Nieuw boek van dr. L. de Jong: hongerwinter centraal Een kleinigheid vergeten 6 Tarieven wegvervoer omhoog Protest oud-strijders De PvdA en de aardgasprijs Nood gemeenten Jonge socialisten en ontwapening Lijst van gevangenen Tweede Kamer Bij éénmalige uitkering alleen hoogte inkomen van belang Wat biedt de BEELDBUIS? Onderwijsstichting wil zuilenstruktuur doorbreken Kommentaren loonmaatregel Unie BLHP wil in cao kompensatie voor middengroepen DEN HAAG, 14-12. De hongerwinter in het westen des lands, de enorm toegenomen terreur van de Duitsers en de ontplooiing van vooral het gewapende verzet. Deze drie met elkaar verbonden hoofdthema's staan centraal in het nieuwe boek De Jong in zijn serie ,,Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog". 's Rijks geschiedschrijver behan delt in de nu gepubliceerde eerste helft van deel 10b, over het laatste oorlogsjaar, vooral de gebeurtenis sen in bezet gebied. Het gaat om de periode september 1944 tot vlak voor de bevrijding in mei 1945. De toestand eind 1944 was zo dat twee miljoen Nederlanders in het zuiden waren bevrijd, maar dat zeven mil joen anderen de winter die zeer RIJSWIJK, 14-12. De tarieven voor het binnenlands wegvervoer gaan met ingang van 1 januari omhoog. Geregeld vervoer wordt zes procent duurder, ongeregeld vervoer - afhankelijk van het soort - 5,3 tot 9,4 procent Dit heeft de Commissie van Overleg voor het Goederenvervoer (COG) maandag meegedeeld De prijzen gaan omhoog, odat de kosten in het binnenlands wegvervoer zijn gestegen. Het ministerie van eko- nomische zaken heeft de prijsverho ging goedgekeurd. BERKEL EN RODENRIJS, 14-12. De OSL-stichtingen (onder meer oud- strijders en „Constructief Jong Nederland") hebben maandag gepro testeerd tegen de militaire machtso vername in Polen. De OSL-stichtin gen protesteren „met kracht tegen de sluwe Sovjet-methoden, vazallen in Warschau te dwingen tot een aanslag op de mensenrechten en vrijheden in Polen. Een Sovjet-beleid dat opnieuw een keiharde ontmaskering van de ware bedoelingen laat zien." Aldus de OSL-stichtingen. AMSTERDAM, 14-12. Het partij bestuur van de Partij van de Arbeid heeft zich maandag uitgesproken te gen een eventuele verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers per 1 juli 1982. Ook wil het bestuur spoedberaad tussen regering en ge meenten die overwegen de vast gestelde verhoging van 1 januari (7 cent exklusief BTW) wel te innen, maar niet af te dragen aan de leve rancier, de Gasunie. Het bestuur wijst er in een verklaring op dat mensen die toch al van een bestaansminimum moeten leven nog meer in hun koopkracht worden ge troffen door verhoging van de aard gastarieven. Het bestuur wil voor de laagstbetaalden kompensatie in de sfeer van de woonlasten/gaskosten, bijvoorbeeld middels een subsidie. PARIJS. Een groep van 15 Arme niërs heeft dinsdag (vandaag) in Pa rijs het kantoor bezet van de Zwitser se luchtvaartmaatschappij „Swis sair". De leden van de organisatie „Armeense bevrijding" eisen de vrij lating van de Armeniër Mardiros Jamgotchian, die in juni in Zwiters- land werd gearresteerd. Hij zou de Turkse vice-consul in Genève hebben vermoord. UTRECHT. 14-12. „Als het rijk niet snel met enkele hon derden miljoenen extra steun komt lopen de gemeenten on herroepelijk vast". Dat zegt Hans Zuidema van de initiatiefgroep „Verbeter de financiële positie gemeen ten". De initiatiefgroep over handigde dinsdag staatssekre- taris Stuiveling van binnen landse zaken en volksverte genwoordigers een oproep om snel met extra geld over de brug te komen. De financiële positie van de gemeenten is dermate verslechterd dat er in afwachting van strukturele verbeteringen snel nood maatregelen moeten worden getroffen, aldus de oproep die door 650 gemeenteraadsleden uit het hele land is onderte kend. De raadsleden konstate ren in hun oproep dat aan de ene kant de maatschappelijke problemen in de gemeenten toenemen, terwijl anderzijds de bestuurlijke en financiële middelen om die problemen aan te pakken afnemen. Te noemen vallen ondermeer de werkloosheid, de minderhe den, woningnood en milieuve rontreiniging. De gemeenten zitten in de tang tussen ener zijds minder rijksbijdragen en anderzijds steeds meer uitga ven, onder meer door de sterk stijgende rentelasten. streng beloofde te worden nog onder de bezetter zouden moeten doorbren gen. Twee maal hoop Tweemaal was hoop gewekt op snelle bevrijding. Eerst stokte de snelle geallieerde opmars - voor de bevolking onverwachts - vanaf Nor- mandië, vervolgens konden de grote luchtlandingen bij Nijmegen en Arn hem evenmin voor een doorbraak over de grote rivieren zorgen. De komende oorligswinter beloof de moeilijker te worden dan ooit: de Duitsers waren bezig Nederland leeg te roven, zij hadden steeds meer dwangarbeiders nodig, en hun hou ding werd tegenover Nederlanders steeds vijandiger. ""Dat kwam niet in de laatste plaats omdat het door Hitier en Seyss- Inquaèrt, de rijkskommissaris in Ne derland, sinds 1940 gevoerde beleid was mislukt: het was in het geheel niet mogelijk gebleken Nederland op een of andere wijze bij Duitsland in te lijven - dan maar een harde lijn was de Duitse reaktie, toen duidelijk werd dat de oorlog op zijn einde be gon te lopen. De Jong zei dat hij een tikkeltje achter is geraakt op zijn schema. De bedoeling was vorig jaar nog dat bei de helften van deel 10b, waarmee de geschiedenis van de bezetting en de oorlog als zodanig in het Europese deel van het koninkrijk wordt af gesloten, gelijktijdig in april 1982 het licht zouden zien. Eerste helft Maar met name omdat de tweede helft zoveel gekompliceerd en lastig te groeperen materiaal bevat dat ver schijning - van beide boeken tegelijk - flink zou moeten worden uitgesteld, heeft men besloten de eerste helft nu maar vast te publiceren. In de tweede helft komen aan de orde de algemene oorlogssituatie, de meningsverschil len tussen de geallieerden, de voorbe reidingen in bezet gebied voor de overgang, de kapitulatiebesprekin- gen en de bevrijding. De tekst van dit boek is bijna af. In september zal het verschijnen. Daarna volgen nog deel elf, over Nederlands-Indië en deel twaalf, de t epiloog. De Jong denkt dat het ver-, standig is de gedetailleerde beschrij vingen over wédéröjibliüw, oorlogs herstel, bijzondere rechtspleging, zuivering etc. te beperken tot en met het jaar 1950. Probleem voor hem is nog hoe hij zaken als die van Menten moet be handelen. Die zaak liep tot in de ja ren zeventig door. Samenvattingen Dan wordt nog gedacht aan het schrijven van twee samenvattingen van het gehele werk: één voor de Ne derlandse markt, omdat het Riod en dr. De Jong zich kunnen voorstellen dat niet alle mensen tijd, geld en zin hebben het volledige werk door te worstelen. Deze samenvatting zou ongeveer 1/40ste van het gehele werk in omvang zijn. Het is voor De Jong de vraag of hij dat zelf zal (kunnen) schrijven. De tweede samenvatting zou in Engels en Duits moeten verschijnen, ten be hoeve van buitenlandse wetenschap pers. De beslissingen hierover moe ten nog vallen. AMSTERDAM, 14-12. De jonge so cialisten hebben in een telegram aan de ambassade van Polen hun veront waardiging geuit over de gebeurtenis sen in dat land. De PvdA-jongeren dringen er tevens bij de Nederlandse regering en de Nato op aan de ontwik kelingen in Polen niet aan te grijpen om de bewapeningswedloop voort te zettea Dit staat in een verklaring, die de Jonge Soialisten zondag hebben doen uitgaan. Volgens de Jonge Socialisten heb ben de gebeurtenissen van 1970 en 1976 in Polen bewezen dat inzetten van leger en politie de problemen van Polen niet kan oplossen. ,,La Marseillaise" PARIJS, 14-12. De Franse zanger Serge Gainsbourg heeft zondag op een openbare vei ling een manuscript verwor ven van „La Marseillaise", het Franse volkslied dat de jonge genie-officier Claude-Joseph rouget de Lisle in april 1792 in één nacht schreef en op muziek zette, toen hij in Straatsburg was gelegerd bij het Rijnleger. Het nu geveilde stuk waar van het eerste blad ontbreekt, bevat drie pagina's waarop in 1833 de toen 75-jarige Rouget de Lisle die inmiddels royalist was geworden, de zes couplet ten en de refreinen van het re volutionaire lied had geko pieerd. Het oorspronkelijke stuk is nóóit teruggevonden. Gainsburg betaalde voor de kopie uit 1833 135.000 frank (Bijna f 60.000,—). BONN, 14-12. De leider van de Ne derlandse parlementaire delegatie die vorige week Moskou bezocht, Jan Nico Scholten (CDA), heeft vorige week vrijdag na afloop van de besprekingen met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro- myko in een kort persoonlijk onder houd een lijst met namen van Russi sche gevangenen aan Gromyko over handigd. Dat betekent dat mensen, van wie de periodieke uitkering is verlaagd, bij voorbeeld omdat zij passend werk hebben geweigerd, of omdat zij een scholingsaanbod hebben geweigerd, LONDEN.. De Israëlische regering heeft duidelijk „een nieuwe barrière voor een vredesregeling (in het Midden-Oosten) opgeworpen" door het voorleggen aan het Israëlische parlement (de Knesset) van voorstel len voor de Golan-hoogte. Dat is de mening van de nederlandse minister van buitenlandse zaken, Mr. Max van der Stoel, NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft beslo ten nog niet in te gaan op het verzoek van Syrië een klacht te behandelen tegen de inlijving van Golan door Is raël. ZIERIKZEE. In Wereldoorlog I werden militairen ondergebracht in het thans (nog) als dependance van de L.T.S. fun gerend gebouw aan het Kerkhof. De foto stamt uit 1916. DEN HAAG, 14-12. Bij het toekennen van de eenmalige uitkering aan mensen met een echt minimum inkomen, is alleen de hoogte van hun inkomen van belang, niet de vraag waarom dat inkomen die hoogte heeft. WOENSDAG 16 DECEMBER NED. I: Frans en René zullen onge twijfeld op de lachspieren werken als zij op de lange latten zullen gaan staan en zullen pogen een goed figuur te slaan. Dan uit de Sprookjesserie De fluit en de Bombardon, waarin een fluittist een paukenist ontmoet die z'n trommel echter hoofdzakelijk gebruikt om zijn vrouw tegen het inslapen te behoeden. Pim komt in De grote klok thuis met een kerstboom met kluit En in de Familie Knots komt hetruilwinkeltje van Hans in gevaar. Tot slot van de middag volgt dan nog Meneer Rossi De Belgische film De eerste sleutel berust op de autobiografie van scenario schrijver Pierre Platteau en gaat over een 20-jarige die van huis is weggelopen en dreigt te vereenzamen. Hij ontmoet een KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De kelder van een café aan de Beijerlandselaan in Rot terdam heeft maanden gefungeerd als een handelscentrum voor helers. Bij een inval door de politie is voor tienduizenden guldens aan handels waar in beslag genomen. DEN HAAG. Niet alleen de prijs van het Russische aardgas zal bepa lend zijn voor de Nederlandse bereid heid om het te kopen. Ook aal moeten blijken of de Russen bereid - zijn in ruil ihdustriëlé transakties af te slui ten, zoals het leveren door Nederland van pijpen en afsluiters. DEN HAAG. De maatregelen die het kabinet rond de ziektewet heeft aangekondigd gaan door en brengen het bedrag op dat daarvoor was voor zien, aldus staatssekretaris Dales van sociale zaken maandag voor de VARA-televisie. DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft ingestemd met een voorstel van wethouder Roebroek (maatschappelijk welzijn, volksge zondheid en wijkaangelegenheden) om een villa in het Statenkwartier aan te kopen voor de opvang van ex- drugsverslaafden. ENSCHEDE. Amfas Vastgoed B.V. gaat de voormalie textielfabriek Blijdestein Willink in Enschede reno veren en geschikt maken voor de huisvesting van kleine bedrijven. DEN HAAG. Met ingang van vol gende week maandag wordt het mo gelijk vanuit ons land automatisch te bellen met een aantal grote steden in Indonesië, welke dat zijn is na te vra gen bij 004, aldus een bekendmaking van de PTT. oudere advocaat, die na jarenlang ver blijf in de Kongo terugkeerde naar België. Er groeit een vriendschappelijke verhou ding die uitmondt in een uitnodiging van Pierre om gebruik te maken van zijn huis NED. II: In Allemaal tuig worden de ex bendeleden toegang tot het buurthuis ontzegd. Ze zoeken naar een ander on derkomen en komen bij een oude politie post terecht. Een aflevering van Dynastie opent de uitzending van de VOO. Ook hier hebben de familieleden met grotre moeilijkhedenb te kampen. Een optreden van de groep Blue Cats valt te zien en te beluisteren in het programma Om de hoek Rock en Roll. Dan een muziek- special rond de zaneger Kenny Rogers en The Commandoors. Tot slot volgt dan nog een aflevering van Taxi. WOENSDAG 16 DECEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 15.00 Open school tijd; 15.30 Bolke de Beer; 15.40 Frans en René gaan skiën; 15.45 De fluit en de bombradon; 15.55 De grote klok; 16.40 De familie Knots; 17.05 Meneer Rossi; 18.20Nieuws voordoven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 De eerste sleutel; 21.00 Cinevisie; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Studio Sport; 22.40 Nieuws; 22.45 Nieuws voor doven. NED. II: 18.35 Sesamstraat18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Allemaal tuig; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal20.27 Stichting Socutera20.32 Dynastie; 21.15 Om de hoek: Rock en Roll; 21.45 Kenny Rogers; 22,35 Taxi; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. .„-toM. DONDERDAG 17 DECEMBER NED. I: Na Nederlands talige liedjes in Op volle toeren kunnen liefhebbers van detective verhalen hun hart weer ophalen aan de aflevering van Onze ouwe. Het verhaal gaat over een gewa pende jongeman die in een parkeergarage een tas afhandig wil maken van een vrouw. Zij laat zich niet alleen uit het veld slaan maar geeft zelfs de onverlaat een kus, die geantwoord wordt met een pak slaag. Op veilige afstand is een jong stel getuige van dit voorval en de jongen probeert de overvaller het wegrijden te verhinderen. Konsumentenvoorlichüng wordt gegeven in Kieskeurig. In het pro gramma Ot, hoet zit dat nou met Sien? wordt een terugblik gegeven op de be langrijkstegebeurtenissen voorde vrouw in het afgelopen jaar. NED. II: De Muppet show ontvangt vanavond als speciale gast de 86-jarige builspreker en entertainer Senor Wen- ces. Dan de derde aflevering van Willem Bosman, koopman van de West-Indi sche Compagnie. Hoewel hij overtuigend calvinist was was hij van mening dat de negers tot een minder soort mensenras behoorde. In Koning Arthur keert het legendarische zwaard terug na de dood van koning Arthur. In De Sullivans hebben Bert en Tom hun weekend verlof in rook zien opgaan en is Hans gewond geraakt bij een explosie. De Ver van m'n bed show besteed weer aandacht in zaken in de derde wereld. DONDERDAG 17 DECEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 10.30 Frysk; 11.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 De werkplaats van de Kerstman; 19.08 Op volle toeren; 20.00 Onze ouwe; 21.00 Kieskeurig; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Ot.en hoe zit het nou met Sien?; 23.00 Nieuws; 23.05Nieuws voor doven. - NED. II: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat18.50 Jeugdjournaal18.59 De Muppet show; 19.25 Willem Bosman; 20.00 Journaal; 20.27 Koning Arthur; 21.20 Brandpunt; 21.55 De Sullivans; 22.20 De ver van m'n bed show; 23.10 Bidden m. St. Jan v. h. Kruis; 23.20 Nieuws. HILVERSUM, 14-12. Een groep betrokkenen bij het protestants-christelijk onderwijs bereidt een stichting „Oecumene en educatie" voor. Ze nemen de Bijbel als oriëntatiepunt bij het doordenken en bepalen van de pedagogische benadering van de school. De oprichters willen een conciliaire dialoog, waar mee de zuilenstruktuur wordt doorbroken. De initiatiefnemers hebben dit maandag meegedeeld. Hun stichting krijgt de naam van Mr. Van der Brugghen, een jurist en onderwijs man, die onder andere de onderwijs wet van 1857 maakte. Gesteld wordt, dat de historisch bepaalde ideologen nog steeds de diskussies overheersen over inhoud en vormgeving van de confessionele school. Ze werken thans belemmerend en polariserend. Zij zijn ongeschikt om pedagogisch antwoord te geven op de uitdaging van de wereld van morgen, aldus de initiatiefnemers na die verlaging in aanmerking kunnen komen voor de eenmalige uitkering. Dat heeft staatssekretaris m.evr. Da- les (sociale zaken en werkgelegen heid) maandag geantwoord op vragen van de WD-Kamerleden De Korte en Rietkerk. Beide liberalen hadden zich erover verbaasd dat mensen die een „strafkorting" op hun inkomen van de overheid hebben, via de eenmalige uit kering die weer ten dele ongemaakt gedaan krijgen. Mevrouw Dales heeft hen laten we ten dat dat de gevolgen zijn van het systeem en dat zij niet van plan is daar iets aan te doen. NEW YORK. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het mandaat van de VN-vredesmacht op Cyprus met zes maanden verleng tot 15 juni 1981. 42 UTRECHT, 14-12. De Unie BLHP (leidinggevend en hoger personeel) zal bij het komende CAO-overleg bij bedrijven kompenserende looneisen stellen voor de middeninkomens. Dat zei voorzitter Jos Werkhoven na afloop van de maandag in Utrecht gehouden bestuursvergadering van de Unie. kompensatie voor dë premiegrensver- hoging zal de Unie voorstellen doen die het nivellerende effekt van de aftop ping van de prijskompensatie en va kantietoeslag voor de middengroepen ongedaan maken. De bond vindt de gedeeltelijke loon maatregel die het kabinet vrijdag af kondigde volstrekt onaanvaardbaar. Door de verhoging van de premiegrens voor AOW en AWW zijn de grenzen van de nivellering ruimschoots over schreden, aldus Werkhoven. Naast de Joop heeft zelf toegegeven, dat hij eerder vriendinnetjes had en er ook wel mee naar bed is geweest Daar tilt ze niet zo zwaar aan; mannen zijn in die dingen waarschijnlijk ander§ dan vrou wen. Maar het gaat er bij haar om: Joop schijnt in dit oude stadsgedeelte zo goed bekend te zijn..... Ze heeft hier door ineens wat meer ontzag voor haar man gekregen. Misschien is het ook een bepaald angstgevoel. Beschikt Joop over dusdanige relaties in de stad, dat hij zo maar enkele mannen kan laten opdraven, die ergens de boel kort en klein slaan? En waar is hij die keren, dat hij naar de stad gaat? 's Avonds? Of zaterdagsmorgens of middags? Mees tal eens in de veertien dagen en dan blijft hij geruime tijd weg. Goed, er is indertijd overeen gekomen, dat een ieder een bepaalde vrijheid zal behou den, dat men eikaars correspondentie zou eerbiedigen en niemand van de ander rekenschap zou vragen, als hij of zijn er eens een dag op uit zou willen gaan. Zelf vertelt ze na afloop altijd aan Joop, wat ze zo'n dag heeft gedaan, maar Joop geeft nooit verslag van zijn uitstapjes. Niet, dat ze in een andere vrouw gelooft Maar er schijnt toch wel iets in het leven van haar man geweest te zijn, dat hij zorgvuldig voor haar verborgen houdt, dat staat voor haar nu wel vast Overigens, wat weet ze eigen lijk van zijn vroegere leven? Vrijwel niets. Dat zijn ouders al jaren geleden zijn gestorven, dat hij geen broers of zusters heeft.... Ze heeft zo af en toe heel voorzichtig geprobeerd hem uit te horen. Ze weet bijvoorbeeld, dat hij niet in de stad is geboren; dat is trou wens in het gemeentehuis voorgele zen, toen ze trouwden. Waar ben je vroeger eigenlijk op school geweest? in de Parkstraat in de stad, De Park straatdaar is helemaal geen schooL Klopt nu niet meer. Weet je dat zus terhuis op de hoek van de Stersingel? Van het voormalige wit gele kruis? Dat was vroeger een schooL Ben je dan katholiek? Ik ben't van huis uit, maar we deden er nauwelijks iets aan; ik ging enkel op een katholieke schooL.... Een dag of wat laten Heb je eigenlijk wel doorgeleerd na de lagere school? Hoe zo? Zie ik er zo dom uit? Welnee, dat bedoel ik helemaal niet, maar omdat je zo goed kunt timmeren en zo.... Ambachtschool, dat heet te genwoordig Lagere Technische SchooL Waar? In de Fruitstraat; hij is er nog steeds. Diploma timmeren en ik heb er ook metselen geleerd. En wat van het stukadoorsvak. Zodoende weet en ken ik iets meer dan mijn doorsnee- kollega. Leefden je ouders toen nog? M'n moeder weL Wat deed je vader? Dat heb ik je al eens gezegd: klein metselaarsbaasje en hij kon ook tim meren. Je wist, dat ik van doodge wone komaf ben, maar dat is jouw vader ook. Hij durfde misschien meer dan de mijne. Maar ik had weer het geluk, dat de dochter van mijn baas op me verliefd werd, he? Zo kun je ook in de familie komen. Dan lacht Gerda, want als hij com- plimentjes geeft,- is ze gevleid. Hoe Door HENK VAN HEESWIJK lievere namens hij bedenkt in de inti miteit in haar oor fluisterend, des te meer houdt ze van hem en is hun vereniging telkens weer een hoogte punt Maar overdag piekert ze wel eens, sinds dat geduvel bij Wervelman. Joop verzwijgt willens en wetens be paalde dingen voor haar en dat steekt de vrouw. Op het werk zijn nooit problemen. Joop betaalt bij gedeelten het aandeel van vader Van Vuren in de bouwkosten van de woning terug. Als veiligheids- maatregeL Komen er te zijner tijd op de een of andere manier moeilijkhe den, dan zal zijn huis in ieder geval zijn eigen dom zijn. Heeft zijn schoon vader er geen zeggenschap meer over. Dit terugbetalen doet Joop nog meer in achting stijgen bij Van Vuren. Joop is trouwens niet langer knecht, maar compagnon. Hij heeft nu een behoor lijk maandsalaris en een aandeel in de winst, samen met junior. In de toe komst zal junior hem er wel bij nemen als compagnon, want Joop kan uitste kend met zoon Evert overweg. Op gezette tijdstippen rijdt Joop naar de stad en bezoekt Grada in het hotel, dat nu zo ongeveer selfsupporting is. De bezettingsgraad stijgt, misschien ;ook omdat Joop het hele gebouw heeft laten opknappen en ook het interieur aagepast aan de behoeften. Goed, dat zit verdisconteert in de kamerprijs, want het moet uit de lengte of breedte terugkomen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 6