Fort Apache, Ontslag dreigt voor 500 betonwerkers Oosterschelde PAUL NEWMANm Prov. Waterstaat opereert met milieu vriendelijke maatregelen WELSPREKEND VERSLAG AGENDA 2 Arabische top uitgesteld Duinafslag op Texel Waterschap Schouwen- Duiveland De WIR Twee doden bij botsing Alternatief bermbeheer mam 1 Jeugdsozen in het weekeinde VERBIE" Het Waterschap Schouwen-Duive- land heeft zich ingespannen te zor gen voor de nodige historische doku- mentatie, in dier voege, dat in op eenvolging de jaarverslagen in druk zijn verschenen. Een jongste uitgave is een „drieluik" over de jaren 19*78, 1979 en 1980. Het ligt in de bedoeling daarmee door te gaan, zodat - als alles gunstig verloopt - met het (toe komstig) verslag van 1983 de ge schiedenis van een kwart eeuw (ge- koncentreerd) waterschap gereed kan zyn. De jongste drie gebundelde versla gen in boekvorm, geven een geva rieerd beeld van het waterschaps- werk en zijn mitsdien voor ge-inte- ressseerde „outsiders" ook interes sant Weliswaar laat het waterschap via regelmatige distrikts- en algeme ne vergaderingen van zich horen, maar drie jaar samengevat in een handzaam verslagboek is natuurlijk weer wat anders. Grondzaken, rekeningen, begro tingen, rapportages, specima van voorlichting en representatie, archi vering (vroegere waterschappen in de regio), personeelszaken, financiën (kadastrale oppervlakte in ha), ge- schotopbrengsten, geldleningen, be legging van gelden; bij elkaar een scala van zaken, ditmaal dus niet in de optiek van een aktueel aantal agendapunten, maar samengevat in een logische hoofdstuksgewijze in deling. Bijzondere aandacht is uiteraard besteed aan de hoofdmotieven, die een waterschap zijn typische funktie geven, als de zeeweringen, de voor oevers, de inlaag en binnendijken, wegen, duin en stranden, kunstwer ken, de Deltawerken, stormvloeden, dijkbewaking, waterlopen, schouw en dan als „modern" hoofdstuk: de waterkwaliteit, een taak die het wa terschap er bij kreeg. Al die - min of meer - uitgediepte onderwerpen, ma ken duidelijk hoezeer een publiek rechterlijk lichaam als het water schap is verweven met het totaal maatschappelijk bestel en de onmis baarheid aantoont in een gebied, „be laagd door 't water 't allen kant". Drie jaar waterschapsgeschiedenis is uiteraard geen treinlektuur, maar dat in een boek als het onderhavige het gehele takenpakket van het wa terschap verslagmatig is vast gelegd, is - vooral met het oog op mogelijke tofekomstige ontwikkeling - een goe de zaak. Hoe die ontwikkeling (wijrf- ging in de totaalstruktuur van het waterschapswezen?) ook zal zyn, men kan altijd met eigen, welspre kende argumenten aantonen wat werd en wordt verricht, ten faveure van de regio Schouwen-Duiveland, FEZ, 25-11. De Arabische topkonfe- rentie die woensdag in Fez had moe ten beginnen is uitgesteld tot een la ter tijdstip. Dit heeft koning Hassan van Marokko meegedeeld. NEELTJE JANS, 26-11. Tussen nu en half 1983 dreigen vijfhonderd van de 650 betonwerkers die betrokken zijn bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde te moeten afvloeien. Volgens distriktsbestuurder H. Lenting van de Federatie Hout- en Bouw bonden van de FNV, valt er door het vertragen van de werkzaamheden een gat in de betonwerken. Advertentie Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat de betonwerkers, die op maandag 30 november beginnen met de bouw van de laatste van de 66 be tonnen pijlers, daarna konden begin nen aan het storten van de betonnen drempels tussen de pijlers. Maar doordat nu bij de aflevering van di verse apparaten vertraging is opge treden, zodat ook de plaatsing van de pijlers wordt uitgesteld, is er voor deze mensen geen werk meer. Versnelde uitvoering? De FNV heeft nu alle bij de pijler dam betrokken instanties voor gesteld om het dienstengebouw voor bediening van het mechanisme van de pijlerdam op het werkeiland Neeltje Jans, dat tenminste een deel van de 650 betonwerkers aan het werk kan blijven. Deze week hebben de overlegpart ners personeelsvoorziening Ooster- scheldewerken positief op deze sug gestie van de Hout- en Bouwbonden gereageerd. Rijkswaterstaat zal nu aan minister Zeevalking voorstellen om de bouw van het dienstencentrum sneller dan was bedoeld te laten uit voeren. Volgens Lenting trekt de be hoeft voor de Oosterscheldewerken na 1983 weer aan. (Vervolg van pagina 1) de bedoeling ligt de studie van de koncentratie een bindend mandaat te geven. De bestuurlijke organisatie wa terkwaliteitsbeheer, komt later in een studiekommissie. De voorzitter merkte nog op: ,,'t moet niet zo blijven als het is; in 2000 zal het anders zijn, maar Middelburg moet niet snel alles over elkaar heen gooien, als Deltaplan, Goeree, koncentratie enz. Daarmee al starten in 1982 zou teveel van het geode zijn". De heer Becu informeerde exakter naar de studie m.b.t de koncentratie (1989). De drie waterschappen - zo blijkt - worden gekoncentreerd voor de waterkwaliteit Mocht evenwel het traditionele takenpakket hierdoor in de knel raken, dan dient het te komen tot heroverweging. Waterschapsbond De heer Van Gastel vond dat G.S. „van achteren beginnen en dan weer terug gaan, zonder gerichtheid op het eindresultaat m.b.t de koncentraties". Ook de Zeeuwse Waterschapsbond bemoeit zich met de zaak en liet een brief uitgaan aan G.S., waaraan de al gemene veragdering adhesie betuigde. Een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening van f 7 miljoen en het aangaan (1982) van één of meer le ningen tot een maximum van f 5 mil joen, onmoette geen bezwaar. Op grond van administratieve in de relatie Maar, als je de specifiek voor deze werken geschoolde mensen nu laat gaan, dan moet je maar afwachten of ze dan na 1983 nog .wel beschikbaar zijn, meent Lenting. „Beter is het ze nu aan het werk te houden, door te schuiven met werk dat aanvankelijk pas later uitgevoerd zou worden". rekening 1981 - begroting 1982, was een wijziging nodig van de begroting 1981. Lastenverzwaring Die begroting 1982 laat een totaalbe drag zien, dat f 300.000 lager is dan in 1981. Voor wegen is hetzelfde bedrag geraamd; de kasgeldrente bedraagt 12^ procent Van invloed op de be groting zijn de stijgende energiekos ten. Die kosten zijn in 1981 (ook) tegen gevallen, door de grote hoeveelheid regen in maart en in oktober. Mits dien is voor 1982 een lastenverzwa ring verwerkt van f 6 per ha. Bij monde van de heer Van Lan- geraad bracht de financiële kommissie verslag uit Hij onderlijnde dat de f 6 extra nodig is om de begroting sluitend te krijgen. Hoge investeringen zijn vermeden. Ondanks beperkte finan ciële mogelijkheden, moet veel werk toch doorgang vinden „Evenwichtigheid" De heer Slabbekoorn vond de begro ting getuigen van evenwichtigheid, waardoor de mensen overtuigd raken van de verhogingsnoodzaak. De heer De Vrieze vroeg zich wel af, hoe lang die verhoging van hetgeschot nog door moet gaan. De voorzitter wees er zijnerzijds nog eens op, dat het meeste essentiële werk gewoon moet doorgaan. Daar staat het waterschap voor (wegen, ge malen, dijken enz.). Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag 20.00 uur A.s. zondag 20.00 uur 15 MINUTEN VAN MANHATTAN IS EEN WIJK WAAR ZELFS EEN SMERIS ZICH NAUWELIJKS WAAGT. een film van Daniel Petrie Paul Newman KenWahl Edward Asner Rachel Ticotin Pam Grier 16 jaar Een harde politiefilm die zich afspeelt in de achterbuurten van New York. Men kan wat minder aan de wegen doen, maar als er „hobbels" komen, moeten die toch weer ge-egaliseerd. „Men vraagt in de praktijk perfektie, Sadat vrijgelaten, maar dat moetdan toch ook betaald". - CAIRO. De Egyptische president, Hosni Moebarak, heeft in een verzoe- ningsstap woensdag 31 politici en an dere kritici van wijlen president An- De heer De Vrieze meende als de begroting altijd sluitend wordt ge maakt, „Den Haag" dan ook nooit iets extra's zal bieden. De voorzitter zei dat ter zake een landelijke wetgeving in behandeling is. Er komt ook te weinig geld van de provincie en ter zake is er ook oppositie van de waterschapsbond. De regio - daar komt het op neer - wordt geld onthouden. Het totale ge- schot bedraagtf 126 per ha; datis hoog, maar elders is het nog hoger. DEN HAAG, 25-11. Mr. Frans An- driessen, de Europese kommissaris voor konkurrentiezaken, vindt dat de Nederlandse regering de Wet op de Investeringsrekening (WIR) maar be ter kan veranderen, omdat blijkt dat de Europese Commissie op grond van het Europese recht de grote projek- tentoeslag in de WIR in de meeste ge vallen moet afwijzen. BONN. Sowjet-president Leonid Brezjnjev heeft aangeboden „als een gebaar van goede wil" tijdens de on derhandelingen eind deze maand in Genève het aantal kernraketten voor de middellange afstand in het Euro pese deel van de Sowjet-unie te ver minderen. ROTTERDAM, 25-11. Op éen onbe waakte overgang van het goede- renspoor in het Rotterdamse Botlek- gebied is een personenauto onder een goederentrein gekomen. Volgens de politie zijn daarbij twee doden en twee zwaar gewonden gevallen. De politie kon de namen van de slachtof fers nog niet meedelen. De trein reed vanaf het komplex van het containerised rijf ECT en kwam bij een overgang op de Vonde- lingenweg met de auto in botsing. TEXEL, 25-11. Ook op Texel heeft de noordwester storm en het hoog op- gestuwde water afkalving van de duinen tot gevolg gehad. Aan de zuidkant is op sommige stukken over een breedte van acht tien meter al duin verloren. Rijkswa terstaat houdt rekening met het ver lies van totaal ongeveer 20 hectare duingebied. Dinsdagavond om zeven uur is het hoog water aan de zuidzij de (Waddenzee). Een uur eerder was het hoog water aan de noordkant. Als gevolg van het hoge water ston den de kades van de vissershaven van Oude Schild blank. BURGHSLUIS. Het Noorden kreeg de grote klappen van storm en water, maar een hoog tij werd het wel, ook in Zeeland. Te Burghsluis werden de ha venkaden overstroomd en de duin-lijn kreeg het ook weer flink te verduren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 25-11. In 1981 is de provinciale waterstaat grotendeels overgeschakeld op milieu-vriendelijk wegberm-beheer. Dat wil dus zegge: minder maaien van bermen, bepaalde plantensoorten ontzien, niet of nauwe lijks gebruik maken van bestrijdingsmiddelen etc. De waterstaat heeft nu een notitie gemaakt over de opgedane ervaringen en eventuele stappen naar een nog vriendelijker beheer van de provin ciale wegbermen. Gekonsteerd is dat de invoering van een alternatief bermbeheer zonder veel problemen is verlopen. Maaien Voor het maaien is een aantal richt lijnen opgesteld, die in korte trekken het volgende behelzen. Alle bermen, taluds, slootkanten enz. worden één maal gemaaid in de periode septem- ber-oktober. Een uitzondering wordt gemaakt voor een aantal met name ge noemde bermen waar ook eenmaal in de eerste helft van juni wordt gemaaid. Vanwege de verkeersveiligheid wordt wel geregeld gemaaid in de berm- strook tussen de weg en de reflector- palen. Het maaiwerk wordt niet meer uit gevoerd met een zg. klepelmaaier, die het gras fijnhakt en waarna het in de berm blijft liggen. Er wordt andere ap paratuur gebruikt en het maaisel wordt afgevoerd. Bestrijdingsmiddelen Zuidbermen worden - indien van toepassing - als eerste gemaaid. Ten slotte moet spoorvorming in bermen en taluds worden voorkomen. In de maaibestekken zal een en ander nog duidelijker worden om schreven. Financiële problemen zijn er niet geweest. Het is de bedoeling dat in 1982 praktisch alle wegbermen op deze manier zullen worden ge maaid. Ook zijn er richtlijnen opgesteld voor het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen. (Die worden trou wens zo beperkt mogelijk gebruikt). Ze worden niet gebruikt in droogval lende watergangen en in beplantingen die ouder zijn dan vier jaar. De che mische bestrijding langs randen van asfaltwegen wordt beperkten er wordt waar mogelijk overgeschakeld op van tijd tot tijd ploegen en afvijzelen. Er wordt geen chemische bestrijding meer toegepast rond wegwijzers, bermpalen etc. Bestratigen, fietspaden en dergelijke kunnen zonodig nog worden bespoten, éénmaal per jaar, kort na de winter. Distcihaarden Distelhaarden kunnen zonodig se- lektief chemisch worden bestreden. Er is vastgesteld dat van een bestrij dingsmiddel (MCPA) op een aantal plaatsen nog te veel is gespoten. Er zijn bij provinciale waterstaat af spraken gemaakt om in 1982 het spui ten verder aan banden te leggen. Scharendijke „De Putmeet". Dansen (oude en nieu we leerlingen N.V.D.). 20.00 uur. Nieuwer kerk Dorpshuis. Intocht Sinterklaas. 14.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ten toonstelling v.v. „De Nagtegaal". 14.00 - 22.00 uur. Zondag 29 november Zierikzee Concertzaal. Film: „Fort Apache, the Bronx". 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 30 november Noordwelle Dorpshuis. „Beter Wonen" (voor Brouwershaven, Midden- en Wester- schouwen). Ledenvergadering. 19.30 Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 28 november: optreden: „Montezuma". 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110)3539 Advertenties Donderdag 26 november i - - M- Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 99 -15.00 uur. „Huis van Nassau", Lange Nobel- straat 2. Vergadering Commissie Be- drijfs- en Zomeravondvoetbal, Ra yon Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Rusthuis „Irene". Verkoop Welfare- goederen. 14.00 uur. Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 19.00 uur. Noordgouwe Kantine „De Stern". Afd. Platte landsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraad Dui veland. 20.00 uur. Dprpshuis. Mosselavond voor bejaar den organisatie verenigingsraad. 19.30 uur. Vrijdag 27 november Zierikzee RSG „Prof. Zeeman". Officiële ope ning. 14.00 uur. Foyer Concertzaal. Filmkring Zie- jook „The Turning Point". 20.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering C.B.T.B. 19.30 uur. (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Dorpshuis. Ver. „Het Groene Kruis". 19.30 uur. Dorpshuis. P.J.Z.-lezing en diskussie over biologisch dynamisch voedsel. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering s.v. „Ouwer kerk". 19.30 uur. „De Vier Bannen". Ledenvergade ring windsurfvereniging „Sunnema- re". Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ten toonstelling v.v. „De Nagtegaal". 19.00 - 22.30 uur. Zaterdag 28 november Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. R.K. kerk, Hogemolenstraat. Kon- cert „Kunst en Eer" m.m.v. het Zie- rikzees Kamerkoor. 20.30 uur. Meelstraat 24. Open dag en verkoop middag Stichting Reformatorische Hulpaktie „Woord en Daad". 10.00 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. Concertzaal. Film; „Fort Apache, the Bronx". 20.00 uur, 16 jaar. Kerkwerve Kantine S.V. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Tentoonstelling „De Gevleugelde Vrienden". 16.00 uur. WIK, bingo-avond. Den groaten baes uut Moskou is weze kieke in Bonn. Schmidt az'n ei gen wt goed uitgedost mi z'n blauwe pette. t Was net of 'n gieng zeile, md dat z& wê nie, want ie most praete mi de gasten uut Rusland in dat viel nie mee. Brezliet 't achterste van z'n tonge nutuurlijk nie zieie ei nog wê wat achter d'ant, mó je ma dienke. Uut vliegtuugen stappe da gae wê, in je lae je gasten nie op de kafsolder slaepe, da spreekt. Den groaten baes kreeg een kusteel, in drankjes drien- ke gieng 6k wê, êk gezie, md zaeken doe da's wat oars. In de polutiek z'altied un kak je of 'n pis je achter d'and. A ze dan un poos laope klus- sekomme laeter de broddels wê uut. Zo is 't 6k. Afijn, k' lae za md klesse. Den groaten optocht in Amsterdam is 6k wat gewist, 'k Zag 'n klein kind mi 'n barretje, in dae stieng op: ,,'k Wil 6k groat worre". Noe dan schiete de traenen tog in je 'n oagen. Da vint- je dee nutuurlijk de groate maansen achterop, md ondertussen. Op 't waeterschap van de weeke, stienge de musten óknie aomae goed want ja 't wor wi dierder. Zes gul dentjes bie 't geschot kommende jae- re. „In of dat noe nooit opout", vroeg t'r êêne. Ja, da's 6k wat; doe noe 's niks an de wegen. Dan krieg je de Kóólwegt mi makkedam van vroeger trug, mi aomae pitten in poenen. Md t'is waer om 't goed te kriegen, d'r is nie vó an te aelen. 'n Paer kluuten bie de begroating zd wê nie genogt weze. Je kun snot in kwiel brulle, 't aalp tog nie; „betaele", zei Peute. De pru- vincie schuuf 6k nie mi zo vlug af, 'k goore. Ze smijte wé mi pupier. Dikke boeken schrieve ze vol, md vó de rest kunne z'ök nie meer dan kan tooi snieë, zd'k md zaage. Dae binne wat aeknaegels in de po- letiek. Iederéén wild'n aene in 't oen- derkot spele, md oe de centjes op tae- fel motte komme, wete z'ók nie. As de kulleges wd gevonde om 't op te lossen, vindt t'r êêne wi 'n aer in de butter, in dan beginnen ze wi te zwammen. In 't mó aomae in de kran- te, ma luusteraers op de vergaede- riengen niks 6. Die zitte vó de tillevi- sie, nae 'n aop onzin te koekeloeren. 't Schil soms aer of draed of ze ver- gete nae baade te gaen. In 's ochtens slaeperig nutuurlijk. Gauw 'n katte- wasje doe, in op 't waark zitte geeu- we. 'n Eêleboel kinders op schole 6k d, zaage de méésters, want „ze motte kieke" 's aevens. Pao zei 't an nog wê; allêê Jan nae baade", md mi die kiekkasse wete ze 't lange toutje wê te vinden. Ze gae d'r tuus dikkels nie mi achteran. Pas nog waere m'n aar- gens op vusite; 't was aolf tiene, in Merietje zei: ,,'k gae d'r van deur Wulder dienke, die gae nae d'r ka mertje. Ja, dat zd wê; ze most nae de kroeg, wantz'is 6k a vuuftiene, móje rekene. In dae gieng ze 6, uut 't kam- menet gestuukt mi zó'n nickerbrok- ker, of oe dat êêt, in zó'n gestikten deken dn. Alevel nog toe. Ja, d'r uus- waark d zd lange d of, md d'afwas stieng nog in de gootstêên. 'k Docht nog dd za z'êêst u>ê doe, ma die tvas vó moe. D'n vroegeren tied? E ja, die is verbie Alia tot kiekes wi md. Van 't goeie! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2