'Vl2^ Dogma's in Welzijnsplan Duiveland gesignaleerd GEMEENTE-KWARTET MOET KLUB-KAS GAAN SPEKKEN Luns: „geen sprake van oorlogsdreiging" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Macht van ,,de vierde macht" Reakties tijdens hoorzitting Spelen met Zierikzee Komende week huis-aan-huis verspreid Een dode bij bus-ongeluk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 november 1981 138ste jaargang Nr. 23019 waarin opgenomen redaktie, administratie en bezorging Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: m. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: 99 ..Soort" subsidie Gravensteen-restauratie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. £tAAAASMVW%AAAAAAAAAAAA^ Krediteuren hebben een beter geheugen, dan debiteuren. B. Franklin NIEUWERKERK, 20-11. „Er wordt weieens gezegd, dat we naast de bestuurlijke, uitvoerende en rechtspre kende macht, ook de vierde macht hebben: die van de ambtenaren. Dat is de macht, die de rapporten schrijft en niet onderschat moet worden. Vaak worden die rap porten geschreven vanuit een gerichte, eenzijdige ken nis. De ambtenaren verkondigen dan een visie waar ze vaak moeilijk van zijn af te brengen". Dit was een reaktie van de heer J. Holm vrijdagavond in ,,Ons Dorps huis" te Nieuwerkerk tijdens een hoorzitting betreffende het concept- welzijnsplan en -programma van de gemeente Duiveland. In vergelijking met reeds eerder gehouden hoorzit tingen in de regio-gemeenten kon voor deze Duivelandse hoorzitting over een redelijk goede opkomst worden gesproken. De heer Holm konstateerde in het concept-welzijnsplan een aantal dog ma's, die hij aan de hand van enkele voorbeelden signaleerde. Ze vestigde de aandacht op de zinsnede: „Omdat de Stichting Samenlevingsopbouw blijft, blijft ook het Kleine Kernen Experiment". Voorzitter van de welzijnsadvies- kommissie de heer J. Op 't Hof liet weten, dat op advies van de kommis sie dit reeds gewijzigd was in de om schrijving: „De Stichting Samenle vingsopbouw blijft en het Kleine Kernen Projekt blijft ook". „Ja en de groenteboer blijft ook", was daarop de reaktie van de heer Holm, aandui dend ook met die wijziging niet zeer gelukkig te zijn. Het meest inhoude lijke uit het welzijnsplan noemde hij de passage betreffende de gewenste vereenvoudiging van de procedures aangaande het welzijnsbeleid. Waar valt V.A.C. onder? Een vertegenwoordigster van de Vrouwen Advies Commissie (V.A.C.) informeerde of deze groepering nu onder sociaal-kultureel werk thuis hoorde of uit een andere pot gesubsi dieerd werd. Uit het antwoord van de kommissie bleek, dat de V.A.C. niet onder het sociaal-kultureel werk wordt gerangschikt, maar in de ge meentebegroting wel als een derge lijke aktiviteit wordt omschreven. Jeugdwerkleider van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland Gabri de Groot adviseeerde na te gaan of ook de C.J.V.-handenarbeidklub in Oosterland niet in het rapport opge nomen dient te worden. Voorzitter van de Sportvereniging „Ouwerkerk" de heer P. A. Remeeus informeerde welk subsidiebeleid de sport in het algemeen in de toekomst kan verwachten. Hij vroeg of een soort toekomstplannetje verwacht kan worden ten aanzien van ge wenste voorzieningen. Als voorbeeld noemde hij de behoefte aan een sportzaal op Ouwerkerk. De voorzitter antwoordde, dat die behoefte wel in het welzijnsplan wordt gesignaleerd, maar realisering van een dergelijke voorziening nog wel enige tijd op zich zal laten wach ten. De heer Remeeus drong erop aan binnen de welzijnsadvieskommissie dan toch aan de hand van een meerja renplanning advies uit te brengen en de gesignaleerde behoeften in ge dachten te houden. Die toezegging gaf de voorzitter. Professionele ondersteuning De heer Holm had moeite met de bewering, dat het vrijwilligerswerk behoefte zou hebben aan professione le ondersteuning. Hij vroeg zich af of vrijwilligers in Duiveland in alle gevallen wel 20 ge lukkig zouden zijn met professionele ondersteuning. De voorzitter was van mening, dat veel verenigings werk inderdaad door vrijwilligers dient te worden gedaan, maar dat in sommige gevallen professionele on dersteuning-noodzakelijk kan zijn. Onder het hoofdstuk Edukatie^ig- naleerde de heer Holm de bewering: „,De te vormen basisscholen zullen zodanig gespreid worden, dat in iede re woonkern minsténs--één- basis school aanwezig zal zijn. Mits dat verantwoord is uiteraard". Zijn vraag wie die verantwoordelijkheid dan draagt, bleef onbeantwoord. Het was de heer Holm verder-opge= vallen, dat in diverse passages van het welzijnsplan de gemeente en de burgers als twee tegenover elkaar staande instanties worden voor gesteld. „De gemeente is niets anders dan de vertegenwoordiging van de ge meenschap. Ze staan niet tegenover elkaar, maar werken naast elkaar," luidde zijn reaktie. Een woordvoerder namens terspeelzalen wilde weten 1 subsidiebedrag van 2.500,voor de peuterspeelzaal tot stand was geko men. Zij had grote verschillen ge- konstateerd tussen de hoogten van de subsidies in de diverse gemeenten betreffende het peuterspeelzaal- werk. De heer Op 't Hof antwoordde, dat verdeling van subsidies in de toe komst wel een moeilijk punt zal wor den. Betreffende de exakte vraag kwam van uit de zaal de toelichting, Vervolg pag. 4* -HAAMSTEDEDe Explosieven Opruimingsdienst uit Vlissingen heeft zon dagmiddag een mijn opgeblazen op het strand bij de vuurtoren. Deze peervor mige mijn van 60 kg werd vorige week blootgelegd langs de strand- duinengrens ten gevolge varteen hoge vloed. Op de foto: het moment van de ontploffing. (Zie ook elders in dit nummer). r (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-11. In de komende week zal jet aloude kwartet-spel weer in de belangstelling staan. Vrijdagmid dag kreeg burgemeester Th. H. de Meester het eerste exemplaar in tableau-vorm, dat in opdracht van de Voetbalvereniging Zierikzee is vervaardigd in een oplage van 2500 stuks. Op de kaarten: Zierikzee ten voeten uit, zowel historisch als aktueel. Op de korte bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis voerde de voorzitter van de vereniging, de heer M. P. de Broekert het woord. „Ook voor de voetbalvereniging zijn het zware tijden, met stijgende kosten en verminderde inkomsten". „Om het hoofd boven water te kun nen houden zou een forse aanpassing (verhoging) van de kontributie moeten plaatsvinden", volgens de voorzitter, die zei hier niet elk jaar mee te willen komen. Ter spekking van de kas kent de vereniging een aktiviteitenkommis- sie die door het organiseren van een rommelmarkt en de dassen-aktie al een forse bijdrage in de klubkas kon storten. De steeds stijgende begroting maakte nieuwe aktiviteiten nodig. Toen men van het bestaan van gemeente kwartetten op de hoogte kwam was het niet moeilijk direkt in dit projekt te stappen: de financiële gevolgen lijken aanlokkelijk. Samen met Mevo Aanvankelijk zou het idee in samen werking met Mevo worden uitgevoerd, hetgeen om diverse redenen niet mo gelijk bleek. In die periode liepen de heren H. G. Vermeulen en J. C. Kou ijzer het gemeentearchief plat, waar de streekarchivaris W. H. Keikes op zoek was naar het historische deel van het te maken kwartet De „hoffotograafvan de Z.N., Jo- han D. C. Rerrevoets kreeg het ver zoek de aktuele plaatjes te schieten. Het kwartet overziende moet gezegd worden, dat beiden zeer geslaagd zijn in hun opdracht Het kwartet bestaat uit 9 x 4 kaarten, met afbeeldingen van torens, gevels, bedrijven, panorama's, poorten, his torie, kerken, watersnood en sport en rekreatie. Zoals gezegd is het projekt een éénmalige uitgave, die in de ko mende week (van 23 tot en met 28 november) huis-aan-huis zal worden aangeboden. Telefonisch bestellen kan ook: 01110-4071. de onderlinge saamhorigheid", aldus de heer De Meester. Met de wens voor sukses bij de ver koop, eindigde de korte bijeenkomst maar niet nadat alle aanwezigen een exemplaar van het Zierikzee's kwartet hadden gekregen en een glas op het sukses hadden geheven. Sponsoring Vier plaatselijke bedrijven hebben het projekt „gesponsord", die voor een keer best genoemd mogen worden: Van Oeveren, Mondragon, Bij de Vaa te en Sporthuis Zierikzee. Het geheel kwam tot stand onder verantwoording van Ben van Leeuwen Productions b.v. Quartet Marketing te Zoeterwoude. APELDOORN, 21-11. Van het ta lud van de afslag Zutphen op de rijksweg A-l in de gemeente Apel doorn is zaterdagavond een bus naar beneden gevallen. Er zaten ongeveer zestig passagiers in de bus, die af komstig was uit Amsterdam, waar de inzittenden aan de Vredesmars hadden deelgenomen. Dertien inzit tenden raakten bij het ongeluk be kneld, één passagiers kwam om het leven. Volgens de politie is de bus op de afslag door vermoedelijk te hoge snelheid over de kop geslagen, over de vangrail naar beneden gevallen en daar op de kop terecht gekomen. De lichtgewonden zijn op het politiebu reau opgevangen, de zwaar gewon den werden opgenomen in het Lukas- ziekenhuis en het Julianaziekenhuis te Apeldoorn. Verwachting t6t dinsdagavond: Koud Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met natte sneeuw; minimumtemperatuur om streeks 4, middagtemperatuur rond 6 graden; harde wind tot storm uit west tot noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 27 no v.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noordwest7 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noordwest 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 8.16, onder 16.37 Maan op 5.33, onder 16.11 Nieuwe Maan: 26 november (15.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 'Laag water 24 nov. 1.44 14.02 7.33 19.56 Springtij: 28 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weerbeeld zal morgen sterk verschillen met dat van van daag. Werd het vandaag nog op ver schillende plaatsen 13 graden, mor gen zal de temperatuur waarschijn lijk niet veel verder komen dan tot een graad of 6. De weersomslag wordt veroor zaakt door een diepe oceaandepressie die de afgelopen nacht bij Schotland sterk in betekenis toenam. Op het noordelijk deel van de Noordzee kwam in de loop van de dag een zwa re storm te staan. De komende nacht trekt de stormdepressie naar Noor wegen en van daaruit morgen naar de Oostzee. Door deze ontwikkeling draait de wind bij ons naar het noordwesten, waardoor koude lucht gaat toestro men, aan de kust zal de wind waar schijnlijk tot storriakracht aanwak keren en morgen maar weinig in kracht afnemen. Buien die morgen frekwent gaan voorkomen kunnen op enkele plaatsen met natte sneeuw gepaard gaan. DEN HAAG. Minister De Ruiter van justitie heeft vrijdag bij de Tweede Kamer een nota met wijzi gingen ingediend op de begroting die op Prinsjesdag is ingediend. In totaal wordt er 25,3 miljoen gulden omge bogen, waarvan 13,9 miljoen aan „echte" bezuinigingen en het restant door doelmatiger te werken en be leidsvoornemens uit te stellen, zo blijkt uit de nota. ZIERIKZEE. Het eerste kwartet van Zierikzee in tableauvorm hier aangeboden door de voorzitter van voetbalvereni ging Zierikzee de heer M. P. de Broekert (tweede van links) aan burgemeester Th. H. de Meester (links). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Financiële perikelen De burgemeester noemde het een „geweldig aardig initiatief' van de ver eniging en toonde zich verheugd met het tableau, dat een plaats in het stad huis zal krijgen. Uiteraard roerde de burgemeester de financiële perikelen van de gemeente aan, met name ten- aanzien van de sport: een grote zorg met steeds beprketer wordende mid delen. „Daarom juist verheugt het mij te kunnen konstateren dat de vereni ging niet bij de pakken neer gaat zitten, maar zelf aan het werk is ge gaan om aan geld te komen. Een goe de zaak, waar niet voldoende gebruik van gemaakt wordt Zoiets verhoogt PARIJS, 21-11. De sekcretaris-generaal van de Navo, Joseph Luns, en de kommandant van de legers van het Warschaupact maarschalk Koelikov, hebben zich in - afzonderlijke - vraaggesprekken met het linkse Franse dagblad „Liberation" uitgelaten over onder meer de kans op een oorlog in Europa. Volgens Luns is er feitelijk geen sprake van een orrlogsdreiging, maar bestaat er wel een gevaarlijke toe stand. Volgens Koelikov is de belang rijkste aanleiding voor een konflikt in Europa de „dodelijke watenwedloop" die de VS en de Navo halsstarrig vol houden. Naar de mening van Luns vloeit de gevaarlijke toestand in Europa voort uit het plaatsen van moderne kern wapens door de Sowjet-Unie. De opstelling van de SS-20 raket heeft de geloofwaardigheid van de de fensie van de Navo aangetast omdat de SS-20 geheel West-Europa kan be reiken, terwijl de tactische wapens van de Navo niet tot het westen van de Sowjet-Unie reiken. Met de Pershing- raket zal het nucleair overwicht van de Navo niet helemaal worden hersteld, omdat de Russen meer SS-2's zullen hebben. Maar met de Euroraketten kan een effectief antwoord in Rusland zelf worden gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1