Krijn Schoonaard is 25 jaar een precieze koster Een kleinigheid vergetei Terugblik op sportseizoen met duidelijke hoogtepunten Acht brandweermannen nu gediplomeerd instrukteur Woningen opgeleverd in Poortambacht VII Echte Burghenaar STREEKNIEUWS Uitvoering S.V. „Ouwerkerk" PiSI BURGH, 26-11. „Er zijn beroepen, beter gezegd bij baantjes, die niet zo erg in de belangstelling staan, om dat het werk er bij hoort, gewoon eenvoudig en netjes wordt gedaan en niemand ziet daar eigenlijk iets bijzon ders in. Op 1 december a.s. is het 25 jaar geleden dat Krijn Schoonaard (iedereen noemt hem Krijn) sollici teerde naar de openstaande funktie van koster der Ned. Hervormde Kerk te Burgh. Op 1 december 1956 werd zijn aanstelling schriftelijk vastgelegd en wel door de kerkeraadsleden Jhr. v. Citters en J. Dalebout. Dat gebeurden op de hoeve „Kraaijenstein". In verband met ziekte van mevrouw Schoonaard is de receptie voorlopig uitgesteld. Geboren en getogen in Burgh is Schoonaard. Een groot deel van zijn jeugd woonde hij op het „oude sluus- je" te Burghsluis, eerst in het huisje ,,'t Langschure" genaamd en later in de woning naast het vlasbedrijf „de Bonnefutte". Zijn grootvader Krijn en zijn vader Antonie bewerkten in die oude schuur vlas. Zijn jeugd was zorgelijk, omdat moeder heel vroeg overleed en hij zelf heeft hard moe ten werken bij zijn vader en grootva der. Opa Schoonaard was voorman van de groep arbeiders op de haven Burghsluis die in de herfst de bieten losten van de landbouwwagens en ze vervolgens met kruiwagens in de „peeschepen" stortten. Tijdens het middageten, als „ik nog met een aardappel in mijn keel zat", kwam opa Schoonaard al roepen: „Krijn wi bluufje". Het was hard werken voor deze jongeman. Oorlog In 1945, toen hij zelf in Duitsland moest werken, werd een naast de Bonnefutte staand Duits zoeklicht van de Wehrmacht opgeblazen en dat geschiedde zo hard dat het gehele be drijfje werd vernield. Na de oorlog begon Schoonaard als paardenknecht op diverse boerderij en o.a. in Brabers op Luchtenburg en op Molenberg. Broodbezorger Totdat een rugoperatie een einde maakte aan dit werk en hij, inmid dels getrouwd en in Burgh wonende 12 jaar als broodbezorger de kost ver diende bij bakkerij Van Dongen, „peterolie" verkocht voor A. Kloet en behulpzaam was bij visboer Duin houwer. Een hart-infarct maakte en kele jaren een einde aan al zijn ande re werk. Doch hij bleef koster. Al vanaf zijn 5e jaar bezocht hij elke zondag, lo pende van Burghsluis de kerk in Burgh (te beginnen bij dominee Boogerd) en hij zat naast de preekstoel, zodat hij na elke dienst een stijve nek had van het schuin naar boven kijken. De zondagsschool werd door hem bezocht en als jongeman werd hij voorzitter van Chr. Jonge Mannen Vereniging. Met 6 kinderen moest je wel in de ouderkommissie terecht komen en hij deed dat 20 jaar. Ook was hij sekretaris van de Landarbei- dersbond en tevens werd hij leider van de zondagsschool te Burgh. In 1956 viel hij af en toe al in als koster voor P. d. Engelsman en toen deze stopte werd hij op 1 december be noemd. Vroeg op Zondagmorgen's te half vijf uit bed om de kerkkachels aan te maken en. dan in de voormiddag de klok luiden- (toen de motor kapot was naar boven klauteren en met de hancLde zware klok heen en weer bewegen) en in de week de kerk schoon houden. En dat voor 200,— per jaar in die tijd! Groot tekort opgeheven ZIERIKZEE, 26-11. Na een opleiding in drie achtereenvolgende winters zijn acht bevelvoerdende brandweermannen op Schouwen-Duiveland geslaagd voor het rijksdiploma brandweer-instrukteur, waarmee aan een groot tekort op dit gebied een einde is gekomen. Tot nu toe waren er slechts twee van der gelijke instrukteurs op Schouwen-Duiveland, die bovendien ook nog moesten lesgeven op de Bevelanden en Walcheren, want ook daar komt men kennelijk instrukteurs te kort. De afsluiting van de studie werd een feestelijk gebeuren in de brand weerkazerne te Zierikzee, waarbij ook burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee aanwezig was. De di ploma's werden uitgereikt door de heer Guntenaars uit Gouda, de voor zitter van de Stichting Opleiding Ne derland van de Brandweer. Les van Jaap Quant Aardige bijkomstigheid is, dat de kursisten de eerste twee winters les kregen van Jaap Quant, de toenmali ge brandweerkommandant van Zie rikzee. Daarna werd zijn taak over genomen door de heer Van Loon, hoofdinstrukteur bij de inspektie Breda. Met dit rijksdiploma zijn de Schou- wen-Duivelandse brandweerlieden bevoegd door heel Nederland in- struktieles en voorlichting te geven, niet alleen aan de brandweer, maar ook in ziekenhuizen, gemeentehui zen, rusthuizen en dergelijke instel lingen. Eén deelnemer aan de kursus, de heer J. Jansen uit Renesse, onder- brand weerkommandant Wester- schouwen, sprong er bij de examens uit door het maximum aantal van 100 punten te behalen en dat is landelijk sinds 1968 niet meer voorgekomen. BURGHSLUIS Springtij Zaterdagmiddag was het springtij en dat wordt een paar dagen van te voren toch al en vooral in de storm- maanden, beter gekeken en ge luisterd naar het weerbericht. Dat zag er op papier vanaf vrijdag niet zo best uit. Winkracht 8 9 uit het noordwesten zou het water wel eens extra hoog tegen de dijken en duinen kunnen opjagen. De geslaagde bevelvoerders maak ten hun frekwente afwezigheid thuis goed door hun echtgenotes 's avonds een gezamenlijk dineetje in Mondra- gon aan te bieden De geslaagden De geslaagden zijn: J. Jansen, Re- nesse (onderkommandant Wester- schouwen), J. van Kraayenbrink en S. de Feiter beiden Renesse (bevel voerenden Westerschouwen), C. Dor- reman, Scharendijke (onderkom mandant), H. van Langeraad, Kerk- werve (kommandant), H. van Don gen, M. van der Schee en F. Fierens, allen Zierikzee (bevelvoerders). Gelukkig pakte het anders uit om dat dé wind bij kracht 6 bleef han gen. Het water kwam nauwelijks op de havenkade. Een, ook in andere streken van het ons land, bekend ge zegde luidt: „de storm zit niet in het water" en dat deed ook ditmaal op geld. Het bleef bij een winderige za terdag, doch geen extra hoog water. SEROOSKERKE Wie kaatstdie wint Zaterdagavond opende de dorpsge meenschap van Serooskerke e.o. het nieuwe seizoen met een ontspan ningsavond in het dorpshuis. Voorzitter, mevrouw P. A. Meijer opende de avond met een hartelijk welkom aan de vele aanwezigen. To neelvereniging „Op Drift" te Renes se nam de verdere avond voor haar rekening met de opvoering van het stuk „Wie kaatst die wint", van H. van Wijngaarden. De dol-komi- sche toestanden op het toneel zorg den voor een échte ontspannings avond, die bellond werd met een da verend applaus. Na dankwoorden van de voorzitter en het overhandi gen van een attentie werd de avond gesloten, waarna men nog geruime tijd in het dorpshuis bijeen bleef. Schoonaard is een zeer precies man en houdt alles wat de kerk betreft, bij. In die 25 jaar heeft hij in totaal 191.236 kerkgangers elke zondagmor gen „goede morgen" toegewenst. Een periode die om veel waarde ring vraagt en die een gelukwens meer dan verdiend heeft. BROUWERSHAVEN Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad van Brouwersha ven komt maandag 7 december in openbare vergadering bijeen voor onderzoek van de geloofsbrief en toe lating als raadslid van de heer C. van Sluis. St. Nicolaasfeest Donderdagmiddag 3 december zal St. Nicolaas de kleuters van ,,'t Schuitje" in Brouwershaven bezoe ken. De Sint wordt omstreeks half twee verwacht. ZONNEMAIRE Bond van Opzichzelfstaanden De Bond van Opzichzelfstaanden Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 4 december een dansavond in café Bommenede te Zonnemaire. De mu ziek tijdens deze avond zal verzorgd worden door een discjockey. Met le den, vrienen, familie en nieuwe le den, die kennis willen maken met de bond, hoopt men er een gezellige avond van te maken. Voor nadere inlichtingen kan men bellen naar: 01110-3679, 01112-455 en 01873-2187. KERKWERVE Sint Nicolaas-avond O.L.S. Vrijdagavond 4 december houdt de Openbare lagere school „Prinses Ire ne" uit Kerkwerve haar Sinterklaas avond in het Verenigingsgebouw. De ouderkommisie en het onder wijzend personeel nodigen iedereen uit om deze gezellige avond bij te wo nen. Het eerste gedeelte van de avond wordt verzorgd door de leer lingen. Deze zullen ook dit jaar weer iets heel leuks op de planken bren gen. Zij zullen liedjes zingen, een dansje doen en ook leuke sketsjes op voeren. Na de pauze komt natuurlijk Sinterklaas en Zwarte Piet waar de kinderen vol verwachting naar uit kijken. In de pauze wordt er een gro te verloting gehouden. Ieder die hier voor een prijsje beschikbaar wilt stellen kan dit afgeven bij de fam. Kouwenberg, Noordstraat 6 of op de Openbare lagere school. De avond begint om 19.00 uur. BRUINISSE Vissen wifde oesters staken Volgende week zal het vissen van wilde oesters op het Grevelingen- meer waarschijnlijk worden gestaakt, omdat het getal van 2,3 miljoen dat door de Visserij autori teiten als maximum werd gesteld voor 1981 dan is bereikt. Wel krijgen de vissers nog gelegen heid te vissen op de oesters, die zij eerder op eigen percelen hadden ge reedgezet en die zij al in eigendom hadden, eer het vissen op wilde oesters onder de huidige voorwaar den werd toegestaan. Veronica-schip wordt diskotheek Het Veronica zendschip ligt mo menteel in 't Zijpe en is gered van de slopershamer. Het piratenschip lag enkele weken bij slopersbedrijf v. d. Marei te Ouwerkerk en zou worden gesloopt. De naam van de nieuwe ko per is nog onbekend, maar wel is be kend gemaakt het dat schip naar Zoutkamp (Friesland) zal worden gesleept, waar het gebruikt zal wor den als diskotheek/restaurant. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Door een treinbotsing op het station van Zandvoort zijn zondagavond twee reizigsters en een machinist licht gewond geraakt en naar een ziekenhuis in de omgeving overgebracht. HILVERSUM. Staatssekretaris In eke Lambers-Hacquebard van volks gezondheid en milieuhygieëne streeft er naar zo spoedig mogelijk een heffing in te voeren op de lawaai- produktie van auto's. DEN HAAG. Het bouwberaad heeft in een brief aan alle gemeente besturen van Nederland aangedron gen op herziening van de gemeente lijke budgetten om zo absolute voor rang te kunnen geven aan investerin gen in bouwwerken. LEIDEN. De Rijksuniversiteit in Leiden heeft een blijvende herinne ring aan prof. mr. R. P. Cleveringa: een bronzen borstbeeld van de man die op 26 november 1940 een pro testrede hield tegen het ontslag van twee Joodse hoogleraren voor de be zetter. DEN HAAG. Staatssekretaris Lambers-Hacquebard van volksge zondheid en miliehygiëne heeft 48 miljoen gulden beschikbaar gesteld aan de provincies en aan het open baar lichaam Rijnmond voor onder zoek of sanering van in totaal 388 ge vallen van bodemverontreiniging. ZIERIKZEE. De foto van de kunstschilder, die - gezeten aan de Westhavendijk - het silhouet van de stad op het linnen vast legt. OUWERKERK, 27-11. „We kunnen terugzien op een druk en spannend sportjaar", liet de voorzitter P. A. Remeeus van S.V. „Ouwerkerk", vrijdagavond weten tijdens de jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis te Ouwer kerk. In het seizoen '80/'81 speelden achttien sportteams, waaronder zes jeugdteams, in kompetitieverband. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", filosofeerde de voorzitter en hij wees er in dit verband op, dat het kader handen vol werk heeft om de begeleiding van de jeugd goed te doen verlopen. Die jeugdbegeleiding ge schiedt altijd met veel plezier en en thousiasme. De voorzitter blikte vervolgens te rug op enkele hoogtepunten in het vorige zeizoen, zoals de wedstrijden om de Schouwen-Duiveland trofee, de elfde wandeltocht van S.V. Ouwerkerk en uiteraard de officiële opening van het gerenoveerde sportveld op 29 augustus jL Die feestelijke gebeurte nis werd omlijst met een zonnige sportdag. Grote teleurstelling die daarop volg de was echter de sluiting van het Ouwerkerkse sportveld wegens de slechte situatie van de grasmat Tijde lijke oplossingen werden gevonden door het seniorenvoetbalteam naar Nieuwerkerk te verwijzen, de jeugd teams op Oosterland te laten spelen, de handbal in de zaal onder te brengen en voor de allerkleinste sportbeoefe- naartjes een plaatsje in te ruimen op camping ,,'t Sluitgat". Daar de belangstelling voor de jaarlijkse wandeltocht wat tanende is, lanceerde voorzitter Remeeus in zijn openingswoord reeds een nieuw plan voor dit sportevenement Zijn gedachten gingen uit naar een avond wandeltocht gekombineerd met een concert op de tent van muziekvereni ging „Nieuw-Leven". ZIERIKZEE, 27-11. Vrijdagmorgen werden twintig premie-A woningen aan de Schouwenbank, Roggeplaat en Zeehondenplaat in Poortambacht opgeleverd. Binnen zeer korte tijd - 96 werkdagen - konden deze wonin gen door bouwbedrijf Prince B.V. te Haamstede worden gerealiseerd. UTRECHT. De Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde (N.M.T.) vindt het onjuist, als ziekenfondse via een artikel in de Ziekenfondswet „ingrijpende" in vloed gaan uitoefenen op de vestigin gen van tandartsen. DEN HAAG. Zeker 9000 vrouwelij ke demonstranten van „Vrouwen voor vrede" en de werkgroep Vrou wen tegen kernwapens hebben op het Haagse Binnenhof een betoging ge houden tegen de produktie en plaat sing van nieuwe kernwapens in Ne derland en in de rest van de wereld. Om aan het geheel een extra offi cieel tintje te geven werd aan een ko per van één van deze huizen, Ronald Seele uit Zierikzee, de sleutel overge dragen. In bijzijn van twee wethou ders van de gemeente Zierikzee, de heren L. J. van Gastel en P. de Rijke, werd de nieuwe eigenaar gelukge wenst met zijn aankoop en kreeg hij namens bouwbedrijf Prince een ro zenperk aangeboden. Deze woningen omvatten onder meer: hal, grote woonkamer met open keuken, 3 slaapkamers op de eerste verdieping en een grote slaap kamer met zolder op de tweede ver dieping. Tegen geluidsoverlast van de buren zijn alle scheidingsmuren dubbel, met een luchtspouw. De premie-A woningen worden verkocht voor f 132.300,—. GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft na de sluiting van het heroï- necentrum De Bunker op 9 november twintig aanhoudingen verricht. Na de officiële woorden van de voor zitter was het de beurt aan de leerlin gen van klas vijf en zes van de open bare lagere school ,,'t Stooije". Met duidelijk plezier speelden en zongen ze de musical „De Rëunie". Het stuk werd ingestudeerd door onderwijze res mejuffrouw M. de Bruin en hoofd onderwijzer de heerH. E. S. Snijders. Deze laatste moest tijdens de uitvoe ring wegens ziekte echter verstek la ten gaan. Zijn taak werd derhalve over genomen door de heer P. Vreeke. Heden en verleden „De Rëunie" was een vrolijk verhaal over 22 leerlingen van een lagere school, die him gedachten lieten gaan over hoe het zou zijn als ze elkaar na twintig jaar weer zouden zien tijdens een rëunie. Liedjes en teksten over het heden en verleden van deze leerlingen vormden de inhoud van de musical Een hartelijke applaus van het pu bliek en een attentie aangeboden door de voorzitter rondde dit jeugdoptre- den af. Tijdens de pauze werd op van- oudse wijze - met een langdurige num mertjes trekkerij - een verloting ge houden. Vervolgens werd het blijspel in twee bedrijven „Operatie-65-plus" opgevoerd. Dit korte toneelstuk van Max Andrea toonde Opa Tinus van Someren, die niet van plan was zich te laten onderwerpen aan bureau- kratie. „Als je het van anderen moet heb ben, komt het pas als onze kindskin deren met pensioen gaan", luidde zijn mening. Hij zette derhalve een plan op stapel om binnen zeer korte tijd een fijne bejaarden sociëteit gerealiseerd te krijgen. Zijn plan slaagde, maar voor het zover was, hadden zijn kleindoch ter en haar echtgenoot de gevolgen ervan aan de lijve ondervonden. Dekor Aparte vermelding verdient het goed verzorgde dekor, waar dé firma Joh. den Boer te Zierikzee en bloemis terij Van Dijke te Nieuwerkerk hun medewerking aan verleenden. De re gie van „Operatie-65-plus" was in han den van mevrouw T. Stoutjesdijk-Wil- brink, soufleur was mevrouw D. Hille- brand-Kuyper ën de grime werc| ver zorgd door de heer K Smit Zoals gebruikelijk werd de jaarlijkse uivoe ring van S.V. „Ouwerkerk" besloten met een gezellig bal na. 33 Behalve dan het feit dat Bram nog altijd in voorarrest zit en de zaak nog niet op de rol schijnt te staan, omdat de justitie hem nog niet rond heeft Pas in november, enkele dagen voor het Sin terklaasfeest wordt er een volle dag gewijd aan de zaak De Vrieze, inbegre pen de andere arrestanten. De is is niet mals: twee jaar en acht maanden tegen de hoofdverdachte, in casu Bram de Vrieze. Verder straffen, variërende van twee jaar tot vijf maanden voor de negen anderen. Uitspraak over veer tien dagen. Joop leest het 's avonds in de krant en rijdt dan na het eten even naar de stad om Grada te troosten. Want die is natuurlijk geschrokken van de hoge eis. Het zal zelfs te bezien zijn of er wat van af gaat, want het is een hele waslij st die men Bram ten laste legde. Enkel aan helingen tot een bedrag van ruim tweehonderdduizend gulden. Joop probeert Grada wat op te beu ren. „Over veertien dagen weetje het En vergeet niet, dat hij al acht maanden in voorarrest zit; dat gaat er ook af." „Blijft er nog altijd twee jaar over, Joop." „Ik weet het meid, maar daar is ook overheen te komea Wees blij, dat je hier een boterham hebt En niemand je meer lastig valt" De avondritten naar de stad maken Gerda geleidelijk aan achterdochtig. Ze wordt tenslotte zo nieuwsgierig, dat ze op een keer vraagt „Wat voer jij toch altijd in de stad uit? Er gaat geen week voorbij of je rijdt er 's avonds wel een keer heen. Wat heb je daar voor business?" Joop is een ogenblik van zijn stuk gebracht Maar weerlegt dan: „We had den afgesproken dat we in zekere zin een bepaalde vrijheid zouden behou den, nietwaar?" Ongeduldig haalt de vrouw haar schouders op. „Eigenlijk een onzinnig besluit, wat we indertijd overeen kwa men. Maar daarom hoeven we toch geen geheimen voor elkaar te hebben? Als ik een dag of middag of wanneer ook ergens heen ben geweest, zeg ik het altijd. Maar ik weet nooit, waar jij 's avonds soms uithangt" „Je weet, dat ik in de stad in de kost was. Ik heb er oude kennissen wonen en ik ga er er wel eens heen. Maak een babbeltje of we leggen een kaartje. Dat is voor mij ontspanning." Gerda houdt niet van kaarten. Trou wens de hele familie niet Junior is lid van een sociëteit in zijn dorp: één avond in de week. Er wordt gebiljart en gekegeld en natuurlijk speelt men er ook kaart Junior is enkel een verwoe de kegelaar. Thea gunt het hem. Zelf is ze lid van een vrouwenorganisatie en heeft op haar beurt eens in de veertien dagen een bijeenkomst te bezoeken. Maar Gerda, hoe ontwikkeld ze overi gens ook is, heeft nauwelijks hobby's. Nu er een tuin te verzorgen is, expe rimenteert ze met alle mogelijke bloe men en planten. En in huis heeft ze er ook staan, die verzorgd moeten wor- Door HENK VAN HEESWIJK den. Verder leest ze kranten en tijd schriften, maar spelletjes interesseren haar niet Behalve, dat ze niet kan kaar- ten kan ze evenmin dammen of scha- ken of wat voor ander gezelschapsspel dan ook. Misschien is ze een beetje verslaafd aan de teevee en overdag staat zo ongeveer onafgebroken Hil versum drie aan. Een zender, die Joop tot en met verfoeit, maar om wille van de vrede in huis er zijn mond over houdt „Het lijkt wel, of je op mij al een beetje uitgekeken bent" zegt ze ver stoord. Joop lacht enkeL „Op jou raak ik nooit uitgekeken, dat weet je. Maar ik heb misschien een ander soort ont spanning nodig dan jij. Overigens, ik weet wet wat jou mankeert in ons huwelijk Je moet nodig een kind heb ben om te verzorgen." De vrouw begint te blozen. „Dat dat heeft nog wel de tijd. We zijn nog geen jaar getrouwd." „Oké, we hebben afgesproken, dat we de beslissing aan jou zouden over laten, dus deze afspraak houd ik ook Ook die, waarin we elkaar in bepaald opzicht vrij laten." „Waarom neem je me dan nooit mee naar jouw kennissen?" Joop gaat er rustig bij zitten.,Dat zal ik jou eens haarfijn uitleggen, vrouw. Ik ben de firma Van Vuren begonnen als timmersmansknecht Misschien kim je je dat nog herinneren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4