Schouwen-Duiveland kreeg bezoek van Prins Be**r' iard Zilveren Smalstad soos vierde uitbundig- feest DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor Duitse tv-dokumentaire Óosterscheldewerken en Ouwerkerk „in the picture Ontmoeting met Thailandse prins UW TAXATEUR MC Bezoek Brezjnjev Helmut Schmidt treedt op als „bruggenbouwer" Zeeuwse liederen vielen in de smaak DEKBEDDEN DEKBED HOEZEN 10% korting TUINMAN NIEUWSBODE Vrijdag 20 november 1981 138ste jaargang- Nr. 23018 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Regio-burgemeesters willen meer politie OUWERKERK/NEELTJE JANS, 19-11. Prins Bern- hard heeft donderdagochtend een bezoek gebracht aan de caissons van Ouwerkerk, waar de West-Duitse film maatschappij Anatol Filmproduktion opnamen maakte voor een film over de watersnoodramp in 1953, die Schouwen-Duiveland heeft geteisterd. Zijne Koninklijke Hoogheid was verzocht mee te werken aan de dokumen- taire en gaf pal naast de caissons een kort interview over de door hem opgeda ne indrukken tijdens zijn bezoek aan het rampgebied in 1953. medewerkers van de Veiligheids dienst, brandweer, politie en het le ger. De prins kwam destijds vlak nadat de zee had toegeslagen uit New York en vloog in een Dakota over Schou wen-Duiveland om zich op de hoogte te stellen van de ellendige omstan digheden waarin de bevolking ver keerde. „Wat mij vooral opviel was dat een aantal mensen helemaal niet geëva- kueerd wilde worden, ondanks de grote nood waarin ze verkeerden. Ze stonden erop in hun vertrouwde om geving te blijven", aldus prins Bern- hard in Ouwerkerk. Hij vertelde dat hij zich gelijk na terugkeer in het droge deel van Nederland had inge zet om het Rampenfonds van de grond te krijgen, onder voorzitter schap van generaal Alons. Later zijn verschillende bezoeken gebracht door prinses Juliana, onder andere aan de Rampaartsedijk onder Oosterland, van waaruit een vaar tocht werd gemaakt door het geïnun deerde gebied. Zierikzee Peter von Zahn, hoofd van de maatschappij uit West-Duitsland, die overigens het interview met prins Bernhard afnam, zei dat hij een brief had geschreven, waarin hij om mede werking verzocht aan de prins der Nederlanden. Woensdagavond bracht de heer Von Zahn een bezoek aan paleis Soestdijk, waar hij het te houden vraaggesprek doornam. Het ligt in de bedoeling dat de do- kumentaire op 1 februari 1983 op het West-Duitse net ZDF 2 wordt uitge zonden, omdat het dan dertig jaar is geleden dat de dijken doorbraken op Schouwen-Duiveland. De maat schappij heeft veel materiaal aange trokken van de Nederlandse Polygoon-maatschappij en zal dat in de dokumentaire verwerken. Er is niet alleen bij de caissons ge filmd, maar de Anatol Filmprodukti on heeft ook opnamen gemaakt in Zierikzee. Daar zijn de St. Lievens Monstertoren en de Zeelandbrug op de film gezet. Rond een uur of half elf vertrok prins Bernhard per helikop ter naar het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde, waar ook een .kort vraaggesprek werd opgenomen. Ook zijn shots gemaakt van de im mense pijlerdam, die op het werkei land wordt gerealiseerd. Op Neeltje Jans was het een drukte van belang: Prins bc - was namelijk niet de enige ho6e gast, die donderda gochtend een bezoek bracht aan het werkeiland. Kroonprins van Thailand De kroonprins van Thailand, Maha Vajiralongkorn maakt momenteel een oriëntatiereis door Nederland om zich op de hoogte te stellen van een aantal zaken betreffende defen sie en de waterbouwkundige wer ken. De kroonprins arriveerde met een gevolg, ondergebracht in vijf he likopters. Hij maakt een rondleiding en won een heleboel informatie in over de pijlerdam. Tussen de middag gebruikte hij de lunch in Slot Moermond te Renesse, van waar hij per helikopter naar de Philipsdam vloog om ook daar infor matie te krijgen over dit bouwkun dig projekt. Het bezoek van prins Bernhard en kroonprins Maha Vajiralongkorn be wijst opnieuw dat de Deltawerken grote indruk maken op het buiten land en dat er zo vlak bij Schouwen- Duiveland toch wel iets gigantisch wordt gerealiseerd. OUWERKERK. Het interview is voorbij en samen met de burgemeester van Duiveland, de heer J. van Bommel gaat prins Bernhard naar binnen voor een kop koffie. Op de achtergrond liggen de caissons van Ouwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN. In het Schelde- kwartier te Vlissingen wordt maan dag een grote demonstratieve bijeen komst gehouden voor het behoud van de ketelbouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin gen. Advertentie Prins Bernhard ontmoet burge meester J. van Bommel, vlak na zijn aankomst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MBEUS DE KOEPEL, Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 DEN HAAG, 19-11. Helmut Schmidt treedt volgende week bij het bezoek van Brezjnjew aan Bonn weer op in zijn vertrouwde rol van bruggenbouwer tussen oost en west. Hij acht dit van cruciaal belang sinds de twee supermogendheden na Afgha nistan vrijwel ieder direkt kontakt schuwen. De kwestie van de euroraketten zal ongetwijfeld in het middelpunt staan van de besprekingen tussen Schmidt en Brezjnjew. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. WA> 1£6* PE 8lir Deze kwestie is de afgelopen we ken in een stroomversnelling ge raakt in het licht van het Amerikaans-Russische overleg hier- kerel, waren voorts dankbare onder werpen van het Zeeuws gezang. BROUWERSHAVEN. Soosleden aan de koffietafel in het Tonnenmagazijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 19-11. „Je zegt het zo gemakke lijk: 25 jaar soos, maar het is niet niks!" Volgens me vrouw T. Slabbekoorn-Rijn, presidente van de zilveren soos van Brouwershaven, tijdens haar openingswoorden van het feest. Want feest was het daar in het Tonnenma- gazijn. De zaal versierd en praktisch alle soosleden aan wezig in het „paas-beste-pak". Vanaf twee uur in de middag werd opening geen lange speech, daar ko- een heel programma afgewerkt, niet men ze niet voor, verzorgde het Da- echt overladen, met veel ruimte om meskoor het eerste onderdeel, eens lekker „bij te kletsen". Na de Gevolgd door het voordragen van een zelf gemaakt gedicht door me vrouw C. Jonker-de Moor. Deze laatste was door de presidente in het zonnetje gezet omdat zij net zolang als de soos bestaat, er lid van is. Voor deze trouw (en andere verdienste) kreeg zij een bos (25) rode rozen plus een collier met hanger waarin het heugelijke feit gegraveerd staat. Nog voor de eerste (koffie)pauze kwamen de kleuters van het Schuitje de soosleden verrassen met zelfgemaak te bloemen van alluminium-folie, een gebaar dat erg op prijs werd gesteld. Troubadour Hoofdschotel van de middag was een optreden van de Zeeuwse trouba dour: Engel Reynhout, die in sappig Zeeuws een aantal liederen zong tot groot vermaak en hilariteit van de soosleden. Ook liedjes „op het rand je" gingen er in als koek, vooral die over een ouwe-jonge-meid, met voor jaarskriebels in het bloed. „Opgefokte modebeesten" (auto's) de dorpsfanfare en een oude-jonge- „Je wordt wel voor een stomme boer versleten als je zegt in Zeeuws dialekt in de provincie liedjes te zin gen", vond Reynhout, die ook zei daar niet rijk van te worden. „Wê zü zurrege op de tilleviesie te komme in dear een bêêtje schreêwe, dambê je zo rieke". Koffietafel Het middagprogramma werd besloten met een koffietafel, in aan wezigheid van de oud-burgemeester van Brouwershaven A. Schouwenaar die met echtgenote (oud-presidente van de soos) aan de uitnodiging ge- hoorhad gegeven. De avond begon met een receptie, waar tal van ingezetenen uit de ge meente aanwezig waren, vooral ver tegenwoordigers van de sport en middenstand met wie de soos zulke goede banden heeft. Ook het gemeentebestuur maakte zijn opwachting onder aanvoering van burgemeester Slabbekoorn, die eveneens het trouwste lid hulde bracht. Uit handen van de burge meester kreeg mevrouw Jonker-de Moor een droogboeket. Drie muzikale hoogtepunten ston den de soosleden nog te wachten: een optreden van het Smalstadskoor/ ó.l.v. Bert Gebben, de Volksdans groep „Nehaenia" o.l.v. Joke Hille- bregt met Israëlische volksdans en muziekvereniging Apollo" o.l.v. H. Everwijn zorgde voor de uitsmijter. Vermeldenswaard is nog het keurig verzorgde programmablad van Jur- gen Piree, die in samenwerking met de burgemeester voor de lay-out zorgde. Een gedicht daarop: Zeg ei je ut a höore, van de soos in Brouw. 25 jear geleeje geboore, ze bin zó gróós as un pauw. En dat wéren ze! over dat 30 november in Geneve be gint. Na president Reagans plotselin ge bekering tot de „nul-optie" (grof gezegd: verwijdering van alle middellange-afstandsraketten van Europese bodem), hoopt Schmidt dat Brezjnjew hem uit de eerste hand ook inzicht verschaf in de Russische onderhandelingspositie. In Bonn wordt bovendien de stille hoop ge koesterd dat de Sow jet-leider een verrassing in petto zal heben, dat hij een gebaar van goede wil zal maken aan de vooravond van de Geneefse onderhandelingen. Tot dusverre heeft Moskou - Onder anderen bij monde van Brezjnjew in een gesprek met het Westduitse weekblad der Spiegel - de nul-optie van de hand gewezen. Het Russische persbureau noemde Reagans aan vaarding van die optie een propagan dastunt. Schmidt zal komende week de moeite getroosten bij zijn hoge gast aan te dringen op een eerlijk kom- promis in de onderhandelingen met de Amerikanen over de Eurostrategi- sche raketten. Hij kan wat dit aan gaat rekenen op krediet bij de Rus sen. Voor hen is de kanselier een man die ze vertrouwen. Ze zien in hem een leider die invloed kan uitoefenen op de Amerikaanse regering. Schmidt zal dat niet ontkennen. Advertentie TIJDELIJK t/m 5 december in dons,synthetisch en wol extra St.-NIcolaasbonnen INTERIEURVERZORGING Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Vannacht opklaringen, overdag veel bewolking en later enige tijd regen; middagtemperatuur ongeveer 10 gra den; krachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 24 nov.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkr.: zuidwest 6 Dinsdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 21 nov. Zon op 8.11, onder 16.40 Maan op 2.11, onder 15.14 22 nov. Zon op 8.13, onder 16.39 Maan op 3.19, onder 15.33 23 nov. Zon op 8.14, onder 16.38 Maan op 4.26, onder 15.51 Nieuwe Maan: 26 nov. (15.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 nov. 11.18 5.05 17.33 22 nov. 0.03 12.26 6.10 18.31 23 nov. 1.00 13.20 6.57 19.19 Doodtij: 20 november. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdag drong in de nacht en vroege ochtend van het zuidwesten uit zachte en vochtige lucht ons land binnen. Om 8 uur 's morgens was .de temperatuur op vle plaatsen al opge lopen tot ongeveer 12 graden. Deze zachte lucht werd aangevoerd door een diepe depressie, die over de At lantische Oceaan naar het zeegebied tusssen IJsland en Schotland koerste. Dit lagedrukgebied trekt verder in de richting van Noorwegen waarbij boven onze omgeving een krachtige westelijke stroming in stand wordt gehouden. Hiermee wordt zaterdag in de nacht eerst drogere lucht aangevoerd waarin opklaringen voorkomen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1