U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. LO Een kleinigheid vergeten Confrontatie regering-Solidariteit lijkt onvermijdelijk LO Totaal aantal werklozen naar 443.000 C.F.O.: 2200 banen weg bij verkeer en waterstaat 5 De toestand in Polen Libisch toestel gekaapt Drie vliegtuig kapingen in Zuid-Amerika MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Tsjechische grens dicht voor Polen Auto rijdt in op paarden Drie doden in het verkeer Zaak met koppelbazen DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Wijziging van de pachtwet Brand na inbraak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 8 december 1981 Nr. 23028 den gelden gelden voor de winterpe riode, tot 31 maart a.s.". De bedoe ling is een konfrontatie te voorko men en geen definitieve stappen te hoeven nemen. WARSCHAU, 7-12. Een konfrontatie tussen de Poolse regering en de vrije vakbond Solidariteit leek maandag bijna onontkoombaar. Na de publikatie van uittreksels van een verslag door de media van een besloten bijeenkomst van Solidariteit op donderdag in Radom liet de rege ring weten dat zij besloten had uitzonderingsmaatregelen te nemen. Het Kremlin deed een beroep op de leiding niet af te wijken van de beginselen van het socialisme en de leidende rol van de (communistische) verenigde ar- beidspartij. Volgens de uitgelekte citaten had den verscheidene leiders van de vak- bond zich uitgesproken over overna me van de macht door een voorlopige nationale regering. De eerste stap daartoe zou de vorming van de maat schappelijke raad voor de nationale ekonomie zijn die Solidariteit al lang had geëist. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban verklaarde dat de regering het noodzakelijk achtte over de juiste middelen te beschikken om het hoofd te kunnen bieden aan bedreigingen jegens de socialistische staat en de Poolse arbeiders. Het zou 'gaan om „beperkte middelen, die alleen zou- Vechten voor voedsel DEN HAAG. 7-12. ..Mijn land, Brazilië, lijdt onder een chronische kwaal: gebrek aan voedsel". Dit zei de Brazili aanse priester Joao Bosco Luiz Schio maandag tijdens een pre sentatie van de aktie vechten voor voedsel" door Solidari- dad en de Vereniging Milieude fensie. De oorzaak van honger in Latijns-Amerika ligt vol gens deze groeperingen vaak in de druk van de koopkracht van het rijke westen op de landbouw in het gebied. Tijdens een perskonferentie in Den Haag presenteerde Soli- daridad, de interkerkelijke aktie voor Latijns-Amerika, haar twaalfde jaarlijkse aktie, ditmaal in samenwerking met de Vereniging Milieudefensie. Het gaat ook dit jaar om meer gerechtigheid in Latijns- Amerika, gekoppeld aan de aandacht voor de situatie in Nederland zelf. Anti-stakings stappen Urban gaf geen bijzonderheden over de inhoud van de uitzonde ringsmaatregelen. Maar het leek dui delijk dat het anti-stakingsstappen betrof. De parlementaire kommis sies (voor wets- en voor arbeids- en sociale zaken) hadden zondag goed keuring gehecht aan de definitieve versie van het regeringsontwerp voor een nieuwe vakbondswet. Een belangrijk punt daarvan was dat het parlement de bevoegdheid zou krij gen het stakingsrecht voor drie maanden buiten werking te stellen. Het ontwerp zal vrijdag aan het par lement worden voorgelegd. Het bestuur van Solidariteit had voorgesteld een algemene staking van 24 uur uit te roepen als het parle ment de door de partij geëiste vol machten voor de regering aanvaardt. De bijeenkomst van de nationale kommissie van Solidariteit die dins dag in Gdansk zou worden gehouden, is verschoven naar donderdag en vrijdag. Advertentie BERN. Meer dan 30.000 Zwitsers zijn sinds zaterdagmiddag bijeen in Bern. Zij doen mee aan een „mani festatie voor vrede en ontwapening". BEIROET, 8-12. Drie Libanezen, die maandag een Boeing 737 van de Libische - luchtvaartmaatschappij „Lybian Airways" kaapten, eisen van Libië de vrijlating van Imam Moussa Sadr, de geestelijke leider van de Sjiitische gemeenschap in Li banon. Moussa Sadr verdween in augustus 1978 toen hij een bezoek aan Libië bracht. Hij was in gezelschap van twee Sjiitische funktionarissen, van wie eveneens nooit meer iets is ver nomen. Libië ontkent de hand in hun verdwijning gehad te hebben en zegt dat het gezelschap was doorgereisd naar Rome. Maar volgens de.italiaan- se autoriteiten zijn de drie mannen daar nooit aangekomen. Het gekaapte vliegtuig bevond zich in het Italiaanse luchtruim toen het door drie gewapende passagiers ged wongen werd naar Beiroet te vliegen in plaats van naar de Libische hoofd stad Tripoli, de eigenlijke bestem ming. De Boeing was vertrokken uit Zürich. Er waren 36 passagiers en acht bemanningsleden aan boord. Na geruime tijd op het vliegveld van Beiroet gestaan te hebben, waar de kapers een zwangere vrouw en twee kinderen lieten gaan, steeg het toestel in de vroege ochtenduren van dinsdag op. Volgens onbevestigde be richten was Teheran de nieuwe bestemming. In Beiroet zouden twee gewapende medestanders van de ka pers aan boord zijn gegaan. Het toestel is vanmorgen te Athene ge land. TEGUCIGALPA, 7-12. Twee van de drie Venezolaanse verkeersvlieg tuigen die maandag werden gekaapt staan nu in Honduras en het derde is naar Guatemala uitgeweken. Op het moment van de kaping be vonden zich meer dan 250 passagiers in de drie toestellen. Op het vlieg veld van de Colombiaanse stad Bar- ranquila, waar de vliegtuigen bijna uur bleven staan, lieten de luchtpira- ten een aantal vrouwen kinderen gaan. Over de eisen en de identiteit van de kapers heerst nog steeds onduide lijkheid. Het zou gaat om separa tisten uit Portorico, leden van een Venezolaanse verzetsbeweging en een Salvadoriaanse bevrijdingsorga nisatie. Losgeld De kapers van de twee vliegtuigen die in Honduras staan willen met de ambassadeur van Venezuëla praten. Zij zouden tevens een losgeld van tien miljoen dollar voor elk van de gekaapte vliegtuigen verlangen, als mede terugtrekking van de Hondure- se militairen die de toestellen omsin geld hebben. Ook zou de vrijlating van twaalf militanten van de bewe ging „Bandera Roja" zijn geëist, die in Venezuël gevangen zitten. Yp/jpopadresspn in de 'Góuden&ids. Per giro spelen kan ook. Bel vÓQijnformatie: 07Q-469647. DEN HAAG, 7-12. Het aantal werklozen is in november met 16.000 toegenomen tot 443.000. Dit zei minister Den Uyl van socia le zaken en werkgelegenheid maan dag tijdens een kommissievergade ring over het sociaal-ekonomisch re gionaal beleid. Gelukkig, aldus Den Uyl, is de toename iets minder dan in november vorig jaar. De groei van dë werkloosheid deed zich uitsluitend voor bij mannen, terwijl de werk loosheid bij de vrouwen daalde. DEN HAAG. De Raad voor de volkshuisvesting (RAVO) praat op 6 januari over een brief van de Delftse hoogleraar Priemus, waarin deze voorstelt een nieuw advies uit te brengen over de Leegstandswet. Vorstelijke" gift LONDEN, 6-12. Persberich ten waarin stond dat in het Verenigd Koninkrijk de afge lopen jaren 97 zieke kinderen gestorven zijn omdat een gespecialiseerd ziekenhuis in Londen geen geld had voor beendermergtransplantaties, hebben sukses gehad. Een wel doener, die eigenaar is van een winkelketen, heeft de kliniek een gift toegezegd van bijna 500.000 gulden. De dokters in het Westmin ster-ziekenhuis menen, dat nu in 1982 alle jeugdige patiënten behandeld kunnen worden. DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamer- lid Van den Anker meent, dat de be- zuinigingsvoomemens van 20 mil joen gulden op de begroting van de Rijksdienst IJsselmeerpolders een kettingreaktie teweegbrengt, die on der meer zal leiden tot een onevenre dig groot verlies aan arbeidsplaat sen. AMSTERDAM. De 25-jarige Amsterdamse hoofdagent, die vorige week door de rechtbank in de hoofd stad tot een gevangenisstraf van één jaar werd veroordeeld wegens het doodschieten van de 33-jarige Meta Hofman, is tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. PRAAG, 7-12. De Tsjechoslowaak- se douane heeft maandag talrijke Poolse burgers het betreden van- Tsjechoslowaaks grondgebied verbo den op grond van de overweging dat zij niet in het bezit waren van de uit nodiging die sinds maandag noodza kelijk is. Hierdoor is vele Polen de laatste kans ontnomen, legaal over Tsje- choslowakij in het maandag nog vi- sumvrije Oostenrijk binnen te ko men. Vanaf dinsdag moeten zij voor dit land een visum hebben. In de voorbije maanden zijn enkele duizen den Polen met hun gezin via Tsje- choslowakije naar Oostenrijk ge gaan. NIJMEGEN, 7-12. Op de A-52 Arnhem-Ni jmegen) is maandaga vond bij Nijmegen een auto ingere den op drie loslopende paarden, waardoor een van de inzittenden van de auto om het leven kwam en een andere zwaar gewond raakte. Bij het ongeluk kwamen twee van de paar den om en raakte het derde zwaar ge wond. OUDER-AMSTER, 7-12. In de pol der Rondehoep-West in de gemeente Ouder-Amstel zijn maandagmiddag drie mensen om het leven gekomen nadat zij met hun auto in het water van de Amstel waren gereden. De slachtoffers zijn een 21-jarige vrouw en een 24-jarige man, beiden Israë lisch en een nog onbekende man. Vol gens de rijkspolitie is het ongeluk hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door de zeer slechte weersomstandig heden op dat moment. Als gevolg van seizoensinvloeden was het aandeel van de bouwvakkers in het werkloosheidscijfer met 83.000 werklozen groot, 32.000 meer dan vo rig jaar. Verontrustend Ook het westen heeft nu een wer kloosheidspercentage van 8 procent en de werkloosheid is dus ook hier, met name in de grote stende, „van een buitengewoon verontrustende aard". Volgens Den Uyl is er in het oosten sprake van een werkloos heidssituatie die, zij het sterk kon- junktureel bepaald, sterker is dan die in het noorden en in Limburg, en die de situatie in de traditionele wer- kloosheidsgebieden in ons land gaat benaderen. Helaas is het aantal openstaande aanvragen naar werknemers overal tot een nauwelijks waarneembaar aantal teruggelopen, aldus Den Uyl. GRONINGEN, 7-12. Met de aan houding van drie man denkt de rijkspolitie in Groningen een omvangrijke zaak met zwartwerkers te hebben opgelost. De drie maandag aangehoudenen, de 44-jarige T. B. te Woldendorp, diens 21-jarige zoon D. B. te Delfzijl en de eveneens uit die plaats afkomstige 40-jarige J.T., zou den van augustus 1980 tot juni 1981 tenminste 119 mensen zwart hebben laten werken. Naar ruwe schatting is volgens de politie voor zeker een half miljoen aan zwart loon uitbetaald. Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - oftset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tol in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER DEN HAAG, 7-12. Pachter en ver pachter moeten tussentijds de pacht prijs kunnen wijzigen. Dat staat in een wetsontwerp tot wijziging van de Pachtwet. Minister De Ruiter van justitie en minister De Koning van landbouw hebben het ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ze willen met hun voorstellen tegemoet komen aan een aantal wensen die in de prak tijk leven, aldus beide ministeries dinsdag. Volgens de huidige pachtwet is de wijziging van de pachtprijs alleen mogelijk aan het eind van een drieja rige pachtperiode. Volgens het voor stel kunnen pachter en verpachter ook tussentijds de Grondkamer om wijziging van de pachtprijs verzoe ken en wel binnen een jaar na wijzi ging van het pachtnormenbesluit, ook al is op dat moment nog geen driejarige pachtperiode verstreken. Het pachtnormenbesluit is een uit voeringsbesluit van de pachtwet waarin o.m. de pachtprijzen zijn ge regeld. Flitsen uit het buitenland LUANDA. In de Angolese hoofd stad Luanda is een door Libië georga niseerde en gefinancierde Afrikaans- Arabische solidariteitskonferentie begonnen. De voornaamste zaken die op het programma staan zijn Palesti na, Namibië en Zuid-Afrika. PARIJS. De Franse regering is van plan de boeren in Frankrijk vijf tot zes miljard frank (2,2 tot 2,6 miljard gulden) aan te bieden ter kompense- ring van de daling van hun in- komsten in 1981. 9b ANKARA." De Turkse premier Bu lend Ulustr "hééft verklaard dat de Turkse regering zijn betrekkingen met Europa zal verbreken als de Eu ropese landen hun steun aan Turkei- je intrekken. BREMERHAVEN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is uitgejouwd en geïnterrumpeerd door leden van zijn eigen partij, de SPD, op een regionaal kongres. Schmidt moest af en toe schreeuwen om boven het lawaai uit te komen. APELDOORN, 7-12. Een brand die een groot winkelpand in het centrum van Apeldoorn in de as heeft gelegd, is vrijwel zeker ontstaan door brandstichting na inbraak. Technici van de brandweer en de Apeldoomse politie zijn na langdurig speurwerk tot deze konklusie gekomen. Het is vrijwel zeker dat de inbreker of in brekers toegang tot het pand hebben gekregen door het forceren van een wc-raam. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 9 DECEMBER NED. I: In de dieren van het groene woud komt Eddy de eekhoorn tot in keer en wordt gedwongen om zijn op vatting over de knapste dieren te herzien. Dan een dokumentaire over de dolfijn. Ren je rot staat dit keer in het teken van het Internationale Jaar van de Gehandicapten. In Van ge west tot gewest wordt aandacht besteed aan de Overijsselse streek- dichteres Johanna van Buren. In de Franse film Zorg eerst dat je je diplo ma haalt wordt verhaald over de uit zichtloosheid waaraan vele eindexa menkandidaten in een stadje in Noord Frankrijk ten prooi zijn wat hun toekomst betreft. Vervolgens wordt het muziekstuk Un bal van Hector Berlioz ten gehore gebracht. Na het parlementaire nieuws in Den Haag vandaag worden in Studio Sport beelden getoond van de UEFA voetbalwedstrijden. NED. II: De serie Allemaal tuig be leeft de eerste aflevering van zes die betrekking heeft op de alom heersen de vandalisme, agressiviteit en cri- minalitiet onder jongeren. Non Stop muziek wordt geboden in per pro gramma Nederland muziekland. Henri Remmers neemt een interview af aan minister van crm André van der Louw en Magnum PI beleeft weer een spannend avontuur. WOENSDAG 9 DECEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.45 Open school; 15.30 De dieren van het groe ne woud15.55 De dolfijn; 16.50 Ren je rot; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke Par tijen; 20.00 Zorg eerst maar dat je je- diploma haalt; 21.22 Intermezzo; 21.37 Journaal. 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Studio Sport; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor doven. NED. II: 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Allemaal tuig; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Nederland muziekland; 21.35 Remmers ont moet. 22.10 Magnum P.I.; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. DONDERDAG 10 DECEMBER NED. I: Het huwelijksbootje speelt een belangrijke rol in de aflevering van Love Boat en Joop Koopman presenteert weer de kwis Twee voor twaalf. In Kijk haar wordt vanavond een dokumentaire getoond over Baarmoederhalskanker. In de medi sche rubriek Artsenij zal worden in gegaan op het onderwerp hoe de ge handicapten het leven aangenamer te maken door middel van speciaal ont- wikkkelde toestellen. NED. II: De Muppet show opent de avond en speciale gaste is Joan Baez. Dan de tweede aflevering van Wil lem Bosman-de opper koopman van 4e West IndichqCompagnie aan de Ivoorkust in Afrika waar hij handel de in goud en slaven. Ridderroman- tiek wordt geboden in de aflevering van de serie rond Koning Arthur. Dan de gedramatiseerde dokumen taire Ik ben het zitten zat berustend op ware gebeurtenissen. Door een zwaar misdrijf is een jongeman ter beschikking van de regering gesteld. Na een verblijf van twee jaar houdt hij het voor gezien en neemt de be- nen. De avond wordt besloten met een korte adventsgedachte in Bidden met Theresia van Avila. DONDERDAG 10 DECEMBER NED.I 10.30 Frysk; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Love Boat; 20.10 Twee voor twaalf; 20.50 Kijk haar; 21.37 Journaal21.55 Den Haag van daag; 22.10 Artsenij; 22.45 Nieuws; 22.50 Nieuws voor doven. NED. II: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 De Muppet show; 19.25 Willem Bos man; 20.00 Journaal20.27 Koning Arthur; 21.20 Brandpunt; 21.55 De Sullivans; 22.20 Ik ben het zitten zat; 23.10 Bidden met Theresia van Avila; 23.30 Nieuws. NlJKERK, 7-12. De extra bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren in de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat zullen een afslan king met 2200 arbeidsplaatsen tot gevolg hebben. Dat zei bestuurder G. Hof van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO) dinsdag op een CFO-bijeenkomst in Nijkerk. Het „stelen" van gelden arbeidsplaatsen bij verkeer en waterstaat om ze ver volgens via het arbeidsplaatsenplan elders de kreëren lost helemaal niets op, aldus Hof. De CFO heeft behoefte aan blijvende werkgelegeheid. Dat om politieke redenen een streep wordt gehaald door maatschappelijk belangrijke taken van de rijksover heid is onverantwoord, zo meende de CFO-bestuurder. 38 „Gaat het je wat aan?" vraagt de ander rustig met zijn werk verder gaande. De ander gaat helpen Een tweede staander gaat de grond in en dan kunnen de liggende elementen van boven af ingeschoven worden en met wat specie, dat inmiddels is aange maakt, vastgelegd In een klein half uur is de eerste meter klaar, twee meter hoog. Als ze in dit rustige tempo door werken, zijn ze vanavond misschien in één keer klaar. De buurman begrijpt nu, dat dit een afscheiding wordt „Gaat dat zo maar?" vraagt hij. „Ons uitzicht wordt op deze manier helemaal weggenomen." „Dat is dan jammer, he?" antwoordt de metselaar onverstoorbaar. „Ga je de andere kant uit kijken; daar is het vast veel mooier." „Daar zullen mijn kinderen vast geen genoegen mee nemen," vervolgt Wervelman, een stap dichterbij ko mend Hij staat nu tussen de resten van de heg. „Luister eens goed, langeDe metselaar richt zich nu overeind en doet een stap naar voren, zodat hy met zijn gezicht vlak bij de ander staat „Wij bouwen hier een heining, omdat die verdomde jongens van jou het onze kollega zuur maken." Hij wijst naar de geruïneerde tuin en resten van de haag. „Daar heb je het resultaat van die lie verdjes van jou. En wat deze beton- schutting betreftwij zijn drie maanden na plaatsing verantwoorde lijk^ yoor. Dat is een soort garantie, snap je? Heb 't hart niet dat jij of die gore jongens van je er aan komen, want hij staat een halve meter op de grond van meneer Steeman. Elke schade, die jullie er aan veroorzaken, brengen wij in rekening via een deurwaaróer. Ik hoop. datje dit goed in die smerige oren van je knoopt En ga nu een paar meter bij me vandaan, want je stinkt net als dat jong van je: een uur in de wind. Als de waterleiding bij jullie soms nog niet aangesloten is, mag je onderhand de gemeente wel es waarschuwen Meteen gaat hij weer terug en begint een gat te graven voor de volgende staander. Wervelman is rood van woe de geworden, maar hij heeft wel zoveel begrip, dat hij tegen deze zwaar ge bouwde metselaar geen schijn van kans heeft, als hij bonje wil maken. Dus draait hij zich zonder nog wat te zeggen om en verdwijnt in huis. Voor de rest van de dag hebben beide mannen geen moeilijkheden meer. Pas als het vier uur is geworden en de schoolgaande kinderen thuiskomen, is in een mum van tijd de tuin van Wervelman be volkt De metselaar staakt zijn werk en loopt om het muurgedeelte, dat reeds klaar is. Met een stok trekt hij in de grond een lijn, ongeveer gelijk met wat eens de haag was en wijst er op. „Tot zover is van jullie. Wie het hart heeft met zijn poten aan deze schutting te komen, breek ik eigenhandig de nek, goed begrepen? Want de schutting staat op de grond van meneer Steeman en daar hebben jullie niets te maken." Als Joop om half zes thuiskomt, leg- gen de mannen de laatste hand aan hun werk. Over de hele breedte van de tuin,5 ruim twaalf meter, is de schutting klaar. Door HENK VAN HEESWIJK Bovendien is weerszijden aan de kan ten eveneens twee meter gemetseld. De muur is ongeveer twee meter hoog, dus normaal kan geen mens er over heen kijken. Joop bekijkt het werk en knikt tevreden. „Als jullie helemaal klaar zijn, kom dan even binnen voor een borreltje en een goeie sigaar." Maar als Joop en Gerda een half uur later zitten te eten, horen ze weer een luid gejoel Joop komt verschrikt ovei> eind en gaat kijken. Over de hele lengte van de schutting hangen er kinderen aan en kijken naar de woning van de buurman. En schelden. Joop kan, om dat de keukendeur dicht is niet ver staan, wat ze zeggen, maar dat het niet bepaald vriendelijkheden zijn, staat voor hem wel vast Schouderophalend gaat hij weer zitten. De muur is stevig in elkaar gezet, dat is de beide mannen, die het werk opgeknapt hebben wel toevertrouwd. Om geen verdere narig heden uit te lokken, laat Joop zich die avond niet zien achter zijn huis. Maar de volgende morgen vroeg, als hij voor alle zekerheid even gaat kijken, ziet hij tot zijn schrik en woede, dat de achter tuin bezaaid ligt met blikken, stenen, stukken hout, vuilnis en alle mogelijke afvaL Kennelijk allemaal vanaf de an dere kant over de muur gegooid. Maar wat veel erger is: één der elementen, ongeveer in het midden, is duidelijk schadigd. Er zitten barsten in het beton en er is een gat Aan de andere kant is er met een zwaar voorwerp tegen ge slagen, net zo lang tot het ging barsten, (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5