Eerste kaderkursus voor ouderen goed verlopen Staats Poppen Pantomime en Zwarte Theater uit Bratislava LENING 19B1 Wintertentoonstelling Zeeuwse Kunstkring te Middelburg ELEKTRO LIEVENSE ONZE PUZZELRUBRIEK 5 Initiatief ANBO Cebeco-Handelsraad en Coveco Öp dinsdag 15 december STAAT DER NEDERLANDEN Kunst in Zeeland Goedkoop half uur Streekhistorie in studiepakket? i Advertentie Aan het hoofd van de tafel mevrouw R. Apon men de heer R. v. d. Weide die de laatste zitting van de ANBO-kursus leidden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 10-12. Gemiddeld 21 ouderen van Schou- wen-Duiveland hebben de kaderkursus van de ANBO gevolgd, die verspreid over zeven zittingen in Zierikzee werd gegeven. Mevrouw R. Apon-Snel, kaderleidster van de landelijke en gewestelijke ANBO zei er trots op te zijn dat deze kursus kon worden gerealiseerd op Schouwen-Duiveland, waar eerst zo weinig tot stand kwam. De kaderkursus is een initiatief van de ANBO en wordt ondersteund door de heer R. v. d. Weide, funktio- naris van de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland, die ook al le zittingen aanwezig is geweest. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 AMSTERDAM. De autohandel in ons land is sterk verontrust door het verloop van de debatten over belastin- druk in de tweede kamer De kursusleden, hoofdzakelijk bestuursleden van de plaatselijke af delingen op Schouwen-Duiveland, hebben geleerd naar elkaar te luiste ren en met elkaar te praten. „Deze kursus is een eerste aanzet geweest om de mensen te leren met elkaar te werken", vertelt mevrouw Apon. „We moeten meer zelf gaan doen, er wordt te veel voor ons gedaan en be disseld. De ouderen worden er niet voldoende bij betrokken", stelt een felle mevrouw Apon, die waarschijn lijk heel wat van haar enthousiasme op de aanwezigen heeft overge bracht. Vervolg De doelstelling van de ANBO, de organisatie van deze bond voor oude ren en bejaardenoorden zijn bespro ken tijdens de kursus, die volgens de heer v. d. Weide heel wat heeft losge maakt bij de verschillende ouderen op Schouwen-Duiveland. „We moe ten het hier niet bij laten, misschien kunnen we verder gaan met vervolg- kursussen en gespreksbijeen komsten. Ook kan de problematiek rond de bejaardenhuizen worden be handeld", aldus de funktionaris van de Stichting. Politiek Mevrouw Apon maakte tijdens de laatste zitting duidelijk dat de AN BO hard van plan is zich meer op de politieke partijen te gaan richten. Om dat in de verschillende politieke richtingen niet zo veel aandacht wordt besteed aan de ouderen en hun problemen wil de ANBO gaan praten met de afdelings politieke partijen, voordat de gemeenteraadsverkiezin gen van start gaan. „We willen ons laten horen", stelt mevrouw Apon. Een delegatie van de ongeveer ne genhonderd leden van ANBO op Schouwen-Duiveland brengt op dins dag 19 januari een bezoek aan het Binnenhof te Den Haag, waar de AN BO een protestaktie zal voeren voor meer aandacht voor de bejaarden. ARNHEM, 10-12. Bij de in moei lijkheden geraakte vleescoöperatie Coveco te Arnhem, zo is van die zijde meegedeeld, is een principe-overeen komst bereikt over een totale herfi- nanciring en schuldsanering. Deze houdt ondermeer in dat de landbouwtopcoöperatie Cebeco- Handelsraad te Rotterdam in Coveco gaat deelnemen. De principe-over eenkomst behoeft nog goedkeuring van de Raad van Toezicht van Cebeco-Handelsraad en zal voor ad vies worden voorgelegd aan de des betreffende organen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Stuktureel zal aan de invoering van de middenschool in ons land één miljard gulden per jaar zijn verbonden. Dat bedrag is een mini mum. AMSTERDAM. De Hilversumse freelance-journalist J. A. E. vermaat ,moet zijn beschuldigd dat een mede werker van de werkgroep Oost-Euro pa projecten (Woep) in dienst stond van de Oostduitse inlichtingendienst en dat zij maandenlang in de DDR is verbleven, terugnemen. DEN HAAG. De schriftelijke reak- tie van de tweede kamer op de rege ringsvoorstellen tot gemeentelijke herindeling in de provincie Friesland zal twee-talig zijn. TILBURG. In navolging van andere gemeenten in ons land gaar Tilburg het TV-piraten onmogelijk maken de cen trale antenne-inrichting (CAI) te be nutten voor uitzendingen. DEN HAAG. Volgens het PvdA- kamerlid van denBergh is het onjuist, dat de ambassade van Saoedi - Arabie in Den Haag bij het aanvragen van een visum het niet aanvaardbaar vindt, dat de vraag over de geloofsovertuiging •van de verzoeker net „geen" wordt beantwoord, ook al hangt de betrok kene geen enkele geloofsovertuiging 'ZÏËRIKZEË, 10-Ï2. Op dinsdag 15 december a.s. vindt in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaats van het Staats Poppen Pantomine en Zwarte Theater uit Bratislava. Op het programma staan „Der Feuervogel" (muziek Igor Stravinsky) en „Der Holzgeschnitzte Prinz" (muziek Ble Bartók). Een aantal jaren geleden gaf het Zwarte Theater uit Praag enkele fa scinerende voorstellingen in de Con certzaal. Thans is het de beurt van dit gerenomeerde theatergezelschap uit Bratislava en de verwachtingen zijn dan ook bijzonder hoog gespannen. „Dit figurentheater betovert ieder een", schreef een kritikus, „kinderen en volwassenen". Waar deze kunste naars uit Bratislava optreden, zijn niet alleen de kinderen enthousiast. Natuurlijk zijn de kinderen er van begin af aan bezig zich midden in dit fantasierijk te verplaatsen, de vol wassenen volgen eerst nog wat aarze lend, eerst ook sceptisch, maar des te enthousiaster nadat ze „over de streep getrokken zijn". Geen theater kan de toeschouwers zo in zijn ban trekken als deze unieke mengeling van pantomine, dans en requisieten ballet voor een zwarte achtergrond, waarvan de betovering niet te be schrijven is. Schijnwerelden Een geheimzinnige toververschij- ning is deze vuurvogel, die de jonge prins helpt het kwade te overwinnen en de prinses thuis te brengen. Sprookjesachtige betovering en spookachtige duivels, de hele rijk dom van fantastische schijnwerelden roept het ensemble uit Bratislava (17 leden) op, om de „Vuurvogel" (mu ziek Igor Strawinsky) en „De prins van houtsnijwerk" (muziek Béla Bartók) tot leven te brengen. Schijn en werkelijkheid is het thema van het sprookje van de „Prins". De prin ses laat zich door de uiterlijke schijn verblinden, door goud en blonde ha ren, tot de liefde voor de echte prins haar de ogen opent. Dit belangrijkste" danswerk van Béla Bartók werd ter gelegenheid van de 100e geboortedag van de kom- ponist geënsceneerd. UNOMI bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 15 december 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1988 af inschrijving 15 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 januari 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs MIDDELBURG, 10-12. Ook dit jaar houdt De Zeeuwse Kunstkring weer haar jaarlijkse wintertentoonstelling: in de Vleeshal van het Stadhuis te Middelburg zijn vanaf zaterdag 19 december tot en met zaterdag 2 januari o.m. schilderijen, aquarellen, beeldhouwwerken, etsen, teke ningen en keramiek te zien van leden van de Kunstk ring. Deelnemers aan de tentoonstelling zijn: Ad en Tessa Braat (Zierikzee), Liesbeth Binkhorst (Middelburg), Han van den Broeke (Middelburg), Piet Bulthuis (Middelburg), Miems van Citters (Burgh), Peter Jansen (Zierikzee), Ernst Joachim (Biervliet), Marja de Lange (Zierik zee), Gerard Menken (Kloetinge), Matthy Murre (Goes), Johan van de Riet (Zierikzee), Ilona Schmit (Kat- tendijke), Joost Wilgers (Wemeldin- ge), Tie Hof (Ritthem), Coline Gra ham (Haamstede) en Sjoerd Bijlsma (Veere). Aankoop Het grootste deel van de tentoon gestelde werken kan worden aange kocht. Voor aankoop van werk van in Middelburg woonachtige kunste naars is een subsidieregeling van toe passing: 25 van de aankoopprijs met een maximum van 600,—. De opening zal plaats vinden op vrijdag 18 december te 17.30 uur door de heer mr. F. G. A. Huber, oud-bur gemeester van Goes. Zoals bekend kent de vereniging sedert vorig jaar een soort van donateursschap. Tegen een jaarlijkse bijdrage van min. 10,kan men vriend van de Kunstkring worden. Als blijk van waardering voor deze morele en ma teriële steun wordt regelmatig een werk van een van de leden verloot. Bij de opening van de zomverten- toonstelling in Zierikzee eind juni werd een tekening van Gerard Men ken verloot. Voor de verloting welke tijdens de a.s. opening op 18 decem ber wordt gehouden heeft de Zierik- zeese kunstenaar Peter Jansen een ets ter beschikking gesteld. De tentoonstelling is geopend van 11-5, zondags en op Tweede Kerstdag van 2-5, Eerste Kerstdag en Nieuw jaarsdag gesloten. DEN HAAG. Bij de nationale om budsman in Den Haag zijn, nog voor Dr. J. FTjRang 1 janari als zodanig aan de slag gaat, al 417 klachten binnenge komen van burgers uit het land. DEN HAAG. Tegemoetkomend aan wensen van de zijde van de tweede kamer, tot uiting gekomen tijdens het debat over het belastingplan 1982, heeft de regering enkele wijzigingen aangebracht in de voorgestelde accijnsverhogingen. AMSTERDAM. Het college van bestuur van de universiteit van Am sterdam zal zijn maatregel volgens welke geen enkele open plaats meer opgevuld mag worden weer intrekken. Dit heeft een woordvoerder van de universiteit desgevraagd meegdeeld. KERKRADE. De politie van Roer mond heeft met de aanhouding van negen inwoners van die plaats een reeks van acht gewapende roofover vallen opgelost die de afgelopen twee jaar gepleegd werden in Zuid- en Midden Limburg. DEN HAAG. minister van Dijk van ontwikkelingssamenwerking vindt persoonlijk nog steeds niet dat een eenzijdige Nederlandse olieboycot van Zuid-Afrika doelmatig zou zijn. Nu de eerste sneeuwvlokken zijn neergedaald is de tijd aangebroken om de eerste kaarsjes in deze donke re dagen voor kerstmis-te ontsteken en met de puzzel op schoot bij de „snorrende kachel" te kruipen. De prijswinnaars van vorige week zijn de volgende: Eerste prijs: G. van den Hoek Hofferstraat 28 4301 GJ Zierikzee Tweede prijs: J. L. op den Brouw Deensestraat 5 4323 LE Ellemeet De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. muskiet; 6. es doorn; 12. teen; 14. holm; 15. LO; 17. e.p.; 18. rek; 20. pij; 21. He; 22. ever; 24. vijzel; 26. kneu; 28. neg; 29. pal; 30. til; 32. ruw; 33. ar; 34. mare; 35. er en; 37. p.j.; 38. nijdas; 39. leven; 41. riet; 42. gala; 43. keker; 47. speer; 50. ze; 52. Rome; 53. tien; 54. ms; 55. iel; 57. log; 58. ion; 59. d.a.v.; 60. Eist; 62. eigen; 64. kano; 65. kt.; 66. os; 68. eer; 69. ja; 70. dg; 71. molm; 73. laat; 75. elegant; 76. paskwil. VERTIKAAL: 1. molenaarsziekte; 2. St.; 3. keer; 4. iep; 5. en; 7. Sh.; 8. dop; 9. olijk; 10. om; 11. nieuwjaars- vogel; 13. fez; 16. over; 18. rijles; 19. ketel; 21. heup; 23. eg; 24. VARA; 25. lire; 27. nr.; 29. pad; 31. lev; 34. mij ter; 36. negen; 38. nek; 40. nar; 44. kol; 45. emoe; 46. regie; 47. stier; 48. pion; 49. een; 51. eelt; 54. mand; 56. LS; 59. da; 61. toog; 63. gek; 64. kaak; 67. sla; 69. jas; 71. me; 72. m.n.; 73. la; 74. t.w. DE NIEUWE PUZZEL DEN HAAG, 10-12. Drie- kwart van de ongeveer vier duizend advocaten in ons land zal vanaf 1 januari een speci aal laag tarief" gaan bereke nen voor een eerste oriënte rend gesprek met een kliënt. Zo'n gesprek van ten hoogste een half uur gaat dan maxi maal vijftig gulden kosten. Het huidige uurtarief van een advocaat is 220 gulden. De or de van Nederlandse advocaten heeft dit donderdag meege deeld. SAAAAAfWVAAAAAAAAAAAAAAA^ HORIZONTAAL: 1. plaats in Over ijssel; 8. soort rijtuig; 12. spreek trompet; 13. verblijfplaats voor paar den; 14. vochtmaat; 16. spies, lans; 17. traag; 18. Engelse munt; 19. boven dien; 21. voegwoord; 22. bouwkundig ornament; 23. biljartstok; 24. zangstem; 26. soort hond; 27. door gang; 29. insekt; 30. jaargetijde; 32. dunne schroefboor; 34. siervogel; 36. onder andere; 38. sprookjesfiguur; 39. persoonlijk voornaamwoord; 41. lot zonder prijs; 42. van geringe breedte; 44. nummer; 45. vreselijk; 47. voorzetsel; 49. rijstbrandewijn; 51. niet gekookt; 53. twaalftal; 56. schaakterm; 58. wondvocht; 60. tel woord; 61. maand van het jaar; 63. snijwerktuig; 64. koraaleiland; 66. muzieknoot; 67. door, met; 68. bij- wooerd; 69. stad die de toegang tot de Rode Zee beheerst; 70. zware balk; 72. en andere; 73. hoefijzervormig staafje; 74. plotselinge algemene angst; 76. tropisch roofdier; 77. onbe kommerd. VERTIKAAL: 1. Europeaan; 2. paardeslee; 3. meisjesspeelgoed; 4. mannelijk beroep; 5. niet gesloten; 6. veerkracht; 7. de oudere; 8. vuiststoot; 9. gelei; 10. verouderde lengteëenheid; 11. eertijds plaatselij ke organisatie van burgers ter verde diging van hun stad; 13. muzieknoot; 15. ovenkrabber; 17. rang in een thea ter; 18. ongestoord kalm; 20. beginsel van blad of bloem; 22. dik stuk brood; 23. hengselmand; 25. ha venstand in Noord-Afrika; 26. mu zieknoot; 28. voegwoord; 30. Euro peaan; 31. verhaal; 33. draaiorgel; 35. voorzetsel; 37. bloeiwijze; 40. mond van een vuurspuwende berg; 43. schaapkameel; 46. beitel met holle bek; 48. ijs geworden neerslag; 50. in zee vooruitstekende hoge landpunt; 52. persoonlijk voornaamwoord; 54. blauwachtig gas; 55. verfrissende lekkernij; 57. sport van een ladder; 59. technisch hulpmiddel om schepen enz. bij mist binnen te loodsen; 61. overdreven voorliefde voor iets; 62. omgang van een toren; 65. tot en met; 66. smal, bandvormig weefsel; 69. vlaktemaat; 70. uitroep; 71. korte tijdsduur; 73. Nederlandse eenheid van gewicht; 74. tot rouwbeklag; 75. boksterm. Scène uit: ,,De vuurvogel" ASSEN, 10-12. Gs van de provincie Drenthe stellen de staten voor ak koord te gaan met het aanstellen van een provinciaal historicus. De funk tionaris zal als opdracht krijgen het introducereb van streekgeschiedenis op scholen voor voortgezet onder wijs, het opleiden van amateurkisto- rici en het helpen schrijven van een Drents geschiedenisboek. Ook kan, zo menen gs, de histori cus helpen bij het op elkaar afstem men van onderzoekingen die door amateurhistorici worden gedaan. De man of vrouw zal voorlopig voor een periode van ruim drie en een half jaar worden aangesteld. De kosten, geraamd op 300.000 gulden, zullen voor negentig procent worden gefi nancierd door het rijk uit een gesprek voor het noorde des lands. Op 17 februari van het volgend jaar moeten de prvinciale staten hun me ning geven over dit voorstel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5