De heer J. L. Braber treedt af als vice-voorzitter Financiële positie gemeente Brouwershaven is redelijk Volle manden bij Soedan- aktie ,,De Schakel" Groene Kruis Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Zierikzee in de zeiltijd Schepen van het Gravensteen door P. C. Gijsbers Begroting 1982 Bevestiging en intrede drs A. v. d. Ban 4 DREISCHOR, 28-11. Tijdens de trouwens goed bezoch te algemene ledenvergadering van de Vereniging het Groene Kruis Schouwen-Duiveland werd uitvoerig aan dacht besteed aan het afscheid van de heer J. L. Braber, die ruim tien jaar lang het vice-voorzitterschap heeft ge dragen. De voorzitter, de heer K. A. van Langeraad noemde in het kort enkele punten, die het „Groene Kruis-verleden" van de afscheidnemende betroffen. De heer Van Langeraad vertelde dat de heer Braber vlak na zijn komst in Dreischor in februari 1944 tot voorzitter van het Groene Kruis in Dreischor werd gebombardeerd, een unicum in die tijd. Want meestal was het de gewoonte dat huisartsen als adviseur aan het Groene Kruis waren verbonden. DREISCHOR Half varken verdwenen Uit slagerij C. J. T. v. V. uit Drei schor is het afgelopen weekeinde een half varken gestolen. De achterdeur werd geforceerd om binnen te ko men. De schade bedraagt 300,—. NOORDGOUWE Bijeenkomst N.B.v.P. In de jongste bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordgouwe e.o. stond het loodswezen centraal. De heer H. M. Pot te Vlissingen hield een lezing over dit onderwerp, voor (he laas) slechts weinig belangstellen den. Na een inleidend woord werd aan de hand van dia's en een film een duidelijk beeld geschetst van het loodswezen. De naar aanleiding hier van gestelde vragen en antwoorden kompleteerden de lezing. Dankwoorden en een attentie wa ren er voor de gastspreker. KERKWERVE Autowielen gestolen De auto van de fam. R. aan de Si- monskerkestraat te Kerkwerve is het afgelopen weekeinde opgetakeld. Twee wielen met banden zijn meege- OUWERKERK Acht teams voor S.V. „Ouwerkerk" In het verslag van de jaarlijkse uit voering van S.V. „Ouwerkerk" werd ten onrechte melding gemaakt van achttien in kompetitieverband spe lende sportteams. De Ouwerkerkse sportvereniging beschikt echter over acht teams in kompetitieverband spelend. Overi gens nog een aanzienlijk aantal voor een kleine dorpsgemeenschap. Zes teams bestaan uit jeugdleden, zodat voorzitter P. A. Remeeus vrijdag avond in zijn openingstoespraak konstateerde, dat de jeugd de senio ren ruimschoots overtreft in aantal. Na de ramp raakte hij betrokken bij de stichting van het wijkgebouw. „Wegens de moeilijkheden wat de fi nanciering betreft, is er een kommis sie ingesteld om de samenwerking op Schouwen-Duiveland tussen de ver schillende afdelingen van het Groene Kruis te bevorderen. U heeft er veel tijd aan besteed, maar het is helaas mislukt. Toch bleef de samenwer king bij u leven en in het begin van de jaren zestig gingen Dreischor, Noordgouwe en Kerkwerve samen", aldus de heer Van Langeraad. De heer Braber werd in 1971 lid van het dagelijks bestuur van de Vereniging Schouwen-Duiveland en trad gelijk in de funktie van vice-voorzitter. „En dat gebeurde op een wijze, die bij u past," stelde de voorzitter. Beginjaren De afscheidnemende vice-voorzit ter groef in zijn dankwoord in het verleden en vertelde de aanwezigen dat het kruiswerk op Schouwen-Dui veland heel eenvoudig is begonnen. Op 7 november 1916 werd een cause rie gehouden tot oprichting van het Groene Kruis in Dreischor. De vere niging Nut en Genoegen nam het ini tiatief tot deze oprichting. Pas na dertig jaar volgde aansluiting bij de Provinciale vereniging. Tegen die tijd woonde de heer Braber al in Dreischor. Er waren toen 270 leden, die allemaal een minimale kontribu- tie van 0,50 moesten leveren. De subsidie van de gemeente volgde pas een paar jaar later. „In 1918 werd er een vroedvrouw uit Noordgouwe aangetrokken en die moest de wijkverpleging er maar even bijdoen. Op een vergadering in 1931 kwamen 92 leden, een geweldige hoeveelheid, maar er viel dan ook iets te beluisteren. Er was herrie tussen de dokter en de wijkverpleegster. De wijkvereni- ging wilde de wijkverpleegster onts laan. Dat is niet doorgegaan, maar het geval heeft wel voor grote konsternatie gezorgd", aldus de heer Braber, die heel wat na h^eft moet^ja^ zoeken oin al deze geschiedkundige feiten op een rijt jet zetten. OOSTERLAND Lezing voor de Staatkundig Gereformeerde Partij Donderdagavond 3 december a.s. hoopt ds. J. Koster, predikant der Ger. Gemeente van Klaaswaal, een tijdrede uit te spreken voor de afde ling „Oosterland" van de Staatkun dig Gereformeerde Partij, in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk. Voor tijd: zie agenda. Oud papier Zaterdag 5 december a.s. hoopt het Uit handen van de voorzitter ont ving de heer Braber een aktetas en een dikke van Dale. Dia-serie Apotheker C. H. H. Verschuren was uitgenodigd om de leden iets te vertellen over omgang met ge neesmiddelen en dat gebeurde via een dia-serie, die overigens bijzonder weinig vragen bij de aanwezigen opriep. Bestuursverkiezing Uit het algemeen bestuur traden af: J. L. Braber, G. B. Heutink (vori ge week overleden), mevrouw Krij ger-Vrij (pl.verv.), J. de Jonge (pl.verv.), Th. Ganzeman, A. C. Dale bout (pl.verv.). Daarvoor in de plaats werden bij akklamatie gekozen, res- pektievelijk: J. A. Dorst, J. C. de Fei- ter, mevrouw T. Blom-van Nieuwen- huyzen, mevrouw A. van Waasdorp, L. Lodiers, mevrouw M. Hagesteijn- van.Nieu wenhuy zen Uit het jaarverslag bleek nog dat de verbouwing van het wijkgebouw te Zierikzee begin 1980 werd voltooid en dat het afgelopen jaar 64.000,— aan het onderhoud van de gebouwen werd uitgegeven. zendingscomité weer oud papier en vodden op te halen ten bate van het zendingswerk der Ger. Gemeenten. Omstreeks negen uur in de morgen gaat men van start en de ingezetenen worden beleefd verzocht de vodden en het papier zo mogelijk gebundeld op straat of trottoir gereed te leggen, hetgeen een vlotte afvoer bevorderd. Bij voorbaat dank hiervoor. Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand novem ber weer gekollekteerd ten bate van het werk van de Mbuma-zending door Mirjam Bakker, Connie de Bruine, Henriëtte IJzelenberg, Anja Meerman, Irma Pieper, Arianne Morks en Jannie Steenpoorte. De op brengst bedroeg 343,55, waarvoor een dankwoord aan de geefsters en gevers, verder aan de leiding en de jongedames-kollektanten wel op z'n plaats is. Rommelmarkt in dorpshuis Bijzonder goed geslaagd was de op brengst van de mini-rommelmarikt -.en alles wat ér'hij behoorde, zoals rad van avontuur, grabbelton, schiet tent, ballen-gooien enz. Verder was er een verloting van ongeveer twin tig taarten, speelgoed, gebruiksvoor werpen. Dit alles vond plaats in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk en werd georganiseerd door de plaatselijke Oranje-vereni ging. Om vier uur in de middag be gonnen de festiviteiten en ongeveer tien uur was het meeste verkocht of verloot. Zoals bekend is men van plan de festiviteiten te bekostigen van het Oranjefeest van het volgende jaar. Het bestuur van de Oranjevere niging dankt dan ook de burgerij zeer hartelijk voor hun bijdragen. Verder ook dankwoorden aan de mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" die vergezeld van de drumband, een muzikale mars door het dorp maakte wat de animo om naar de zaal te komen vergrootte. Men was over de gehele aktie zeer kontent. BRUINISSE Restaurant en motel in Bruse handen Dinsdagmiddag heeft de burge- meester van Capelle-Biezelinge met als officieel tintje het hijsen van de vlag, het restaurant „de Caisson" en motel „Biezelinge" heropend. Deze gekombineerde zaak is thans eigendom van J. Lagaay uit Bruinis- se en R. Fleuren, beide horecamen- sen, o.a. op Aquadelta. Op de druk bezochte receptie in de gemoderniseerde en volledig aan de eisen des tijds voldoende oaseplaats langs de provinciale weg sprak de burgervader van de moeilijke tijd waarin deze twee ondernemers hun zaak begonnen, maar hij twijfelde niet aan hun inzet en vakbekwaam heid. i De heer en mevrouw Lagaay blij ven in Bruihisse wonen. Nieuwe pui De hoge ramen van de voormalige huishoudschool waren voor de voor bijgangers geen uitnodiging om hier eens belangstellend naar binnen te kijken. En toch was dit de bedoeling nadat Duivelands Meubelhuis hier z'n showroom had ingericht. Sinds vorige week echter is de Poststraat een fraaie gevel rijker. Aannemersbedrijf C. Deurloo ver nieuwde de gehele voorpui, voorzien van grote, uitnodigende vensters, die Gerrie Bal's geëtaleerde meubelen volledig tot hun recht laten komen. Zeker eèn aanwinst voor het Bruse ondernemerschap. Ruilavond Philatelica De maandelijkse ruilavond van de I.V. Philatelica, afd. Bruinisse, zal i.v.m. de Sinterklaasdrukte en de la te novembèrruildag niet op de eerste woensdag plaats vinden, maar op woensdag 9 december. Het bestuur hoopt er een gezellige decemberavond van te maken met een verloting, veiling en voor de jeugd gratis zegels. Omdat ook de ja- nuariruilavond vervalt wordt een grote opkomst van de leden ver wacht. GOES Kringvergadering Nederlandse Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis, Kring Zeeland houdt zaterdag 12 de cember een kringvergadering in de Prins van Oranje te Góes om 10.00 uur. Op de agenda staat onder andere een lezing door Mr. J. J. van der Weel over „De voortzetting van enige me dische taken van de organistatie Be scherming Bevolking door het Ne derlandse Rode Kruis. Verder zal gesproken worden over de bloed bank. NIEUWERKERK, 30-11. Rond het middaguur, half één, maakte automobilist B. T. uit Preischor maandag met zijn Mercedes bestelwagen in de buurt van Nieuwerkerk een schuiver. T. trachtte nog de slippende wagen te korrigeren, maar het mocht niet baten. De wagen kwam bijna rechtop in de sloot terecht en raakte totaal vernield. T. is op eigen gelegenheid naar dokter V. d. Berg te Nieuwerkerk gegaan om zich te laten behandelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van de boekenplank ROTTERDAM. Ongeveer honderd mensen hebben bij het konsulaat van Urugay in Rotterdam gede monstreerd tegen de militaire dikta- tuur in dat land. Het liep allemaal prima. De bood schappen in de mandjes vonden grif aftrek en de mandjes bleven zeer goed gevuld, omdat de kopers vaak meer artikelén in het mandje terug legden dan ze eruit genomen hadden. Vandaar dat de deelnemers aan de aktie met uitstekend gevulde mand jes hun route afsloten. Er werd daar om besloten, de boodschappen die voor de Soedanaktie hadden opgele verd, ter beschikking te stellen voor het voedseltransport naar Polen. Zo sneed het mes aan twee kanten en kan de C.J.V. Renesse terugzien op een uitstekend geslaagde aktie ten bate van medemensen, die het zo veel slechter hebben dan zij zelf. RENESSE, 28-11. De opbrengst van de zaterdag gehouden aktie van de C.J.V. „De Schakel" te Renesse had een netto opbrengst van 615,41. De ze baten zijn bestemd voor de vluch telingenhulp van de Y.M.C.A. in Soe dan. De aktie had de vorm van een zoge naamde „mandjesaktie", wat in houdt dat men met mandjes gevuld met boodschappen langs de deuren gaat. De C.J.V.-ers, die voor deze ak tie werden omgevormd tot fleurige Zwarte Pieten, brachten zelf de arti kelen mee om de mandjes te vullen, zodat geen onkosten behoefden te worden gemaakt. Onder auspiciën van de „Slaven- kas" te Zierikzee (slaven hoeven niet meer door het stadsbestuur te wor den vrijgekocht en trekkers uit het fonds zijn er niet meer) verscheen het boekje: „Zierikzee in de zeiltijd Schepen van het Gravensteen", van de hand van P. C. Gijsbers. „Zierikzee in de zeiltijd" - laten we het voor de handzaamheid - even op deze verkorte titel houden, is ronduit een fantastisch boekje. Het is „opge hangen" aan de destijds in het Gra vensteen - deels reeds bekende, deels van onder kalklagen te voorschijn gekomen - inskripties, die gevange nen van diverse „soort" en uit ver schillende tijdperken in de wanden van hun onvrijwillige verblijfplaats hebben gekrast, met name de Duin kerker kapers, die hier gevangen hebben gezeten. Historisch raam De schrijver Gijsbers is er in geslaagd een ontdekkend historisch raam te schetsen, waarin de begrijpe lijkheid van oorzaak en omstandig heden goed gedokumenteerd uiteen worden gezet. Onverwachts feitelijk i^op deze wijze een fantastisch broki- je Zierikzeese historie aangedragen, waardoor het boekje van grote waar de moet worden genoemd. „Zierikzee in de zeiltijd" kreeg een redaktionele begeleiding van de heren J. C. van Beveren, W. H. Keikers, W. Schra- ver, H. Uil en J. Schot BWzn. Laatstgenoemde was de feitelijke ontdekker van de historische in skripties, die de „grafiti" van eeu wen geleden, in het Gravensteen heb ben achtergelaten. Kompleter beeld Na een eerste publikatie in het Zeeuws Tijdschrift, ligt thans een boekje op tafel dat een kompleter beeld schetst van de achtergrond, met - na die verhandeling - een ak sent op de scheepstypen, die ook hun - soms primitieve, soms exakte - visu alisering kregen in het goed gekon- serveerde hout van het Gravensteen. Fragmentarische samenvattingen van het boekje zijn mogelijk, maar het is - kort voor de feestdagen - een uitgerekende „aanrader", dit Zierik zeese werkje aan te schaffen, geen kommercieel trucje deze uitspraak, maar zinvol, want „Zierikzee in de zeiltijd" is een zeldzaam waardevol DEN HAAG. Minister Van Keme- nade van onderwijs en wetenschap pen zal het komend jaar voor 100 mil joen gulden bezuinigingen doorvoe ren. In het wetenschappelijk onder wijs, voornamelijk in het onderzoek. BROUWERSHAVEN, 1-12. De raadsleden van de ge meente Brouwershaven hebben vrijdag de begroting 1982 plus de aanbiedingsnota in ontvangst genomen. De financiële positie van deze gemeente is - zo blijkt uit de begroting - nog redelijk te noemen, maar in vergelijking met voorgaande jaren doemen er toch meer financiële problemen op. op Schouwen-Duiveland een gemid delde haalt van 60.000. „De burge meesters in deze regio zullen de mi nister van binnenlandse zaken zo spoedig mogelijk benaderen om tot een drastische verhoging over te gaan. In een tijd van grote werkloos heid (vooral de jeugd) is het onaan vaardbaar dat de politiebezetting op een zo laag pitje wordt gehouden", aldus de nota. ZIERIKZEE. De heer H. Röttger vati bouwbedrijf Prince overhandigt Ronald Seele uit Zierikzee de sleutel van één van twintig premie-A woningen in Poortambacht die vrijdag werden opgeleverd. Op de achtergrond: de wet houders L. J. van Gastel en P. de Rijke en makelaar J. Bij de Vaate die tevens bij deze gebeurtenis aanwezig waren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De bouw van de gymzaal in Zonne- maire en die van een dorpshuis in Noordgouwe zijn twee grote werken die financiële konsekwenties met zich meebrengen. Ook de decentrali satie met alle ontwikkelingen die daar een gevolg van zijn, als ook de toenemende werkloosheid geven een extra druk op de gemeentefinanciën. De begroting geeft een totaal aan inkomsten en uitgaven te zien van 16.330.404,54 met een post onvoor zien van 225.197,71. De kapitaals- dienst wijst aan uitgaven een bedrag aan van 28.204.484,28 en aan in komsten 26.869.880,45. Het ge raamd tekort per 31 december 1982 komt dan op 1.334.603,83. Wat het bevolkingsverloop betreft blijkt uit een tabel dat in de gemeen te Brouwershaven dit jaar (tot 1 ok tober) het inwonersaantal met vier is gedaald. Alleen het dorp Dreischor staat er goed voor met toename van het inwonersaantal met 15. In de overige dorpen is het inwonersaantal minder geworden of gelijk gebleven. Politie Burgemeester en wethouders uit ten verder in deze nota hun onvrede over de geringe omvang van de poli tiebezetting. De sterkte is afgestemd op een inwonersaantal van 3000, ter wijl jaarlijks het gemiddelde aantal Volksgezondheid Een financieel lichtpuntje is de goede ontwikkeling ten opzichte van de ziekenhuisvoorziening. De ge meentelijke bijdrage was enkele ja ren voorzien op 20,— per inwoner, maar thans kan deze post PM worden geraamd, omdat de kosten uit de re serve van voorgaande jaren kunnen worden betaald. Een meevaller dus. Verder is inmiddels bekend gewor den dat per 1 januari 1982 een tand artspraktijk in Brouwershaven wordt geopend. werkje. Het schetst een wereld, waarvan ook de historici op voor hand niet alles wisten. HERVORMDE GEMEENTE NIEUWERKERK NIEUWERKERK, 29-11. De Her vormde Gemeente van Nieuwerkerk heeft, na ruim anderhalf jaar, weer een eigen predikant. Zondag werd door de emeritus predikant te Nieu werkerk ds. M. G. Westerhof, drs. Alb. van den Ban uit Wijckel en Slo ten (Friesland) in het ambt be vestigd. De vakature was ontstaan doordat in april 1980 ds. W. J. Kolkert met emeritaat ging. Na vele beroepen te hebben uitgebracht is de gemeente nu weer voorzien. Als tekst koos de bevestiger woor den uit Johannes 1 vers 29b: „Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt". In een voorwoord me moreerde ds. Westerhof dat hij 30 no vember, twaalf jaar geleden afscheid nam als predikant van de gemeente Nieuwerkerk. Hij vond het een ge weldige gebeurtenis om op de eerste adventszondag de nieuwe predikant te mogen bevestigen. Na de preek werd gezongen: Ge zang 110 vers 1 en 4, waarna de be vestiging van drs. Van den Ban volg de. Na het ja-woord zong de gemeen te staande de predikant Psalm 134 vers 3 toe. In de namiddagdienst deed drs. Van den Ban zijn intrede. In een ge heel gevuld kerkgebouw waren te vens familieleden van de predikant aanwezig, als ook afgevaardigden uit praktisch alle hervormde gemeenten op Schouwen-Duiveland, en van de Gereformeerde Kerk van Nieuwer kerk. Aan deze intrededienst werd mede werking verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging „Eén Naam is onze Hope", o.l.v. mevr. Willy Bil. Ver schillende liederen werden in deze opwekkende dienst in wisselzang ge zongen door gemeente en koor. Tot tekst van zijn intredepreek koos ds. Van den Ban Openb. 5 5 en 7, met als thema „de verzegelde boekrol en het Lam". Na een opmerking over de doorgaans grote belangstelling, die uitgaat naar een nieuwe predikant en naar diens „programma", be paalde hij de gemeente bij de tijd van Johannes, even als de onze een tijd van veel vragen en onzekerheid. Be palende vraag voor Johannes was: „Wie zal de boekrol openen?" Het antwoord is: de Leeuw uit Juda, de wortel van David; het Lam staande als geslacht, dat heeft overwonnen". Anders dan de machten der aarde gaat Jezus een weg van liefde en ge nade en het teken van het kruis zal in de geschiedenis doorgaan; een ad ventsboodschap voor nu en straks en voor alles en allen, die de prediking zal bepalen. Het Lam is „de andere werkelijkheid", uitgaande in beteke nis boven de werkelijkheden en pro blemen van deze tijd. Na het dankgebed en de slotzang, sprak de praeses van de kerkeraad, de heer J. Wandel, de predikant en zijn gezin hartelijke welkomstwoor den toe. Hij dankte de konsulent ds. J. Plante voor het verrichte werk, ge durende de vakaturerijd, ook ande ren op deze feestelijke dag hierbij be trekkend. Bij de uitgang drukten de kerkgangers ds. en mevr. Van den Ban de hand ter verwelkoming. Na afloop van de dienst was er een bijeenkomst in „Ons Dorpshuis", waarop nog verschillende toespra ken werden gehouden. Ds. J. B. Assendorp sprak namens de klassis, en het I.P.C.; burge meester J. van Bommel namens de burgerlijke gemeente, drs. J. C. Er- brink namens de Gereformeerde Kerk en de heer Klokstra uit Helle- voetsluis voegde de nieuwe predi kant goede woorden toe herinnerend aan de tijd dat ds. Van den Ban in de klassis Brielle werkte. Namens de oecumenische Jongerengroep sprak vervolgens Jacquelien van de Hoek. Zij las het gedicht „Breng zonne schijn" voor. Tenslotte dankte ds. Van den Ban alle aanwezigen, in het bijzonder zijn bevestiger ds. Westerhof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4