druppel teveel Polen onder militair bestuur agenda - hier en daar stakingen BVG wil spoed met vereenvoudiging sociale wetten Israël besluit tot annexatie van de Golan-hoogvlakte 2 België heeft regering verschillen Walesa ge-arresteerd? Stakingsoproep in Polen Poolse ambassadeur bij Van der Stoel Amerikaanse voedselhulp Polen tijdelijk opgeschort Europese staalsektor De inkomens- Taktische zet in Nabije Oosten 01110-6551 Ga naar huis (01110)6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MENU De jongste ontwikkeling in Polen toont aan, hoe onmogelijk moeilijk het is, een vrij instituut ingepast te krijgen in een van boven opgelegde diktatoriale struktuur. Uiteindelijk verdragen die beiden elkaar ten prin cipale niet en het lijkt er op dat de vrije vakbeweging „Solidariteit" zich heeft vertild met de - in over eenstemming met de statuten - ook door politie en brandweer gevraagde mogelijkheid tot vakbondsorganisa tie. Politie en brandweer in een land als Polen, raken aan het militair komplex en dat is wellicht precies een stap te ver geweest, hoewel de door „Solidariteit" afgedwongen vrijheden, toch wel aan beperking of opheffing onderworpen zouden zijn geworden. De druk van buitenaf op de Polen staat daar op griezelige wij ze garant voor, want - gelet ook op de juichende kommentaren in de Russi sche hoofdstad moet men wel een on verbeterlijke optimist zijn, te me nen, dat de Polen op eigen houtje der gelijke draconische maatregelen heb ben willen treffen. Het Westen kan - als in vergelijk bare situaties in het verleden - vrij wel niets doen, maar wel pogen van het nieuwe militaire regiem toestem ming te krijgen voor continuering van de voedselzendingen. Die zendin gen vormen - zonder de Polen te bele digen - een bewijs, dat miljoenen mensen aan hen denken. Bovendien zullen die zendingen wel nodig blij ven, want dat de thans genomen maatregelen (staat van beleg), de moeilijke ekonomische positie van het land in een handomdraai zouden kunnen oplossen, is natuurlijk hoogst onwaarschijnlijk, zodat de Polen nog altijd blijven staan voor een erg zware winter. De in Polen genomen zwaai be hoort intussen tot de grote en indru kwekkende verdrietelijkheden van een wereld, die voorgoed zijn stabili teit schijnt te hebben verloren. Vrij heid is een groot goed, zo groot, dat er altijd aan geknabbeld moet wor den. Er zijn altijd betweters en betut telaars, die anderen vrijheid - als ge vaarlijk speelgoed - misgunnen. Ver scholen achter alleen maar fraai klin kende leuzen en doctrines, wordt op veel plaatsen in de wereld de vrij heid geknecht, alsof niet in vijf bitte re oorlogsjaren om diezelfde vrijheid is gevochten en geleden. De Polen zijn daar opnieuw slachtoffer van en feitelijk wilden zij uiteindelijk nog maar een druppel vrijheid in een oceaan van knechting, maar één druppel is al teveel. Zo somber zit dat in elkaar; de nog wel vrije wereld kan er een les uittrekken. USQUERT (GR), 14-12. De 10-jarige Ties Weessies uit het Groningse Us- quert is maandagmiddag om het leven gekomen toen hij op zijn slee van een heuveltje afgleed en onder de wielen van een SRV-wagen terechtkwam. De politie, die dit bekend heeft gemaakt, verklaarde dat de jongen op slag dood DEN HAAG. De bezuinigingsope ratie van het ministerie van crm zal vooral de sociaal-kulturele sektor het zwaarst treffen. De beperking be loopt 17,6 miljoen gulden, bijna zven procent van de totale som van de rijksbijdrageregeling. WARSCHAU-HAMBURG-WENEN, 14-12. In zeker vier grote bedrijven in Warschau hebben de arbeiders maandag gestaakt uit'protest tegen het uitroepen van de noodtoestand door premier Jaruzelski. Het hoofd van de Rooms Katholieke Kerk heeft zijn landgenoten opgeroe pen van geweld af te zien. De kranten wezen erop, dat de militaire raad voor nationale redding niet van plan is, de orde van voor augustus 1980 weer in te STOCKHOLM, 14-12. Een verte genwoordiger van de Onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit heeft dins dag voor de Zweedse radio gezegd dat de leider ervan, Lech Walesa, is ge arresteerd. Stefan Trczinski verklaar de dat hij in hechtenis was genomen omdat hij geweigerd had met de rege ring te onderhandelen. Walesa zou een ontmoeting gewenst hebben met de andere, gearresteerde leiders van Solidariteit, maar volgens Trczinski hadden de autoriteiten hem die geweigerd. De vertegenwoordiger van de Pool se vakbond zei deze informatie te heb ben ontvangen van polen die maandag met de veerboot in Zweden waren aan gekomen. WARSCHAU, 14-12. Een illegaal stakingskomité bestaande uit nog in vrijheid zijnde leiders van Polens vakbond Solidariteit, hebben maan dag alle werknemers in het land op geroepen in staking te gaan. Dat blijkt uit een verklaring die de westerse korrespondenten in War schau maandag in handen kregen. DEN HAAG, 14-12. De minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft maandagmiddag de Pool se ambassadeur in Nederland, Alozjy Bartoszek, ontvangen. De ontmoeting vond plaats op ver zoek van de ambassadeur. Dit heeft een woordvoerder van het.mixiisterie van buitenlandse zaken Dekendge- maakt. Volgens de woordvoerder bracht de ambassadeur aan Van der stoel een boodschap over van zijn regering en zette hij de politieke situatie uit een. Van der Stoel heeft de ambassa deur opnieuw van zijn grote bezorgd heid over de ontwikkeling in Polen laten blijken. Doordat alle verbindingen in het land verbroken zijn, is het onduide lijk in welke mate de arbeiders zich passief of aktief verzetten tegen de zondag ingestelde noodtoestand. Het officiële persbureau PAP meldde, dat in verscheidene fabrieken lang durig en intens is gediskussieerd, zonder dat de produktie daaronder had te lijden. In Warschau en omge ving hebben de arbeiders van vier grote fabrieken gestaakt. Het perso neel van een van de stil liggende be drijven wil pas weer aan het werk gaan als de uitzonderingstoestand wordt opgeheven en alle aktieve le den van Solidariteit worden vrijgela ten. Het is onbekend, hoeveel akti- visten van het vrije vakverbond zijn opgepakt. De Franse radio meldde, dat het er ongeveer 3.000 waren. Militaire tucht Nu de Militaire raad tussen 250 en 300 bedrijven in het hele land, waaronder de kolenmijnen, onder de militaire tucht heeft gesteld, vallen de daar in dienst zijnde arbeiders ook onder een speciaal regime: op weigering van werkzaamheden staat een staf die varieert van twee jaar ge vangenis tot de doodstraf. Onder de zondag gearresteerd akti- visten van Solidariteit, dissidenten en intellektuelen bevonden zich niet vijf leden van de Nationale Commis- se (KK) van het vrije vakverbond. In de loop van maandagmiddag ontvingen westerse korrespondenten in Warschau een oproep tot een alge mene staking, waartoe het initiatief was genomen door een „Nationaal Comité voor klandeStiene staking" waarin de vijf leden van het lande lijk bestuur van Solidariteit zitting hebben. LONDEN/WASHINGTON, 14-12. De Amerikaanse regering heeft de voed selhulp aan Polen tijdelijk opschort, zo heeft Charles Percy maandag gezegd. De voorzitter van de senaatskommissie voor buitenlandse zaken verklaarde, dat de maatregel twee dagen duurt. Zo lang heeft men in Washington nodig om de toestand in Polen nader te onderzoeken. President Reagan heeft in de loop van de dag Paus Johannes Paulus II gebeld en hem verteld, zeer bezorgd te zijn over de toestand in Polen. De Amerikaanse voedselhulp aan Polen bedraag dit jaar ruim 1,9 mil jard gulden. Hij bestaat voorname lijk uit kredietgaranties voor de aan koop van landbouwprodukten. In 1982 wil Polden van Washington 1,8 tot 2 miljard gulden aan hulp. Vorige week vroeg Warschau of 500 miljoen daarvan kon worden besteed aan voedselhulp. BRUSSEL, 14-12. De EG-ministers van financiën zijn het maandag in Brussel eens geworden om 166 mil joen gulden, die dit jaar worden uit gespaard op de Europes landbou wuitgaven, te gebruiken voor sociale hulp in de Europese staalsektor, Ech ter onder druk van West-Duitsland zal dit geld pas besteed kunnen wor den als gebleken is dat in alle EG- landen bij de herstrukturering van de staalindustrie de Europese voor schriften sekuur worden nageleefd. Vorige week trachtten de minister van buitenlandse zaken van de ge meenschap reeds een oplossing voor dit probleem te vinden. Zij kwamen er niet uit en schoven deze zaak door naar de ministers van financiën. NEW YORK. Syrië heeft gevraagd om een spoedzitting van de Veilig heidsraad over het besluit van de Is raëlische regering de Golan te an nexeren. De zitting zal 23.00 uur Ne derlandse tijd beginnen, aldus een melding vna het Westduitse persbu reau DPA. UTRECHT, 14-12. De Bedrijfsvereniging voor Gezond heid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (BVG), die de gevallen van de ziektewet, de arbeidsongeschik- theiswetten en de werkloosheidswet voor die sektoren behandelt, wil dat de regering haast maakt met de ver eenvoudiging van de wetten. BRUSSEL, 14-12. De Belgische for mateur Martens, die erin is geslaagd een rooms-blauwe regering samen te stellen (een kombinatie van christen- demokraten en liberalen) wil nog voor het einde van het jaar volmach ten vragen aan het parlement. Volgens Martens, die zijn be leidslijn maandag in Brussel sum mier bekendmaakte, is het eveneens noodzakelijk dat het aangekondigde overleg met de sociale partners over de voorgenomen maatregelen voor 15 januari van het komend jaar moet plaatsvinden. Het prioriteitenprogramma waaro ver de onderhandelaars nu een ak koord hebben bereikt houdt geen volledige regeringsverklaring in. De definitieve regeringsverklaring zal pas door de nieuwe ministerraad worden opgesteld als de vier partijen (van Vlaamse en Waalse kant ieder een} het licht op groen hebben gezet voor het vormen van dit rooms- blauwe kabinet. Martens zei dat hij woensdag de lijst met namen van de nieuwe ministerploeg zal prijsgeven. Het aantal bedrijfsverenigingen, er zijn er zesentwintig, moet volgens de BVG omlaag en in het „huidige woud van wetten en besluitend, dient drastisch gekapt te worden". Dat staat in het jaarverslag over 1980 van de BVG. In dat jaar zijn twee rapporten uit gekomen over de uitvoering van de sociale wetgeving. De BVG wijst bei de van de hand. Zowel de organisa tiebureaus Berenschot en Bosboom Hegener, als de Kommissie La- mers, do,en volgens de BVG niet veel meer dan voorstellen voor een verde re regionalisering van de uitvoering sorganisatie. Gevalsbehandeling Het is volgens de BVG de vraag of dat tot de „kliëntgerichte" aanpak ROTTERDAM, 14-12. Er is de laatste tien jaar in Nederland een maatschappelijk en politiek klimaat ontstaan dat zeer intolerant is voor inkomensverschillen. Het minimum- bestaansniveau dat wij kennen wordt nergens ter wereld geëve naard. Aan diskussie hierover zullen wij niet ontkomen. Hoe langer we de kop in het zand steken des te meer kans is er dat het hele loongebouw in elkaar stort. Dat zei het CDA- kamerlid dr. B. de Vries maandag tij dens een studiemiddag over inko mensverdeling van de Teldersstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de WD, in Amsterdam. JERUZALEM, 14-12. De Israëlische regering heeft vol gens de nationale radio maandag besloten de bezette Golan-Hoogte te annexeren. Dit is besloten tijdens een kabinetszitting in het huis van premier Begin, aldus de radio. Premier Begin heeft het besluit maandag in het parlement bekend gemaakt. Het besluit om Israëlisch recht te laten gelden in het bezette gebied, hetgeen neerkomt op annexatie, is genomen tijdens een spoedzitting van het Israëli sche kabinet onmiddellijk nadat premier Begin uit het ziekenhuis was ontsla gen. In het besluit van de regering heet te het formeel „de invoering van de Israëlische wet in de Golan". Op de zelfde wijze heeft de toenmalige Is raëlische regering in 1980, het ooste lijk deel van Jeruzalem geannexeerd, dat evenals de Golan-Hoogte is vero verd tijdens de Zesdaagse oorlog in 1967. De annexatie van Oost-Jeruza- lem heeft destijds heftige protesten uitgelokt in de wereld. Tot de annexatie van de Golan- Hoogte was al eerder „grondwette lijk" besloten, maar daarvoor zou volgens officiële bronnen een „gun stiger tijdstip" afgewacht worden. Ons telefoonnummer is gewijzigd! Nieuw telefoonnummer: DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV en ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE redaktie administratie WARSCHAUDoor de afkondiging van de noodtoestand in Polen lijkt het Politbureau en zelfs de hele kom- munistische partij terzijde te zijn ge schoven hoewel premier Wojciech Ja ruzelski in zijn toespraak zondag voor de radio wel repte van de „spe ciale rol" die partijleden hebben. WARSCHAU. Honderdvierent- wintig vooraanstaande intellektn^- len hebben maandag een verklaring uitgegeven waarin ze de vrijlating ei sen van alle mensen die zijn gear resteerd, waaronder kunstenaars. TEHERAN. De vooraanstaande Iraanse geestelijk Ayatolla Abdolho- sei Dastcheyb, een naaste medewer ker van de revolutionaire leider Aya tollah Chomeiny, is bij een bom aanslag om het leven gekomen. zal leiden die beide rapporteurs zeg gen voor te staan. „Waar de kliënt - werkgever of werknemer - mee ge diend is, is een juiste en tijdige ge valsbehandeling en juist daarover wordt in geen van de rapporten ge rept", aldus het jaarverslag. Lang niet iedere kliënt heeft daar bij een uitgebreide begeleiding no dig. Volgens H. Knol, voorlichter van de BVG, doorloopt 80 procent van de aanvragen een normale admi nistratieve procedure en niet meer dan dat. Bij die gevallen is een „individu-gerichte" benadering vol gens hem niet nodig en zelfs niet wenselijk. MOSKOU. De televisie in de Sowjet-Unie heeft de instelling van de noodtoestand in Polen geken schetst als een positieve „eerste stap". Het kabinet van premier Begin werd het maandagmorgen eens over indiening van het ontwerp betreffen de „de invoering van de Israëlische wet op de Golan-Hoogte". Israël be zet sinds de Zesdaagse oorlog van 1967 het Syrisch gebied. Het wetsont werp omvat drie paragrafen: - de wetgeving, de rechtspraak en het bestuur in de Golan zijn voortaan Is raëlisch, - de wet wordt onmiddellijk van kracht en - de minister van bin nenlandse zaken is bevoegd de nood zakelijke maatregelen te treffen. Minister Nissim zei voor de Israëli sche radio dat premier Begin tot an nexatie van het gebied besloot nadat president Assad van Syrië verklaar de „nooit Israël te zullen erkennen, zelfs als de P.L.O. (Palestijnse be vrijdingsorganisatie), om taktische redenen dat zou doen'.. EINDHOVEN, 14-12. Vermoeid en nog maar nauwelijks bekomen van de emoties zijn maandagavond enke le inwoners van Zuidoost-Brabant thuisgekomen na een reis naar Polen, vorige week zondag was de groep vertrokken met een vrachtauto vol hulpgoederen en een komplete ambu lance, die namens de bevolking van Zuidoost-Brabant zou worden afgele verd bij een ziekenhuis. Enkele leden van de expeditie hadden de thuisresi zaterdag al aangevangen. Chris Kweens, de chauffeur van de vrach tauto, en twee journalisten uit Zuid- oostrBrabant die de tocht meemaak ten, zouden zondag in de loop van de dag volgen. .Zondag in de loop van de morgen werden we wakker gemaakt door ie mand van Solidariteit. We sliepen in hotel Orbis in Poznan, een plaats op ongeveer 200 kilometer van de grens met de D.D.R. De man van Solidari teit zei ons, dat we zo snel mogelijk moesten verdwijnen. Hij zei letter lijk: het is oorlog", aldus Chris Kweens. Bij de receptie van het hotel was inmiddels grote paniek ontstaan. Al le westerse gasten wilden zo snel mo gelijk het land verlaten, overigens mede op aandringen van het hotel personeel. ,,De vrouw achter de re ceptie had tranen in haar ogen", her innert Kweens zich. Om twee uur zondagmiddag reed de Nederandse vrachtwagen weg uit Poznan. Chris Kweens en de beide journalisten wisten op dat moment nog steeds niet wat er nu precies aan de hand was. „Kort buiten Poznan kwamen we drie jeeps tegen. We maakten nog een grapje tegen elkaar in de trand van „nu kunnen we thuis tenminste ver tellen dat we troepenverplaatsingen hebben gezien". Even later echter hadden we helemaal geen zin meer in grapjes. Toen reed ons het ene na het andere militaire convooi tegemoet. Tanks, rupsvoertuigen, kommando- wagens, jeeps, vrachtauto's en ga zo maar door", vertelt Lout Donders, verslaggever van omroep Brabat. Of die voertuigen op weg waren naar Poznan of naar het verderop langs dezelfde weg gelegen Warschau werd niet duidelijk. Dinsdag 15 december Haamstede Zaal Gerefkerk. Kerstavond NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Noordgouwe H.R. „Van der Weijde". Regionale Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Hotel „Van der Weijde". Bijeen komst Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie. 20.00 uur. Nieu werker k Dorpshuis. Kerstviering Platte landsvrouwen „Duiveland". Aan vang: 19.30 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Raadszaal. Stadhuis, Kommissie P.W. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring NCVB. 19.30 uur. Kerkzaal. Ger. Vrouwen Kontakt- groep. 20.00 uur. Poppentheater „Al te klein". „Florio en zijn hond". 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering NCVB-Kerkwerve. 19.45 uur. Kapelle „De Caisson". Studidag Z.A.J.K. Aanvang 13.45 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vereniging voor bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kersta vond Herv. vrouwengroep. 20.00 uur. Aula RSG, Hatfieldpark. Musical. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Vrijdag 18 december Haamstede Soosgebouw. Film Big S. 20.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Aanvang: 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Kerstbal Bond van Opzichzelf staanden. 20.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Eerste nutsavond „Nut en Genoegen". 20.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee School Nieuwe Boogerdstraat. Post- duivententoonstelling. 15.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Zondag 20 december Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Maandag 21 december Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internati onal. 19.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord gouwe e.o. 20.00 uur. Dinsdag 22 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring Afd. C.P.B. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Kerstviering Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westhoek. 19.30 uür. Nieuwerkerk Vergadering landbouwvereniging „Eendracht bindt". 19.30 uur. Badhuisstraat. Kerstavond Ger. Vrouwenvereniging. 19.45 uur. Woensdag 23 december Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Internati onal. 19.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Er is natuurlijk niets droevigers, dan zelf gekweekte dieren te verwij zen naar de braadpan. Om dat niet te doen, kan zelfs een principe zijn\en dan komt men liefelijk dicht in\de buurt zelfs van de non-vleeseters, die volhouden, dat in bonen net zoveel eiwit zit dan in vlees. Dat is - naar\ik met schade en schande heb geleerd - niet u>aaT, of liever niet helemdal waar. Het beste eiwit zit in vlees, maar men moet er derhalve ook voor zichtig mee zijn. Heel veel vlees eten is slecht, want het geeft een overbe lasting van de nieren. Na vlees komt vis; vis heeft wat lichtvoetiger eiwit en dan pas komen de eiwitten uit bd- nen en andere produkten. Trouwens in vrijwel alles zit eiwit, zelfs in si| naasappelen en hoe komt dat er nu in hé? 1 Enfin, dat hele eiwitprobleem is\ het probleem van de derde wereld.i Voesel is er soms nog wel, maar het I bevat niet genoeg eiwit. Maar terug I naar de kwalijke kans, dat zelfge kweekte dieren - onze snoezige ko nijntjes bijvoorbeeld - worden ge offerd op het altaar van de menselij ke konsumptie. Zelf nog heel jong destijds, exploiteerde ik heel wat ko nijnen. Ze kregen broodsoppen, meelpap (in een klomp) en van voor bijrijdende agrarische wagens gepik te suikerbieten. De dieren groeiden altijd als kool, maar in de december maand viel de grote bekommernis over de hokken, omdat je immers niet wist welke sombere bedoelingen volwassenen hadden met de het jaar door gekoesterde knagertjes. Het dilemma heeft nooit een zo op zienbarende uitbarsting gekregen, datje er psychische schade bij opliep, maar de „dieren des velds" zeker de overscharige, zijn toch altijd meer blijven aanspreken, om het zo eens te zeggen. Haas, konijn, fazant; ze mo gen van mij allemaal blijven leven, maar als ze, op grond van „hoogmenselijke wijsheid" met be trekking tot evenwicht in de natuur, toch gesneuveld zijn, dan is er een vrij brede marge voor het geweten, om ze op te peuzelen, zonder daar voor overigens te pleiten. Overigens - maar wie komt er toe - zouden brood en water relevante in grediënten zijn voor het komend kerstmaal, want helaas wordt er veel gehongerd in de wereld. Voor wat het is, is er nog een herinnering aan kerstmis 1944. Buiten was het onge veer tien graden. Verwarming was er niet; de „verlichting" bestond uit een drijvertje(een in oliegedrenkt pit je, dat op mater dreef); de gaarkeu ken had het schitterende menu „be vroren aardappel en bieten" te serve ren, dus daar werd men ook niet wij zer van. Het was - zeg maar- de bitte re armoede van de stal en dat daar aan nog niet alle mensen op aarde aan ontsnapt zijn; dat is het tweede grote mysterie van Kerst, maar niet erg opbeurend! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2