Ouwerkerkers maakten schets voor inrichting van de Ring Nota Natuur- en Landschaps bescherming van G.S.-Zeeland L( DE ZIERIKZEESCHE COURANT P TUINMAN £i«tnicc« Wedstrijd Culturele Vereniging KAARSEN Om behoud van veel schoons frli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 december 1981 138ste jaargang Nr. 23030 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 32,30, per Jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Straks: proefpijler op een proefmat De „bekroonde" inrichtingsschets van de familie Kuyper voorziet in de aanleg van verschillende niveaus, een trapmuur (voor de voetballert jes) op een heuveltje, buizen om door te klauteren, open plekken om met groepjes wat aktiviteiten te kunnen ontplooien, zitbanken en wandel paadjes. Voor de muziektent heeft men een INTERIEURVERZORGING Springtij: 13 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdagmorgen lag een van de Atlantische Oceaan afkomstige de pressie boven noord-Frankrijk. Deze storing veroorzaakte toen in het zuiden en midden van ons land regen of sneeuw, hier en daar werd ook ij- zel gerapporteerd. Mooi brokje Zeeland In jun inleiding op de nota schrijven g.s., dat zij vijf motieven hanteren die natuur- en landschapsbescherming rechtvaardigen: de onmisbaarheid van de natuur als voorwaarde voor het menselijk leven; medeverantwoordelijkheid van de mens voor instandhouding van de natuur; instandhouding van karak teristieke waarden van de eigen streek (die waarden kunnen ook van natio naal en internationaal belang zijn); natuurstudie en beleveing van het land schap; de zorg voor een goede wooncrn^ tvvng, waartoe een aantrekkelijk landschap wordt gerekend. De provincie kan een aktief, steu nend en stimulerend beleid voeren. Het aktieve beleid is gericht op het beheer van provinciale eigendom men en het sluiten van overeen komsten die de kwaliteit van natuur en landschap vergroten. Onder steu nend beleid wordt verstaan het ge ven van direkte, financiële hulp bij natuur- en landschapsbeheer en sti mulerend beleid is de bevordering van kennis en van belangstelling voor natuur en landschap in de pro vincie. G.s. geven in de nota een algemene doelstelling voor hun beleid: „Het Advertentie Restaurant Renesse voor reservering tel. 01116-1215 maandag gesloten handhaven van het karakter en het bevorderen van de kwaliteit van na tuur en landschap in de gehele pro vincie". Die stelling valt uiteen in twee onderdelen die beide van even groot belang zijn: Het veiligstellen en zo mogelijk versterken van aspekten van natuur ,en landschap die van belang zijn we- Voor Oosterschelde Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer, Westerschelde, Veerse Meer en Gre- velingen moet een bestuur worden gemaakt, waarin het rijk de provin cie en de gemeenten samenwerken. Voor het Veerse Meer bestaat er al zo'n konstruktie, maar deze is alleen gericht op de rekreatie; voor de Gre- velingen is een regeling in voorberei ding. Inlagen en karrevelden zijn het waard aangekocht te worden, omdat zij een duidelijke natuurfunktie heb ben. Kreken en welen Kreken en welen zijn bepalend,* voor het Zeeuwse landschap, maar zij zijn door hun verspreide ligging en hun groote vaak moeilijk te behe ren. grotere komplexen kunnen door de natuurbescherming worden aan gekocht. Kleinere, die moeilijk los te koppelen zijn van het gebruik van aangrenzend grasland, kunnen bij de boeren in beheer blijven met de mo gelijkheid daarvoor beheersovereen komsten af te sluiten met de provin cie. BXJRGHSLUIS/NEELTJE JANS, 10-12. Uit de kombinatie Keetje en Piet is een leuke tweeling geboren. Dit opzich- zelf is niets bijzonders, ware het niet dat Keetje een geit is (en Piet de echtgenoot), die in dit barre jaargetijde géén kin deren plegen te krijgen. Groot was de verrassing van eigenaar-verzorger de heer Van Son, toen hij maandagavond bij de dagelijkse verzorging geblèr hoorde in het hok. Twee bokjes, zwart-wit en bruin-zwart liepen al door het hok, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Er lopen nog vier soortgenoten bij het direktiegebouw van Keeltjes Jans. Hopelijk wacht de volgendegeboortegolf" tot het een beetje voorjaar wordt, want deze tweeling zal het moeilijk ge noeg krijgen, met de winter eigenlijk nog voor de deur. Ondanks bezuinigen op de Oosterscheldewerken, toch een lichtpuntje op Neeltje Jans (Foto: Zierikzeêsche Nieuwsbode) Advertentie Rente Spaar-selekt-extra 10 (bij opname 2% retourrente) Deposito 1-6 jr vast t/m 11,5% Spaarbiljetten t/m 11 NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE S 'n Bondsspaarbank Havenpark 16 - telefoon 01110-4051 TILBURG. Volgend jaar zou de rente in Nederland wel eens tot on der de tien procent kunnen zakken. Dit staat in het eerstvolgende kwar taalbericht van de Rabobank. SLUISKIL. De Nederlandse stik stof maatschappij (NSM) gaat haar ammoniakproduktie uitbreiden met een nieuwe eenheid. Hiermee is een bedrag gemoeid van 400 miljoen gul den en worden vijftig nieuwe arbeids- plannen geschapen. OUWERKERK, 10-12. Een fijne speelgelegenheid voor de jeugd en een gezellige ontmoetingsplaats voor de be volking. Dat waren de uitgangspunten voor mevrouw J. S. Kuyper-Filius toen zij een schets maakte voor de in richting van de Ring in Ouwerkerk, die er sinds de sloop van de oude kleuter- en lagere school wat braak bijligt. De Culturele Vereniging in Ouwer kerk vond in die kale Ring, die voor heen met al die schoolkinderen zo le vendig was, aanleiding voor het uit schrijven van een wedstrijd. In en rondom de kern werden 225 formu lieren verspreid met het verzoek aan de bevolking een gewenste inrich tingsschets voor die Ring op papier te zetten. De Culturele Vereniging mocht 25 schetsen ontvangen, waaronder acht inzendingen van jeugdige inwoners. Voorzitter van die Culturele Vereni ging mevrouw H. M. Cool vertelt, dat bijzonder aardige ideeën in deze schetsen worden aangedragen. De inzendingen werden gejureerd door de heren E. P. Kuin, C. J. Hille- brand, F. Schuiling en de dames H. M. Cool en G. Koppert-De Rijke. De eerste prijs werd toegekend aan me vrouw Kuyper, die samen met zoon Kees en diens verloofde Liseth Nieu- welink de gewenste Ring op papier zette. Die eerste prijs werd vooral toegekend om de duidelijke motive ring van de plannen. Prijsuitreiking Donderdagmiddag kregen deze winnaars op de stoep van Auberge „La Butte" in Ouwerkerk de eerste prijs uitgereikt uit handen van me vrouw G. de Jong: een diner voor twee personen in bovengenoemde Auberge aan een tafeltje met uitzicht over Ring. Mevrouw Cool liet verder weten, dat de tweede prijs werd toegekend aan de familie Zijp, die de Ring graag als klaverblad zag ingericht. Tenslot te werd een jeugdprijs uitgereikt aan Caty den Boer. geheel eigen idee gelanceerd: een al ternatief gebruik als terras voor Au berge La Butte. Tenslotte zou om de dikke kastanjeboom een soort „roddelbank" geplaatst moeten wor den. Wat gaat er nu met deze ideeën ge beuren; De voorzitter van de Culture le Vereniging heeft alle ingezonden schetsen inmidddels overhandigd aan burgemeester J. van Bommel tij dens een onlangs gehouden hoorzit ting in Ouwerkerk. „De burge meester zei grote waardering te heb ben voor dit initiatief van de Cultu rele Vereniging, maar deed verder geen enkele toezegging over de in richting van de Ring", aldus me vrouw Cool. Zelfwerkzaamheid Toch hoopt men, dat verschillende ingestuurde wensen zullen worden meegenomen bij de uiteindelijke in richting van de Ring. Financieel wer den de wensen niet ingevuld, maar binnen de vereniging leeft de gedach te, dat in samenwerking met het ge meentebestuur, veel door zelfwerk zaamheid van de bevolking gereali seerd zou kunnen worden. Advertentie Voor groot of klein, dan moet u bij Tuinman zijn. In onze kadoboetiek hebben wij een grote sortering. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Doe al wat U kunt, met al wat U hebt, waar U ook bent. Th. Roosevelt Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Enkele sneeuwbuien, maar ook op klaringen en plaatselijk mist; mini mumtemperatuur omstreeks min 4 graden; middagtemperatuur om het vriespunt; tot matig toenemende en naar noordwest draaiende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 15 dec.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: weinig wind Maandag: Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkr.: weinig wind Dinsdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: verander lijk 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 8.40, onder 16.27 Maan op 17.53, onder 9.36 13 dec. Zon op 8.41, onder 16.27 Maan op 19.00, onder 10.39 14 dec. Zon op 8.42, onder 16.27 Maan op 20.14, onder 11.29 Laatste Kwartier: 18 dec. (6.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 dec. 3.08 15.53 9.09 21.29 13 dec. 3.39 16.51 10.01 22.13 14 dec. 4.37 17.47 10.49 23.00 ai MIDDELBURG, 10-12. Gedeputeerde staten hebben onlangs de nota natuur- en landschapsbescherming ge presenteerd. Er in aangegeven wordt wat de provincie kan doen om de natuur en het landschap het best tot hun recht te laten komen. gens hun zeldzaamheid of bijzonder karakter; Het bevorderen van een aan trekkelijk en gedifferentieerd land schap, aansluitend bij de aanwezige, natuurlijke en historisch gegroeide variatie. Prioriteiten In de Nota wordt aangegeven wel ke zaken de komende tijd de aan dacht verdienen. Van de Deltawateren en de Wester schelde wordt gezegd dat zij groten deels van het rijk zijn. De natuurbe- langen en het landschappelijke aspekt van de wateren zijn van grote betekenis. Mevrouw J. S. Kuyper-Filius ontvangt haar prijs uit handen van mevrouw Gina de Jong. Zoon Kees en verloofde Li seth droegen hun steentje bij aan de winnende schets. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1