deurloo mode Forse boetes op zitting kantongerecht Zierikzee VVV Burgh-Haamstede wil inspelen op toeringcarbezoek aan stormvloedkering 01110-6551 Gevaarlijke pillen DRUKKERIJ LAKENMAN 0CHTMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Programma jaaruitvoering „Nut en Uitspanning" Spanje de Na\ en avo STREEKNIEUWS Ernstig gewond door vuurwerk Belastingplan en loonwet goedgekeurd „Visite" van anderhalf jaar 4 BURGH-HAAMSTEDE, 10-12. Op de donderdagavond in hotel „Bom" te Haamstede gehouden najaarsvergade ring van de WV Burgh-Haamstede liet voorzitter dr. H. J. van Zuijlen in zijn openingswoord het afgelopen sei zoen in korte trekken de revue passeren. Het voorseizen was mede door de minder gunstige weersomstandighei- den bepaald niet best te nomen, maar mede door de va kantiespreiding waren het hoofd- en het naseizoen uit stekend bezet. In zijn totaliteit was de bezetting gelijk aan die van het vorige seizoen. De spreiding, waardoor het seizoen langer uitloopt, heeft wel bepaalde konsekwènties voor de mid denstand, omdat men nu langer per soneel moet aanhouden. Daar veelal met vakantiekrachten wordt ge werkt heeft dit volgens de heer Van Zuijlen misschien wel enige moei lijkheden opgeleverd. Hij was er echter van overtuigd, dat de vakantiespreiding op de duur zijn vruchten zal afwerpen. Gelukkig was men met de financiële bijdrage van de gemeente bij het aantrekken van een hulpkracht op het kantoor. Meer armslag Mede doordag men een geslaagde ledenwerfaktie heeft gehouden staat de vereniging er momenteel wat gunstiger voor en heeft men wat meer armslag om iets te doen. De voorzitter wees erop, dat er toch altijd nog bedrijven zijn in de rekrea- tiesektor, die geen lid zijn van de WV, maar er wel een beroep op doen. Zo noemde hij een merkwaardige zaak van een groot bedrijg, dat welis waar geen lid is, maar wèl op de door haar uitgegeven folders vermeldt, dat men verdere inlichtingen bij de WV kan bekomen. Naar de mening van de heer Van Zuijlen moet daar aan paal en perk worden gesteld. Goede kontakten heeft men dn de afgelopen zomder met de Ringpro- motion onderhouden. In dezelfde geest wil men in het komende seizoen hieraan zijn medewerking blijven verlenen. De Vraagbaak, welke een belangrijke bron van informatie be vat, kon op tijd verschijnen. Belangrijke besprekingen vonden plaats met de Streek WV, de zuster vereniging Renesse en de kommissie voor het midden- en kleinbedrijf, waarbij niet altijd sukses werd ge boekt. Kampwinkels Zo had men graag gezien, dat aan de kampwinkels de gelegenheid was geboden om op de zondag ook enige uren gedurende de middag open te zijn. Gezien de politieke samenstel ling van de raad is dit echter niet mo gelijk gebleken. Wel zegde de heer Van Zuijlen de vergadering toe, dat dit onderwerp in het volgend jaar weer in de raad zal worden aangesneden. In het afgelopen jaar moesten een ongelooflijk aantal rapporten wor den doorgewerkt. Hiervan noemde de voorzitter het rappot van het DPO onderzoek bij zonder belangrijk voor de toekomst van de gemeente. Hij noemde het een goede zaak, dat er in het afgelopen seizoen bijzonder weinig vernielin gen zijn waargenomen. N atüurbeschermers Minder enthousiast was hij over de uitlatingen van de natuurmensen waar volgens hem langzamerhand niet meer mee valt te praten. „Wij worden overstelpt met dure rapporten met allemaal dezelfde in houd", zei de heer Van Zuijlen, die er in dit verband op wees, dat men er voor zal moeten waken niet in een positie te komen, waarin totaal niet .meer mag gebeuren. Stilstand zal on herroepelijk achteruitgang beteke nen. Hij was het er mee eens dat de na tuur niet mag worden aangetast, maar dat wil nog niet betekenen dat de burger er niet van mag mee genie ten. Absurde bewering Absurd noemde hij de bewering uit het groene rapport als zou de gehele Nederlandse kust bezet zijn. Naar reeds nu vaststaat zijn de in dit rap port gepubliceerd cijfers reeds lang achterhaald. Bij CRM zijn dan ook reeds nu duizenden reakties binnen gekomen en naar het zich laat aan zien gaat dit een zaak worden die ja ren gaat duren. In dit verband noemde de voorzit ter het rekreatie-onderzoek dat in de gemeente heeft plaats gevonden uit erst belangrijk. Ook door de gemeen te en de VW's zal op de groene nota worden gereageerd daar de rekreatie als belangrijkste bron van in komsten voor Westerschouwen en haar burgers van levensbelang is. Kontakten zijn er ook geweest met horeca uit de regio om te kunnen in spelen pp de ontwikkeligen rond het informatiecentrum op het werkei- land „Neeltje Jans" in de monding van de Oosterschelde Penningmeester N. Duimbruin meldde, dat na een aantal negatieve jaren het jaar 1981 waarschijnlijk met een batig saldo kunnen worden afgesloten. Om de financiële positie van de vereniging wat te verstevin gen werd besloten om de kontributie over 1982 met 5% te verhogen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd het periodiek aftredende lid dr. H. J. van Zuijlen herkozen. In plaats van de heer A. Hogenaar, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd de heer P. Boer te Burgh benoemd. In plaats van de heer R. Saman, aftredend en niet herkiesbaar, werd de heerbdjjv Reehorst tot lid van de.^inanciële kommissie benoemd- ,^«>1 vr.. Toekomstplannen Uitvoering werd hierna van ge dachten gewisseld over de toekomst plannen. Momenteel wordt er een proef ge nomen met het samenstellen van een wandelgids met 10 verschillende rou tes en over afstanden van lVi-tot 10 km. Gebleken is, dat daarnaar op het kantoor grote vraag is. Ook zal er een rijwielgids worden uitgegeven. In NOORDGOUWE Bijeenkomst Zeeuwse Groentetelers organisatie Op dinsdag 15 december organi seert de Zeeuwse Groentetlers orga nisatie een bijeenkomt in Hotel Van der Weyde te Noordgouwe. Inleider is de heer J, Wals van het Consulent schap voor de Tuinbouw voor Zuid west Nederland, die zal spreken over ,,De spruitkoolteelt". eerste instantie beperkt men zich tot Burgh-Haamstede en Westenschou- wen, maar in een later stadium dient de gehele gemeente hierin te worden betrokken, mogelijk in overleg mét de WV Renesse. De heer L. C. Hoogerhuis, afge vaardigde van de WV Renesse, zei hier positief tegenover te staan. Dorpshuis Mogelijkheden ten aanzien van de slechtweervoorziening, zowel voor de eigen burgers als voor de rekrea- tiegasten, zag de heer Van Zuijlen in het realiseren van een dorpshuis te Burgh-Haamstede BRUINISSE Oders voor Padmos B.V. Als laatste uit een serie van zes heeft Padmos B.V. te Bruinisse de Noordzeekotter K.G. 2, van de firma A. J. Minneboo te Colijnsplaat afge leverd en officieel overgedragen. Zes schepen die door een zeer geringe diepgang geschikt moesten zijn om direkt onder de kust te kunnen viss- ne, maar die door ingebouwde bal- lasttanks ook in dieper water moesten kunnen opereren. Deze kotterserie, alle als casco ge bouwd bij Velthuijs in Zuidbroek, waartoe ook de eerder opgeleverde kotters KG 7, GO 13, WON 24, TH 6 en YE 138, behoren zijn 24,4 m. lang, 6 meter breed en 2.70 hol. De diep gang is plm. 2 meter. Hoofdmotor Het nieuwe schip is evenals de an dere uitgerust met een 300 pk Mitshu- bishi hoofdmotor, gekoppeld aan een Masson Hydraulische keerkoppe- ling, heeft een Seffle verstelbare schroef, die draait in een Hodi straal- buis. Het Stabiloroer dat bediend wordt door een Seffle hydr. stuurmachine geeft het schip een grote wendbaar heid op korte afstand. De Padmos vislier (6 trommels) licht in gewicht heeft enkele nieu wigheden, die in de praktijk voorde len blijken mee te brengen (onder meer overbodigheid van V-snaren). Vrouwengroep „Helpt Elkander" Dinsdag 8 december kwam de Her vormde Vrouwengroep „Helpt El kander" bijeen. Mevrouw Teekens- Krijgsman heette allen welkom, in, het bijzonder de heren Parlevliet en' Van Aart van het Produktschap van Mossel- Oesterkultuur uit Bergen op Zoom die na het openingsgebed door de pres. en het zingen van ps. 103:1-2, een voorlichtingsfilm vertoonden over de mossel- en oesterkuituur op het Wad en de Oosterschelde waar vele vrouwen, nauw betrokken bij deze tak van de visserij, bekende ge zichten en schepen op film zagen. Na het zien van de film werden vele vra gen door de heren deskundige beant woord. Ook kregen de dames een pri ma recept voorgeschoteld. Advent Na de pauze hield mevrou Fluyt- Hogerhuis een inleidingt naar Lucas 1:26-38, waarna Gez. 1:1 en 5 werd ge zongen. Bij deze inleding werd stil gestaan bij Advent dat ook het ver dere gedeelte'van deze avond in ge dichten en liederen benadrukte. Me vrouw Kik sloot de avond met dank gebed. Schip verlengd Donderdagmiddag is bij hoog wa ter de vroegere ZZ 8 van de fa. Schot op de slee-helling van de fa. Duiven- dijk getrokken. Het schip, gekocht door de fa. De Koning uit Bruinisse, wordt hier vier meter verlengt en van een nieuwe vislier voorzien, waarna het als de Bru 62 verder door het leven gaat. Advertentie GRONINGEN, 10-12. Een 43-jarige inwoonster van Groningen is donder dagavond ernstig gewond geraakt aan haar rechteroog, toen zij werd ge troffen door een stuk vuurwerk. Vol gens de politie was de vrouw net uit een bus gestapt, toen een aantal jon gens begon met sneeuwballen te gooien. Plotseling volgde ook vuur werk. De vrouw mistte al het licht in haar linkeroog. De politie heeft naar aanleiding van het ongeval twee jon gens van tien en dertien jaar aange houden. HEYTHUYSËNÏÖ-ÏZTDê rijkspo litie in het Limburgse Heythuysen heeft in een voormalige melkfabriek van Campina potten met gevaarlijke pillen gevonden alsmede flessen met amoniak en een ketel met ammoniak waarop nog steeds een druk stond van één tot twee atmosfeer. De fa briek staat volgens de politie al 2,5 jaar leeg. De politie stelde een onderzoek in in de fabriek nadat in de nacht van woensdag op donderdag op straat twee hele en twee kapotte potten met Bichromaatpillen waren gevonden. In het bedrijf zelf werden nog meer van die potten aangetroffen. PARIJS, 10-12. De Navo-ministers hebben het stuk getekend, dat be trekking heeft op toetreding van Spanje tot de Navo. Dit protocol moet nu geratificeerd worden door de vijftien landen. Als dat is gebeurd zal Spanje zijn ver zoek om toetreding bevestigen. Daar na zal de sekretaris-generaal van de Navo Spanje officieel uitnodigen het 16e lid van het bondgenootschap te worden. De Centrumrechtse regering van Spanje vroeg om lid te mogen wor den nadat het parlement het voorstel van de socialistische .oppositiepartij had afgewezen om een referendum over toetreding tot de Navo te hou den. Spanje zegt alle demokratische waarden te onderschrijven die door de Navo zijn aanvaard. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 10-12. Het kabinet is het debat over het belastingplan voor 1982 en de wet op de loonvor ming praktisch ongeschonden door gekomen. Weliswaar ontstonden er in de late uren van donderdag moei lijkheden in de koalitie van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 over de mogelijk heid om afzonderlijk te kunnen in grijpen in kollektieve arbeidsove reenkomsten, maar nadat de frakties gelegenheid hadden gehad om bin nenskamers even orde op zaken te stellen was de lucht snel geklaard. Het wetje, dat minister Den Uyl de bevoegdheid geeft in te grijpen in de loonvorming werd aangenomen. Te gen stemden de frakties van V.V.D., R.P.F., P.S.P., P.P.R. en C.P.N. en twee socialisten: Ter Veld en Moor. Pogingen van de V.V.D. om te voor komen dat er een loonmaatregel zal worden getroffen en de mogelijkhe den tot gedetailleerd ingrijpen in de inkomensverhoudingen in te perken, werden verworpen met alleen de stemmen van de V.V.D. en R.P.F. voor. Ook stond de V.V.D. alleen in een poging de werking van de wet minimumloon en minimumvakantie bijslag onaangetast te laten en in lo pende kontrakten te vermijden. Aan genomen werd het wijzigings voorstel waar zoveel over te doen was geweest: Het voorstel van C.D.A. en D'66 om per c.a.o. een ge differentieerde looningreep toe te pa sen. Tegen dit amendement spraken zich uit de frakties van V.V.D., P.S.P., P.P.R., C.P.N. en drie leden van de P.v.d.A.-fraktie: Mullër-Van Ast, Ter Veld en Moor. Met ingang van maandag 14 december 1981 Nieuw telefoonnummer: e n redaktie administratie In Zonnemaire ZONNEMAIRE, 11-12. Vrijdag 18 december houdt de harmonievereniging „Nut en Uitspanning" de jaaruitvoering in het dorpshuis te Zonnemaire. De generale repetitie, donderdagavond 17 december, kan worden bijgewoond door alle bejaarden uit de gemeente Brouwershaven en de kern Kerkwerve. De harmonie bijt als eerste de spits af met acht nummers onder leiding van dirigent E. A. de Looff. Onder andere de nummers Orpheus in de onderwereld" en de mars „Land of Hope and Glory". Hierna speelt de harmonie samen met de drumband de twee marsen „Take it Easy" en „Stand By". De drumband slaat ver volgens vier marsen onder leiding van instrukteur M. C. M. Rievers. Toneel l' Na de pauze is het de beurt aan de toneelgroep van de vereniging die dit jaar onder leiding van regisseur M. van Leersum de klucht „Het hek van de dam" op de planken brengt. Tus sen het eerste en tweede bedrijf zit een pauze met verloting. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de regeringskoali- tie van CDA, PvdA en D'66 zijn don derdagavond laat grote moeilijkhe den gerezen rond het loonwetje van de regering, dat minister Den Uyl de mogelijkheid biedt in te grijpen in de loonontwikkeling. DEN HAAG. Het Centrum voor In formatie en Dokumentatie Israël (CI- DD heeft donderdag in een telegram aan minister Van der Stoel van bui tenlandse zaken geprotesteerd tegen de levering van militaire optische ap paratuur sinds 1976 aan Irak. Na sluiting van het officiële gedeel te, zal de avond worden voortgezet met een groot bal waaraan muzikale medewerking wordt verleend door „Het Schelde Trio". MIDDELBURG. Het overleg tus sen Nederlandse en Belgische wa terstaatsmensen over de problemen bij de zeesluis bij Terneuzen heeft donderdag tot konkrete resultaten geleid. Monster pijpleiding WASHINGTON, 10-12. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden is woensdag akkoord gegaan met een controversieel plan voor de financiering van de aanleg van een gaspijpleiding van 43 miljard dollar (ruim honderd miljard gulden) van Alaska naar de rest van de Verenigde Staten. Het plan moet nog worden goedgekeurd door de senaat, maar dit lijkt een formali teit aangezien het door het huis aanvaardde wetsontwerp vrijwel identiek is aan het ontwerp dat de senaat vorige maand heeft aange ZIERIKZEE, 10-12. De zitting van het kantongerecht leverde donderdagmiddag een aantal forse boetes op; to taal 1.260,- deelde mr. W. F. van Solinge uit. De hoogste, 300,- „kreeg" N. A. uit Zierikzee, voor het on derdak verlenen aan twee illegale werknemers uit Tur- kije. Dat het hier om een visite ging, zo als A. de kantonrechter wilde doen geloven, wilde er niet in bij de recht bank, omdat de twee anderhalf jaar al in A's huis waren. „Wel een beetje lang voor een visite" vond mr. Van Solinge. De officier van justitie, mr. J. van Marion vond het helpen van landge noten best lovenswaardig, maar vond het een kwalijke zaak dat het hier illegale arbeiders betrof. Het ex- kuus: „Ikke niet goed kennen Hol landse wetten" en „bij ons niet be langrijk papieren" werd maar matig beoordeeld. De eis van mr. Van Mari on 300,- of 6 dagen vervangende hechtenis werd in ieder geval wél goed begrepen. Van Solinge zette de eis om in een eensluidend vonnis. Liefhebbers „Ga nou alsjeblieft weg, ik heb nog een zaal met liefhebbers": Van Solin ge tegen N. C. K. uit Nieuwerkerk. K. was de rechtzaal niet uit te krij gen, omdat hij wilde weten wanneer hij de volgende oproep kon verwach ten, dit in verband met werkzaamhe den. Wat hem ten laste gelegd werd was: K. had op 1 juli 1980 op de Zon- nemansweg gereden met een brom mer die niet verzekerd was. Dit laatste werd niet ontkend, maar wel dat dit op de Zonnemans- weg zou zijn gebeurd. „Dat is heel geen waar" volgens verdachte, „als ze nou toch de puntjes bij de paaltjes willen zetten, moeten ze het wel goed doen". Het betrof trouwens een aangehou den zaak, want K. had dit feit al bestreden. Mr. Van Solinge vond de oplossing, door te beslissen dat de verbalisant mèt gedaagde voor de derde keer op te roepen. „Ik kijk wel uit, ze donderen je zo de cel in! Ik ben toch al het zwarte schaap op het ei land!" Nou, die cel heeft het kanton niet, dus hoefde verdachte daar ook niet bang voor te zijn. Met zachte drang werd uiteindelijk afscheid ge nomen van K. Domme jongen „Ik ben toch maar een arbeider, een domme jongen", aldus de veron gelijkte J. F. de J. uit Rotterdam. De ze verdachte was op 12 december 1980 bij Haamstede in de sloot geraakt met zijn auto (schade 3.000,-) met zeer mistig weer. Te hard gereden volgens de kantonrechter. Wat hem verweten werd, was dat hij door deze manouevre het overige verkeer in ge vaar had gebracht. Dat ging het be grip van De J. te boven. De officier eistte 210,- of 4,dagen, mede gelet op de getuigeverklarmg van de passagier, die zei: „We reden flink door, 70-75 km, en ik riep nog: kijk uit voor die bocht, dat haal je nooit! Maar toen lagen we al in de sloot". Ook voor mr. Van Solinge stond vast dat De J. te hard had gereden, in ieder geval onverantwoord in zo'n si tuatie. Het vonnis: 175,- of twee da gen, tot grote ontevredenheid van De J. Gladde band „Kijk in Godsnaam uit met die banden", kreeg J. D. K. uit Renesse als goed bedoelde raad mee. K. was op 11 oktober 1981 aangehouden op de weg Zierikzee-Haamstede waar hij reed op een motor met een profiel- loze voorband en 30 km te hard dan daar was toegestaan. Het verweer was, dat de politie zelf het voertuig gekeurd zou hebben (en goedge keurd) dus dat K. niet schuldig was aan die gladde band. De officier dacht daar echter anders over: de bestuurder is altijd verantwoorde lijk voor zijn voertuig. Mr. Van Mari on eistte totaal 190,-. Van Solinge deed daar iets af: 120,- voor te hard rijden en 40,- voor de band, plus de goede raad. doen, dan vraag je om moeilijjkhe- den" aldus K. Bewust of onbewust, de overtre ding was gemaakt (werd ook niet ontkend). Voor mr. Van Solinge was het alleen nog een vraag hoe hobg de boete moest zijn. „Het uit eeii file omdraaien is het ergste dat er is (eis van de officier 175,-) maar op e ïn le ge weg het minister erge: ik vonnis 100,- of twee dagen". Tegen qe zin van K.: hij deed het immers pnbe- wust Bij verstek vaar- rijbe- igens tting, rerze- itting J. K. uit Roosendaal kwam mr. Van Solinge vertellen dat hij onbe wust een overtreding had gemaakt: keren op rijksweg 18. „Als je dat wel weet, ben je niet zo stom om het te Een vervolg op de aangehouden zaak van M. M. v. d. S. die met een onverzekerde auto had ger;i maar volgens eigen verklaring j die dag een verzekering had afgeslo ten, leverde hem een boete op van 275,- of 6 dagen, plus een voorv delijke ontzegging van de !ri voegdheid voor twee jaar. Overij verscheen V. d. S. niet op de zitl maar wel getuige H. v. D., de 1 keringsagent. V. D. kon op de zit niet precies het tijdstip herinneren van het voldoen der penningen, was het voor of na de aanhouding";] Voor Van Solinge stond na een kort ver hoor vast dat het erné was en kwam zo tot zijn oordeel. I Voor het achteruitrijden met een winkelwagen, waarbij een voetgan ger werd aangereden en in het zie kenhuis belandde, kreeg J. d. F. uit Renesse 150,- boete. Het slachtoffer werd een oude dame (77) die een ge broken heup opliep; maar aan de be terende hand is. Vast stond, dat d. F. er niets aan had kunnen doen. Een schade rekening van 900,- van de dame in kwestie kon door het kantongerecht niet in behandeling worden geno men, omdat dit boven het maximum bedrag uit gaat, dat voor het kanton gerecht kan dienen. Geen voorrang T. B. uit Hellevoetsluis pleitte te vergeefs en voor een verkeerde zaak: niet de aanrijding die hij veroor zaakt zou hebben op 7 mei in Ooster- land werd hem ten laste gelegd, maar het niet geven van voorrang. Ondanks een plakboek vol foto's en situatieschetsen en het meenemen van een getuige wérd B. overeen komstig de eis van de officier veroor deeld tot 100,- boete. W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4