Aantal werklozen in EG snel op weg naar tien miljoen Moskou bereid „tot aanzienlijke wapen verminderingen HET PRIJZENFRONT Schmidt dringt aan op top konferentie Reagan-Brezjnjev AGENDA Zonder kolen kan het niet in het Westen 2 De konferentie in Bonn Beroering in Noord-Ierland VS regering heeft weer geld Noors booreiland op drift Beperkte dijkbewaking in Schelde-gebied Bericht van „Nowosti ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO'S Uit een recente publikatie putten wij, dat de maanduitkomsten van een gezinshuishouding er (inderdaad per maand) moeilijker op worden. Naast minimaal een stabilisatie van de lonen, staat een verhoging van tal rijke prijzen, die het huishoudboekje voor de huisvrouw tot een zorgen- boekje maken. Zeker is nu al, dat ook 1982 het publiek zal konfronteren met talrijke prijsverhogingen, waar bij de gasprijs er uitspringt. Benzine, gas, elektriciteit en (ook) het popu laire drankje - om van andere te zwij gen - gaan in prijs omhoog. Er is trouwens nog meer; uitgaan wordt er evenmin goedkoper op; be paalde rekreatieve voorzieningen en premies voor verzekeringen e.d. wor den evenzeer de hoogte ingeduwd. Onvernoemd zijn dan nog: sommige kleding, hoge rente voor leningen voor eigen huis en huisvestings kosten in het algemeen. Over een brede linie vindt een „verduurdering" van talrijke artike len plaats, als gevolg van stabilisatie van prijzen op de internationale markten. In sommige gevallen worden hier door de basisprijzen (voorraadvor- ming elders) kunstmatig hoog gehou den. Niet alleen de konsument merkt dit in de beurs, maar vooral in midden- en kleinbedrijf wordt de fi- nancieringsproblematiek door dit al les er niet geringer op. Vooral in de levensmiddelenbranche zijn de mar ges klein en de vraag is derhalve of van overheidswege niet „gewerkt" zou moeten worden met maatregelen op het prijzenfront. Iets daarvan schijnt aan de horizon zichtbaar te worden in de vorm van een - dan wettelijk voorgeschreven - z.g.n. vertikale prijsbinding. Hier aan ligt ten grondslag dat fabrikan ten en/of handelaren onderling af spreken, dat hun afnemers zich aan bepaalde prijzen dienen te houden. Dat moeten dan prijzen zijn, waar enige muziek in zit zowel voor de konsument als voor de afnemer. Ook zou weer sprake zijn van horizontale prijsbinding. Dat komt neer op bran che - afspraken, dat verschillende on dernemers of handelaren voor een zelfde soort waar eenzelfde verkoop prijs berekenen. Er is dus wel wat beweging aan de horizont van het prijzenfront, maar hoe en wanneer vooral ook de konsu ment dit zal voelen in eigen porte monnee, moet worden afgewacht. 2b- als met zoveel zaken,, is de totaalma terie feitelijk vrij ingewikkeld en het duurt wel „even" tot maatrege len aan de basis merkbaar worden. Toch is begrijpelijk weeklagen over lonen e.d. feitelijk een beetje zweve rig, als bij de beschouwingen niet ge lijktijdig de prijzen voor produkten worden betrokken. Het één hangt on losmakelijk met het andere samen. HARDEGARIJP. Het Tweede-Ka merlid Ad Ploeg (WD) vindt dat kern afval best kan worden opgeslagen in landen in de derde wereld. BELFAST, 23-11. De, militante pro testantse leider ds Ian Paisley heeft maandag beloofd spoedig de verdere recrutering te beginnen voor een „der de macht" teneinde de provincie te verdedigen tegen aanvallen van het Ierse Republikeinse leger IRA. In een emotionele toespraak op het hoofdplein van Belfast op de door hem afgekon digde dag van aktie tegen de Britse regering zei hij tot de ca. 5.000 aan wezigen dat zij zich niet moeten over geven. „Verenigd moeten wij sterk staan tegenover het verrraad van pre mier Thatcher en tegen de onmacht van haar regering het getij van terreur tegen de protestanten te keren". Bedrag per leerling LÜNTEREN, 23-11. Het to taalbedrag dat het rijk per leerling uitkeert komt niet in elke gemeente ten goede aan die leerling in de eigen school Van dat geld wordt een deel besteed aan medefinanciering van de afdeling onderwijs van sommige gemeenten, zelfs wel aan prestige-objekten in ande re onderwijssektoren dan waar het geld voor bedoeld is. Deze sterke vermoedens heeft voorzitter H. C. Ver schoor in Lunteren geuit in de jaarrede voor de vergadering van de Algemene vereniging voor medewerkers bij het on der wijs (AVMO), de sektie voor openbaar en algemeen bijzonder onderwijs van het Nederlands Genootschap van Leraren NGLHij konsta- teerde zoals een interdeparte mentale werkgroep al had ge- konkludeerd, dat niet elke ge meente uitblinkt als het gaat om kostenbewaking, kosten bewustzijn en gevoel voor doelmatigheid. BONN, 23-11. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft opgeroepen tot een topkonferentie tussen de Sowjetrussische president en partijleider Leo nid Brezjnjev en president Ronald Reagan van de Vere nigde Staten. Schmidt lanceerde deze oproep maandagavond in een toespraak aan een di ner ter ere van president Leonid Brezjnjev, die voor besprekingen met de bondskanselier voor drie dagen naar de Bondsrepubliek is gekomen. Hij zei dat de Westduitsé regering het feit begroet dat de dialoog tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten weer duidelijk aan inhoud in in tensiteit heeft gewonnen. Het zou bijzonder veel waarde hebben als Brezjnjev en Reagan zouden samen komen, omdat van een dergelijke ontmoeting een „duidelijk signaal van hoop en vertrouwen" uitgaat. WASHINGTON, 23-11. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft er maandag mee ingestemd dat de regering van de V.S. haar normale uitgaven mag doen tot 15 december. Eerder kwam de regering formeel zonder geld te zitten doordat presi dent Reagan zijn veto had uitgespro ken over een wetsontwerp dat diende te voorkomen dat er theoretisch geen geld beschikbaar was voor over heidsuitgaven. Hierdoor bleven bij voorbeeld 400.000 ambtenaren ged wongen thuis. Schmidt beklemtoonde dat Was hington en Moskou met hun bereid heid de volgende week in Genève over kernwapens voor de middellan ge afstand te gaan onderhandelen, nadrukkelijk laten zien dat zij groot belang hechten aan dialoog en sa menwerking bij hoogst belangrijke veiligheidskwesties Hernieuwde wil Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Reagan de onderhandelingen begint met de serieuze wil door beperking van de bewapening tot een ontmante ling van de nucleaire dreiging te ko men. Met hem deelt de bondsregering de wens dat beide partijen de raket ten voor middellange afstand in Eu ropa volledig afschaffen. LA PAZ. In de Boliviaanse hoofd stad La Paz is maandag een groep vrouwen en kinderen van gevangen genomen mijnwerkersleiders in hon gerstaking gegaan om de vrijlating van deze 25 funktionarissen te be werkstelligen. Volgens waarnemers is er sprake van de grootste sociale krisis sinds de staatsgreep van 17 juli van het vorig jaar. De bondskanselier maakte tegelij kertijd duidelijk dat Bonn het Navo- besluit inzake stationering van nieu we middellange-afstandsraketten in het belang van het bondgenootschap zal uitvoeren als ondanks alle in spanningen voor 1983 geen akkoord is bereikt. Met het oog op de grote bezorgd heid om het behoud van de vrede zijn gesprekken belangrijk en noodzake lijk. Juist daarom is het bezoek van Brezjnjev aan Bonn zo bijzonder wel kom. LONDEN, 24-11. Een Noors boor eiland in de Noordzee met 112 man aan boord is dinsdagmorgen vroeg van zijn ankers losgeraakt Het drijft in de richting van een ander Noors bemand boorplatform, zo heeft een woordvoer der van de Britse luchtmacht meege deeld. Het booreiland „Philips SS" raakte als gevolg van zware storm los van zijn ankers en is tot op 200 meter van een ander platform „Tor" gedreven. „Tor" heeft 81 mensen aan boord, aldus de woordvoerder. De twee booreilanden bevinden zich in het Noorse olieveld Ekofisk in de Noordzee. In maart vorig jaar kapseisde daar het platform „Alexander Kielland" waarbij 123 mensen verdronken. BRUSSEL, 23-11. Het aantal werklozen in de Europese Gemeenschap gaat nu snel de tien miljoen naderen. Eind oktober van dit jaar waren er, blijkens cijfers die maandag door de EG-Kommissie in Brussel bekendgemaakt werden, bijna 9,7 miljoen mensen zonder werk. Dat betekent dat 8,8 procent van de Europese beroepsbevolking geen baan heeft. In een maand tijd zijn er meer dan 200.000 werklozen bijgekomen. Ver- geleken.rnet eind oktober van JieLvch L rig.jaar kwamen.e£iruUxv,2,3 miljoen t werklozen bij.. Sinds de lente van dit jaar is hun aantal gestadig-met-twee procent per maand gegroeid. Wel licht wordt nog vóór het eind van dit jaar het getal van tien miljoen be reikt, aldus de EG—Kommissie in Brussel. .q^LLEVALEijzA, Italië. feamïL, hannes Paulus II. heeft ziplrivoor het eerst sinds de aanslag die in mei op hem werd gepleegd, buiten Rome be geven. Na een pauze van zeven maan den hervatte de paus zijn gewoonte van nauw kontakt met het volk, tot zichtbare bezorgdheid van zijn „lijf wacht". FEZ, Marokko. Het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten zal op de Arabische top van 25 no vember in Fez, Marokko, worden besproken. Dit heeft de Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed AI Faisal, maandag in Fez meegedeeld. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag gezegd dat Grieken land volledig aan het Navo-bondge- nootschap moet deelnemen als het de volledige veiligheidswaarborgen die verbonden zijn aan het Navo-lid- maatschap wil genieten. OTTAWA. In de nieuwe grondwet voor Canada zijn maandag alsnog be palingen opgenomen die handhaving van alle bestaande rechten van de in dianen verzekeren en gelijke rechten voor vrouwen garanderen. DEN HAAG, 24-11. Rijkswa terstaat heeft dinsdagmorgen voor de sektor Schelde beperkte dijkbe waking geadviseerd. Rond kwart voor een dinsdagmiddag wordt in Vlissingen een hoogwaterstand ver wacht van 3 meter 35, zo heeft Rijks waterstaat meegedeeld. De gemiddelde mannenwerkloos heid steeg in een jaar in de EG met 38 procent. Het stijgingspercentage in Nederland ligt dus zowel wat het to taal als wat de mannenwerkloosheid betreft aanzienlijk boven het gemid delde in de EG. Elke eerste en derde donderdag van de maand. Nederland Sinds eind oktober van vorig jaar nam de werkloosheid in de landen van de Europese Gemeenschap ge middeld met 32 procent toe. Maar in Nederland bedroeg de stijging in dat jaar, evenals in de Duitse Bondsrepu bliek, 54 procent. In het Verenigd Ko ninkrijk was de stijging 45 procent. De werkloosheid bij de mannen heeft in dat jaar in Nederland een nog gro tere stijging gekend, namelijk zestig procent. In Duitsland lag die stijging op zeventig procent. In het Verenigd Koninkrijk was het zestig procent. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Dinsdag 24 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst, lezing opticien. 19.45 uur. 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. UW-gebouw, Kerkhof ZZ. Bijeen komst D'66. 's Avonds 8 uur. PARIJS, 23-11. Een van de voornaamste konklusies die de onderzoekingen van de afdeling research en ontwikkeling van het IEA, het Internationale Energiebureau in Parijs hebben opgeleverd is dat de geïndustrialiseerde lan den in het Westen het niet zonder kolen kunnen stellen. Dezer dagen is over de verrichtin gen van het bureau sedert zijn oprichting in 1974 een boek versche nen waarin de aangesloten landen de raad krijgen bij hun pogingen om olievervangende brandstoffen te ont wikkelen toch vooral „die goeie, ou we, vieze steenkool" niet uit het oog te verliezen. De onderzoekers van het bureau vinden dat de verwerking van steen kool tot vloeibare en gasvormige brandstoffen de beste methode is om de energievoorziening van de in dustrielanden ook in de toekomst te waarborgen, ook al zijn de afgelopen jaren „indrukwekkende suksessen" behaald met andere alternatieve vor men van energie-opwekking, varië rend van zonnecentrales in Spanje tot windmolens in de Verenigde Sta ten en golfmachines in Japan. PARIJS, 23-11. De Sowjet-Unie is bereid het eens te worden over „zeer aanzienlijke verminderingen aan weers kanten" op het gebied van de middellange-afstandsra ketten als de Verenigde Staten een „redelijk" standpunt innemen en de Navo afziet van overige plaatsing van nieuwe raketten. Dit heeft het Russisch persbureau No wosti bekendgemaakt. In een kommentaar op de „nul-optie" gaf het bureau als zijn mening dat de verklaring van president Reagan „een eerste poging betekent die een wending in het beleid van de huidige Amerikaanse regering zou kunnen aangeven". ,Het is echter te hopen dat het stand punt dat president Reagan uiteen heeft gezet, niet het laatste woord betekent, ómdat het geen enkele ruimte laat voor het zoeken van oplossingen die voor beide partijen aanvaardbaar zijn", al dus Nowosti. „Alleen onderhandelin gen kunnen aan het licht brengen of de bedoeling van de VS serieus is". „Even sterk" Volgens het bureau zijn de twee par tijen op het gebied van de middellange- afstandsraketten even sterk, omdat de nieuwe Russische wapens van het type SS-20 de oude raketten van de types SS-4 en SS-5 hebben vervangea De SS-20 heeft een reikwijdte van ongeveer 4.500 km en heeft drie kern koppen van elk enige kïlotons. De twee andere raketten hebben een lading van een megaton en een reikwijdte van resp. 1.900 en 4.000 km. Kostbaar vest VERA1LLES, 23-11. Een crè mekleurig vest dat Napoleon I (1769-1821) tijdens zijn verban ning op Sint Helena gedragen, heeft op een veiling in Versail les 13.800 frank (ongeveer f 6000,—) opgebracht. Concertzaal. Vlaamse toneelgroep „Bent" met „Groenten uit Balen". 20.00 uur. „De Gekroonde Suikerbiet". Vrou wencafé (thema-avond „kernbewa pening"). 20.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Tonnenmagazijn. Jaarvergadering P.v.d.A., afdeling Brouwershaven. 19.45 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Foyer Mondragon. Najaarsvergade ring Ver. Stad en Lande. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. St. Nicolaas- middag bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. Aanvang: 19.30 uur. Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 26 november Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. „Huis van Nassau", Lange Nobel- straat 2. Vergadering Commissie Be- drijfs- en Zomeravondvoetbal, Ra yon Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Rusthuis „Irene". Verkoop Welfare goederen. 14.00 uur. Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 19.00 uur. Noordgouwe Kantine „De Stem". Afd. Platte landsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraad Dui- veland. 20.00 uur. Dorpshuis. Mosselavond voor bejaar den organisatie verenigingsraad. 19.30 uur. Vrijdag 27 november Zierikzee RSG „Prof. Zeeman". Officiële ope ning. 14.00 uur. Foyer Concertzaal. Filmkring Zie- jook „The Turning Point". 20.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering C.B.T.B. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Ver. „Het Groene Kruis". 19.30 uur. Dorpshuis. P.J.Z.-lezing en diskussie over biologisch dynamisch voedsel. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering s.v. „Ouwer kerk". 19.30 uur. „De Vier Bannen". Ledenvergade ring windsurfvereniging „Sunnema- re". Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ten toonstelling v.v. „De Nagtegaal". 19.00 - 22.30 uur. Zaterdag 28 november Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. R.K. kerk, Hogemolenstraat. Kon- cert „Kunst en Eer" m.m.v. het Zie- rikzees Kamerkoor. 20.30 uur. Kantine S.V. WIK, bingo-avond. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Tentoonstelling „De Gevleugelde Vrienden". 16.00 Scharendijke „De Putmeet". Dansen (oude en nieu we leerlingen N.V.D.). 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Intocht Sinterklaas. 14.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ten toonstelling v.v. „De Nagtegaal". 14.00 - 22.00 uur. Maandag 30 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke Schoolraad. 20.00 uur. Dinsdag 1 december Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Tuinbouwwinterkursussen. Aan vang: 20.00 uur. Kantine LTS. Ouderavond. 20.00 uur. Donderdag 3 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. feest voor jeugd 12 t/m 16 jaar. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Begrotingsvergade ring gemeenteraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 4 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Maandag 7 december Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Haamstede Hotel „Bom". Algemene najaarsver gadering VW „Burgh-Haamstede". 19.30 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Bruinisse Visserijmuseum. Voorlichting fossie le beenderen. 19.45 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Maandag 14 december Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 14.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sinterklaas- Als een huis moet ontruimd, op grond van - mogelijk verdrietelijke, mogelijke begrijpelijke - redenen, moet je er als de kippen bij zijn, want er kunnen, maar dat is beeldspraak, oude foto's uit de bus rollen. Elders in het land vond zaterdag zo'n ge beurtenis plaats en jawel hoor: foto's VeeZ van elders natuurlijkook in teressant, maar natuurlijk niet met de historische pikanterie van hier. Enfin, wat zat er tussen? Om te be ginnen een plaat van de tweede ka mer-verkiezingen in 1913, met bor den waarop reklame voor ..Patijn" (,,ons kranig kandidaat je'en een heus gerijtje voor het stadhuis. Dan de Karnemelksvaart in volle glorie. Ooit kwamen via die vaart de schui ten uit Schouwen, beladen met boter en eieren de stad binnen. Verder de - iets meer bekende - foto van de dik ke toren", plus een aardig groepje op het muurtje van de „Varreput". Ho ge bomen rond de kerk en kinder kopjes" (nog) in ons aller Weststraat. Aktueel opeens een foto van de achterkant van het Rode Kruiszie- kenhuis, genomen uit de lucht door een fotovliegtuig. Een frekwente „opduiker" is de Westhavendijk met een kunstschilder, die zichzelf en zijn schilderij beschermt met een gro te paraplu. Onder het ,,spul" een fraaie pentekening van het z.g.n. „Huis der Tempelieren" in de Meelstraat (midden 15e eeuw) en - nog in volle glorie - de molen bij de Westbrug, afgebroken (helaas) in 1898. Een roerloos, evenwichtig plaatje van de „Noordhavenpoort met wip- brug" (uit de 2V2-cents periode) il lustreert de stilte in die tijd; geen mens, geen dier, geen auto. Uit de 1- centsperiode (vóór 1914) een feeste lijk plaatje van het Havenplein, ken nelijk tijdens een (Oranjef-feest, met onder een balk doorkruipende'exe- kutanten en een heel vreemd houten bouwsel vlak voor het toenmalige „Concordia". Niet één, twee, drie te dateren, maar zeker wel vóór 1920. Een magistrale ingekleurde pTent- briefkaart toont Parklusten om geving, nog kompleet met de toen daar staande muziektent. De serie: „Bombardement Zierikzee 29/30 april 1917" is kompleet en nu ook met een verwoestingsplaatje, cen traal waarop een nog gave, fraaie, uit de puinhopen geredde leren stoel. Tot slot twee - heel zeldzame (parti- kuliere) foto's van het inundatiege- bied op Schouwen-Duiveland, tij dens de oorlogsevakuatie en daar is niet veel materiaal van. Helaas is de kwaliteit niet al te geweldig, maar uniek zijn ze: de Zuider- Nieuwlandpolder vanaf Jonkersdijk in 1944 en dan „gezicht op de tram" (over het water heen) in 1944. Dat plaatje schept een probleem. Reed de tram dan nog in 1944(7); misschien even in het begin nog van de inunda tie. Het plaatje werd gemaakt te Brijdorpe. Ongelofelijk eigenlijk in die tijd. Je ziet toch maar! SCHIEREILANDMAN Ai

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2