Officiële opening van Nemag B.V. te Zierikzee Optimistische geluiden op jaarvergadering „Cebeco-Zuidwest" PAAUWE PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dorpshuis Burgh/Haamstede in 1982 01110-6551 Door burgemeester Th. H. de Meester Grootste ertsknijper ter wereld onthuld In Pleintheater „Aquadelta" 11=1% LEIMING 1981 PER 1988X1992 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 december 1981 138ste jaargang Nr. 23031 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Met ingang van heden (maandag 14 december 1981) Nieuw telefoonnummer DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV en ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE redaktie administratie Wie vraagt is vijf minuten dom; wie niet vraagt een heel leven Chinese spreuk Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Maar de stap naar Zierikzee was een grote en lang niet eenvoudige stap. Voor vele werknemers en zeker Advertentie Het koor beet de spits af met „Sound the trumpet" van H. Purcell; „viele verachten die edele Musik" van J. K. Bachofen; „Das Alphabet" van W. A. Mozart; „An die Muzik" van Fr. Schubert en „Engel-Terzett" van F. Mendelssohn. den hun vorm van samenwerking op zakelijk gebied: Coöperatie. In de 10 x 10 jaar heeft ook de in de landbouw een revolutionaire ont wikkeling plaats gevonden. Die ont wikkeling is niet van buitenaf of van bovenaf opgelegd, waar mede door het zelfstandige ondernemerschap van de boer bevorderd. Hij speelde in op de wetenschappelijke en techni sche ontwikkeling waarbij hij ook besefte dat een groot aantal zaken uitsluitend samen met anderen kon den worden behartigd. Dat besef, een erfenis van vorige generaties, is er nog waarvan het bewijs wordt gele verd in Cebeco-Zuidwest. Vervolg pag. 4 Advertentie Voorzitter I. van Iwaaraen aan het woord. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Bij elkaar duurde het feitelijk maar even en ontwikkelde het mooie zicht tot een echte slobbertroep, maar „even" was het wel heel erg mooi. De sneeuw gaf overal betoveringen, zoals hier aan de Grachtweg te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer De Meester bood namens het gemeentebestuur een foto aan de heer R. Grootveld aan, waarop het stadsgezicht va. 'ierikzee. De burge meester droeg de opening overi gens de ambtsketen, omdat deze in het verleden op aanbieden van de heer Grootveld gerenoveerd werd. Marine De eerste burger vertelde nog vlak voordat hij tot de opening overging een leuke anekdote over de tijd dat hij nog bij de marine was. In 1955 ontmoette hij namelijk de vader van de heer R. Grootveld, die toendertijd een veeglier, een liertrommel en een ankerlier aan de heer De Meester overdroeg aan boord van de H. M. Dokkum, een mijnenveger. De appa ratuur droeg de initialen van Nemag. Bij een later bezoek aan marinesche pen in de haven van Zierikzee kwam de burgemeester dezelfde appara tuur tegen en hij kon toen met ge paste trots vertellen dat de onderde len door „zijn" Nemag in „zijn" stad waren gemaakt. Reint, de zoon van direkteur Grootveld beklom ook het sprekers- gestoelte en bood zijn vader een por tret van grootvader aan namens het hele gezin. Na afloop van het officië le gedeelte vertrok het gezelschap naar het stadhuis om aldaar het glas te heffen. De grootste ertsknijper ter wereld in de bedrijfshal van Nemag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen of sneeuw Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw; minimumtemperatuur van plus 1 graad in het zuidwesten tot on geveer min 5 graden in het noord oosten van het land en vannacht en kele mistbanken; middagtempera- tuur om het vriespunt; matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 18 dec.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: var. 3 Donderdag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: var. 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: oost 7 ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 8.43, onder 16.28 Maan op 21.30, onder 12.06 Laatste Kwartier: 18 december (6.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 dec. 5.18 18.34 11.44 23.55 Doodtij: 20 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een stormdepressie met een barometerstand van ongeveer 967 millibar in het centrum, trok maan dag van west naar oost over midden- Nederland naar Duitsland weg. Tij dens het passeren viel op de meeste plaatsen sneeuw, in het zuiden en midden ook tijdelijk regen. De wind nam enige tijd toe tot storm, wind kracht 9. Dinsdag wordt wisselvallig weer verwacht met mogelijk enkele sneeuwbuien. De temperatuur zal overdag waarden bereiken om het vriespunt. Het laat zich aanzien dat ook na dinsdag boven ons land en in grote delen van Europa het winter weer zal voortduren, waarbij af en toe neerslag valt. UTRECHT. De sneeuwval heeft maandagmorgen in het zuiden en midden van het land voor vertragin gen in het treinverkeer gezorgd. STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 15 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Burgemeester Th. H. de Meester knipt het lint door en verricht daar mee de officiële opening. Zonder iets ten nadele van de ande re partij te zeggen was het voor het gemeentebestuur niet moeilijk om op grond van het gefabriceerde produkt en de werkgelegenheidsf aktor te kie zen voor de kandidaat Nemag. BRUINISSE, 11-12. In het pleintheater van „Aquadel- ta" te Bruinisse werd vrijdagmiddag door de coöperatie ve verenigde land- en tuinbouwcoöperaties b.a. Cebeco- Zuidwest de algemene jaarvergadering gehouden. Het komplete programma van deze vergadering stond in het teken van het 10-jarig bestaan van Cebeco-Zuidwest. Een speciale bijdrage hieraan werd ge leverd door het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool te Goes o.l.v. Evert Heijblok. Al bij die eerste optreden bleek het van het bestuur een goede gedachte te zijn geweest om dit jongenskoor haar medewerking te laten verlenen aan deze jubileumvergadering, voor een geheel gevulde zaal, waaronder een groot aantal dames. Na dit optre den werd het openingswoord uit gesproken door de voorzitter van Cebeco-Zuidwest de heer I. van Iwaarden te Sluis. Tien jaar Na een aantal gasten te hebben be groet wierp hij eerst een terugblik op de afgelopen 10 jaar. In het voorjaar van 1971 besloten de coöperaties St. Annaland, Axel-Sassing, Breskens, Brielle, Fijnaart, Hellevoetsluis, Kortgene, Middelburg, Middelhar- nis, Puttershoek en Zierikzee om sa men met Cebeco-Rotterdam de top- coöperatie Cebeco-Zuidwest inge bracht. In haar slotbeschouwing van het 10e boekjaar onthoudt het bestuur zich een oordeel uit te spreken over de vraag, of in de verstreken 10 jaar aan de doelstellingen en verwachtin gen is voldaan. Het laat dit over aan de leden van de vereniging daar dit de mest betrokkenen zijn. De heer Van Iwaarden liet er echter geen enkele twijfel over bestaan, dat Cebeco-Zuidwest kern gezond is. Het beste bewijs hiervoor werd geleverd, niet alleen door de thermometer van de jaarrekening, maar bovenal op de tien in de distrikten gehouden „open dagen" en op de gehouden rondgang. Overal was sprake van een grote mate van vertrouwen in het funktio- neren van de organisatie. In de orga nisatie staat het doen van zaken cen traal. Honderd jaar Tot het samen doen van zaken zoch ten en vonden akkerbouwers, tuin bouwers en veehouders elkaar reeds meer dan 100 jaar geleden. Zij noem- ZIERIKZEE, 11-12. ,,A1 zijn we een bedrijf dat al meer dan 55 jaar bestaat, ik heb het gevoel alsof we net op nieuw begonnen zijn", zei direkteur R. Grootveld van Nemag B.V. bij de officiële opening van het bedrijf, vrij dagmiddag. Deze eervolle daad werd verricht door de heer Th. H. de Meester, de burgervader van Zierikzee, die daartoe in de enorme bedrijfshal de grootste ertsgrij per ter wereld onthulde. De 34.000 kg wegende grijper werd in Zierikzee gebouwd en is bestemd voor de nieuwe 85 tons kraan van EMO op de Maasvlakte. Hij zal onge veer 50.000 kg ijzererts per hap gaan grijpen. De vele genodigden vonden alle maal een plaatsje in de bedrijfshal, waaraan de nodige aandacht was besteed om het geheel een fleuriger aanzien te geven. Toekomst Van het sprekerspodium achtte de burgemeester van Zierikzee het ze ker hoopvol d.at durf en goed zake lijk ondernemerschap er toe hebben geleid dat de vele genodigden vrij dagmiddag aanwezig konden zijn in een nieuw ingericht bedrijf waar met enthousiasme door werkgevers en werknemers aan een nieuwe toe komst wordt gewerkt. „Dat was mis schien nooit gebeurd, wanneer exter ne faktoren u niet gedwongen had den de oude vestiging aan de Ertsweg in Rotterdam te ontruimen en naar andere werkruimten uit te zien. de ouderen onder hen, was deze ver plaatsing een moeilijk te aksepteren ingreep in hun privé-leven. Van har te hoop ik dat zij die het aandurfden het bedrijf te volgen er geen spijt van zullen hebben te zijn verhuisd naar het land waar het leven zo goed kan zijn", aldus de heer Th. H. de Meester. Spreker ging in zijn toespraak te rug in de geschiedenis en wel het jaar 1975. Er waren problemen met de af zet van IHC. De gezochte oplossingen konden niet worden gerealiseerd en op 9 oktober maakte de Raad van Bestuur bekend dat de produktie van de motorenfabriek van Smit en Bol nes beëindigd zou worden. Wat moest er met het leegstaande gebouw ge beuren? Op 3 juli 1978 waren er in eens twee kopers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1