Een gevaarlijke ontwikkeling: weinig waterschapswerken OOSTERSCHELDEWERKEN KRIJGT INVLOED OP WONINGBESTAND mr urq^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland Solidariteit wil: overleg over de brandstof prijzen Vermindering Russische A-wapens Demonstratie voor behoud ketelbouw in Vlissingen Begroting-1982 „Beter Wonen" PÉ 8iw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 november 1981 138ste jaargang Nr. 23020 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar f 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt Redakteur: M. J. Bij de Vaate. maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Regio-scholen deden mee aan kwis ZIERIKZEE, 24-11. In de heden uitgesproken ope ningstoespraak van de voorzitter op de algemene verga dering, dijkgraaf A. M. Geluk, bleek dat ook het water schap al hevig lijdt aan de „paperitis", de steeds maar groeiende hoeveelheid papier, waar overigens - zo bleek - een geringe hoeveelheid van uitgevoerde werken tegeno ver staat. Volgens de voorzitter wordt vrijwel niet meer ge-investeerd in water schapswerken, want investeren is te duur geworden en ook het rentepercenta ge blijft te hoog. Een gevaarlijke ontwikkeling. Noch bezuinigen op waterschaps werken, noch temporiseren is aan vaardbaar, uit een oogpunt van vei ligheid. Nota's als gezegd te over, maar het waterschap zelf doet ook mee, gezien de verslagen over de ja ren 1978, 1979 en 1980, stukken die waarde krijgen na verloop van tijd. WARSCHAU. De betrekkingen tussen Polen en de Sowjet-Unie zou den moeten worden geregeld bij een „nieuw verdrag gebaseerd op het be ginsel van nationale souvereiniteit", aldus de oprichtingsverklaring van de klubs van de zichzelf besturende republiek vrijheid - rechtvaardig heid onafhankelijkheid" waarvan de tekst zondag is gevonden in de wo ning van de Poolse dissident Jacek Kuron. WARSCHAU, 24-11. Het vrije Poolse Vakverbond Solidariteit wil woensdag bij de besprekingen met de regering over ekonomische zaken de recente verhogingen van de brandstofprijzen bepraten. In een verklaring die het presidium van So lidariteit dinsdag na afloop van over leg in Gdansk bekendmaakt, worden de zondag ingegane prijsverhogingen „onrechtvaardig" genoemd. De rege ring wordt om maatregelen verzcoht om tegemoet te komen aan de harde gevolgen van haar prijsbesluit. De Polen moeten sinds zondag vijftig tot tachtig procent meer betalen voor hun brandstof. Ook over de (drie) opeenvolgende ja ren dient zo'n verslag te worden uit gebracht. Dan ligt de geschiedenis van het waterschap vast over een 25- jarige bestaansperiode. Middelburg- Sfeer en „mentaliteit" te Middel burg, rond de mogelijk gewenste toe- BONN, 23-11. Sowjet-president en partijleider Leonid Brezjnjev heeft maandag-avond in Bonn „als gebaar van goe te wil" het voorstel gedaan eventueel „een deel van onze kern wapens op de middellange afstand in het Europese deel van de Sowjet- Unie eenzijdig te verminderen". Brezjnjev deed deze, volgens waarne mers, kleine koncessie een week voor het begin van de onderhandelingen over de Eurostrategische wapens in Genève. Deze waarnemers meenden maan dagavond in Bonn dat Brezjnjev met dit voorste1 vooral de publieke opi nie in de Bondsrepubliek op het oog had en voorts een gunstige atmosfeer wilde scheppen voor de besprekin gen in Genève. Brezjnjev herhaalde in feite het voorstel van de Sowjet- Unie om tijdens de duur van onder handelingen tussen de twee supermo- gendheden de middellange afstand wapens aan Sowjet-kant te bevrie zen, terwijl de Verenigde Staten op hun beurt niet zouden mogen over gaan tot plaatsing van de 572 raket ten in een aantal NAVO-landen, waaronder West-Duitsland en Neder land. komstige waterschc bsconcentratie „liggen ons niet"; me-i loopt te hard van stapel. Onvoldoende inzicht en begrip is er over en weer ook t.a.v. de financieringsperikelen. Gelet verder op dure waterkwaliteitseisen dient ieder zich in te spannen voor verant woorde oplossingen. „Twisten" zijn er ook over de ver deling van gelden bestemd voor de wegen, door de provincie. Gelukkig is in het algemeen de situatie op vrij wel alle punten goed in het water schap. Over enkele jaren komt er hopelijk weer enige ruimte in de begroting, door nu niet te investeren. Het blijkt financieel vaak op een golfbeweging: eb en vloed. Pachtkontrakten Nieuwe pachtkontrakten zijn voor gelegd aan de pachters. Een aantal van 96 kontrakten is .getekend. Op twee na zijn ze alle afgehandeld. Bij de per 1 augustus gehouden schouw, zijn toenemende problemen ge- konstateerd. De schouw in 1982 wordt wellicht bepaald op 15 septem ber. Indien nodig kan opdracht gege ven bepaalde sloten eerder schoon te maken. Te weinig zorg is besteed aan het verwijderen van modder en slijk op de wegen. Het toezicht wordt strenger. Bieten mogen niet meer op overhoeken en wegbermen gedepo neerd. Ook kisten mogen niet neerge zet op bermen. Aandacht is er verder voor bestrijding van bacterievuur; overgroeiende beplanting aan de landzijde is gesnoeid. Kunstwerken enz. zijn gekontro leerd; de dijkwacht werd opnieuvv* samengesteld. Ook de gemalen zijn gekontroleerd, evenals de zuive ringsinstallaties Kontröle Zowel (eigen) inventarisatie en kontröle op ongeoorloofde lozingen zijn voltooid. Enkelen zullen de fi nanciële gevolgen daarvan onder ogen krijgen. Verboden is (ook) kuilhopen van mais en bietenblad te hebben, binnen 7 meter van een openbare waterloop. Ook met opslag van z.g.n. droge mest wordt wel gerommeld. Vooral loon- en zelfspuiters moeten de voorschrif ten goed in acht nemen. Onnodige slordigheid zal leiden tot veel ernsti ger belemmeringen voor velerlei be drijven in de toekomst, zo waar schuwde de dijkgraaf; die opmerkte dat nog heel wat te bereiken is voor het schoon en zuiver houden van dij ken en wegen, van land en water. ZIERIKZEE. In het kader van een Middeleeuwse avond trad het Gheselscap Goet ende fyn" vrijdagavond op in restaurant Mondragon. Twee leden van dit trio, Rob en Anja van Lint zijn door hun eerdere optredens tijdens de Toe- ristendagen reeds vertrouwde gasten geworden in Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN, 24-11. Maandagavond hebben honderden mensen in Vlissin gen eeirdemonstratieve bijeenkomst bijgewoond voor het behoud van de ke telbouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (K.M.S.) in Vlissingen. Daarbij waren naast werknemers van De Schelde onder meer vertegenwoor digers uit de Tweede Kamer, de staten en gemeentebesturen van Zeeland, be nevens politieke partijen aanwezig. HëF C.D.A.-tweede-kamerlid H. Eversdijk, zei dat de Samenwerken de Elektriciteitsproducenten (SjiJRr), 2,5-mfljard gulden beschik- ~baar krijgt voor de ombouw van bestaande gas- en oliegestookte elek triciteitsketels naar kolengestookte ketels en voor de nieuwbouw van elektriciteitscentrales. De S.E.P. word.t volgens Eversdijk fors gesub sidieerd door de overheid. De S.E.P. moet dan nu ook snel met opdrachten komen die de werkgelegenheid ten goede komen", aldus Eversdijk. Voorzitter van de ondernemings raad van de K.M.S. David de Leeuw, benadrukte nog eens dat de K.M.S. recht heeft op een gelijke verdeling ZIERIKZEE, 23-11. De voltooiing van de Oosterschel- dewerken zal de regionale woningmarkt beïnvloeden, tenzij er voor de werknemers aansluitende werkzaamhe den op reisafstand komen, volgens woningbouwvereni ging „Beter Wonen" in de begroting voor 1982. Epn ande re faktor is de mate waarin de Randstad kan voorzien in de huisvesting van woonforensen, die wegens de steeds hoger wordende reiskosten de regio willen verlaten. ZIERIKZEE. Tot het charmantste hoekje van de markt, behoort de bloe- menstand, voortdurend herinnerend aan voorbij zomer, maar komende lente tijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Evenwel verwacht „B. W." de eerstkomende jaren geen leegstand van voor verhuur geschikte wonin gen. Wel worden enkele woningen tijdelijk aan verhuur onttrokken, in het kader van dorps- en stadsver nieuwing. Wat de woningzoekenden-registra tie betreft: maandelijks wordt een overzicht gemaakt van vraag en aan bod, terwijl deze administratie één maal per jaar wordt „geschoond", dit om een hoge graad van nauwkeu righeid te handhaven. De volgorde van toewijzing ge schiedt overeenkomstig de urgentie regeling woningzoekenden Schou wen-Duiveland, waarbij urgentie- punten worden toegekend op basis van regionaal geldende kriteria. Deze regeling garandeert volgens ,,B. W." objektiviteit, openheid, overdraagbaarheid van informatie en kent een beroepsmogelijkheid op hef bestuur. B.W. verwacht voor het komend jaar leegstand van garages, wegens bezuinigingen op auto kosten. Nieuwbouw van garages wordt dan ook niet overwogen. Huurdersparticipatie blijkt slechts dan in een behoefte te voorzien, als het handelt over het individuele woongenot van de zittende huurder. Participatie wordt derhalve uitslui tend gestimuleerd bij zaken die de huurder betreffen en geleidelijk uit gebouwd ter voldoening aan drie voorwaarden: gelijke participatie rechten voor alle bewoners, in spraakprocessen dienen naar perso neelsbezetting te kunnen worden volbracht en ongedekte participatie- kosten mogen het bedrijfsresultaat niet al te sterk nadelig beïnvloeden. Zodra de konsekwenties bekend zullen worden van de resultaten van de kommissie Glastra van Loon (ver houding huurders-verhuurders) zal worden begonnen met de voorberei ding van het aanpassen van het huur- reglement. Personeel B.W. verwacht een toename van het aantal manuren voor de normale beheersaktiviteiten. Oorzaken hier voor zijn: de groei van het aantal wo ningen, toename van ouderdom van Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. jWWIAMWWWWWIWWWi Veel doet hij/zij, die iets goed doet. Th. a Kempis van de toekomstige opdrachten in de ketelbouw in Nederland, omdat er bij de K.M.S. bijna evenveel mensen in de ketelbouw werken als bij Stork in Hengelo. DEN HAAG. De Bruno Kreisky- prijs voor verdiensten op het gebied van de verdediging van de rechten van de mens is dit jaar postuum toe gekend aan de in november vorig jaar vermoorde voorzitter van het Salvadoriaanse oppositiefront FTR, Henrique Alvarez Cordova. Dit heeft een woordvoerder van het El Salva dor komité meegedeeld. WA> de woningen, de al genoemde bewo nersparticipatie en het geven van voorlichting aan bewoners en wo ningzoekenden. Ook het aantal man uren voor woningverbetering en aan- passingsprojekten zal in het komend jaar stijgen. Reden hiervoor de schaalverkleining, bestedingsbeper king, groei van aantal participanten en het geven van voorlichting. Een en ander hoeft volgens B.W. niet in te houden, dat het personeels bestand persé uitgebreid wordt: wanneer automatisering een bespa ring van mankracht op kan leveren, kiest de woningbouwvereniging hiervoor, bóven uitbreiding van het personeelsbestand. Dit om de organisatie zo klein mo gelijk te houden en daarmee burokratie-ontwikkelingen tegen te gaan. Nieuwbouw en renovatie in 1982 „Beter Wonen" heeft voor 1982 di verse projekten nieuwbouw op het programma. De cijfers: (betreffende huurwoningen) 12 Kerkwerve, 14 Burgh, 22 Bruinisse, 38 Zierikzee, 50 Zierikzee (Poortambacht), 15 Noord- gouwe, 20 Westerschouwen, 20 Oosterland/Ouwerkerk, 10 Sirjans- land, 7 Ellemeet en het nieuwe kan toor Beter Wonen in Zierikzee. In voorbereiding voor renova- tie/amovatie in 1982: 10 Zierikzee, 2 Noordwelle, 4 Serooskerke, 14 Brui nisse, 3 Brouwershaven, 9 Noordgou- we, 2 Scharendijke, 4 Kerkwerve, 2 Ouwerkerk en 17 Oosterland. Reeds in uitvoering zijn 20 woningen (amo- vatie) in Bruinisse. Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien sommige met hagel of natte sneeuw; minimumtemperatuur ongeveer 1 graad; middagtemperatuur om streeks 6 graden; tot vrij krachtig en aan de kust tot hard afnemende wind uit west tot noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 28 nov.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: noordwest 6 Zaterdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 8.17, onder 16.36 Maan op 6.39, onder 16.33 26 nov. Zon op 8.19, onder 16.35 Maan op 7.44, onder 16.58 Nieuwe Maan: 26 nov. (15.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 nov. 2.26 14.42 8.11 20.27 26 nov. 3.04 15.16 8.49 20.57 Springtij: 28 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie trok de afgelopen nacht sterk in betekenis toenemend van de Britse eilanden naar zuid-Skandinavië. Aan de zuid zijde van deze depressie ontwikkelde zich een uitgebreid stormveld. Of schoon de zwaarste stormen juist ten noorden van ons land woedden, kwam ook Nederland binnen dit stormveld te liggen. De hoogste windsnelheden werden maandag avond in IJmuiden gemeten. Tijdens een stoot werd daar 37 m sec of onge veer 133 km/uur geregistreerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1