Meer kapers op de kust voor Corneliastichting De hulpaktie op Schouwen- Duiveland voor Polen Vier schilders uit Zierikzee jubileerden Voorstel tot uittreden Samenlevingsopbouw 3 Ledenvergadering Beter Wonen" Kontaktbijeenkomst te „Bru" Dreischor PJZ kreeg voorlichting over alternatieve voeding STREEKNIEUWS De 7e extra dagprijs L. Maes Gemeenteraad Bruinisse Aandacht voor verkiezing CDA bijeenkomst Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 24 november 1981 Nr. 23020 ZIERIKZEE, 23-11. De begroting voor het dienstjaar 1982 van Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zie- rikzee stond centraal in de maandagavond vergadering in het „Huis van Nassau". Niet zo zeer het financiële „plaatje", maar de tekst gaf hier en daar aanleiding tot diskussie. Het was vooral het Brouwse lid, de heer A. H. van der Marei die de „puntjes op de i zette". Overigens had deze afgevaardigde niets dan lof voor dit gedegen stuk wer, maar vocht alleen het vakjargon aan. Zinsneden als:.aktualisering van de ur gentie" en „een goede werksatisfaktie en eenduiding funktioneren van alle medewerkers vanuit de sociale doelstelling", deed Van der Marei verzuchten: „Lang leve het A.B.N.!" Distrikt- vergaderingen Beter Wonen" In de komende weken wor den drie distriktvergaderin- gen van ..Beter Wonengehou den. 30 november: Dorpshuis Noordwelle voor het distrikt Brouwershaven. Midden- schouwen en Westerschouwen. 2 december: Dorpshuis Brui- nisse het distrikt Bruinisse en Duiveland. 7 december: Huis van Nas sau, distrikt Zierikzee, Aanvang van de vergaderin gen: 19.30 uur. Na-isolatie De verenigingsraad besloot voorts m.a.s. de revenuën (opbrengsten) uit het glasfonds te beleggen in na- isolatie. Dat wil zeggen: als bij het vrijkomen van een woning de huur der te kennen geeft alsnog deel te ne men aan het isolatieprogramma, de ze werkzaamheden gefinancierd zul len worden uit het glasfonds. Dit fonds is dermate goed gevuld als ge volg van de garantie op dubbel-glas waardoor weinig beroep op gelden uit het fonds gedaan hoeft te worden. Verbetering van tien zogenaamde duplex-woningen aan de Regen- boogstraat te Zierikzee voor een to taal bedrag van 657.718,— werd eveneens m.a.s. goedgekeurd. Voor de huur betekent dit (na gunning) dat deze gaat stijgen van nu 108,— naar 202,— per maand. Zes na-oorlogse woningen aan de M. P. Moggestraat te Dreischor ko men eveneens voor verbetering in aanmerking. Bij 50 subsidie van het rijk komen de meer-huurkosten voor de bewoners op gemiddeld 60,— voor de tussenwoningen en 80,— voor de koopwoningen (per maand). Poort ambacht Bij het laatste agendapunt: wo ningbouw in voorbereiding en uit voering, meldde de voorzitter dat de veertien woningen in Poortambacht (één- en tweepersoons huishoudens) half december zullen worden opgele verd. Een gelijk aantal premie-A en premie-B woningen is op één na ver kocht. Tot slot kan nog worden gemeld, dat „Beter Wonen" geen kontributie- verhoging voor 1982 voorsteld, in te genstelling van de servicekosten, die per 1 januari e.k. verhoogd zullen worden. Maar voor de rest leverde de begro ting weinig problemen op. De heer J. Hendriks (Scharendijke) vroeg of het bestuur zomaar een „straf-rente" kon gaan heffen in geval van achter stallige huurbetaling. Het leek zijns inziens wat op „kevelarij". De voor zitter de heer F. K. Vos antwoordde, dat het een beleidsvóórnemen is en geen besluit. Onderzocht zal worden of hiertoe een mogelijkheid bestaat. Een andere vraag van Hendriks was, of een prognose van woningbehoefte in de begroting kon worden opgeno men. Volgens de voorzitter bestaat die prognose wel, maar omdat deze snel verandert is deze niet in de be groting opgenomen. Corneliastichting- Ten aanzien van het verwerven van de „Corneliastichting" met het doel dit gebouw te benqtten voor een v.orm van beschermd wonen (één- en s tweepersoonshuishoudens)^, was de voorzitter niet mededeelzaam. Wel zei hij dat „B.W." niet de enige gegadigde is, de onderhandelingen hierover zéér gevoelig te liggen, dat nog geen principe uitspraken werden gedaan en als er nieuwe ontwikkelin gen waren, de verenigingsraad eerst op de hoogte gesteld zou worden. Voor de rest deed de heer Vos er het zwijgen toe. Na nog een aantal punten verdui delijkt te hebben werd de begroting (zie voor een deel elders in dit num mer) met algemene stemmen aange nomen met een totaal bedrag van 1.914.083,—, d.i. ongeveer 3 ver hoging ten opzichte van 1981. Bestuursverkiezing „We worden wel bezig gehouden". Wéér de heer Marei, die bij het onder deel bestuursverkiezing tot de kon- klusie kwam dat stemming een farce was, aangezien er geen tegenkandi daten waren. „Maar als de statuten het voorschrijvenDe uitslag was dan ook niet verrassend: De her en F. K. Vos en B. A. Kievith werden m.a.s. herkozen als lid van het bestuur en de heer F. G. Scherjon (af wezig) eveneens m.a.s. tot kommissa- ris van „B.W." Van de heer L. A. Schouls, die de gelederen van de woningbouwvere niging als kommissaris verlaat, we gens het statutair bereiken van de leeftijdsgrens der pensioengerechtig den, werd afscheid genomen. Zijn plaats zal niet worden gevuld, op voorstel van het bestuur het aan tal kommissarisen te verkleinen. BRUINISSE, 20-11. Schults Schilders uit Zierikzee hielden een kontaktbij eenkomst in Bruinisse, bij Aquadelta. Na een diner en onder een gezellig drankje sprak direkteur J. L. Schults een 4-tal jubilarissen toe, die reeds 12Va jaar aan het bedrijf zijn verbonden. Dit zijn D. M. v. d. Werf uit Ouwer- kerk, D. L. Priemis uit Bruinisse, M. Nooteboom uit Nieuwe Tonge en L. v. d. Wekken uit Zierikzee. Zij kre gen een aandenken overhandigd en hun echtgenotes een bloemetje. De verdere avond werd in gezellige sfeer doorgebracht met o.a. een bow lingwedstrijd. Dit was al de tweede keer dat men een aantal jubilarissen mocht huldi gen bij Schults Schilders. Vaste kern Bij de opening vag^t pas betrok ken pand öp het indusmeterréin wa- ren er ook al 9 mensen 12W jaar aan Advertentie Gouden en zilveren sieraden Quarts-analoog horloges Voor een zaak van vertrouwen DAM 10 ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-2443 DREISCHOR, 20-11. In het Dorps huis van Dreischor werd vrijdagavond een suksesvolle bijeenkomst van de PJZ gehouden over biologisch-dyna- misch voedsel. Twee medewerkers van ,,'t Krootje" te Zierikzee gaven inlichtingen over alternatieve voe ding en over hun levenswijze. Een der medewerkers, een bioloog, woont in een woongemeenschap in de Westhoek. Deze groep mensen kweekt zelf groente en houdt vee, waarvoor men gezamenlijk zorgt Een „baas" is er niet, maar de mening van degene met de meeste ervaring geeft bij be paalde zaken gewoonlijk de doorslag. Er wordt uitsluitend met natuurlijke mest gewerkt, vandaar dat het houden van vee een vereiste is. De grote stad spreekt de bewoners niet aan, ze wo nen op Schouwen-Duiveland vanwege de ruimte en de gezonde'lucht En daar hoort gezond eten bij, hetgeen in de woongemeenschap betekent onbe spoten groenten, en een veehouderij die niet gericht is op grote produktie (scharrelkippen). Verder staan fruit, noten en graan op het menu. Ook krijgt men voedsel uit Afghanistan, dat wordt geleverd door Delta-Nieuw Joost! and. Geen machines De grond in de Westhoek wordt be werkt met de hand, zware machines zijn taboe, want „die verzieken de kui tuur van de grond", zo redeneert men. Een éénmansbedrijf van 1000 m2 zou genoeg zijn volgens de levenswijze van de groep, die ook eigen ideeën heeft over het grondbezit en het ge bruik daarvan. Uiteraard kwam ook het vegetarisch eten ter sprake, met het vervangen van vlees door peulvruchten, soja enz. De lezing leverde genoeg gespreks stof op voor een levendige diskussie tussen de inleiders en de vele toehoor ders. de zaak, waaruit blijkt dat dit be drijf met een vaste kern personeel werkt. Schults Schilders heeft een vaste kontaktorganisatie, die regelmatig voor bijeenkomsten, waaronder ook reizen, zorgt. De laatste avond, van afgelopen vrijdag, mocht men een 10.0-tal mensen ontvangen. ZIERIKZEE Welfare-verkoop in Rusthuis Irene Donderdagmiddag 26 november houdt de afdeling Zierikzee van het Nederlandse Rode Kruis in Rusthuis Irene een verkoop van Welfare-arti kelen. Er is een rijke sortering, voor grote en kleine beurzen. De leiding hoopt op een goede verkoop en een even zo grote belangstelling voor de aantrekkelijke verloting. De ver koopmiddag begint om twee uur. Tuinbouwwinterkursussen Dinsdagavond 1 december verga dert de Vereniging van oudleerlingen Tuinbouwwinterkursussen in het „Huis van Nassau". Spreker op deze avond is de heer A. Slobbe, teelt-technisch adviseur van de firma „Royal Sluis", met als on derwerp: spruiten-, prei- en winter bloemkoolteelt. Voor tijd: zie agen da. Koncert „Kunst en Eer" en Kamerkoor De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" geeft samen met het Zierikzees Ka merkoor, een koncert in de R.K.- kerk (Hoge Molenstraat), op zaterdag 28 november. Het orkest staat o.l.v. R. J. van Soest; het koor o.l.v. Riet van den Dungen. Werken worden uit gevoerd van: S. Prokofiëff, H. L. Hassler, H. Schütz, E. Grieg, P. Ma- scagni, P. J. Tsjaikowski, W. A. Mo zart en J. Ph. Sousa. Open huis Quist supermarkt Quist Supermarkt houdt woensdag 25 november open huis, omdat de zaak na een ingrijpende verbouwing totaal is veranderd. Een grote aan bouw resulteerde in een bedrijf van zeshonderd m2 winkelruimte. Het open huis begint om 19.00 uur. KERKWERVE N.C.V.B.-Kerkwerve voorgelicht over reuma De N.C.V.B. AFDELING Kerkwer- ve hield haar vergadering in het ver enigingsgebouw. De presidente me vrouw Viergever-Legemate opende de avond door het laten zingen van Psalm 73 vers 1 en 13, waarna zij voorging in gebed. Ze las voor uit Hebr. 4 vers 14 tot einde en van Hoofdstuk 15 tot vers 10. Boven haar meditatie stond „Je zus geen toeschouwer". Hierna werd Gezang 49, vers 2, 3 en 4 gezongen. Ze heette iedereen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreekster van de avond mevrouw Ten Wolde uit Mid delburg. Ook kon de presidente verheugd vier nieuwe leden melden, waarvoor een hartelijk applaus. Mevrouw Ten Wolde hield een inleiding over reu ma, nog steeds een volksziekte num mer één. Twee van de drie patiënten zijn vrouween. De film „Uitzicht" handelde over reumapatiënten, de therapie en het doorzettingsvermogen van de patiën ten. Na de pauze kwamen de vragen los, die mevrouw Ten Wolde graag beantwoordde. Ook werden folders uitgedeeld. De vice-presidente, mevrouw v. d. Velde-Stouten bedankte de spreekster en bood haar een plant aan. Het bondslied werd tot slot ge zongen en mevrouw v. d. Velde ging voor in dankgebed. Er waren deze avond 38 leden aanwezig en het busje voor lief en leed bracht 65,— op. Geslaagde bingo-avond WIK Vrijdagavond hield de s.v. WIK uit Kerkwerve een bingo-avond voor de jeugd in de kantine aan de Verseput- seweg. Het werd een druk bezochte, geslaagde avond. Er wer enthousiast gespeeld en het „Bingo" geroep was dan ook niet van de lucht. Hierbij werden ook nog erg mooie prijzen in de wacht gesleept. Het was een erg gezellige avond waarop men met veel plezier kan terugzien. De organisatie was in handen van de evenementen kommissie van de s.v. WIK. SEROOSKERKE Restaurant „De Schelphoek" In het horeca-blad Lekker '81-'82, een uitgave binnen de Service Serie 25 staat de jaarlijkse Lekker-test vermeld. Restaurant „de Schelphoek" te Se- rooskerke is daarin bij de beste hon derd restaurants in Nederland voor 1982 gekozen. Het blad beschrijft „de Schelp hoek" als een goed restaurant, sfeer vol, relatief betaalbaar en met een goede wijnkaart. Het is de eerste keer dat het etablissement in Seroos- kerke bij de bestenlijst is opgeno men. SIRJANSLAND Vergadering Reformatorisch Contactorgaan De tweede vergadering van dit sei zoen, van de Vereniging Reformato risch Contact te Sirjansland was ge- od bezet. De voorzitter de heer W. van den Berge opende deze vergade ring met het lezen van het Schriftge deelte, waarover ds. J. Blom uit Rid derkerk (voorheen te St. Maartens dijk) een referaat wilde houden, na melijk: Openbaringen 6 vers 9 tot Openbaringen 7 17. Ds. Blom verdeelde zijn referaat in drie delen: de opening van het zesde zegel, de verzegeling van de 144.000 en wie daartoe behoren. De opening van het boek met zevenzegelen bete kent, dat Gods oordelen over de aar de komen en als Gods gerichten over de aarde gaan is er voor de mensen geen bescherming meer. Maar zij die behoren tot hen wier klederen ge wassen zijn in het reinigende bloed van Christus kruisdood, worden be houden en gaan in in de eeuwige heerlijkheid. Alle punten werden uitvoerig-uitgewerkt, zodag ook deze avond weer bijzonder geslaagd was» Ds. Blom sloot met dankgebed. De vólgende avond wórdt D.V. ge houden op woensdag 2 december, met als spreker ds. Van Oorschot, Stellendam, over de Dordtse Leerre gels. OOSTERLAND Vergadering N.B.v.P. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland, kwam bijeen in „Oosterhof" te Oosterland. Nadat mevrouw M. Schrijver- Lievense, bij afwezigheid van de pre sidente, de talrijke aanwezigen had welkom geheten, kreeg ing. J. Her- tgers, adjunkt-direkteur Cebeco Zuid-West, het woord. Hij vertelde op welke wijze planten in en om het huis gezond kon maken, of houden. Na vertoning van een dia-serie Advertentie (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door; Oude Haven 39b Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met 'n Kadobon /tra*, p&r Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Rktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg K.v K. nr. 20/81 DUIVELAND, 23-11. Het kollege van b. en w. van Dui veland stelt de gemeenteraad voor deelname in en subsi diëring van de Stichting Samenlevingsopbouw Schou wen-Duiveland per 1 januari 1984 te beëindigen. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van don derdag 26 november. Het kollege is van mening, dat in een kleinschalig gebied als Schouwen-Duiveland de afstand tussen bestuurder en bestuurde zo gering is, dat aan een in termediaire rol van het opbouwwerk geen behoefte bestaat. Verder laten b. en w. weten, dat ook budgettaire redenen in het ge ding zijn. Het kollege geeft de raad wel in overweging - overeenkomstig het gevoelen van de advieskommis sie voor het welzijnsbeleid - de stich ting de gelegenheid te geven tijdens de nog resterende periode alsnog haar bestaansrecht te bewijzen. Verdere voorstellen De agenda voor de komende raads- véTgadering vermeldt verder voor- stèlleri totr^yaststelling vergoeding 1981 bijzonder" kleuteronderwijs; voorlopige vaststelling bedragen openbaar kleuteronderwijs 1980; vaststelling vergoeding art. 103 L.O. wet 1920 over 1981; vaststelling kre diet rekening courant en kasgeldle ningen 1982 en voorlopige vaststel ling gemeenterekening 1979. over mooie flora (en fauna) kreeg de heer Hertgers na een woord van dank, een attentie aangeboden. Rommelmarkt en bazar De Oranjevereniging organiseert op zaterdagavond 28 november a.s. een mini-rommelmarkt met bazar in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. NI. 's middags en 's avonds vanaf vier uur. Behalve de NIEUWERKERK, 23-11. Verleden week kwam in de zaal van de Gere formeerde kerk aan de Bad huisstraat te Nieuwerkerk de afde ling Duiveland van het C.D.A. bij een, onder voorzitterschap van de heer J. Rotte. De voorzitter opende de vergade ring met het lezen van Romeinen 13 vers 1 tot 10 en gebed. Hij zei verblijd te zijn over de goede opkomst. Ver der sprak de voorzitter over de „vele moeilijkheden" waarin ons land ver keert en trok een lijn naar het schriftgedeelte dat was gelezen. De sekretaris, de heer J. Hendrik- se, leverde vervolgens het jaar verslag en de penningmeester, de heer A. J. Rotte, gaf het kasverslag. Bij het agendapunt: samenstelling van de kandidatenlijst voor de a.s. verkiezing van de provinciale staten, werd lang stil gestaan. Vele facetten werden belicht en besproken. Verder werd de begrqting 1982 besproken van de gemeente Duive land. Wethouder Op 't Hof en de raadsleden v. d. Maas en Schiettekat- te gaven een voorproef van de alge mene beschouwingen t.o.v. deze be groting. Verder waren enkele dames aan wezig die de huiskamergroep vor men van het C.D.A.-Vrouwenraad. Eén van de leden, mevrouw Van Bommel, deed een oproep om nog meer dames te werven voor deze groep. Na een geanimeerde bespre king, eindigde wethouder J. op 't Hof met dankgebed. Deze raadsvergadering zal verder besteed worden aan de algemene be schouwingen van de frakties naar aanleiding van de gemeentebegro ting 1982. rommelmarkt zijn er nog verschillen de attributen zoals een rad van avon tuur, schiettent, grabbelton, enve- loppenstand, en prikblok en een bal- lengooitent. Bovendien bestaat de kans op een gratis taart, door het inleveren van de uitgereikte folder, waarop een nummer bevindt. Het dient daarom aanbeveling genoemde folder mee te brengen en deze niet thuis te laten liggen. Het bestuur van de Oranjeve reniging hoopt weer op een goede be langstelling voor deze avond. Wihkelweekaktie Bij de tweede tussentijdse trek king van de winkelweekaktie, die georganiseerd is door de Mid denstandsvereniging .Oosterland die op zaterdagavond 21 november jl. gehouden werd, kwamen weer vijf prijzen uit de bus. Eerste prijs: een tafellaken J. p. de Jonge, Burgem. van der Havestraat 39. Een tweede prijs was voor H. J. van de Zande, Hoge Maireweg 5. Der de prijs: J. E. Goudzwaard, Sandströmstraat 40. Allen ontvingen een banketletter. Vierde prijs: Laura Verwijs, Dorpsweg te Bruinisse: ban ketletter en de vijfde prijs, een ban ketletter viel ten deel aan Marco van der Have, Sint Joostdijk alhier. De volgende tussentijdse trekking, zal plaats vinden op wonsdagavond 25 november a.s. GOES Vergadering aandeelhouders WMZ Woensdagmiddag 9 december wordt in het hoofdkantoor van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) de algemene verga dering van aandeelhouders gehou den. Zierikzeese pot AMSTERDAM. 23-11. Op de jongste verkoping door Huis Max van Waay. behoorde tot de „stukken" een kostbare, ooit te Zierikzee gemaakte ta bakspot in Louis Vl-stijl. Het is een fraai en gaaf stuk, ge maakt in 1760 door Johannes Soetelinck. De tabakspot ging over in andere handen voor de lieve prijs van f 28.000. Jam mer dat het „stuk" niet te Zie rikzee is terecht gekomen. BURGH/HAAMSTEDE, 23-11. De regionale hulpaktie voor Polen „loopt" uitstekend. Zo zelfs dat een eerste - vrij omvangrijke - zending hulpgoederen (kleding en voedsel) uit de regio eind deze week naar Polen kan wor den vervoerd. De goederen zijn samengebracht uit de al bestaande verschillende depóts op Schouwen-Duiveland en de initiatiefnemer, de heer W. J. Geleijnse te Haamstede, vertrekt vrijdag 27 november, met een lading naar Poznan. Het materiaal wordt per vrachtau- 13.00 uur kan men - als alles goed to vervoerd. De heer Geleijnse krijgt gaat, met de goederen in Polen zijn. steun van een bijrijder. Vertrokken De eerste stortingen op de giro wordt om 19.00 uur van Haamstede. „Polen" zijn ook binnen. Van het geld worden - als eerder gemeld - hulpgoederen gekocht. De vrijdag te Doorgereden wordt in de nacht; om vervoeren hoeveelheid bedraagt twee ton. Noordgouwe Intussen is ook te Noordgouwe een kontaktadres voorhanden. Het is: Mevr. Annemarie Adriaanse Brouwerijstraat 25 Noordgouwe (geen telefoon) In Duiveland blijft het nog wat stilletjes en - als gemeld - Zierikzee kan nog een tweede inzamelingsa dres gebruiken. Men hoopt en ver wacht dat vóór het jaareinde nog twee of drie reizen met hulpgoederen naar Polen kunnen worden gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3