Muzikaal onthaal voor Sinterklaas in koets Grafdelver C. B. v. d. Schelde nam vervroegd afscheid Gemeentehuis Duiveland moet worden uitgebreid Maandagmiddag in de trouwzaal Hij deed zijn werk met zorg en veel waardigheid99 De 11e extra dagprijs A. van der Sluis- van der Wekken Thema-avond kernbewapening in Vrouwencafé Zierikzee STREEKNIEUWS In Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD El Dinsdag l december 1981 Nr. 23024 ZIERIKZEE, 30-11. Een lawine van lovende woorden kwam maandagmiddag over het hoofd van de heer C. B. v. d. Schelde, tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis. Aanleiding hiertoe was het afscheid van Van der Schelde als eerste grafdelver, na een dienst verband van ruim 36 jaar, waarvan 31 als tuinman-graf delver bij de gemeente Zierikzee. ZIERIKZEE. De heer C. B. v. d. Schelde (l.) kreeg bij zijn afscheid van direk- teur gemeentewerken J. Louwerse (r.) een aanvulling voor de gereedschaps kist. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 1-12. Tussen de buien door kwam Sinterklaas zaterdag met zijn gevolg in een prachtig koetsje in Nieuwerkerk aan. Begeleid door de muziekve renigingen „Oefening en Uitspanning" en ,,Nu met Ho pe" onder leiding van de heer A. Radewalt maakte de vrolijke stoet een rondgang door het dorp. Advertentie (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door: Lange Nobelstraat 11 Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met'n Kadobon &a*s Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg K v K. nr 20/81 ZIERIKZEE, 1-12. „Wat gebeurt er na een kernaanval op Nederland en hoe kan er een einde komen aan de beangstigende wapenwedloop". Dit waren slechts enkele van de vele vragen die naar voren kwamen tijdens de thema avond van het Zierikzeese Vrouwencafé waar ongeveer vijfentwintig vrou wen aanwezig waren. Mevrouw Patricia Moot uit Scha- rendijke, van „Vrouwen voor Vrede", hield een inleiding over het- thema kernbewapening. Zij schetste de geschiedenis van de kernwapen wedloop vanaf de tweede wereldoor log en de situatie waarin we momen teel zijn beland. De diskussie die op deze inleiding volgde koncentreerde zich voornamelijk op de vraag hoe men een halt kan toeroepen aan deze wedloop. Atoomvrie Hierna bracht Neeltje Meermens verslag uit van de aktiviteiten van de groep „Schouwen-Duveland Atoom-vrie". Deze groep bestaat slechts twee maanden maar heeft al heel wat georganiseerd op Schou- wen-Duiveland. Zo werd o.a. bij alle gemeentebesturen gepleit voor een atoom-vrije gemeente. (Bij de ge meente Brouwershaven met sukses). de dames nog in Sint Nicolaas geloof-,, den maakrai'Öe lachspieren los. Na de pauze (met zoeken naar hartjes, dat prijzen opleverde aan de dames Bleijenberg en Hanse) werd er met de handen gewerkt. Met knippen en plakken ontstonden de meest fraaie zwarte Pieten. Maar ook aan Kerst werd aandacht geschonken: zelf ma ken van kerstboom-versieringen. Het geheel werd als een fijne, ont spannende avond ervaren. Voor meer informatie over „Vrou wen voor Vrede" kan men zich wen den tot Patricia Moot, Seharendijke. Botsing Op de hoek Poortdijkstraat-Zuid- wal zijn zaterdag om 11.50 uur twee auto's met elkaar in botsing geko men. Bestuurster H. E. A.-v. d. E. uit Brouwershaven verleende geen voor rang aan D. V. uit Seharendijke. Bei de auto's liepen materiële schade op. ANNA JACOBAPOLDER 30 jaar N.C.V.B. Op 21 november vierde de N.C.V.B. afdeling Anna Jacobapolder', haar'30- jarig jubileum. De presidente heette iedereen hartelijk welkom en opende de avond met gebed. Vervolgens gedichtjes en éeh ovefzidhf*V3hv,3iO"n jaar N.C.V.B. in de polder. Hierna was er tijdens het samen zijn een bijbelquiz en nadat er koffie was gedronken een woordquiz, met voor de winnende dames een leuke attentie. Na afloop werd gezamenlijk nog wat gedronken en sprak men de wens uit dat de N.C.V.B., afdeling Anna Jacobapolder, nog lang mag voortbestaan. De presidsente sloot deze feestavond met dankgebed. Met de stijlvolle trouwzaal als de cor voerde een lange rij sprekers het woord, die zonder uitzondering de grote verdiensten van Van der Schel de in allerlei toonaarden bezongen. Een passend afscheid, gesteund door een werkelijk overvolle zaal met familieleden, vrienden, kollega's en oud-medewerkers. Bur gemeester Th. H. de Meester zei zelfs nog nooit zo'n volle trouwzaal gezien te hebben. De burgemeester was trouwens de eerste die de loftrompet stak. Inha kend op het barre weer vónd de heer De ïvieester dat de jonge „VUT-er" een heel geschikte dag had uitgezocht om het werk neer te leggen. „Heel verstandig dat u niet gewacht hebt tot u 65 wordt: geniet nu maar een paar jaar extra, het is verdiend". Arbeidzaam leven Uiteraard werd uitvoerig het ver leden belicht. Achtereenvolgens pas seerden de revue: een arbeidzaam le ven dat begon in de landbouw, ijsver koop, aardappels rooien (in „het aan genomen") werken bij de nieuwe aanplant van de duinen bij Wester- schouwen, de oorlog (deportatie naar De PvdA-fraktie drong erop aan ook andere alternatieven te bezien. De SGP-fraktie was van mening, dat uitbreiding van het gemeentehuis ten behoeve van zittingsuren van de I.G.S.D. niet kan worden uitgesteld. De fraktie vroeg zich wel af of de con ciërgewoning e juiste oplossing voor het ruimteprobleem zou kunnen bie den. De CDA-fraktie dacht, dat verbou wen niet zo eenvoudig zal zijn, maar liet weten de kollegevoorstellen af te wachten. De WD-fraktie zag kon- krete voortellen tegemoet en was van mening dat uitstel van de te ver wachten uitbreiding niet kosten besparend, maar wel moeite- verwekkend zal zijn. Deeltijdarbeid Ten aanzien van een eventueel toe komstige uitbreiding van het ambtenaren-apparaat pleitte de heer C. J. Hillebrand (PvdA) voor deeltijdarbeid. Hij liet weten destijds bedenkingen te hebben ge had tegen de aanschaf van een office computer. De „beloften" die het kol lege in dit kader destijds aanvoerde (gemakkelijker verwerken van de personeelsadministratie, geen uit breiding van personeel en voor de raadsleden een kwartaaloverzicht van de inkomsten en uitgaven van de diverse posten) waren naar zijn me ning niet gerealiseerd. Hij wees der halve weer op de destijds aangevoer de alternatieven door de PvdA- fraktie. Duitsland) en tenslotte als hulpbode terecht gekomen bij de gemeente. Deze tijdelijke funktie werd verruild voor de dienst gemeentewerken, waar allerhande werkzaamheden werden uitgevoerd, van opperman bij de bestrating tot de reinigings dienst, gevolgd in 1949 door de aan stelling tuinman-grafdelver. Hierbij was Van der Schelde representatief voor zijn generatie: men moest aan pakken wat geboden werd. Na aanvankelijk wat moeite gehad te hebben met de nieuwe baan is Van der Schelde „veruifgéstegen boven de normale plichten van het werk", aldus de burgemeester. Piëteit „Iedereen die u onmoette bij het werk, de uitoefening van droeve plichten, heeft kunnen konstateren dat u dat werk deed met een grote verantwoordelijkheid, met veel pië teit, met veel waardigheid. Een mens met een warm, kloppend hart". De bij het afscheid behorend kado- onder-couvert werd door de heer De Meester overhandigd, met nog een geschenk: een ingelijste oude kaart Verder had de fraktie pieken in de posten „onderhoud ambtswoning" en „aanschaf nieuwe maaimachine" gekonstateerd. De uitgaven werden niet in twijfel getrokken, maar aan gedrongen werd op een jaarlijkse re servering door dergelijke posten. SGP en CDA-fraktie drongen aan op een zo spoedig mogelijke uitvoe ring van het rioleringsplan. De heer L. Meerman (SGP) noemde het ver heugend dat enkele werken in W.S.W.-verband konden worden uit gevoerd. Hij konstateerde verder, dat het bedrag voor herbestrating t.o.v. het vorig dienstjaar niet werd verhoogd. „Zal er nu geen achterstand kunnen ontstaan? Is er een meerjarenplan?", wilde de heer Meerman weten. Ver der drong hij aan op meer koördina- tie tussen de diverse nutsbedrijven voor het graven in de nieuwbouwwij ken. De CDA-fraktie achtte het van be lang op het gebied van automatise ring „bij" te blijven en stelde op dit gebied haar medewerking in het vooruitzicht voor elke zinnige maat regel. Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens (PvdA) was ook van me ning, dat het uitvoeren van enkele werken in W.S.W.-verband een goede zaak was geweest. Gezien de toene mende omvang van de werkzaamhe den voor de eigen dienst achtte de fraktie een uitbreiding van werken in W.S.W.-verband gerechtvaardigd. Ook de PvdA-fraktie was van me ning, dat de knelpunten in het riole- ringsnet dringend om een oplossing vragen. van Schouwen-Duiveland, vergezeld van de wens nog vele gezonde jaren. Watersnood Ook de direkteur van gemeente werken de heer J. Louwerse dook in het verleden, en kon aanvullend nog details vermelden. Bij al het moeilij ke werk was de watersnoodramp van '53 een heel donkere periode in het leven van Van der Schelde. Ruim tweehonder slachtoffers werden in een massagraf ter aarde besteld en later vanuit Zierikzee herbegraven in het eigen dorp. De heer Louwerse vond dat ook mevrouw Van der Schelde met ere vermeld diende te worden, omdat zij altijd bij de droeve zaken betrokken werd. De administratie vond in de beginjaren plaats bij de delver thuis „en iedereen weet hoe gastvrij je daar altijd werd ontvangen". Het afscheidskado was een pro bleem voor Louwerse, maar na wat verkenning bleek dat de gereed schapskist slechts één hamer bevatte en dringend aan aanvulling toe was, zeker nu er wat meer tijd voorhan den komt om het een en ander thuis te „klussen". Een groot pak werd dan ook overhandigd „om in bewe ging te blijven", zoals Louwerse het zei. Nieuwe aula Wie denkt dat Van der Schelde na het beëindigen van zijn werk ook de belangstelling daarvoor verliest, heeft het mis. De nu ex-grafdelver: „Heb ik morgen mooi de tijd om de nieuwe aula op de begraafplaats van Westerschouwen te gaan bekijken ZIERIKZEE Geslaagd diploma Reanimatie Bij het Rode Kruis te Zierikzee slaagden een groep yan dertien per sonen (waaronder enige leden van het Rode Kruis korps, E.H.B.O.'ers, en verpleegkundigen) voor het diplo ma Reanimatie (hartmassage en kunstmatige ademhaling). Het Rode Kruis organiseerde deze kursus en het examen werd; wegens afwezigheid van dokter Van Geer, af genomen door drs. J. W. F. Loubert. Na afloop verklaarde de examina tor tevreden te zijn over de resulta ten. De docenten: de heer Joh. Kloet en de heer M. J. den Haan feliciteer den de geslaagden en wezen met na druk op de saamhorigheid die in een groep van de kursus was ontstaan. Drs. J. W. F. Loubert: „Het is in de ze tijd van groot belang dat vele men sen elkaar in welke noodsituatie dan ook, bij kunnen staan en zelfs red den". Geslaagden De geslaagden zijn: Mevrouw Pad- mos-de Man, mevrouw Visser-van Oeveren, mevrouw Legemate-v. d. Sluis, mevrouw Dalebout-Boot, me vrouw Geleijnse, mevrouw Kik-Pat- temier, de heer v. d. Schelde, de heer Padmos, de heer Van Eyk, de heer Ter Riet, de heer Coomans, de heer Van Noord, de heer Dekker. De heer Dekker dankte namens het Rode Kruis en mevrouw Visser na mens de leerlingen. In januari start de volgende kursus Reanimatie. Aanrijding Op de kruising Grachtweg-Schuur- beque Boeijestraat vond afgelopen weekeinde een aanrijding plaats. S. W. uit Noordwelle reed over de Grachtweg richting ZWN-station en verleende geen voorrang aan A. d. J. uit Zierikzee, die uit de Schuurbeque Boeijestraat kwam. Beide voertui gen raakten aan de voorkanten be schadigd. Stropers gepakt In de nacht van zaterdag op zondag zijn stropers gepakt, die in de pol ders rond Zierikzee te werk waren gegaan. In samenwerking met de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duive land heeft de veldpolitie de daders gegrepen, allen inwoners uit Zierik zee. De hazen en geweren zijn in beslag genomen. Verkoop kwarttetten loopt uitstekend De verkoop van de Zierikzeese kwartetten ten bate van de kas van de voetbalvereniging Zierikzee loopt uitstekend. Al ruim de helft van de 2500 kwar tetten zijn verkocht, meerendeel door een huis-aan-huis-verkoop in Zierikzee. Voor het overige werden vaak telefonische bestellingen ge daan. Ook de dorpen op Schouwen-Dui veland worden in de aktie betrok ken, maar de inwoners daarvan kun nen uiteraard ook kontakt opnemen met de initiatiefnemers: J. C. Kouij zer, Paternosterstraat 2, tel. 4071 en H. G. Vermeulen, Zevenhuisstraat 4, tel. 5531. (Bestellingen kunnen wor den thuisbezorgd.) Kapper John Schults opnieuw kampioen Zondag 30 november vond in het Amsterdamse hotel Krasnopolsky het bekende Westertorentoernooi plaats. Aan dit kapkonkours werd met sukses door de Zierikzeese kap per John Schults deelgenomen. In de katagorie „dag-kapsel" be haalde hij met zijn Rotterdamse mo del Anita Jansé een tweede plaats. Bij het „knippen/föhnen" behaalde hij met zijn model Ellie Vrijland uit Delft een eerste plaats. De totaaltel ling bombardeerde hem tot winnaar van de Grand Prix van het Westerto rentoernooi, een fraaie trofee die on getwijfeld in de zaak te Zierikzee te zien zal zijn. Los van dit alles stond het „konkours d'elegance", een wedstrijd waarin het niet alleen gaat om het haar, maar ook om de kle ding, de make-up en de algehele pre sentatie door het model aan de jury. Voor zijn Hilversumse model Yvonne van der Laan had John niet alleen een fraai vlechtwerk ge creëerd, maar tevens een schitterend avondtoilet gemaakt. Haar vrije pre sentatie zorgde er mede voor, dat in deze kategorie een derde plaats werd behaald. Door deze resultaten toont John sterk te staan voor de komende wereldkampioenschappen in Parijs. RENESSE Opbrengst kollekte De onlangs gehouden kollekte ten bate van het zondagsschoolwerk in het bijzonder de kerstviering van zondagsschool „Mirjam" te Renesse had een opbrengst van 2248,60. SCHARENDIJKE Sinterklaasfeest De Belangenvereniging Mid denstand Seharendijke organiseert i.v.m. het Sinterklaasfeest verschil lende aktiviteiten. Op 5 december is er om 13.30 uur een rondgang van Sint Nicolaas door het dorp voorafgegaan door het mu ziekgezelschap „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire. Na af loop hiervan is er om 14.30 uur in de „Putmeet" te Seharendijke voor de kinderen een optreden van het pop pentheater „Al te klein" uit Zierik zee. Op 12 december wordt er een bingo-dansavond in de „Putmeet" gehouden. Aanvang 20.30 uur, toe gang gratis. BROUWERSHAVEN Nieuw brandweer- en alarmnummer Met ingang van heden, 1 december, moeten de inwoners van de gemeente Brouwershaven bij brandalarm ge bruik maken van het regionale alarmnummer 01184-14444. De alarmcentrale in Vlissingen, die dag en nacht is bemand, neemt de mel ding in ontvangst en zorgt ervoor dat het korps van Brouwershaven en/of Dreischor op stille wijze d.m.v. de zo genaamde piepers ge-alarmeerd wor den. Dit bericht is in de gemeente Brouwershaven huis aan huis ver spreid., N.B.v.P. in teken van Sint Nicolaas In het „Tonnemagazijn" hield de Nederlandse Bond van de Platte landsvrouwen een bijeenkomst in het teken van het naderende 5 decem- berfeers. De avond stond onder lei ding van de dames Boom en Van Vul pen. Jeugdherinneringen uit de tijd dat Eenmaal in het dorpshuis aangeko men sprak burgemeester J. van Bom mel de Sint goede woorden toe. Voor de kinderen volgde een aardige film. S ZOC Eén en ander werd voorbereid door de Verenigingsraad, een geslaagde geste dan de burgerij. Donderdag 3 december zal Sinter klaas 's ochtends om kwart over 9 een bezoekje brengen aan de peu terspeelzaal. In de middag zal hij de openbare kleuterschool bezoeken. Vrijdagmiddag 4 december zal de Sint met zijn pieten de openbare la gere school met zijn komst vereren. NIEUWERKERK. Sint Nicolaas maakte, gezeten in een prachtig rijtuig, zijn intrede te Nieuwerkerk. De oude baas is met zijn presentatie overal druk in de weer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Algemene Beschouwingen DUIVELAND, 26-11. De noodzakelijke uitbreiding van het gemeentehuis in Nieuwerkerk kwam vorige week aan de orde tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraadsvergadering van Duiveland. Het kolle ge wees in de aanbiedingsnota op de krappe behuizing en stelde voor de naastliggende conciërgewoning te benut ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3