Grootse brandweeroefening in Sint (accent op de jeugd) viert jaardag te „Brouw" Kritiek op taalgebruik vierjarenplan Bruinisse 4 Samenwerking brandweer, Rode Kruis en politie STREEKNIEUWS Duur reisje Initiatief in Smalstad Tijdens hoorzitting Sint is in aantocht Winkelweek Nieuwerkerk met aantrekkelijke punten s.c.z. „Groenten uit Balen" ZIERIKZEE, 25-11. Rond zeven uur dinsdagavond kwamen meer dan honderd mensen van politie, brand weer en Rode Kruis in aktie voor een gezamenlijke, groots opgezette brandweeroefening in de Corneliastich- ting te Zierikzee. waardoor het totaal aantal slacht offers op 15 kwam. Door de explosie ontstond ook brand op de derde verdieping, het geen gepaard ging met een hevige rookontwikkeling. Ook op deze ver dieping moesten mensen uit de rook worden weggesleept. Ook al is het ,,maar" een oefening, een paniekstemming was toch wel voelbaar. Zo werd bijvoorbeeld ver geten het personeel van de Corneli- astichting bij de operatie in te scha kelen. Desondanks waren de verple gers/verpleegsters toch bijzonder snel aanwezig. Bedrijfsbrandweer Voor het blussen van de brand werd de bedrijfsbrandweer Zeelan- dia ingeschakeld die ook snel ter plaatse kwam. Tevens konden deze brandweermannen hun diensten be wijzen door slachtoffers weg te sle pen. Zodoende werden de eventuele ge wonden vrij snel gered, maar een nieuw probleem dook op. De brandweermannen hadden de slechts in pyama's gehulde figuran ten tijdelijk in het fietsenhok neerge legd, waar de Rode Kruis hulpverle ners de zaak zouden overnemen. Dit duurde echter wat lang en waren de mensen niet echt gewond, dan zijn ze nu wel goed verkouden, want koud was het. Later werden de slachtoffers in R.K. school ondergebracht, waarna ze met één ziekenwagen en twee per- sonenbusjes van* partikulieren naar het ziekenhuis werden vervoerd. De oefening heeft bijna anderhalf uur geduurd, en verliep, aldus komman- dant Kouwenberg, zonder grote pro blemen. HAAMSTEDE ZIERIKZEE. De brand veroorzaakte op de derde verdieping een hevige rookontwikkeling. Slapende of televisiekijkende figuranten moesten door de brandweer door de smalle gangen worden weggesleept. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij deze zogenaamde brand vielen 30 „slachtoffers" waardoor zowel le den van het Rode Kruis Zierikzee, als van Haamstede en Bruinisse werden - - opgeroepen. Het bevorderen van de samenwerking tussen de diverse diensten was dan ook het doel van deze operatie. Binnen vier minuten na de brand melding, die via een verbinding- commandowagen werd doorgegeven, waren de brandweermannen present. Wat de Rode .Kruis leden betreft duurde dit wat langer. Oorzaak hier van was, volgens woordvoerder van het Rode Kruis Rien-de Haan, dat de brandweermannen na inspektie pas konden doorgeven dat er inderdaad slachtoffers waren gevallen. Verder waren er ook nog wat probleempjes met het onderbrengen van de gewon den en tevens het vervoer naar het ziekenhuis liep niet vlekkeloos. Maar in grote lijnen kon toch van een zeer geslaagde oefening gesprokens - Inbrekers gepakt De vermoedelijke daders van een reeks inbraken in de caravans van de Duinhoeve, de afgelopen maanden zijn in samenwerking met de ge meentepolitie van Rotterdam opge pakt en naar Zierikzee vervoerd. De 34-jarige F. v. d. V. uit Rotterdam heeft bekend en de beide dames N. M. (30) uit Rotterdam en J. S.-V. d. B. wordëri (51) uit Rotterdam zijn onder vérhoor 'gesteld. -: kerkwerve Bingo-avond Zaterdagavond 28 november orga niseert de evenementenkommissie van de s.v. wik een bingo-avond. Deze avond is voor de volwassen voetbal- en volleyballeden, vanaf 16 jaar. Ook echtgeno(o)t(e), verloofdes vriend of vriendinnen zijn van harte welkom. Tevens zal er op deze avond de videofilm van de recente voétbal- wedstrijd WIK 1 tegen WIK 3 ver toond worden. De bingo-avond wordt gehouden in de kantine van de s.v. WIK aan de Verseputseweg. De aanvang is 20.00 uur. bruinisse Raadsvergadering Alvorens zich op de algemene be schouwingen naar aanleiding van de gemeentebegroting 1982 tè werpen, hielden de raadsleden zich eerst nog bezig met een .gewone" raadsverga dering. Voor men echter goed op gang was, waren de tien agendapunten reeds m.a.s. aangenomen. Achtereenvol gens: notulen en ingekomen stukken, de aankoop van het pas achter de wo ningen Mosselstraat 2 t/m 8, uitgifte in erfpacht van grond aan D. van Duivendijk, aanvullend krediet her ziening bestemmingsplan Buitenge bied, verbeteringsplan woonomge ving oude nieuwbouw, le herziening bezoldigingsverordening en tot slot de vaststelling 18e wijziging van de gemeentebegroting 1981. Hierna de algemene beschouwingen van de v frakties (zie elders in dit nummer). Het kollege zal de frakties antwoor den op vrijdag 4 december. Voortijd: zie agenda. FEZ, Marokko. Het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten zal in zijn geheel, met inbegrip van het omstreden punt zeven dat impli ciete erkenning van Israël zou inhou den, aan de Arabische top worden voorgelegd die woensdag in Fez, Ma rokko, begon. STOCKHOLM, 25-11. Het reisje van de Russische onderzeeër, die eind oktober in verboden wateren voor de Zweedse kust aan de grond liep, gaat de Sow jet Unie een hoop geld kosten. Zweden zal Moskou twaalf miljoen kronen (bijna 5,5 mil- 1 joen gulden) bergingskosten in reke ning brengen. Dit heeft het Zweedse boulevardblad „Expressen" woens dag bekendgemaakt. De Zweedse kapitein Karl Anders- son, die het onderzoek rond het gestrande vaartuig leidde, zei dat nog niet alle kosten zijn opgeteld. De Sowjet Unie heeft zich verplicht de kosten van de berging op ziclrte he- rtmen. (Ingezonden) BROUWERSHAVEN, 25-11. Na een aantal jaren suk- sesvolle Sint Nicolaasfeesten te hebben georganiseerd, met daarbij een uitstekende winkelweek is het de orga nisatie duidelijk geworden dat het budget waarover jaarlijks beschikt kan worden afhankelijk is van vele faktoren. En omdat Brouwershaven niet ontkomt aan de ekonomische situatie die merkbaar is bij zowel de kon- sument als de ondernemer is het de organisatie duidelijk dat gekozen moet worden. Om de könsument te overtuigen van het feit dat het geen slechte zaak is om in Brouwershaven te kopen zullen de winkels hun uiterste best doen de prij zen gedurende deze dure maanden zo laag mogelijk te houden en vele aanbie dingen handhaven. Hij zal om 13.30 uur bij het Tonnen- magazijn aankomen, waar hij na een welkomstwoord een gedeelte van de kindermiddag zal bijwonen, om ver volgens zijn toch zware taak van die dag te gaan volbrengen. De kinderen kunnen genieten van een goede kindervoorstelling. Waarbij nu reeds is gesproken over het feit dat de prijzen in de zomer niet onder invloed van het toerisme mogen stijgen zodat Brouwershaven zijn steeds sterker wordende streek- funktie zal gaan vervullen. Omdat Sint Nicolaas het feest is voor de kinderen heeft de mid denstandsvereniging de Sint ge vraagd zijn verjaardag in de Smalstad te komen vieren en het zal niemand verbazen dat Sint ondanks zijn drukke werkzaamheden Brou wershaven op 5 december zal komen bezoeken. Maar de ondernemers uit de Smalstad organiseren daarbij nog twee andere evenementen en wel een op zaterdag 28 november in het Vere nigingsgebouw. Daar start om 19.15 uur een Sint Nicolaas disco bal voor de jeugd vanaf 12 jaar, uit de gemeen te Brouwershaven. De middenstand organiseert dit in samenwerking met de jeugdsoos in gemeenschap, en dit op deze wijze duidelijk wil laten zien aan ieder die komen wil. Het motto voor deze avond is dan ook: „Pa en ma ga ook mee naar de disco". Gedurende deze avond geeft de middenstand weer de gebruikelijke prijs voor het beste discopaar van de ze avond en dit belooft weer een spannende wedstrijd en een moeilij ke beslissing voor de jury. Op woensdagavond 2 december zal in het Tonnenmagazijn een play back talentenjacht worden gehouden voor de kinderen van de lagere scholen van de gemeente Brouwershaven. Aanvang van deze avond is 18.30 uur en de toegang is vrij voor diegene die hiervoor belangstelling heeft. Het belooft een suksesvolle avond omdat nu reeds 16 aanmeldingen binnen zijn. Lest best op 5 december komt Sint vergezeld van zijn Pieten zijn. ver jaardag in Brouwershaven'vieren. Explosie De situatie volgens het draaiboek was als volgt: In de keuken van de Corneliastichting was per ongeluk het gas aan blijven staan. Via de af zuigkap werd dit gas naar boven ge zogen. Op de eerste verdieping ver spreidde de afzuigventilater vonken, waardoor de explosie plaatsvond. Dit had tot gevolg dat de wanden van de kerkzaal en de kerkvide instort ten. Verschillende mensen raakten onder het puin bedolven en tot over maat van ramp werd op dat moment een kleine kerkdienst gehouden, BRUINISSE, 24-11. Slechts zes inwoners van Brui nisse gaven dinsdagavond tijdens de hoorzitting blijk van hun interesse voor het wel en wee van het welzijn in deze plaats. Dat nam niet weg dat er relatief gezien over enkele punten nogal breedvoerig werd gesproken. Onder voor zitterschap van dr. W. F. M. Vonk kwam het vierjarenplan sociaal-kuitureel werk '82-'85 aan de orde. ZIERIKZEE. Het Rode Kruis in aktie tijdens de grootscheepse oefening in de Corneliastichting te Zierikzee.Gewonden" die wat lang moesten wachten in de koude fietsenstalling, worden hier vervoerd naar een warmer onderko men. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NÏEUWÉRKERK, 25-ïl. Te Nieuwerkerk is de Winkelweekaktie in volle gang. Diverse dagattrakties sloegen goed in, en er werd vlot door het koop grage publiek aan meegedragen, gezien de ingezonden oplossingen. uur wordt het gezelschap ontvangen door de burgemeester in „Ons Dorps huis". Zo moét deze week geraden naar de hoeveelheid van de inhoud van een blik erwten en het raden naar het wie, over een kritische omschrijving van de deelnemende winkelers - te zien in de etalage van Textielhuis „Rianne". St. Nicolaas Zaterdag komt een hoogtepunt. Dan komt Sinterklaas met z'n knechts op bezoek. Om 2 uur doet hij een rondgang door het dorp en om 3 Na dit allés is er van de kinderen een film eveneens in „Ons Dorps huis". Terwijl op dinsdag 1 decem ber, de laatste dagattraktie zal zijn, nl. het raden van foto's der deelne mers staandeeveneens bij „Rianne". De komst van Sinterklaas en wat er op zaterdag verder wordt geboden is voorbereid door de Verenigings raad. Zijn er in het verleden wel eens aanmerkingen geweest op het te moeilijke taalgebruik, waarvan de opstellers van het rapport zich zou den hebben bediend, de heer D. Vleu gel vond dat er misschien wat te po pulaire en minder prettige uitdruk kingen in voorkwamen. Zoals „veel werklozen werken al leen maar op de zenuwen van hun huisgenoten" en „de cassières zitten te kauwen". De voorzitter antwoordde dat men dit taalgebruik is geprobeerd de lezer zich aktief bewust te laten worden ^an de problemen. Er is ge probeerd de ambtelijke taal zoveel mo gelijk te vermijden. Kracht Namens de Culturele Stichting Bruinisse bracht de heer B. de Groot een bezoek aan de hoorzitting. Hij vertelde dat de Stichting voor dit jaar van de gemeente een kracht heeft uit geleend gekregen. Alleen kon hij het bedrag (f 35.000) niet terugvinden in het vierjarenplan. De heer Vonk deelde hem mee dat dit bedrag nog in een aparte nota zal verschijnen. De heer De Groot zei dat de Stich ting graag in het volgende jaar de kracht ook zal willen hebben, omdat de Stichting eigenlijk niet zonder kan. De heer ii. Groeneveld had onder het hoofdstuk Vormings- en ontwik kelingswerk gelezen dat bevorderd moet worden, dat zoveel mogelijk mensen, met name volwassenen, ge bruik kunnen maken van een geva rieerd aanbod van mogelijkheden op het gebied van vorming, ontwikke ling en onderwijs. Als bestuurslid van de werkgroep Bruinisse woon wagencentrum zou hij graag zien dat enkele inwoners van Bruinisse naar Zierikzee kunnen gaan om daar hun ontwikkeling op een hoger plan te brengen. De heer Groeneveld vroeg zich af of de werkgroep dan een beroep kan/ doen op de gemeente, waarop voorzit ter Vonk positief reageerde. Ijsbaan Langdurig werd gepraat over de ijs baan, die volgens de heer C. Houkamp verkeerd is aangelegd, omdat de baan te diep ligt Volgens het bestuurslid van de ijsvereniging zou het effekt bij een diepte van slechts vijf centimeter groter zijn, zodat na een geringe vorst periode al geschaatst kan wordem „je moet geweld gebruiken om de kinderen van het ijs te halen als het vriest Als de kuil zou worden geëgali seerd kan er iedere winter worden ge schaatst", aldus de heer Houkamp. Hij vertelde dat in het verleden al eens voorstellen zijn gedaan om de baan te verplaatsen, maar dat deze door de gemeente werden verworpen. De voor zitter antwoordde dat alle voorgaande plannen op de hoge kosten zijn afge ketst De heer Houkamp vond het echter wel een belangrijk punt dat zoveel mensen er tegelijkertijd ge-k bruik van maken. De heer Vonk vertelde dat het ge bied aan de Deltastraat steeds met de kosten a an de hoge kant zat, maar dat er in de (nabije) toekomst zal worden bekeken of er geen plaatsver schuiving mogelijk is, misschien wel naar de Stoofpolder. Hij zei dat de plannen in overweging worden genomen, maar dat de ge meente de realisering van een ijsbaan wel zal moeten zoeken in het multi- funktioneel maken van het gebied, zo dat het in elk geval voor meerdere doeleinden kan worden gebruikt. Sport De heer D. Vleugel vroeg wat de konsekwentiès zijn als sport de vierde poot wordt van het Specifiek Welzijn naast de drie kernfunkties: zorg, edu- katie en rekreatie. De heer Vonk antwoordde dat wordt onderzocht of de kommissie sport wel of niet wordt geïntegreerd in de kom missie welzijn. Zo ja, dan zou dat een duidelijke ombuiging betekenen. Mo menteel is het zo dat alleen de rekrea- tieve sport onder welzijn valt en de gereglementeerde sport niet De voor zitter is persoonlijk een voorstander van integratie van de gereglementeerde sport in het welzijn, hoewel adviezen vanuit de kommissie sport heel anders kunnen zijn dan adviezen vanuit de kommissie welzijn. De Stichting Samenlevings Opbouw heeft aan alle gemeenten op Schou- wen-Duiveland een brief gestuurd, waarin verschillende kanttekenin gen worden gemaakt De heer Vleu gel wilde weten hoe daar op wordt gereageerd door de gemeente Brui nisse. De heer Vonk beloofde nader kontakt te hebben met de Stichting over de vermeldde punten. De heer C. Houkamp sprak ook na mens de schaakvereniging TOG. Deze schijnt met akkommodatieproblemen te kampen, omdat de toeloop van leden zo groot is dat de vereniging niet kan draaien zoals het bestuur dat graag zou zien. Plus dat bij TOG eigenlijk alles op de vrijdagavond moet gebeuren, omdat een partij schaak niet zo vlug is afgelopen. De heer Vonk dacht dat TOG toch waarschijnlijk het probleem van ver spreiden over meerdere avonden in zou moeten zien. „We proberen al ver schillende sporten te centraliseren, omdat het gebouw bij gebruik van een avond per week de overige avonden leeg staat," aldus de voorzitter. De heer H. Groeneveld zei dat hij graag zou zien dat de aktiviteiten van de plaatselijke bibliotheek wat meer zou den worden geaksentueerd in het vier jarenplan. Advieskommissie Na afloop van de hoorzitting hield de advieskómmissie welzijn nog een heel korte vergadering. Een positief advies werd uitgebracht over de kracht voor de Culturele Stichting Bruinisse in het jaar 1982 en voor de komst van de ijsbaan. Voorzitter Vonk had een voor keur voor het gebied Stoofpolder, me de omdat daarvoor waarschijnlijk een fikse subsidie kan worden verkregen. Ook de aanvraag van de werkgroep Bruinisse woonwagencentrum kreeg een pbsitief advies mee. De kommissie besloot een lijst op te stellen van ver enigingen, die het oude gemeentehuis op een door-de-weekse avond willen en kunnen huren en deze inventarisa tie aan het kpllege door te spelea Het was in de eerste plaats bedoeld als ode aan die ruim 1500 werkne mers in Balen-Wezel, die het negen weken volhielden te staken voor ho gere lonen bij het zinkbedrijf Vieille- Montagne. Die ode werd gebracht, maar wat meer is „Groenten uit Balen" bleef jarenlang een brok po pulair volkstoneel, dat ook ver bui ten de grenzen van Balen-Wezel kaarsrecht overeind bleef. Dinsdagavond kreeg Zierikzee de gelegenheid kennis te maken met dit sociale konflikt van Walter van den Broeck. Onder regie van Jaak Visse naken zette de Vlaamse Volkstoneel- groep „Bent" dit stuk op de planken. Drie S.C.Z. hoogtepunten binnen veertien dagen bleken echter te veel om voor „Groenten uit Balen" nog een volle zaal te trekken. Auteur, re gisseur en tableau de la troupe had den meer verdiend dan de luttele rij en publiek, dinsdagavond aanwezig. Schrijf een stuk over een sociaal konflikt en er is altijd wel wat - Heijermans-achtig in te ontdekken, zo ook met de „Groenten", die verder ook - zij het subtiel - een Hugo Claussfeertje opriep. Het zou echter groot onrecht aan het adres van de auteur zijn niet te vermelden, dat Walter van den Broeck het thema op sublieme wijze wist uit te werken. Steeds weer die weldadig aandoende humor door het gehele stuk, zo gedoseerd, dat na elke opgevoerde spanning een ontlading mogelijk was. De uitdrukking „met een lach en een traan", wordt door „Bent" gebe zigd, maar dekt voor de „Groenten" toch niet helemaal de lading. Boven dien heeft die omschrijving in Neder land te veel „Jordaans" in zich om ook voor dit Vlaamse volksstuk ge bruikt te kunnen worden. Over de humor werd reeds gespro ken, wat die traan betreft: Het ging om een diepsnijdende emotie binnen een gezin, dat gekonfronteerd wordt met de problemen en gevolgen van een staking bij de zinkfabriek. Emo ties, omdat vader Jan Debruyker aarzelt en twijfelt over zijn houding in dit konflikt, maar zich later vast bijt in de aktiviteiten van het sta- kingskomité. Emoties, omdat opa steeds meer herinnert aan zijn eigen stakingservaringen in 1913. Emoties omdat dochter Germaine „vol zit". (Vele uitdrukkingen verdienden uiteraard niet het predikaat „fijn tjes"). Emoties om de problemen die zich opstapelen naarmate de staking langer duurt. Emoties, omdat Germaine beseft dat haar leven net zo franjeloos en armzalig zal verlopen als dat van opa, als ze geen drastisch besluit neemt. Willy van Heesvelde en Annelies Vaes zagen we eerder in Zierikzee, vorig seizoen in „Au Bouillon Beige". Van Heesvelde vertolkte nu op perfekte wijze de rol van vader Jan. Annelies Vaes kroop in de huid van dochter Germaine en vormde door haar uitstralend akteertalent vaak een belangrijke spil. Jos Si mons, met zijn markante kop, had op geen betere wijze de "aan „loodziekte"- lijdende opa kunnen spelen en Suzanne Juchtmans wist te imponeren in haar rol van moeder Clara. Ondersteunende rol was ver der weggelegd voor Hans Royaards als Luc, de verwekker van het kind. Oplaaiende emoties kunnen - soms - aanleiding geven tot bombastisch spel. Het Vlaams Volkstoneel ging daar niet onder gebukt. Ook in het heetst van de strijd bleef het spel overtuigend, waarmee dan maar weer wordt aangetoond, dat natuur lijk spel niet uitsluitend een ver dienste is van Nederlandse of Britse akteurs. Walter van den Broeck inmiddels bleek ook in staat een schat aan woordspelingen in de tekst te ver werken. Het Vlaams leent zich daar ook uitstekend voor. Om er niks van te missen, was het zaak de oren te spitsen. Dat deed het Concertzaalpu- bliek en het applaus aan het einde was warm, maar kon volumineus „dus" geen vuist maken. Over twee maanden is het „Tien jaar later" Duidelijker: Op 27 ja nuari brengt „Bent" het stuk „Tien jaar later", een autonoom stuk, dat echter dezelfde familie uit Balen toont in de krisis anno 1982. A. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4