PvdA-fraktie dringt aan op meer aandacht voor jeugd Sint te Burgh/Haamstede houdt het pp moderne geschenken Landbouwvergadering sprak over bedrijfsopvolging Radio „Atletico" (even) het zwijgen opgelegd Algemene Beschouwingen Duiveland Koncert „K E" en Kamerkoor STREEKNIEUWS „Suikergoed en marsepein De 10e extra dagprijs M. van den Ouden Vrijdagavond in „De Putmeet" ZÏERIKZFFSCflE NIEUWSBODE Maandag 30 november 1981 Nr. 23023 3 DUIVELAND, 26-11. „Opvoeden is niet alleen een taak van de ouders. Opvoeden is een taak van de hele sa menleving. Ook gemeentebesturen hebben hierin een verantwoordelijkheid". Dat was de mening van de PvdA-fraktie in de algemene beschouwingen tijdens de Duivelandse gemeenteraadsvergadering donderdaga vond. PvdA-woordvoerder mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens liet weten „niet bepaald ontroerd" te zijn over de argumenten van het kollege om trent de talrijke vernielingen die door de jeugd worden aangericht. Er zouden verwijten worden ge maakt naar de ouders, dat de opvoe ding er vaak maar bijhangt en vooral moeders zouden het moeten ontgel den, want zij zouden liever tenissen dan zich thuis bezighouden mpt het kroost. De PvdA-fraktie achtte vernielin gen in welke vorm dan ook, niet goed te praten, maar vond anderzijds dat het gemeentebestuur zich weinig ge legen laat liggen aan de zorg voor de jeugd. Zierikzee De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" liet zich zaterdagavond nadrukke lijk, misschien wel iets te nadrukke lijk horen met een koncert in de R.K.- kerk. Om meteen een karakteristiek te geven van „ons eigen" stedelijk orkest, was het een aimabel artistiek handvat, dat Edward Grieg was ge programmeerd. Twee elegische melo dieën. Elegisch staat voor weemoedig en hoewel de koninklijke harmonie, ze ker niet neerdrukkend bezig wilde zijn, met „Herzwunden" en „Letzter Frühïing", sloop die verfijnde gevoe ligheid, door een prachtig orchestra- tie, onontkoombaar het godshuis binnen. Goede keus dus van de vaste dirigent R. J. van Soest, die het - naar leeftijden zo gevarieerde >f ensemble; heel overtuigend in de hand had. Vóór- en nadeel van koncerteren in de gegeven ruimte bleek intussen de opvallend goede akkoestiek. Wie im mers in deze (lege) kerk in het litur gisch centrum een speld laat vallen, kan het achter in hét gebouw horen. Geen wonder dat „K en E" tijdens deze uitvoering wel wat kreeg te lij den, onder de onstuimigheid, die aan deze zo perfekte het gehoor betref fende ruimte inhaerent kan zijn. Vooral bij enkele marsen (Sousa) bleek zulks. In volle bezetting kwam het derhalve wat „hard over, maar niemand treft „schuld". Zo was het Intermezzo uit Mascagni's „Cavalle- rio ook aan de luide kant, maar wel voortreffelijk gespeeld. Uiteraard ontsnapten de houtbla zers aan deze geluidsproblematiek, bij de begeleiding van het Zierikzee- se Kamerkoor in Mozart's „Alma Dei Creatoris", een frekwent repertoir krijgend stuk, waarin instrumentale en vokale inbreng elkaar harmonisch ontmoetten. Lastiger lag dit bij twee werken van Hassler en Schütz, waar bij vooral het koper voor de voka- listen een zekere belemmering vorm de, het vermogen tot frasering, het koor eigen, te illustreren. „K. E." en Kamerkoor stonden bij de geza menlijk uitgevoerde werken o.l.v. Riet van den Dungen. De harmonie excelleerde nog met de Slavische mars van Tsjaikowski en als opener was gekozen de Athle tic Festival March van Prokofieff. Samenvattend intussen dit koncert: een gedurft experiment én door de ruimte (kerk) èn door de vermelde partiële samenwerking tussen har monie en koor. Dankbaar nam het aandachtig pu bliek kennis van het gebodene, met gul applaus blijk gevend van zijn ap preciatie. B.d.V. Beloofd gesprek In dit verband werd wederom aan gedrongen op de inwilliging van een eerder gedane belofte een gesprek te laten plaatsvinden tussen de gemeen teraad en de funktionaris van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land. Mevrouw Hoogendoorn wees er verder op, dat voorzieningen zoals speelplaatsen, uitwijkmogelijkhe den voor de jeugd bijvoorbeeld een crossbaan, er nog steeds niet zijn. De fraktie toonde zich tevreden over de sportvoorzieningen, maar brak nog wel een lans voor steun aan de realisatie van een kleedakkom- modatie voor de tennisvereniging. De SGP-fraktie toonde zich voor alsnog niet zeer enthousiast over het gekoördineerd bejaarden werk. Ge vreesd werd, dat het vrijwillig be- jaardenwerk in de gemeente Duive land daardoor in de knel zal komen. De heer Meerman stelde suggesties in het vooruitzicht betreffende het besteden van gelden rechtstreeks aan de bejaarden in Duiveland, buiten een gemeenschappelijke regeling om. Geringe belangstelling Ten aanzien van het SCZ merkte de SGP-fraktie op, dat deze post wel vervallen kan, gezien de onduidelijk heid en de geringe belangstelling van de bevolking voor de diverse aktivi- teiten. Anderzijds liet de fraktie weten positief te willen staan tegenover za ken van het SCZ, waar de SGP mede werking aan zou kunnen geven. Ten aanzien van de exploitaitie van de turnzaal te Oosterland vroeg de heer Meerman zich af, wat de oor zaak was van de stijging van de stookkosten en elektriciteit met ruim 91%. De WD-fraktie informeerde naar de financiële gevolgen van de inkor- rekte grasmat op het sportveld in Ouwerkerk. Verder werd gevraag naar de grasmat op de overigen vel den... VVD-woórdvoerdgj^ds,. _E. P. Kuin attendeerde op het gehorig zijn van het dorpshuis in Oosterland. Het mu ziekkorps ondervindt daar moeilijk heden mee bij de repetities. Hij infor meerde naar de mogelijkheden voor een goede klankruimte en gaf in overweging een stuk ekonomisch rendement van het dorpshuis in de kosten te betrekken. De WD vestig de verder de aandacht op de situatie in het dorpshuis te Ouwerkerk en drong erop aan, indien de mogelijk heid zich voordoet, een uitbreiding van deze akkommodatie te realise ren. De CDA-fraktie zei niet te kunnen begrijpen, dat de sportverenigingen ontevreden zouden zijn over de voor zieningen die tot nu toe zijn gereali seerd. Volkshuisvesting Bij het hoofdstuk volkshuisvesting toonde de PvdA-fraktie zich enigs zins terughoudend met betrekking tot nieuwe bestemmingsplannen, daar de grondprijs het bijna onmoge lijk maakt de huurwoningen goed koop te houden. Wel was de fraktie van mening, dat iedere kern - op klei ne schaal - een mogelijkheid moet hebben voor sociale woningbouw. In dit verband werden de grootste moei lijkheden voor de kern Oosterland gekonstateerd. Als tweede argument voor genoemde terughoudendheid voerde de PvdA de ±70 leegstaande woningen in Duiveland aan. Me vrouw Hoogendoorn vroeg of in som mige gevallen de leegstandswet van toepassing kon zijn. Kleine Kernen projekt Verder sprak ze de hoop uit, dat voor Sirjansland in het kader van het Kleine Kernen Projekt nu werkelijk wat zal gaan gebeuren. Ook verwees zij naar de aanpassingen van het Komplan Ouwerkerk, die ruimte voor sociale woningbouw moesten vrijmaken. Dit gaat echter zo lang duren, dat de fraktie zich afvroeg of andere maatregelen gehanteerd moe ten worden om uit de impasse te ko men. Betreffende het verstrekken van gemeentegaranties ging de bezorgd heid van de PvdA-fraktie niet alleen uit naar de gemeente, maar ook naar de betrokkenen. De fraktie was van mening, dat het gemeentebestuur initiatieven dient te ondernemen om er voor te zorgen, dat de leefomstandigheden van de bevolking gewaarborgd blijven. Aangedrongen werd op een diskussie in de raad over gemeentegaranties in de toekomst. Ook de WD-fraktie drong aan op inlichtingen betreffende de gemeen tegaranties. In dit kader werd ook gevraagd naar de toekomstverwach ting betreffende de huizenmarkt. Meer aandacht voor V.A.C. De WD-fraktie drong er verder op aan, dat de Vrouwenadvies Commis sie (V.A.C.) meer bij de woningbouw wordt betrokken. Ds. Kuin wees er op, dat de V.A.C. meer thuishoort on der het hoofdstuk Volkshuisvesting dan onder de paragraaf Kuituur en Rekreatie. Hij wees erop, dat het voor de V.A.C. zeer frusterend is om gehoord te worden, zonder dat er wordt geluisterd. „De inrichting van de woningen aan de Erling Steenstraat getuigen er niet van dat de taak van de huis vrouw korrekt onderkend is. Of het uitgebrachte advies is onjuist ge weest of het advies is voor kennisge ving aangenomen", aldus de VVD- woordvoerder. De SGP-fraktie hoopte eveneens dat de woningbouw in Sirjansland spoedig zal beginnen en dat voor de andere kernen de plannen voor socia le woningbouw uitgewerkt kunnen worden. Aangedrongen werd op het streven naar een wat eenvoudiger woontype met betaalbare huren. „Voor een gemakkelijker verdeling van de woningen is het gewenst, dat wordt onderzocht of bijv. maximaal tien woningen per kern financieel haalbaar is", aldus de heer Meerman. De SGP-fraktie liet weten samen- woningsvorm buitën de enige wetti-' ge vorm van samenleving, af te wij zen. - - - Tenslotte informeerde de heer Meerman naar de mogelijkheid grond in het bestemmingsplan Oosterland-Industrieterrein door middel van advertenties aan te bie den. Voorzichtig beleid De heer J. v. d. Maas (CDA) zei zich reeds te verheugen op de dag dat de eerste paal zal worden geslagen voor de tien woningen te Sirjansland. Ook de CDA-fraktie drong aan op een voorzichtig beleid met het oog op nieuwe bestemmingsplannen. Als mogelijkheid werden partiële uit breidingen genoemd, zoals bij de voormalige school in Oosterland. SCHO U WEN-D UIVEL AND Nieuwsbrief woonwagenbewoners In het jongste nummer van de nieuwsbrief van en voor woonwa genbewoners, een uitgave van de Stichting Woonwagen Midden- en Noord-Zeeland, wordt het autowrak- kenplan in voorbereiding onder de loupe genomen. De provincie Zeeland zal binnen af zienbare tijd ook met een plan moe ten komen inzake de verwijdering van autowrakken. De vraag, op wel ke wijze de doorstroming van wrak ken het beste gestimuleerd kan wor den, in volgens de stichting in Zee land nog niet uitputtend onderzocht. Selektief slopen zal de herge- HAAMSTEDE, 28-11. Suikergied en marsepein, eens de ware Sinterklaasgeschenken voor de kinderen, ziet men bijna niet meer. Elektronische spellen, zelfs al met computers wijzen erop dat ook de handel van Sinterklaas met de tijd is meegegaan. Burgh-Haamstede's winkel zijn wel voorzien met al die moderniteiten, en het doet wat nostalgisch aan wanneer men bij een warme bakker plotseling wat marsepeinbeestjes ziet. Sinterklaas intussen heeft het erg druk met de voorbereidingen voor het op handen zijnde feest op 5 december. De Middenstandsvereniging Burgh- Haamstede heeft het Sinterklaaspro gramma vooral aangepast voor de kin deren. De eerste zaterdag heet een overvolle rekreatiezaal kleuters van de Geref kerk genoten van het fclows- dua Appie en Flappie en niet te ver geten een poppenkastvoorstelling en daarbij werden de kinderen nog eens getrakteerd ook. Afgelopen zaterdag waren de kin deren van 8-12 jaar aan de beurt en zij mochten, ook in de Gere£ kerk, een filmvoorstelling bijwonen. Een 130 be langstellenden waren aanwezig en zij hebben genoten van de film De jongen die geel werd met een paar kleinere films in het voorprogramma. Ook hun viel na afloop een traktatie ten deel. Vrijdagavond werd de eerste prij- bruiksmogelijkheden doen toene men. Kenmerkend noemt de Stich ting het dat in Zeeland een hoog per centage woonwagenbewoners werk zaam is in de autosloperij. Verder in de nieuwsbrief: sport, tips voor energie besparen in de wa gens, lessen en klubs en de rubriek „De vrije mening", waarin J. M. van Kouteren zijn ongenoegen uit over het door de gemeente gevoerd beleid t.a.v. woonwagenbewoners. ZIERIKZEE Vergadering Welzijnsadvieskommissie Maandagavond 7 december wordt in de raadzaal van het stadhuis een openbare vergadering gehouden van de welzijnsadvieskommissie. De agenda vermeldt o.m. de bespreking van het koncept- voorwoord welzijnsplan, een brief inzake een eventuele aanvulling op het welzijnsplan, de vaststelling van koncept-voorontwerpen wel zijnsplan, -programma en subsidie verordening sociaal-kultureel werk. Verder zal de datum voor de hoorzit ting betreffende het welzijnsplan, - programma worden vastgesteld. Voor tijd: zie agenda. Vergadering Stichting Jeugd Donderdag 10 december houdt de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land een openbare bestuursvergade ring in de Zeeuwse Herberghe. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal een themabespreking plaatsvinden over het onderwerp: „Kategorale aandacht voor jeugd en jongeren op lokaal (beleids-)niveau. WESTERSCHOUWEN Bezichting aula Het gemeentebestuur van Wester- schouwen stelt belangstellenden in de gelegenheid de onlangs voltooide aula op de nieuwe begraafplaats te bezichtigen. Men is welkom op dins dag 1 december a.s. Door gemeente- funktionarissen zal ter plaatse het een en ander worden uitgelegd. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Kind aangereden De 7-jarige J. C. K. uit Nieuwer- kerk stak vrijdag te 16.40 uur plotse- (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door: Calandweg 26 Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met'n Kadobon 4Fa-> jfk*. Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg K v.K. nr 20/81 Voorheen Radio Holiday ZIERIKZEE, 29-11. Zondagmiddag omstreeks half vier werd piratenzen der Radio „Atletico" in Zierikzee uit de lucht genomen door politien en Radio Controle Dienst (R.C.D.). De zender en de band van „Atleti co" werden in beslag genomen. Te ling de de UNA-straat over en werd daarbij gegrepen door de auto van de J. d. B. uit Oosterland. De kleine werd met vermoedelijk inwendige kneuzingen naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee ver voerd. gen disc-jockey A. W. werd proces verbaal opgemaakt. Radio „Atletico" wat tot nu toe te beluiste ren op de FM 103 MHZ. Lange tijd droeg deze zenderpiraat de naam „Radio Holiday", maar onlangs besloot men een nieuwe naam te gaan voeren. Weer in de lucht De disc-jockey liet weten, dat de in val van zondagmiddag niet het einde betekent van Radio „Atletico". Vrij dagochtend hoopt men weer in de lucht te komen met een 40 Watt zender, die door medewerking van de trouwe luisteraars van deze radiopi raat kon worden aangeschaft. SCHARENDIJKE, 28-11. Vrijdagavond hielden de le den van de C.B.T.B., de C.P.B. en de C.P.J. zich in de Putmeet bezig met het onderwerp: bedrijfsovername. Een onderwerp, dat de volle belangstelling had, getuige de grote opkomst: de Putmeet bleek bijna te klein. zentrekking van de ingeleverde kaar ten gehouden en daar werd door wet houder V. d. Aarsen een twintal geld prijzen bekend gemaakt. De hoofdwin naar kreeg f 250,-. Daar volgden nog eens 50 taarten op en die zullen hun weg wel vinden naar de gelukkigen die uit de kaartenberg werden getrokken. Wethouder V. d. Aarsen was zater dag (zoals was aangekondigd) verhin derd en daarom werd vrijdagavond de eerste trekking al verricht Volgens de Middenstandsbestuur loopt de aktie zeer goed, hoewel er deze week nog een groot aantal kaarten moeten bin nenkomen om gelijke tred te houden met vorig jaar. De laatste trekking met de begeerde f 1000,- volgt dan op zater dag 12 december des middags in hotel Bom. De heer P. S. Marinussen, direk- teur Accountantskantoor „Zuid- West", de heer mr. W. H. Klaassen, notaris te Zierikzee en de heer W. de Wolf, sociaal-ekonomisch voorlichter van de C.B.T.B., vormden tesamen een forum onder leiding van Marga de Jong. Om de te bespreken problematiek nu eens anders te benaderen dan ge bruikelijk, wat gekozen voor een rol lenspel. Zes vrijwilligers bespraken aan de hand van gegevens over een fiktief bedrijf (het gezing Bons, met 25 ha groijd) de vragen die bij be drijfsovername rijzen, of kunnen rij zen. Erfrechterlijke problemen De vragen die het spel opriep kwa men eerst aarzelend uit de zaal, maar weldra kreeg het forum voldoende tegenspel. Mr. Klaassen legde het erfrechterlijke probleem uit en kwam tot het advies een testament te laten maken. In geval er een zoon op het bedrijf meewerkt (dat aan de or de was) kan deze moeilijkheden krij gen met de opvolging, zeker als er meer kinderen zijn, die ook be langstelling hebben of krijgen voor het bedrijf. De heer Marinussen stelde, dat de keuze van opvolging reeds vroegtij dig vastgelegd dient te worden. Voorlichter Wolf vond, dat kinderen met elkaar in goede verhoudingen moeten leven, dat lost al veel op. Ook moet volgens Wolf een thuis werkende zoon zakelijk worden be naderd en niet met een zakcentje worden afgescheept, „dat wekt ver wachtingen bij overname". De zaal merkt op, dat in dergelijke gevallen ook een testament geen uitkomst biedt, want elk kind (vier op „ons" bedrijf) heeft gelijke rechten en moet een gelijk deel van het bedrijf krij gen. Mr. Klaassen was het hier ge deeltelijk mee eens, maar beter iets regelen dan niets regelen vond hij. Levensvatbaar? Een ander opmerkelijk feit, door de heer Wolf gesignaleerd is: steeds meer jongeren (tweede) zonen keren terug op het bedrijf van vader, na aanvankelijk elders gewerkt te heb ben. „Als dit gebeurt, (een tweede zoon op het bedrijf) en er is niets ge regeld, dan ontstaan de problemen: is het bedrijf levensvatbaar en voor hoeveel personen werk zit erin? is de eerste vraag die men zich dan moet stellen", volgens Wolf. De vraag: wanneer is een bedrijf le vensvatbaar, werd door de C.B.T.B.- voorlichter niet naar tevredenheid beantwoord, namelijk zo: dat hangt volledig af welke eisen je stelt. Marinussen interpreteerde deze stelling zo: „Eerst vragen aan moe ders waar ze van rond kan komen, en dan tegen vader zeggen: dat moet je maken". Een omgekeerde wereld volgens Marinussen. Boeren-VUT Uiteindelijk kwam men tot de kon- klusie dat het onderhavige bedrijf best wel mogelij kheiden had voor twee inkomens (vader en oudste zoon) voor de tweede zoon was er geen emplooi. Slotvraag: waarom is er voor boeren geen VUT-regeling? Een vraag die onbeantwoord bleef. Grote opkomst De avond werd geopend door de voorzitter van de C.B.T.B. afdeling Schouwen, de heer R. J. v. d. Wek ken, met het lezen van Psalm 65: Danklied voor Gods rijke zegen, en gebed. De voorzitter was bijzonder verheugd over de grote opkomst en ging vervolgens nader in op de speci fieke problemen in de agrarische sek- tor. Vooral wat het weer betreft heb ben de boeren geen gemakkelijk jaar achter de rug: de droge zomer on derstreepte nog eens het verlangen naar zoet Grevelingenwater, maar in oktober was er beslist geen gebrek aan zoet (hemel)water. Maar gelukkig is alles toch nog re delijk goed geborgen. Het voorstel van de E.G. om de graanprijzen tegen 1988 te brengen op het Amerikaanse peil (komt neer op een verlaging van 20%) kon geen genade vinden in de ogen van V. d. Wekken. „Wij vinden deze voorstellen slecht, omdat er al leen gekeken wordt naar de hoeveel heid granen en niet naar de inko menspositie van de producent". Goed nest Ook de ekstra heffing boven de 15.000 kg melk is voor Nederland on aanvaardbaar, volgens V. d. Wek ken. „Gelukkig heeft minister De Koning gezegd dat hij zich daartegen zal verzetten. Hopelijk doet hij dat ook met andere voorstellen, zodat hij laat zien dat hij uit een goed nest komt". Ondanks het sombere beeld dat de voorzitter schetste, was hij toch van mening, dat een gezond bedrijf nog een toekomst heeft, „al zitten er aan de opvolging wel veel haken en ogen". „De grondprijs is daarbij een van de moeilijkste punten. Bijna beschaamd De grondprijs is daarbij een van de moeilijkste punten. De prijs op de vrije makrt is wel gedaald, maar die van het verpacht objekt daalt niet mee. Dat zal ook niet gebeuren, zo lang er lagere overheden zijn, die proberen door middel van dreige menten een prijs te bedingen, die ver boven de taxatiewaarde ligt. Je bent bijna beschaamd in een gemeente te wonen, die daadwerkelijk probeert de grondprijs nog verder omhoog te stuwen. Wij hebben onze leden dan ook geadviseerd kalm te blijven en alleen op wettelijke bais zaken te doen" al dus het slotwoord van voorzitter R. J. v. d. Wekken. Na de forum-dis- kussie sloot de heer Marinussen (het was al laat) de avond, die in alle op zichten geslaagd te noemen is. SCHARENDIJKE. Het rollenspel over bedrijfsopvolging wer'd'in „De Put meet" gespeeld door (v.r.n.i): Helma Schenkerveld, Leo Hanse, mevrouw Op 't Hof-de Rijkede heer v. d. Berge, Jaap de Boer en Gerda Mol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3