Begin volgend jaar komt een proefpijler op een proefmat Gemeentelijk beleid zou zich specifieker op jeugd en jongeren moeten richten Apparatuur vuurtoren weer gerepareerd 3 Op een proeflokatie buiten de stormvloedkeringaan de Oosterscheldekant „Nooy's Volkstheater met „Oh, Waterlooplein" STREEKNIEUWS Na blikseminslag mix» Vergadering Stichting Jeugd ZIEÏUKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag ll december 1981 Nr. 23030 BURGHSLUIS/NEELTJE JANS. In de Roompothaven werd het ponton tot zinken gebracht (zie foto), waarna bij vloed de mattenrol vrijkwam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGHSLUIS-NEELTJE JANS, 10-12. De enorme mattenrol ligt op zijn plaats: precies op de geplande tijd (12.45 uur donderdagmiddag) kwam de kolossale kis los van het ponton waarop hij werd vervoerd van Wissen- kerke naar het werkeiland. Hij kreeg een plekje voor de mattenfabriek aan de loswal. Het transport was erg af hankelijk van het weer, de wind mocht niet te sterk zijn. Dinsdagochtend werd de mattenrol op een soort slee op rails met hydroli- Binnen het raam van een onver valst brok volkstoneel, werden don derdag in de Concertzaal alle re gisters open getrokken met musical achtige scènes, pittige vokale bijdra gen van de tableau de la troupe of so li, tekstmatig illustratief voor het ge ven, dans en soepel gespeelde schet sen; eigensoortige onderdelen van het door „Nooy's Volkstheater" ge brachte stuk: „Oh Waterlooplein". Het gebeurt meer dat een nog re cent gegeven, een toneelmatige, the matische verwerking krijgt. Met het Waterlooplein is dat „dus" ook ge beurd. Dick Nooy en Bert Stoots za gen juist voor het volkstoneel een uitgerekende kans, de herinnering aan „het plein" nostalgisch te ver werken in zo'n mélange van rijm, ge zongen en gesproken tekst, on dersteund en omspeeld door het rit me van een pittig combo. Het „plein" speelt in 1954 en het toneel - „item" veralgemeniserend, voedde het de gedachte hoe snel ook de vijftiger ja ren (vooral de vijftiger jaren) alweer geschiedenis zijn geworden. Voor het levendige en met zoveel levensvreugde en dramatiek omhan gen Amsterdamse plein, moet men inderdaad naar die tijd terug om het in volle glorie te „beleven", al is het nu historie geworden. De handel op „het plein" had vele facetten, die in gevarieerde beeldscénes tot leven werden geroepen; de nep als element in de verkooppraktijken, de kans die er in stak op een puik voordeeltje, het leven er om heen, met het café als sociaal ontmoetingspunt; de ont spanning (de voetballerij, nog met Abe Lenstra en andere sterren) en ook de „lach en de traan" in deze unieke en helaas verloren gegane sfeer; het huwelijksaanzoek, het ver loren „paradijs", de eendracht en vriendschap, de verwijzing naar het „grote verdriet" („Judenviertel") en tenslotte - zo zijn mensen - de simpele wijsheid van „scherven brengen ge luk". Aan sterren geen gebrek in dit-vi- vant en verrukkelijk stuk toneel. Als Fanny benutte Carry Tefsen de kans de veelzijdigheid van haar talent te demonstreren. Dick Rienstra was als Sjakie, de gisse jongen van het plein; Hanny Vree wist raad met de lastige rol van de dweperige Koosje. Loeki Knol gaf als vrouw van Sjakie een treffend beeld van een struise Amsterdamse. Lars Boom als vriend (of broer) van Fanny, was specimen van een gehaaide sjoemelaar. Frans Vrolijk maakte van Toon een krea- tie. Moeder en zoon Rijkhoff werden adequaat gebracht door Lucy Steyn en Franklin v. d. Hurk. Grand old la dy was Mady Alfredo als tante Alie. Anderen zorgden voor puike bijrol len, zodat een ge-oliede toneelavond het resultaat werd, met een boven drijvende lach om de humor rond het plein en een (hete) traan om - als zo veel in het leven - eens was, maar niet meer terugkeert. B- v. sche vijzels naar de loswal in Wissen- kerke (Nóord-Beveland) verplaatst. De rails werden gekoppeld aan rails op een ponton dat voor trans port naar Neeltje Jans haaks op de kade lag afgemeerd. Een kritieke fa se was het op gelijke hoogte blij ven «r 'f van de rails op de kqd§ en die op het ponton, ingespeeld moest worden op de getijdebeweging van het water en de zwaarte van de rol. Met de rol zee vast bevestigd op het ponton werd het bijzondere transport naar de Roompothaven gesleept, waar het woensdag arriveerde. Pompen Donderdagochtend vroeg werd be gonnen met het inpompen van water in het ponton, met de bedoeling de klos los te maken van zijn drager. Bij vloed steeg het water vervolgens zo veel, dat de mattenrol en ponton van elkaar los kwamen. De rol werd weg getrokken door sleepboten, de pon ton weer leeggepompt en het karwei was voorlopig geklaard. Het ligt in de bedoeling dat de Car- dium (kokkel) en de Ostrea (het hef- schip voor de pijlers) in januari a.s. zullen arriveren. Met een proefmat van ongeveer 100 meter lengte zal dan een proef worden genomen op een lokatie buiten de stormvloedke ring, aan de Oostschelde-kant, waarop tevens een proefpijler wordt geplaatst. De eerste echte mat zal vermoede lijk eerst omstreeks 1 juni geplaatst worden, volgens een woordvoerder op Neeltje Jans. Alternatieven Zoals wellicht bekend dienen de matten (filtermatten) als fundering voor de pijlers. De samenstelling: fijn zand, kif en grof grind, verapkt in matten, maken een getijdebewe ging mogelijk, omdat het geheel wa- terdoorlatend is. Boven op de matten komen stenen (van 10 kg tot 10 ton per stuk) onder en op de voet van de pijlers. Sukses voor aardappelteler De ongekende populariteit van het aardappelras Bintje, dat voor het eerst uitkwam in Drente is nog steeds niet overtroffen, al is men na tuurlijk ononderbroken bezig, naar nieuwe rassen te zoeken. Het jongste sukses op dit gebied, werd geboekt door de Noordbeve- landse aardappelteler Jan Lamse, die met de door hem gekweekte aard appel Rode pipo, een rood-kleurige aardappel een plaatsje kreeg op de Rassenlijst die door de Landbouwho geschool in Wageningen wordt op gesteld. Er is een redelijke vraag naar het pootgoed van het nieuwe ras, maar Bintje ligt in de aardappel teelt nog vele lengten voor. ZIERIKZEE Aanrijding Op de plaats waar de Scheepstim- merdijk en de Noordhavenpoort el- Die eerste proefmat komt dus vol gens plan begin '82 uit de mattenfa briek, in tegenstelling tot eerdere be richten dat er al een gereed zou zijn. kaar ontmoeten zijn donderdag auto mobiliste C. R. uit Zierikzee een bromfietster M. K. uit Zierikzee te gen elkaar gereden. Vermoedelijk reed K. tegen het eenrichtingsver keer in, onder de poort door en kwam de van de andere kant komende R. te gen. De bromfietster werd per ambu lance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Videocamera gestolen Op klaarlichte dag is woensdag uit de radiozaak van P. M. te Zierikzee een video-camera van het merk Saba gestolen. De waarde bedraagt 3000,-. Kommissie Publieke Werken Op woensdag 16 december verga dert de Vaste Kommissie van Advies en Bijstand voor Publieke Werken, in de raadszaal van het stadhuis. Aan de orde komt: het opstellen van een advies over eventuele sloopt van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat, energiebesparende maatregelen aan bijzondere kleuter en lagere scholen, beschikbaarstel ling krediet t.b.v. aansluiting onren dabele percelen op het gasnet, kre- diet voor baggerwerk in de haven en voor uitbreiding elektrische aanslui tingen op het Havenplein. Slotpunt is de stand van voorbereiding van verschillende zgn. DACW-projekten. Kerstviering NCVB De Nederlandse Christen Vrou wenbond houdt woensdag 16 decem ber de kerstviering in het Hervormd Verenigingsgebouw in 't Vrije te Zie rikzee. Het NCVB-koor verleent me dewerking aan deze avond. Voortijd: zie agenda. Camera gestolen Tussen 3 en 9 december is uit de etalage van fotozaak B. N. te Zierik zee een Maiya-camera gestolen. RENESSE Winkelweekaktie afgesloten Kinderfeestmiddag vormde afslu- ting van geslaagde winkelweekaktie te Renesse woensdagmiddag 9 de cember werd de winkelweekaktie van de middenstandsvereniging Re- nesse afgesloten met een goed geslaagde feestmiddag voor de Re- nesser jeugd. Het feestelijk gebeuren was gratis toegankelijk tegen inleve ring van 100 winkelweekbonnen. De kindershow werd verzorgd door Tru dy en Joepie die met onder meer goochelen, gedresseerde honden en een act op een eenwielig rijwiel de jeugd uitstekend wisteft te verma ken. De kinderen voelden zich dan ook duidelijk bij het gebeuren op het toneel betrokken en enkelen moch ten zelfs het podium beklimmen om ook mee te goochelen. Met deze uit stekend geslaagde middag werd de winkelweekaktie van de mid denstandsvereniging Renesse af gesloten. NOORDWELLE Kerstviering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Vrijdagavond 18 december houdt de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken een kerstviering in het dorpshuis te Ellemeet. De avond zal op sfeervolle wijze worden gevuld met samenzang, koor zang door het eigen koortje, kerst verhalen en een door eigen leden op gevoerd toneelspel. Op dinsdagoch tend 5 januari zal in de koffieshop aan de Lange Reke te Renesse een nieuwjaarsreceptie worden gehou den. Voor tijd: zie agenda. SCHARENDIJKE Overdracht wandkleden De afgelopen maanden hebben een 2Ö-tal dames uit Scharendijke deelge nomen aan het vervaardigen van wandkleden bestemd voor het kerk gebouw van de Hervormde gemeente te Scharendijke. Dit gebeurde onder leiding van mevrouw Stigter uit Brouwershaven. Het interieur van de fraaie moderne kerk zal door deze wandkleden zeker aan intimiteit winnen. Verheugend was hét dat le- HAAMSTEDE, 11-12. Technici van rijkswaterstaat, het loodswezen en de PTT zijn donderdag de hele dag bezig geweest om de schade te herstellen die een blikseminslag had aangericht in de vuurtoren van Haamstede. Deze toren werd, als gemeld in onze donderdag-editie, in de nacht van woensdag op don derdag door een onverwachte blikseminslag getroffen. Hierdoor viel de gehe le elektrische en technische installatie uit, waaronder ook het kustlicht zelf. Omdat de noodagregaten ook wa ren uitgeslagen moest het licht provi sorisch worden gerepareerd, zodat de scheepvaart in ieder geval weer z'n positie op het licht van de toren kon bepalen. Vandaag, vrijdag, zal de to ren weer in de oude staat zijn her steld. Schrik De direkteur-generaal scheepvaart maritieme zaken, belast met het toe zicht op de kustverlichting, heeft on middellijk na het uitvallen van de vuurtoren het scheepvaartverkeer gewaarschuwd. Volgens J. Strayer, hoofd van de Schouwse kustwacht, was op het moment van de klap den van alle gezindten zich hiervoor hebben ingespannen. Overdracht Zondag 13 december zullen de kle den in de kerkdienst (voor tijd: zie predikbeurtenlijst) aan kerkvoogdij "worden overgedragen. Het zal zeker" aanstaande zondag voor de Hervorm de gemeente van Scharendijke een feestelijke dag zijn. KERKWERVE Kerstviering NCVB-Kerkwerve Woensdagavond 16 december houdt de NCVB afdeling Kerkwerve een ledenvergadering, die geheel in het teken van kerstmis zal staan. Het koortje zal enkele liederen zingen on der leiding van mevrouw Van Sluys- Gerritsen. Iedereen is welkom de bij eenkomst bij te wonen. BRÜINISSE Eerste sneeuw en vuurwerk Mèt de eerste sneeuw, die voor de jeugd plezier en voor veel ouderen overlast bezorgt, vielen ook de eerste knallen van vuurwerk deze week. Vooral voor bejaarden maar ook voor de huisdieren breekt er weer een moeilijke tijd aan. Vooral de jeugd wordt geadviseerd de tien gouden regels op te volgen die zijn opgesteld door het Veiligheid sinstituut in Amsterdam. Deze regels zijn: 1. Koop alléén' vuurwerk dat is voorzien van een duidelijk leesbare, in de Nederlandse taal gestelde, handleiding bij de offi ciële vuurwerkwinkels; 2. Bewaar het vuurwerk in bij voorkeur een me talen trommel op een veilige en dro ge plaats, bij voorkeur buitenshuis; 3. Kies een veilige ontstekingsplaats, in verband met brandgevaar; 4. Lees wachtman Nico van Dijk in de vuur toren aanwezig. Hij moet enorm ge schrokken zijn, maar voelt zich in middels al weer helemaal de oude. de handleiding ruim vóór het ontste kingstijdstip. Hetzelfde geldt voor het klaarzetten van de te gebruiken hulpmiddelen, zoals flessen voor het plaatsen van vuurpijlen; 5. Bepaal vooraf de plaats, zo ver mogelijk van de onsteking plaats, vanwaar de huisgenoten kunnen toekijken; 6. Ge bruik voor het afsteken geen luci fers, maar een gloeiende sigaret of si gaar; 7. Experimenteer niet met vuurwerk, probeer niet zelf vuur werk te maken; 8. Bundel geen vuur werk terwille van effektverhoging. Dat is levensgevaarlijk. Ontsteek ie der stuk apart; 9. Bereid kinderen zorgvuldig voor, wanneer ze oud en wijs (voorzichtig) genoeg zijn om vuurwerk te mogen ontsteken; 10. Telefoonnummers van brandweer, arts en politie bij de hand voorko men dat in geval van nood kostbare tijd verloren gaat met zoeken. Wie méér wil weten kan voor gratis voorlichtingsmateriaal terecht bij het Veiligheidsinstituut (020-736414) en bij de stichting geluidshinder in Delft (015-562723). Advertentie Beste klant, Is december ook voor u een dure maand? Ja....? Dan geeft u, om deze dure maand wat te verlichten, een kerstgratifikatie op de hele winterkollektie dames-, heren- en kinderkleding, dus óók op merkjeans. W(. Hogezoom 171 - Renesse Telefoon (01116) 1450 Casanova wenst u prettige feestdagen ROTTERDAM. Volgens de Rotter damse wethouder van bedrijven H. van der Pols, moet het hoge btw- tarief op aardgas zo snel mogelijk vervangen worden door het vier ori- centtarief, omdat aardgas voor de burgers een eerste levensbehoefte is. ZIERIKZEE, 10-12. „In alle sektoren van het gemeen telijk overheidsbeleid zal uitdrukkelijk aandacht moe ten worden besteed aan de kategorie „Jeugd en Jonge ren". Deze stelling verwoordde jeugdwerkleider Gabri de Groot donderdagavond in de „Zeeuwsche Herberghe" tijdens de algemene bestuursvergadering van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland. Hij deed dat in een inleiding over „Kategorale aandacht voor de jeugd en jongeren op lokaal (beleidsni veau", aan de hand van een nota van het Interprovinciaal Contact Jeug draden. Gabri spitste zijn betoog toe op het gemeentelijk niveau, maar dit door de decentralisatie steeds belan grijker is geworden. Jeugd- en jongerenwerk „valt" on der de welzijnssektor, terwijl vol gens de spreker deze groepering ook in anderesektoren (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening, socia le en ekonomische zaken enz.) aan dacht zou moeten krijgen. Verder werd onderscheid gemaakt tussen de „soorten" jeugd (peuters, punkers, jonge volwassenen, werkende en stu derende jongeren). Argumenten Aid argumenten voor die specifie ke aandacht voor jongeren werden genoemd: de afhankelijkheid van de ouderen, het feit dat de jongeren van nu, de volwassenen van straks zullen zijn en het recht op hun eigen wijze volledig aan de samenleving van nu deel te nemen. Uit de inleiding kwam naar voren, dat er nogal wat faktoren zijn aan te geven waar jongeren zich machte loos, afhankelijk en ongelijk door voelen. Zo trekken ze in konfliktsitu- aties binnen het gezin vakk aan het kortste eind. Hun invloed op het on derwijs is nihil. Het werkloosheid scijfer onder jongeren is opmerkelijk hoog. Bij hun vrijetijdsbesteding zijn jongeren financieel afhankelijk- De ruimte voor die vrijetijdsbesteding bestaat letterlijk en figuurlijk uit datgene, dat de ouderen aan de jonge ren gunnen. Ook op het gebied van hulpverle ning is geen sprake van een optimale situaatie voor de jeugd. De traditio nele vormen bereiken de jongeren nauwelijks en vooral in een regio als Schouwen-Duiveland is vrijwel geen sprake van alternatieve hulpverle ningsvormen. Jongeren kunnen in militaire dienst gaan of kunnen dat weigeren. De afhankelijkheid ten opzichte van de ouderen in dit verband blijft ech ter. Verder zijn jongeren vaak mach teloos en afhankelijk ten opzichte van de agressieve bikkelharde bena deringswijzen van de commercie en tenslotte leeft bij vele jongeren een gevoel van machteloosheid. Duidelijkheid De jeugdwerkleider achtte het van belang, dat ouderen laten zien dat zij het ook niet allemaal precies weten en zich ook vaak machtelood voelen, maar dat zij daarnaast ook perspek- tief, hoop en duidelijkheid moeten bieden. Hij achtte het noodzakelijk op vele terreinen aan jeugd en jonge ren aandacht te besteden. Nu is juist die specifieke aandacht voor deze groeperingen aan het ver slappen, volgens bovengenoemde no ta. Door de „veralgemenisering van het beleid" schijnt de jeugd minder aandacht te krijgen, tevens zouden dwarsverbindingen in alle beleids- sektoren moeten worden gelegd tus sen werkgelegenheid, huisvesting en vrijetijdsbesteding. Wethouder van jeugdzaken van de gemeente Zierikzee, de heer P. de Rijke informeerde waarom binnen het bestuur van de Stichting Jeugd zelf geen jongeren tussen 14 en 17 jaar zitting hadden. Voorzitter de heer J. Groen schreef dit toe aan het feit, dat jongeren meestal direkt re sultaten van hun daden willen zien. „Als we binnen de stichting twee ton hadden te verdelen en de jeugd zou haar wensen kenbaar maken, dan kwamen ze h'eus wel opdagen". De jeugdwerkleider borduurde wat voort op het door de wethouder aangeroerde thema „hoe zit het met de belangstelling van de jeugd zelf". Het leek hem een leuk idee een soort jeugdraad bij elkaar te brengen en te zien hoe men daar over een en ander zou deneken. Deze gedachte zal bin nen het dagelijks bestuur nader wor den uitgewerkt, aldus de toezegging van de voorzitter. De heer R. Kok vroeg zich af of al deze pogingen wel op de jeugd ge richt dienen te zijn. Hij zag meer in mentaliteitsverandering bij de ou ders. „Als die mentaliteit binnen het gezin gezonder wordt, krijgen we ook weer een gezondere jeugd". Gabri noemde als voorbeeld het ontbreken van wooneenheden voor jongeren en speelplaatsen voor de jeugd in bestemminsplannen. „Der gelijke voorzieningen moeten nu vaak achteraf worden aangebracht". Als belangrijke uitgangspunten voor een beleid noemde hij: een poli tieke visie óp jeugd en jongeren en visies op verantwoordelijkheid van de samenleving, op betrokkenheid van jeugd en jongeren, op eigenheid van jeugd en jongeren en op de afhan kelijkheid van jeugd en jongeren. Goed beleidsniveau Voor een goed beleidsviveau zou den volgens de spreker jongeren be trokken moeten worden bij plaatse lijke en regionale planning. De we thouder van jeugdzaken zou dat be leid niet alleen moeten richten op vrijetijdsbesteding, maar dient jeugd- en jongerenzaken te bewaken in het totale beleid. Door de veralge menisering krijgen jeugd- en jonge ren ook bij de ambtenaren minder aandacht. „We moeten juist toe naar de funktie „Jeugd en Jongerenzaken", aldus Gabri. Ver der wees hij op het belang van on derscheid tussen beleidsadvisering en belangenbehartiging. In dit ver band noemde hij de vroegere jeug draden, die nu echter meer en meer op gaan in grotere gehele als kom missies voor sociaal-kultureelwerk en welzijn. Toegespitst op de regionale situa tie vroeg Gabri de Groot zich af wel ke plaats in de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland inneeemt op het gebied van advisering en belan genbehartiging. Van belang werd ook geacht, dat subsidieverordeningen eenvoudig en flexibel zijn en ook de overige veror deningen (politie, drank- en horeca) toegesneden worden op jeugd en jon geren. Spreker pleitte voor een aparte pa ragraaf betreffende deze groepering in de gemeentebegroting, gebaseerd op inventarisatie, analyse van om standigheden, wensen, mogelijkhe den en ontwikkelingen betreffende de wereld van jeugdigen in de lokale situatie. Verder wees hij op de moge lijkheid via duidelijke publiciteit, openbaarheid en voorlichting ver trouwen over en weer te krijgen. Gabri erkende dat die specifieke aandacht voor de jeugd geld zal kosten. „Als je die kategorale aan dacht belangrijk vindt, zul je dat geld ergens vandaan meoten halen". Tenslotte bleek hij van mening, dat - ook in deze regio - te weinig gebruik wordt gemaakt van deskundigheid, ervaringen en kennis binnen het par- tikulier initiatief. De Stichting Jeugd zou naar zijn mening vaker om beleidsadvisering kunnen worden gevraagd. Diskussie Deze inleiding diende als handvat voor de diskussie tussen de bestuursleden van de Stichting Jeugd. Van die mogelijkheid tot ge- dachtenwisseling werd levendig ge bruik gemaakt. Zo vroeg men zich af of jongeren wel zo'n behoefte hebben aan meer macht. „Vinden ze het niet gemakkelijk alles voor zich te laten bedisselen", vroeg de heer B. D. Schot zich af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3