Gemeentebegroting 1982 van Westerschouwen vastgesteld 01110-6551 Duplieken raad Westerschouwen op beantwoording van kollege DRUKKERIJ LAKENMAN 0CHTMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bijeenkomst Staatkundig Geref. Studievereniging Raadsvergadering: Geen grootschalige uitbreidingen meer STREEKNIEUWS Onderwijsbeleid aan de orde Behoefte aan woningbouw in kleine kernen moet eerst worden aangetoond 4 WESTERSCHOUWEN, 14-12. Op de maandagmiddag gehouden raadsvergadering van de gemeente Wester schouwen werden de begrotingsdebatten afgerond en werd overgegaan tot het vaststellen van de gemeentebe groting 1982. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer beantwoordde als eerste een aantal vragen, die bij de algemene beschouwingen door de frakties aan de orde waren gesteld. Duidelijk bracht zij hierbij nog eens naar voren, dat het kollege geen grootschalige uitbreidingen meer voorstaat. Wel moeten de nog bestaande mogelijkheden worden be nut. Het kollege is er geen voorstan der van om overloopterreinen bij bestaande campings te creëren. Kon tact hierover is opgenomen met het bestuur van de Stichting Renesse, waarvan men spoedig een reaktie verwacht. Openbaarheid Op de in januari 1982 te houden raadsvergadering zal door het kolle ge de openbaarheid van kommissie vergaderingen aan de orde worden gesteld. Van de fraktie van de V.V.D. is een schrijven ontvangen waarin wordt voorgesteld om naast een openbaar gedeelte ook, wanneer daar aanlei ding toe is, een gesloten gedeelte van deze vergaderingen te laten plaats vinden. Het kollege is evenals de raad van mening, dat met een bedrag van 50,— per inwoner als bijdrage aan de brandweer de top is bereikt. De burgemeester zegde toe, dat het kol lege zal trachten zich hieraan te hou den. Geluidshinder Ten aanzien van de geluidshinder in de vermaakcentra zei de raads voorzitter, dat dit niet van de een op de andere dag gewijzigd kan worden. Dit zal geleidelijk moeten verlo pen, waarbij elk bedrijf de gelegen heid krijgt om zich aan te passen. In februari zal de raad hierover een A.P.V. krijgen voorgelegd. Voor wat de reddingsbrigade be treft zijn de posten aan de Jan van Renesseweg en Westenschouwen goed bezet geweest. Bij de nieuwe post Wilhelminahoeve liep het nog wat minder vlot, maar dit zal in het komende jaar worden opgevangen. Door de gemeente zijn twee mensen van de dienst openbare werken aan gesteld voor kontrole. Gebleken is, dat er zuinig met het materiaal wordt omgesprongen. Strandtoezicht Over het toezicht houden van de openbare orde op het strand komt een bespreking met de politie. Geble ken is, dat een gebied van 17 km lang moeilijk valt te kontroleren. Om dit goed te kunnen uitvoeren zijn er veel te weinig politiemensen. Dit aantal zou voor Westerschouwen zeker tot 20 man moeten worden opgevoerd. Voor wat de afgifte van bouwver gunningen betreft dacht de burge meester dat deze zo snel mogelijk, binnen een termijn van 6 a 8 weken, worden verstrekt. Woningbouw Aan het bouwen van woningen in de kleine kernen wordt door het kol lege de nodige aandacht besteed om deze leefbaar te houden. Wel is het zo, dat het behoefte-element aanwe zig moet zijn om tot de bouw van wo ningen over te kunnen gaan. Ook aan de bouw van premiewoningen wordt geregeld aandacht besteed. Wegen Ten aanzien van de weg Zierikzee- Westerschouwen is er bezwaar ge maakt tegen het Rijkswegenplan en aangedrongen hieraan prioriteit te geven en niet te wachten tot 1990. Wethouder J. C. de Feiter deelde de raad mee, dat voor de bestemming van het vrijgekomen pand Weststraat 18 te haamstede in de kul- turele richting wordt gedacht. Mo menteel is er een werkkommissie ge vormd, die een en ander nader gaat bekijken. Sport De wethouder deelde verder mee, dat voor de aanleg van de tennisba nen te Renesse geen bouwgrond wordt opgeofferd. Gebleken is, dat gezien de zware kostenlast het bouwen van een sporthal-zwembad-tennishal te Haamstede niet is te realiseren. Door de firma Bom te^Bü^gh is een schetsplan uitgewerkt (partikulier initiatief) voor de bouw van een sporthal-tennisbaan-bowlingbaan. Dit plan zal deze week aan het ge meentebestuur worden voorgelegd. Dit wil echter nog niet zeggen dat het komplex er ook komt, deelde wet houder de Feiter de raad mee. Dorpshuis/sportzaal Dat er nooit gesproken zou zijn over de bouw van een dorsphuis an nex sporthal wees de wethouder van de hand. Op de door de raad op 13 april jl. gehouden raadsvergadering is door de raad een krediet verleend van 25.000,— voor het maken van een schetsplan voor de bouw van het dorpshuis te Haamstede. Welzijn De wethouder zag het als geen ge makkelijke taak om de burger meer bij het welzijnswerk te betrekken. Om dit wat meer te stimuleren dacht hij aan het uitgeven van een korte, maar gedegen cirkulaire met daar aan vastgekoppeld een openbare bij eenkomst. Ook het kollege vraagt zich af of de gehele materie niet te in gewikkeld is gemaakt. Kom Noordwelle Wethouder P. M. van den Aarsen liet weten, dat ten aanzien van de re- konstrukie van de kom Noordwelle de dorspgemeenschap inspraak heeft gehad, waarbij zij liet weten eerst een afronding van het dorpshuis voor te staan. De financiële middelen voor de rekonstruktie zijn aanwezig. Het fietspaden-, voetpaden- en rui terpadenplan is opgesteld. Volgens de wethouder mag verwacht worden dat aan de realisatie hiervan meer voortvarendheid wordt gepleegd. De aanleg van de rondweg te Re nesse wordt door het kollege zeer ur gent geacht. De heer Van den Aarsen bestreed de mening al zouden niet alle werk nemers onder de Ubinknormen val len. Wel was het kollege van mening dat de Ubinknormen nauwelijks eni ge verbetering hebben gebrachr. De wethouder zegde toe, dat bij het uitvoeren van werken zuinigheid en soberheid betracht zal worden. Ook het kollege is van mening, dat het verkeer in de kernen kan worden ontlast. Bij de benadeling over het rapport van het verkeersonderzoek zal een en ander nader worden beke ken. Begraafplaats Aan de mogelijkheid om de be graafplaats te Burgh wordt gewerkt, maar hier is wel tijd voor nodig, al dus wêthouder Van den Aarsen. Als de raad zijn goedkeuring verleent, zal er in het gemeentehuis een lift ko men waarvoor de liftkoker reeds is gebouwd. Bij de DCAW zijn dit jaar een aantal werken aangemeld om de werkgelegenheid in de gemeente op peil te houden. HAAMSTEDE Film voor Big S" In het soosgebouw van „Big S" wordt vrijdag 13 december de science fiction-film „Het eiland van doctor Moreau" vertoond. NIEUWERKERK Botsing op Rijksweg 18 Automobilist A. d. V. uit Krimpen a/d IJssel reed maandagavond rond negen uur in de Ooststraat en wilde Rijksweg 18 oversteken om aan de overkant op de parallelweg te ko men. Op dat moment naderde uit de richting Rotterdam J. v. B. uit Goes, die frontaal tegen D. V. opreed. Laatstgenoemde moest naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis wor den vervoerd. De auto's raakten to taal vernield. Dr. Van den Berg ver leende eerste hulp. Garage Ista heeft de wrakken geborgen. Kerstnummer Door de samenwerkende kerken Hervormd/Gereformeerd wordt de zer dagen huis-aan-huis een kerst nummer van de Elisabethbode b ezorgd. naast een aantal interessante stukken en verhalen, rondom het kerstgebeuren staan op de achterzij de alle kerkdiensten van bovenge noemde kerken vermeld, met ver melding van de voorgangers en aan vangstijden. Hulp voor Polen De oekumenische Jongerengroep te Nieuwerkerk, organiseert woensdag 16 december een geldinzamelingsak - tie voor de bevolking van Polen. De aktie wordt gehouden te Nieuwer kerk en Ouwerkerk, onder het mot to: „Geef met milde hand - mensen in Duiveland!" Kerstfeest Ger. Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenvereni ging „Maria-Martha" te Nieuwer kerk viert op dinsdag 22 december in de zaal naast de kerk aan de Bad huisstraat haar kerstavond. De kerstmeditatie wordt verzorgd door mevrouw J. M. Rotte-de Jonge. Ook zal er veel samenzang zijn. Mevrouw A. v. d. Male en mevrouw Broere le zen een kerstverhaal voor. Voor tijd: zie agenda. Vergadering landbouwvereniging „Eendracht bindt" De landbouwvereniging „Een dracht bindt" te Nieuwerkerk houdt op dinsdag 22 december een vergade ring in de kleine zaal van „Ons Dorpshuis" aan de Poststraat. Over het vraagpunt van de ZLM „Wat kun je er zelf aan doen?" zal een gezamenlijke bespreking worden gehouden. Verder worden de proble men van de akkerbouwer, de tuin der, de veehouder en de gezinnen daarvan aan de orde gesteld. Ook de vraag „Wat en hoe met part-time boe ren?" wordt besproken. Voor tijd: zie agenda. Ons telefoonnummer is gewijzigd! Nieuw telefoonnummer: e n redaktie administratie NIEUWERKERK, 11-12. De Staatkundig Geref. Studievereniging Schou- wen-Duiveland te Nieuwerkerk kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer I. de Waal uit Oosterland. Spreker I. J. van de Nieuwendijk onderwijzer aan de christelijke lagere school te Oosterland bracht het onderwerp „Onder wijsbeleid: distributief of konstruktief" aan de orde. Hij stond stil bij de overheid en het onderwijs, met name de verhouding tussen deze twee zaken. In de zeven tiende eeuw kende de kerk de over heid het recht toe van schoolstich ting, zij het dat de kerk als toezicht houder fungeerde. Ten tijde van de Franse revolutie ontstond de neutra le openbare school. Vanaf die tijd kwam het onderwijs in handen van de staat. De school moest opleiden tot alle christelijke en maatschappe lijke deugden. In het haar 1878 lan ceerde de liberaal Kapeijne van de Capello een aanval op het christelijk onderwijs door het te verplichten aan de zelfde eisen te voldoen als het openbaar onderwijs. Ondanks groot protest van rooms-katholieke en pro testantse zijde werd deze wet wel door koning Willem III getekend. In 1920 werd de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs geregeld. De overheid voerde een distributief beleid, namelijk het financieel verzorgen van het onder wijs en kontrolerend toezicht uitoe fenen op het bijzonder onderwijs. De laatste jaren gaat de overheid - in tegenstelling tot vroeger - zich steeds meer bemoeien met de inhoud van het onderwijs. Minister van on derwijs, de heer Van Kemenade maakte de opmerking dat er wel vrij heid van richting en oprichting is, maar geen vrijheid van inrichting. Toch is deze vrijheid gefundeerd in de grondwet. Er ontstaat steeds meer een konstruktief onderwijsbeleid. De overheid laat zich in haar bemoeiin gen met het schoolleven leiden door uitgesproken doeleinden, ontleend aan algemeen politieke uitgangspun ten. De struktuur van het onderwijs en de inrichting worden door de volksvertegenwoordiging vast gesteld. De heer Van de Nieuwendijk riep op tot waakzaamheid voor het christelijk onderwijs. WESTERSCHOUWEN, 14-12. Omdat de raadsverga dering maandagmiddag maar een kwartier was geschorst na de beantwoording van het kollege op de algemene beschouwingen, voelde de heer L. Tieleman (CDA) zich een beetje voor het blok gezet Hij vond de tijd te kort om gedegen te kunnen antwoorden. In elk geval bestreed hij de mening van het kollege, dat alle frakties op één lijn zaten over het punt van de uitbreiding van de kampeerplaatsen. En dat men nu een kwartier de tijd krijgt om beleidslijnen te gaan aangeven vond hij geen goede zaak. Eén van de illustraties op de nieuw verschenen Rabo-kalender 1982. Een april-gezicht onder het vokale motto: „Holland ze zeggen Voor een bespreking van diverse kalenders mogen wij verwijzen naar het Oudejaarsnummer op 29 de cember a.s. De raadsvoorzitter wees erop, dat pas bij het behandelen van de struk- tuurschets, waarbij men uit 5 varian ten kan kiezen, definitieve beslissin gen worden genomen. NIEUWERKERK Kerstfeest kinderen zondagsschool Het kerstfeest voor en met de kin deren van de zondagsschool wordt op zaterdagavond 26 december gehou den in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente. Aanvang 18.00 uur. Kerstnachtdienst Op donderdagavond 24 december om half elf wordt een kerst nacht dienst gehouden. De dienst is mede voorbereid door de Oecumenische Jongerengroep. Voorganger is drs. Alb. van der Ban. Diverse onderde len worden door jongeren uitge voerd. Tijdens de dienst zal een kol- lekte worden gehouden voor de Nieu- werkerkse kerstaktie van „wereld kinderen". OUWERKERK Kerstklaverjassen Vrijdag 18 december gaat de Kla- verjasklub Ouwerker in het Dorps huis te Ouwerkerk kerstklaverjas sen. Klaverjassen die geen lid zijn van de klub kunnen zich telefonisch voor dit toernooi opgeven: 01114- 2359. BRUÏNISSË Vergadering met kaarslicht De Adviekommissie inzake wo ningruimte aangelegenheid hield vrijdagavond spreekuur voor wo ningzoekenden in het gemeentehuis. Ook hier viel de provinciale stroom Dr. H. J. van Zuijlen onderschreef de uitspraken van Tieleman. Met groot schalige uitbreidingen wordt volgens de burgemeester Aquadelta-achtige projektren bedoeld. Niet alles is tot in de finesses beantwoord, maai' de be leidslijnen zijn er uitgehaald en be licht Wij kunnen niet tot in den treure blijven debateren zei de raadsvoorzit ter in antwoord op de opmerkingen van Tieleman, dat hij de antwoorden te kort vond. Openbaar vergaderen Voor wat het openbaar maken van de kommissievergaderingen betreft was de heer Tieleman van mening, dat men die in het geheel openbaar moet maken of anders in het geheel niet Maakt de politie wel ernst met het toezicht houden op het strand zo vroeg hij zich af. Ze moeten wel van hun paard af om enige aktie te kunnen ondernemen. Hij was van verder van mening dat een periode van 8 weken voor het verlenen van een bouwver- gunning wel een beetje lang is. Lift gemeentehuis Bij het aanschaffen van een lift in het gemeentehuis was hij ervan uitgegaan, dat er een spreidng van de kosten was gepland. De raadsvoorzitter deelde mede, dat de lift zal worden bekostigd uit het nog resterende gedeelte van de Haringvlietbruggelden. De heer Tieleman was er niet tegen, maar vond het wel vreemd dat hier uit, maar een mevrouw met waar schijnlijk vooruitziende talenten haalde prompt tot ieders verbazing een kaars mét kandelaar uit haar tas en met dit lichtend stukje burger- mans zin werd de bespreking voor tgezet. voordien geen voorstel van was ge maakt De heer J. van den Berge (RU) lan ceerde het voorstel, dat de politie op het strand toezicht gaat houden in bur gerkleding. Verbetering wegen Op het waterschap zal naar de me ning van de heer Van den Berge meer druk moeten worden uitgeoefend om tot verbetering van de wgen te komen. Dr. H. J. van Zuijlen (WD) stelde het kollege de dringende vraag om wegen te zoeken om de begraafplaats te Burgh weer in gebruik te nemen. Verder bleef hij erbij dat „vlucht- campings" bij de partikuliere onderne mers moeten worden gezocht Rondweg De rondweg te Renesse en fiets- en wandelpaden stelde hij als een priori teit van de eerste orde. De heer S. Roos (PvdA) vond het een vreemde zaak dat hij nu op deze ver gadering hoorde over de plannen ten aanzien van het pand Weststraat 18 te Haamstede. Hij pleitte ervoor streng op te treden tegen het klandistien kam peren in de gemeente. Verder had hij de indruk, dat er niet is gewerkt aan de begraafplaats te Burgh daar er in één jaar tijd niets naar voren is gebracht Hij was van mening dat kwaliteitsver betering van de campings werkgele genheid zou scheppen. Woningbouw De heer H. Canters (PvdA) wees erop dat er in de kleine kernen nog wel een behoefte bestaat aan woningbouw. Wethouder Van den Aarsen was van mening dat er momenteel in deze kernen geen grote woningbehoefte bestaat Voor men tot de bouw over- gaat zal eerst een werkelijke behoef te moeten kunnen worden aange toond. Mevr. A. C. van der Klooster-van Sonsbeek (PvdA) was van mening dat het welzijnsbeleid zich nog teveel op ambtelijk niveau afspeelt en dat er wat aan gedaan moest worden om de bur gers hier meer bij te betrekken. Weinig sport De heer L. C. Hoogerhuis (CDA) sprak er zijn verwondering over uit, dat er bij het behandelen van de begro ting zo weinig aandacht was besteed aan de sport, juist omdat er toch een aantal zaken zijn waaraan nodig wat moet gebeuren. Nadat de begroting was vastge steld was de eerste daad van de raad om over te gaan tot de eerste begro tingswijziging: het aangaan van een lening bij de bank van Ned. Gemeen ten van 1.5 miljoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4