Negen jubilarissen bij Rode Kruis Haamstede iÜ f *m Lange agenda van vergadering Provinciale Staten Zeeland 5 Op vrijdag 11 december De Noordzee De Sinaï-macht Straf in Thailand Geen chrysanten naar Engeland Simpeler echt scheidings procedure Radio-aktief afval in zee? Flitsen uit het buitenland i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1981 Nr. 23025 MIDDELBURG, 2-12. Provinciale staten hebben vrij dag 11 december hun laatste vergadering van het jaar, tenzij spoedeisende zaken de staten nog naar Middelburg terugroepen. Bij de mededeling is een brief van gs over de verhoging van de tarieven van de veerdiensten over de Westerschelde. De gemiddelde stijging is acht pro cent; de verhoging gaat 5 januari 1982 in. De Vereniging Milieuhygiëne Zee land heeft de provincie een brief ge schreven over de hygiëne op Zeeuwse kampeerplaatsen. Zij deed dit naar HAMBURG2-12. De vervui ling van de Noordzee met scha delijke stoffen heeft volgens de Westduitse visserijdeskun- dige Volkert Detlefsen een zo danige grens bereikt, dat ver dere vervuiling niet mag plaatshebben. Het aantal vis- ziekten en het aantal zieke vis sen in de Noordzee zijn in de laatste jaren toegenomen. Men kan zich de weelde niet veroorloven, zei Detlefsen, dat men wacht tot alle samenhan gende vraagstukken definitief op wetenschappelijke wijze uit de weg geruimd zijn. In Do- rum, Nedersaksen, zei hij dat men nu het voorzorgbeginsel strikt moest toepassen. Detlefsen eiste dat men het lozen van lichte zuren en ander afvalwater in de Noordzee zou vermindemen. Hij zei dat in de voorbije zomer in de Duitse Bocht een zuur stof mengsel was waargenomen waarvan zeebiologen hadden gedacht dat zo 'n situatie nog in het ver re verschiet lag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er is een verscher ping van de Opiumwet op komst. Staatssekretaris Scheltema (justitie) heeft de Tweede kamer laten weten dat op zijn departement het onder zoek bijna is afgesloten naar de mo gelijkheden het begrip .samen spanning" als strafbaar feit in de Opiumwet te brengen. NIEUWKOOP. Boyd Bachman, die als leidèr'^ah'eëri showorkest in ons land' ënTdaarbüitèri naam 'ma'aktë, is op 72-j&rïge leeftijd in een ziekenhuis in Leiden overleden. De laatste jaren woonde hij teruggetrokken in Nieuwkoop. DEN HAAG. Staatssekretaris Scheltema (justitie) heeft in de Twee de Kamer een onderzoek aangekon digd naar de mogelijkheden gevange nen zonder bewaking bezoek van fa milie te laten ontvangen. AMSTERDAM. In navolging van de gemeente Zaanstad wil ook Amsterdam de verhoging van de aardgasprijs met zeven cent - exklu- sief b.t.w. - niet gaan afdragen aan de Gasunie. HEERLEN. Met het in werking stellen van een computer heeft mi nister dr. J. A. van Kemenade van onderwijs en wetenschappen in Heerlen de opening verricht van het hoofdgebouw van de open universi teit. DEN HAAG. Het centrale overleg tussen het kabinet en werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de arbeid gaat volgende week woensdag verder. Dat heeft minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegen heid na afloop van het eerste gesprek woensdagavond in Den Haag meege deeld. DEN HAAG. De V.V.D.-fraktie in de Tweede Kamr wil in het eerstko mende jaarverslag van de vijf procu reurs-generaal in ons land een over- zich opgenomen zien van de prioritei ten die zij leggen bij de opsporing en vervolging van strafbare feiten. HAARLEM. Binnen tien dagen na betekening van het vonnis zal de Haarlemse kabelexploitant, de ge meentelijke Centrale Antenne In richting (C.A.I.) B.V., maatregelen moeten nemen waardoor etherpira ten niet meer in de gelegenheid zul len zijn speelfilms uit te zenden via de kabel. aanleiding van een rapport over die zaak. Gs stellen de staten voor de Zeeuwse afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het rap port en de brief toe te zenden met het verzoek de gemeenten die kampeer terreinen hebben er van op de hoogte te stellen. Deelplan sociaal-kultureel werk De staten wordt geadviseerd het deelplan sociaal-kultureel werk 1982-1985 en het deelprogramma voor 1982 vast te stellen. Tegen de plannen zijn drie bezwaarschriften inge diend, waarover de staten zich ook moeten uitspreken. Bibliotheekplan Voor de jaren 1983-1985 moeten de staten de volgorde bepalen in de totstandkoming van de bibliotheek voorziening, verspreid over de pro vincie. De eerste drie zijn Vlissingen, wijk Papegaaienburg, Temeuzen, kern Hoek en Reimerswaal, kern Yerseke. Restauratie monumenten Gs adviseren de staten restauratie- subsidies te geven voor de Neder lands Hervormde kerk in Colijns- plaat (f 10.245,—), de Nederlands Hervormde kerk in Kortgene (f 20.113,—) en de korenmolen in Zuidzande (f 6.250,—). Het gaat in al le drie de gevallen om een aanvul ling. Subsidie acquisitiegroep Als de staten er mee instemmen krijgt de acquisitiegroep Zeeland tot en met 1985 jaarlijks f 10.000,— sub sidie. In hun voorstel schrijven gs, dat werving van bedrijven meer dan ooit gesteund moet worden. Huisvesting en subsidiëring nETI Voor het opknappen van het ge bouw Nieuwstraat 27 in Middelburg, waar het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland is gevestigd, vragen gs aan de staten een krediet van f 285.000,—. Het gebouw wordt geïsoleerd en de plafonds worden vervangen door brandwerend mate riaal. Ook ander maatregelen die op brandpreventie gericht zijn zullen worden uitgevoerd. UTRECHT. De werkgelegenheid bij de Nederlandse Spoorwegen is de laatste tijd fors toegenomen. In juni 1980 telde NS 27.000 personeelsleden, eind oktober 1981 al 28.100. DEN HAAG, 2-12. De Nederlandse regering heeft een duidelijke voor keur voor de levering van een staf- en bewakingseenheid aan de te vormen Sinaïvredesmacht. Die eenheid zou dan bestaan uit een peloton Konin klijke Marechaussee, twee pelotons Koninklijke Landmacht, één peloton Mariniers en vier helikopters met on derhoudspersoneel. In totaal is die eenheid dan 140 man groot. Dit heeft minister Van Mierlo van defensie woensdag gezegd tijdens het mondeling overleg met de vaste ka merkommissies voor defensie en voor buitenlandse zaken, over de te vormen Sinaïvredesmacht. PARIJS. De Assemblee van de Westeuropese Unie heeft woensdag in Parijs duidelijk gemaakt dat haars inziens ook Nederland zou moeten instemmen met de opstelling* van kruisraketten op zijn grondge bied. OUWERKERK. Tijdens de uitvoering van de s.v. Ouwerkerk voerden de leer lingen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school in Ouwer kerk de musical „de Reünieop. Op de foto een scène uit de musical. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor de inrichting van het gebouw wordt een subsidievoorstel gedaan van ruim 77.000,—. Rekening-1980 De rekening van de provincie over 1980 sluit met een batig saldo van ruim f 650.000,—. De staten wordt voorgesteld dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. Begroting PZEM De provincie is aandeelhoudster in de nv PZEM. De vertegenwoordigers van de provincie in de algemene ver gadering van aandeelhouders moe ten het provinciale standpunt ver woorden. Gs stellen voor hun man daat te verlenen om de begroting voor 1982 goed te keuren. Bouw kolenketel PZEM De nv PZEM vraagt de vergadering van aandeelhouders een krediet van f 8 miljoen om te onderzoeken of een met kolen te stoken ketel kan wor den gebouwd in de plaats van de olie- en gasgestookte ketels in de conven tionele centrale in Vlissingen-Oost. Voorgesteld wordt de vertegenwoor digers van de provincie in de aan deelhoudersvergadering met het kre diet te laten instemmen. De statenvergadering begint 11 de cember om tien uur 's morgens. De bijeenkomst is openbaar en wordt gehouden in de statenzaal, Abdij 11, Middelburg. BANGKOK, 2-12. De 39- jarige Thanes Narkphong in Bangkok heeft 576 jaar gevan genisstraf gekregen omdat hij tussen januari en oktober 1979 als kassier in de eetzaal van hotel Erawan, dat van de staat is, 30.000 gulden achterover had gedrukt. Narkphong mocht de recht bank dankbaar zijn: zij deed 289 jaar van het oorspronkelij ke vonnis van 865 jaar af, om dat de kassier alles zo eerlijk had opgebiecht. BR'USSELï1 Het1 stadsbestuurvan Antwerp èn'heeft besloten onvdé Arit-j w werpse diamant wijk en de aangren zende woonzone beter te gaan bevei ligen. LONDEN, 2-12. Groot-Brittannië dreigt de invoer van uit Nederland afkomstige chrysanten te blokkeren, omdat in enkele partijen de planten ziekte „Japanse roest" zou zijn ge- konstateerd. Dit heeft het Britse mi nisterie van landbouw woensdag in Londen meegedeeld. Japanse roest is een besmettelijke plantenziekte die de bladeren aantast. Volgens landbouwminister Walker van Engeland heeft de Japanse roest kunnen toeslaan doordat de Neder landse Controledienst (de Planten- ziektenkundige Dienst in Wagenin- gen) te laks is geweest. Als de kontro- le in Nederland niet scherper wordt, zal de Britse regering een importver bod op de chrysanten afkondigen, al dus „Londen". DEN HAAG, 2-12. Minister De Rui ter (justitie) staat niet afkerig van de gedachte de echtscheidingsprocedure in eenvoudige gevallen door de bur gerlijke stand te laten voltrekken in plaats van - zoals nu voor alle echt scheidingen het geval is - door de rechter. Tijdens de voortgezette behande ling van zijn begroting voor volgend jaar in de Tweede Kamer zei de be windsman woensdag dat op zijn de partement binnenkort een interne studie wordt afgerond, die hij zal ge bruiken om op korte termijn een standpunt te bepalen. Tijdens het de bat was door woordvoerders van ver schillende frakties om^o'n eenvoudi ge procedure gevraagd. DEN HAAG, 2-12. Het storten in de AtlantischeOceaan van het radio- aktieve afval van de.Kema, dat is op geslagen in de bossen rond Arnhem, is volgens staatssekretaris Lambers- Hacquebard van milieuhygiëne de enige mogelijkheid orh nog dit jaar het afval uit de bodem te verwijde ren. In een notitie aan de vaste tweede kamerkommissies van milieuhygië ne en kernenergie dringt mevrouw Lambers er op aan om uiterlijk half augustus volgend jaar een begin te maken met het storten in zee. Gezien de voorbereidingstijd van acht maanden moet uiterlijk half decem ber van dit jaar het besluit tot stor ten in zee worden genomen. HEINO. In Heino (Ov) is een grote boerderij door brand verwoest. De schade bedraagt volgens de politie ongeveer een half miljoen gulden. De oorzaak van de brand staat nog niet vast- Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. AMSTELVEEN. De KLM is „beslist" geen voorstander van „al te forse" tarief verhogingen op de Noordatlantische route, zoals die door sommige IATA-luchtvaart- maatschappijen worden voorgesteld. EINDHOVEN. De Eindhovens ge meentepolitie heeft twee Belgen aan gehouden die ervan worden verdacht de afgelopen maand tenminste vijf gewapende overvallen te hebben ge pleegd in hun land. WARSCHAU. De leider van de on afhankelijke Poolse vakbond Solida riteit, Lech Walesa, is naar Warschau teruggekeerd in een kennelijke po ging te bemiddelen tussen regering en kadetten aan de school voor brandweerofficieren. BRUSSEL. Prof. dr. L. Cympers, voorzitter van de Belgische-Luxem- burgse Kamer^yan Koophandel voor Nederland, heeft in Brussel scherpe kritiek geleverd op de problemen die zich momenteel voordoen in de Belgi- i sch-Nederlands-Luxemburgse ekono- mische Unie. BOEKAREST. Roemenië zit op het punt van de kernwapens na weken weer meer op één lijn met de zes le den van het Warschau-pact onder lei ding van de Sowjet-Unie. Dit bleek bij het einde van de tweedaagse ver gadering van de ministers van bui tenlandse zaken van dit pact. BRUSSEL. De Belgische Waals li beraal, Charles-Ferdinand Nothomb, aan wie koning Boudewijn van Bel gië gevraagd heeft een regering te vormen, wil een coalitie op de been brengen die op een brede parlemen taire basis rust. MOSKOU. Een groep werkloze ge leerden in de .Sowjet-Unie heeft een beroep gedaan op kollega's in andere landen de Nobelprijswinnaar voor de vrede Andrei Sacharov te helpen, wiens zaak volgens hen een tragisch karakter heeft gekregen. CAIRO. De prijzen van butaan, benzine, kerosine en andere oliepro- dukten voor de partikuliere in dustrie in Egypte zijn met twintig procent verhoogd. Dit heeft het Egyptische ministerie van olie be kendgemaakt. ZIERIKZEE, 1-12. „Een voorzitter van een afdeling van het Rode Kruis heeft het niet zo moeilijk en heeft vaak prettige dingen te doen", volgens de heer J. L. Korstanje. Dit naar aanleiding van een enigszins feestelijk gebeuren: vijf dames waren tien jaar werkzaam (vrijwillig) in het welfarewerk van het Rode Kruis. Het Rode Kruis heeft op 10 december 1926 (bij het 60-jarig jubileum) in gesteld dat voor een dergelijk lang dienstverband een oorkonde met draagme- daille wordt uitgereikt. En daar kwamen de dames dan ook voor (zie foto). Mevrouw C. v. d. Poll-Schier was niet aanwezig. Mevrouw M. de Vlieger en mevrouw A. C. Kouwer (leidster) hadden al een oorkonde en vielen dit keer buiten de „prijzen" maar kregen wel een dankbetuiging van het Rode Kruis. De leidster kreeg trouwens nog een kerstroos van de dames en de heer Korstanje zakdoeken. Op de foto: links voor, mevrouw A. C. Kouwer, rechts mevrouw M. W. Vermaat-Verdoom, links achter mevrouw M. de Vlieger en rechts mevrouw T. J. van Oosterom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) JERUZALEM. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, gaat over een dag of tien naar Israël voor besprekingen met premier Menachem Begin en Is raels minister van buitenlandse za ken Jitzhak Sjamir, zo deelde Radio- Israël mee. JAKARTA. De regering van Indo nesië heeft voor het eerst meegedeeld dat zij een zwarte lijst heeft met de namen van ruim anderhalf miljoen burgers aan wie het kiesrecht is ont zegd wegens vermeende betrokken heid bij de mislukte communistische staatsgreep van eind september 1965. 1-ji. V- j"ii j'iaj .CA 'iM, HAAMSTEDE, 2-12. In een buitengewone bijeenkomst zijn maandagavond in een der Rode Kruislokalen van de voormalige Beatrixschool een aantal me dewerkers van de afd. Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis, wegens 10 jaar trouwe dienst gehuldigd. Als bestuursleden werden de me daille opgespeld, de dames J. J. Blom-Meerman en A. Goense- Boonman. Verder mevrouw M. J. de Winkel-Meddeler die reeds in het be- •zit is van een aantal diploma's, zelf kursussen geeft en als groepsleidster fungeert. Dan mevrouw J. L. v. d. Maas-v. d. Klooster vaste hulp op de ambulance en leidster van de jeugd- EHBO lessen en de heer A. W. N. Oosterling die zich in Renesse zeer verdiènstelijk maakt. Welfarewerk Uit het Welfarewerk kregen de da mes A. Koppenhol-Smallegange (Se- rooskerke), mevrouw A. B. Meijer (Serooskerke) en mevrouw A. Wandel-Wedinewski (Renesse) deze medaille opgespeld. Verder werd af scheid genomen van de heer A. van 't Hooft als magazijnmeester-admini strateur, die zich ingezet heeft met de opzet van het kaartsysteem en het materiaal perfekt onderhield. Hij kreeg een geschenkenbon. In haar openingswoord betrok de presidente mevrouw A. C. Houtman ook de kring-sekretaris J. J. Mar- teijn. De beide gemeentebesturen hadden bericht van verhindering in gezonden. Dokter Simons stopt met zijn funktie als kolonne-komman- dant, doch kon wegens ziekte deze avond niet bijwonen. Steunpunt In een korte toespraak zei de heer Marteijn dat hij op deze afdeling graag aanwezig is, omdat dit steun punt er uit springt. Hij noemde daar bij de kampagne waarin de Westhoek al jaren 2e is, achter St.-Philipsland en voor Amemuiden. Maar ook op andere onderdelen is de Westhoek vooraanstaand en o.a. de bloedplas- ma-afname is te noemen. Binnenkort wordt Zeeland opgenomen in de Stichting Bloedbank Zuid West Ne derland. De wervingsaktie voor de vakan tiereizen (Henry Dunant) gaat in 1982 veranderen. Gegadigden voor deze reizen kunnen zich zelf op gaan gé ven. Mits er aan door het Rode Kruis gestelde voorwaarden wordt vol daan, gaat de opzet van de Stichting een nieuwe koers volgen waarbij o.a. ook de B.B. is betrokken. Hierover wordt op hoog niveau nog onderhan deld. Nogmaals bracht spreker hulde aan deze afdeling die zich zelfs posi tief kritisch op de algemene vergade ring in Utrecht liet horen. Nostalgie Na het huishoudelijk gedeelte werd de nostalgie alle mogelijke eer aangedaan door de vertoning van een zwart-wit film uit 1928 over de RTM. De heer A. Viergever van de ZWN die de film draaide gaf zo nodig kom- mentaar. Een machtige film over al les wat in die tijd met de tram te ma ken had. Voor de ouderen een herin nering aan oude reizen naar Rotter dam met tram en boot. -Rokende lo- komotieven, lange persoonstrams, peetrams, fruit vervoer, zwoegende arbeiders, kortom een film die ieder een gezoen moet hebben want het is een prachtig stuk oudheid, nog maar enkele jaren geleden gevonden in de kelders van het oude kantoorge bouwstation aan de Rosestraat in Rotterdam. Rode Kruis afdeling Schouwen (WesthoekV.l.n.rJ. J. Blom-Meerman, A. Goense-Boonman, J. M. de Winkel- Meddeler, J. L. v. d. Maas-v. d. Klooster, A. B. Meijer, A. Koppenhol-Smallegange en A. Wandel-Wedinewski. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5