deunloo b.u. Met moeite verkreeg premier Van Agt uitstel tot vrijdag Gratis heroïne voor Zeeuwse veslaafden? Pax Christie: Reagan doet schijnaanbod Fiat bouw school in Poortambacht door debat gesleept DEMONSTRATIE Debat regeringsverklaring AGENDA Ruilverkaveling Flakkee aangenomen 2 Gaat Engeland Nederland geld kosten Simons-winkels weg WEEKEIND E- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Bezuiniging op „landbouw Gemeenteraad Zierikzee installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VOGEL Nederland staat aan de vooravond van een grote demonstratie tegen de kernwapens en hier en elders en overal feitelijk wel, zijn de diskus- sies niet van de lucht geweest. Duide lijk is dat nergens de absolute voor spellende waarheid tevinden is en dat heeft als gevolg, dat de „partijen" tegenover elkaar blijven staan, want elkaar overtuigen in een debat is een zaak, die tot de uiterst zeldzame verschijnselen behoort. De een zegt, waarom zullen we te gen Amerikaanse raketten ageren, die er nog moeten komen, terwijl Russische raketten er al staan? De ander persisteert bij de opvatting, dat hoe dan ook, de atoomspiraal moet worden doorbroken op het punt van de bewapening. Uit die opvattingen is de vredesbe weging gegroeid en - zo licht het fei telijk toch - de Amerikanen doen er niet verstandig aan, die opvatting in Europa (en in eigen land) alleen te zoeken bij een klein klubje idea listen. De vredesbeweging is een „bewe ging" aan het worden; een soort „derde macht", die invloed eist en heeft. Als evenwel diezelfde bewe ging evolueert in de richting van ex- klusief anti-Amerikanisme en onge nuanceerd anti-Navo, dan moet zij wel overwegen waarmee bezig te zijn. Men mag de zaken niet uit zijn verband rukken en oneigenlijke ar gumenten aanvoeren, maar dan zou de tocht van zaterdag feitelijk langs Magraten moeten leiden. Wellicht komen voor de na-oorlogse generatie bepaalde zaken dan toch in een ander licht te staan. Anderzijds kan de vredesbeweging - en dat hopen velen - voeren tot een wat geprofileerder zelfstandig Euro pees denken, waarbij een al te grote afhankelijkheid van de V.S. wordt afgezwakt en de eigen genuanceerder stem duidelijker doorklinkt. Feit is ook dat vooral de Russische raketten in bepaalde zin hun vernie tigend werk al verrichten, want dat er - inspelend op de diepgewortelde vredeswil van de volkeren - een reu sachtige chantage mee wordt ge pleegd, lijdt geen twijfel. Doorgaan op een gevaarlijk bewapeningsweg, die vol risiko's steekt is een ding, maar alles wat tot protektie leidt, zonder nadenken overboord smijten, is natuurlijk het andere uiterste. Zo staan de zaken er feitelijk voor en - alles inkalkulerend - moet Euro pe het derhalve hebben van een psy chologisch uiterst gevoelige diploma-, tie, stap voor stap ontdekkend wat de mogelijkheden en onmogelijkhe den zijn, in de hoop dat vrede het symbool blijft voor de wereld van straks. BRUSSEL, 19-11. Als op de komen de Europese topkonferentie (26 en 27 november in Londen) de Europese ge meenschap besluit om opnieuw met Verenigd Koninkrijk financieel tege moet te komen bij zijn „problemen" met het Europese budget, gaat dat Nederland opnieuw enige honderden miljoenen guldens kosten. Dat totale bedrag kan, ervan uitgaande dat bij voorbeeld het Verenigd Koninkrijk nog een drietal jaren lang „onder steund" wordt door een aantal van zijn EG-partners, variëren van een kleine 200 miljoen tot ruim een half miljard gulden. Oud papier bakken DEN HAAG, 19-11. De ge- meente Den Haag zal als eerste in Nederland starten met de in zameling van oud papier op grote schaal. Daartoe worden met ingang van 26 november gedurende een jaar bij wijze van proef 25 papierbakken in de stad geplaatst. Dit is don derdag door de gemeente be kendgemaakt. Indien de proef slaagt wor den niet alleen energie en grondstoffen gespaard, maar ook het milieu. Het oude pa pier, dat anders in de huisvuil- wagen verdwijnt en wordt ver brand, kan nu terug naar een papierfabriek en daar worden verwerkt tot „nieuw papier, aldus de gemeente. DEN HAAG, 19-11. De tweede kamer heeft donderdag besloten een verzoek van premier Van Agt in te willigen om het debat over de regeringsverklaring niet meer op donderdag af te ronden, maar dit vrijdag te doen. De kamer aanvaardde een voorstel van kamervoorzitter Dolman om vrij dagmiddag om 13.00 uur verder te gaan. Het voorstel kreeg de steun van de fraktie van CDA, PvdA minus zeven leden en D'66 minus drie leden. Van Agt liet kamervoorzitter Dol man. donderdagmiddag weten niet in staat te zijn die avond de kamer om 19.00 uur te beantwoorden. Omdat hij niet in een situatie wilde terechtkomen waarin hij het verwijt zou krijgen onvolledig te zijn ge weest. „Die situatie zou zich zeker voordoen wanneer ik over enkele uren weer in de kamer zou moeten verschijnen", aldus de minister president. Bovendien was hij tot de overtui ging gekomen dat uitvoering poli- Zaterdag 21 en zondag 22 november Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (0111!3) 1729, b.g.g. (OllT^ 1425; neemt waar vooy Zierikzee: V Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Teil (01119) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. I Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Sjchouwen- Duiveland. J Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen I alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur; J Meërtens, tel. 01113-2215. tiek overleg noodzakelijk is, gezien de in tweede termijn ingediende mo ties en opgeworpen vragen. Dat over leg zou mede betrekking moeten heb ben op de „opvallende onwelwillend heid waarmee ik met name door de woordvoerders van de regeringsfrak- tie D'66 vandaag ben bejegend". De regeringspartijen reageerden DEN HAAG, 19-11. Het ministerie van landbouw en visserij, zo heeft een woordvoerder van dit ministerie donderdag meegedeeld, zal op zijn begroting 1982 een bedrag van 30,4 miljoen gulden moeten bezuinigen. Eerder deze week had minister Van der Stee van financiën voor „Land bouw en Visserij" een bezuinigings bedrag van 27,9 miljoen bekendge maakt. tamelijk gelaten op deze mededeling. CDA-fraktievoorzitter Lubbers noemde het jammer dat het debat niet kon worden afgerond, maar als kamer moet een verzoek van de pre mier gehonoreerd worden. „Ik denk dat het niet anders kan", aldus Lub bers. PvdA-fraktievooriztter Meijer merkte op dat het kabinet de kamer niet steeds met problemen moet kon- fronteren. Het is eerder gebeurd dat noodzakelijk beleid niet werd gepre senteerd op het afgesproken tijdstip. Het land wil een kabinet zien dat het vertrouwen heeft van het parlement, aldus Meijer. Hij aksepteerde het door Van Agt gevraagde uitstel. Flitsen" uit het buitenland Dreischor Vrijdag 20 november Zierikzee „Mondragon". „Gheselscap goet en- de fyn". 19.00 uur, „Huis van Nassau". Vogeltentoon stelling Zang en Kleur. 19.00 -22.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Kerkwerve Kantine S.V. WIK. Bingo-avond voetbal en volleybal (jeugd). 19.00 Burgh Café-restaurant „De Westhoek". Na jaarsledenvergadering, hengelsport- vereniging „De Krabbe". Aanvang: 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring L.R. en P.C. „de Schouwse Rui ters". 20.00 uur. *9 WARSCHAU. De prijzen van ben zine en dieselolie in Polen gaan zon dag met omstreeks vijftig procent omhoog, zo heeft het officiële persbu reau PAP donderdag bekendge maakt. D% maatregel is genomen om een eind te maken aan de kilome terslange rijen auto's bij benzinesta tions. MERANO. De achttiende partij tussen Karpov en Kortsjnoi is na 41 zetten afgebroken in een stelling die voor Karpov gewonnen is. MIDDELBURG, 19-11. Alle moge lijkheden om drugsverslaafden uit de criminele sfeer te halen moeten worden onderzocht. Hierbij moet zelfs gedacht worden aan het gekon- troleerd gratis verstrekken van her oine. Dat staat in het intergemeentelijke beleidsplan .drughulpverlening' van de gemeenten Goes, Vlissingen en Middelburg. De drie Zeeuwse gemeenten ver wachten, dat door de sterke uitbrei ding van het aantal drugsverslaaf den het voor de gemeenten onmoge lijk is om flexibel en slagvaardig op te treden. „De hulpverlening is na melijk sterk arbeidsintensief en het ontbreekt de gemeenten aan vol doende hulpverleners. Ook het ont breken van een crisisopvang in een psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland brengt onaanvaardbare konsekwen- ties met zich mee". -y DEN HAAG, 19-11. Pax Christi wijst het voorstel van de Amerikaan se president Reagan over de nul optie van de hand. Dit voorstel houdt in dat de Verenigde Staten afzien van plaatsing van nieuwe middellange afstandsraketten als de Sowjet-Unie haar SS-4, SS-5 en SS-20 raketten ontmantelt. Het plan van de Verenig de Staten stelt hoge eisen aan de Sowjet-Unie terwijl bekend is dat de Sowjet-Unie die onaanvaardbaar acht. Het gaat dan ook om een schijn aanbod van Amerika en het lijkt een poging te zijn om de West-Europese vredesbewegingen de wind uit de zei len te nemen, aldus een woordvoer der van Pax Christi. Dit voorstel is een voorbeeld van de „overmachtspolitiek" die Pax Christi verafschuwt. Bij de „moder nisering" gaat het om een nieuwe stap in de wapenwedloop. De op han den zijnde onderhandelingen tussen oost en west juicht Pax Christi uite raard toe, maar het plan van de nul optie betekent dat er alleen over nieuwe Navo-raketten gepraat zal worden terwijl we juist van de al bestaande af moeten, aldus de woordvoerder. MIDDELHARNIS, 9-11. De ruil verkaveling Flakkee (15.000 hectare, 2015 stemgerechtigden) is bij de stemming op 19 november in Middel- harnis, Dirksland, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat aangenomen met 73 procent van de gestemde oppervlak te en 57 procent van de stemmen. Het ruilverkavelingsgebied beslaat ruim tweederde van het Zuidhoiïandse eiland Goeree-Over- flakkee. De stemverhouding was als volgt: aan de stemming namen 897 stemgerechtigden deel, vertegen woordigende een oppervlakte van 12.829 ha. Hiervan stemden 515 stem gerechtigden voor, vertegenwoordi gende een oppervlakte van 9377 ha. Tegen stemden 378 stemgerechtig den, vertegenwoordigende een/ op pervlakte van 3435 hectare. UTRECHT, 19-11. Superkruidenier Albert Heijn wil 23 van de 101 Simon-supermarkten sluiten maar de circa 500 man winkelpersoneel kan bij Albert Heijn-filialen aan de slag. Gedwongen ontslagen hoeven niet te vallen. Dit hebben de vakbon den donderdag te horen gekregen. In een eerste reaktie zei bestuurder L. Vermeulen van de dienstenbonden FNV dat hij de plannen van AH niet onaantrekkelijk vindt. I ZIERIKZEE, 19-11. Op de donderdag (avond) gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burge meester Th. H. de Meester is langdurig gediskussieerd om - bij begrotingswijziging - een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een 4-klassige la gere school in Poortambacht, t.b.v. het protestants- christelijk onderwijs. Na gevarieerde beschouwingen gaf de raad „groen licht" voor deze wijziging en mits dien voor de bouw van de school. Een staat van berekening leert, dat voor deze bouw ten laste van de gemeen te komt een bedrag van f 25.460,-. De 4-klassige school komt aan de bestaande 2-klassige bijzondere kleuterschool „De Speeldoos", zulks met het oog op de integratie kleuter- en lager onderwijs. Van de rijksoverheid wordt betaald (4 klassen en een gemeenschapsruimte) vijf maal een lokaalbedrag van f 176.900,-, is f 884.500,-. Teruggrijpend op beweringen, die hij „zou hebben gezegd", ontkende de heer Geleijnse (WD) - sprekend over het totaalverband m.b.t. de scholen te Zierikzee - te willen dat „Binnen de Veste" zou moeten ver huizen naar de school aan de Raam straat (J. W. v. d. Doelschool). Hij vond de zaak ingewikkeld ge noeg om eerst de besturen en de Schoolraden te polsen. Ook anderen vonden de zaak mogelijk nog niet voldoende uitgespit. Zo stelde de heer Groen voor de zaak aan te houden. Wethouder Bij de Vaate wilde daar niet van horen. „Als het kan binnen de vigerende be dragen, dan moeten we het doen". Gewezen werd op nog een tijdsruim te voor beslissing van twee maanden. De zaak zat even vast, waarna schor sing der vergadering volgde. Kollege standpunt Na heropening deelde de voorzitter mede, dat het kollege zijn standpunt handhaaft. Wordt bij de aanbeste ding het beschikbare bedrag per lo kaal overschreden, dan wordt geen vergunning verleend en moet de zaak naar de Onderwijskommissie. De heer Groen (PvdA) wilde liever de te bouwen school in korrelatie zien met het geheel. Hij vond dat er geen totaalplan is voor het scholen bestand en wenste een „koppeling met de school in de Raamstraat". Ook de heer Geleijnse zei de ont wikkeling niet te kunnen overzien en wilde (eveneens) uitstel. In de raad van 14 december kan dan de zaak op nieuw aan de orde komen. De heer Van Velthoven (CDA) wees er op, dat men met die school al bezig is sinds 1972. Drs Sayers vreesde dat de financiering niet zal blijken te kloppen en men kan de nieuwe raad van straks niet opzadelen met een fi nancieel gat. Het kollegevoorstel kwam hierna in stemming en werd aangenomen met de stemmen tegen van de PvdA en de heer Geleijnse. Plaatsenhuis. Verkoping Welfare goederen. 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee „Huis van Nassau". Vogeltentoon stelling Zang en Kleur. 10.00 -22.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Film: Christiane F. 19.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Film: Sex in de klas. 22.30 uur. Kerkwerve Bij het dorpshuis. Start puzzelrit m.a.c. Sparta. 19.00 uur. Renesse Dorpshuis. Voorstelling „Op Drift". 20.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Toneelvoorstelling. 19.30 uur. (Na afloop dans tot 2.00 uur.) Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoping Welfaregoederen. 10.00 - 15.00 uur. Zondag 22 november Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Film: Christiane F. 20.00 uur. Maandag 23 november Zierikzee „Huis van Nassau". Federatie Ab- va/Kabo. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebpuw. Jaarvergade ring Tennisverehiflng WIK. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst streekfede- ratie P.v.d.A. Opstelling verkie zingsprogram Gemeenteraden. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare-goederen. 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 24 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst, lezing opticien. 19.45 uur. 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. UW-gebouw, Kerkhof ZZ. Bijeen komst D'66. 's Avonds 8 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Tonnenmagazijn. Jaarvergadering P.v.d.A., afdeling Brouwershaven. 19.45 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Foyer Mondragon. Najaarsvergade ring Ver. Stad en Lande. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. St. Nicolaas- middag bejaardensoos. 14.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. Aanvang: 19.30 uur. Donderdag 26 november Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. „Huis van Nassau", Lange Nobel- straat 2. Vergadering Commissie Be- drijfs- en Zomeravondvoetbal, Ray on Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Rusthuis „Irene". Verkoop Welfare goederen. 14.00 uur. Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V. 19.30 uur. Noordgouwe Kantine „De Stern". Afd. Platte landsvrouwenbond. 20.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Vrijdag 27 november Zierikzee RSG „Prof. Zeeman". Officiële ope ning. 14.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering C.B.T.B. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Ver. „Het Groene Kruis". 19.30 uur. Dorpshuis. P.J.Z.-lezing en diskussie over biologisch dynamisch voedsel. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ten toonstelling v.v. „De Nagtegaal". 19.00 - 22.30 uur. Zaterdag 28 november Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. R.K. kerk, Hogemolenstraat. Con cert Kunst en Eer m.m.v. het Zierik- zees Kamerkoor. 20.30 uur. Kerkwerve Kantine S.V. WIK, bingo-avond. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 ur over een estiseerd Het dier Eerder al schreef ik hier parkiet, die volledig gedom is, om dat zo eens te zeggen is huisgenoot geworden vdn het ge zin. Het zit op de schoudefs van de mensen, trippelt en vliegt door de ka mer, eet pikkend mee aanltafel, die soort dingen. De parkiet \heeft een kooitje, maar daarin trekt zij zich maar zelden terug, alleen in geval van overmand zijn doorslaap en overdag gebeurt dat weinig. Een vraag: laat de parkiet nooit eens iets vallen, zoals vogels wel ple gen te doen? Ja, er valt wel eens wat, maar de familie heeft tot nu toe suc cesvol de pikante droppings in goede banen weten te leiden. Als de radio of de tv aanstaat, mengt de vogel zich in het totaalgeluid met een eigen soort gekwetter, dat niet malt te ver staan. Als het stiller is ontwikkelt zij een eigen vokabulair. Ddarin zijn de namen van de gezinsleden te onder scheiden en recentelijk lis een veel minder mooi woord ontdekt: „praat jesmaker". De vogel zegt echter niet wie te bedoelen, zodat het woord ge accepteerd is. Nog een nieuw verschijnsel; de par kiet blijkt grote belar gstelling te hebben voor pittige drankjes. Zij is niet vies van een borrel, maar vooral sherry heeft haar voorkeur. Laatste was er een verjaardag en de glaasjes gingen rond. Het beeld us wel geper- miteerd, want de parkiet is er „als de kippen bij", om in een glaasje sherry te snavelen. Dan echter vjordtze toch een beetje doezelig en gaat voor een tukje naar de kooi. Men ziet hoeveel overeenkomst een simpe \e parkiet kan hebben met de mensen, icant die „snavelen" ook wel eens in een glaasje en als dat vlug achter elkaar gebeurt, moeten ze ook naar kooi. Ooit is de parkiet wegcevlogen. Zij volgde een daarop ingezette zoekak- tie met grote belangstelling vanuit een boom, maar op herhaald lokken en roepen kwam ze niet. Het tijdperk van de gevleugelde vreugde leek voorbij, maar er was ee x klein jon getje, dat nog eventjes haar naam riep en even later ging rhevrouw op zijn schouders zitten en ^oas het ver dwijningsgevaar geweken. Toen bij ons de gedachte wortel be gon te schieten ook een parkiet aan te schaffen, zagen we ineens dat de poes al bij voorbaat haar bekje begon af te likken. Zij is dus vast van plan zo'n eventueel voornemen te verijdelen. Het zal duidelijk dat een grote meer jarige kat geen partij is voor een lief, klein parkietje, dat door de kamer vleugelt, iets laat vallen, pikt in stukjes brood en van een glaasje nipt, al of niet met gevolgen. We hou den het maar bij de poes en de lach- duif, die overigens onder de somber te van sommige dagen en nu - vroeg natuurlijk - al heet intens naar de warmte van de lentezon zit te verlan gen. Heel prematuur! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2