Frakties staan uitbreiding looproute Weststraat voor Rijksbezuiniging drukt zwaar op beleid van de gemeenten Duivelandse CDA-groep op vergadering in Goes Tussentijdse vergadering advieskommissie Welzijn De Schouwen-Duiveland- aktie voor Polen 4 f 4 Gemeenteraad Zierikzee De 5e extra dagprijs Paula Berrevoets Begroting-1982 Westerschouwen: ZIERIKZEE, 19-11. Uitbreiding van de looproute via Weststraat-Poststraat-binnenstad vormde een onder werp! waar eensgezindheid over bestaat in de Zierikzee- se gemeenteraad. Over andere verkeerszaken bleken de meningen van het kollege van b. en w. en de verschillen de frakties soms nogal eens uiteen te lopen. Dat bleek donderdag tijdens de begrotingsvergadering in het Zie- rikzeese stadhuis. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) sig naleerde, evenals zijn raadskollega van de P.v.d.A.-fraktie grote pro bleemgebieden voor de voetgangers en in mindere mate voor de fietsers en de brommers. Hij stelde voor in overleg met de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een voetpad direkt achter de haag bij de Grote of Nieu we Kerk te laten beginnen. Raadsvoorzitter, burgemeester De Meester zegde toe, dat dit overleg met bovengenoemde stichting op 30 november aanstaande zal plaatsvin den. R.U.-woordvoerder de heer W. F. Sprengelmeijer signaleerde, dat er naast de aanleg van een voetpad ook behoefte was aan uitbreiding van parkeergelegenheid vooral voor be zoekers aan postkantoor en be lastingkantoor. Verkeerscirkulatieplan De P.v.d.A.-fraktie bleef proble men houden met de verkeerssituatie in de binnenstad en drong sterk aan op de aktualisering van het verkeer scirkulatieplan. „Vraag in elk geval eens offerte aan hoeveel het ons gaat kosten om dat plan bij te stellen", luidde zijn pleidooi. Een en ander leidde tot de inmid dels bekende diskussie tussen de raadsvoorzitter en de P.v.d.A.- fraktie. „Vele oplossingen, aange dragen in dat verkeerscirkulatieplan werden iedere keer weer afgesneden door bezwaren. Naar onze mening blijven er toch nog voldoende oplos singen over, die uitgevoerd zouden kunnen worden, als ze tenminste niet weer worden gedwarsboomd", aldus de voorzitter. De heer Groen zei het inderdaad niet eens te zijn met vele zaken uit dat verkeerscirkulatieplan en bleef derhalve aandringen op een bijstelling. Eén van die zaken, waar de P.v.d.A.-fraktie niets voor voelt is, zoals bekend, de doorbraak Raam straat/Laan van St. Hilaire, ter ont lasting van het verkeer in de Hoofd- poörtstraat. De heer Groen vreesde, dafdé "Raamstraat na die doorbraak „een tweede Hoofdpoortstraat" gaat worden. De voorzitter deelde die vrees niet en noemde als extra voordeel van de doorbraak de mogelijkheid tot de bouw van twintig bejaardenwonin gen in de verlengde Raamstraat. De heer Geleijnse herinnerde aan de extra reservering van 110.000,— voor bestratingen, geadviseerd door de kommissie P.W. Hij drong erop aan deze reservering aan te wenden voor de problemen in de Hoofd poortstraat en enkele moeilijke stra ten in Malta. De heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.-fraktie) kreeg desgevraagd de toezegging, dat de door hem gesig naleerde probleemsituatie op het kruispunt Laan van St. Hilaire/Nieuwe Kooiweg binnen de verkeerskommissie besproken zal worden. Fietspad Engelse Kade De heer Sprengelmeijer drong aan op spoedige voorstellen betreffende de aanleg van een fietspad/voetpad langs de Engelse Kade. Wethouder P. de Rijke antwoordde, dat slechts een pad van 1,20 m breedte gekreëerd zou kunnen worden, hetgeen hem be denkingen gaf. Hij zegde nader op deze zaak terug te komen in de kom missie P.W. Naast het hoofdstuk verkeer vorm de ook het hoofdstuk volkshuis vesting, zoals verwacht kon worden, één° van de aandachtspunten tijdens deze begrotingsraadvergadering. De heer Geleijnse verwees weder om naar de grote vraag naar bejaar denwoningen in de binnenstad en drong derhalve aan op een snelle aan pak van de plannen in de Hoge Mo lenstraat. Naar aanleiding van de plannen de huidige Corneliastichting in de toe komst te bestemmen voor huis vesting van één- of tweepersoons huishoudens ging de heer Van Velt hoven uitgebreid in op de doelstel ling, die de voormalige eigenaars (de zusters Franciscanessen van Aerden- hout) voor ogen stond. Hij omschreef die doelstelling als het bijstaan van de geestelijk en lichamelijk zwakke ren in onze samenleving. Deze doelstelling werd later overgenomen door het nieuwe Corneliabestuur en de heer Van Velthoven achtte het juist, dat het bestuur zal trachten vanuit diezelfde doelstelling te on derhandelen over overdracht van het in de toekomst leegkomende ge bouw. „Hoe dat nu inhoudelijk wordt ingevuld doet niet terzake, dat kan in het licht van deze tijd geschie den", aldus de heer Van Velthoven. Probleem De heer Sprengelmeijer had met die invulling duidelijk meer proble men. Op grond van zijn principes wees hij het kreëren van woonruimte voor gescheiden gezinnen en andere zogenaamde samenlevingsnormen van de hand. Een standpunt, dat bij de P.v.d.A.-fraktie de reaktie ontlok te, dat de heer Sprengelmeijer in zijn funktie als raadslid toch ook het al gemeen belang behoorde te dienen. „Er is ook geen meerderheid, die uw groepering bepaalde zaken onmoge lijk maakt", aldus de heer Groen. Ten aanzien van de bouw van het nieuwe bejaardencentrum in de Hoge Molenstraat maakte de voorzitter melding van een zeer waarschijnlijke sanerings- en lokatiesubsidie, die quitte-spelen met de exploitatie kosten mogelijk zou maken. Ten aanzien van het bestem mingsplan Hoge Molenstraat deelde de voorzitter mede, dat het bouw plan inmiddels werd ingediend en het vooroverleg volgende week van start zal gaan. In december zal een voorbereidingsbesluit aan de raad worden aangeboden. Nieuwe regels en voorwaarden voor het verstrekken van gemeente garanties t.b.v. bouw of koop van ei gen woningen werd door enkele frak ties bepleit. De C.D.A.-woord- voerder wees in dit verband ook op de noodzaak de burgers in deze tegen zichzelf te beschermen. Wethouder L. J. van Gastel zegde toe, dat de nieu we regels en voorwaarden in de kom missie financiën besproken zullen worden. de openbaarheid van kommis- sievergaderingen; emancipatiepunten. Andere gewenste gesprekspunten kunnen voor of tijdens de vergade ring naar voren worden gebracht. Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. De pers in de Sowjet- Unie heeft een waar offensief geopen tegen de ontwapeningsvoorstellen van president Ronald Reagan. Alle kranten publiceren kommentaren die ogenadig kritiek op de ideeën van de Amerikaanse president leveren en zij plaatsen die in de kategorie „pro pagandistische trucs". LONDEN. De Sowjet-Unie heeft de grootste onderzeevloot en de meeste mijnenleggers ter wereld. Hierbij is een dertigduizend ton metende on derzeeër, de grootste die ooit ge bouwd werd. PARIJS. De troepen van de Tsjadi- sche opstandelingenleider Hissene Habre hebben vier steden in het oosten van Tsjaad, vlak bij de grens van Soedan, in hun macht. WASHINGTON. President Ronald Reagan zal op 5 januari in het Witte Huis besprekingen voeren met bondskanselier Helmut Schmidt, zo is donderdag in Washington bekend gemaakt. MILAAN. De moeder van de Turk die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens het plegen van een mislukte moordaanslag op Paus Johannes Paulus II, heeft deze om vergeving voor en erbarmen met haar zoon gevraagd. Advertentie (kadobonnen mei een totale waaide van 100,00) is gewonnen door: Wevershoek 9 Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met'n Kadobon Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg K.v.K. nr. 20/81 In Bruinisse BRUINISSE, 19-11. Onder voorzitterschap van wethouder W. F. M. Vonk hield de Advieskommissie voor het Welzijnsbeleid een tussentijdse vergade-; ring om de eigen bijdrage van de leden van de kommissie te bewerkstelligen en de knelpunten van de plaatselijke verenigingen te bespreken. I BURGH-HAAMSTEDE, 19-11. Tot onze spijt is in de aankondiging over het verloop van de Polen-aktie op Schouwen-Duiveland, in het donderdagnum mer een foutje geslopen. Wij herhalen derhalve hier het juiste hoofd- kontaktadres: W. J. Geleijnse, Burgh-Haamstede. Tel.: 01115-2698. Omdat in de toekomst de geregle menteerde sport in de welzijnsplan ning zal worden opgenomen (de re- kreatieve sport valt hier reeds onder) stelde de voorzitter voor om de Ad vieskommissie sportzaken te inte greren in de Advieskommissie voor het Welzijnsbeleid. N.a.v. een verzoek van sv Kwiek voor de subsidiëring van een parter- rebrug (kosten ruim 3000,-) is besloten dit door te sturen naar de sportkommissie met het verzoek goed te bezien welke belangen er in het geding zijn en een subsidie op fifty-fifty basis te overwegen. Ijsbaan De heer Van Kooten stelde voor de ijsbaan multi-funktioneel te maken zodat deze het gele jaar door ge bruikt kan worden voor verschillen de spelsoorten, b.v. een rolschaats- baan. De voorzitter gaf dit voorstel wei nig kans van slagen vanwege het kosten-aspect. N.a.v. een brief van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland waarin o.a. kritiek wordt geleverd op het be leidsplan als zou er zo goed als geen expliciet beleid in worden geformu leerd, benadrukte de voorzitter nog maals dat er wel degelijk beleidslij nen in het plan worden aangegeven. De konkrete invulling daarvan zal jaarlijks moeten gebeuren bij het op maken van het programma. Hoorzitting Aanstaande dinsdag 24 november volgt de openbare hoorzitting in het Dorpshuis om 19.30 uur. PERRELATTE. In Frankrijk zijn donderdag zes schoolkinderen in een bus verbrand en tien kinderen heben ernstige brandwonden opgelopen, zo heeft de politie gemeld. De bus vloog in brand doordat een paar kinderen met lucifers en een blik benzine speelden. DUIVELAND, 17-11. Dinsdagmid dag 17 november vervulde het oud- Kamerlid van de CDA mevrouw H. van Leeuwen, een spreekbeurt in „De Prins van Oranje" te Goes. On derwerp was: „Vrede veiligheid", waarover de huiskamergroepen van het CDA-Vrouwenberaad in de afge lopen maanden hebben gedisku- sieërd. De CDA huiskamergroep afd. Duiveland bezocht deze vergadering. NEW YORK. Een 23-jarige vrouw uit het Amerikaanse Spring Valley is na een opzienbarend proces veroor deeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar tot levenslang. Zij werd schuldig bevonden aan het beramen van de moord op haar ouders. BELFAST. In strabana in Noord- Ierland bij de brens met de Ierse re publiek is donderdag een lid van het „Ulster Defence Regiment" - samen gesteld uit protestantse parttime-sol daten - doodgeschoten. De naam van het slachtoffer is niet beken. Hij was in de veertig. NEW DELHI. De politie in de Indi ase deelstaat Assam heeft het vuur geopend op met stenen gooiende de monstraten. Eén persoon werd ge dood en zeven werden gewond, zo heeft het Indiase^persbureau gemeld. STRAATSBURG. Het Europese Parlement heeft zich donderdag in het Franse Straatsburg uitgesproken voor een evenwicht in bewapening tussen oost en west. Op deze middag werd de uitslag van de opinipeilingen bekend ge maakt door de presidente, mevrouw Punt-van Osnabrugge, na eerst alle aanwezigen en in het bijzonder de spreekster, waarvoor men gekomen was, hartelijk te hebben verwel komd. Mevrouw V. Leeuwen had 's och tends al voor de Zeeuwse Vrouwen raad in Goes gesproken over: „Vrou wen en arbeid". In een boeiende, bezielend en uit zonderlijk goed doorwrocht betoog zette zij haar standpunt uiteen over bovengenoemde materie, het onder werp dat Europa momenteel zo bezig houdt. De strekking ervan was de exakte verwoording van het stand punt der CDA, vervat in het rapport Donner. Opmerkelijk was, dat de opninie- uitslagen der meeste diskussie- groepen op hetzelfde vlak bleken te liggen. Voorkeur voor ontwapening, (wie zou dat niet?), maar geen eenzij dige, en dus steun geven aan het CDA-beleid. Na de pauze was er een ge animeerde bespreking met vlotte en uitgebreide beantwoording der vra gen, waarbij ook de humor niet ont brak. Mevrouw Van Westrienen leid de deze diskussie. Op een vraag der aanwezigen werd toegezegd, dat ieder later een uitge breid, gedegen uittreksel van de re devoering zal krijgen, waarop en thousiast applaus volgde. De presidente bedankte vervolgens mevrouw Van Leeuwen voor haar komst en het leerzaam referaat en bood haar het boek „Kijk op Zee land" aan, en wenste iedereen een goede reis en tot weerziens". Een tweede adres te Haamstede is: J. Simons, Kapsalon, Weststraat. Tel.: 01115-1421. Er is thans ook te Zierikzee een kontaktadres: A. Wandel, Korte No- belstraat 27, tel. 01110-3523. Dit adres kan alleen goederen ont vangen na vijf uur; goederen overi gens, die snel moeten worden afge voerd, daar op genoemd adres weinig bergplaats is. Een tweede adres te Zierikzee zou daarom welkom zijn. De inzamelingen beginnen intus sen aardig te „lopen", zodat van deze aktie verder veel mag worden ver wacht. Serooskerke Uit Serooskerke wordt medege deeld, dat hier kleding en voedsel voor Polen bij de vijf bestuursleden van de Dorpsgemeenschap kunnen worden afgegeven. Brouwershaven Voor Brouwershaven is het kon taktadres: mr. A. Gast, Schuitkade 5, Brouwershaven. Tel.: 01119-1251. Nieuwerkerk Voor Nieuwerkerk is het kontakta dres: C. Stoutjesdijk, Loensweg 6, Nieuwerkerk. Tel.: 01114-1453. WESTERSCHOUWEN, 19-11. De ontwerp begroting STREEKNIEUWS 1982 van de gemeente Westerschouwen sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 48.232,44, terwijl daar naast voor nog aan te gane financiële verplichtingen een bedrag van 150.064,73 beschikbaar is. Een en ander staat vermeld in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe groting 1982. SCHOUWEN-DUIVELAND Verkiezingsprogram P.v.d.A. Maandagavond 23 november wordt in het dorpshuis te Noordwelle een bijeenkomst gehouden door de Streekfederatie Schouwen-Duive land van de P.v.d.A. Deze bijeen komst wordt gehouden inzake de opstelling van een verkiezingspro gram voor de gemeenteraadsverkie zingen 1982. Inleidster en begeleidster deze avond is Jeanne Hoogendoorn. Het streekfederatiebestuur denkt, dat het zinvol is te praten over gemeen schappelijk aan te pakken punten, zoals: de vereniging van B.W. en S. Schouwen-Duiveland; GOES. Kijkje in de (Baptisten) kerk „De Hoogte" te Goes, waar deze week de ziekenhuizen-fusie („De Bevelanden"- Rode Kruis Ziekenhuis), werd getekend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het kollege tekent aan, dat de zwa re recessie waarin onze nationale ekonomie zich bevindt en de daaruit voortvloeiende noodzakelijke her steloperaties duidelijk hun invloed laten gelden. Nu de rijksoverheid meent aan de grenzen van haar finan ciële mogelijkheden te zijn gekomen worden de gemeenten gekort op de rijksuitkeringen. Naar de mening van de gemeentebesturen zwaarder dan het Rijk zelve. Er wordt nu van alle gemeenten verwacht dat zij een wat terughou dend beleid zullen voeren, ter voor koming van verdergaande inflatie. Met een lichte verhoging van de be lastingdruk in 1982 op de burgers en verblijfsrekreanten is door het kolle ge reeds in de ontwerp-begroting 1982 rekening gehouden. Kapitaalwerken In uitvoering zijn de kapitaalwer ken: a. Het ontwerpen van een schetsplan voor uitbreiding kombi- school Haamstede tot twee volwaar dige basisscholen. b. Het ontwerpen van een schetsplan voor verbouw van de „Schutse" tot dorpshuis annex open bare bibliotheek, verbouw dorpshuis Renesse en Serooskerke. c. Bouwrijp maken bouwterrein omgeving Kakelstraat Burgh. d. Het opstellen van een struktuur- schets. Nog aan te vangen: a. Aanpassing gemeentehuis i.v.m. verwijdering trap in de hal en reali sering invaliden toilet. b. Rioolleiding Nieuwe Havenweg Burghsluis. c. Verharding parkeerterrein nabij sportpark de „Laone" te Renesse. Kapitaalswerken die aandacht ver dienen en waarvoor reeds in de gewo ne dienst beperkte gelden werden ge raamd zijn: a. Rondweg Renesse. b. Rekonstruktie kom Noordwelle. c. Exploitaite dorpshuizen. Onderwijs Voor de kleine scholen te Seroos kerke en Noordwelle is thans een projekt-plan opgemaakt teneinde te komen tot het onderbrengen van de kleuters en lagere schoolleerlingen in het eigen dorp. Dit plan, opgemaakt in overleg met het R.P.C.Z., kleine kernen ex periment Schouwen-Duiveland, schoolteams van beide lagere scholen te Serooskerke en Noordwelle is eind oktober verzonden aan het ministe rie van onderwijs en wetenschappen. Verzocht is om toestemming tot het doen ingaan van deze basisschool te Serooskerke op 1 februari 1982, en Noordwelle op een later tijdstip. Voor de realisering van het projekt zal nodig zijn een kleuterleidster per 1 februari 1982 met de bevoegdheid voor het lager onderwijs (applikatie- kursus) te Serooskerke. Aan het schoolgebouw zullen enige noodzake lijke veranderingen moeten gebeu ren. Tevens zal een aanvulling van de inrichting van het lokaal voor de jongste kinderen nodig zijn. Begelei ding van het projekt geschiedt door het koördinatiepunt Kleine Basis scholen Zeeland. Verder zullen de schoolteams wekelijks worden bege leid door het R.P.C.Z. Sportvoorzieningen Met betrekking tot een eventueel te realiseren tweede sportveld op de sportakkommodatie aan de Laone te Renesse deelt het kollege mee, dat reeds in de aanbiedingsbrief van de begroting 1981 is vermeld dat Ihet kollege het bestuur van de S.V. jRe- nesse had voorgesteld het huidigejoe- fenveld (trainingsveld) als tweede sportveld te bestemmen. Hiervbor zou dan de verwerving van plus nus 3000 m2 grond extra nodig zij Naar het kollege mededeelt, kan n_ bestuur van de S.V. Renesse zich hiermee niet verenigen. Helaas kan ook het voorstel >lan het bestuur van de S.V. Renesse, de aanleg van een tweede sportveld op het gebied van de Stichting Moer- mond, niet worden gerealiseerd. Dit omdat de Stichting Moermond onder geen enkel beding de hiervoor benodigde grond wenst te verkopen of in erfpacht te geven. Inzake de eventuele realisatie van een tennisakkommodatie te Renesse, kan worden medegedeeld dat de aan koop van grond van „Delf- en Schie- land" mogelijkerwijs kan leiden tot de aanleg van zo een akkommodatie. Bestemmingsplanmatig zijn echter nog geen nadere stappen onderno men. Het kollege hoopt binnen af zienbare tijd bij de raad te komen ten behoeve van de bepaling van de eventuele plaats van situering. Volkshuisvesting Het kollege hoopt dat in het ko mende jaar een kentering ten goede zal optreden in de bouwwereld. Thans is er zowel in de rekreatiesek- tor als in de permanente sektor wei nig bedrijvigheid. In de rekreatiesektor kan alleen op korte termijn een opleving worden verwacht als de ekonomische terug gang tot stilstand komt. In het bijna afgelopen jaar is niet één premie woning gebouwd. Het kollege hoopt nog voor de be grotingsbehandeling mededelingen te kunnen doen ten aanzien van akti- viteitcn in de premie A-sektor. Voor het komende jaar ziet het pro gramma er als volgt uit: 44 woning wetwoningen, waaronder begrepen 24 aanleunwoningen te bouwen bij het bejaardenhuis Duinoord; 18 klei ne wooneenheden; 2 premie A- woningen; 2 premie B-woningen; 7 vrije sektor woningen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4