Middenstandsvereniging hield play-back avond voor de jeugd KRONIEK VAN HET LAND VAN DE ZEEMEERMIN ELEKTRO LIEVENSE Ver. Reformatorisch Contact Grote artiesten in de Smalstad Zoeken naar mogelijkheden voor jeugdsoos in Brouwershaven STREEKNIEUWS De 13e extra dagprijs L. J. van Gastel Sirjansland Faillissementen in oktober Jaargang 1981 4 Kleine artiesten traden op onder grote namen" bij een play backwedstrijd in Brouwershaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 2-12. Dat was wel even een ex- klusief gezelschap woensdagavond in het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven. Artiesten met grote naam en faam verdrongen elkaar op het podium, en „natuurlijk" was de televisie ook van de partij om alles op videoband vast te leggen. Waar het allemaal echt om ging: de inmid dels traditionele play-back avond voor de lagere school jeugd in de kernen van Brouwershaven, onder auspiciën van Smalstads middenstandsvereniging. Achttien artiestengroepjes ver gastten het publiek op een kostelijke avond. Sommige exekutanten bleken al over een flinke dosis ervaring te beschikken en wisten aardig weg met hef „play-backen". Opvallend was éérder de grote zoï*g, die aan klé ding en presentatie werd besteed... Klinkende namen stonden op de deelnemerslijst vermeld, zoals Doris Dee and the Pins, Anita Meyer, May- wood, Olivia Newton John, Cliff Ri chard, Shakin Stevens en vele ande ren. Presentator deze avond was Hans Kik, tevens organisator en sa mensteller van het muzikale gedeel te. De jury De jury bestond uit de vijf leidsters van de kleuterscholen in de gemeente Brouwershaven. Het viel hen niet Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 gemakkelijk in cijfers hun waarde ring uit te drukken voor de prima acts, die de schooljeugd op de plan ken wist te zetten. Tijdens de korte gesprekjes, die de presentator met de artiesten voerde, werd het idee gelanceerd volgend jaar ook de ouders aan dit evenement te laten deelnemen. Belangstellen den konden zich direkt melden bij de technische mensen. Het playback-festijn kreeg een waardig slot toen „Ron Brandsteder" met een levensechte Bella Beer op het podium kwam. De puntentelling voor de einduitslag le verde veel spanning op. Tussen de nummers één, twee en drie bestond slechts één punt verschil; nummer vier volgde met twee punten ver schil. De kinderen werden in volgorde van de einduitslag op het toneel ge roepen. Winnaars van de play- backavond werden Hans Minnaar en Vincent v. d. Geer uit Dreischor met hun act van Corrie van Gorp. De tweede plaats was voor de groep „Queen", bestaande uit: Jan Constandse, Rico Sies, Peter Jansen, Macel Meelldijk, Raymond Berhel- mans en Johnny Bonte, allen Brou wershaven. Op de derde plaats ein digde de groep Doris Dee and the Pins", bestaande uit: Simone van Dienst, Corrine v. d. Hoek, Wilfra Jonker, Nancy Krikke, Annemieke Koelmans, Monique Lievense en Ja- nette Koelmans, ook allen uit Brou wershaven. Attenties Alle kinderen mochten voor hun deelname een leuke kubus in ont vangst nemen. Voor de juryleden wa ren er bloemen, aangeboden door bestuurslid Roy Smeeds, die daar voor speciaal vanachter zijn draaita fel was gekomen. Dankwoorden wer den gesproken door de voorzitter van Begroting 1982 BROUWERSHAVEN, 4-12. Het kollege van de gemeente Brouwershaven blijft voor de oudere jeugd in Noordgouwe en Brouwershaven zoeken naar mogelijkheden voor een jeugdsoos. Dit staat in de onlangs verschenen begro- tingsbrief 1982. Behalve de kosten die zo'n soos zouden vergen, is ook het vinden van een geschikte lokaliteit een grote moeilijkheid. Omwonenden mogen namelijk geen geluidshinder van de soos ondervinden en dit laatste is er ook de reden van dat in het nieuwe dorpshuis te Noordgouwe geen ruim te beschikbaar komt voor dit doel. Verder meldden burgemeester en wethouders het „buitengewoon ver drietig" te vinden dat de jeugdklub in Zonnemaire geen stand heeft kun nen houden. Misschien dat de nieuwe gymzaal uitnodigend werkt om bij voorbeeld een jeugdgymklub op te richten. Onderwijs Het kollege maakt zich nog geen zorgen over het voortbestaan van de kleine scholen in de dorpen. In de ge meente daalt het aantal kleuters door het kleiner worden van de ge zinnen, maar het opheffen van één van de kleuterscholen wordt uit gesloten geacht i.v.m. de wet op het basisonderwijs. Toch zal in januari 1982 door de raad een verzoek om instandhouding van de kleuterschool te Noordgouwe moeten worden gedaan. Maar de staatssekretaris van onderwijs heeft toegezegd soepel te zullen optreden. Ook omdat de lagere school in Noordgouwe geen toekomst meer zou hebben als de kleuterschool daar zou verdwijnen. Het kollege heeft het voornemen in het komende dienstjaar de school in Zonnemaire te renoveren, mits dit fi nancieel te verwezenlijken is. de middenstandsvereniging de heer A. v. d. Hoek. De drie bovengenoemde groepen mogen zaterdagmiddag bij de ont vangst van Sint-Nicolaas, die zijn verjaardag gedeeltelijk in de Smalstad zal vieren, nogmaals optre den. Deze play-back avond werd, zoals gezegd, vastgelegd op videoband, die bij diverse gelegenheden kan worden afgedraaid. Voor nadere informatie daarover kan men terecht bij de Mid denstandsvereniging OOSTERLAND Sinterklaas-aktie Nadat op woensdagavond 2 decem ber jl. hier ter plaatse de laatste, of vijfde tussentrekking had plaats ge had van de winkelaktie van de mid denstandsvereniging „Oosterland", waarvan de uitslag telkens per raam biljet bij kapper Stouten bekend ge maakt werd zal op dinsdag 8 decem ber in de zaal van het cafetaria „Nef- fen d'Eule" de trekking plaatsvin den van de prijzen. Tijdens de aktie zijn er nog twee at- trakties: 1. Het raden van personen op foto's van vroeger van enige mid denstanders; 2. Het maken van een slagzin van 21 letters, die, evenals de foto's in etalages van deelnemende winkeliers hangen. Tot 5 december kunnen de oplossingen van deze bei de attrakties bij kapper Stouten in geleverd. Verder zullen op de avond van 8 de cember a.s. nog enige nummers ge trokken worden, voorkomende op de van huis-aan-huis rondgebrachte cir culaires, zodat het aanbeveling ver dient deze folder mee te brengen bij een bezoek aan de zaal, op dinsdag avond. Het bestuur van de Middenstands- vereniging hoopt op dinsdagavond weer op een goede belangstelling in de zaal van cafetaria „Neffen d'Eule" aan de Markthoek Sint- Joostdijk. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE/MIDDENSCHOUWEN In memoriam G. Bunskoeke Op 58-jarige leeftijd overleed door een ernstig ongeluk de heer G. Buns koeke, in leven hoofd van de Techni sche Dienst Bruinisse/Middenschou- wen. In hem verliezen beide gemeen ten een kundig ambtenaar, onder wiens leiding verschillende grote werken tot stand kwamen en werden uitgevoerd. Zo had hij een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de jachtha vens te Bruinisse en Scharendijke. Verder begeleidde hij het gehele Wilma-gebeuren (Aquadelta), de nieuw rioolwaterzuivering te Brui nisse, het nieuwe gemeentehuis en het scholenkomplex. In Midden- schouwen was hij-^.a. betrokken bij het plan Putmeet I en II. De heer Bunskoeke werd geboren te Gramsbergen (Twente) en begon zijn technische loopbaan als opzichter/tekenaar bij de gemeente Grotegast in Groningen. In verschei dene andere gemeenten in deze pro vincie bleef hij werkzaam. V^n 1954 to 1956 werkte hij in de Kop van Overijssel, waarna hij tot hoofd ge meentewerken der gemeenten Amei- de en Tienhoven werd benoemd. Daar bleef hij, tot hij in december 1972 zijn laatste betrekking als hoofd technische dienst Bruinisse/Midden- schouwen aanvaardde. Winkelweek suksesvol De winkelweek Bruinisse is tot nog toe suksesvol verlopen. Elke dag worden zes mensen verblijd met een door hen gewonnen waardebon die bij de deelnemende winkeliers besteed kan worden. Zoals bekend heeft men afgezien van kado's en deze vervangen door deze bonnen, die ook voor de alle daagse boodschappen kunnen wor den gebruikt. Ook hier is bij de Sinterklaas-inkopen de landelijke tendens te bespeuren om bewuster te kopen en meer en meer duurzame ge bruiksvoorwerpen en noodzakelijke behoeften even uit te stellen om ze in deze tijd kado te doen. Dinsdag acht december is de slotavond en worden de winaars van de grote prijzen be kend gemaakt. Deze avond wordt muzikaal begeleid door de „Grutte- pikkers". Nieuwe motor In de sleepboot Sara Maatje van de heer M. van Stee uit Harlingen wordt bij de firma Padmos b.v. te Bruinisse een nieuwe G. M. motor gebouwd van 300 pk. Bij de scheepswerf van Duivendijk Bruinisse werden de no dige aanpassingswerkzaamheden verricht. De Bru 62 De nieuwe mosselkotter Bru 62, (ex ZZ 8) van de firma D. de Koning en Zonen te Bruinisse moet bij de firma Scheepswerf van Duivenijk Bruinis se vier meter worden verlengd en dat brengt voor Padmos, natuurlijk ook weer veranderingen en aanpasingen aan de losinstallatie teweeg. Sint in ,,'t Oppor" Donderdagmorgen werden de be woners van „In 't Opper" aange naam verrast met een St. Nicolaas- surprise vanuit de Bruse mid denstand. Iedere bewoner kreeg een half pond originele „Bruse Sinter klaasjes". Parkeerverbod Nadat eerder dit jaar een gedeelte van de Dokter de Kockstraat al van gele stoepranden waren voorzien, zijn thans de Dreef en de zuidelijke zijde van de Wilhelminalaan ver geeld, zodat parkeren daar strafbaar is geworden. Oud papier Mbuma-zending Ten bate van de Mbuma-zending wordt zaterdag 5 december in Brui nisse oud papier opgehaald. De wa gens vertrekken half negen. Buitengewone raadsvergadering In verband met het plotseling over lijden van de direkteur gemeente werken van Bruinisse, de heer G. Bunskoeke, zal de geplande raads vergadering van hedenavond niet doorgaan. Daarvoor in de plaats komt een buitengewone raadsverga dering, die in het teken zal staan van het droeve gebeuren. De aan vangstijd blijft gehandhaafd: 19.30 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WORKUM. In de Friese gemeente Workum wordt in april volgend jaar een jachthaven met 550 ligplaatsen geopend. De haven staat in direkte verbinding met het IJsselmeer, dit heeft de gemeente bekendgemaakt. UTRECHT. De Werkende Jongere norganisatie K.W.J., NW-Jongeren- kontakt en Werkende Jeugd-C.N.V. willen met de tweede-kamerfraktie van de P.v.d.A. praten over hogere jeugdlonen. NIJMEGEN. In het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen is een onder zoek ingesteld naar de doodsoorzaak van de vijftien patiënten die de maand voorafgaande aan 12 novem ber zijn overleden op de afdeling be ademing/intensive care. DEN HAAG. Voorzitter H. van der Meulen van het C.N.V. heeft de rege ring tijdens het gesprek met de Stich ting van de Arbeid gewaarschuwd dat voor wat het C.N.V. betreft het investeringsloon van de baan is - niet alleen in 1982 maar ook - als de soli- dariteitsheffing doorgaat. Advertentie (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door: Donkereweg 67 Schuddebeurs Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met'n Kadobon pot jA, l<n, Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Veig K.v.K nr. 20/81 SIRJANSLAND, 3-12. Te Sirjansland vergaderde de Vereniging Reformato risch Contact, onder leiding van de voorzitter de heer W. van den Berge. Deze opende de goed bezette verga dering met het lezen van Efeze 11 tot 14 en Efeze 2 1-10 en een wel komstwoord. Spreker voor deze was ds. C. van Oorschot uit Stellendam met het onderwerp: De Dordtse leer regels. Ds. Van Oorschot behandelt deze Leerregels ook wel genoemd de Vijf artikelen tegen de Remonstranten met zijn catechisanten en hij bleek in de toch moeilijke en onbekende stof bijzonder goed ingewerkt. Achter eenvolgens behandelde hij het ont staan, de achtergronden en de hoofd zaak van de inhoud. Guido de Bres Van de drie formulieren van Enig heid, zoals Geloofsbelijdenis, Cate chismus en Leerregels samen ge noemd worden dateert de Geloofsbe lijdenis, geschreven door Guido de Bres uit 1561, de Heidelbergse Cate chismus uit 1563, maar het laatste stuk samen de hoofdinhoud van de Gereformeerde Belijdenis vertol kend kwam eerst in 1618/1619 uit, ge schreven en samengesteld op de Sy node van Dordrecht. Aanleiding waren de afwijkende meningen over de inhoud van de nieuwe of Gereformeerde leer. In dit verband noemde spreker de namen van o.a. Cornhert, Uittenboogaard, maar vooral Arminius, die bepalde Zondagen uit de Catechismus en en kele sutkken uit de Nederlandse Ge loofsbelijdenis anders wilde inter preteren. Daartegen kwam de bijeen geroepen Generale Synode van Dor drecht in het geweer, (Bogerman, Go- marus). Twee onderwerpen Hoofdzakelijk, maar niet uitslui tend wordt in de Leerregels gespro ken over de verkiezing en de verwer ping (dubbele predestinatie). Zowel in rechtse als in linkse kringen wordt verkeerd over de vijf artikelen tegen de Remonstranten gedacht en gehan deld. Ook voor deze tijd zijn de Dordtse leerregels nog van belang. In dit verband noemde ds. Van. Oor schot, enkele punten uit de leer van de Zwitserse theoloog Karl Barth, een professor enkele jaren geleden overleden die van 1930 tot heden, een aantalstromingen in de Nederlandse en Duitse kerken heeft beïnvloed, maar wiens leer afwijkt van de Re formatorische van Calvijn c.s. DEN HAAG. Het Britse dreige ment om geen Nederlandse chrysan ten meer in te voeren zolang de besmettelijke plantenziekte Japanse roest wordt gekonstateerd, is afge wend. Dit heeft het ministerie van landbouw in Den Haag desgevraagd meegedeeld. Vragen werden gesteld over de ver onderstelde wedergeboorte (Kuyper) en over enkele andere zaken waaro ver onder de Gereformeerde gezindte verschil van mening bestaat. OIRSCHOT. Zeven inwoners van het Brabantse Oirschot hebben het initiatief genomen om in dit Bra bantse dorp met ruim tienduizend in woners een anti-kernwapendemon stratie te organiseren. DEN HAAG. Het tweede kamerlid voor D'66 Suzanne Dekker wil van minister Terlouw van ekonomische zaken weten hoe hij denkt over het afschaffen van het b.t.w.-tarief op huisbrandolie. DEN HAAG. De frakties van C.D.A. en D'66 in de Tweede Kamer zijn er niet gelukkig mee dat mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid blijkens zijn voor stellen tot wijziging en verlenging van de wet op de loonvorming geen bevoegdheid meer wenst om in af zonderlijke c.a.o.'s in te grijpen. TILBURG. Sigmacon (fabrikant van wolprodukten zoals kledingstof fen, dekens en gordijnen) wil 96 van haar in totaal 348 personeelsleden ontslaan. AMSTERDAM. Ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de |u versiteit van Amsterdam in janu 1982 zal de PTT een bijzondere p&a.,- zegel uitgeven. De frankeerwaarde van de zegel is 65 cent en de uitgifte datum is bepaald op 14 januari. AMSTERDAM, 3-12. Het aabtal faillissementen is in oktober ilnet ruim 21 pet gestegen vergeleken ibet dezelfde maand van vorig jaar. Uit gesproken werden 668 faillissemen tegen 550 een jaar eerder. Hiermee kwam het aantal faillissementen over de eerste tien maanden van pit jaar op 5596 tegen 3748 in 1980, otyel een toeneming van ruim 49 pet, i zo blijkt uit cijfers van Van der Graaf Informatie BV. Het aantal faillissementen namlin oktober met name in de provincies Friesland (30 tegen 17) en Zuid- Holland - buiten Den Haag en Rotter dam - (96 tegen 62). Ook in Amster dam liep het aantal faillissementen fors op (40 tegen 17). In Gelderland|en Rotterdam daalde het cijfer. Het grootste aantal faillissemen ten viel in de bouw en wel 81. ZIERIKZEE, 4-12. De jaargang 1981 van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland) is verschenen, in de bekende reeks, waar voor de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland verantwoordelij ke is. Ook „1981" biedt weer een rijke variatie aan onderwerpen, geschreven en geïllustreerd op niveau. In deze (zesde) jaargang van de „Kroniek" schrijft de heer M. K. Buth boeiend en gedetailleerd over de „maenwagen" (boerenwagen) op Schouwen-Duiveland. Tal van jaren werd het streek-agrarisch vervoer door deze wagen(s) bepaald en het is opmerkelijk hoeveel de auteur (ook van de technische bouw van de wa gen) op papier heeft weten te krijgen. Geschiedenis verloskunde Dr. C. M. van Hoorn, bekend me disch publicist schrijft een eerste deel van een serie: „Een bijdrage tot de geschiedenis van de verloskunde in Zeeland". Het onderdeel gynaecologie krijgt daardoor een belichting, die men in andere Zeeuwse medisch-historische geschriften niet op deze wijze zal aantreffen. Boeiend gebouw te Drei schor is de „Kazerne". De voorzitter van de vereniging, drs. J. L. Braber schrijft op de hem bekende, gefun deerde wijze over dit „huis" en zijn bewoners. In aansluiting daarop be handelt - in een apart opstel - de heer F. Jilleba - de bouwgeschiedenis van de „Kazerne", een uitgediept ver haal, met talrijke bijzonderheden. Zierikzees dichter De heer J. A. Brandenbarg schreef over het onderwerp: „Dr. Jan Macu- et, een Zierikzeese dichter uit de achttiende eeuw (1731-1798). „Met il lustratie en poëtische citaten uit zijn werk, kreeg ook dit artikel een inte ressant en lezenswaard karakter. Een heel origineel onderwerp is: „Vloeiplanken te Zierikzee" van de heer P. F. Vleugel, een schets van een waterstaatkundig hulpmiddel, dat feitelijk niet „kon", maar toch moest, want een alternatief was er niet. Archivaris W. H. Keikes schreef over (duidelijk een historische link naar de recente organieke en bestuurlijk wijzigingen in het zie kenhuiswezen) over: „Ziek zijn, be ter worden in Noordgouwe"; „de lot gevallen van een klein ziekenhuis op Schouwen-Duiveland, tot de stich ting waarvan 80 jaar geleden werd besloten". Vliegveld De heer Boot te Burgh, publiceert een verzamelartikel over: „Vijftig jaar vliegveld Haamstede", een jubi leum, dat recentelijk in het nieuws kwam, maar nu in chronologische volgorde en met heel wat „eigen" bij zonderheden verslagmatig op papier kwam. Bij elkaar een „jaargang", die weer volop historische bijzonder heden bevat en - zo lijkt ons - een kostelijk „gevertje" is rond de feestelijke decemberdagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4