f ERIC DE NOORMAN 7 KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Botsing tussen krantenjongens SUCCESJES Vier aanhoudingen in miljoenen- zwendel De frisdranken ZIERIKZEE. Schoolklas van de Chr. Nat. School aan 't Vrije. De foto werd genomen in oktober 1940. Schoolhoofd was toen de heer U. Gorter. Heel wat herkenbare meisjes en jongens - inmiddels groter gegroeid - op deze ook alweer ruim veertig jaar oude plaat. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. De Rooij. 11.00 uur ds. Assendorp, H.D. 19.00 uur ds. De Rooij. Herv. Verenigingsbouw: 19.00 uur ds. As sendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Duk. Serooskerke: 10.00 uur ds. Baks, 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Staring, Goes. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. G. Wassenaar, Harderwijk, H.A. en dankz. Renesse: 9.30 uur ds. Fahner, Noordwelle: 11.00 uur ds. Fahner, Scharendijke: 9.30 uur ds. Duk. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Duve- kot, Utrecht. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Duvekot, Utrecht; 11.00 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 11.00 uür ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagsschool klei nen, 19.00 uur zondagsschool groten. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. Plante, m.m.v. zondagsschool. Nieuwerkerk: 10.00 uur drs. Van den Ban. Ooster- land: 10.00 uur ds. H. Ommering, Baam; 18.00 uur ds. Harkema, Bra- kel. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uurds. Teekens. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur ds. Goudzwaard, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00en 18.30 uurds. Blok land, H.A. Haamstede: 10.00 uur ds. Eikelboom; H.A. m.m.v. Middel burgs Kamerkoor; 19.00 uur ds. Ei kelboom. Scharendijke: 9.30 uur ds. H. A. Speelman, Krabbendijke, H.A.; 19.00 uur de heer K. Baas, Oolt- gensplaat. Brouwershaven/Zonne- maire: 10.00 uur ds. Stutvoet, 15.00 uur ds. A. v. d. Waal, Middelharnis. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. A. Vos, Bergen op Zoom; 17.00 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Bruinis se: 10.00 uur ds. A. G. van der Stoel, Bergen op Zoom; 17.00 uur ds. A. Vos, Bergen op Zoom. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Meijer, H.A. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. De Graaf, H.A. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. Van der Sluys, H.A. en nabetr. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. Oosterbroek, H.A. en dankz. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uurds. Van Gelder. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Van Gelder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 OVERDENKING Accent op de toekomst Advent is toekomst en vandaag en gisteren tegelijkertijd. Maar het ac- cet ligt op de toekomst. Gelukkig bestaat die niet in kerstfeest lx per jaar. Dat zou je trouwens net zo goed kaarsfeest kunnen noemen. En zoals we allemaal weten, branden kaarsjes op of worden voor die tijd al uitge blazen, en er blijft een krom, zwart pitje over. Een dwaas vraagtekentje in een plasje gestold vet. De gemeen te verwacht meer. Zij verwacht de Heer en daarom is het feest, niet voor één keertje in het jaar. Een dergelijk gebeuren benadrukt slechts de eenzaamheid van de eenza men en het donker van de nacht. Gaat verder als nachtkaars uit. Wie de Heer verwachten, zullen hun kracht vernieuwen, 365 keer per jaar en als het nodig is vaker op één dag. De Heer Jezus verwachten is viering het hele jaar, van gerechtig heid, en van leven. Machthebbers worden van troon gestort en gewone mensen geëerd, ar men ontvangen de aarde en rijken stuurt Hij weg, leeg zingt dat zwan gere meisje, Maria van Jozef, weet u wel. T. S. Fahner uur ds. J. de Groot, Rijssen. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr. W. A Drenthe-Hoogendiik. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re 'lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. Assendorp. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Oostvoorne: mr. C. B. Postumus Meyjes, Gouda; het beroep door de Generale Synode tot zendingspredikant (ten dienste vanj de Minahassische Evangelisch Christelijke Kerk als docent aan de Theologische Faculteit te Tomohon): Chr. de Jonge, kand., Hazerswoude- Rijndijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Leek-Roden (2e predi kantsplaats) en te Ulrum in kombi- natie met Houwerzijl: C. J. Meve, Marknesse-Nagele. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Aagtekerke: J. Baai- jens, Rotterdam-AIexanderpolder; te Hoogvliet: L. Blok, Nunspeet. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 10-12. Coöp. Veluw- se Eierveiling: Aanvoer 3.049.200 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 13,35 - 13,65; 55-56 gram 14,10; 60-61 gram 15,50; 65-66 gram 15,80 - 16,40. Eierveiling: Aanvoer 1.354.680 stuks. Stemming: traag. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram f 13,45 - 13,75; 56-57 gram 14,60 - 14,45; 61-62 gram 14,90 - 15,55; 66-67 gram 15,75 - f 16,30. Eiermarkt: Aanvoer ca. 1.100.000 stuks. Handel: redelijk. Eieren van 48-54 gram 12,75 -ƒ 15,00 per 100 stuks, kg-prijs 2,65 - 2,78; 57-61 gram 15,60 - 16,50 per 100 stuks, kg-prijs 2,74 - 2,70; 64- 67 gram 17,00 - 17,25 per 100 stuks, kg-prijs 2,66 - 2,75. SCHEEPVAART Acmaea, 9-12^. Abidjan naar Luanda Atlantic Star, 10-12: te Rotterdam Nedlloyd Auckland, 10-12: 250 zuid zuid west Guadalkan naar Suva Nedlloyd Schelde, 9-12: te Singa pore Ondina, 9-12: 375 west Bermuda naar Philadelphia INGEZONDEN STEKKEN Bril uit kleedhok Medewerking gevraagd van alle ouders. Onze dochter is jl. woensdag 9 december om 13.00 uur gaan zwem men in zwembad Onderdak in Zie rikzee. Tijdens het zwemmen is haar bril uit het grote kleedhok meegeno men, weggegooid of vernield? Hij is in ieder geval onvindbaar. Ouders van de eventuele daderfs) die de schade willen vergoeden wor den met open armen ontvangen op onderstaand adres. Om meer slachtoffers te voorko men verzoeken wij alle ouders drin gend hun kinderen er op te wijzen dat deze dingen niet meer vallen on der een „geintje" of „grapje". Met dank voor plaatsing. Familie Bil, Minderbroederstraat 52 Zierikzee Prov. Werkgroep. „Politieke Scholing" De provinciale werkgroep „Poli tieke Scholing",' waarin acht provin ciale vrouwenorganisaties samen werken organiseert in 1982 de vol gende kursussen. A. De invloed van de vrouw op de gezondheidszorg (o.a. de nieuwe wet voorzieningen gezondheidszorg). B. De invloed van de vrouw op haar leefomgeving (bestem mingsplannen milieuproblematiek). De opzet van de kursus is vergele ken bij andere jaren iets gewijzigd. Zowel kursus A als kursus B bestat uit 2 avonden nl. een informatiea vond met 2 docenten, die het onder werp zakelijk belichten en een diskussie-avond met een politiek fo rum, waarbij de politieke aspekten aan bod komen. Men kan zich afzon derlijk opgeven voor kursus A, kur sus B of voor beiden. De kursus A owrdt in de volgende plaatsen gegeven: 1. Kapelle: „de Vroone", 14 en 21 januari; docenten: mr. F. G. A. Huber en A. M. F. Kuijken. 2. Axel: „de Halle", 19 en 26 janua ri; docenten: mr. F. G. A. Huber en G. Roodhart. 3. Koudekerke: „Hotel Walheren", 21 en 28 januari; docenten: mr. F, G. A. Huber en G. Roodhart. Aanvang van alle avonden: 20.00 uur. Kursusgeld voor 2 lessen: 10,— inklusief het lesmateriaal. Kursus B wordt in februari gegeven en kost eveneens 10,—. Opgave is mogelijk tot 7 januari bij het sekretariaat van de werkgroep: p/a mevrouw A. v. d. Leeden, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes (tel. (01100) 21010). De kursus staat op en voor alle vrouwen, ongeacht het feit of zij lid zijn van een vrouwenorganisatie. Afd. Zeeland Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Veel belangstelling voor publicityclub i.o. Veel belangstellenden hebben ge reageerd op mijn initiateief om een publicity-club te formeren, waarvan mensen met kreatief en zakelijk schrijftalent deel kunnen uitmaken. Mijn verwachtingen zijn overtroffen. De reakties komen van mensen met de meest uiteenlopende beroe pen, leeftijden en situaties. Het is de bedoeling om ieders mo gelijkheden te ontdekken en daar iets mee te gaan doen. De verwach ting is dat door onderlinge stimulan sen iedereen met zijn eigen speciali teit uit de voeten kan. Vanavond is er een kennismaking savond, waarop degenen die positief op het initiatief reageerden zijn uit genodigd. Gemotiveerde belangstel lenden met schrijftalent blijven ech ter nog steeds welkom zich aan te melden. GERARD VAN BREUGEL Hoogezoom 15 Haamstede Zeeuwse weduwen en weduwnaars Sindag september j.l. komt iedere dinsdagavond een groep van wedu wen en weduwnaars bij elkaar in het gebouw van de Fiom aan de Loskade 17 te Middelburg. De opzet van deze groep is samen met lotgenoten over je situatie te praten en wat begrip en ontspanning te vinden. Deze groep houdt kerstavond op dinsdag 22 december in de Getuige- niskerk te Middelburg. Aanvang 8 uur. Weduwen en weduwnaars, die geen deelnemer zijn van deze groep, wor den uitgenodigd om. de kerstavond mee te vieren. Ieder die hiervoor be langstelling heeft is van harte wel kom. Mocht u inlichtingen willen om trent deze kerstavond, dan kunt u te recht bij Fiom-Zeeland, Loskade 17 te Middelburg. Telefoon 01180-27311. FIOM „Flitsen" uit het buitenland TEL AVIV. De onderhandelingen over Palestijnse autonomie in door Israël bezet gebied zijn donderdag in Tel Aviv na een onderbreking van bijna een maand op het niveau van deskundigen van Amerika, Egypte en Israël hervat. WARSCHAU. Niet Solidariteit, maar de Poolse autoriteiten zijn uit op een konfrontatie, zo verklaarde vakbondsleider Lech Walesa donder dag in Gdansk. BEIROET. Bij een bomontploffing in de noord-Libanese stad Tripoli zijn donderdag tien mensen gedood en minstens 64 gewond, zo heeft de politie meegedeeld. Dè identiteit van de daders is onbekend. Tien kippen DEN HAAG, 10-12. De Ak- i tiegroep Lekker dier", het sa- menwerkingsverband van de I grootste dierenbescherming- i i sorganisaties van de EG- j lidstaten en vertegenwoordi- gers van politieke partijen i i hebben donderdag in Den j 1 Haag het verwijt geuit dat het Europa van de tien kippen te i i weinig ruimte biedt in legbat- j 1 te-rijen. Dit gebeurde tijdens een perskonferentie van het i i Nederlandse Christendemo- 1 kratisch lid van het Europees l parlement Teun Tolman die i i een toelichting gaf op een ont- 1 werpresolutie die hij volgende i week tijdens de plenaire zit- i ting van het Europees parle- 1 ment in Straatsburg namens i de landbouw kommissie van 1 i het parlement zal verdedigen. UTRECHT, 11-12. De Utrechtse po litie wilde vrijdagochtend om half zes een auto aanhouden voor kontro- le. De wagen stopte en reed toen vol gas weer weg, maar door de gladheid slipte hij, kwam via het trottoir weer op de weg, schepte de vijftinejarige krantenjongen J. N. J. Slijffers die net op zijn fiets kwam aanrijden en kwam uiteindelijk met de jongen op de motorkap tot stilstand tegen een paal op het tegenoverliggende trot toir. De twee inzittende gingen er van door, ma ar ze lieten zich na een waar schuwingsschot arresteren. Het ble ken ook krantenjongens te zijn - van vijftien en zestien jaar - die, omdat ze pech met hun fiets hadden, een auto hadden gestolen. Het slachtoffer is met een zware hersenschudding en een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis gebracht. De twee jon gens kenden hun „kollega" niet.' LONDEN. Het dagelijks bestuur van de Britse mijnwerkersbond heeft donderdag een verhoogd loon- voorstel van de hand gewezen. Daar door is de kans gegroeid dat de 240.000 Britse kolenmijn werkers de komende winter het werk zullen neerleggen met alle gevolgen van dien. WARSCHAU. De leider van de on afhankelijke Poolse vakbond Solida riteit, Lech Walesa, heeft woensdag gezegd dat er geen staking in Polen komt. LONDEN. De oproep van presi dent Reagan aan Amerikaanse bur gers Libië te verlaten maakt deel uit van een hooglopende ruzie met kolo nel Muammar Gaddafi, die de vijan den van de Verenigde Staten kwaad maakte en die hun vrienden soms bang maakte. JERUZALEM. Een bepaald aantal Afrikaanse regeringen bestudeert de mogelijkheid van het opstellen van een gemeenschappelijke verklaring waarin de hervatting van de betrek kingen met Israël, na de algehele ont ruiming van de Sinaï op 25 april vol gend jaar wordt bekendgemaakt. BRUSSEL. De ministers van bui tenlandse zaken van de vijftien Navo-landen hebben donderdaga vond het protocol ondertekend voor de toetreding van Spanje tot het Bondgenootschap. Spanje had op 2 december officieel verzocht om lid te mogen worden. WASHINGTON/MOSKOU. De Amerikaanse regering heeft haar toezicht aanzienlijk verscherpt op de uitvoer naar Libië van vliegtuigen, helikopters, motoren en onderdelen daarvoor, zo werd donderdag ont huld door een bulletin van het mi nisterie van handel in Washington. MADRID. Premier Calvo Sotelo van Spanje heeft donderdag het rechtse manifest dat met de handte kening van circa 100 officieren en on derofficieren van het Spaanse leger het afgelopen weekeinde werd gepu bliceerd, als „onaanvaardbaar" van de hand gewezen. PARIJS. Het olieverbruik in de westerse landen is in 1980/81 vijftien procent kleiner geweest dan in 1973. Ten dele is dit een gevolg van bezui nigingen op het verbruik, die wel licht permanent worden, zo heeft het Internationale Energie Bureau (IEB) donderdag in Parijs bekendgemaakt. AMMAN. Jordanië heeft Frankrijk donderdag gevraagd om „de volledi ge tekst van de verklaringen inzake het Midden-Oosten van Franse ver antwoordelijken die de laatste dagen zijn gedaan en na het bezoek van mi nister Cheysson (van Buitenlandse zaken) aan Israël". Dit is van officië le zijde in Amman vernomen. STUTTGART. De hoogleraar in de theologie Hans Kueng mag onder druk van de katholieke kerk niet naar de Philippijnen reizen. Dit heeft zijn oecumenisch instituut in Tübbin- gen (Baden-Württemberg) donderdag meegedeeld. Tekoop: Wastafels, div. kleuren, compl. met mengkraan en si fon 120,00; ligbad, plaatstaal 170x70 cm, div. kleuren, compl. met afvoer- plug en poten 199,-; Sphinx duoblok, div. kleuren incl. zitting met deksel 277,50. Afgehaald contant bij Bouwmarkt Jan P. Boogert b.v., Wilgenstraat 1, Ooster land, tel. 01114-1641. ENSCHEDE, 10-12. De politie van Enschede heeft vier inwoners van de ze stad aangehouden die zich schul dig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte (steunfraude) het verduis teren van goederen, flessentrekkerij, het plegen van bedriegelijke bank breuk (het ontrekken van goederen aan faillissementen) en oplichting. Met deze ingewikkelde zaak zijn volgens een voorzichtigeschatting van de politiek inkele mil joenen guldens gemoeid. De vier Enschedeërs bestelden sinds 1978 bij zo'n tweehonderd be drijven in Nederland, België in Duits land goederen - vooral bouwmareria- len - die ze niet betaalden. Hun schul den liepen daardoor zo hoog op dat hun bedrijfjes failliet gingen. De onbetaal bare bouwmaterialen verkochten ze wel of lieten er werk mee uitvoeren door mensen die een uitkering geno ten. Zelfs inde het ook geld van de sociale dienst Tot nu toe heeft de politie dertig mensen achtehaalt die voor de En schedeërs hebben gewerkt Verwacht dat dit aantal nog zal stijgen Voorals nog schat de dienst van Enschede het bedrag dat ten onrechte is uitgekeerd, tussen de zes ton en een miljoen gul- den. De waarde van de materialen die die er niet zijn ligt zeker op een miljoen gulden aldus de Enschedese politie. DEN HAAG, 10-12. Onder druk van de Tweede Kamer heeft staatsse cretaris Kombrink (financiën) don derdag enkele wijzigingen aange bracht in het pakket belasting- en ac cijnsmaatregelen. De voorgestelde verdubbeling van de accijns op limo nade en bronwater wordt beperkt tot 60 procent verhoging. Vruchtesap pen, die voor het eerst aan deze ac cijns onderhevig zouden worden, profiteren mee van deze beperking: er komt slechts een gedeelte accijns op. Tijdens de voortzetting van de al gemene financiële beschouwingen zei de bewindsman dat deze verlaging het maximaal haalbare is. Verdere wijzigingen zullen niet aanvaard baar worden. Oude kunst LONDEN, 10-12. Op een vei ling bij Sotheby in Londen is een paneel van de Antwerpse schilder Joachim Beuckelaar (1530-173), voorstellend de ge boorte van Christus, voor 21.000 pond (bijna f 100.000) in andere handen overgegaan. Het uit 1562 daterende werk was eigendom van een kerk in het Engelse graafschap Cam bridgeshire. De nieuwe eige naar is een handelaar in Lon den. De hoogste prijs bracht een schilderij van de Zwitser Jean- Etienne Liotard (1702-1781) op, voorstellend zijn zoon aan het ontbijt. Daarvoor werd 270.000 pond (ongeveer f 1,25 miljoen betaald, hetgeen ook een re- kord was voor een werk van de achttiende-eeuwse meester uit Geneve. Voor een strandgezicht bij Scheveningen van Jan van Goyen (1596-1656) uit 1632 werd 30.000 pond (circa f 142.500) betaald, terwijl een schilderij van Pieter Breughel de Jongere (1564-1638), waarop een reeks spreekwoorden staat afgebeeld, voor 72.000 pond (ruim f 340.000) naar een Bel gische koper ging. Terschelling en de ganzen TERSCHELLING. 9-12. Op Terschelling gaat men probe ren de rotganzen, die nu hun dagelijk maal gras gebruiken op de weilanden in de polders, een fouragegebied te geven waar ze de boeren minder scha de kunnen berokkenen. Daar voor denkt men aan „De Groe- de", een deel van het natuurge bied „De Boschplaat" aan het noordoostelijke uiteinde van het eiland. Men wil de ganzen lokken naar het deel van „De Groede", dat gebruikt mag worden voor het weiden van jongvee en paarden. De eige naar, Staatsbosbeheer, zal ter- wille van de ganzen dit deel van de 250 hectare met 50 hec- tare uitbreiden. Omdat het niet zeker is dat de ganzen zich eigener bewe ging van polder naar natuurge bied zullen verplaatsen zal een aan jachtvergunningen wor den uitgegeven op grond van artikel 53 van de jachtwet. Dat artikel maakt het mogelijk boeren het jagen op eigen land toe te staan, als er daar sprake is van bijzonder grote wild- schade. Het Agrarisch Informatie centrum Friesland, dat na- mens de Friese landbouworga nisaties een en ander meedeelt, schat dat de Terschellinger boeren dit jaar honderddui zend gulden ganzenschade lij den. Het recht der lange lansen 40. Dicht over de halzen van de paarden gebo gen, jakkeren Eric en het meisje naast elkaar voort in de richting van de kust. De wind suist in hun oren en maken het hun onmogelijk hun achtervolgers te horen, maar een snelle blik over zijn schouder af en toe vertelt Eric, dat ze gelukkig hun voorsprong weten te behouden. Hoelang, zal van het uithoudingsvermogen van hun paarden afhangen. De dieren zijn van een taai slag en galopperen zonder tekenen van vermoeidheid voort, maar de Noorman be seft, dat geen enkel paard zo'n moordend tem po lang zal kunnen volhouden. Inderdaad merkt hij na verloop van tijd dat hun snelheid daalt. Een paar ruiters zijn de troep achtervolgers een flink eind voorgeko men en lopen nu langzaam op Eric en het trou we meisje in. De Noorman spoort zijn ros tot het uiterste aan en het trouw dier slaagt erin zijn snelheid te vergroten, evenals het paardje van Mildred. Én dan slaakt het meisje een ver heugde kreet. „Zie daar", wijst ze vooruit, „Dunn Brocha". Grimmig kijkt de Noorman naar het donkere silhouet van de plompe toren aan de kim en het hart zinkt hem in de schoenen, want hun dodelijke vermoeide paardjes zullen dit nooit halen. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7