis gaan kre gen de kleuters een boekje. SIRJANSLAND Kerstmiddag bejaarden In een gezellig versierde zaal ont vingen bestuur, leden en gasten van de bejaardensociëteit. Allen werden door de leidster welkom geheten, speciaal burgemeester en mevrouw Van Bommel en ds. en mevrouw Van der Valk. Na het drinken van een kop thee werd eên zelfgemaakte kersliturgie doorgenomen, afgewisseld door zang van het bejaardenkoortje. Daarna was het pauze, waarin koffie en ver snaperingen werden geserveerd. Na de pauze volgde een declamatie door mevrouw Stuik. Het kerstver haal, dat met grote aandacht werd gevolgd werd ook ditmaal voorgele zen door mevrouw De Ronde. Me vrouw De Jonge kreeg daarna het woord en vertolkte de gevoelens met een gedicht „Kerstfeest bij vaderen moeder thuis". Door alle aanwezigen werd het „Ere zij God" gezongen. Mevrouw Op 't Hoff dankte ieder die op welke wijze dan ook mee ge holpen had tot het slagen van deze middag. Mevrouw De Ronde-Hoger- huis dankte namens alle leden het bestuur. Bij het huiswaarts gaan kreeg ieder nog een kerstpresentje mee. BRUINISSE Bespreking visserijproblematiek verschoven De bespreking van de visserijvere niging „AlgemeenVissersbelang" met de leden van de Provinciale Sta ten die zitting hebben in de Kommis sie Ekonomische Zaken omtrent de visserijproblematiek Oosterschelde is maandag 14 december niet doorge gaan. De gedeputeerde Van Ommeren die aanwezig wilde zijn, kon beslist niet maandag. De bespreking is verzet naar begin januari 1982. OOSTERLAND, 16-12. In de afgelopen zomer heeft de Rijkspolitie tegen een groot aantal jongens uit Oosterland proces-verbaal opgemaakt, die met z'n al len een gebouwtje van de Sportvereniging „Duiveland" staande op het voor malige sportveld aan de Sint Joostdijk hebben vernield. Ze hadden van dit nog vrij goed gebouwtje een waardeloze puinhoop gemaakt. De geraamde schade bedraag onge- ver 25.000,-. Het gebeurde wordt door de officier van justitie te Mid delburg, naar deze aan de verschil lende ouders schreef, zeer hoog opge nomen en gezien als overtreding van artikel 141 van het Wetboek van Strafrecht (openlijke geweldpleging tegen goederen). „En aan dit vanda lisme dient in Oosterland een einde te komen", aldus de officier van justitie, er is namelijk bijna geen plaats waar dit zo erg was. De me ning van de burgemeester van Duive land, de heer Van Bommel was, er van overtuigd, dat deze er genoegen mee zou nemen dat er in plaats van een volledige schadevergoeding van alle betrokkenen te eisen, (er waren 31 jongens in het geding) jongens die in leeftijden varieerden van 11 tot 19 jaar, een konstruktieve en opbou wende bijdrage te geven in de vorm DUIVELAND, 16-12. Het kollege van B. W. der ge meente Duiveland, heeft zich met onderstaand schrijven gewend tot de minister van verkeer en waterstaat, inza ke mogelijke verlate gereedkoming van de Oosterschel de; de- stormstuw. „Regelmatig bereiken ons berich ten over vertraging in de uitvoering van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Tijdens de behande ling van de begroting 1982 op 26 no vember j.l. heeft de raad van onze ge meente hierover zijn verontrusting uitgesproken. Onze bevolking is, hierover ten zeerste verontrust. Zij voelt zich nog steeds bedreigd in haar veiligheid en vindt het onbegrijpelijk >dat 30,.ja,ar na de verschrikkelijke ramp ons „ei land" nog.niet optimaal is beveiligd. Veiligheid van een bevolking mag nimmer afhankelijk zijn van finan ciële argumenten. Zelfs argumenten van natuurbehoud e.d. zijn onderge schikt aan de veiligheid van mensen. Hoewel wij verheugd zijn over de partieële dijk verbeteringen vinden wij de veiligheidsmarge te gering. Wij vinden dat met onze veiligheid tot nu toe niet zo zorgvuldig is gehan deld. De gemeente Duiveland is in 1960 ontstaan door samenvoeging van de dorpen Oosterland, Sirjansland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Op 1 ja nuari i953 telden deze dorpen 4240 in woners. Bij de ramp in 1953 zijn 443 mensen uit onze gemeente verdron ken. Dit was voor de gemeenschap een nauwelijks te dragen leed. Om u een indruk te geven van de februari- ramp voor het eiland Schouwen-Dui- veland en voor onze gemeente in het bijzonder voegen wij bij het boek „Gekwelde grond". Wij bevelen in het bijzonder in uw aandacht aan de pagina's 8 t/m 20 en 86 t/m 108. U zult begrijpen dat bij elke storm de ongerustheid weer toeneemt, ze ker onder de bevolkingsgroepen die de verschrikkingen van 1953 hebben meegemaakt. Voor deze mensen is het uitermate teleurstellend dat over. een zo fundamentele kwestie als hun veiligheid de steun van de regio nau welijks gehoor heeft gevonden. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken dat in de gehele diskussie rond de afsluiting van de Ooster schelde deze gevoelens nimmer cen traal hebben ^gestaan. Ook bij ,de nu te voeren-,diskussies bestaan', daaro ver, twijfels. Hoewel wij na de in de aanhef ge-., noemde raadsvergadering kennis hebben genomen-van de-laatste ont wikkeling rond de Oosterschelde- werken heeft dit onze ongerustheid geenszins weggenomen. Aanvanke lijk zou de afsluiting van de Ooster schelde in 1978 een feit zijn. Later is dit door wijziging in de uitvoering verschoven naar 1982 en uiteindelijk naar 1985. Nu moeten we vernemen dat het zeker wel 1986 zal worden. Wij vragen ons af wanneer het be richt over de volgende vertraging ons zal bereiken. Wij verwachten dat u als verant woordelijk minister voor de afslui ting van de Oosterschelde en dus voor de veiligheid uw maatregelen zult treffen welke er toe zullen leiden dat deze afsluiting uiterlijk 1985 een feit zal zaijn. Uitstel mag u niet gedo- gep. Nu dient onze veiligheid cen traal te staan. Uw antwoord zien wij mét belangstelling, op korte termijn, tegemoet" die door de burgervarder zou worden vastgesteld. Bezwaarlijk alternatief De strafrechtelijke ontwikkeling van deze zaak zou dan door genoemd projekt van de burgemeester te niet gedaan worden. Aan de kinderrech ter zou worden voorgesteld van de verdere strafvervolging af te zien. Bij nadere besschouwing echter bleek dit alternatief nogal bezwaren te hebben, omdat de leeftijd van de jongste daders niet toeliet dat ze werk verrichten voor de gemeente, gezien hun leeftijd. Na rijp beraad werd besloten de betrokken ouders nog eens bijeen te roepen in het dorpshuis „Oosterhof" waar behalve de burgemeester van Duiveland ook aanwezig waren opperwachtmeester Krijger van de Kinderpolitie uit Mid delburg en opperwachtmeester Le Lenoire, postkommandant van de Rijkspolitie in Duiveland. Deze samenkomst vond plaats op dinsdagavond 15 december j.l., wa^r een aantal ouders van de jongens bij een was. Een zestal had niet aan de oproep van de burgemeester gehoor gegeven. Kompromisbedrag De burgemeester deelde mede dat een algehele schadevergoeding per betrokkene omstreeks 800,- zou be dragen, wat de burgervader toch wel wat al te erg vond. Daarom stelde hij voor om het bedrag per medeplichti ge te stellen op 250,-. Bij onderzoek bleken 13 ouders genoegen te nemen met dit voorstel. Twaalf ouders wa ren tegen en zes waren niet op deze bijeenkomst verschenen. De achttien zullen ter zijner tijd voor het gerecht in Middelburg die nen te verschijnen, terwijl de 13 ou ders door betaling van rechtsvervol- king zullen worden vrijgesteld. Zo doende zal ook hier ter plaatse van hogerhand getracht worden aan het vandalisme paal en perk te stellen. WASHINGTON. Het Amerikaanse kongres is in de nacht van dinsdag op woensdag akkoord gegaan met de hoogste defensiebegroting uit de Amerikaanse geschièdènis: 199,7 mil jard dollar. ZIERIKZEE/DEN HAAG, 16-12. Door goed samenspel van gemeentebestuur, ambtenaren, partikulieren en subsidieverlenende instanties is de stedelijke verzame ling van Zierikzee verrijkt met een zeer zeldzame zilve ren beker, die woensdag 16 december bij Loth Gijselman in Hotel Des Indes te Den Haag werd geveild. Dit pronkstuk, dat men zou kunnen aanduiden als een „meekrap-beker", is niet alleen een uitstekend voorbeeld van Zierikzeese zilversmeedkunst, maar is bovenal een waardevol objekt dat in direkte relatie staat tot de eens zo bloeiende meekrapteelt op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE, 16-12. In de dienstregeling van de N.V. Streekvervoer Zuid-West-Nederland verandert de laatste jaren nogal wat, zo meldt het bedrijfsplan '82-'86 van de ZWN. Voor deze contreien is een belangrijke ver andering, dat naar verwachting in de dienstregeling '86-'87 de bus zal gaan rijden over de Oosterschelde- pijlerdam met een dienst van Schouwen-Duiveland naar Middelburg. Belangrijk voor inwoners van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee die per bus naar de Hoekse Waard willen, is het vergevorderde plan om een nieuwe tijdsbesparende overstaphalte te realiseren op Rijksweg 29 (Hellegatsplein-Rotterdam) en wel bij het viadukt Numansdorp/Zuid Beijerland. Nu nog moeten buspassagiers in Oude Tonge overstappen op een lang zame dienst naar de Hoekse Waard. Wanneer het overleg met Rijkswa terstaat over deze nieuw halte gunstig is afgerond, kunnen buspas sagiers uit deze regio tot daar meerij den en dan pas overstappen naar de Hoekse Waard, een betere en kosten besparende overstap. Ook voor in woners van Zuid-Beijerland kan zo een kortere verbinding met Rotter dam gerealiseerd worden. Uitbrei dingen in de Hoekse Waard zorgen voor een toename met zes bussen en zeven chauffeurs. Bedrijfsgroei De groei in '83/'84 als gevolg van de verwachte reizigerstoename geeft voor het gehele bedrijf een toename van 575.000 kilometer, zes bussen en 17 chauffeurs. In deze uitbreiding is opgenomen een nieuwe grensover schrijdende lijn Hulst-Sint-Niklaas. In 1984/'85 neemt het aantal kilo meters toe met 400.000, erlcomen dan 5 bussen en 13 chauffeurs bij. Deze toename is een gevolg van de ver wachte verkeersgroei en de uitbrei ding die dan ook weer in Spijkenisse aan bod komt. In 1985/'86 verandert er veel op Voorne-Putten, door de komst van de metro naar Spijkenis se. Het gevolg van metrodoortrek is negatief: 850.000 kilometer, 10 bus sen en 17 chauffeurs minder. Knelpunten Helaas bestaan er in het ZWN- gebied niet minder dan 17 belangrij ke knelpunten. Bij de voornaamste behoort de omgeving van Heine- noordtunnel, de toerit naar de Bene- luxtunnel, diverse punten in Spijke nisse en een aantal punten in de Mid delburgse binnenstad. Hoewel inten sief overleg met de diverse wegbe- heerders gevoerd wordt verloopt het werken aan oplossingen mede als ge volg van de moeilijke financiële situ atie erg moeizaam. Daardoor blijft de dienstuitvoering op d^ze punten vooralsnog kwetsbaar en vaak onbe trouwbaar. In de planperiode is een stijging van de exploitatiekosten voorzien van 60 miljoen naar 82 miljoen gul den, uitgaande van een gemiddelde prijsstijging van 6 procent per jaar. De beker is 15,5 cm hoog en heeft een doorsnede van ca. 10 cm. In de bo dem zijn drie merken geslagen, t.w. stadskeur Zierikzee (het oude teken met de gestyleerde Z), de zgn. jaarlet- ter G (1691?) en een meesterteken, dkt niet nader valt te determiteren. Ornamentiek Op zeer overvloedige wijze is de be ker voorzien van gegraveerde orna mentiek in laat-17de eeuwse stijl. Daarenboven zijn in vier cartouches voorstellingen weergegeven, die be trekking hebben op de meekrapteelt en -handel. Met name deze afbeeldingen ma ken de beker tot een uniek objekt.' Achtereenvolgens zijn taferelen afge beeld, die de bewerking van het mee- krapveld laten zien, vervolgens een meekrapveld, waar een koopman een en ander in ogenschouw neemt, met op de achtergrond de Sint Lie- vensmonstertoren van Zierikzee dan een kijkje op de tredmolen met twee paarden, waar de meekrapwor tels tot fijn poeder worden gemalen en tenslotte een haventje waar de ba len met meekrap op vervoer liggen te wachten. Omdat de meekrapteelt en mee- kraphandel eeuwenlang op Schou wen-Duiveland zo'n uitermate be langrijke bron van bestaan is ge weest is het dubbel interessant, dat van die bedrijvigheid nu een viertal taferelen in zilver is vastgelegd. Ten overvloede bevat de beker een gegraveerde tekst, die de aanleiding tot de vervaardiging duidelijk maakt en tevens de naam van de op drachtgever onthult. De tekst luidt: „Desen Wert Gegeven Van J. Walrant Aen D. Tüneman over Koop Van 191/! Gemeten mee. A. 1691 den 9/6." Met andere woorden: deze (beker) is gegeven door J. Walrant aan D. Tü neman in verband met de verkoop van 19W gemeten mee(krap). De beker is kennelijk als toegift ge schonken bij de transaktie waarbij de opbrengst van 19V2 gemeten (bijna 8 ha!) land met meekrap door J. Wal rant werd verhandeld. Archiefonderzoek Archiefonderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat bovengenoemde J(acobus) Walrent in 1675 (aug. 17), geboortig van Middelburg, poorter van Zierikzee werd. Nog in datzelfde jaar trouwde hij met een dochter van de bekende ds Bruijnvisch te Zierik zee. Het echtpaar woonde in de Meelstraat, enkele huizen verwij derd van het stadhuis. Jacobus Wal rant is dus de opdrachtgever van bo vengenoemde zilveren beker ge weest. W. H. KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4