Prof. dr. R. Vuyk opende nieuwe school R.S.G. ,,Prof. Zeeman" Zending goederen van Schouwen- Duiveland veilig in Polen PAAUWE pn DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebeuren aan Hatfieldpark Na reis met pech Fatale ontploffing in Damascus Allen stapt „even" op PAAUWE B.V. WA> ffih P BI LT U(Cf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 november 1981 138ste jaargang Nr. 23023 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Instrukteursdiploma voor brandweerlieden Z1ERÏKZEE, 27-11. In superlatieven, die toch geen ele ment van overdrijving in zich hadden, hebben vrijdag vele sprekers, bij gelegenheid van de officiële opening - het nieuwe schoolgebouw van de R.S.G. „Prof. Zeeman" geprezen. De openingshandeling werd verricht en de ge legenheidsrede uitgesproken door de emerita hooglerar in de ontwikkelingsspychologie aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam, prof. dr. R. Vuyk. De nieuwe school, die een lange voorbereidingsgeschiedenis heeft gekend, verrees aan het Hatfieldpark (2), een nieuwe naam in de nieuwe wijk „Poort ambacht", waar - zo lang geleden alweer - de architektuur in velerlei vormen het agrarisch imago ging verdringen. die elkaar onderling assisteren, bij elkaar nieuwigheden, die mensen uit vorige opleidingsperiodes niet heb ben meegemaakt en die antwoord ge ven op de saillante vraag: ,,hoe kun je anders in een klaslokaal werken?" Introduktie van de studieleider is daarbij een punt, een funktie meestal waargenomen door de betreffende le raar. Aan de onderwijstechnische uit eenzetting was een door de professor in gang gezette dia-,,happening" vooraf gegaan, waardoor per tv beel den doorkwamen van de vroegere scholen en hun situering en uiteraard de nieuwe school, die op dat moment echt officieel onder de hoede was ge komen van de rector drs. P. Vis, de -man.-die ongelofelijk veel werk heeft verzet, vanaf het moment in 1969 dat zijn eerste brief naar het departe ment uitging voor een nieuwe school en de realisering van dit boeiend brok eigentijdse bouw. Die overdracht bestond uit een drieluik van door te geven verant woordelijkheden, waardoormen ook zou kunnen spreken van een „door geefluik", maar beeldspraak heeft grenzen. Overdrachten De direkteur-generaal van de Rijksgebouwendienst ir. M. J. L. Lo- schacoff, „speelde de school in han den" van dr. P. J. Gathier, direkteur- generaal van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, die op zijn beurt de school overdroeg aan drs. Vis, waarbij duidelijk werd dat vrijdag met de „regels" niet in het minst de hand werd gelicht. Prof. Zeeman Ir. Loschakoff gewaagde van de nieuwe opzet, die ontwikkeld is voor bouwprocessen, die talrijke facetten hebben, als: begeleiding en een opti male verhouding met deskundigen om tot de vereiste technische kwali teit te komen, binnen het raam van de financiële middelen. Uitgegaan wordt van een basisprogramma en een belangrijk aandeel in het voorbe reidend werk heeft een z.g.n. pro- jektgroep, die streeft naar een open uitwisseling van informatie. De direkteur-generaal stond wat uitvoerig stil bij de figuur van prof. Zeeman, ooit leerling van de toenma lige R.H.B.S. en zijn lichttheorie, waarmee hij in 1902 - samen met Lo- renz - de Nobelprijs won. Iets van Zeeman's werk is symbo lisch gevisiualiseerd in de z.g.n. „vi de", met een kunstwerk „dat zich Prof. dr. R. Vyk tijdens haar rede bij de opening van de nieuwe school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De hoogleraar viel de eer te beurt te Zierikzee als „eerste dame" onder talrijke genodigden, de school te ope nen in verband met haar profossora- le bemoeiingen destijds met de z.g.n. studielessen, die door haar werden ge-entameerd, praktisch verwerkt in didaktische cahiers en op de Zierik- zeese school werden geïntroduceerd en zelfs - door "het docentenkorps - niet allen werden gebruikt, maar verdet in praktisch bruikbare zin werden aangevuld. Verschillende facetten Prof. Vuyk sprak zelf uitvoerig over de verschillende facetten van deze onderwijskundige methodische aanpak, die - na vijftien jaar - nog al tijd nuttig en bruikbaar blijkt. Bij de introduktie van deze studie lessen ging en gaat het om: het leren werken aan een opgave, het leren oplossen van problemen door zelfstandig nadenken en het (door de docenten) beoefenen van andere vor men van klassikaal onderwijs in de gebruikelijke zin des woords. Belangrijk daarbij zijn de z.g.n, in- terakties, die impliciet een andere ruimtelijke opstelling van de leraar inhouden in de klas en dus niet meer vanzelfsprekend frontaal tegenover de leerlingen. Vragen Mevrouw Vuyk voelde zich profes sioneel duidelijk weer als een vis in het water, door de moderne metho dieken, in samenhang met de ruimte lijke mogelijkheden in de school, uit te diepen, waarbij vragen aan de or de kwamen als: „moet de docent op een verhoging staan of niet?" en ver der groepjes vorming van leerlingen, gesteund weet binnen het bestaande spel van lijnen, vlakken en kleuren; een kulminatie van bewegende kleurvakken, waardoor de primaire kleuren veranderen". Advies Dr. Cathier zag het eindresultaat - de nieuwe school - als een zaak, mede gedragen door drs. Vis en vele ande ren die hebben geholpen en bereid waren „zo lang te wachten". Er zijn wel rectoren, in het land, die wat ja loers naar deze school kijken," aldus de direkteur-generaal, die vooral aandrong „de school te houden, zoals die is; bijhouden, onderhouden, leef baar houden, was zijn advies. Hij onderlijnde dat de leerling cen traal moet blijven staan, hetgeen thans het geval is en hoopte dat de R.S.G. op de ingeslagen weg zal blij ven voortgaan. Als kleurrijke randversiering van het daggebeuren, waren tevoren op het podium leerlingen verschenen, die per individu een op een doos ge schilderde letter meevoerden, sa mengevoegd de zin vormend: „Er is nu één R.S.G. Rector Vis geluk er mee!" Speelgroep De leraar J. Kooiman ontpopte zich daarop als voorzanger van een gele genheidslied, waarbij hij ondersteu ning kreeg van een leerlingen-speel- groep, o.l.v. Riet van den Dungen, een groepje trouwens dat verder deze middag voor gevoelige muzikale in termezzi zorgde, o.m. met een werkje van Telemann. Docent Kooiman wist het plechtige gezelschap zelfs te ver leiden tot meezingen van het refrein: „Veel geluk met de nieuwe R.S.G Nieuwigheden De rayon-inspekteur van het Mid delbaar onderwijs dr. J. M. C. Crou- sen, wees op de betekenis van de school in het Westeuropese kuituur- patroon, aanduidend dat „school" ooit „vrije tijd" betekende (in het Grieks), maar dat is dan wel veran Een gelukkige rector drs. P. Vis, richt zich tot de talrijke aanwezigen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. „Er is nu één R.S.G., rector Vis geluk ermee". Deze letter sgewijze door de jeugd gepresenteerde leuze, vertolkte de gevoelens bij de opening van de nieuwe school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) derd. Hij wees op nieuwigheiden aan de R.S.G. door de jaren heen: mavo- projekt, opgezette leerlingenbegelei ding en de studiehouding van de leer lingen. ,,'t Gat goed met de school te Zierikzee", vond hij: „het is een school voor de school, die school maakt". Lyrische ontboezeming De architekt van het gebouw dr. H. Magis hield een muzikaal - lyrische ontboezeming over zijn schepping, waarbij hij het bouwkundit koncept vergeleek met de opbouw van een muziekwerk, dat immers ook ver schillende delen pleegt te hebben. Vooral de betonkolommen, schragen de elementen in het bouwwerk, zag hij als doorgetrokken kompositori- sche lijnen naar de muziek. Zelfs soli (trappen) zijn aan te mer ken en zo kreeg het gebouw een be paalde „klankkleur". Dr. Magis bood de rector een drie tal fraaie etsen aan, dié zeker een amimavel plaatsje in de school zullen krijgen; ruimte genoeg immers. Gemeente Burgemeester Th. H. de Meester vertolkte de gevoelens van de ge meente Zierikzee. Hij wilde maar af wachten hoe erin de toekomst „wordt gekrompen", zodat inder daad alle leerlingen in de school te recht kunnen, menend intussen, dat het gemeentelijk gezicht wordt be paald door de aanwezige onderwij sinstituten. Wat dit betreft heeft Zierikzee al een lange traditie. Hij herinnerde aan de presentie van docenten door de jaren heen, die hun bijdrage lever den aan het openbare leven. Het gemeentebestuur heeft meege leefd en er was ook een gemeentelij ke rol in het geheel (groene zone, fietspad). De eerste burger greep te rug naar ook een beroemde Zierik- zeese leerling - „Vader Cats", die ooit een gedicht wijde aan de studie aan de Zierikzeese school. De burge meester bood een ge-encadreerde ou- Vervolg pag. 2 KE'RKWERVE. De P.V. „Gevleugel de Vrienden" hield een duiventen- toonstelling te Kerkwerve. Links en rechts respektievelijk de kampioe nen in de showklasse L. v. d. Hoek en zijn zoon. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUrVELAND, 30-11. Heden (maandag) - morgen werden wij geïnformeerd over het transport van hulpgoederen naar Polen, afkomstig van Schouwen-Dui- veland. De per vrachtauto vervoerde zending, is - zij het met de nodige technische pech - goed in Poznan aangeko men. De vrachtauto is vrijdag om 19.00 uur vertrokken. De bedoeling was om zater dagmiddag 13.00 uur te Poznan te zijn, maar zaterdagmorgen om 4.30 uur kreeg ter hoogte van Bielefeld in de Bondsrepubliek de auto pech. DAMASCUS, 29-11. Een bomaan slag in de Syrische hoofdstad Damas cus heeft zondag het leven gekost aan 64 mensen. 135 mensen werden ge wond, zo is officieel meegedeeld De Syrische regering en westerse waarnemers in Damascus leggen de verantwoordelijkheid voor de aanslah bij de „Moslim-broederschap", een Is- lamitisch-fundamentalistische groe pering die sinds drie jaar een aansla- gen-kampagne voert tegen de regering van de president Deze bestaat uit Alawieten, een minderheid in Syrië. Volgens westerse diplomaten is deze aanslag de vierde sinds augustus waar bij een bom in een auto tot ontploffing wordt gebracht Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WASHINGTON, 29-11. Richard Al len, adviseur van het Witte Huis in vei ligheidszaken, heeft zondag aange kondigd dat hij zijn funktie tijdelijk neerlegt in afwachting van de uitslag van een regeringsonderzoek. De re gering onderzoekt de kwestie van de 1000 dollar, die Allen heeft aangeno men van een Japanse journalist, in ruil voor zijn bemiddeling bij het organise ren van een vraaggesprek met Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse president Advertentie Na politiehuip kon om 8 uur m een garage de wagen worden gerepa reerd. Dit duurde tot 11 uur, waarna de reis „met een slakkegang" werd voortgezet. Eerst zondagnacht om 1 uur arriveerde men in de Poolse stad. Onmiddellijk daarna moesten de goederen - met het oog op mogelijke diefstal worden ondergebracht in een woning, waarna zondag onmiddel lijk met de distributie werd begon nen. Papieren Een komité, een afdeling van „So lidariteit" en de kerk belastten zich hiermede en alles verliep naar wens. Chauffeurs en auto met lading waren voldoende „ingedekt" met de nodige papieren, zodat aan de grens zich geen moeilijkheden hebben voorge daan. Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 AVALON, Californie. De filmster Natalie Wood is zondag- dood gevon den in de buurt van het Californische rekreatie-eiland Catalina. De politie die dit heeft bekendgemaakt ver moedt dat ze is verdronken. Natalie was 43 jaar oud. Zij speelde hoofdrol len in veel Hollywood-films, waaron der West-Side Story. Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan buien Veel bewolking en nu en dan buien, mogelijk met hagel of sneeuw; mini mumtemperatuur van 6 graden in het zuidwesten tot 2 graden in het noord oosten; middagtemperatuur onge veer 6 graden; vrij krachtige, aan de kust tot hard toenemende naar noord draaiende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genpmen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 4 dec.: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min. temp.: 1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noord 5 Donderdag: Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noordwest4 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 8.27, onder 16.32 Maan op 12.12, onder 20.43 Eerste Kwartier: 4 december (17.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater Idee. 5.38 18.05 11.43 23.54 Doodtij: 6 december HET WEEROVERZICHT DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag was via de Britse ei landen zachtere en vochtige lucht uit het zuidwesten van ons land binnen gedrongen. Hierbij viel regen of mot regen, hier en daar ook natte sneeuw. Het ziet er naar uit dat dinsdag de wind draait van zuidelijke richtin gen naar noord. Er wordt dan weer koudere lucht aangevoerd waarin veel bewolking voorkomt en af en toe buien. De middagtemperatuur wordt ongeveer 6 graden. In noord-Skandinavië vriest het matig tot streng. In zuid-Skandina- vië en ook in Polen en het noorden van de Balkanlanden valt af en toe sneeuw bij temperaturen om het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1