LO Noordwelle, Haamstede Brouwershaven en Kerkwerve in de prijzen Toneelvereniging „Op Drift" oogstte sukses met klucht Terug- en voor uitzien op ouderavond O.L.-school Suksesvolle uitvoering toneelvereniging Dit jaar 750 miljoen voor speelgoed Een schoolkwis te Roosendaal STREEKNIEUWS Vergadering te Noordgouwe DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK ra In dorpshuis Ellemeet „Wie kaatst die wint" NOORDWELLE, 20-11. Zenuwachtig, gespannen, stil en dan weer lawaaierig, zingend en naar buiten koeke loerend, zaten vorige week enkele Noordwellenaartjes in een grote bus, die hen snorrend en toeterend naar het Brabantse Roosendaal bracht. Daar in schouwburg „De Kring", trachtte „vijfdeklassers" van Tholen, Flakkee en Schouwen-Duiveland elkaar de puntjes af te snoepen in een kwis, die door de Rabobank georganiseerd was. Twaalf scholen, honderden leerlin gen, supporters, juffen, meesters, spandoeken, juichkreten en het duo Judith Bos en Dick Passchier voor de vragen. Kortom: spanning en sensatie... Vooral ook omdat tot verbazing van eenieder dat viertal vijfdeklassers uit dat kleine Schouwse dorp, de eerste (voor)ronde afsloot met een score van 34 punten en zich daarmee als beste voor de finale plaatste. Bij na elke vraag over verkeer, natuur, geschiedenis, aardrijkskunde wisten het Noordweller kwartet en „hun" meester goed te antwoorden. Kommissie voor de Waterstaat Op maandag 7 december vergadert - ter provinciale griffie- de Kommis sie voor de Waterstaat (polders en wegen). (150.00 uur). Bij de „provinciale stukken" is bij gevoegd het Rijkswegenplan 1982 van de Rijkswaterstaat. ZIERIKZEE Thema-avond in vrouwencafé Het Vrouwencafé houdt woensdag 25 november in de Gekroonde Sui kerbiet te Zierikzee een thema-avond over kernbewapening. In memoriam N. L. Praet In de opmerkelijke hoge leeftijd van 102 jaar overleed in Huis St. An- tonius te Groenendijk, onze vroegere stadgenoot, de heer N. L. Praet. „Napoleon Praet" was grondlegger van het mosselvissersbedrijf van de familie Preat. In een lange periode heeft hij de mosselarij werkzaam be geleid én het was hem gegeven ook heel lang getuige te zijn van de verde re ontwikkeling. Met opmerkelijk élan en lang behouden vitaliteit, be hoorde hij tot onze opmerkelijkste stadgenoten, die tot op hoge leeftijd aktief en in de weer bleef. De begrafenis zal plaats vinden op donderdag 26 november a.s. na een uitvaartdienst in de H. Willibrordus- kerk te Zierikzee. Opendag en verkoping Hulpaktie „Woord en Daad" Zaterdag 28 november houdt de Stichting Reformatorische Hulpak tie „Woord en Daad" (komité Schou wen-Duiveland) een opendag en ver koping in het pand Meelstraat 24. Er worden daar een veelheid van artikelen uit ontwikkelingslanden verkocht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting „Woord en Daad". Door te komen kijken en te kopen draagt men een steentje bij voor hulp aan kinderen in landen als Haïti, Indonesië, India enz. Ook na deze dag zijn alle verkrijg bare artikelen steeds voorradig bij mevrouw Goudzwaard, depót houdster kom. Schouwen-Duiveland (ook adres Meelstraat 24). Tevens kan op de open dag infor matie worden ingewonnen over de fi nanciële adoptie van kinderen. Alle aktiviteiten van de Stichting worden overigens regelmatig via het gratis driemaandelijks orgaan van „Woord en Daad" vermeld. HAAMSTEDE NCVB-vergadering De NCVB hield verleden week een Nadat de kruitdampen van de tweede voorronde opgetrokken wa ren, brachten Saskia en Serge menig handje op elkaar bij hun wervelende muzikale show. Nog een verfrissing, een wegeb bend geroezemoes en dan weer de spanning, doodse stilte, zweten en slikken, de finale. Zes scholen in de grote finale, zes scholen waaronder „De Stove". Plotseling was de Noordweller equipe nergens meer: woorden ble ven als dotjes kauwgom aan de tong kleven, hersens maalden als molent jes in een storm, monden waren dichtgeplakt met zenuwen en span ning en een enkel stamelend woordje leverde nog wat puntjes op. Maar lang niet genoeg om de „gouden me daille" te „pakken", integendeel: Noordwelle werd zesde in die ze nuwslopende, snerverende, emotio nele eindronde... Nietemin, toch een pluim, een tien met een griffel, een vaantje voor een ieder en tweehonderd piek voor het dokumentatiecentrum. Totaaluitslag De totaaluitslag van de kwis was: „De Regenboog" (Tholen) 500 en be ker; „De Rietbrug" (St. Maartens dijk) 400 en beker; „De Nobelaar" (Oude Tonge) 300 en beker; „Onder de Wieken" (Haamstede) 200 en be ker; School Sommelsdijk 200); „De Stove" Noordwelle 200); „De Schoener", Brouwershaven 100); Chr. Nat. School Kerkwerve 100); vergadering in Haamstede. Presiden te mevrouw Silvis opende de verga dering met gebed en het zingen van gezang 199 de verzen 1,2 en 3. Schrift lezing'Was uit Psalm 85.en Jacóbus^, waarna meditatie volgde. 3 De heer A. P. Cornet k^eeg vèrvol- gens het woord en sprak óver „mu ziek genieten, zonder technische ken nis". Hij illustreerde zijn lezing met dansmuziek, walsen, marsen en klas sieke muziek. De avond werd af gesloten met het zingen vah Psalm 33, de verzen 1, 2 en 8, waarna de heer Cornet besloot met dankgebed. Gewonde bij jachtpartij Tijdens een jachtpartij in cie Wes thoek is maandag jachtopziener P. K. uit Haamstede door een schot hagel in het gezicht getroffen. Hij \yerd be handeld in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Del politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. OUWERKERK Vergadering „Sunnemare" De Schouwen-Duivelandse wind surf vereniging „Sunnemare" houdt op vrijdag 27 november de algemene ledenvergadering in „De Vier Ban nen" te Ouwerkerk. Op de agenda: bestuursverkiezing, financieel! jaaro verzicht, prijsuitreiking uit wedstrijden 1981 en het wedstrijd- programma 1982. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Ophalen oud papier Zaterdag 28 november wordt te Nieuwerkerk weer oud papier opge haald. Als steeds is de opbrengst bestemd voor het zendingswerk van NOORDGOUWE, 20-11. In de hal van O.L. School te Noordgouwe werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. Na eerst het werk van de leerlingen te hebben bekeken, opende de voorzitter van de Ouderkommissie de heer Van der Velde de ouderavond. Hij kon een groot aantal ouders wel kom heten. Een bijzonder welkom was er voor de nieuwe jufmevr. Kooi- man-Cornelisse, deze zal per 1 januari as. juffrouw Marini opvolgen, omdat deze naar Zeeuws-Vlaanderen ver trekt De wethouder van onderwijs mevr. Loschacoff-de Kanter was als ouder maar ook mede namens de gemeente aanwezig. Als leden van de Ouder kommissie werden mevr. C. Uil-Fie- rens en de heer A de Vlieger herko zen. Evenals voorgaande jaren deed het hoofd der school de heer Gerritsen zijn verslag van het afgelopen jaar. Uitbreiding school Centraal hierin stond het verbou wen en uitbreiden van de schooL Dit had tot gevolg dat in de pauze met enige noodverlichting de nieuwbouw bekeken kon worden. Na de pauze dankte mevr. Loschacoff het onderwijzend personeel en de Ouderkommissie voor het vele werk dat dit jaar weer was verzet De voor- zitter van de ouderkommissie blikte daarna vooruit in het komend jaar. Dit wordt een druk jaar Lv.m. de opening van de verbouwde school en het dorps huis. Hij benadrukte hierbij nogmaals dat de kinderen dan niet meer in de hal van de school zullen behoeven te gymen, maar dit dan in de grote zaal van het dorpshuis zal gebeuren. Vervolgens werd de avond nog ge zellig met een spelletje Bingo voort gezet en kon worden teruggezien op een geslaagd geheel. „De Schakelaar" Stavenisse 100); Ó.L.S. „De Molenvliet" Stad a/h Ha ringvliet 100); O.L.S. „Oosterschel- de" Scherpenisse 100) en „Groen van Prinsterer"-school, Middelhar- nis 100). de Gereformeerde Gemeenten. Tijdig en gebundeld gereedzetten wordt aanbevolen. OOSTERLAND Muziekvereniging naar concours te Haperte De muziekvereniging „Ooster- lands Fanfare" nam op zaterdag 21 november jl. deel aan een concours, voor muziek en fanfaregezelschap pen uitgeschreven door de K.N.F. te Haperte, in Noord-Brabant. Dit on der leiding van de dirigent, de heer Jaap Knuist. De resultaten waren be vredigend, men wist een dikke twee de prijs in de wacht te slepen in de derde afdeling. BRUINISSE Aquadelta Recentelijk publiceerde een deel van de landelijke bladen berichten over Aquadelta te Bruinisse, die kon- takt gelegd zou hebben met de sekte van de T.M. (Transcedente Meditatie), die een langdurige kon- trakt zou willen met Aquadelta. Volgens een bericht in „Trouw" zou T.M. belangstelling hebben voor het hoofdgebouw en twee bungalow parken. Gesproken zou zijn over „zeer tijdelijke verhuur van wonin gen in vóór en naseizoen". Volgens de Aquadelta-direktie is het overi gens nog niet erg duidelijk, wat en hoe precies de bedoelingen van T.M. zijn. Een 1500-tal volgelingen van de T.M.-goeroe zouden zich in Aquadel ta willen vestigen. De oorspronkelijke informatie bron moet wel ver van het Duive- landse schouwtoneel hebben gelegen, want het is ronduit een onmissie dat de krant, die dicht(er) staat bij het re gionaal gebeuren, niet is geïnfor meerd over plannen en eventuele mo gelijkheden, als boven gesignaleerd, maar het is niet anders. Wildbouw Het gemeentebestuur van Bruinis se ziet zich geplaatst voor een al gro ter wordend probleem in de gemeen te op ruimtelijk en schoonheidsge- 'bied. Steeds meer mensen gaan over- tot het bouwen van schuttingen, schuurtjes en andere aanbouwsels zonder daartoe een vergunning te hebben of te hebben aangevraagd. Daarnaast hebben velen niet het ge duld om indien ze een vergunnin gaanvraag hebben ingediend, hierop te wachten. Of bij deze wildbouw ook het risiko van een proces-verbaal en afbreken is „ingebouwd" is een onbeantwoorde vraag, maar er moet wél rekening mee gehouden worden. „Algemeen Vissersbelang" bespreekt visserijproblematiek Op maandag 14 december a.s. kan het bestuur van de visserij vereniging „Algemeen Vissersbelang" in een vergadering van de Kommissie Eko- nomische Zaken hun belangen nader toelichten omtrent de visserij-pro blematiek. Leden van de provinciale staten stelden hier prijs op n.a.v. tot nog toe is ondernomen. Belangrijke vraag hierbij is waarom Bruinisser kwe kers menen op historische gronden aanspraak te kunnen maken op meer percelen in de Oosterschelde, de eko- nomische noodzaak daartoe, de afzet- positie enz. Het provinciaal bestuur, min of meer geaktiveerd door het gemeente bestuur van Bruinisse tot het voeren van een aktief visserijbeleid, kan een belangrijke rol spelen bij het (terug) verkrijgen van het kwekersaandeel in de Oosterschelde. Op de vrijdaga vond (20 november) gehouden bestuursvergadering van „Algemeen Vissersbelang" is dan ook besloten om aan deze uitnodiging gehoor te geven en hun wensen en standpunten kenbaar te maken. Flitsen uit het buitenland BOGOTA. Twee leden van de Co lombiaanse geheime politie en een burger zjjn gewond toen een bom ont plofte in de hal van het Hilton-hotel in Bogota. Dit heeft de politie meege deeld, LONDEN. De Britse marine heeft in het kader van de bezuinigingen op defensie-uitgaven besloten tot slui ting van haar werf op Gibraltar, de Britse kroonkolonie aan de Spaanse zuidoostkust. Het ministerie van de fensie liet weten dat de sluiting be gin 1983 het ontslag betekent voor circa 1.000 man op Gibraltar en in Groot-Brittannië. GUATEMALA. In Guatemala is de minister van volksgezondheid, Ro- quelino Recinos Mendez, na bijna drie maanden door zijn ontvoerder vrijgelaten. De minister werd in de hoofdstad losgelaten en zag er on danks zijn 84 dagen gevangenschap goed uit. CANBERRA. Australië zal milita- rien leveren voor de internationale vredesmacht in de Sinaï, zo heeft zijn premier, Malcolm Fraser, dinsdag bekendgemaakt. Fraser trad niet in details over de samenstelling van het contingent. LONDEN. Door een bomontplof fing voor een kazerne in Woolwich in het oosten van Londen zijn maandag een vrouw gedood en twee personen gewond. Scotland Yard vermoedde een bomaanslag door terroristen. PARIJS. In Frankrijk is het afgelo pen jaar elke 12 sekonden een mis drijf of overtreding gepleegd. Vol gens statistieken van het ministerie van binnenlandse zaken over 1980 neemt de kriminaliteit duidelijk toe. BOEKAREST. De Roemeense staats- en partijleider, Nicolae Ceau- sescu, heeft zich uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe kernraket ten in Europa en voor de geleidelijke terugtrekking en ontmanteling van de bestaande kernraketten. BRUSSEL. De bouwsektor in Eu ropa verkeert in erngstige proble men. Dat blijkt uit een recent rap port van het ekonomisch en sociaal komité van de EG, een adviesorgaan waarin onder andere werkgevers en werknemers hun vertegenwoordi gers hebben. NORFOLK (VIRGINIA). De Ame rikaanse marine heeft gemeld dat zondag een. bommenwerper in de Middellandse Zee is verongelukt en dat de pilot wordt vermist. BARCELONA. Een al twee jaar heersende droogte zal dit jaar de Spaanse boeren en veehouders een schade berokkenen van 3,75 miljard gulden. Dit heeft de Spaanse mi nister van landbouw, James Lamo dé Espinoza, gezegd. WARSCHAU. Andrzej Gwiazda is samen met vijftien anderen uit het presidium gestapt van de afdeling- Gdanks van de vrije Poolse vakbond Solidariteit, zo is van vakbondszijde vernomen, MOSKOU. Twee Joodse aktivisten zijn in Moskou aan een hongersta king van onbepaalde duur begonnen teneinde een uitreisvisum te krijgen, zo hebben vrienden van hen meege deeld. Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER ELLEMEET, 21-11. De toneelvereniging Ellemeet gaf zaterdag 21 november haar jaarlijkse uitvoering in het nieuwe Durpsuus, dat op enkele plaatsen na was uitverkocht. Na afloop werd er tot in de kleine uurtjes gedanst op muziek van „de Poppelstars" uit Bergen op Zoom. Al met al kan de toneelvereniging te rugzien op een zeer geslaagde avond. Organisaties of verenigingen, die belangstelling hebben voor een uit voering van de toneelvereniging kunnen voor vrijblijvende informa tie bellen naar Teuni van Burg, tel. (01117) 1307. Opgevoerd werd een kluchtig spel in drie bedrijven van H. van Wijn gaarden: „De onbetaalbare loodgie ter". Het stuk speelt zich af in de huiska mer van fam. Westra. Pim (Kees Hen- derikx) en Ria (Jacqueline de Graaf) zijn na 23 jaar huwelijk uit elkaar ge groeid en Pim gaat op zakenreis voor een afkoelingsperiode. Dit tot grote ergernis van dochter Petra (Teuni van Burg). Pim is nauwelijks ver trokken of oom Dirk (Rien v. d. Hoek) uit Australië staat voor de deur om zijn fortuin „bij z'n leven" te verdelen, tussen zijn neef Pim en zijn broer en zuster Nico en Marie de Best (Cor Deïst en Jopie v. d. Stolpe). Degene die het meest van hem af weet, krijgt de erfenis. Vlot Het stuk werd vlot en met veel overtuiging gespeeld. Vooral Kees Henderikx oogstte met z'n dubbelrol veel sukses. Als speciale gasten waren Sint en 2 Pieten gekomen om de toneelspelers, de souffleurs (Bert Horst en Jan v. d. Klooster) én de grimeur (Wilna Bij kerk) te bedanken en de bloemen te overhandigen. DAMASCUS. Syrië heeft maandag Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Nederland gewaarschuwd dat deelneming aan de Sinaï-macht de betrekkingen tussen Arabische lan den en Europa zou kunnen schaden. LONDEN. Neutronengranaten kunnen ook op zee een belangrijke rol spelen en zelfs in de toekomst te gen vijandelijke kunstmanen wor den gebruikt; zo zegt Jane's wapen systemen in zijn editie 1981-82 die dinsdag is verschenen. NEW YORK. De Libische leider Gaddafi heeft een aantal „speciale moordkommando's" opgericht om de Amerikaanse top om te brengen. Op de dodenlijst staan president Rea gan, vice-president Bush, de minister van buitenlandse zaken Haig en mi nister van defensie Weinberger. NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft maandag het mandaat voor het V.N.-leger op de Syrische Golan- hoogvlakte eenstemmig verlengd met een half jaar, tot 31 mei 1982. China nam niet aan de stemming 'deel. OOV 10.: CASABLANCA. Het Marokkaanse leger heeft twee bataljons Polisari- ostrijders teruggeslagen na een twee daags gevecht bij Msied, in de om streden Westelijke Sahara, zo heeft een Marokkaanse legerwoordvoer- der vrijdag meegedeeld. CAIRO. De oud-minister van irri gatie van de vermoorde Egyptische president Sadat, Abdel Azim Aboel Ata, is in de Tora-gevangenis ten zuiden van de hoofdstad Cairo over leden. Dit is zondag in de Egyptische pers gemeld. MOSKOU. De Russische dissident Andrei Sacharov is in hongerstaking gegaan uit protest tegen de weige ring van de autoriteiten om zijn schoondochter Liza Alksejewa een visum voor vertrek naar de Verenig de Staten te geven. HANNOVER. Een 28-jarige hoofd man van de grenstroepen van het Westduitse nationale volksleger is naar de Westduitse deelstaat Neder- saksen gevlucht. BELFAST. Ongeveer 200 pro testanten hebben een parade gehou den in een Noordierse grensplaats. Veel deelnemers waren gemaskerd en enkelen droegen geweren. BONN. Enkele uren voor de aan komst van president Brezjnjev van de Sowjet-Unie, hebben in Bonn tien duizenden mensen geprotesteerd te gen de Russische interventie in Af ghanistan en voor het eerbiedigen van de rechten van de mens en ont wapening in zowel Oost- als West- Europa. ATHENE. Premier Papandreou van Griekenland heeft in het parle ment zijn regeringsprogramma ge presenteerd. Daarin kondigde hij aan dat Griekenland zijn betrekkin gen met de NACO en de Europese ge meenschap wil herzien. Nieuw analfabetisme AMSTERDAM, 23-11. Als er geen drastische veranderingen komen in het huidige onderwijs, dreigt een nieuw analfabetisme te ontstaan. Terwijl de mensen in toenemende mate worden omringd met moderne kommunikatie-apparatuur, wordt hun niet geleerd hoe ermee om te gaan. Als de jeugd op school \iiet ver trouwd wordt gemaakt met informa- tika, zullen de jongeren later de ,,taal" van hun tijd niet meer kunnen hanteren. Dit zogenaamde compu- teranalfabetisme" dient nu a bestre den te worden. DEN HAAG, 23-11. Er zal dit jaar voor ruim 750 miljoen gulde n aan speelgoed worden gekocht Die schatting maakt het Ekonomisch Inktituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in een rapport over de speelgoed branche. Ook op de lange termijn zyn de vooruitzichten voor de speelgo edwin- kels volgens het EIM niet slecht Het toenemend geboortecijfer en de gewoonte om niet alleen op veijaar- dagen en met Sint Nicolaas, maai- ook tussendoor speelgoed aan kinderen cadeau te doen, geven aanleiding tot dat optimisme. Overigens wordt nog altijd 40 tot 45 procent van de speelgoedomzet ge haald in het laatste kwartaal van het jaar, rond Sint Nicolaas. Er zijn volgens het EIM op het ogen blik 700 speelgoedzaken in Nederland. Daarnaast gaat er veel speelgoed over de toonbank in zaken met e mengd assortiment en in w; zen. Ook de parfumerie staat er het EIM tamelijk gunstig voor, omdat aankopen van cosmetica fums weinig konjuktuurgevoel ken te zijn. In 1980 werd er in land voor 1.350 miljoen guldéj deze artikelen uitgegeven. De maakte tussen 1975 en 1979 ee lijkse groei door van gemiddeld procent sn ge- :nhui- arei volgens vooral mpar- hlij- iHeder- n aan markt :;i jaar negen RENESSE, 21-11. Zaterdag verzorgde toneelvereni ging „Op Drift" uit Renesse met zeer veel sukses haar jaarlijkse najaarsuitvoering. Het dorpshuis van Renesse was voor deze gelegenheid helemaal vol gelopen en het talrijke publiek genoot van de vlotte opvoering van het kluchtige toneelspel „Wie kaatst die wint", van Hans van Wijngaarden. De avond werd geopend door de re- giseuse van het stuk, mevTouw A. v. d. Wiel-Jansen, die hiermee de voor zitter verving, die zelf in het stuk meespeelde en in zijn toneelkleding achter het doek klaar stond om te be ginnen. Mevrouw v. d. Wiel verwelkomde in het bijzonder de burgemeester me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer en haar echtgenoot en de beide wethouders van Westerschouwen, de heren J. C. de Feiter en P. M. v. d. Aarsen met hun echtgenotes. Verder dankte zij de heer M. de Hamer, die na vijftien jaar voorzitter van „Op Drift" te zijn geweest deze funktie heeft neergelegd. Zij vertelde dat~3eze week vërt? genwoordigers van verschillende Re- nesser verenigingen op het gemeente huis het schetsplan voor de verbou wing en vergroting van het dorps huis hebben kunnen zien. Zij sprak de hoop uit dat een en ander snel ge realiseerd zal kunnen worden. De kosten voor de bebouwing zullen door de gemeente worden gedragen. Het geld voor de inrichting zal voor- namelijke vanuit de dorpsgemeen schap moeten komen. Nadat ze ook in enkele woorden iets over de inhoud van het stuk had verteld kon het spel beginnen. Het vrolijke stuk, vol onverwachte komi sche verwikkelingen werd vlot gespeeld en het was dan ook lachen geblazen. Aan het slot toonde het pu bliek zijn waardering met een harte lijk applaus. Waardering werd verwoord door burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, die alle medewer kers bedankte en namens iedereen opmerkte dat men een bijzonder leu ke avond had gehad. Ook ging wij nog even in op de plannen voor het dorpshuis en zij verzekerde dat men er van de zijde van de gemeente alles aan zal doen om de verbouwing zo snel mogelijk voor elkaar te krijgen. Verloting In de pauze van de avond werd een uitstekend geslaagde verloting ge houden met een bruto opbrengst van 851,—. De avond werd besloten met een gezellig bal. Het stuk waarmee men zo veel suk ses oogstte zal het komend weekend zowel in Noordwelle als Serooskerke worden gespeeld. Op 29 december gaat men ermee naar Aquadelta in Bruinisse en op 22 januari wordt het in Haamstede gespeeld op de uitvoe ring van de muziek aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4