Twijfels over stopzetting van Stichting Samenlevingsopbouw Nieuwe aula op algemene begraafplaats Westerschouwen Ouderen spreken zich uit tegen kernwapens DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: Westhoekfeest met jarige Burgh-„Soos' Diskussie gemeenteraad Duiveland DEKBEDDEN DEKBED HOEZEN 10% korting TUINMAN Modern van vormgeving sober van karakter Krat Amstel bier WA> ffif PÊ ear ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 november 1981 138ste jaargang Nr. 23022 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) DUIVELAND, 26-11. „Het benauwt me, dat door het disfunktioneren van één man een instelling, die elders in den lande normaal wordt geaksepteerd, met één veeg van de tafel wordt geschoven. Toen destijds dat miljoen verscheen was alles heerlijk met de Stichting Samenle vingsopbouw, maar nu het Kleine Kernen Projekt op ei gen benen draait, hoeft de Stichting opeens niet meer. Het is een beetje van „Kindje groot-moedertje dood". Aan het woord mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (VVD) don derdagavond in de gemeenteraads vergadering van Duiveland naar aanleiding van het kollege voorstel tot beëindiging van deelname in de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland met ingang van 1 januari 1984. Samen met de leden van de PvdA- fraktie mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens en de heer C. J. Hillebrand stemde zij tegen dat kollege-voorstel. In haar betoog sprak mevrouw Van der Zande tevens haar twijfels uit over het argument, dat een opbouw werker in deze regio niet aan een ech te behoefte voldoet, gezien de gerin ge afstand tussen burgers en bestuur der. Verder was zij van mening, dat juist in deze tijd een opbouwwerker heel goed werk zou kunnen doen om „afbraak" in vele opzichten tegen te gaan. Geen „lastige" bemoeial De WD-woordvoerster sprak ver der de hoop uit,dat de nieuwe op bouwwerker de resterende tijd in elk geval niet beschouwd zal worden als een lastige bemoeial. PvdA-woordvoerster mevrouw Hoogendoorn zei deze argumenten volledig te kunnen onderschrijven. Ze voegde er nog aan toe,dat een goed funktionerende opbouwwerker vaak ten aanzien van de gemeentebestuur ders niet zo populair is. Ze vroeg zich dan ook af of nu juist die gemeentebestuurders het besluit over het verdwijnen van de Stichting Samenlevingsopbouw moest nemen. „Eigelijk zouden de burgers daar een uitspraak over moeten doen", aldus mevrouw Hoogendoorn. Overweging In de laatste alinea van het kollege- voorstel werd de raad in overweging gegeven de stichting de gelegenheid te geven tijdens de nog resterende pe riode alsnog haar bestaanrecht te be wijzen. De PvdA-woordvoerster vroeg zich af of de Stichting dan weer zal worden opgericht, als dat bestaansrecht inderdaad zal blijken. De heer A. van Klinken (SGP) deel de de voorgaande meningen niet en achtte een band met de Stichting Sa menlevingsopbouw niet in het be lang vafr de gemeente. Evenals mevrouw Van der Zande vestigde hij nog wel de aandacht op de financiële verplichtingen van de gemeente in de jaren 1982 en 1983 te subsidiëren op basis van 1981. Voor 1981 bedroeg de susidie f 4,50 per in woner, terwijl de begroting voor 1982 een bijdrage van f 4,10 per inwoner vraagt. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel lichtte toe, dat een en ander te maken heeft met- de salarië ring van de nieuwe opbouwwerker. Advertentie TIJDELIJK t/m 5 december in dons,synthetisch en wol extra St.-Nicolaasbonnen INTERIEURVERZORGING De genoemde subsidiebasis van 1981 dient ervoor dat geen nieuwe ver plichtingen worden aangegaan. Nooit problemen Verder liet de voorzitter weten, dat - afgezien van een kleine ervaring met één der wethouders - de gemeen te Duiveland nooit problemen had gehad met de voorgaande opbouw werker. In zijn algemeenheid was bij de regionale kolleges van b. en w. echter de vraag gerezen of de burgers iets zouden missen, als de opbouw werker er niet zou zijn. De voorzitter onderstreepte het kollegestandpunt, dat de lijn bestuurder-bestuurde op Schouwen-Duiveland inderdaad kort is. „De burgers hoeven hier niet te vechten tegen een immens ambtena ren apparaat. Verder zei hij genoemde slot-alinea in het kollegevoorstel eerlijk te be doelen. Naar de mening van de voor zitter had de Stichting Samenle vingsopbouw tot nu toe geen eigen gezicht, als dat aanzien in positieve zin verbetert, zal de gemeente Duive land bereid zijn de zaken te kontinu- eren. In antwoord op een vraag van me vrouw Hoogendoorn hoe de nieuwe opbouwwerker gemotiveerd zou kunnen werken als de gemeenten zich uitspreken voor beëindiging van de stichting, zei de voorzitter dat de man bewust aan deze taak is begon nen en in de uitdaging voldoende mo tivatie zal vinden. Tussenvoorstel De PvdA-fraktie toonde zich niet „verschrikkelijk overtuigd" door het antwoord van de voorzitter. Me vrouw Hoogendoorn betreurde het dat het voorstel pas nu - nadat alle andere gemeenten in de regio zich Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE. In rusthuis Irene" werd donderdagmiddag een zeer geslaagde verkoping van Welfare-goederen van de Rode Kruis-afdeling gehouden. Diverse, door de bewoners van .Irene" gemaakte handwerken werden verkocht en ook de verloting verliep naar wens. De prijzen zullen worden thuisbezorgd. De bruto opbrengst van deze verkoping be droeg f 993,25. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, '$7-11. „Ouderen hebben allen de verschrikkingen van één en sommigen zelfs van twee wereldoorlogen meegemaakt. Wij zijn als ouderen van mening, dat gestreefd moet worden naar vrede, zonder de dreiging van kernwapens aan wiens zijde dan ook. Daarom onderschrijven wij als ouderen de stelling: alle kernwapens de wereld uit", aldus luidde de motie, die vorige week werd aangenomen tijdens de algemene vergadering van de Algemene Nederlanse Bond voor Ouderen (ANBO) in Utrecht. WESTERSCHOUWEN, 24-11. Ter vervanging van de voorlopige aula aan de Weststraat te Haamstede is op het nieuwe gedeelte van de algemene begraafplaats, ge legen aan de Oude Hogezoom een nieuwe aula gebouwd. Nu de bouw hiervan voltooid is werd in het gemeente huis, in tegenwoordigheid van de direkteur gemeente werken de heer W. van Meerten, de ambtenaar van deze dienst de heer M. Post en de architekt H. Sutterland te Rotterdam en de projektmedewerker de heer D. Inger- man, aan de pers een nadere toelichting verschaft op de bouw. De architekt, de heer Sutterland, is bij de opdracht er van uitgegaan een plan te ontwerpen waarbij de aula ZIERIKZEE. Je kunt het geloven of niet, maar de heer J. Stoutjesdijk toont hier in zijn rechterhand een zeer uit de kluiten gewassen spruit. Zonder extra kunstmest of verzorging groeide de spruit tot een reusachtige grootte. Ach, ie dereen maakt weieens een foutje, dus waarom de natuur niet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) werd gekreëerd tussen twee denk beeldige handen, dit dan in de vorm van muren. Er kan worden vast gesteld dat de ontwerper hierbij uit stekend is geslaagd. Hoewel er naar is gestreefd het ge heel een sober karakter te geven bij de uitvoering is het gebouw volledig naar de eisen van de tijd ingericht. Hierbij is ook rekening gehouden met invaliden door het gebouw aan te passen door het weglaten van dor pels en een aangepast toilet. Voor de uitvaartdienst wordt in de aula een z.g.n. cirkulatiesysteem toegepast. De inrichting bij het betreden van de aula komt men via de hoofdingang in de zaal, waar de laatste plechtigheid kan plaats vinden met de dierbaren en de belangstellenden voordat de teraar debestelling een aanvang neemt. Uitgangspunt is geweest de zaal, waarin 70 zitplaatsen zijn, een sterk eigen gezicht te geven, waarbij de beslotenheid voorop staat. De beslotenheid van de zaal is uit gedrukt in de vorm, die wordt ver kregen door twee kwartrond gebo gen muren tegenover elkaar te plaat sen en deze muurvlakken hun eigen expressie te geven. Bij de condoleantieruimte, die - na de teraardebestelling - via een ande re ingang te bereiken is, heeft men de ongedwongenheid voorop laten staan. De condoleantieruimte ver krijgt zijn vorm door de omliggende ruimten en heeft feitelijk geen eigen muurvlakken. Veel aandacht is ook besteed aan de daglichttoetreding van zowel de zaal als de concoleantie- ruimte. Licht-inval In de zaal is bewust hinderlijke zo ninval vermeden en in de condolean tieruimte is de licht-inval zo gekozen dat een introverte ruimte ontstaat. In de aula is ook een mortuarium, voorzien van koeling, welke o.m. kan worden gebruikt bij overlijdens van rekreanten en verdronken perso nen. In het mortuarium is ook de mo gelijkheid tot een beperkt onderzoek op de overledene aanwezig. Het geheel is uitgevoerd in schoon- metselwerk met een hoog afwer kingsniveau, mede door toepassing van gekombineerde vloer en lucht- verwarming. Kunstwerk Voor de afvoer van het regenwater is een geslaagd kunst kunstwerk ont worpen door mevrouw A. C. van Cit- ters te Burgh. De totale bouwkosten bedragen 445.000,— en de totale in richtingskosten 40.000,—. De bouwers De bouw werd uitgevoerd door het Bouwbedrijf Boogert B.V. te Ooster- land met de onderaannemers Construktiebedrijf Hanse te Sirjans- land voor de staalkonstruktie en de koperwerken, Holland Warmte te Zierikzee voor de elektrische instal laties, schildersbedrijf Wesdorp te Oosterland, C.V. installatie Installa tiebedrijf Deurloo B.V. te Zierikzee en inrichting H. H. de Klerk te Rot terdam. De bestrating rond het ge bouw werd uitgevoerd door de ge meentewerken Westerschouwen. Door het gemeentebestuur werd er op gewezen, dat de aula ook kan wor den gebruikt voor teraardebestellin gen, die elders in de gemeente plaats vinden. Voor de burgerij zal er op dinsdag 1 december a.s. open huis worden ge houden van 13.00 tot 18.00 uur. KRAANPLEIN 2 -ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 3053 van 12,95 voor 11,45 lands beste brouwers brouwen het Informeer eens naar onze mogelijkheden voor verhuur van biertapinstallaties met 30 of 50 litervaten. Iets aparts voor uw huisparty. Zie verder onze aanbiedingen op de achterpagina van dit blad. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. Tijdens deze bijeenkomst sprak al gemeen voorzitter K. J. Kuijper te vens zijn bezorgdheid uit over de financieel-ekonomische toestand. Hij stelde, dat ook de ouderen niet aan bezuinigingen zullen ontkomen, maar wees er ook op, dat de ANBO de handhaving van de wettelijke koppeling van de AOW aan het netto- minimumloon zal eisen. De algemene vergadering sprak zich in twee moties uit tegen zowel de aangekondigde verlaging van het zak- en kleedgeld van bewoners van verzorgingstehuizen als de mogelijke invoering van een eigen risiko voor de ziekenfondsverzekering. Tijdens deze vergadering werd verder onder meer gepleit voor een aparte Rijks bijdrageregeling voor het Gekoördi- neerd Bejaardenwerk. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Buien Wisselend bewolkt en buien; mini mumtemperatuur omstreeks 5 gra den; maximumtemperatuur onge veer 7 graden; matige, aan de kust stormachtige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 1 dec.: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noordwest 6 Maandag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkr.: noord 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.22, onder 16.33 Maan op 9.48, onder 18.05 29 nov. Zon op 8.24, onder 16.33 Maan op 10.43, onder 18.50 30 nov. Zon op 8.25, onder 16.32 Maan op 11.31, onder 19.43 Eerste Kwartier: 4 dec. (17.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 nov. 3.58 16.27 9.47 22.01 29 nov. 4.16 17.01 10.19 22.37 30 nov. 5.02 17.32 11.01 23.15 Springtij: 28 november. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren drong zachte en voch tige lucht ons land binnen. Met mini mumtemperaturen van acht negen graden was de afgelopen nacht dan ook belangrijk minder koud dan de voorgaande. Aan dit zachte weer komt vandaag al weer een einde. Een depressie ten noorden van Schotland stuwt koudere lucht uit het zeege bied ten westen van Schotland naar onze omgeving. Een randstoring van de depressie lag vanochtend boven het noorden van de Noordzee en trekt uitdiepend naar zuid-Sckandinavië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1