OVER NIVELLERING Moskou wil SS 20-raketten wel vernietigen S.O.S. tegen bezuinigings plannen van de minister Honderden Polen teruggestuurd aan grens Protest tegen verdwijningen De ontkoppeling Schoondochter Sacharov naar Gorki 01110-6551 Tweede Kamer Kamermeerderheid: loonmaatregel mag als alles tegen zit De Oosterschelde WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK installatiebedrijf dounloo b.u. Jeugdsozen in het weekeinde PLATEN Tussen werknemers en werkge vers zal het, in deze tijd van neer gaande ekonomie, niet kunnen bote ren. Niet alleen is een centraal ak koord een tot wensdroom aan de ho rizon verdwenen schim, maar de on derlinge tegenstellingen groeien en dat kan tot een harmonisch klimaat in een land beslist geen bijdrage be tekenen. Zo heeft het V.N.O. (Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen) de bruto en netto - verschillen in beloning op de korrel genomen en ge- konkludeerd, dat door een verder gaande nivellering van lonen de be reidheid bepaalde funkties te vervul len in en buiten het bedrijfsleven, voor potentiële kandidaten wel af moet nemen. De gedachte is neerge legd in eeh nota, die naar de regering is gestuurd. Bij „elkaar opgeteld" - of vergele ken zo men wil - worden geschoolde en ongeschoolde werkkrachten en ambtenaren. De - naar mening van de V.N.O. - te gringe beloningsverschil len vormen de bron van allerlei on aangename dingen en de vrees wordt gekoesterd, dat toptalent teloor zou gaan, omdat er tegenover een hoog te kwalificeren arbeidsprestatie geen adequate beloning wordt gesteld. Wij vinden deze kritiek een beetje gevaarlijk, omdat in deze sfeer van de veralgemenisering een tot onrust leidend element steekt. Weliswaar is een steeds verder gaande nivellering van lonen en salarissen natuurlijk niet aan te bevelen, maar het element van arbeidsvoldoening wordt on besproken gelaten. Het zou een stel ling kunnen zijn, dat een geschoolde meer arbeidsvreugde ondervindt dan een ongeschoolde. Als het om top mensen gaat, is de beloning een punt, maar ook de door werk geschapen mogelijkheid, een opleiding en ver worven kennis tot gelding te bren gen. Als het louter om materiële be loning gaat bij een diskussie, dan is het geheel toch éénzijdig. Intussen is de stelling niet omkeer baar. IVIen kan niet zeggen, dat een ongeschoolde werker geen vormen van arbeidsvreugde kent, maar als het gaat om gevaarlijk en vuil werk om nachtdiensten e.d. dan komen toch andere bepalende faktoren aan de orde en „een loon, dat moet lijken" is dan toch zeker een zaak om zich breed voor te maken. Dat - onge wild zelfs - dan wordt bijgedragen aan een vorm van nivellering, is een gegevenheid. Ouderwetse deugden gaan dan gelden: eerlijk werk is eer lijk werk, hetzij aan de top, hetzij aan de basis en er is zoveel veranderd in de beloningsethiek, dat „schreeu wende tegenstellingen" steeds min der zullen passen in een land, dat in vóór en tegenspoed, sociale bewogen heid in zijn vlag voert. BRUSSEL. Arabische staten heb ben de EG woensdag gewaarschuwd tegen het innemen van een te verzoe ningsgezinde houding jegens Israël. Energie Genoeg AMSTERDAM, 10-12. Het is een misverstand te menen dat er energieschaarste zou zijn. De aarde ontvangt een over vloedige energiestroom van de zon en is bovendien rijk be deeld met fossiele energiedra gers. Schijnbare energie- schaarste heeft nooit anders betekend en zal nooit anders betekenen dan schaarste aan energietechnologie. Dat wil zeggen het vermogen op ver standige wijze de in de dode en levende natuur aanwezige overvloed aan energie te ge bruiken. Dit zei donderdag prof. dr. C. J. F. Böttcher bij de opening van een energieten toonstelling in het museum van het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek in Amsterdam. MOSKOU, 10-12. De Sowjet-Unie is bereid tot het ver- AGENDA metigen van SS-20-raketten als de NAVO niet overgaat tot het opstellen van nieuwe middellange-afstands- raketten. Het zou hierbij kunnen gaan om enige honderden raketten. Dit heeft de Ne- derlanse parlementaire delegatie die Moskou bezoekt donderdag vernomen van de hoofdredakteur van de partijkrant Pravda. Viktor Afanasjev. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Deze uitspraak en de rest van de gesprekken die de delegatie donder dag in Moskou heeft gevoerd, hebben de Nederlandse parlementariërs een gunstige indruk gegeven. Er bestaat bij de leden van de delegatie, buiten landspecialisten van verschillende frakties en de fraktievoorzitters van de regeringspartijen, overigens twij fel over in hoeverre de uitlatingen van de Pravda-hoofdredakteur de of ficiële Sowjet-politiek van dit mo ment weergeeft. Vertrouwen Terbeek (P.v.d.A.) gaf na afloop van de besprekingen te kennen er wel enig vertrouwen in te hebben, omdat Afanasjev ook lid is van het centraal partijkomité. Ook Lubbers (fraktievoorzitter C.D.A.) en Van Ee- kelen (V.V.D.) gaven te kennen dat de Russische uitlatingen op hen een vriendelijke indruk hebben ge maakt. Zij zijn van plan de uitlatin- DEN HAAG, 10-12. Cirka tweedui zend mensen hebben donderdag in Den Haag gedemonstreerd tegen lan den waar regelmatig „verdwijnin gen" plaatsvinden. Tijdens een bijeenkomst in de Kloosterkerk noemde het P.v.d.A.- tweede-kamerlid Harry van den Bergh deze verdwijningen de ernstig ste vorm van schending van de men senrechten. „Mensen die verdwijnen wordt zelfs het recht op de dood ontzegd. Wij kunnen en mogen nooit aksepte- ren dat de mensenrechten worden ge schonden, omdat het einde dan altijd zoek is", aldus Van den Bergh, die ook lid is van de vaste kamerkom missie voor buitenlandse zaken. Hij riep de aanwezigen op door te gaan met deze protesten. De betrok ken regeringen moeten zijns inziens voortdurend lastig worden gevallen over deze schending van de mensen rechten. DEN HAAG, lÖ-l'2.'be recente uit spraak van CDA-fraktieleider Lub bers in een vakbondsblad dat een dis kussie over de ontkoppeling tussen lonen en uitkeringen in het voorjaar onontkombaar wordt als niet op tijd en voldoende wordt bezuinigd, is niet opportuun. Dit antwoordt waar nemend premier Den Uyl (premier Van Agt ligt in het Ziekenhuis) don derdag aan WD-fraktieleider Wie gel, die er eerder deze week monde linge vragen over had gesteld. gen vrijdag in gesprekken met ande re Sowjet-autoriteiten op hun waar de te toetsen. Lubbers had wel de in druk dat de Russen nu als onderhan delingspartner in Genève geloof waardiger zijn geworden. D'66- fraktievoorzitter Brinkhorst was nogal gereserveerd over de uitlatin gen van de Russen. Hij zei zijn oor deel te zullen opschorten tot na het bezoek van de delegatie aan Bonn, omdat naar zijn mening de Westduit sers perfekt op de hoogte zijn van de opvattingen van de Russen. DEN HAAG. Het kinderfonds vdn de Verenigde Naties, Unicef, begint deze week een aktie onder het motto „Kans voor een kind". De opbrengst gaat naar het zuiden van Soedan, een sterk onderontwikkeld gebied van het grootste Afrikaanse land. Van het geld worden medische diensten met gezondheidscentra voor kinde ren opgebouwd of uitgebreid. MOSKOU, 10-12. Liza Aleksejewa, de 26-jarige schoondochter van Andrei Sacharov, mag van de KBG naar Gorki, waar de nobelprijswinnaar in balling schap leeft Dit heeft zij donderdag verklaard na een onderhoud op het Moskouse kantoor van de geheime poli tie. Ze gaat maandag naar de stad op 400 Elm ten zuidoosten van Moskou, waar Sacharov en zijn vrouw Yyelena Bonner sinds vrijdag in het ziekenhuis verblijven. Liza zei te betwijfelen, of de Sacharovs hun hongerstaking heb ben beëindigd, zoals eenKGB-functio- nairis haar woensdag vertelde. Met ingang van maandag 14 december 1981 Nieuw telefoonnummer: DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV en ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE redaktie administratie DEN HAAG, 10-12. Donderdagmorgen heeft zich in de Tweede Kamer een meerderheid afgetekend voor handhaving van de wettelijke bevoegdheid van de regering om via een loonmaatregel loonsverhogingen aan banden te leg gen. De grote meerderheid van de P.v.d.A.-fraktie zal vóór het wet sontwerp stemmen, ondanks het feit dat de fraktie er grote moeite mee heeft, aldus P.v.d.A.-woordvoerder Stan Poppe. Er moet dan wel in alle c.a.o.'s worden ingegrepen door mid del van aftopping van de prijskom- pensatie en het stellen van een maxi mum aan de vakantie-uitkering. Ook niet-c.a.o. inkomens moeten worden aangepakt, dit alles slechts in uit erste noodzaak. Standpunt V.V.D. De V.V.D. kan zich eveneens vin den in een globale loonmaatregel als er niets anders op zit, maar heeft wij zigingsvoorstellen ingediend om het aanpakken van vakantie uitkeringen en nivellering van inko mensverschillen via een loonmaatre gel te voorkomen. De regering wil de koopkracht van de inkomenstrek kers komen jaar jüist verminderen met één procent voor de minima, oplopend tot vier procent voor de ho gere inkomens. C.D.A. en D'66 zitten min of meer op een lijn. Zij willen dat minister Den Uyl van sociale zaken moeten kunnen ingrijpen in afzonderlijke c.a.o.'s. Daarover hebben zij een wij zigingsvoorstel ingediend. „Niet heel Nederland moet zuchten onder forse loonsverhogingen krachtens een af zonderlijke c.a.o.", aldus C.D.A.- woordvoerder Steef Weijers. Mi nister Den Uyl wil juist af van deze bevoegdheid. GENEVE, 10-12. Zeshonderd Polen die Oostenrijk binnen wilden zijn woensdag teruggestuurd. Dit heeft het Intergouvernemente Comité voor Migratie (ICM) in Geneve donderdag meegedeeld. Begin deze week besloot Oosten rijk, dat zegt het probleem van de toestromende vluchtelingen uit Po len niet meer aan te kunnen, geen Poolse burgers zinder visum meer toe te laten. Volgens de gegevens van het ICM arriveerden ongeveer duizend Poolse staatsburgers woensdag bij de Oostenrijkse grens. Vierhonderd van hen konden aantonen dat zij al on derweg waren voordat het besluit in zake de visumplicht werd uitgevaar digd. Zij mochten het land binnen, maar de overigen werd de toegang geweigerd. Meer dan 20.000 Polen die politiek asiel willen bevinden zich momen teel in Oostenrijkse opvangscentra. Men schat het aantal Polen dat bij fa milieleden en vrienden of in hotels onderdak heeft gevonden op veertig duizend. ZEELAND, 10-12. Het Komité Samenswerking Oosterschelde, waarin 24 or ganisaties op het gebied van visserij, natuurbescherming en milieudefensie annex rekreatie zijn gebundeld verzet zich tegen de bezuinigingsplannen van minister Zeevalking. Het vervallen van de liftsluis in de Oesterdam moge dan enkele miljoe nen besparen, het gevaar dat op de Oosterschelde teveel vervuild zoet water terechtkomt, speciaal op de in de nabijheid gelegen oester- en mos- selverwaterplaatsen is levensgroot aanwezig. Met zand Van het voornemen, de komparti- menteringsdammen als Philipsdam en Oesterdam met zand te sluiten verwacht men een ontoelaatbare ver vuiling van de Oosterschelde. Eerst moet de Oosterschelde dam afgeslo ten zij; gelijktijdig moeten daarna de sluitgaten van Philipsdam en Oester dam dicht. Ook de verkleining van de sluis in de Oesterdam en het niet uitvoeren van de nieuwe sluiswerken aan het Goese Sas acht men ontoelaatbaar. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzpe Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 -19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouwe Schudde beurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwer kerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand £ierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel, kaar- senaktie Soweto. 9.30 - 15.00 uur. Aula RSG. Feestavond VOO. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve avond. 19.30 uur. Westenschouwen Restaurant „Zeelust". Vergadering C. et C. Aanvang: 18.15 uur. Dreischor Dorpshuis. Spellenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal Stationsstraat. Vergadering Studievereniging, Schouwen-Duive- land. Aanvang: 19.45 uur. Bruinisse Visserijmuseum. Voorlichting fossie le beenderen. 19.45 uur. Pleintheater Aquadelta. Vergade ring Cebeco-Zuidwest. Aanvang: 13.00 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel, kaar- senaktie Soweto. 9.30 - 15.00 uur. Concertzaal. Film: „Cannibal Apoca lypse", 16 j. 20.00 uur. Scharendijke „Putmeet". Bingo-dansavond. 20.30 Zonnemaire Verenigingsgebouw. Kerstkaart- avond. 20.00 uur. Ophalen oud papier. 9.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Postduivenshow p.v. Duiveland. Vanaf 14.00 uur. Zondag 13 december Zierikzee Concertzaal. Film: „Cannibal Apoca lypse", 16 jaar. 20.00 uur. Maandag 14 december Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Kerkwerve Prinses Irene school. Jaarlijkse ouderavond. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 14.00 uur. Ellemeet ,,'t Durps'uus". Stichting Samenle vingsopbouw. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Antwoord kollege op algemene beschouwingen van de frakties. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 12 en zondag 13 december Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokte/ Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen- truiVi Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. Dinsdag 15 december Haamstede Zaal Geref. kerk. Kerstavond NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Noordgouwe H.R. „Van der Weijde". Regionale Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstviering Platte landsvrouwen „Duiveland". Aan vang: 19.30 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Raadszaal. Stadhuis, Kommissie P.W. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring NCVB. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering NCVB-Kerkwerve. 19.45 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Vrijdag 18 december Ellemeet Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Aanvang: 20.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 19.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee School Nieuwe Boogerdstraat. Post- duivententoonstelling. 15.00 uur. Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Zondag 20 decèmber Noordgouwe H.C.R. „Van der Weijde". Finale bil jarten 3e kl. libre, b.v. Windenburg. 13.00 uur. Maandag 21 december Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord gouwe e.o. 20.00 uur. Dinsdag 22 december Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Kerstviering Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westhoek. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 18 december. Uniek optre den van de formatie Brainbox, dorpshuis, 20.00 uur. Kaarten 10,— leden 7,50. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdagavond 11 december, optreden Urban Heroes, 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Een guitige leraar aan de fonkel nieuwe school van de R.S.G. „Prof. Zeeman", heeft in deze alom moder niteit uitstralende sfeer een snufje nostalgie ingedragen, in de vorm van oude (vertrouwde) wandplaten, die generaties lang de lagere schooljeugd hebben begeleid. Helemaal puntgaaf zijn ze niet meer, die platen, maar ze voeden natuurlijk wel de herinne ring van velen, die met veel verba zing en bewondering de ruimten van de nieuwe school in het Hatfieldpark betraden. Dat zal nu wel anders zijn, minstens op een middelbare kchool, maar op de lagere school destijds be hoorden die platen tot de weinige at tributen die de fantasie prikkelden, althans in school. Wij protestantse jongetjes {visten niet van kloosters, maar - nie\ erg - op één zo'n plaat - liepen de ryonni- ken, het brevier in de handeni naar de refter. Peinzende en vrome man nen waren het, die heel veraf stbnden van onze schoolse wijsheid en die an dere vorm van christelijkheid, die la ter, in het kader van oecumerLische overwegingen, weliswaar niet volle dig bedekkend op elkaar werden ge legd, maar die toch wat van\ zijn scherpe kanten verloor. Tot droefenis van sommigeni die zeggen dat alles bij het oude moet blijven en tot vreugde van anderen, die menen dat mensen niet in prpcie- se hokjes moeten worden opgedeeld, maar over visies, opvattingen en dogma's heen elkaar vrienden moe ten zijn en - sterker nog - elkaar lief hebben. Dat was toen niet zo. Ónze bejaarde catechisatiemeester stelde some penibele kwesties aan de ofde, die altijd eindigden met de vrgag: „wie leren dat tóch anders?". Nu dat was niet moeilijk. Waar of liet zeiden we altijd: „de roomse mensen dominee". Er kwam zelden nadere uitleg, zodat we met zo'n antwoord aardig uit de voeten konden. Maar er waren natuurlijk ook an dere platen. De vurende zeeschepen ■uan de Admiraliteit bijvoorbeèld. Onder de verschansing zag je de lei grijze kanonnen in een palet ian kleuren: blauwe lucht, rode wimpels, vlaggen, schuimkoppen op de hevig beroerde golven. Heel wat minaer heroïsch waren de natuurplaten. Al les stond en „bewoog" nog in het landschap: hazen, fazanten, kikkers, salamanders en vissen met grote, gla zige ogen in het heldere water. De monniken waren ver en de opgetuig de oorlog sfr eg aten ook, maar de pol der met de sloten, de meidoornheg gen en 't kleine vogelgrut in de „woestiene" onder Sirjansland, dat behoefden we niet van een plaat te le ren. Kenden we zo ook wel. Ook die parmantige kievit bij zijn nest met eieren, een haas op zijn le ger en drijvend op het (kennelijk al tijd zoete) water, de prachtige plom peblaren, in de eigenwijze schaduw van alsmaar wilgen langs de sloot kant. Zulke platen; ze zijn van alle tijden. Ga maar kijken in de nieuwe school. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2