OP OOSTERSCHELDEWERKEN MOET WORDEN BEZUINIGD Welzijnskommissie Zierikzee worstelde" met emancipatie ffir I Geen temporisering van stormvloedkering DE ZIERIKZEESCHE COl Raden Westerschouwen en Middenschou JNttnisio „Nederlands-Indië in oorlogstijd" Hoofdstuk „Extra Aandachtspunten" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 december 1981 138ste jaargang Nr. 23028 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: DEN HAAG, 7-12. Het tekort op het budget van de Oosterscheldewerken bedraagt in zijn totaal 729 miljoen gulden, maar minister Zeevalking overweegt geen tem porisering van de Stormvloedkering (de pijlerdam). Dit blijkt uit het tiende voortgangsrapport over deze werken, dat maandag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Minister Zeevalking (verkeer en wa terstaat) stelt in een begeleidende brief dat de regering zich ernstig bezint op besparen en temporiseren op onderdelen van het werk, hetgeen 280 miljoen gulden zou moeten opleveren. Het tekort wordt voorts veroor zaakt door het later voltooien van de stormvloedkering, 1986 in plaats van 1985, waardoor het aannemersappa raat een jaar langer in stand moet blijven, hetgeen een verhoging van de exploitatiekosten met 130 miljoen gulden betekent. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten DEN HAAG. Huurverhogingen voor huurders van naoorlogse wonin gen zullen onvermijdelijk zijn als aan die woningen groot achterstallig onderhoud wordt gepleegd. Die me ning uitte de C.N.V.'er Termoshuizen tijdens een vergadering van de voor de Volkshuisvesting (RAVO) in Den Haag. DEN HAAG, 7-12. Onder grote be langstelling heeft prof. dr. L. de Jong maandagmiddag de tentoonstelling „Nederlands-Indië in oorlogstijd" in het museum voor het onderwijs in Den Haag geopend. Voor de tentoonstelling is veel van het materiaal gebruikt dat zes jaar geleden beschikbaar kwam bij de voorbereiding van de tentoonstelling „Nederlanders in Japanse kampen", die destijds in vijf steden te zien is geweest. Dat de opening juist op 7 de cember plaatsvond is niet toevallig. Precies veertig jaar geleden vielen de Japanners Pearl Harbor aan en kwa men de VS en Nederland op voet van oorlog met Japan te staan. Het totale tekort van 729 miljoen bestaat voor bijna de helft, 365 mil joen gulden, uit een financieringste kort. Dit tekort is ontstaan doordat de prijscompensatie als gevolg van een kabinetsbesluit van vorig jaar slechts voor de helft werd uitge keerd. Dit zou binnen elk departe ment worden opgevangen door bezui nigingen of temporiseringen. Voor het Oosterscheldeprojekt is dit toen niet in voldoende mate gebeurd. Het financieringstekort wordt ook ver oorzaakt doordat de geschatte rest waarde van het materieel niet nu al in de financieringsopzet wordt opge nomen. Technische tegenvallers Het tekort wordt voor 243 miljoen gulden veroorzaakt door technische tegenvallers bij de verdichting en bij de pijlerbouw, die overigens een maand voor is op het schema. Als technische tegenvallers, wor den genoemd: aanloopmoeilijkheden bij de verdichting, de drempel en de fundering en betontechnische proble men bij de pijlerbouw. Ook extra be nodigde stortsteen en apparatuur voor plaatsbepaling en onderwater- inspektie hebben bijgedragen aan overschrijding van de raming. Voorts zijn er maatschappelijke ei sen, die vooraf niet waren voorzien, uit de hoek van milieu, visserij en landbouw en hogere grondprijzen die mede oorzaak zijn van de kostenstij ging. In een begeleidende brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Zee valking, dat financiële tegenvallers tot eind vorig jaar opgevangen kon den worden door aanpassing elders in het projekt. In het huidige sta dium van de voortgang is dat niet meer mogelijk. De essentiële onderdelen zijn in aanbouw of in een zodanig stadium dat er geen ingrijpende wijzigingen meer mogelijk zijn. Bezuinigingen De regering overweegt nu te bezui nigen op de volgende onderdelen van de Oosterscheldewerken: - het voorlopig niet verbreden van het noordelijk deel van het kanaal door Zuid-Beveland, inklusief de Vlakebruggen. Een besparing van 175 miljoen gulden; - aanleg van een goedkopere sluis in de Oesterdam, hetgeen een besparing van ongeveer 50 miljoen gulden zou betekenen; - het voorlopig niet aanleggen van de sluis te Goese Sas, een besparing van 40 miljoen gulden; - een smallere werkweg over de Stormvloedkering, 15 miljoen gul den. De minister wijst erop dat over de ze maatregelen nog overleg gevoerd zal worden. (Zie voor Zeeuwse reakties elders in dit nummer). PANAMA. Twee van de drie vlieg tuigen die maandag in Venezuela werden gekaapt zijn dinsdagmorgen in Panama geland. WISSENKERKE, 7-12. Ondanks berichten over bezuinigen en het later gereedkomen van de pijlerdam, gaat het werk aan en om de dam gewoon door. Maandagochtend werd een begin gemaakt met het verplaatsen van de enorme cylinder (diameter van 20 meter) die gebruikt zal worden om de filtermatten op de bodem van de Oosterschelde te leggen. De rol werd gemaakt op de Sophiahaven en zou vanmiddag versleept worden naar ,,Neeltje Janstot voor de loswal van de mattenfabriek. Omdat de weersomstandigheden van grote invloed zijn op het transport (te water), was daarover nog geen absolute zekerheid. Eenmaal daar aangekomen zal (ijs en weder dienende) woensdag de eerste mat „aan de rol gaan". Zoals wellicht bekend dienen de matten als fundering voor de pijlers, in twee soorten: ondermat (5.000 ton per stuk) en een bovenmat (1200 ton). De afmeting is 200 meter lang, 42 meter breed en 36 cm dik. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. i Wat mij niet ombrengt, maakt i 1 mij sterker. Nietzsche 1 5? ZIERIKZEE, 7-12. Wel of geen ondersteuning verlenen aan emancipatie-aktiviteiten werd maandagavond een diskussiepunt in de welzijns-advieskommissie van de gemeente Zierikzee. Kommissielid de heer J. Groen pleitte ervoor die ondersteuning als extra aan dachtspunt eveneens op te nemen in het aanvullend hoofdstuk bij het gemeentelijk welzijnsplan. ZIERIKZEE. De voorgevel van de Nieuwe Kerk is ontdaan van de steigers en daardoor is zicht gekregen op de goede resultaten van de uitwendige restaura tie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De welzijnsadvieskommissie was maandagavond in het stadhuis bij een om dit aanvullende hoofdstuk „Aandachtspunten voor verdere voorgang" vast te stellen. In een eer dere vergadering had de welzijns- kommissie laten weten duidelijke beleidslijnen in het welzijnsplan voor de komende vier jaar te missen. Derhalve werd besloten het bovenge noemd hoofdstuk met enkele kon- krete beleidspunten uit te breiden. Het voorstel van de heer Groen de ondersteuning van emancipatie-akti viteiten ook als zo'n extra aan dachtspunt te beschouwen, verdeel de de welzijnsadvieskommissie in twee groepen. De heer J. J. Geleijnse voelde niks voor de suggestie en vreesde dat een tweede welzijnsplan zou ontstaan als elk knelpuntje aparte aandacht zou moeten krijgen. Bovendien achtte hij de subsidiëring van het V.O.S.-werk voldoende. Aan meer ondersteuning van emancipatie zei hij geen behoefte te hebben. „Stokpaardje" De heer L. v. d. Ouden zei wel te be grijpen, dat de heer Groen dit hoofd stukje opgenomen wilde zien, maar had zelf geen behoefte dit „stok paardje van Groen" toe te voegen. Voorzitter van de welzijnskommis- sie, burgemeester Th. H. de Meester achtte het gevaarlijk de schijn van volledigheid te wekken door elk knelpunt op te nemen. Aanvankelijk kreeg het voorstel van de heer Groen ook niet de steun van het enige vrouwelijke kommis sielid, mevrouw A. M. Bij de Vaate- Rozendaal. Zij zag de extra aan dachtspunten liever niet apart in een hoofdstuk opgenomen, maar deed de suggestie deze tussen het wel zijnsplan te voegen. Later bij de stemming bleek zij toch voorstander de ondersteuning van het emancipa tiewerk als aandachtspunt op te ne men. Tot die stemming kwam het op voorstel van kommissielid R. Kok. Zelf toonde hij zich voorstander van het voorstel van de heer Groen, hoe wel hij het konkreet omschrijven be grip „vrouwencafé" niet door de keel bleek te kunnen krijgen. Nadat het voorgestelde citaat zodanig was bij geschaafd, dat uitsluitend gesproken werd over ondersteuning van eman cipatie-aktiviteiten, ging een krappe meerderheid van de welzijnskom- missie akkoord dit punt als be leidslijn op te nemen in het wel zijnsplan. Akkommodatieprobleem Een ander knelpunt, dat volgens de heer Groen „als een van de eerste zou moeten worden opgelost", was het akkommodatieprobleem in de ge meente Zierikzee. Eerder tijdens de behandeling van het extra hoofdstuk was reeds gesproken over de huis vestingsproblemen van het C.J.V., het Rode Kruis en - in de toekomst - wellicht van „Kunst en Eer". De heer Groen vulde daar nog de pogingen van de Stichting Sociaal Kultureel werk in Poortambacht aan toe. De heer Van den Ouden vond, dat de problemen met akkommodaties al duidelijk in het welzijnsplan om schreven stonden. Bovendien plaatste hij de kanttekening, dat de Stichting Sociaal Kultureel Werk in middels met bestuursmoeilijkheden kampt. „Geen wonder als je al acht jaar aan het knokken bent, zonder re sultaat", was daarop de reaktie van de heer Groen. Na enige diskussie kon de meerder heid van de welzijnskommissie ak koord gaan met het voorstel van de voorzitter een algemene omschrij ving voor het akkommodatiepro bleem in het extra hoofdstuk op te nemen. Het leek de kommissie beter geen namen van verenigingen en groeperingen die met huisvestings problemen kampen te noemen in de ze aandachtspunten. De knelpunten op dit gebied komen uitgebreid aan de orde in overige hoofdstukken van het welzijnsplan. Over de verdere aandachtspunten op te nemen in het extra hobfdstuk bestond overeenstemming binnen de welzijnskommissie. Zo werd de wens tot administratieve ondersteuning van de Stichting Jeugd gesignaleerd. Gewezen werd op de mogelijkheid via een tijdelijke werkgelegen- heidsmaatregel naar een oplossing te zoeken. Peuterwerk Huisvesting van de peuterspeelza len vormde een volgend knelpunt. Als beleidslijn werd geadviseerd als gemeente Zierikzee te streven naar de instandhouding van minstens twee peuterspeelzalen, waarvan bij voorkeur één in Poortambacht. Die laatste toevoeging geschiedde op aandringen van de heer Groen, die wees op de behoefte aan een peu terspeelzaal in deze stadswijk. De twee huidige peuterspeelzalen in Zierikzee staan onder auspiciën van het Leger des Heils. Namens deze instantie gaf de heer Prager vanaf de publieke tribune te kennen, dat die twee peuterspeelza len nu reeds overvol zijn met elk ruim vijfentwintig peuters. Het opbouwwerk werd ook als apart aandachtspunt opgenomen. De kommissie achtte het te overwegen het kollege van b. en w. en de ge meenteraad te adviseren de eerder genomen beslissing, tot stopzetting van de deelname in de Stichting Sa menlevingsopbouw, aan een herover weging te onderwerpen in de loop van 1983 op basis van de opgedane er varingen met de werkzaamheden van de stichting in de daaraan voor afgaande periode. Concertzaal Ten aanzien van de opstelling van een nieuw kontrakt voor de Concert zaal per 1 januari 1984, adviseerde de kommissie daarbij tevens aandacht te besteden aan de nota „Concert zaal-gemeenschapsruimte" van de Initiatiefgroep Kultureel Centrum. De heer Groen drong er tevens op aan de hele materie Concertzaal niet al leen in de Concertzaalkommissie, maar ook in de welzijnsadvieskom missie te bespreken. Wat betreft de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland werd de ge meente Zierikzee geadviseerd ernaar te streven dat een redelijk voorzie ningenniveau aanwezig blijft voor wat betreft de podiumkunsten. In overleg met de andere subsidiënten zou gestreefd moeten worden naar behoud van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland. Besloten werd een brief van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land betreffende het welzijnsplan en de subsidieverordening te behande len tijdens de hoorzitting op dinsdag 2 februari. Van 1 januari 1982 af zullen koncept-welzijnsplan, -programma en subsidieverordening voor de be volking gedurende één maand ter vi sie liggen. WAI p Bitr i Verwachting tot woensdagavond: Koud Half tot zwaar bewolkt en enkele sneeuwbuien, vooral in de kustpro vincies; minimumtemperatuur van 1 graad in Zeeland tot min 5 graden in Groningen; middagtemperatuur om het vriespunt, maar aan zee enkele graden boven nul; meest matige wind, draaiend van noord naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 12 dec.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: west 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: oost 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: noordoost 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 8.37, onder 16.28 Maan op 15.39, onder 5.31 10 dec. Zon op 8.38, onder 16.27 Maan op 16.14, onder 6.57 Volle Maan: 11 dec. (9.41) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 dec. 1.01 13.17 7.01 19.23 10 dec. 1.51 14.10 7.48 20.09 Springtij: 13 december GRONINGEN. Een groep van naar schatting twintig krakers is maandagavond opnieuw het juist 's morgens door de Mobiele Eenheid ontruimde voormalig hotel Hofman aan de Poelestraat in Groningen bin nengedrongen. DEN HAAG. De grote frakties in de Tweede Kamer verlangen van de regering een steviger.aanpak van het regionaal beleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1