Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. t Een kleinigheid vergeten Veel jongeren geven voorkeur aan korter leren BS Recessie van invloed op Patiëntenvereniging wil aantal ombudswerkers in Zeeland vergroten 5 Onderwijskundige opleidingen „Rood staan" Sparen nu extra aantrekkelijk. goedkoper Voor nieuwe Voor Amro spaarders slechts Voor niet Amro spaarders Amro Bank De bank waar je wat aan hebt. De gulden en de werkloosheid Bejegening buitenlanders Een verborgen leven Tevreden ouderen Veel geld voor schilderij Piraten willen zendmachtiging Wat biedt de BEELDBUIS? ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dlosdax 1 december 1981 Nr. 23024 DEN HAAG, 30-11. De ongunstige vooruitzichten op de arbeidsmarkt leiden ertoe, dat veel jongeren de voorkeur geven aan een korte opleiding of aan het voortijdig verlaten van langere opleidingen. Er zijn goede gronden om aan te nemen dat in het bijzonder jongeren uit de minst bedeelde sociale klasse hun keuze in deze zin hebben gewijzigd. Advertentie Dit heeft prof. drs. D. Kallen gesteld in de inleiding op „Educatie en welzijn", een werkstuk ter voor bereiding van het rapport over het welzijnsbeleid, dat de wetenschappe lijke raad voor het regeringsbeleid volgend jaar uitbrengt het wordt sa mengesteld mede op verzoek van de Tweede Kamer. Prof. Kallen konkludeert onder meer dat de vertraagde groei van het onderwijs in Nederland en in andere geïndustrialiseerde landen niet al leen wordt veroorzaakt door de te ruggang van de geboortecijfers. Op vallend noemt hij het dat in sommige gevallen de ongunstige ekonomische situatie geleid heeft tot verminderde belangstelling voor voortgezet en ho ger onderwijs. Problemen Prof. dr. K. Koster analyseerde on derwijskundige ontwikkelingen in het kleuter-, lager en buitengewoon onderwijs in de periode van '70-'80. De op schoolniveau verwezenlijkte veranderingen zijn doorgaans min der ingrijpend dan de veranderings doelen die op beleidsniveau worden KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 73-jarige Oud- KLM-direkteur ir. P. B. uit Amster dam wordt ervan verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan ver duistering van in totaal 200.000 dol lar omstreeks de periode 1970-1972, in zijn funktie als KLM-direkteur. DEN HAAG. Amnesty Internatio nal begint dinsdag in 40 landen een internationale kampagne tegen het door regeringen laten verdwijnen van politieke tegenstanders. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond wil volgend jaar via de c.a.o.-onderhandelingen het investeringsloon van de grond zien te krijgen. LEEUWARDEN. Het wegrestau rant De Lauwers aan de E-10, tussen Burum en Visvliet, is maandag ochtend vroeg geheel uitgebrand. TERSCHELLING. B. en w. van Terschelling willen dat het militaire oefenterrein de Noordvaarder aan de westkant van het eiland verdwijnt. Het gemeentebestuur zegt. dit in een reaktieop het struktuurschema mili taire oefenterreinen. ROTTERDAM. De Rotterdamse werf RDM heeft in Zweden beslag la ten leggen op de bulkcarrier „Edera", omdat de Italiaanse eige naar de reparatierekening van het schip, groot iets meer dan drie mil joen gulden, niet heeft betaald. DEN HAAG. Staatssekretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat is ervan overtuigd dat het aantal ba nen bij de PTT van 104.000 op 110.000 gebracht kan worden. AMSTERDAM. Ford Nederland NV heeft in principe overeenstem ming bereikt met het Engelse bedrijf Sandbach Engineering Company voor de assemblage van de Ford Transcontinental, een zware vracht wagen. Deze werd tot voor kort ge bouwd in de Ford-vestiging Amster dam, die vorige week gesloten is. GRONINGEN. De Gasunie zal naar de rechter stappen als het gasbedrijf Zaanstreek-Waterland niet de verho ging van de gasprijs wil betalen. TIEL. Op de veiling Tiel zijn 500.000 kilo appels, die voor de door draai bestemd waren, verwerkt tot appelmoes en in de konservenin- dustrie terechtgekomen. WELY. De beheerder van café-res taurant „De Engel" in Wely (Dode- waard), de 38-jarige F. A. is dit week einde aangehouden door de politie. De man wordt ervan verdacht, dat hij tot twee keer toe brand heeft gesticht in het café-restaurant. ROTTERDAM. Personeel van het stukgoedbedrijf Müller Thomsen is maandagmorgen vroeg akkoord ge gaan met voorstellen van vakbonden en ondernemingsraad om de boycot van het vrachtschip Nediloyd-Rhone op te hewen en onderhandelingen met moedermaatschappij Internati- on Müller voort te zetten. geformuleerd. Hij vreest onder ande re dat de lees-, taal en Tekenvaardig heid aan het eind van het basisonder wijs negatief wordt beïnvloed. Bij verwacht problemen bij de de aan sluiting van het voortgezet onder wijs op het vernieuwde basisonde- wijs. De ongelijkheid van onderwijs kansen van leerlingen zou er door kunnen worden vergroot. UTRECHT. De anti-apartheidsbe weging Nederland heeft in samen werking met het Landelijk Energie komitoee (LEK), per telegram bij de Franse regering geprotesteerd tegen de manier waarop dat land naar hun mening meewerkt aan de opbouw van Zuid-Afrika tot volwaardige atoommacht. DEN HAAG. Het landelijk overleg van anti-atoomschuilkeldergroepen en vertegenwoordigers van het IKV en Kerk en Vrede willen van mi nister Van Thijn van binnenlandse zaken duidelijkheid hebben over het civiele verdedigingsbeleid van de re gering. SITTARD. De F.N.V. beoordeelt ie der kabinet op zijn daden. Dat geldt ook voor een kabinet met Den Uyl er in. Dat zei F.N.V.-federatie- bestuurder Cees Commandeur op de najaarsvergadering van het distrikt Limburg in Sittard. Niet alléén vanwege 1 lVz96 op alle Vaste Je hoge rente (liefst xioptijd Rekeningen), maar ook vanwege (±ze prachtig uitge voerde cassette en ri gband in donkerblauw AMSTERDAM, 30-11. Rood staan bij de banken wordt opnieuw goed koper. Als eerste heeft de ABN aan gekondigd, dat zij in verband met de daling van de geldmarktkringen de toeslag op de debetrente opnieuw met een half procent gaat verlagen tot één procent. De verlaging gaat op 1 december in. In de markt verwacht men dat de andere banken deze maat regel snel zullen volgen. met zilveren opdruk uit de Juliana-regeri gsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk slechts f 15,- na inlq Ontvangt u liever ei album te kopen, dar Om zo'n 170 munten in op te bergea i Amro spaarders van ten minste f 50,-. spaarpremie Lp.v. dit doen wij f 7,50 extra Het formaat van het muntenalbum is 28 cm bij 32 cm. bij uw inleg Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparea f 30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bij bent Toerisme (NWIT) en het Insituüt voor sociaal psychologisch onder zoek en marktanalyse. Opdrachtge vers waren behalve het minsterie van ekonomische zaken on de) meer de ANWB en het Nationaal ljureau voor Toerisme. BREDA, 28-11. De recessie begint een merkbare invloed uit te oefenen op het vakantiegedrag. In de maanden juni tot en met au gustus is 58 tot 59 procent van de Ne derlandse bevolking op (zomerva kantie gegaan, een percentage, dat gelijk is aan dat van de zomer 1980. In de voorgaande jaren was er steeds sprake van een groei in de vakantie participatie, vooral in de zomerperi ode. Maar het is wel mogelijk, dat er door de verbeterde vakantiesprei ding dit jaar meer mensen in de maand september met vakantie zijn geweest. Onderzoek Dit is één van de konklusies van een „omvangrijk" onderzoek naar vakantiegedrag en -besluitvorming, dat is ingesteld door het Nederlands Research Instituut voor Rekreatie en TEHERAN. In Ghaen Chahr in het noorden van Iran, Machahr in Koe- zestan en Hamadan zijn tien „sym- patthisanten van groepjes terro risten" ter dood gebracht. ^-NIEUVy DELHI. Een.zware expjo- sie in eep,. tempel van d.e^Sihk-ge- meenschap in de Indiase deelstaat Puniab heeft aan drie mensen het le ven gekost. BRUSSEL, 30-11. De waardever meerdering van de Nederlandse gul den ten opzichte van de Belgische frank (plus de waardevermeerdering van de D-mark) die dateren van 4 ok tober van dit jaar, hebben ervoor ge zorgd dat er nu in Nederland 10.000 werklozen meer zijn dan anders het geval zou zijn geweest en in België 2.000 werklozen minder. Dat zegt een analyse die het sekre- tariaat-generaal van de Benelux in Brussel heeft gemaakt. Dat sekre- tariaat-generaal heeft een studie ge maakt van de konjunktuur-ont- wikkeling in de drie Benelux-landen (België, Nederland en Luxemburg). De Zeeuwse afdeling van de Alge mene Vereniging voor Patiëntenbe langen, de A.V.P., wil streven naar een groter aantal ombudswerkers op dit terrein in Zeeland. De afdeling heeft het plan, om in totaal tot zes acht ombudswerkers verspreid over de provincie te ko men. Momenteel wordt dit werk ge daan vanuit Goes en Wemeldinge. Er wordt vooral gedacht aan een betere spreiding, omdat voor het om- budswerk in veel gevallen bekend heid met de plaatselijke situatie in de gezondheidszorg van belang is. De ombudswerkers van de patiëntenve reniging spelen een bemiddelende rol tussen de gezondheidszorg en de pa tiënt. Patiënten krijgen vaak moeilijk van op de vele regelingen in de ge zondheidszorg. Bovendien blijkt de patiënt in de praktijk nauwelijks op de hoogte van de rechten en plichten van bijvoorbeeld artsen en patiën ten. Opleiding Met het ombudswerk voor patiën ten werd vijf jaar ervaring opge daan. De nieuwe Zeeuwse ombuds werkers gaan in 1982 eerst een korte opleiding volgen. De start van een gespreid ombuds werk is afhankelijk van het aantal mensen dat zich hiervoor opgeeft. De korte opleiding biedt plaats aan meer belangstellenden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot L. Boekhoff, Wijn gaardstraat 32, Goes. BEVERWIJK, 30-11. Nederlanders en met name ook overheidiunktio- narissen bejegenen buiteilanders wel onheus en regelrecht discrimine rend. Met zo'n bejegening vjlt niet te leven. Diskriminatie, in al )aar vor men, moet aan de kaak worden gesteld en moet streng worden gestraft. Dit hebben buitenlander) uit een groot deel van Noord-Hollald staats sekretaris Van Leijenhorstvan bin nenlandse zaken (mindehedenbe- leid) in een open brief duilelijk ge maakt. Ze hebben hienrèe gerea geerd op het ontwerp vooj een min derheden nota van de regejing. Meer dan 300 buitenlanders h©ben zich over het ontwerp gebogen'en erover gediskussieerd. MANILLA. De wervel^orm Irma heeft op de Filippijnen aaji meer dan driehonderd mensenlevens geëist. Afgelopen dinsdag trok Irma over het eilandenrijk. De verbindingen met de rampgebieden wiren dagen lang verbroken, zodat {ias gisteren (maandag) in de hoofdsfad Manilla de balans kon worden opgemaakt. LONDEN, 30-11. Luc) Booth bleef ongetrouwd. Ze kwam lelden buiten haar huis. Toen ze op f8-jarige leef tijd overleed opende zUh de grot van Aladdin voor de buitenwereld. Lucy Booth's huis jrof men een kleine 1.000 paar schoeien aan, hon derden blikken levensmiddelen en zoveel sieraden en ziljer dat er vijf hutkoffers, zeven P, offers, twee kisten en vele tassen ven plastic mee gevuld konden wordei In de garage stond eéi auto uit 1930 die vrijwel niet was gebruikt. Perso neel van veilingmeester Phillips Son and Neal zochten zich n het huis een weggetje van 38 cm breed tussen sta pels boeken op de trappen. In de slaapkamer van Lucy Booth leek geen ledikant te staai, tot men ach ter een ander weggetji tussen stapels boeken een bed vond net een gedeel te waarop geen boekei lagen en waar zij de nacht doorbracht. Er lagen duizend&i kranten, een kleine 700 kledingstikken, meubels tot in alle hoeken en iaarop ook weer een deel van de in Utaal 25.000 boe ken. Phillips Son and Peal hebben vier veilingdagen moeten organiseren om Lucy Booths bezittingen te verko pen. DEN HAAG, 30-11. Bejaar- den zijn over het algemeen zeer tevreden mensen. Dat bete kent niet dat er niets te verbe teren valt. Ze vergelijken hun situatie veelal met diewaarin hun ouders als bejaarden heb ben verkeerd. Dit hield prof. dr. G. Braam maandag in Den Haag zijn ge hoor voot bij de presentatie van de studie Ouderen in Ne derland". Hij voegde er aan toe, dat vrijwel iedereen zich gelukkig voelt als hij wordt gepensio neerd. Niemand zat er eigen lijk mee. Volgens de hoogle raar kan niet iedere oudere meteen vorm geven aan de zin van zijn nieuwe bestaan, maar dat is wellicht ook een kwestie van geld. 7"AMSTERDAM, 30-11. Een schilde rij vair de 17e"eeuwsé schilder Abra ham van Beijeren heeft maandag op een veiling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam 210.000 gulden opgebracht. Het betreft een zoge naamd pronkstilleven van 108 bij 99 cm. De koper was een Londense han delaar. Twee stillevens van elk 20,5 bij 23,5 cm, geschilderd door Herman van Steenwijck, (1612-1655), gingen samen weg voor 68.000 gulden. ROTTERDAM, 27-11. Vijf Rotter damse tv-piraten overwegen op korte termijm gezamenlijk een zendmachti ging aan te vragen bij het ministerie van crm. Ze willen daartoe eerst een vereniging oprichten. Die moet ten minste 10.000 leden hebben alvorens een definitieve vergunning aange vraagd kan worden. Dit heeft woordvoerder L. van de Burg van de piratenzenders vrijdag meegedeeld na alfoop van een gesprek met de Rotterdamse wethouders Van der Pols (bedrijven) en Linthorst (inte graal bestuur). De piraten wilden van de gemeente gedaan krijgen dat de kabel niet lanegr „op slot" gaat na af loop van de normale tv-programma's. WOENSDAG 2 DECEMBER NED. I: Voor de kinderen worden weer allerlei filmpjes gedraaid zoals bij voorbeeld, Olifant Snuitje, die z'n slurf in andermans zaken steekt en dan een film van Rollo en Rolmops. Ook zijn Koning Arthur en ridder Lancelot van de partij. De rubriek Van gewest tot gewest wordt gevolgd door het tv spel van de hand van Gerard Kerkvliet, De brief getiteld. Het verhaal speelt zich af in het rustige uestingsplaatsje Schoonhoven, waar drie oudere heren heel gezapig in een restaurant dagelijks genieten van een kopje koffie en 's middags een borreltje nemen. Grote opschudding komt in hun rustig bestaan door de vestiging van een jongerencafé voor homosexuelen. Frie- drich Guilda speelt de pianosonate in S van Mozart in het programma Mozart voor de mensen. Ook wordt de filmru briek Cinevisie nog op het scherm ge bracht NED. II: De VOO brengt als eerste een aflevering van de serie Dynastie de tegen hanger van Dallas. Ook hier loopt niet alles op rolletjes. Ilona Visser en Jan de Vries presenteren de Info show, met aktualiteiten, informatie en amusement. In Mooi Nederland wordt vandaag de Biesbosch melicht. In de aflevering van Taxi wordt door Jim en zijn vrienden een gokje bij de paarderennen gedaan. Na de les van Teleac uit de kursus mana gement wordt de uitzending besloten. NED. I: lÖ.00 Schooltelevisie13.00 Nieuws voor doven; 14.45 Open school tijd; 15.30 Kinderbios; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke Partijen; 20.00 De brief; 20.45 Mozart voor cLe mensen; 21.00 Cinivisie; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Studio Sport; 22.40 Nieuws; 22.45 Nieuws voor doven. NED. II: 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Pubertijd; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stich ting Socutera; 2032 Dynastie; 21.15 Info show; 22.10 Mooi Nederland; 22.35 Taxi; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. DONDERDAG 3 DECEMBER NED. I: De medische rubriek van de A VRO Met de vinger aan de pols wordt de uitzending geopend. Dan een amuse mentsprogramma rond de Amerikaanse film. Dit keer staat FredAstaire centraal Maar vele artiesten zullen acte de pre sence geven zoals Charlton Heston, Audry Hepburn en Gene Kelly. De Tele- vizier special is geheel gewijd aan het Indië van voor de oorlog en om precies te zijn naar de tijd dat de Nederlandse regering de oorlog verklaarde aan de Japanse. In het maandelijkse onderwijs programma De schoolbank proberen de makers via muziek en voordrachten en gesprekken ideeën en informatie betrek- king hebbende op het onderwijs over te brengen.'. NED. II: De vaste KRO avond wordt geopend door de Muppet show waarin Gene Kelly te gast is. Dan een program ma rond Willem Bosman die leefde en werkte aan de Afrikaanse goud en sa- levenkust van 1687 tot 1701. In de tweede aflevering van De legende van Koning Arthur wordt overduidelijk dat koning Arthur niet bij iedereen bepaald geliefd is. Hij weet zich echter gesteund door zijn trouwe ridders. In De Sullivans gaan Tom en Bert samen een avondje op stap en Grace is daar bijzonder kwaad om. Aad van de Heuvel presenteert dan nog de Alles is anders show gevolgd door Bidden met de bijbel NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 10.30 Frysk Telebord; .11.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven 18.28 Teleac; 18.58Nieuws; 19.00 Vin ger aan de pols; 19.25 Fred Astaire; 21.05 Televizier Magazine; 21.37 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 De schoolbank; 22.45 Nieuws; 22.50 Nieuws voor doven. NED. II: 18.25 Paspoort18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 De Muppet show; 19.25 Willem Bos man; 20.00 Journaal; 20.27 Koning Arthur21.20 Brandpunt; 21.55 De Sul livans; 22.20 De alles is anders show; 23.20 Bidden met de bijbel; 23.45 Nieuws. 34 Ik verkeerde toen in een bepaald milieu. O, heel keurig, maar anders dan jij bent gewend. Dat ik op de maat- schappelijke ladder omhoog klom, door het buitenkansje te hebben met de dochter van de baas te kunnen trou wen, houdt niet automatisch in, dat ik nu mijn vroegere vrienden maar moet verloochenen. Dus ga ik er op gezette tijden heen." Gerda begrijpt, dat ze hem daar niet wegpraat Dus berust ze, al staat het haar nog altijd niet aan. Maar ze is minstens even dol op haarman als vóór haar huwelijk en als ze 's avonds in het donker in zijn armen ligt vergeet ze alles om zich heen en is enkel gelukkig, dat deze sterke man de hare is. De uitspraak in het proces tegen Bram de Vrieze en zijn medeplichtigen valt achteraf nog mee! Voor Bram twee jaar met aftrek. Dat betekent een klei ne vyftien maanden met een heel klein kansje, dat hij er nog wat van af krijgt door goed gedrag. Het had erger kun nen zijn. Joop weet Grada een hart onder de riem te steken. Het hotel gaat ook wat beter lopen, nu het geleidelijk aan zijn slechte naam kwijtraakt Het is vooral Grada dié zich uitslooft om het er netjes uit te laten zien en probeert zoveel mogelijk service te geven aan de gasten. Terwijl Joop weer naar zijn woning in Lichtum terugrijdt is hij achteraf tevreden, dat hij geld gestoken heeft in de zaak van Bram en Grada. Als het zo doorgaat, kan hij er in de naaste toekomst aan gaan verdiênea Iets, waarop hij eigenlijk helemaal niet heeft gerekend. In het tweedejaar van hun huwelijk raakt Gerda in verwachting. Nu het eenmaal zo ver is, vindt ze het een enorme sensatie. Vooral vader Van Vu ren is er bly om, want by junior is er nog altijd niets op komst en hij wil nu onderhand toch wel eens een paar kleinkinderen op zijn schoot hebben. Joop vertroetelt zijn vrouw zoveel als in zijn vermogen ligt Ook hij vindt het fijn en hoopt op een zoon: een stam houder, die hooit zal weten, dat zijn vader vroeger een bekende, beruchte inbreker was. Het geheim blijft geluk kig goed bewaard. De achterburen, waarmee het echt paar Steeman af en toe kontakt heeft, gaat verhuizen. De man is iets bij de PTT, een of andere organisatorische funktie en is bevorderd tot een hogere rang. Het gezin zal moeten verhuizen naar Den Haag omdat hij op het Direc toraat aan het werk zal gaan. Man en vrouw tegen de vijftig met twee bijna volwassen kinderen. Met wie men van het begin af aan goed overweg kon. Joop en Gerda zien de familie met lede ogen gaan. Hoewel je, als je persé niet wilt, niets met je achterburen te maken hebt, is het toch jammer, dat ze gaan, want je weet wel wat je gehad hebt, maar moet afwachten, wat er hierna in het huis zal komen. Het staat te koop en Joop is te weten gekomen, dat men er Door HENK VAN HEESWIJK rond een ton voor vraagt Een mooie prijs, maar het huis is ook wat groter dan het zijne en al is het enige jaren ouder, het is steeds pynlijk precies onderhouden, van binnen en van bui ten. Het is evenwel een vraag, of men er zo gauw een koper voor zal weten te vinden, want het geld begint schaars te worden; honderdduizend gulden is tenslotte een hele som. Het valt mee; binnen zes weken is er een papier geplakt over het bord, dat al die tijd in de tuin heeft gestaan: ver kocht Dus er zullen binnen afzienbare tijd nieuwe bewoners komen. Deze dienen zich al binnen enkele dagen aan: een groot gezin, dat arri veert in een slee van een auto, waarin acht a negen mensen kunnen zitten, maar er stappen er zeker twaalf uit twee volwassenen en de rest kinderen in diverse leeftijden. Als Joop die avond tegen zessen thuiskomt ziet hy in de Bredelaan een knots van een ver huiswagen staan. En terwijl ze zitten te eten horen ze gejoel en geschreeuw van jongens en meisjes, kennelijk af komstig aan de achterkant Na het eten loopt Joop naar buiten; ziet heen en weer geren van grotere en kleine kin deren. Tussen beide panden is een hegafscheiding. In wederzijds overleg werd indertijd besloten, dat men om beurten de haag zou knippen en kort houden. Om het uitzicht niet te belem meren. (wordt vervolgd) O 'A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5