Meningen verdeeld over zoete of zoute Grevelingen Raadsleden Brouwershaven erg attent op „wilde" rekreatie 3 Bij vaststelling begroting Naast forensen- wordt nu toeristenbelasting ingevoerd Een fijn kado voor de feestdagen TEXTIELHUIS „RIANNE" Poppen Pantomime en Zwarte Theater STREEKNIEUWS Begroting Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 december 1981 Nr. 23033 BROUWERSHAVEN, 16-12. De begroting 1982 van de gemeente Brouwershaven werd dinsdagavond door de raad - als laatste gemeente op Schouwen-Duiveland -vastgesteld. Het veelzijdige onderwerp rekreatie bleek een belangrijk diskussiepunt. Zaken als toeristenbe lasting, jachthaven Den Osse, toerisme op de Grevelin- gen kwamen aan de orde. In de algemene beschouwingen wa ren de raadsleden unaniem van me ning dat in de toekomst in de ge meente een toeristenbelasting inge voerd kan worden. De opbrengst van de woonforen- senbelasting loopt namelijk terug omdat o.a. de zomerwoningen ook aan derden worden verhuurd. Deze toeristenbelasting zou de minderop- brengst van woonforensenbelasting kunnen kompenseren. Jachthaven Den Osse De frakties spraken hun ontevre- Advertentie 18 »/m 31 december BIJ AANKOOP VAN MINIMAAL 50,- GLD Kerkstraat 31 Nieuwerkerk Telefoon 01114-1955 Was'het dé'kilte in de Concertzaal, waren het de donkere dagen voor Kerst of schoot de voorstelling ge woon iets te kort om de echte vlam van het sprookje op het publiek te doen overslaan? Het Staats Poppen Pantomime en Zwarte Theater uit Bratislava bracht dinsdagavond in de Concertzaal onder auspiciën van de S.C.Z. een voorstelling van „Der Feuervogel" en „Der Holzgeschitzte Prinz". Een voorstelling voor het he le gezin, want vooral kinderen zullen gefascineerd worden door de talrijke kleur- en lichteffekten. „Zierikzee" maakte eerder kennis met de techniek van het Zwarte Theater toen het gezelschap uit Praag in de Concertzaal optrad. Nu dus het ensemble van Bratislava, dat de „zwarte kunst" ook tot in de per- fektie bleek te beheersen. Het gaat om een knappe techniek, die het mogelijk maakt indrukwek kende schijnwerelden op te roepen. Een mengeling van kleuren en licht, fladderende vogels, woest oprijzende monsters, fraai ontluikende bloe men. Dans en pantomime worden uitgevoerd tegen een geheel zwarte achtergrond. Vogels, bloemen, monsters e.d. worden letterlijk en fi guurlijk gedragen door de volledig in het zwarte gehulde - en dus onzicht bare - leden van het ensemble. Een en ander speelde zich af achter een gaasachtig gordijnen hetgeen de mysterie diende te verhogen en - vooral in het tweede gedeelte „De vuurvogel" - bedoeld was om er licht beelden op te vertonen. Uiteraard riepen die beelden wel een bepaalde sfeer op, maar vormden te weinig één geheel met hetgeen zich achter het gaasachtige gordijn afspeelde. Overi gens dient gezegd, dat die konstate- ring van vrij dicht bij het toneel werd gedaan. Achter in de zaal of vanaf het balkon - dat helaas geslo ten bleef deze avond mag een geheel ander visueel effekt worden ver wacht. Voor de pauze bood het gezelschap uit Bratislava het sprookje van „Der Holzgeschnitzte Prinz" op muziek van Béla Bartok. De Nederlands tali ge vertelling was - laten we eerlijk zijn - best welkom, want alleen hoofdmoot van het sprookje werd uitgevoerd en de toelichting droeg derhalve bij tot een optimale inter pretatie. „Der Feuervogel" op muziek van Igor Stravinsky vulde het gedeelte na de pauze. Heel mooi werd het ver blijf van Iwan-Zarewitsch in de beto verde tuin van de onsterfelijke Koschtschej uitgevoerd. Fascinerend was de strijd tussen Iwan en de tove naar, de hulp van de vuurvogel en tenslotte toch de dood van het monster. In beide sprookjes brachten La- dislav Milko en Eva Farkasova met dans en pantomime op ingetogen wij ze de prins en prinses in beeld. Alle ingrediënten voor een sprookjesa vond waren derhalve aanwezig. Waarom die echte vlam dan niet oversloeg? Tsja misschien omdat tevergeefs werd gehoopt op meer uit bundigheid en sprankeling, maar misschien ook omdat de ontvanke lijkheid voor subtiele sprookjes ont brak. Het concertzaalpubliek toonde haar waardering in elk geval met een warm applaus. A. P. denheid uit over de gewijzigde plan nen rond de haven Den Osse. De aan leg van een jachthaven kan daar voorlopig niet door gaan omdat de gemeente niet voldoende financiële steun kreeg van het rijk. Wat betreft de toekomstplannen voor deze haven antwoordde wethou der Ph. Van Ast dat „de zaak vast zit. Het is een vreemde zaak dat de rijksoverheid wel de nodige finan ciën op tafel heeft gelegd bij de aan leg van andere jachthavens aan het Grevelingenmeer. Maar we geven het niet op", aldus de wethouder. „In middels is al een nieuwe afspraak ge maakt met betreffende ministeries om de zaken door te spreken". Burgemeester C. Slabbekoorn vul den deze opmerking nog aan met de mededeling de uitvoering van deze jachthaven niet aan derden te willen overgeven. „Financiële tekorten zou den opgevuld kunnen worden door de bouw van bijvoorbeeld pretpar ken rond die jachthaven en daar heb ben we totaal geen behoefte aan" al dus de voorzitter. Wantoestanden Naar aanleiding van een vraag van PvdA-fraktievoorzitter C. J. de Mun- nik over de wantoestand in de haven van Bommenede (speedboten en sur fers zouden daar tussen zwemmende mensen „crossen") antwoordde wet houder Van Ast dat binnenkort maatregelen getroffen zullen wor den. De haven vallt nu nog onder de dienst Rijkswaterstaat te Zonnemai- re en zal spoedig worden overgehe veld naar de dienst Zierikzee. Pas dan kan verandering in de situatie komen. Ook over de toestand van dé rij baan over de slikkeav te Zonnemaire bestonden vragen. „Het is niet zo dat wij daar een geasfalteerde weg willen, maar het moet toch mogelijk zijn de grote kui len in die rijbaan weg te werken", al dus De Munnik. Het kollege ant woordde dat hier voorlopig met op zet weinig aan wordt veranderd. In de praktijk blijkt dat toch nog veel wagens (via deze weg) over de slik ken gaan rijden, wat (zeker tot onge noegen van Staatsbosbeheer) niet de bedoeling is. Rijbaan Het gebied heeft nog steeds een funktie als rekreatiegebeid en zal dus ook goed toegankelijk moeten zijn. Gedacht wordt, aldus wethou der Van Ast, aan een rijbaan langs de Havendijk. Een werkgroep Buitendijksgebied is inmiddels begonnen een bestem mingsplan te ontwerpen voor dit ge bied „om de zaak te fatsoeneren". Dit naar aanleiding van een vraag van het nieuwe raadslid C. van Sluis (CDA), die zich zorgen maakte over het roekeloos afmeren van boten in dit buitendijks gebied. De platen Ook de platen in de Grevelingen kwamen naar aanleiding van deze vraag aan de orde. Burgemeester Slabbekoorn stelde, dat het kunst matig aangelegde rekreatie-eiland kan voorkomen dat toeristen hun bo ten of surfplanken langs de (be schermde) platen afmeren. Wethou der Van Ast merkte nog op dat de De goederenverzending naar Polen De heer W. J. Geleijnse is met zijn laatste zending van hulpgoederen voor Polen, afkomstig van de regio nale depots, veilig in Polen aangeko men en ook weer naar huis terug kunnen reizen. Hij heeft kans gezien de goederen op vertrouwde distribu- tieposten af te leveren en die spullen zijn dus wel goed terecht gekomen. Uiteraard heeft betrokkene de no dige persoonlijke indrukken opge daan en die waren weinig opwek kend. Het Poolse volk is terneer geslagen door de plotselinge klap en - wat ook verschillende korresponden- ten hebben gemeld - het straatbeeld in de steden wordt bepaald door de militairen. De heer Geleijnse was de eerste, die het grote Driebergentransport in Poznan zag staan. Van Helmstedt uit heeft hij - op de terugreis - de organi satoren verwittigd ^an de aankomst van de 5 km lange kolonne. Men was blij met dit bericht. Bezorgd is de heer Geleijnse wel, „maar - als het zou moeten" - zo zei hij „wil ik volgende week weer wel opnieuw rijden". Toch haakt hij in op de gedachte, die ook elders gevon den wordt, de zaak even af te wach ten. De regeling voor Schouwen-Duive- raad eventuele bebouwing op de pla ten „zelf in de hand heeft". „Iedere bouwaanvraag zal eerst door de raad moeten worden goedgekeurd". Aangezien geen van de raadsleden daar een voorstander van is, zal geen bebouwing op de platen plaatsvin den. De rekreatie brengt meer proble men met zich mee. Het inwonersaan tal op Schouwen-Duiveland verdub belt zich in de zomermaanden en dan blijkt dat de politie van een te gerin ge omvang is om voor 100% haar taak te kunnen vervullen. Extra politie Op vragen van de frakties over de veiligheid, antwoordde de voorzitter dat op korte termijn gesprekken zul len plaatsvinden met binnenlandse zaken. Gevraagd zal worden extra politiemensen toegeschoven te krij gen. Fraktievoorzitter De Munnik had naar aanleiding van dit onderwerp nog een opmerking over een uitlating van het kollege in de begrotingsnota. Jeugd Citaat: „In een tijd van grote werk loosheid (vooral de jeugd) is het on aanvaardbaar dat de politiebezetting op een zo laag pitje wordt gehouden". De heer De Munnik vatte' dit op als een belediging voor de wer kloze jeugd die „blijkbaar de oor zaak zou zijn van de noodzaak om ex tra politiemensen". Burgemeester Slabbekoorn antwoordde dat dit ab soluut niet zo moet worden opgevat. Men doelde juist op het tegenstrijdi ge in die opmerking: werkloze jeugd kontra een tekort aan politieman nen. „Misschien zou meer jeugd zich kunnen opgeven voor een opleiding bij de' politie". land is nu zo, dat al de ingekomen goederen op de diverse kontakta- dresssen worden opgehaald en ge reed gemaakt voor transport. Daar het doorgaans niet bederfelijke wa ren betreft, is het even in depot hou den geen bezwaar. Als er weer maar even een „gaatje".is, gaat er dan op nieuw een vrachtwagen naar Polen. ZIERIKZEE In memoriam i»J. M. Knaap Te Zierikzee werd het plotseling overlijden vernomen van ir. J. M. Knaap, een man die in de stadssa menleving grote bekendheid ver wierf, enerzijds door zijn leraars schap aan de toenmalige Rijks H.B.S. en anderzijds door zijn veler lei aktiviteiten op sportgebied. Ir. Knaap was een geboren en getogen Zierikzeeënaar. Zijn ouders exploi teerden een schoenenzaak aan de Mol, maar de heer Knaap was voor de wetenschap bestemd. Hij behaal de de ingenieurstitel en kreeg een be noeming als docent in de natuur- en wiskunde en de kosmografie in een periode, dat hoog gegradueerden bij het middelbaar onderwijs niet in de rij stonden. Ir. Knaap besteedde een groot deel van zijn vrije uren aan de sport, in welke aktiyiteit hij vooral de jeugdi ge atletiek-beoeferiaars betrok. In het kader van Deltasport was hij de grote promotor van het atletiekge- beuren en op dit punt was geen moei te hem teveel. Bekend zijn zijn toch ten met jongelui per auto, waardoor zij in staat werden gesteld elders aan atletiekwedstrijden deel te nemen. Een markante figuur in menig op zicht, aan wie velen zich verplicht voelen, is de stedelijke samenleving ontvallen. De teraaardebestelling van ir. Knaap zal plaats vinden op maandag 21 december op de algeme ne begraafplaats te Zierikzee. Geslipt na inhalen Automobilist K. D. uit Renesse reeds dinsdag richting Haamstede, haalde een auto in, maar ging te snel terug naar de rechter weghelft, waar door de auto slipte en in de sloot te recht. D. liep geen persoonlijk letsel op; De auto raakte ernstig bescha digd. Takelbedrijf J. de Jonge heeft de wagen op de kant gezet. Aanrijding Een vrachtauto, bestuurd door E. B. uit Renesse en een personenwa gen, bestuurd door J. M. v. V. uit Zie rikzee reden achter elkaar op het Groene Weegje richting Julia- nastraat. Op het moment dat de vrachtauto in wilde gaan halen sloeg de auto linksaf naar sporthal Onder dak. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De auto van v. V. raakte vrij ernstig aan de linkerzijde beschadigd. Brogum helpt Polen Zaterdag 19 december organiseert jeugdsoos Brogum een inzamelings- aktie van o.a. levensmiddelen voor de noodlijdende bevolking in Polen. "Deze aktie wordt gehouden in samen-' werking met de heer W. Geleijnse uit Burgh-Haamstede die zojuist is te ruggekeerd uit Polen (zie elders in dit nummer). Vooral aan boter, kaas, geconser veerde groenten, schoenen en wasmiddelen bestaat in Polen een grote behoefte. De inzameling vindt plaats: van 11.00-13.00 uur. in Poor tambacht, 13.00-15.00 uur in Malta en van 15.00-17.00 uur de rest van Zie rikzee, de binnenstad en omliggende straten. Het is ook mogelijk geld te storten op gironummer: 104991, ge meente Zierikzee, t.p.v. Brogum, ak tie Polen of op banknummer ABN 51.06.18.707 eveneens t.n.v. Brogum, aktie Polen. Kerstzangdienst in Chr. Ger. kerk Op Eerste Kerstdag wordt in de Chr. Ger. kerk een zangdienst gehou den, met medewerking van de koren. Thema van de dienst is: „Het Kind met de wonderlijke namen". Mede werking wordt verleend door de ko ren: „Sjofar" o.l.v. Mar v. d. Veer; „Sjaloom" o.l.v. Art de Jonge en „De Lofstem" o.l.v. Jaap Schouls. De pastor loco ds. B. de Graaf verzorgt de meditatie. Interkerkelijke Volkskerstzangdienst Georganiseerd door de I.W.Z. (In terkerkelijke Werkgroep Zierikzee), wordt op donderdag 24 december in de Gasthuiskerk, een interkerkelijke Volkskerstzangdienst gehouden. Medewerkenden zijn: Ltn. P. Dijkstra van het Leger des Heils (voorzanger), mevrouw H. G. J. de Regt-de Rijke (orgel), de Kon. Har monie „Kunst en Eer" o.l.v. de heer R. J. van Soest en het koor „Sjaloom" o.l.v. de heer Art de Jon ge. De te houden kollekte is bestemd voor de Stichting Vluchtelingenhulp. De dienst zal ook via de kerktelefoon te beluisteren zijn. Voor tijd: zie agenda. Kerst-schoolkrant De extra dikke kerst-schoolkrant van de Johan Louis de Jongeschool en de Maltarakkers is zojuist ver schenen. In dit goed verzorgde num mer van de krant, uiteraard aan dacht voor het naderende feest, door middel van gedichten, tekeningen en verhalen. Deels van de kinderen zelf en deels door de leerkrachten. Voor de zending heeft de school 682,85 gespaard. Dé projekten zijn weer voorbij; bakker Verwijs en zijn medewèrkers hebben zich bijzonder ingespannen klas één en twee een bij zondere middag te bezorgen, waar voor nogmaals dank. De ouderkommissie vergadert op 9 februari van het komende jaar. De leerlingen worden ook ingeschakeld bij de akties voor Polen: in de week. van 4 tot en met 8 januari kunnen ar tikelen mee naar school worden ge bracht. De Maltarakkers schrijven over de gezellige fondue-avond, een bezoek aan de bibliotheek en de ouderavond. Tot slot een verslag van het Sinterklaasfeest bij de Maltarak kers. De kerstvakantie begint op vrijdag 18 december en duurt tot maandag 4 januari. WESTERSCHOUWEN Kommissie Welzijnsbeleid De Kommissie Welzijnsbeleid houdt op maandag 21 december een ZIERIKZEE, 16-12. Een bekende verschijning in de Zierikzeese straten ver dwijnt: woensdag deed besteller P. C. Willemse zijn laatste ronde. Na een dienstverband van bijna 40 jaar neemt de heer Willemse afscheid van de dienst. Enigszins vroeger dan normaal" in het kader van de (De P.T.T. heeft er een mooie naam voor:) ,,De Flex-Uit". Dit is een regeling die alleen bij de P.T.T. van kracht is, en die het mogelijk maakt om al met 60 jaar met pensi oen 'te gaan, zoals in het geval van de heer Willemse. Het betreft een proefre- geling van drie jaar. Flex-Uit staat voor flexibele uittreding, een variant op de VUT, vervroegde uittreding. Op 2 januari zal officieel afscheid worden ge nomen van de besteller, bij welke gelegenheid hij tevens de afscheids- oorkonde krijgt overhandigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) openbare vergadering in het gemeen tehuis te Burgh/Haamstede. Aan de orde komt o.m. de vaststelling van het voorontwerp - vierjarenplan 1982/1985; het jaarprogramma 1982 en de subsidieverordening sociaal- kultureel werk. N ieu wjaarsreceptie De Nieuwjaarsreceptie van het kol lege van b. en w. van Westerschou- wen, wordt gehouden op zaterdag 2 januari in het gemeentehuis te Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjaswedstrijden In „Het Grote Zwijn" organiseert de gelijknamige klaverjasvereniging op donderdag 24 december een kerst- wedstrijd. Dit wegens het grote suk- ses van voorgaande jaren. Prachtige prijzen worden beschikbaar gesteld, waaronder natuurlijk: kerstbout. Ieder is welkom, telefonisch bespreken is mogelijk (01115-2547 of 1228) maar is niet noodzakelijk. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Kerstavond Vrouwenvereniging NCVB „Zie, ik verkondig u grote blijd schap", met deze woorden opende mevrouw v. d. Panne de kerst verga dering van Gereformeerde Vrouwen vereniging NCVB. Na welkomst woorden aan allen, werd even stil gestaan bij de zieken. De liturgie (sa mengesteld door mevrouw H. v. Cornet-Duvekot) droeg de titel „Het woord is vlees geworden". Vijf da mes van de vereniging werkten hier aan mee, met gezamenlijk zingen van de kerstliederen. Mevrouw De Graaf las het Kerstverhaal „God, het man netje en de andere". De dames Hes sels en Slager speelden piano. Met het zingen van gezang 144 en gebed en het zingen van het bekende Ere zij God, sloot mevrouw v. d. Panne de vergadering. BROUWERSHAVEN Kerstfeest zondagsschool De kinderen van de zondagsschool vieren het Kerstfeest op vrijdag 25 december in het jeugdgebouw. Ieder een is hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. MOSKOU. De Sow jet-president en partijleider Leonid Brezjnjev heeft woensdag erkend dat Afghanistan zich geplaatst ziet voor binnenlandse en buitenlandse uitdagingen. Maar, zei hij, Moskou zal het geplaagde be wind van Babrak Karmal steunen. DALLAS. De hoeveelheid olie en gas die in de Verenigde Staten is ge produceerd sinds het begin van de winning in 1859 maakt slechts twee procent uit van de Amerikaanse re serves. BROUWERSHAVEN, 16-12. Het vraagstuk: Grevelin gen zoet of zout, kwam ook tijdens de begrotingsverga dering van de gemeente Brouwershaven dinsdagavond in het stadhuis aan de orde. VVD-fraktievoorzitter J. K. Goemans merkte in zijn algemene beschouwing op dat alles in-het werk moet worden gesteld om de landbouw draaiende te houden. „Veel landbouwers nemen er, naast de zuivere akkerbouw, een tak bij, meestal in de grove tuinbouw. Zoet water is hierbij onontbeerlijk" aldus Goe mans. Hij vroeg het kollege om een ver klaring over de uitspraak van burge meester C. Slabbekoorn tijdens een vergadering van het Grevelingen- schap waar de burgemeester had ver klaard een voorstander te zijn van een zoute Grevelingen. De voorzitter antwoordde dat zijn persoonlijke voorkeur inderdaad uit gaat naar een zoute Grevelingen. „Maar mijn mening heeft in dit op zicht weinig waarde. We zullen de rapporten over zout en zoet moeten afwachten. Is de Grevelingen vol doende zoet te krijgen?" vroeg de voorzitter af. „Een Grevelingenmeer dat gevoed wordt door water uit de Rijn, daar pas ik liever voor", liet hij weten. Woningbouw Het kollege stelde dat de gemeente voorlopig nogal wat bouwgrond voorradig heeft. „De behoefte aan woningen in onze gemeente is niet zo groot. Leegstand neemt zelfs toe, ook al betreft dat voornamelijk koopwo ningen", aldus de voorzitter. De frakties waren zeer tevreden met het op korte termijn verwezen lijken van 15 huurwoningen te Noordgouwe. Naar aanleiding van een vraag van de PvdA fraktie over de renovatie van de woningen in de Pauwstraat te Noordgouwe, ant woordde de voorzitter dat dit pas zal gebeuren als de nieuwe woningen in Noordgouwe zijn gerealiseerd. Rondweg Zonnemaire De heer Goemans (WD) vroeg het kollege aandacht te schenken aan het parkeren van auto's op het stuk Dijk van Bommenede/Veerdijk. Vooral landbouwers ondervinden daar veel hinder van wanneer met landbouw- wagens gepasseerd moet worden. Wethouder Van Ast merkte op dat de gemeente daaraan weinig kan doen, omdat het een provinciale weg betreft. Een eenzijdig parkeerverbod werd al ingesteld. Verder kan onmogelijk van de be woners langs de dijk worden ge vraagd hun wagen elders te parke ren. „Deze problemen zouden mis schien van minder grote aard zijn als er een rondweg rond Zonnemaire verwezenlijkt wordt. Maar bij de provincie kunnen we voorlopig geen gehoor vinden voor deze plannen" al dus Van Ast. Muziektent blijft Het renoveren van de lagere school te Zonnemaire staat hoog genoteerd op het prioriteitenlijstje van de ge meente. Ook de muziektent te Brou wershaven zal worden opgeknapt en niet worden afgebroken, dit tot grote instemming van de raadsleden. Verder werd de heer C. van Sluis (CDA) beëidigd tot raadslid en na de vaststelling van begroting werden de eerste wijzigingen van de gemeente begroting 1982 al weer goedgekeurd. Begrotingswijziging De eerste wijziging betreft het be schikbaar stellen van een krediet voor de rekonstruktie van de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor: 170.000,-. De overige wijzigingen betreffen het beschikbaar stellen van kredieten voor o.fe. herbestrating, aanschaffing gereedschappen ge meentewerken, vervanging toren uurwerkverlichting Zonnemaire en vernieuwing steigers jachthaven Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3