Een kleinigheid vergeten Ontslagvergunning en de rechten van de werknemer 6 Bureau voor Rechtshulp s.c.z. „Wiens Leven" is het nu eigenlijk?" Proef met mosselen Stilligregeling Wat biedt de BEELDBUIS? DEKBEDDEN DEKBED HOEZEN 10% korting TUINMAN MIDDELBURG, 23-11. De werkgever wil u ontslaan en vraagt een ontslagvergunning aan bij de direkteur van het arbeidsbureau. Dit artikel gaat over de invloed van de werknemer op de beslissing van die direkteur. Verder hebben wij 't nog over de gevolgen en moeilijkheden van het al dan niet afkomen van de vergunning. STEL: de werkgever vraagt een ont slagvergunning aan. Hij stuurt dan een verzoek naar de direkteur van het ar beidsbureau. De werknemer krijgt een afschrift van dit verzoek en kan daarop reageren. In een brief kan deze zijn bezwaren tegen het ontslag op een rijtje zetten. Deze brief heet een ver weerschrift Het is wel belangrijk dat te doen want zonder zo'n verweer schrift krijgt de werkgever bijna altijd de ontslagvergunning. Ook een duide lijk verweerschrift is daarom belang rijk. Soms nodigt't arbeidsbureau u uit om u daarbij te helpen. Andere manieren om daarbij hulp te krijgen zijn de vakbond, het Bu reau voor Rechtshulp en/of een advo caat Voor een advocaat kunt u eerst eens uw probleem aankaarten op een Bureau voor Rechtshulp, (adressen zie onder, hun hulp is gratis). Het Bureau weet ook of u een gratis advo caat kunt krijgen om u te helpen. De direkteur van het arbeidsbureau beslist aan de hand van het verzoek De bezoekers van de Concertzaal werden gekonfronteerd met de zeer aktuele problematiek van de vrijwil lige euthanasie. In het kader van „een avondje uit" werden ongedach te problemen opgelepeld, die soms hard aankwamen en een mens aan het denken zette. De Stichting Cul tuurspreiding Zeeland (S.C.Z.) had beslag weten te leggen op het to neelstuk van Brian Clark: „Wiens le ven is het nou eigenlijk". Ton van Duinhoven die vaak garant staat voor grappen en grollen, speelde een totaal verlamde man, die aan het zie kenhuisbed gekluisterd, tot de kon- klusie was gekomen dat het leven gepn zin meer had. Daarmee werd de argeloze toe- schouwer meteen met de neus op de kem van de zaak gedrukt: mag ie mand die bij z'n volle verstand is zelf beslissen om een eind aan het leven te maken. Dit in weerwil van dokto ren, wiens taak het is om leven te be houden. Op het toneel ontspon zich een strijd vol menselijk drama, die de he le zaal in de ban hield. Niet onver teerbaar voor konsumptie: juist ge doseerd met een flink portie ironie dat veelvuldig de lachsalvo's deed opklinken als een breekpunt van de opgeworpen spanning. Het talent van Van Duinhoven is bekend, en velen zullen louter voor hem alléén gekomen zijn. Maar die zullen niet vermoed hebben, dat een akteur, die alleen z'n gezicht (de rest was immers verlamd) tot z'n beschik king heeft, zo'n grandiose rol kan vertolken. Wat een mimiek heeft die man in huisUiteraard werd het stuk door hen „gedragen", dat niet weg neemt dat de hele „cast" perfekt en grandioos de sterren van de hemel speelde. Was het lichaam van de onfortuin lijke beeldhouwer (Ton) een fysieke puinhoop als gevolg van een ver keersongeval, zijn geest bleek onge broken en in staat om nuchter over. de nieuwe situatie na te denken. De zorg over het „wat nu"? werd aan vankelijk gemaskeerd door pure zelfspot, en ging later over in de vaste wil dit leven -als een plant - niet te willen. Alle denkbare vragen werden hierbij overhoop gehaald. Wie beslist? De medici of de eigenaar van het lichaam? De verhouding mens-dokter. De menselijke kant van het verplegend personeel. Zelfs de sexualiteit kwam om de hoek kij ken en is zelfdoding gelijk aan zelf moord. Kortom, Ken Harrison lag dan wel in een Engels hospitaal maar zou even zo goed de buurman kunnen zijn. Zijn tegenpolen in het stuk wa ren de hoofdzuster (Fien Berghegge) die een hoofdverpleegster neerzette zoals ieder die wel kent: koel, zake lijk zonder emoties (met een hart van vlek-vrij staal). Maxim Hamel (dr. Emerson) was het hoofd van de intensive care een gewetensvolle arts die niet wil mee werken aan de vrijwillige dood van Harrison: „Het is niet aan u daarover te beslissen". En dan was er nog Ma rijke Merckens (dr. Clare Scott) die uiteindelijk bereid bleek een buisje slaaptableten gereed te leggen en be wondering voor de patiënt had voor zijn moed. Uiteindelijk riep Harrison een ad vocaat te hulp om zijn laatste wil (sterven) uit te voeren. Een rechts zaak in het ziekenhuis was het ge volg, nadat dr. Emerson via een para graaf 26 artikel, Harrison als een psychiatrisch patiënt een speelbal van de medici had laten worden. De rechter gaf toestemming de behande ling te laten stoppen, daarmee het recht van een mens erkennend. Het slot hield de toeschouwers gevangen: Harrison, alleen gelaten na een ge wonnen strijd, het moeilijk hebbend met wederom: „wat nu?" We zullen nooit weten wat hij besliste, maar wel dat hij mócht beslissen, het was tenslotte zijn leven. De staande ovatie was zeker op zijn plaats. H. de W. (Herplaatsing wegens misstelling.. Red.) van de werkgever en het verweer schrift van de werknemer of hij een ontslagvergunning afgeeft of niet Te gen deze beslissing is geen beroep mogelijk. Geen ontslagvergunning Krijgt de werkgever geen toestem ming om u te ontslaan dan blijft u gewoon bij hem in dienst Later kan hij wel opnieuw een ontslagvergunning aanvragen. Als dit meerdere keren ge beurt krijgt hij vanzelf een keer de ontslagvergunning. Reden: een ver stoorde arbeidsverhouding. De konklusie is dus dat de ontslag vergunning eigenlijk alleen maar een paar maanden uitstel oplevert voor de werknemer. Ontslagvergunning Krijgt de werkgever wel toestem ming van het arbeidsbureau dan kan hij u ontslaan. Hij moet dit wel binnen 2 maanden doen nadat hij de ontslag vergunning heeft gekregen. Zoniet dan moet hij opnieuw een ontslagvergun ning aanvragen. Dus na de ontslagvergunning kan pas opgezegd worden. Vanaf het mo ment dat de werkgever u ontslag geeft, gaat de opzegtermijn lopen. Hoe lang de opzegtermijn is, is moeilijk te zeg gen. Dat hangt namelijk af van de leef tijd en van de tijd dat men bij de werkgever werkt Opzeggingstermijn Als de werkgever zich niet aan die opzeggingstermijn houdt moet het vol gende gebeuren: 1. de werknemer wijst de werkgever er op, liefst in een aangetekende brief, wat de opzegtermijn is; 2. de werknemer zet in dezelfde brief dat hij het loon over de opzeg gingstermijn moet ontvangen; 3. tenslotte houdt hij zich beschik baar voor de werkzaamheden. Weigert de werkgever loon te beta len over de opzeggingstermijn dan kunt u dit vorderen bij de Kanton rechter. Als u dit niet doet zit u die tijd zonder inkomsten. De W.W.-uitkering wórdt over de opzeggingstermijn imm'èrs niet verstrekt omdat, .dè werkgever loon moet betalen. Dan nog dit Als de werkgever na de opzegging weggaat omdat de werksfeer grondig verknoeid is doet hij zichzelf de das om. Ook hij moet zich aan de opzeggingstermijn houden. Gaat hij weg dan betalt de werkgever geen loon en de bedrijfsvereniging geen W.W. De werkloosheid over de opzeg gingstermijn is immers zijn eigen schuld, omdat hij weggegaan is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Ruim tweeduizend hartpatiënten en andere belangstel lenden hebben in Amsterdam het eerste Nederlandse hartpatiëntenkon- gres bijgewoond. AMSTERDAM. Burgemeester Po lak van Amsterdam heeft maandag schriftelijk zijn waardering uitgespro ken voor de manier waarop de vele duizenden medewerkers van dè ge meentelijke diensten en bedrijve^i de vredesmanifestatie van afgelopen za terdag hebben begeleid. AMSTERDAM. Minister Terlóuw van'ekonomische zaken wil de infor matietechnologie in de komende jaten sterk gaan stimuleren. Hij is van me ning dat Nederland op dit punt rqet achter kan blijven bij de ontwikke lingen in het buitenland. j DEN HAAG. Na ruim een maand van moeizame onderhandelingen heb ben de tien landen van de Europesè Gemeenschap overeenstemming be^ reikt over een verklaring, waarin het voornemen van Nederland, Engeland,! Frankrijk en Italië om deel te nemen aan de zogenaamde Sinaï-macht, wordt i gesteund. WEERT. Op een onbewaakte over- 1 weg bij Weert is een personenauto onder de Intercitytrein naar Maastricht gekomen. De bestuurder van de auto, de 23-jarige W. Janssen uit Weert, kwam hierbij om het leven. VLISSINGEN. Drie bergingsmaat schappijen uit Rotterdam, Vlissingen en Antwerpen zijn er het afgelopen weekeinde in geslaagd het twee jaar oude Belgische Roll-on-Roll off-schip Belveaux (3454 brt) drijvende te krij gen. HEINO. Twee broers zonder vaste woon- of verblijfplaats zijh na de bero ving van een man in Olst ingereden op een auto van de politie, die hen tot stoppen wilde dwingen in Heino. DEN HAAG. Circa vierhonderd aanhangers van de Stichting Oud- Strijders Legioen en Constructief Jong Nederland hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd om daar mee hun aanhankelijkheid te betuigen jegens het Amerikaanse volk. BREDA. De partijraad van het CDA heeft zich zaterdag in Breda met zeer grote meerderheid uitgesproken voor nucleaire wapenbeheersing en -ver mindering in oost en west Het is dus belangrijk te weten hoe lang de opzeggingstermijn is. Voor advies en informatie kunt u terecht bij het: Bureau voor Rechtshulp, Loskade 35/37, Middelburg, tel. 01180-37120. Spreekuren: maandagmiddag van 13.30-15.30 uur, dinsdag- en donder dagmorgen van 10.00-12.00 uur, don derdagavond van 19.00-21.00 uur. V. d. Spiegelstraat 4, „De Villa", maan dagmorgen van 10.00-12.00 uur. Cor respondentie-adres: Postbus 451, 4330 AL Middelburg. UTRECHT/ROTTERDAM. Aanne mersbedrijf Westerhout en Zoon in de Blit wordt ervan verdacht de samenle ving voor 2,6 miljoen gulden bena deeld te hebben. Vorig jaar zou het bedrijf 1,3 miljoen gulden aan sociale premies en eenzelfde bedrag aan btw niet hebben afgedragen. UTRECHT. De Wezepse huisarts dr. D. Post heeft de artsen opgeroepen, zich te weer te stellen tegen de geva ren en verleidingen van de geneesmid- delenreklame. DEN HAAG. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft in het kader van de ombuigingen ten opzichte van de op Prinsjesdag ingediende begro ting van het vorig kabinet op zijn be groting 8,5 miljoen gulden moeten in leveren. DEN HAAG. Op het departement van algemene zaken wordt geen po litieke adviseur aangesteld. Dit heeft premier Van Agt, tevens minister van algemene zaken, geantwoord op schrif telijke vragen vanuit de Tweede Ka mer over de begroting 1982 voor het departement van algemene zaken. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Op zaterdag avond 28 november a.s. hoopt voor de Gereformeerde Gemeente, in het kerkgebouw aan de Sint Joostdijk voor te gaan: student G. Mouw uit Elspeet. Aanvang van deze buitenge wone kerkdienst: 7.00 uur n.m. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Streekgemeente Zuid Limburg-Centrum: A. W. J. van den End, kand., Amsterdam; te Lunte- ren: K. ten Klooster, Oosterwolde (Gld.). Aangenomen naar Poederoijen: G. Schaap, kand., Huizen; naar Ooster hout: drs. G. Nagel, Valkenswaard, Aalst-Waalre; naar Hoornsterzwaag- Jubbega en Schurega (Herv. Geref. Samen op Weg): D. Warns, kand., Woudenberg, die bedankte voor Em- mercompascuum (toez.) Halle en Hei ne (nieuwe predikantsplaats). Bedankt voor Zwartebroek: P. Mo lenaar, Groot Ammers. Toegelaten tot Evangeliebediening en beroepbaar: mevr. F. Bergsma- Haveschmidt, Veldpspaatstraat 142, 9743 XM Groningen, tel. (050) 732306. P. G. Pranger, Gerritslangerdijk 47, 2791 NA Den Burgh-Texel, tel. (02220)2589. Toegelaten tot Evangeliebedie ning: J. P. G. Dijk, Idastraat 48, 9716 HD Groningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Loenen aan de Vecht: F. J. Fourie, Pretoria, Zuid-Afrika (Neder Duits Geref. Kerk). Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Broeksterwoude: J. Jonkman, Almelo. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoogeveen (in kombi- natie met dovenzorg): Th. van Stuij- venberg, Meliskerke; te Rijssen: Chr. van der Poel, Yerseke; te Groningen en te Norwich (Canada): A. Moerker ken, Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Ermelo: J. C. van Ravenswaaij, Terneuzen. Bedankt voor Oudemirdum: C. Wisse, Kootwijkerbroek. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Buren (toez.): H. van Schaik, kand., Nieuwegein. Bedankt voor Groningen: J. L. W. Koppenhol, Huizen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Apeldoorn (ten behoeve van de verstrooide Neder landers in Zwitsterland): H. J. Nie- meijer, kand., Wölflinswil (Zw.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Assen-zuid: J. A. van der Velden, Groningen-Noord. Bedankt voor Bodegraven-Woer den: C. J. Mewe, Marknesse-Nagele. Aan de V.U. te Amsterdam -is geslaagd voor het doctoraal examen theologie (Oude Testament): ds. C. van Ginkel, Heemse. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Herkingen: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 26 november, 19.30 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 23-11. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 308 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 2925 - 3950; werk paarden 2150 - 3400; oude paarden 1900 - 2600; 3-jarige paarden 1450 - 2450; 2-jarige paarden 1275 - 2375; veulens 475 - 1250; hitten 675 - 1425; pony's 250 - 600. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 5,20 - 6,60; jonge slachtpaarden 5,60 - 6,90. De handel in slachtpaarden was lui, in pony's matig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23-11. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm f 17,00 - 18,50; Bintje 50 mm opw. 25,00 - 26,00; Bintje 35-55 mm opw. 18,50 -ƒ 20,00; Eigenheimer 35 mm opw. in zakken 20,00 - 22,00. Zandaardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 15,00 - 16,50; Bintje 50 mm opw. 21,00 - 23,00. Exportaardappelen: Blankschilli- ge rassen van de kleigrond voor over zee, 40 mm opw. in zakken 20,50 - 21,00; Bintje 45 mm opw. in zakken voor Italië 25,00 - 25,50. Voeraardappelen tot 8,00 - 9,50. Stemming: rustig. SCHEEPVAART Acmaea, 21-11 200 oost noord oos Bo naire naar Las Palmas Acteon, 21-11 van Singapore naar Chittagong Alnati, 21-11 van Rotterdam naar Hamburg Amersfoort, 21-11 600 zuid zuid west Dakar naar Lagos Amstelburcht, 21-11 T.A. Galveston Macoma, 23-11 160 zuid oost Muscat naar Penang Nedlloyd Adelaide, 22-11 van Singa pore naar Fiji Onoba, 22-11 te Le Havre VISSERIJ Aquadelta cultures Wieringen, is een bedrijf, dat zich bezig houdt met de visteelt, in zoverre is dat al niet meer bijzonder. Maar de firmanten Gert Lont, (zes jaar werkzaam ge weest in Tanzania, om in het kader van de Ontwikkelingshulp, daar de visserij een goede start te geven) en de beide uit Wageningen afgestudeerden Ir. Gert Jan de Graaf en Ir. Roel Schou ten gaan zich nu ook toeleggen op het kweken van mosselen. Zij gaan dit niet doen op de traditionele manier, maar aan 40.000 meter touw (40 km). Lont verwacht 10 kg mosselen per strek kende meter en hij zou dus als zijn plan lukt op deze manier 400.000 kilo mos selen (4000 tonnen mosselen) aan de markt kunnen brengen. Uiteraard worden deze stukken touw verticaal in het water gehangen, want anders zou een groot gedeelte van de Waddenzee door de touwen worden versperd. We herinneren ons een jaar dat door de mosselvissers, om mossel zaad aan te trekken ook eens proeven zijn genomen, maar deze proeven zijn toen grandioos mislukt BRUINISSE, 23-11. Zoals bekend wordt in visserij kringen gestreefd, naar een periode om de tong en schol gedurende enkele maanden wat rust te gunnen, zodat er sprake is van een matige bevissing de zgn. stilligrege ling, die men deze keer wil houden van 30 januari 1982 tot 13 maart 1982. Voorgesteld wordt dat van 30 janu ari tot 13 februari de Urkers niet zul len uitvaren, dat van 13 februari tot 27 februarie de vloot om de Noord niet zal vissen en dat van 27 februari tot 13 maart de vloot van Katwijk tot en met Breskens (en alles wat daar tussen ligt) niet op tong of schol op de Noordzee zal vissen. Ook op andere vis mag in die periode door de betref fende schepen niet worden gevist, tenzijn men daartoe een ontheffing heeft verkregen. Donderdag 26 november, 20.25 uur, NederlandI: Indiaanse droom". Indianen- kinderen: ze mogen niet meer. WOENSDAG 25 NOVEMBER NED. I: De jeugd kan het hart weer ophalen met VARA's filmklub. Eersteen film over de woenstijngebieden op de grens van Amerika en Mexico waarna Captain Caveman opduikt Pluk, de schipbreukeling uit de ruimte is een merkwaardig ruime robot mannetje die op de aarde terecht is gekomen. De film van Ome Willem besluit het middagpro gramma. De NOS zwaait de scepter over dit net en vangt aan met de regionale rubriek Van gewest tot gewest. Een van de te behandelen onderwerpen is Alter natieve energie in Zeeland. De lange weg naar huis is de titel van een Japanse film en handelt over een gescheiden vrouw die na jarenlange afwezigheid terugkeert naar haar ouderlijk huis op het platte land, waar haar moeder op sterven ligt. De omschakeling valt niet mee daar zij het traditionele leven volkomen ontwend was en de dorpelingen haar slechte repu tatie van vroeger nog niet vergeten zijn. De wedstrijd vanFeyenoord in de UEFA cup krijgt de aandacht in Studio Sport. NED. II: In de aflevering van Puber teit staan de tienerbladen centraal. De VOO brengt een toneelstuk van Yvonne Keuls op het scherm getiteld Jan Rap en z'n maat. Het gegeven van het spel is bewerkt naar ervaringen van de schrijf ster in een opvangcentrum voor jongeren, die vaak met ouders en maatschappij in de clinch zijn geraakt. Gran Canaria heeft voor vele toeristen een bekende klank, doch weinigen hebben kennis ge-i maakt met de karakteristieke dorpjes ih het binnenland. Tot besluit volgt dan nog de Agenda en de Teleac brengt dan nog Management Advertentie TIJDELIJK t/m 5 december in dons,synthetisch en wol extra St.-NIcolaasbonnen INTERIEURVERZORGING WOENSDAG 25 NOVEMBER NED. I: 10.00 en 14.45 Schooltelevi sie; 13.00 en 18.20 Nieuws v. doven; 15.30 Vara's filmklub; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 De lange weg naar huis; 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Studio Sport; 23.00 Journaal; 23.05 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjour naal; 18.59 Pubertijd; 19.25 Kenmerk 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Jan Rap en z'n maat; 22.45 Gran Canaria; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Journaal; 23.42 Nieuws voor doven. DONDERDAG 26 NOVEMBER NED. I: Bolke de Beer beleeft weer een spannend avontuur, eveneens spanning is te beleven aan de wedstrijd Rotterdam Ahoy-Oost Nederland in de minivoet balshow. Dan het programma Vogel vrij waarin de komtroverse wordt getoond tussen een visser en zijn zoon die graag het artiestenvak in zou gaan. De NCRV brengt een dokumentaire op het scherm over de aktiviteiten van de Northern Canada Evangelical Mission die ervoor ijvert de armoe te bestrijden onder de overgebleven Indianen middels welzijns werk. In Beeldspraak staat de huidige mentaliteit van Polen centraal. NED. II: De KRO vangt de uitzending aan met Er was eenswaarin van avond vrede en veiligheid centraal staat De slotaflevering van de Smokkelaar volgt hierna, waarin Jack uit het kasteel weet te ontsnappen en hij gelegenheid krijgt om de samenzwering op te lossen. Met de legende van Koning Arthur. Het welbekende verhaal van koning Arthur speelt zich afin Engeland waar verval, ruwheid en armoede hoogtij vieren. Mer- lijn de tovenaar verwacht betere tij denBrandpunt speciaal brengt vervolgens een reportage uit Peru op de buis. Terry van de Sullivans valt het tegen dat de Tweede Wereldoorlog niets aan zijn leven verandert, terwijl hij juist zo op avontuur belust is. Bob Jongbloed presenteert dan het praatprogramma Tussen Keulen en Parijs en wordt in Bidden met de bijbel het eerste van een viertal Adventspogrammas gebracht DONDERDAG 26 NOVEMBER NED. I: 10.30 Frysk telebord; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Bolke de beer; 19.10 Minivoetbalshow; 20.00 Vogel vrij; 20.25 Indiaanse droom 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Beeldspraak; 23.05 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Beeldspraak; 23.05 Journaal; 23.10 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Paspoort; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Er was eens19.25 Smokkelaar; 20.00 Journaal; 20.27 De legende van Koning Arthur; 21.20 Brandpunt special; 21.55 De Sullivans; 22.20 Tussen Keulen en Parijs23.10 Bidden met de bijbel; 23.35 Journaal; 23.40 Nieuws voor do- 30 In de vroegere stamkroeg wordt hij door enkele bezoekers herkend en hartelijk begroet Joop geeft een rond je en maakt hier en daar een praatje. Om tenslotte terug te keren naar de tapkast waar hij zich tot de kastelein buigt en op zachte toon vraagt „Wie zit er achter dat bewaken van Grada de Vrieze sinds Bram voor schut is ge gaan?" De kastelein schrikt een beetje. „Hoe kom jij aan die onzin?" Joop grinnikt „Kom nou, Nelis, ik ben toch zeker niet achterlijk! Aan de balie in het hotel van Bram en Grada verblijft sinds Bram weg is een jonge gorilla, die me vanavond duidelijk te kennen heeft gegeven, dat ik daar moet wegblijven, anders zullen „wij", zei hij, andere maatregelen nemen. Wie zijn die „wij", Nelis?" De man neemt een doek en veegt de tapkast schoon, maar het is overbodig werk, omdat het blad droog is en glanst Zonder de bezoeker aan te kijken, zegt hij: „ik zou het echt niet weten; daar hoor ik van op." Joop schokschoudert „Maak jij dat je moeder wijs, maar mij niet Jij weet altijd alles, maar ik merk, dat jij bang bent Dan moet er wel een grote jongen achter zitten. Wil ie soms de tent van Bram en Grada inpikken?" De kastelein haalt iets onder de toon bank vandaan. Het is een leren beker tje met dobbelstenen. Op gedempte toon zegt de man: „Laten we dobbelen, anders loopt het misschien in de gaten. Ik zou, als ik je was, maar voorzichtig zijn. Ze weten, dat je getrouwd bent met de dochter van een aannemer. Van Vuren, nietwaar? En je komt regelma tig bij Grada Dat is al link, nu Bram vastzit Als ze dat overbrieven aan jouw vrouw en het verkeerd voorstel len, krijg jij thuis behoorlijk bonje, nietwaar? De kwestie isdat hotel rendeert niet; er moet geld bij. Dat verdiende Bram met zijn doorverkoop van gejat spuL Maar nu is die bron van inkomsten opgedroogd. Ondanks dat weigert Grada financiële hulp. Ze be taalt Flip van Kooren - dat is de man, die ze er in hebben gezet - op tijd zijn loon en heeft zelf ook te eten en te drinken. Nu vermoedt men, dat jij Gra da geld geeft Ergens zit er jaloezie achter, want jij bent indertijd voor schut gegaan voor die inbraak, waarbij zo'n bom geld zoek bleef. Men begrijpt natuurlijk, dat jij die hardstikke goed verstopt hebt Men neemt aan: bij Gra da en Bram. Ze dobbelen en lachen. Het is een heel gewoon tafreeltje, dat vaak voor komt in een café. De kastelein moet even onderbreken om een bestelling naar een tafeltje te brengen, maar daar na gaat het dobbelen weer verder. „Drie zessen," zegt Joop. „Nu jij." En dan met zachtere stem: „Wat willen ze met dat hotel van Grada en Bram?" „Ze hebben plannen er een goktent van te maken." „Wie? Noem namen." „Wie exploiteert hier in de stad rou- Door HENK VAN HEESWIJK lettes?" is de weervraag. „Vier enen. Probeer daar eens boven te komen. Jouw beurt" Joop weet het Het is een soort con cern van drie maa Machtiger dan hij ooit zal kunnen worden. En financieel ongetwijfeld ook veel sterker. Wat ze willen, lukt hen. Maar Joop heeft toch zin dit illustere drietal de voet dwars te zetten. Eén van hen kent hij goed: een voormalige heler van voornamelijk goud en zilver, alsmede antiek. Nooit gegrepen, maar Joop weet genoeg,van hem om alsnog te bereiken, dat hij in zijn kraag wordt gepakt Zulke lieden moet je met hun eigen wapens bestrij den. Hij weet voldoende. Babbelt nog een poosje met een paar oude bekenden, maar op een uitnodiging om een kaar tje te leggen, gaat hij niet in. Na een joviale groet verlaat hij de kroeg. Thuis gekomen overdenkt hij welke moge lijkheden er zijn om Grada te helpen. Want als ze haar een keer het mes op de keel zetten, is ze nergens meer. Dan zal ze gedwongen worden de zaak voor een appel en een ei te verkopen. Dat zal echt niet zo lang meer duren, want je kunt aan de uitlatingen van die meneer Flip bemerken, dat het ze behoorlijk dwars zit, dat Grada nog immer over voldoende geld beschikt Na een paar dagen neemt hij een besluit reist een dag naar Duitsland en neemt daar een bedrag op. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 6