Op- en aanmerkingen als „follow up" op algemene beschouwingen Gemeente Duiveland overweegt afschaffing vakleerkrachten Eensgezind schouders onder tweede fase kerkrestauratie Geslaagde ouderavond School met de Bijbel 5 Uit begroting 1982: Gemeente financieel (nog) redelijk gezond STREEKNIEUWS Gemeeteraad Zierikzee Vergadering te Kerkwerve Dorpshuis Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 november 1981 Nr. 23018 NIEUWERKERK, 18-11. In vergelijking met 1981 heeft de nieuwe begroting 1982 van de gemeente Duiveland onder het hoofdstuk Volksgezondheid een nadelig ver schil van 13.689,99. Veroorzaakt door een groter exploitatie-tekort van het zwembad 27.000,—) en kosten milieubeheer 12.000,—) en een meevaller van 25.000,wegens verminderde bijdrage aan het zieken huis. De stijgende energiekosten van het zwembad vervult het kollege met zorg. Hiervoor wordt in 1982 26.000,— méér geraamd dan het jaar ervoor. Voor wat het ziekenhuis betreft verwacht het kollege dat een bedrage van 5,— per inwoner in de komende jaren nog noodzakelijk zal zijn, maar in verband met rekeningsoverschotten zal de bijdrage over 1982 waarschijnlijk niet betaald hoeven te worden. Nadelig verschil is er ook bij Open bare Werken: 48.588,33, hoofdzake lijk veroorzaakt door aankoop van een nieuwe maaimachine. Het kollege stipt aan, dat in het bestemmingsplan Erling Steenstraat nog ruimte is voor woningbouw van vijf woningen. Een uitbreiding bestemmingsplan Oosterland is in procedure. Bestemmingsplan Sir- jansland is zover gereed, dat ver wacht wordt dat hier in 1982 iets ge realiseerd kan worden. Onderwijs Bij de post onderwijs op de begro ting spelen energiekosten, onder houdskosten, kapitaalslasten en di verse meerkosten mee in het nadelig verschil t.o.v. 1981 met 51.477,45. Met het oog op het toekomstig basis onderwijs stelt het kollege, dat Dui veland in een gunstige positie ver keert, wat de mogelijkheid van bouwkundige intergratie betreft. Al leen de lagere scholen te Nieuwer- kerk en Sirjansland zullen nog aan gepast moeten worden. In verband met de hoge kosten voor de gemeente voor vakonderwijs op de lagere scholen 22.353,52 méér dan door het rijk wordt vergoed) overweegt het kollege afschaffing van vakleerkrachten. Mede gezien de gewijzigde vorm waanp dit vakonderwijs; de laatste., jaren Vfpfdt, gegeven (handvaardig- heid), waarvoor ook'het onderwij-" zend personeel is opgeleid! Subsidies De subsidies die de gemeente Dui veland toekent, zijn over het alge meen berekend naar dezelfde maat staf als in 1981. Met uitzondering die van de muziekverenigingen, die aan gepast is aan de „Sonmo-normen": 95 van deze normen in 1982 en in 1983 de volle 100 De klacht van diverse (sportvere nigingen, dat de gemeente wel eens wat meer zou mogen gaan doen aan en voor de sport-rekreanten, wordt door het Duivelands kollege weer legt met een opsomming van bedra gen, waaruit blijkt dat in 1982 276.268,— aan deze kategorie toe valt, oftewel een bedrag van 790, per aktieve sportbeoefenaar. Sluitende begroting De begroting 1982 sluit met een post onvoorzien van 73.402,36 en 100.000,— voor nog te besteden ka- pitaalswerken. De besteding van de 100.000,zal in het meerjarenover zicht behandeld worden. De algeme ne uitkering uit het gemeentefonds zal met ongeveer 20.000,— teruglo pen. Met eenzelfde uitgavenpatroon als de laatste jaren gebruikelijk, bete kent dit voor Duiveland, dat de ge meente na drie jaar op de bodem van de schatkist zal zitten. Wanneer er voorts wordt uitge gaan, dat de burgers niet zwaarder belast moeten worden dan nu reeds het geval is, zal er gezocht moeten worden naar een mogelijkheid om de steeds groeiende uitgaven terug te dringen. Aan het doen van keuzen valt volgens het kollege niet meer te ontkomen. Laveren Jarenlang hadden we de wind in de zeilen, nu zitten we in een tijd van te genwind. En met tegenwind moet je laveren om het doel toch te bereiken. ZIERIKZEE Twee keer een ton in Zierikzee gevallen Twee" kopers wénstaatsloten bij mevrouw H. A. Aflenzerj'kollektrice voor de Staatsloterij in Zierikzee, zijn erg gelukkig geweest. Binnen twee maanden viel er namelijk twee keer een prijs van 100.000,- op lo ten, die in Zierikzee werden ver kocht. KERKWERVE Geslaagd Mejuffrouw Ellie H. Stoel uit Ker- kwerve heeft in Rotterdam haar stu die voor apothekers-assistent met sukses afgerond. Ook in Zierikzee is zij geen onbekende, want zij liep ge- ruimte tijd stage in de apotheek van de heer Verschure. Zij heeft nu een vaste baan in Amsterdam aanvaard. ELLEMEET Vernieling buswachthuisje De politie heeft donderdag proces verbaal opgemaakt tegen een veer tienjarige jongeman uit Ellemeet, die op 2 november met een katapult ver nielingen heeft aangebracht aan een bus-wachthuisje. De schade bedroeg 900,-. Na zijn welkomstwoorden stond de voorzitter even stil bij het afgelopen schooljaar, een goed jaar aldus Fol- mer, omdat alle kinderen gespaard zijn gebleven. Mèt het 75-jarig jubi leum (augustus), reden tot grote dankbaarheid. Goede woorden wa ren er ook voor het gemeentebestuur voor de medewerking aan de totstandkoming van de kleuter school. De sekretaresse van de ouder kommissie, mevrouw J. J. op 't Hof leverde haar bijdrage aan de avond met het jaarverslag en de notulen, ge volgd door het financieel jaar verslag. De door P. Flikweert ge maakte dia's van de jubileumviering werden vertoond en aan de school ge schonken. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Op 't Hof-Krabbe herko zen, en in de vakature van mevrouw M. Geluk werd mevrouw H. Gouds waard-van der Wielen gekozen. Dankwoorden en een plant waren er voor mevrouw Geluk. Mevrouw De Reus, onderwijzeres aan de school, hield een causerie over „Uw kind zei het". Akties en opmer kingen van kinderen werden op een vlotte wijze verteld. Men zal er iets langer over doen, al dus het kollege. Tot slot wordt vast gesteld, dat de gemeente Duiveland er financieel redelijk gezond bijstaat. Wel dienen alle krachten ge bruikt te worden om dit zo te hou den. KERKWERVE Vergadering tennis WIK Aanstaande maandag (23 novem ber) is de jaarlijkse algemene verga dering van de tennisvereniging WIK, die gehouden wordt in het Vereni gingsgebouw te Kerkwerve. Buiten de gebruikelijke agenapun- ten wordt een toelichting gegeven door de heer B. Morel uit Nieuwer- kerk over de aansluiting bij d KNLTB. Voorts dienen een aantal kommissies te worden ingesteld: technische, jeugd-, baan-, bar- en kas- kommissie. Voor tijd: zie agenda. OUWERKERK Uit: „De Ouwerkerkse Dorpskrant" De medewerking aan de uniform- aktie voor muziekvereniging „Nieuw Leven" verloopt tot nu toe uitstekend en „de muziek" is hier heel dankbaar voor, want de ver wachtingen zijn ruimschoots over troffen. Tot en met zaterdag 7 novem ber, één week na het startsein, was ruim 4.000,— binnengekomen voor het fonds-voor-uniforme-kleding. Het eindresultaat is thans nog niet bekend, er volgen nog verdere plan nen. BRUINISSE Danje Middenstandje Eén dag vóór z'n verschijning (mor gen grootse intocht van de kinder vriend om 14.00 uur op de kaai) heeft de Sint al van zich doen spreken. Op een voor de kleinsten onverklaarba re manier heeft hij zich toegang tot de lokalen van lagere en kleuterscho len weten te verschaffen en heeft daar, met z'n voor de nacht goed ge- kamoufleerde knechten in elk bu- rootje een zakje met lekkers gedepo neerd. Ook de bewoners van „in 't Opper" adviseert hij om tot aan z'n verjaardag regelmatig in hun klaar gezete schoenen te kijken. BURGH/HAAMSTEDE. Een duinplaatje uit 1934. Veel groen en (nog) weinig bebouwingzo zag het er toen wel uit. ZIERIKZEE, 19-11. Bij de beantwoording van vragen en opmerkingen in het kader van de re- en duplieken, deelde de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, in haken op opmerkingen van de heer Groen (PvdA) mede geen behoefte te hebben aan een nieuw verkeersplan, zo als was gevraagd. De Concertzaal is drie maal voor gemeentelijk doeleinden gebruik geweest. Een onderhoud tussen raad en politie is destijds goed bevallen; de voorzitter vond een eenmalig „treffen" per jaar voldoende. Bij eventuele afbraak van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat is het in ieder geval niet de bedoeling het hele terrein vol te zetten met auto's. Een nieuw verkeerscirkulatieplan zou - volgens de voorzitter - weer veel geld gaan kosten. De zaak van de Concertzaal is typisch iets voor de betreffende kommissie. Wat de O.R.G. (onroerend goed)-belasting betreft, is het vrijwel onmogelijk de normen te vergelijken met andere plaatsen.' Wethouder Bij de Vaate hield een wat filosofisch getint betoog over het onderwijsbestel. Het kollege neigt (maar hij wilde KERKWERVE, 19-11. De kosten voor de tweede fase van de restauratie van de Hervormde kerk in Kerkwerve, zij niet mis te verstaan. Toch zal getracht worden door er gezamenlijk de schouders onder te zetten, die tweede fase te realiseren. NIEUWERKERK, 19-11. In de grote zaal van het Dorpshuis hield de ouder kommissie van de „School met de Bijbel" een zeer geslaagde ouderavond. De voorzitter, de heer J. J. Folmer opende de avond op de gebruikelijke wijze. Dit kwam dinsdagavond aan de orde tijdens een vergadering in de konsistorie van de Hervormde Kerk aan de Ring. Die tweede restauratie fase betreft het interieur van de kerk. Voor de plannen nader werden be sproken, werd de restauratiekommis sie met enkele leden aangevuld. Deze kommissie onderhoudt kontakten met allerlei instanties en regeld de finan ciën van de restauratie. Verkiezing De heren H. Coomans(voorzitter) en W. A. Wessels (penningmeester) wer den herkozen door de aanwezige ge meenteleden. Nieuw werd gekozen N. M. van der Have en wel als sekretaris. Vervolgens kwam de restauratie van het interieur aan de orde. In de vorige vergadering was geop perd om alle banken eruit te halen en er stoelen voor in de plaats te zetten. Maar na een uitvoerige diskussie werd dit voorstel met algemene stem men verworpen. Men voelde meer voor eikenhouten banken. Ook werd gesproken over de opstel ling daarvan. Om de kosten te drukken kwam een voorstel van voorzitter H. Coomans om een werkgroep „onderhoud gebou wen" in te stellen. Zo kan er een hele boel werk worden verricht door eigen leden (sloopwerk, schilderwerk enz.). Mensen die zich geroepen voelen om ook de handen uit de mouwen te ste ken kunnen de sekretaris bellen (01117-1396). De werkgroep die aktie voor de tweede restauratie-fase gaat voeren moet nog verder gestalte krij gen. Oliebollenaktie Bekend is nu al dat er op Oudejaars dag weer oliebollen verkocht zullen worden. De vergadering, die in een gezellige sfeer plaatsvond, werd be ëindigd door ds. J. B. Duk, Hervormd predikant van Middenschouwen. Daarbij kwam vast te staan, dat kinderen werkelijk èlles vertellen, ook over thuis, ook geheimen soms. bloemen en goede woorden kreeg me vrouw De Reus voor haar bijdrage. Een ander optisch gebeuren was de film van mevrouw Ten Hove-van Rossum met als onderwerp de speel- ochtend van het schooljubileum, een film die eveneens aan de school werd geschonken. Mededelingen Onder het agendapunt „medede lingen" vertelde de leidster van de kleuterschool, „juf" Kempeneers, over haar werk op school. G. J. R. van Heukelom (hoofd van de school) kon melden, dat mevrouw Klooster ziel bereid is om eventueel de kleuterschool-leidster te vervangen bij ziekte. Het schoolkamp zal om de twee jaar plaatsvinden. Litho's van de school zijn nog steeds te koop. Het kerstfeest zal dit jaar worden gehou den in de Gereformeerde kerk. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. J. Brouwer eindigde de avond met dankgebed, na het gezamenlijk zingen van Ps. 19 4. KERKWERVE. De restauratiekommissie zag af van een eerder voorstel de kerkbanken te vervangen door stoelen, in middels werd gekozen voor nieuwe eikenhouten banken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het heel voorzichtig zeggen) naar het standpunt, te bevorderen, dat „Bin nen de Veste" naar de Raamstraat gaat. Eerst echter moeten alle standpun ten gehoord. Wat de bouw van de nieuwe 4-klassige school in Poortam bacht betreft (men zie ook elders in dit nummer), wilde de wethouder zich exakt houden aan het beschikba re bedrag per lokaal. Belastingen Wethouders Van Gastel vond de O.R.G. „voldoende hoog". Op de rei nigingsrechten heeft de gemeente niet veel invloed. Voor de energie besparing zouden meer straatlan taarns uit moeten, „maar je moet de mensen eens horen als er één stuk De gemeente intussen staat voojr,jil,-„ le mensèn, die zich voor bewoning aanmelden en leLniet op de samenle vingsvorm van die mensen. Ook alleenstaande c.q. samenwo nenden kunnen ekonomisch aan Zie rikzee gebonden zijn. In dit opzicht wilde hij pleiten voor tolerantie. Sintelbaan De wethouder zag niets in een sin telbaan. Hij vond het verlangen hier naar wel begrijpelijk, maar de huidi ge situatie van het sportveld laat eenvoudig niet toe, zo'n baan af te trekken van de hoeveelheid ruimte. Dan doet men anderen weer tekort. De heer v. d. Wekken (PvdA) wilde toch een bedrag in reserve houden voor zo'n sintelbaan, ook financieel dan vooruitlopend op het herinrich tingsplan van „Bannink". De voorzitter vond het gewoon on mogelijk „een stuk uit Bannink" te halen en dus buiten gebruik te stel len. In dit stadium - met het oog op een komend nieuw sportveld - is het niet verstandig thans aan „Bannink" kostbare voorzieningen te treffen. De voorzitter wilde de zaak verwij zen naar de Sportraad, maar wethou der Van Gastel voelde daar niet voor. Nogmaals werd over de O.R.G. ge zegd, dat de taxatieprijs uit gangspunt is en een vergelijking met andere gemeenten doorgaans niet op gaat. In 1978 heeft een hertaxatie plaats gevonden en de ideel ligt voor die be lasting thans niet te verhogen. School Nieuwe Boogerdstraat Wethouder De Rijke wilde de zaak van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat naar de kommissie verwijzen, zulks in korrelatie met de noodzaak de C.J.V. te helpen. De heer Groen wilde de O.R.G. verhogen met drie procent. Er werd een voor stel van gemaakt, maar dat werd ver worpen. Hierna ging de raad over tot de hoofdstuksgewijze behandeling. De begroting werd uiteindelijk goedge keurd. Ook het Meerjarenperspek- tief kwam nadien nog in behande ling. De gemeenteraden-copij is - in het algemeen deze week - tot een zo was sende stroom geworden, dat wij op een en ander nog terug moeten (en zullen) komen. DEN HAAG. De oud-staatssekreta- ris van buitenlandse zaken drs. D. F, van der Mei, thans C.D.A.-lid van "de Tweede Kamer, is aangewezen tot plaatsvervangend lid van de NAVO- assemblee, zo heeft tweede kamer voorzitter D. Dolman meegedeeld. DEN HAAG. In de tweede week van december zal de Tweede Kamer een algemeen financieel debat hou den naar aanleiding van de nota's met wijzigingen op de begrotingen die het vorige kabinet heeft inge diend op Prinsjesdag. Dit heeft de Kamer donderdag besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5