ONZE PUZZELRUBRIEk s.c.z. „Wiens Leven" is het nu eigenlijk?" STREEKNIEUWS Ger. rekreatie- predikant INGEZONDEN STUKKEN „Nadenken Antwoord aan mevr. Goosen KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De „vredes"- demonstratie Zeeland steunt Israël 8 De bezoekers van de Concertzaal werden donderdagavond gekonfron- teerd met de zeer aktuele problema tiek van de vrijwillige euthanasie. In het kader van „een avondje uit" wer den ongedachte problemen opgele peld, die soms hard aankwamen en een mens aan het denken zette. De Stich ting Cultuurspreiding Zeeland (S.C.Z.) had beslag weten te leggen op het toneelstuk van Brain Clark: „Wiens leven is het nou eigenlijk". Ton van Duinhoven die vaak garant staat voor grappen en grollen, speelde een totaal verlamde man, die aan het ziekenhuis bed gekluisterd, tot de konklusie was gekomen dat het leven geen zin meer had. Daarmee werd de argeloze toeschou wer meteen met de neus op de kern van de zaak gedrukt mag iemand die zuj z'n volle verstand is zelf beslissen om een eind aan het leven te maken. Dit in weerwil van doktoren, wiens taak het is om leven te behouden. Op het toneel ontspon zich een strijd vol llselijk drama, die de hele zaal in de ban hield. Niet onverteerbaar voor - konsumptie: juist gedoseerd met een flink portie ironie dat veelvuldig de lachsalvo's deed opklinken als een breekpunt van de opgeworpen span ning. Het talent van Van Duinhoven is bekend en velen zullen louter voor hem alléén gekomen zijn. Maar die zullen niet vermoed hebben, dat een akteur, die alleen z'n gezicht (de rest was immers verlamd) tot z'n beschik king heeft, zo'n grandiose rol kan ver tolken. Wat een mimiek heeft die man in huis! Uiteraard werd het stuk door hem "gedragen,, dat niet wegneemt dat niet wegneemt dat de hele „cast" perfekt en grandioos de sterren van de hemel speelde. Wat het lichaam van de onfortuin lijke beldhouwer (Ton) een fysieke puinhoop als gevolg van een verkeers ongeval, zy'n geest bleek ongebroken en in staat om nuchter over de nieuwe situatie na te denken. De zorg over het „wat nu", werd aanvankelijk gemas keerd door pure zelfspot, en ging later over in de vaste wil dit leven - als een plant - niet te willen.Alle denkbare vragen werden hierbij overhoop ge- haaald. Wie beslist? De medici of de eigenaar van het lichaam? De verhou ding mens - dokter. De menselijke kant van het verplegend personeel. Zelfs de sexualiteit kwam om de hoek kijken en is zelfdoding gelijk aan zelf moord? Kortom Ken Harrison lag dan wel in een Engels hospitaal maar zou even goed de buurman kunnen zijn. Zijn tegenpolen in het stuk waren de hoofd zuster (Fien Berghegge) die een verpleegster neerzette zoals ieder die wel kent koel, zakelijk zonder emoties (met een hart van vlek-vrij saal).axim Hamel (dr Emerson) was het hoofd van de intensive care, een gewetensvolle arts die niet wil meewerken aan de vrijwillige dood van Harrison. "Het is niet aan u daarover te beslissen,,. En dan was er nog Marijke Merckens, (dr Clare Scott) die uiteindelijk bereid - bleek een buisje slaaptabletten gereed te leggen en bewondering voor de pa tient had voor zijn moed. Uiteindelijk riep Harrison een advo caat te hulp om zyn laaste wil (sterven) uit te voeren. Een rechtszaak in het ziekenhuis was het gevolg, nadat dr. Emerson via een paragraaf 26 artikel, Harrisen als een psychiatisch patient een speelbal van de medici had laten worden. De rechter gaf toestemming de behandeling te laten stoppen, daan na mee het recht van een mens erke- nend. Het slot hield de toeschouwers gewonnen gevangen: Harrison alleen gelaten na een gewonnen strijd, het moeilijk hebbend met wederom: "wat nu?„ We zullen nooit weten wat hij besliste, maar wel dat hij mócht be slissen, het was tenslotte zijn leven. De staande ovatie was zeker op zijn - plaats. H.de W. NIEUWERKERK Vuurwerk in beslag genomen De politie heeft 250 kg vuurwerk in beslag genomen, dat lag opgeslagen in de schuur van J. R. aan de Kapelle- weg in Nieuwerkerk. Tegen de eige naar, werd proces verbaal opge maakt, omdat hij met het voorhan den hebben van het vuurwerk een strafbaar feit pleegde. BRUINISSE Bibliotheek te onbekend Bruinisse, het bestuur van de Cul turele Stichting Bruinisse, sektie bi bliotheek, heeft met de vrijwilligers een bijeenkomst belegd om een t< rugblik te werpen op het reilen Misschien was de opgave van verle den week wat aan de moeilijke kant, want het aantal inzendingen was be- "duidend minder dan normaal het ge val is. De nieuwe opgave kan weer gestuurd worden naar Redaktie Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee, met de vermel ding Weekpuzzel. De puzzels moeten uiterlijk donderdagochtend bij de re daktie binnen zijn. Eerste prijs: J. J. Vermeule Kabbelaarsbank 21 Zierikzee Tweede prijs: J. Koopman Pauwstraat 22 Noordgouwe De oplossing van de puzzel is als volgt: HORIZONTAAL: 1. keelgat; paktouw; 12. bars; 14. roof; 15. O.L. 17. fa; 18. sas; 20. el; 21. bij; 22. pen 24. patroon; 27. d.a.v.; 28. pumpp30 forel; 31. baai; 32l esii33y.lk; 35. ras; 36. Sr.; 37, N.N,; 38.-kelim; 40. talud 43. manie; 44. later; 46. sterk; 48 staak; 50. os; 52. er; 53. rol; 55. p.a. 56. me; 57. ster; 59. Japan; 61. lias; 63 tak; 64. mecenas; 66. dal; 67. Em. ha; 69. hek; 70. T.H.; 72. nu; 73. aard: 75. vies; 77. drukker. VERTIKAAL: 1. kropper; 2. eb; 3.| laf; 4, grap; 5. as; 7. ar; 8. koen; 9. tol;! 10. of; 11. wrijving; 13. tarra; 16. leus;i 18. storm; 19. Soest; 21. baan; 23. n.m.; 25. af; 26. O.L.; 27. da; 29. pien- ter; 31. brutaal; 34. klier; 36. slaap; 38. kas; 39. Ier; 41. alt; 42. dek; 45. mosterd; 47. kracht; 48. slank; 49. besluit 51. stam; 54. opeen; 56. maan; 58. e.k.; 59. je; 60. na; 61. id.; 64. mark; 65. stil; 68. hak; 71. hel; 73. au; I 74. de; 75. v.e.; 76. si. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. Nederlandse munt; 6. zonder praal; 12. Turkse munt; 14. toornig; 15. soort geloof; 17. per adres; 18. zangstem; 20. aar drijkskundige aanduiding; 21. mu zieknoot; 22. klein vaartuig; 24. bij dehand; 27. slaghout; 28. overal; 30. rode kleurstof; 31. dwarsbalk over het wapenschild; 32. gereed; 33. onbe paald hoofdtelwoord; 35. dwaas; 36. tegenover; 37. voorzetsel; 38. ziekte in het koren; 40. plaats tussen Alme lo en Hengelo; 43. bedevaartplaats; 44. meerstemig koorzang; 46. nie- mandal; 48. mannelijk dier; 50. ver brandingsrest; 52. voegwoord; 53. voor; 55. muzieknoot; 56. muziek noot; 57. schermbloemige plant; 59. doodslag met voorbedachten rade; 61. gasvormig element; 63. water doorlatende; 64. telwoord; 66. onder deel van een tennispartij; 67. deel van een liter; 68. chemisch symbool; 69. Japanse munt; 70. verouderde lengteëenheid; 72. dierengeluid; 73. vervelend; 75. op de tjalk gelijkend vaartuig; 77. zoogdier; 78. titel van een aartsbisschop. zeilen van deze tak van de Stichting vanaf de opening in juni. De bibliotheek heeft ruim 350 vaste bezoekers per week. De lees zaal verdient veel meer aandacht dan hij momenteel krijgt. Alleen de jeugd maakt dankbaar gebruik van de verschillende naslagwerken. Om de leeszaal meer bekend te maken bij de bevolking wordt gedacht aan de mogelijkheid groepjes mensen uit te nodigen voor een bezoek. Wegens het grote sukses van de voorleesuurtjes in de kinderboekenweek wordt dat in de kerstvakantie herhaald. Voor het vele werk dat de vrijwilligsters hebben verzet kregen ze van het bestuur een bloemetje aangeboden. Opbrengst Kinderzegels Onder het motto „kinderzegels op al uw post" zijn ook dit jaar de oudste leerlingen van beide lagere scholen op stap geweest met de be kende velletjes kinderzegels en wenskaarten. Boven de normale frankeerwaarde zat op elk velletje (ad 4,-) een toeslag van 1,35 „voor het kind". Zoals elk jaar sloeg de ak- tie enorm aan en de leerlingen ver kochten voor 5.832,- aan postzegels. MONTEPULCIANO, ITALIË. Ont voerders hebben de dochter van een rijke Italiaanse bouwer vrijgelaten nadat een losgeld van omgerekend ca. 2,5 miljoen gulden te hebben be taald. Dit heeft de politie donderdag meegedeeld. JERUZALEM. De Israëlische op positieleider Sjimon Peres van de Arbeiderspartij heeft verklaard dat zijn partij zich verzet tegen het denk- beel van de vorming van een regering van nationale eenheid. BRUSSEL. Een 52-jarige man uit Geeraardsbergen in België is na een hartstilstand van ruim een uur nog steeds in leven. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stavoren: D. J. Bart, kand., Rotterdam. Aangenomen naar Soest: J. C. Grei- ve, Amstelveen-Buitenveldert. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Halfweg-Zwanen- burg: J. Chr. Pennekamp, Schiedam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Oldehove: D. F. En- sing, Smilde en Diever. Beroepbaarstelling: drs. L. Sollie, Pr. Bernhardstraat 2, 8064 CB Zwartsluis. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Rijssen: M. Mondria, Waardenburg en Chr. van der Poel, Yerseke. - ••■.15.' Hervormd# kerk Brouwershaven De middagdienst van zondag a.s. te Zonnemaire is NIET te 14.30 uur- maar te 15.00 uur. LEUSDEN, 19-11. Ds. H. Kuyk te Bilthoven is benoemd als predikant in algemene dienst voor gemeente opbouw in de Gereformeerde Ker ken, voor werkzaamheden ten behoe ve van pastoraat en kerk en rekrea- tie. Het aksent in zijn werkzaamheden zal liggen op kadervorming op regio naal niveau. Ds. Kuyk (45) was gedurende 9 jaar werkzaam bij het evangelisatiecen ter, voor advisering en toerusting van evangelisatiekader. MADRID. De voormalige premier van Spanje, Adolfo Suarez, is van plan de Christendemokratische Par tij (UCD) te verlaten, die hij zelf me de heeft opgericht. Dit heeft hij ver klaard in een vraaggesprek met de Madrileense krant El Pais. VERTIKAAL: 1. vaartuig; 2. Amsterdams peil; 3. snel; 4. schop; 5. bevestiging; 7. laagtij; 8. Europeaan; 9. geheel gevuld; 10. trekdier; 11. Eu ropeaan; 13. hemelse gave; 16. deel van een geweer; 18. waterrijk wei land; 19. grote eenheid van helder heid van een lichtbron; 21. makker; 23. soort van onderwijs; 25. ter ge dachtenis; 26. waterloop in Fries land; 27. uitroep van afkeer; 29. markgraaf; 31. kunstmatige spring bron; 34. stof; 36. hoogmoedig; 38. te nen mand; 39. vochtig; 41. grootmoe- J der; 42. alvorens; 45. oudhol. zil verstuk; 47. lage diersoort; 48. te vel de staand gewas; 49. persoon met veel verbeeldingskracht; 51. vlug; 54. bijeenkomst van cowboys; 56. uit roep van afkeuring; 58. merkteken in maten en gewichten; 59. soort van on derwijs; 60. titel; 62. loofboom; 64. roofvis; 65. kledingstuk; 68. straf werktuig; 71. jong van een schaap; 73. de onbekende; 74. muzieknoot; 75. de oudere; 76. volksnaam van dej kauw. 11 „Nadenken", dat moet Marilène Goosen. Want u en heel het Neder landse volk hebben in 1939 dr. Colijn niet kunnen horen zeggen: „Gaat u maar rustig slapen, de regering waakt voor u!" Om de eenvoudige reden dat dr. Colijn toen geen minister president was. Op 10 augustus 1939 kregen we een regering onder leiding van Jhr. De Geer, waarvan dr. Colijn geen deel uit maakte. Deze regering is in de oorlogsjaren-uitgeweken naar En geland. De mobilisatie was op 29 au gustus 1939, dus heeft niemand dat dr. Colijn toen horen zeggen. Maar hij hééft dit wel gezegd in 1936 toen de Duitsers het Rijnland bezetten. Een een gedeelte van onze militairen wat toen met groot verlof mocht, tijdelijk in dienst moest blij ven. En omdat de regering toen bang was dat er onrust zou ontstaan heeft dr. Colijn op 11 maar 1936 gezegd in een radiotoespraak „Ik verzoek den luisteraars dan ook wanneer zij straks hun legersteden opzoeken, even rustig te gaan slapen, als zij dat ook andere nachten doen. Wat wat de regering nu doet is énkel een voor zorgsmaatregel. Er is voorhands geen reden om ongerust te zijn". Dus geen toespraak van dr. Colijn in 1939 en 1940, maar in 1936. En Marilène Goosen moet dus nog eens goed nadenken over uw en mijn Nederlandse geschiedenis. Hoogachtend, S. v. d. PANNE-v. d. KOOI Burgh De brief, die mevrouw Goosen naar de ZN stuurde, en waarin zij bij mij een gebrek aan geschiedeniskennis veronderstelde, kan ik niet onbeant woord laten, aangezien er aantal on juistheden instaat, die wellicht tot de omgekeerde veronderstelling aanlei ding geven. Over de situatie voor de Tweede Wereldoorlog schrijft zij: a. „want de regeringen, de kerken, de wapenindustrieën (van o.a. Rus land, Duitsland, Engeland en Frank rijk) „wisten wel degelijk wat er zou gaan gebeuren Mevrouw Goosen veronderstelt kennelijk een komplot om de mensheid van zo'n 70 miljoen zielen te verlossen. Volgens mijn gebrekkige informatie hebben slechts Duitsland, Japan en Italië op een oorlog aangestuurd, maar ik heb Upton Sinclair dan ook niet gelezen! b. Colijh suste de mensen in slaap, schrijft zij. U draait de werkelijk heid om. Juist d'oórdat Nederland sinds 1830 geen oorlog meer had ge voerd; door het streven naar ontwa pening van vredesbewegingen en door een onbeperkt geloof in de Vol kenbond, werd Nederland in slaap gesust. Met regelmaat is door rege ringspartijen aangedrongen op meer uitgaven voor bewapening, doch hiermee werd pas echt na 1936 begon nen. Als u Colijn de schuld geeft, doet u dat wellicht, omdat de man, ondanks veel druk, de gulden niet snel genoeg depricieerde („devalu eerde" in de volksmond); op goede gronden is het niet gebaseerd. c. Mevrouw Goosen was voor de oorlog in Duitsland. Heeft zij ge tracht, het Duitse volk wakker te schudden?? Over mijn brief. Nu iets wat u (niet) over mijn brief Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. P. Mentzel, Dordrecht. 11.00 en 19.00 uur ds. De Rooij. Huis van Nassau: 17.00 uur zendelingen L. Trieling en P. Blokker. Kerkwerve: 11.00 uur ds. J. B. Duk. Serooskerke: 10.00 uur ds. B. Baks. Burgh: 10.00 uur ds. Van Houwelingen, Beekbergen. Haamstede: 10.00 uur ds. T. S. Fah- ner, Renesse; 19.00 uur ds. B. Baks, Serooskerke. Renesse: 9.30 uur ds. Malipaard. Noordwelle: 11.00 uurds. Malipaard. Scharendijke: 9.30 uur ds. Duk. Brouwershaven: 9.30 uur mevr. A. S. de Boon-Tol, Spijkenisse. Zonnemaire: 11.00 uur mevr. A. S. de Boon-Tol. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers. Dreischor: 11.00 uur ds. Geer. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. De Rooij. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Baas, Burgh. Oosterland: 10.00 en 18.00 uur ds. Plante. Slrjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 uur ds. W. F. Teekens; 17.00 uur ds. R. H. M. de Jonge, Alphen a/d Rijn. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur ds. Blok land. Haamstede: 10.00 uur ds. M. J. Koppe; 19.00 uur ds. A. v. d. Waal. Scharendijke: 9.30 en 19.00 uur kand. Visser, Heveriee. Brouwershaven: 10.00 uur in Bostonkerk bev. kand. R. H. Stutvoet door ds. J. Eikelboom. Zonnemaire: 14.30 uur in Herv. kerk, intrede ds. R. H. Stutvoet. Nieuwer kerk: 10.00 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom; 17.00 uur ds. J. H. Becker, Ooltgensplaat. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. H. Becker, Oolt gensplaat; 17.00 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Kuiper, Vrouwenpolder; 18.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. B. de Graaf; 18.00 uur ds. B. Oosterbroek. Kerk werve: 10.00 uur ds. M. van der Sluys; 18.00 uur ds. B. de Graaf, Zie rikzee. Haamstede: 10.00 uur ds. B. Oosterbroek; 17.00 uur ds. Van der Sluys, Kerkwerve. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur de heer B. v. d. Heiden. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. F. Knop pers. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur pastoor J. van Amelsvoort. schreef. Ik zou de boeken van Sin; clair beter moeten lezen. Heeft deze romanschrijver (geb. 1878) soms boeken geschreven over het totalitaire karakter van de USSR? Verschenen van zijn hand be schrijvingen van het (Groot-)Russi- sche streven? Hoe was zijn instelling jegens het wetmatige (determinisme) van het Marxisme? Verschil Ik heb er geen bezwaar tegen, wan neer u mij een boekenlijst wilt laten lezen, maar waarom noemt u dan geen titels? Waarom dan toch Sin clair? Was het wellicht, omdat hij in zijn werken (King Coal, Jungle, Oil) misstanden in de Amerikaanse sa menleving rond 1910 aan de kaak stelde; Maar wat hebben die te ma ken met mijn beschrijving van de Sowjet-Unie van 1981? U vergeet, dat er tussen de USA van 1910 en de USSR van 1981 een enorm verschil is. Uw stelling is eigenlijk: omdat er vroeger in de USA misstanden wa ren, moet er maar niet te veel over de USSR worden geschreven. Nog een vraag: waaruit trekt u de konklusie, dat ik een WD-er ben? Soms uit mijn kritiek op de Sowjet- Unie? Alsof binnen d'e VVD volgens bepaalde wetmatigheden gedacht moet worden (het abortusdebat van enkele jaren geleden in de le Kamer bewijst wel het tegendeelGelooft u eigenlijk wel, dat ook niet WD-ers kritiek op de Sowjet-Unie kunnen le veren? Staaltjes Tenslotte Nog enkele staaltjes van Oosteuro- pese opvattingen over vrijheid en neutraliteit: vorige week werd be kend, dat de Sowjet-Unie aan Bonn heeft verzocht, demonstraties tegen te houden, die worden gehouden, wanneer Brezjnjew aldaar op bezoek komt. Dat „zou de gesprekken in ge vaar brengen". (Wee, de Amerikaan se president, die zoiets aan Neder land zou vragen Enkele maanden geleden trok een vredesmars van Kopenhagen naar Parijs. Het organiserend komité ver zocht de DDR, of óók over Oostduits grondgebied mocht worden gelopen. Dit werd geweigerd. Immers, neutraliteit is slechts voor niet-socia- listische staten noodzaak! Iedereen, zelfs WD-ers, wil graag verlost worden van de kernwapens. Of dit echter in mondiaal overleg kan, is een vraag, maar ik zal Upton Sinclair er eens over raadplegen. Met dank voor plaatsing, Feiko Postma Ingezonden-stukjes-schrijven le vert reakties op van uiteenlopende aard. Zeker als de „koppensneller" van de Z.N. een eigen kop boven mijn stukje plaatst en de heer K. B. d. Vaate daarop krachtig reageert. Wat mij in de bijdragen van de meeste opponenten teleurstelt, is het spelen op de man en het onzindelijke denken. Wat^te.,denken van mensen die suggereren, dat je als je nog maar kort ter plaatse woont, je mond moet houden over de „vredes "-demonstra tie. Patemalistischer kan het haast niet. Dan legt men iemand woorden in de mond, die hij niet heeft ge bruikt (zoals het ontvangen van gel den door het I.K.V. van communisti sche organisaties), om dan daartegen te argumenteren. Daaroverheen ge bruikt men woorden als „hetze" en „verdachtmakingen" en het beeld van de tegenstander is zo goed als rond. Diskussietechnieken van deze tijd, maar niet verheffend. Trouwens het in één adem noemen van V.V.D., D.S.'70, Boerenpartij, Centrumpartij en Glimmerveen is ook niet bepaald getuigend van gedrevenheid door no bele motieven. Eerder spreekt uit dit alles een intolerantie, die bezorgd heid voor de toekomst doet ontstaan. „Prawda" De geachte tegenschrijvers zijn kennelijk niet al te trouwe lezers van de Nederlandse Prawda Waar heid), anders zouden zij weten, dat de C.P.N. zelf het initiatief en de opzet van de N-bom-aktie heeft geklaimd. Wat ik schreef over de aanwezigheid van de C.P.N.-bestuurder N. Schou ten bij de op de Sovjet-Unie georiën teerde Wereldvredesraad wordt in die kringen niet eens weersproken, omdat het feitelijk juist is. Evenals het feitelijk juist is, dat in de Waar heid van 19 augustus 1977 kort na die „vredeskonferentie" het „Initiatief tot een brede beweging" onder het motto „Stop de neutronenbom" werd gelanceerd. Dat tezelfder tijd de Sovjet-Unie reeds met de SS-20 bezig was, kreeg uiteraard geen ver melding. In het eerste N-bulletin van september 1977' is een bijdrage van het Sovjet-persbureau Novosti te vinden. In het tweede N-bulletin is opnieuw een Sovjet-kommentator aan het woord. Van mijn stellingen omtrent het I.K.V. hoef ik geen woord terug te ne men. Behalve met de door mij al ge noemde Wereldvredesraad onder houdt het I.K.V. kontakten met an dere communistische mantelorgani saties als b.v. de Christelijke Vredes konferentie, Christenen voor het So cialisme, e.a. Daarnaast wordt in woord en geschrift door het I.K.V. het parlement in diskrediet gebracht en worden zelfs anti-parlementaire middel bruikbaar geacht: „Er moe ten duizenden de straat op. Het zal allemaal veel harder moeten Politieke partijen zouden zich dat eens moeten aantrekken, in hoeverre zij zelf schuld hebben aan radikalise- ringstendensen in onze samenleving. Een overgang naar een veel geweld dadiger optreden ligt vlakbij" (dr. M. J. Faber, secr. I.K.V.) Wie gingen in de twintiger en dertiger jaren de straat op om anderen met geweld hun mening op te leggen. Inmiddels wijze de onverkwikke lijke diskussie omtrent het al of niet mogen spreken van een C.D.A.- woordvoerder, het afwijzen uiteinde lijk daarvan en de botte weigering van een V.V.D.-spreker er op, dat mijn gelijk omtrent de demonstratie van zaterdag steeds dichterbij komt. Al wie vóór tweezijdige, maar niet voor éénzijdige afschaffing van kern wapens is, wordt buiten de deur ge houden. Anderen zouden zulks dis- krimineren d noemen. Mondiale zaak Eén van de tegenschrijvers acht het decor oost-west niet meer relevant. Hij denkt mondiaal, zegt hij van zichzelf. Alsof niet reeds Wereldoor log II een mondiale zaak was; alsof niet het voorkomen van een gewa pend konflikt tussen de Sovjet-Unie en de U.S.A. een mondiale zaak van de eerste orde is. Bij zulke wijsheid word ik even stil. Om dat een tegenschrijver zich af vraagt, of de door mij genoemde dis sidenten blij zouden zijn, als ze wisten op welke wijze ik hun namen heb gebruikt, laat ik hier enkele cita ten volgen: „De linkse intelligentia (in het Westen, K.) drijft de regerin gen de kant op van de eenzijdige ont wapening. Maar een dergelijke ont wapening kan leiden tot een schen ding van het Westen tegenover totali taire dreiging en kan een verhevigde expansie van de socialistische landen provoceren, vooral in strategisch be langrijke gebieden in de derde we reld Evenwichtig ontwapening is bijzonder belangrijk, maar een dergelijk resultaat kan niet uit een zwakke positie behaald worden Gevaren Ik ben er vast van overtuigd, dat het lichtvaardig volgen van de linkse mode grote gevaren inhoudt. Het eerste gevaar van de bestaande ten densen is dat het Westen zijn eenheid kwijtraakt en de nimmer aflatende dreiging van de totalitaire staten uit het oog verliest. Het Westen kan zich geen verzwakking van zijn positie veroorloven ten opzichte van het to talitarisme De kapitalistische maar demokratische staten staan, wanneer zij een sociaal programma hebben uitgevoerd, dichter bij een werkelijk menselijke maatschappij dan enige totalitair regiem". Dit zijn citaten uit „Mijn land en de wereld" van Andrej Sacharow. Ik zou tenslotte mijn opponenten willen aan raden, het vlijmscherpe artikel van Tamar (Renate Ru binstein) over de Vredesbeweging in Vrij Nederland van 6 november j.l. te lezen. Een citaat daaruit: .ik ge loof, dat al die behoefte, zowel toen (ten tijde van Hitler, K.) als nu, om zoete broodjes te bakken en met zijn honderdduizenden te marcheren een vorm van onderwerpingsgedrag is. We zetten een grote bek op tegen Amerika (dat wij niet vrezen) en ge dragen ons lief voor de Sovjet-Unie En wat mij betreft, zelfs al woon ik hier maar kort, mocht er behoefte bij mijn tegenschrijvers bestaan aan een debat, dan doe ik mee, maar dan w£l in het openbaar. i K. A. KEUNING Op donderdag 26 november a.s. zal om 19.45 uur een kontaktavond plaats vinden van het Israël Comité Neder land. Op déze avond zal officieel eer bestuur, geïnstalleerd worden voor de provinciale afdeling Zeeland. Dé plaati van deze bijeenkomst is de Ontmoe- tingskerk, Oosterscheldestraat in Mid delburg. Deze avond draagt in de eerste helft een wat formeel karakter. De heer Inge Havenaar zal een korte schets geven van alles wat is voorafgegaan aan de totstandkoming van een Zee land-afdeling van het I.C.N. Voor deze tijd was er de Zeeuwse Werkgroep „Steun aan Israël" die al zeven jaar zich heeft beijverd om morele steun te zoeken voor Israël en gelden in te zamelen voor instellingen van gezond heidszorg in IsraëL Om nu in Nederland de Steun aan Israël, zowel moreel als financieel zo veel mogelijk te bundelen wordt de reeds jaren bestaande relatie tussen de Zeeuwse Werkgroep „Steun Israël" en het Israël Comité Nederland om gezet in een officiële afdeling. De kon takten met de vele regionale afdelin gen van het I.C.N. zullen hiermee ook beter gerealiseerd gaan worden. Ook hoopt men op deze manier de Zeeuwen die zich op een of andere positieve wijze met Israël verbonden (willen) voelen meer onderlinge kon- taktmogelijkheden te geven. En niet in de laatste plaats hun medewerking te krijgen bij de vele aktiviteiten in deze winter en de komende zomer. 26 november is voor dit alles een startpunt Men verwacht op deze avond een zeer groot deel van de Zeeuwse Israël-vrienden te ontmoe ten. Recente informatie over Israël (le zing met dia's) wordt gekompletteerd met een ruime sortering Israëlische produkten. Voor informatie kunt u bellen naar de heren P. Kammermans (01184- 13073) enl. C. Havenaar (01102-2307). (Van redaktie-wege bekort) Voor 40 jaar OUD- VOSSEMEER Het bestuur va het Waterschap Oud-Vossemeer roe sollicitanten op naar de betrekking va dijkbaas op een jaarwedde van f 126.i. TE KOOP: Een nieuwe luchtbandeh- wagen 1 paatds) plus alle gewenscnte tengels voor kisten, uitgezaagde zwingén, scheeën enz. Gevraagdalle soort m zaagstammen. OOSTERLAND. Met ingang van 124 November is aangesteld als hulpopzich- ter bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, de heer A. Heuzen alhier. RENESSE. De suikerbieten zijn thans in deze gemeente van de landerijen ver dwenen. Aangezien niet alles tegelijk kan verladen worden, liggen op het stations emplacement nog een zeer groote massa bieten, die nog wel eenige tijd werk zullen geven eer de laatste in de RT.M.-wagon zijn verdwenen. ZIERIKZEE. De Burgemeester van Zierikzee roept sollicitanten op voor de betrekking van Brugwachter, op eene belooning van f300,- per jaar, benevens de helft der ontvangen bruggelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 8