Een kleinigheid vergeten REISVERSLAG VAN GOEDERENTRANSPORT SCHOVWEN-DVIVELAND NAAR POLEN Dagboekaantekeningen van Jan Simons De vrije beroepsoefenaars Kleine gemeenten en sociale diensten Berjusa en Mi-Bebe Koninklijk paar naar D.B.R. DE POOLSE BRIEF ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag li december 1981 Nr. 23030 9 BURGH-HAAMSTEDE, 11-12. Al eerder publi ceerden we in één van onze edities een artikel over de geslaagde reis naar Polen, van de heren W. J. Geleijnse en J. G. F. Simons, die op Schou- wen-Duiveland ingezamelde hulpgoederen in de Poolse stad Poznan hebben afgeleverd. J. Si mons tekende een gedetailleerd verslag op van hun ervaringen en gebeurtenissen tijdens het goederentransport en vertelt over bezoeken aan diverse Poolse families, die in zulke treuri ge omstandigheden leven. De „dagboek-aante keningen" laten we hier volgen. De heer W. Geleijnse en zijn schoonmoeder brengen samen met een non bezoekjes aan arme gezinnen en zieke bejaarden, waar hulpgoederen werden uitgedeeld. Zaterdag „Zaterdagmiddag rond vier uur re den we de DDR binnen. Dit was later dan gepland, omdat pech aan de bus enkele uren oponthoud gaven. Zig zaggend gingen we de grens over, langs torens, muren en prikkeldraad, in de gaten gehouden door grenspoli tie met verrekijkers. Van de route die gevolgd moest worden naar Po len mocht absoluut niet worden afge weken. Na zes uren rijden werd de Poolse grens bereikt. Om problemen te voorkomen werden sigaretten, snoepjes en pakken koffie uitge deeld, waarna de douane-beambten zich een stuk vriendelijke gedroegen. Ze waren bij de grens zeer dankbaar met al de goederen in onze bus bestemd voor hun landgenoten, en na wat stempels drukken, mochten we doorrijden. Het was inmiddels bijna 11 uur 's avonds. Er reden bijzonder weinig auto's op de weg omdat benzine daar schaars en duur is. Onderweg zagen we diverse auto's en bussen staan die afgeladen vol zaten met hulpgoede ren uit Duitsland en Nederland. Om half één kwamen we bij de schoonouders van Wim Geleijnse in Poznan aan. Alle goederen moesten uitgeladen worden omdat de kans op diefstal zeer groot is. De situatie is bar slecht en iedereen kan le vensmiddelen e.d. goed gebruiken. Rond half vijf was de bus leeg, en konden we eindelijk gaan slapen. We waren reeds meer dan dertig uur in de weer. Dinsdag Dinsdag werden de goederen bij de Pastor van de St. Anna Parochie af geleverd. Deze parochie heeft de zorg over 1700 kinderen (tot 5 jaar), 1500 kinderen (boven 5 jaar) en 1500 oude weduwen. Dit betreffen vooral zeer arme mensen. Woensdag Woensdag hebben we samen met een nonnetje diverse gezinnen be zocht. We zagen hoe klein grote gezin nen gehuisvest zijn. Zieke kinderen kunnen niet of slecht geholpen wor den, omdat er geen medikamenten zijn. Mensen wonen in een onvoorstel bare grauwe omgeving. De huizen, of beter gezegd de kelders, zijn niet geventileerd en daglicht komt er niet binnen. De parochie van pastor Antoni Wazbinski, waar de zending in ontvangst werd genomen om onder de parochianen te verdelen. Om een beeld te geven van de moei lijke financiële situatie waarin ge zinnen verkeren: een chauffeur ver dient 7000 Zloty per maand. Aan licht, water en gas gaan er per maand al 1500 ZLT af. Schoenen kosten 1000 ZLT of een nieuwe jurk bijvoorbeeld kost rond de 3000 ZLT. De levensmiddelen zijn groten deels op de bon bijvoorbeeld: melk is zeer slecht en praktisch niet te koop, zeep en waspoeder is sporadisch ver krijgbaar, chocolade - 100 gram per maand - alleen voor kinderen, koffie, 100 gram per maand per persoon, vlees is van slechte kwaliteit en bestaat voornamelijk uit vet en been. Lange rijen wachtenden mensen om levensmiddelen te kopen zijn daar een vertrouwd gezicht. Fruit is niet te koop, net zo min als olie en margarine, goederen die alleen via akties onder de Poolse bevolking verdeeld worden. Donderdag De rest van de week zijn we o.a. de WARSCHAU. De leider van de Poolse onafhankelijke vakbond Soli dariteit, Lech Walesa, heet woensdag met de Poolse primaat, aartsbisschip Jozef Glemp, gepraat. In Warschau werd gezegd dat de aartsbisschop een nieuwe ontmoeting wil organiseren tussen de vakbond en de regering. DEN HAAG, 10-12. Van de vrije be roepsbeoefenaars zal in de komende jaren een inkomensmatigihg worden gevergd, die tenminste overeenkomt met de inkomensmatiging van verge lijkbare ambtelijke funktionarissen. De ministers Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) en Terlouw (ekonomische zaken) hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Vol gens beide bewindslieden betekent het voorgenomen beleid een verdere ontwikkeling van het beleid, dat de laatste jaren is gevoerd. DEtö HAAG, 10-12. De bemoëienis van gemeentebesturen van vooral kleine gemeenten met de sociale dienstverlening is te klein. Aldus blijkt uit het donderdag gepubliceer de rapport „Ontwikkelingen rondom de gemeentelijke sociale dienstverle ning" van het ministerie van c.r.m. De opstellers zijn van mening dat de ze vanzelfsprekende bemoeienis een eerste voorwaarde is om vernieuwin gen in de gemeentelijke sociale dienstverlening te kunnen doorvoe ren. DEN BOSCH, 10-12. De inspekteur voor de volksgezondheid in Noord- Brabant adviseert twee poppen van een Spaans fabrikaat buiten bereik te houden van kinderen. Het gaat om poppen die luisteren naar de naam Berjusa en Mi-Bebe. De poppen zou den mogelijk een huidallergie kun nen veroorzaken. De keuringsdienst voor waren te Den Bosch stelt een on derzoek in. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De premier van Zimbab we, Robert Mugabe, heeft de vroegere leider van het blanke minderheisbe- wind in zijn land, Ian Smith, ervan beschuldigd een staatsgreep te bera men om hem de macht te ontnemen. Dit werd donderdag gemeld door het Britse blad De Times. WASHINGTON. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft zich ak koord verklaard met hulp aan het bui tenland teh bedrage van 11,9 miljard dollar (bijna r 30 miljard). Het weten schap voorziet in een forse toeneming van de militaire bijstand voor enkele landen in het Midden-Oosten. TOKIO. De Sowjet-Unie en Japan gaan weer politiek overleg voeren. De afgelopen twee jaar zijn er geen regel matige politieke contacten meer ge weest tussen de twee landen wegens de Sowjet-interventie in Afghanistan. PRËTÖTIA. De Zuidafrikaanse vei- ligheidpolitie heeft een aantal leden van het in Zuid-Afrika verboden Afri kaans nationaal congres gearresteerd in verband met een reeks bomaansla gen eerder dit jaar in de havenstad Durban. Dit heeft het hoofdbureau van politie van deze stad donderdag meege deeld. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten kunnen door middel van hun bondgenootschap met Turkije moge lijk een „zeer positieve rol" spelen bij de oplossing van het Turks- Griekse konflikt inzake Cyprus. PARIJS. President Mitterrand van Frankrijk heeft woensdag gezegd dat voorwaarde voor de vrede tussen oost en west het evenwicht in bewa pening is. stad ingegaan om souvenirs te ko pen, maar de winkels zijn leeg. Al leen in de „Cepella" staatswinkels was iets te koop maar niet noemens waardig. Poznan is een mooie stad, met im posante gebouwn waarop zo hier en daar aanplakbiljetten opgeplakt zijn van „Solidariteit" met leuzen als „Strajk" wat staking betekent. Deze eens zo levendige stad gaf ons nu een somber beeld. We zagen veel armoe de. Vrijdag Vrijdagmiddag 13.00 uur vetrok ken we weer richting Holland. Zater dagochtend acht uur werden we in Haamstede door de torenklok ver welkomd. Het was een trip vol indrukwek kende gebeurtenissen. We hebben ge zien dat onze goederen in Polen zeer hard nodig zijn, ook al lijkt het soms een druppel op een gloeiende plaat: hulp blijft noodzaak". DEN HAAG, 10-12. Koningin Bea trix en Prins Claus zullen van 1 tot 3 maart 1982 een staatsbezoek brengen aan de Bondsreplubliek Duitsland op uitnodiging van president Carstens- van de Bondsrepubliek. De rijksvoor lichtingsdienst heeft dit donderdag meegedeeld. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 12 DECEMBER NED. 1. De jeugd komt allereerst aan bod met een paar tekenfilmpjes namelijk Captain Caveman en Max Moritz. Dan een dokumentaire over de koudste streek op de aarde name lijk Siberië, waar een gemiddelde jaartemperatuur heerst van 60 gra den onder nul. De KRO vangt het avondprogramma aan met De Frank Kramer show gevolgd door een afle vering van Galactica waarin luite nant Starbuck van een koude kermis thuiskomt als hij weer toenadering zoekt tot zijn oude geliefde Aurora. In Yes Minister heeft Sir Humphrey het moeilijk met de bezuini gingsplannen. In Sport op zaterdag worden allerlei bijzonderheden op sportief gebied uit binnen en buiten land op het scherm gebracht. NED. 2: Allereerst een reportage van de zwemwedstrijden om de Eu ropa Cup vanuit Engeland. Leonard de Vries zal in het programma O zit dat zo weer enige natuurkundige ver schijnselen trachten duidelijk te ma ken. Trisha en Benny lopen elkaar te gen het lijf in een museum in de afle vering van De lieverdjes van Grange Hill. Ted de Braak presenteert dan zijn superkoppelkwis de Ted show. Mary Mulvane, de hoofdpersoon in de serie Rebel voor de vrijheid raakt gesteld op haar kollega Jonathan. Aktualiteiten op politiek en sportief gebied worden belicht in Hier en nu, waarna ds. Bley de kijker tot slot nog Adventsgedachten meegeeft. ZATERDAG 12 DECEMBER NED. 1: 10.00 Teleac; 10.30 Frsyk; 10.50 Teleac; 13.00 Nieuws voor do ven; 15.30 Nieuws; 15.33 Captain Ca veman; 15.45 Max en Mortitz; 16.16 Siberië; 17.00 Film van ome Willem; 18.20 Nieuws voor doven; 18:28 Te leac; 18.58 Nieuws; 19.00 Frank Kra mer show; 20.15 Galactica; 21.05 Yes 40 Een deurwaarder gaat met een vor dering vanwege de aangebrachte scha de aan de betonnen muur, naar Wervel man, maar die schijnt vaker met zo'n bijltje gehakt te hebben, want hij ver scheurt het exploit en lacht de man vierkant in zijn gezicht uit Kom eerst maar eens met bewijzen, dat ik of mijn kinderen het hebben gedaan. De deur waarder probeert de zaak aanhanhig te maken bij de kantonrechter, maar die ziet er ook geen brood in, dus wordt de vorderingen geseponeerd. Op een zonnige juli-avond krijgt hij een inval. Het is zo verrassend, dat hij niet eerder er op gekomen is. Tegen Berda zegt hij: Ik moet nog even weg. Er schiet me iets te binnen; het houdt verband met die Wervelman en zijn bende, maar mondje-dicht erover. Hij rijdt naar de stad en zoekt zijn oude stamkroeg op. Daar wordt hij weer vrolijk verwelkomd. Door iede reen die hem an vroeger kent Dat zware Joop uit de pensoe is gegaan, is zijn zaak. Misschien heeft hij toch wel iets overgehouden van die laatste in braak, enige jaren geleden. Laat Joop maar schuiven, die is link genoeg! Joop heeft een gesprek met de kaste lein. En het resulteert in enkele brief jes van honderd gulden. Er is geen telefoon. Eén man of vier is voldoende. De man honderd piek nu en nog eens honderd als ze hun werk goed gedaan hebben". Drie avonden later, tegen elf uur, stopt er een wagen voor de woning van minister; 21.37 Journaal; 21.55 Sport op zaterdag; 22.55 Nieuws; 23.00 Nieuws voor doven. NED. 2: 17.55 Studio sport; 18.25 Paspoort; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Toerist, tips; 18.59 Slakkie; 19.05 O, zit dat zo; 19.20 De lieverdjes van Grange Hill; 19.45 Aubrey; 20.00 Journaal; 20.27 Ted-show; 22.00 Re bel v. d. vrijheid; 22.50 Hier en nu; 23.20 Studio sport; 23.45 Tot besluit; 23.55 Nieuws. ZONDAG 13 DECEMBER NED. 1. In de Teleac-cursus sport vissen staan vanavond de makreel en de geep centraal. In de Grote trein reis neemt Brian Thompson de kijker mee van Bombay door vier staten in vijf dagen uiteindelijk in Nilgri Ber gen aan te komen. Dan een lied jesprogramma rond Paul van Vliet. En Henk van der Meyden zal weer di verse bekende personen ontvangen in zijn show TV privé. De slotafleve ring van Tragedie in Guyana laat zien hoe het Jim Jones steeds meer voor de wind gaat zowel financieel als politiek, het betekent echter het begin van zijn ondergang. NED. 2: Allereerst een showpro gramma rond de Zweedse zangeres Lill Lindforms en de tweede editie van Kronycke, naar aanleiding van de tentoonstelling Verleden land in het Leidse museum voor oudheden. Verder wordt aandacht geschonken aan de enige Paus die tijdens zijn le ven is afgetreden. De VPRO begint de uitzending met Tijdverschijnselen en wel toegespitst op het onderwerp Vrouwen en pornografie. Theater groep De Horde speelt Wangedachte met als medespelenden Gerard Ate- ma, Ralph Wingens, Dick Hauser, Jim van der Woude, Loes Luda een kombinatie van dans, spel en muziek en trucs. In het spel is een vreemde ling op zoek naar een sprekende" leider van weleer, die de echter in de huidige gemeenschap een meer zwijgzame rol heeft. Als echter de nieuwkomer zijn open gevallen plaats wil gaan innnemen ontstaat er een strijd tussen heden en verleden. Het aktualiteitenprogramma BGTV besluit de uitzending. ZONDAG 13 DECEMBER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws voor doven; 15.15 Te leac; 17.00 Economie van het genoeg; 17.35 Wilde ganzen; 18.20 Nieuws voor doven; 18.30 Sportvissen; 19.00 Nieuws; 19.05 Donald Duck; 19.15 De grote treinreis; 20.00 Liedjes van Paul van Vliet; 20.40 TV-privé; 21.40 Tragedie in Guyana; 23.10 Nieuws; 23.15 Nieuws voor doven. NED. 2: 12.00 Het Capitool; 12.45 Wervelman. Er stappen vier mannen uit, die aanbellen. Wervelman doet zelf open, maar voor hij iets kan vragen of zeggen, loopt men hem omver. En dan begint het Alles, wat er in huis is, wordt kort en klein geslagen. En dat niet alleen; Wervelman timmeren ze eveneens in elkaar en de oudste jon gens, die op het lawaai beneden komen en proberen hun vader te ontzetten, krijgen er ook behoorlijk van langs. Beneden, boven, overal wordt huis ge houden. En tot slot slaat men ook nog een paar ruiten in De hele strafexpeditie heeft mis schien een minuut of acht geduurd. Even snel als de mannen kwamen, verdwijnen ze weer. Zoals gewoonlijk is de gewaarschuwde politie pas drie kwartier na het gegeven alarm in de Bredelaan. En aanschouwt de ravage, die is aangericht Morgenochtend, met daglicht zal men precies kunnen zien, dat er als het ware een minibuldozer door de woning is gegaan; meubelen noch mensen ontzienend. In die tijd zitten Joop en Gerda met hun beide gasten voor deze avond: de metselaar en zijn vrouw, gezellig te praten met op de achtergrond een leuk muziekje. Als Joop meent iets te horen, sluit hij de deur en ongemerkt zet hij de muziek iets harder. Het wordt een leuke avond. Ze zetten wat meubelen opzij, zodat er ook gedanst kan worden. En het is al middernacht, als de gasten huiswaarts keren. Joop helpt zijn vrouw lege glazen en flessen op te Schaken; 15.00 Open school; 15.30 Nieuws; 15.35 Lill Lindfors; 16.25 Kronycke; 17.05 Studio sport; 17.35 Sprekershoek; 17.50 Gelet op Euro pa; 18.20 Op zicht; 18.45 Sesamstraat; 19.00 Studio sport; 19.55 Lotto; 20.00 Nieuws; 20.10 Panoramiek; 20.40 Vijf min. bedenktijd; 20.45 Tijdsver schijnselen; 21.30 De Horde speelt wangedachte; 23.05 BGTV; 23.35 Nieuws. MAANDAG 14 DECEMBER NED. 1. In Het wonder der natuur wordt aandacht geschonken aan de steenbokken die vlakbij de Grote Sint Bernard te Zwitserland vertoe ven. Dan het sportspektakel Su perstars heren waarin Jan Roelof Kruithof, Jan Lammers, Tscheu La Ling, Otti Roethof, Huub Vermeu len, Dick Schoenaker, Larry van Wieren, Gerard Rond de strijd tegen elkaar aanbinden in diverse onderde len. Dan de eerste aflevering Mensen zoals jij en ik, bestaande uit telkens drie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol en met andere mede werking van Ina van Faassen, Dolf de Vries, Willeke van Ammelrooy, Guus van de Made, Gussje Eijbers. Broer van Kees Brusse komt in de schijnwerper in het programma hier Frankrijk, hier Jan Brusse. Een ap paraat bij de vlieginstruktie, werk zaamheden van het instituut Zonho- ve en kommunikatiemogelijkheden voor gehandikapten komen aan de ord.e in het programma Driester. NED. 2. In Het donkere bos onder vinden de jongens niet alleen de last van de zoekakties van o.a. Monica, waaraan ze ternauwernood kunnen ontsnappen, maar ook van de barre winter. De ex-echtgenoot van Maulu, een vrouw verschijnt op haar ver jaardagsfeestje. Ze ergert zich groen en geel als hij enkel oog heeft voor een van de vrouwelijke gasten en probeert na het feest revanche te ne men. Sonja Barend ontvangt weer di verse gasten in het programma Sonja op maandag. MAANDAG 14 DECEMBER NED. 1. 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schooltelevisie; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Het wonder der na tuur; 19.25 Superstars; 20.15 Mensen zoals jij en ik; 21.15 Hier Frankrijk, hier Jan Brusse; 21.37 Journaal; 21.55 Driester; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor doven. NED. 2; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Scooby en Scrappy Doo; 19.20 Het donkere bos; 20.00 Journaal; 20.27 Achter het nieuws; 21.20 Malu, een vrouw; 22.00 Koning klant; 22.25 Sonja op maan dag; 23.20 Nieuws. Door HENK VAN HEESWIJK ruimen. „Leuke avond, he? zegt hij als hij gaat helpen afdrogen, want Gerda wü alles nog afwassen; „dat doen we eens vaker zo". Pas de volgende ochtend wordt hij geconfronteerd met het gebeurde bij Wervelman. Deze is diezelfde avond nog naar een ziekenhuis gebracht om zich te laten verbinden. Er is de hele morgen publiek in de Bredelaan. Om de ontstane chaos te bekijken. Iede reen is bekend met met feit, dat Wervel man en zijn kinderen de buurt terrori seert Iemand heeft nu wraak genomen en op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wensen over laat mensen nog aan toe, wat een ravage. Het lijkt wel of er een aardbeving heeft plaats gevon den De politie is de hele morgen in touw. Men begrijpt volkomen, dat een der gedupeerden deze srafexpeditie wel georganiseerd zal hebben, maar wie? De vier indringers zijn door de familie Wervelman beschreven als gangsters met een stadsaccent Heeft men er één of meer van herkend' Nee, niemand. Het staat wel vast dat het geen der naaste bewoners was. Waren ze gemas kerd of zo? Nee, helemaal niet Kunt u een signalement van de vier mannen geven' Ja, dat zal wel gaan hoewel alles zo snel verliep, dat ze weer buiten waren en in hun auto verdwenen, voor men zich goed en wel had gerealiseerd, dat dit een wraakneming betrof. (wordt verve1 cd) Poznan, Dnia, 3.XII.1981 Ko&ciól Parafialny P.W. SW. Anny UI. Kniewskiego 13 60-744 Poznan Tel. 626-70 W imieniu parafian, którzy znaletli sie w szczegolnie trudnéj sytuacji materialnej, zwlalaszcza rodzin wielodzietnych oraz osób w podeszlym wieku, posbawionych rodziny, akladam serdeezne podziekowanie za przekazane od wapólnoty chrzeécijahskiej z Hollandii dary w postaci zwlascza odziezy a takze produktów zywnpéciowych. Przyjmujemy je ze wzruszeniem, jako wyraz duchowej wspólnoty - COMMUNIO - tych, którzy wyznaja Ewangelie. Z wyrazami szacunku. Antoni Wazbifiski, Proboszcz Deze brief is gericht aan alle mensen die goederen afgeven voor de Polen. Af zender is de pastor die de giften in ontvangst heeft genomen. Hij schrijft: Uit de naam van de parochianen die in speciale moeilijke materiale omstandighe den zijn terecht gekomen, in het bijzonder de gezinnen met veel kinderen, be jaarden, weduwen en eenzamen, wil ik U hartelijk danken voor de zending, bijeengebracht door de mensen uit Schouwen-Duiveland. Wij ontvingen deze goederen zoals kleding, dekens en voeding met grote ontroering en als teken van verbondenheid met de christelijke gemeenschap van Uw streek. Hoogachtend, Antoni Wazbinski.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9