Leger en politie moeten schieten bij ernstige incidenten HAND AAN C.R.M.-knip Eenderde huishoudens rond minimum „Nederlanders mogen zelf voedsel uitdelen" Thermaalwater aangeboord in Maastricht De Breguet Atlantic vliegt weer Ontvoerd en beroofd Faillissementen Polen wordt grimmiger Stichting Het Theater Toch sloop school Nieuwe Boogerdstraat BUD SPEHCER The fcnocfc~out Cop Dode en duizenden arrestaties AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geitepinne Geen ministerie ontsnapt aan de bezuinigingen en zeker het ministe rie van C.R.M. niet, hetgeen op vele terreinen voelbaar zal worden. Im mers juist C.R.M. heeft talrijke uit eenlopende „nieuwe" zaken in de loop der jaren in de subsidiesfeer ge trokken en als daar dan plotseling een rem op wordt gezet, kan dat dui delijk pijn gaan doen. C.R.M. moet - na wat geharrewar over de hoogte van het bedrag - 58,5 miljoen „inleveren" in het kader van de bezuinigingen. Belangrijkste overwergingspunt bij die bezuiniging is geweest, dat zij slechts gepaard raag gaan mete een minimaal verlies aan arbeidsplaat sen. Als dat lukt zal op andere terrei nen de bezuiniging toch voelbaar zijn, want een deel van de C.R.M.- taken wordt afgewenteld naar pro vincie en gemeenten en die zitten daar - gelijk bekend - financieel beslist niet op te wachten. C.R.M.-minister Van der Louw be toogt evenwel, dat ook op dit punt de nodige voorzichtigheid zal worden betracht. Wél afwentelen dus naar la gere bestuursorganen, maar zo wei nig mogelijk. Op dit punt moet een en andere derhalve worden afge wacht, maar wolkeloos is de hemel niet, temeer niet daar C.R.M. op be trekkelijk korte termijn het bezuini gingspatroon heeft moeten sa menstellen. Die „haast" kan leiden tot tóch verlies van arbeidsplaatsen en verschuiving van taken in een ma te, die weliswaar niet wordt begeerd, maar wel gedikteerd door het klem mend karakter van de bezuinigings- noodzaak. Een belangrijke post uit het nog wel beschikbare budget zal worden besteed aan - wat genoemd wordt - de sociaal-kulturele begeleiding van ho ge koncentraties jeugdige werklozen. Een ander „lichtpuntje" is de blij vende vrijstelling van leesgeld bij openbare bibliotheken voor 16- en 17- jarigen, maar bij het sociaal-kultu- reel werk moet niet minder dan 17,6 miljoen worden ingeleverd en - het juist zo breedvoerig opgezet en uitgebreid - bijzonder regionaal wel zijnswerk, zal ook de gevolgen on dervinden van de hand op de C.R.M.- knip. Ook Monumentenzorg - belangrijk voor oude steden en dorpen in de re gio - is niet gevrijwaard van de subsidie-inkrimping en (zelfs) de sport - vaak in het verleden behorend tot de onaantastbare sektor - ontko- met niet aan de beknibbelingen. Bijstandsuitkeringen evenwel, zo wel als uitkeringen verzetksdeelne- mers en vervolgden en de omproep- gelden, blijven buiten schot. Niet op alle fronten derhalve is gemillime terd, maar er is toch echt wel iets aan de hand en juist bij C.R.M., zo fre- kwent aankoopinstituut voor aller lei noden en (financiële) bekommer nissen, spreekt dat aan. DEN HAAG, 16-12. Na een vlieg verbod, ingesteld na een ongeluk met dodelijke afloop. Zal donderdag weer een Breguet Atlantic van de marine de lucht in gaan. Minister Van Mierlo ondervond woensdag geen weerstand tegen het opheffen van het vliegverbod bij de vaste ka merkommissie voor defensie. De marine heeft vijf patrouille vliegtuigen van dit type. Aan vier daarvan moeten nog de voor de vei ligheid benodigde veranderingen worden aangebracht. AMSTERDAM, 16-12. Twee gewa pende mannen hebben woensdag middag een Amsterdammer ont voerd en beroofd van dertigduizend gulden. Het slachtoffer werd door het tweetal overvallen toen hij een postkantoor aan de Amsterdamse Reinier Engelmanstraat verliet, waar hij dat geldbedrag zojuist had opgenomen. De overvallers dwongen hem onder bedreiging van vuurwa pens om in hun auto te stappen, daar na ontdeden zij hem van zijn kontan ten, reden vervolgens naar Ermelo en gooiden hem daar op straat. De politie heeft nog geen spoor van de daders. DEN HAAG, 16-12. Het aantal fail lissementen dat in november is uit gesproken is 644 tegen 491 in dezelfde maand van 1980, ofwel een toene ming met 31 procent. Volgens voorlo pige tellingen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn van janu ari tot en met november 1981 6.577 faillissementen uitgesproken tegen 4.608 in de overeenkomstige elf maanden van 1980 (43 procent meer). De cijfers zijn woensdag door het mi nisterie van ekonomische zaken be kend gemaakt. Advertentie vertoont in de Concertzaal: a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur LONDEN, 17-12. Leger en politie hebben opdracht ge kregen te schieten als het tot ernstige incidenten komt, zo heeft de Poolse radio donderdagochtend vroeg ge waarschuwd. Vandaag, donderdag 17 december, is de dag waarop het neerslaan van de ar beidersopstand van 1970 in Gdansk wordt herdacht. Op het deelnemen aan eventuele betogingen staan straffen die variëren van gevangenisstraf tot de doodstraf, aldus Radio-Warschau. De waarschuwing werd enkele malen her haald. De uitzendingen van Radio- Warschau werden in Londen opge vangen door de BBC. Uit verscheide ne bronnen is vernomen dat onderge doken leiders van „Solidariteit" hebben opgeroepen tot een algemene staking voor deze donderdag. Flitsen uit het buitenland GUATEMALA-STAD. De rektor van de universiteit van Guatemala, de 54-jarige Mario Dary Rivera, is dinsdag op het parkeerterrein van de universiteit door drie onbekenden doodgeschoten. STRAATSBURG. Het eerste optre den van een premier van één van de tien lidstaten van de Europese ge meenschap in het Europees parle ment heeft het parlement woensdag in Straatsburg niet tot enig enthousi asme kunnen verleiden. WASHINGTON. De Gannett Com pany, dagbladuitgevers in de vere nigde Staten, hebben dinsdag het plan bekendgemaakt met ingang van eind 1982 een krant uit te geven die door middel van een satelliet in vrij wel alle delen van de Verenigde Sta ten zal verschijnen. MOSKOUDe Russische president Leonid Brezjnjev heeft gezegd dat de eerste ronden van de ontwapenings besprekingen in Genève hem hebben bemoedigd. Dit verklaarde de Ame rikaanse industrieel Armand Ham mer woensdag in Moskou na afloop van een gesprek met Brezjnjev. (Vervolg van pagina 1) worden overgegaan. „Slopen wij het niet, dan wordt het wel gesloopt", stelde hij. „Als er vervanging voor de verenigingen is, kan er worden gesloopt". De direkteur vap^^gfmeentewer- ken, de heer J. Louwerse zei dat het gebouw geen gevaar voor de omge ving oplevert. Sinds de RSG uit de school is vertrokken heeft de buurt getracht er bezit ,van te nemen. Energie De kommissie adviseerde unaniem een krediet van 150.000,- beschik baar te stellen voor energiebesparen de maatregelen aan de bijzondere kleuterscholen. „Onder de Wieken" en „De Speeldoos" en de bijzondere lagere scholen „Willibrordusschool" en de „J. L. de Jongeschool". De heer J. Groen zei het toch jam mer te vinden dat in dit kader niet gelijk de dubbele beglazing was mee genomen. Voorzitter De Rijke ant woordde dat met de beglazing erbij de werkzaamheden een jaar hadden moeten worden uitgesteld. De heer Geleijnse vroeg zich af of het nodig is 30.000,- uit te geven aan een advies van een bureau. De heer Louwerse zei dat er teveel bijkomen de zaken aan de orde kwamen, waar voor bij de dienst gemeentewerken geen mankracht aanwezig is. Aardgas Een krediet van ruim 15.000,- werd gegeven aan de aansluiting van onrendabele percelen op het aardgas- net, betreffende de omgeving Hoeve- weg en Zandweg. Het gaat om drie aansluitingen 2400,- en tien keer 800,-. Het laatste bedrag moet de gemeente Zierikzee aan de PZEM voldoen. Voor de uitvoering van het bagger- werk in de haven, dat tussen nu en ongeveer 1 maart moet worden uitge voerd stelde de kommissie een be drag van 46.500,- beschikbaar. Een krediet van 7.500,- werd beschik baar gesteld voor uitbreiding van elektrische aansluitpunten op het Ha venplein ten behoeve van de kermis, markten en evenementen. Gemeentesekretaris, de heer A. G. Izeboud stelde dat het niet juist is de marktgelden te gaan verhogen voor een voorziening, die er eigenlijk moet zijn. Plus dat bovendien de marktgelden voor 1982 al zijn ver hoogd met de wettelijk toegestane 4%. Wat de zogenaamde DACW- projekten betreft stelde de heer Groen voor om bijvoorbeeld de kade muren aan te melden. Momenteel heeft de gemeente alleen twee riole ringswerkzaamheden liggen. Voor gesteld werd het plan besteksklaar te maken. Bij de rondvraag kwam de aan schaf van apparatuur ten behoeve van sneeuwbestrijding aan de orde. De levertijd van de sneeuwschuif met een achterhangende zoutstrooier voor fietspaden bedraagt drie weken en de kosten zijn 23.500,-. De heer Groen stelde voor de beslissing twee dagen in beraad te houden, zodat het eerst binnen de frakties zou kunnen worden besproken. Hongarije-film De Poolse televisie heeft woens dagavond een programma van ruim een uur uitgezonden over het neers laan van de Hongaarse opstand in 1956. De televisie maakte ook mel ding van het ingrijpen van het Poolse leger om stakingen te breken, met name in fabrieken in Krakow, Lodz, Lublin. Maar in de uitzending werd ook erkend dat in Silezië, het in dustriële hart van Polen, nog steeds wordt gewerkt. Hoewel berichten uit diverse bron gewagen van duizenden arrestaties, maakte de Poolse televisie slechts melding van een zestigtal arresta ties. Het zou gaan om leden van het bestuur van Solidariteit, van de nati onalistische „Federatie voor Onaf-1 hankelijke Polen (KPN)", en om le den van het inmiddels opgeheven KOR, het komité ter verdediging van de arbeiders. Lech Walesa komt niet voor op de officiële lijst van ar restanten Huisarrest? Volgens de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Emilio Colomba staat hij onder huisarrest in een huis in de omgeving van Warschau. De BBC meldt dat de Oostduitse douane films en foto's in beslag heeft genomen bij het fouilleren van westerse journalisten die met de trein uit Warschau de Oostduitse grens passeerden. De journalisten werden urenlang onderworpen aan een zeer nauwkeu rige fouillering. WERNFR POCHAT JOE STEWARDSON BOOO f OctroOucwnl door Lomt Firnl Alle leeftijden WARSCHAU. Door de groot scheepse wijze leger en politie in te schakelen is dinsdag de golf zitsta- kingen in Poolse fabrieken en mij nen, die waren uitgeroepen uit pro test tegen de zondag afgekondigde staat van beleg, in de kern gebroken. MEXICO. Gewapende mannen hebben dinsdag bij twee bankover vallen in Lagos de Moreno bij Guada lajara op 600 km ten noordwesten van Mexico-stad ongeveer 10 miljoen gulden buitgemaakt. NEW DELHI. In twee Indiase sta ten zijn dinsdag naar schatting 3.500 mensen gearresteerd naar aanleiding van sociale agitatie, aldus berichten uit New Delhi. RIJSWIJK, 16-12. Ongeveer acht procent van de Nederlandse huishou dens heeft een besteedbaar inkomen dat ligt onder het als minimum ge hanteerde inkomen van de Algemene Bijstandswet. Ruim 22 procent heeft een netto- inkomen dat daar maar net boven ligt en 22 procent behoort met een in komen van 200 procent of meer van dit minimum tot de: hoogste wel vaartsklasse. Dit blijkt uit een onderzoek naar de financiële positie vanrde huishou dens in Nederland door het Sociaal Kultureel .Planbureau. Uitgegaan werd van.de situatie in 1979,. De re sultaten zijn inmiddels vervat in een DEN HAAG. Prins Claus ver schijnt vandaag (donderdag) als ge tuige in de zaak van de journalist Willem Oltmans tegen de Staat der Nederlanden. AMSTERDAM. Het weekblad „De Nieuwe Linie" (oplage 10.000) wordt voortgezet. Aanvankelijk zag het er naar uit dat deze week het laatste nummer zou verschijnen. AMSTERDAM. De werkloosheid in Amsterdam en omgeving is in no vember weer fors gestegen. Uit cij fers van het Gewestelijk Arbeidsbu- rea blijkt, dat er aan het eind van de maan bijna 30.500 mannen en vrou wen als werkloos stonden ingeschre- boekje „Inkomen en rondkomen", dat het tweede deel vormt van een se rie van vijf sociale en kulturele stu dies van het planbureau. LISSABON. De ongeveer 2.000 werknemers bij de ondergrondse in Lissabon zijn woensdag voor drie da gen in staking gegaan om een.herzie- ning van hun c.a.o. af te dwingen. PARIJS, 16-12. In Polen zijn negen doden gevallen sinds zondag de nood toestand van kracht werd. Dat heeft de leider van de Franse vakbond CFDT, Edmond Maire, woensdag verklaard na een onderhoud met de Franse premier Mauroy. De informa tie is aan Maire verstrekt door pre mier Mauroy zelf en gebaseerd op een diplomatiek telegram. Twee doden zouden zijn gevallen bij botsingen tussen militairen en stakende arbei ders in Wroclaw. Edmond Maire ver klaarde ook dat intussen al 45.000 le den van Solidariteit zijn gear resteerd. DEN HAAG, 16-12. Het Nederlandr se voedselkonvooi is goed in Polen aangekomen en de chauffeurs en be geleiders mogen zelf de hulpgoede ren aan de bevolking uitdelen. Dit hebben in Nederland wonende Poolse burgers woensdagmiddag ge hoord op de Poolse radio. De Poolse ambassade in Den Haag heeft be vestigd dat Radio Warschau dit nieuws woensdag heeft omgeroepen. Volgens het bericht van Radio War schau is aan oude mensen gevraag met kinderen naar scholen en andere distributiepunten te komen. Daar kunnen zij uit handen van de Neder landers zelf de voedsel- en andere pa- ketten in ontvangst nemen. „Alles is in orde", zo werd op de radio gezegd. Volgens het radiobericht verlenen het Rode Kruis, scholen en spoor wegstations medewerking bij het verdelen van de goederen. MAASTRICHT, 16-12. Óp twee plaatsen in Maastricht (het kerkdorp Heugem en aan de Kastanjelaan) zijn gro te hoeveelheden mineraal- en thermaalwater aangetrof fen die kansen bieden voor twee belangrijke onderne mingen, een bottelarij van tafelwater en een kuuroord. Proefboringen, waarvoor het provinciaal bestuur van Limburg 700.000 gul den beschikbaar heeft gesteld hebben dit aangetoond. Als het bedrijfsleven op deze resul taten wil inspelen kan de werkgele genheid een belangrijke stimulans ondergaan, zo zei de kommissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers woensdagmiddag op een perskonferentie in Maastricht. Werkgelegenheid Voorzichtige schattingen wijzen volgens hem op een direkte werkge legenheid voor minstens honderd man in de beginjaren en nog een veel voud aan arbeidsplaatsen in de indi- rekte sfeer. Een kuuroord zou kun nen rekenen op honderdduizend be zoekers per jaar die enkele dagen al daar zullen verblijven, hetgeen voor de horeca-sektor erg gunstig is. Dr. Kremers gaf overigens toe dat er voor het bedrijfsleven wel risiko's aan vast zitten. Met de oprichting van een kuuroord is een bedrag van minstens 25 miljoen gulden gemoeid. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieu werker k „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag' Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Donderdag 17 december Zierikzee - Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vereniging voor bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerst avond Herv. vrouwengroep. 20.00 uur. Aula RSG, Hatfieldpark. Musical. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Vrijdag 18 december Zierikzee Foyer Concertzaal. Filmkring Zie- jook „La Strada". 20.00 uur. Haamstede Soosgebouw. Film Big S. 20.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Aanvang: 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Kerstbal Bond van Opzichzelf staanden. 20.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Eerste nutsavond „Nut en Genoegen". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Kerstklaverjassen Kla- verjasklub Ouwerkerk. 20.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee School Nieuwe Boogerdstraat. Post- duivententoonstelling. 15.00 uur. In de Beuze. Kerstaktie Wereldwin kel. Tijd: van 10.00 tot 16.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Bruinisse N.H.-kerk. Kerstzangavond. Aan vang: 19.30 uur. Zondag 20 december Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Maandag 21 december Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Kommissie Welzijns beleid. Big „S" (Burgh-Haamstede) Vrijdag 18 december, Science fiction film „Het eiland van doctor Moreau". 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 18 december. Uniek optre den van de formatie Brainbox, dorpshuis, 20.00 uur. Kaarten 10,— leden 7,50. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zondag 20 december, film „Asterix verovèrt Rome". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging)/ na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Da's noe awi 'n êêl out verael. 't Gae over Kaotje, die zuk'ken merae- kels lekkeren affekaot kon maeke. Op t durp noemde ze z'aoltied moei Kao. 't Was 'n best maans; denman levede nie mi, in guust ze nooit g'gad. Aoltied wd z'n in de weere vö andre maansen, die ziek of zuchtig waere. Op 'n dag kwaeme d'r 'n\paer buurvrouwen aanstuuke, mi van ao- les bie d'r: brandewien in suuker, in eiers. Kao begreep d, wat d'r an d'and was: affekaot maeke. De mou wen zeie: ,,onze vinters worre maar- ge aole twêê vuuftig jaer, in da' mö geviert worre". Koae gin subiet de spullen ge êéd zette, in 'n panne op de platte b ius- kachel. In jdwel 6; oe dat noe ki mm da week'nie, md ze proefede vë? te vêê, in 't scheelde aer of draet, dc t ze nog op d'r bèênen kon stae. Ze \rier zo bezwuumd as 'n katte, in ze docht: 'k gae md even nae buute, dan 2d 't wê over gae. Vlak bie d'eule zag ze Juwannus van Arjoan van Lena sitae, mi nog 'n paer kaerels, die on 'n praetje verlege waere, in ze waere blie toen ze moei Kao an zaege krom me drusse. Juwannus zag subiet, wat d'r an d'and was. Ie wou 'n geintje in ie vroeg: Kao kan jie over dien duif sprienge?". Noe, Kao was in 'n over moedige buu, in ze zei: „wajoat, md dan mo'k wê 'n stok Dat was nie zó moelijk, want 'n ortje vaader stieng de geite an 'n pinne, een sóórt paeltje, dat z'in de grond gestoke ad- de. „Sprienge Kao" zei Juwannes, dan krteg je twêe stuuvers van m'n". Kao was êêmae oteldebotel; ze nam 'n anloap mi de vee te korte stok, in sprong midden in de waeter- gang. Kao begon te gillen, md gelokkig bleef ze drieve op d'r keusen, anders was 't nog gekker afgelaope. De gei tepinne bleef in d'r buurte ange op 't waeter. De vinters staeke d'r anden uut, om Kao 't aalpen, in even laeter krauwde z'op de kant, bibberend van de kouwe, in nat tot an d'r haevel. Afijn toe ze thuus kwam, keek ze nae de groate pot mi affekaot. Vlug dee ze and're keusen dn, in docht bie d'r eige: ze kunne klesse in zaage u)d ze wille, md k'ê lek're affekoat ge- maekt, in goed straf 6k. O ja, oe ist dat zd vee te vee brandewien ge- bruukt. 't Eêle verael ei z'anders nog jaeren op motte ete. As ze ze zaege, riepen de jongers van 't durp: „Kao, wanneer sprieng je wi's mt 'n geite pinne over de ivaetergank"? De eeuio mó je wete, was amper begonne, toen Kao d'r aeventuur beleefde. Daerom is 't nooit op de tillevisie ewist! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2