Een kleinigheid vergeten Schrijf avonden Amnesty op Schouwen-Duiveland Gezonde groei blijkt van agrarische export 5 INGEZONDEN STUKKEN Wat biedt de BEELDBUIS? Bescherming van dieren ZIËRIKZËESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1981 Nr. 23017 HAAMSTEDE/BRUINISSE, 19-11. Voor maandag 23 en woensdag 25 no vember organiseert de werkgroep Schouwen-Duiveland voor Amnesty een maandelijkse schrijfavond. Voor schrijvers/sters in Haamstede en Bruinisse zal deze maand het klankbeeld over het werk van Amnesty en de werkgroep worden vertoond. Deze maand zijn er drie verzoeken om vrijlating, in Joe goslavië, Taiwan en China. Verder is er de mogelijkheid om aan president Obote van Oeganda uiting te geven aan de bezorgdheid over de zeer slechte omstandigheden in de gevangenissen in dat land. Door politieke gevangenen in de militaire gevangenis Luzira, dichtbij Kampa la, is een brief naar buiten gesmok keld, waarin van ernstige feiten mel ding wordt gemaakt. De brief ver meldt dat het de gevangenen niet toe gestaan is kontakt te hebben met fa milie, advokaten of geestelijken, dat de gevangenen 24 uur per dag in hun cellen opgesloten zitten, dat ze slechts één keer per dag een ontoerei kende maaltijd krijgen en dat ze niet beschikken over bedden, dekens, wasmiddelen of schone kleren. Door onvoldoende medische behandeling zijn al enkele gevangenen gestorven en anderen ernstig ziek. Geen proces Meer dan de helft van de mensen zit zonder aanklacht of proces gevan gen. De gevangenen doen een ernstig beroep op de samenleving om „ons van de vernietiging te redden". Gepubliceerde rapporten en andere berichten die Amnesty heeft ontvan gen bevestigen het relaas in de brief van de gevangenen. Ook zijn er be richten over ernstige martelingen. Meer informatie is te vinden in het Amnesty-maandblad „Wordt Ver volgd", op de schrijfavond voor be langstellenden aanwezig. Info avond over transcedente meditatie Op donderdag 19 november is er om 20.00 uur een informatie-avond over de Transcendente Meditatie techniek in de Villa te Goes. Deze door iedereen gemakkelijk te leren techniek geeft in 20 minuten een rust twee maal zo diep als tijdens de slaap. In deze diepe rust krijgt de mens - en geest en lichaam - maxi maal de kans zich te herstellen en diepgewortelde spanningen en ver moeidheden te verwijderen. Resultaat: een steeds betere ge zondheid, een ontspannen funktione- ren, een meer „zichzelf zijn". Ruim 750 wetenschappelijke onderzoekin gen bevestigen deze resultaten welke bijna iedereen vanaf het eerste begin in méér of mindere mate begint te er varen: TM is een natuurlijke techniek wel ke op een harmonische wijze een belangrijke ondersteuning vormt in de groei naar een beter menszijn en een voor iedereen vreedzame wereld. Het individu is de bouwsteen voor de samenleving. Mensen vrij van span ningen en negativiteit en volledig ontwikkelt dragen maximaal bij in het kreëren van een gezonde samen leving. TM kan hier een zeer grote bijdrage bij geven. Deze techniek wordt beoefend door allerlei mensen uit de samenleving - van huisvrouwen en arbeiders tot di- rekteuren - en is onafhankelijk van wat voor levenswijze of overtuiging dan ook; het stelt geen leefregels, het laat een ieder in zijn waarde; het ver sterkt en verrijkt de uniekheid van ieder mens en kreëert positiviteit, harmonie en geluk. Transcendente Meditatie Reaktie op: „Wel eerst denken Toen ik het ingezonden stuk „wel eerst denken alvorens naar Amster dam te gaan" van de heer K A. Keu- ning te Zierikzee onder ogen kreeg moest ik voor de zoveelste keer kon stateren dat er nog altijd mensen be staan, die het slachtoffer van op valse gronden gebaseerde voorlichting zijn geworden, en zelf niet bij machte zijn om hun eigen mening te vormen aan gaande deze ingewikkelde materie. Aangezien ik toch wel iets van mede lijden voel voor de heer Keuning en me niet wil laten verleiden tot de gedachte dat zijn uitlatingen waarschijnlijk ge baseerd zijn op een stuk eigen belang, doe ik hem de volgende tips aan de hand, zodat hij alsnog de gemiste kan sen en mogelijkheden kan aangrijpen om zichzelf een ietwat reeëler beeld voor te schotelen. 1. De heer Keuning laat zich uitvoe rig inlichten omtrent het bestaande wapenarsenaal in Oost en West Ge neraal Berkhof, lid van de Generale Staf, kan u alle gewenste informatie verschaffen, zoals aantallen, kosten en planningea 2. De heer Keuning laat zich uit voerig inlichten over de standpunten van LKV., Stóp de N-bom en C.P.N. Hij zal dan tot de ontdekking komen dat het venijn waarschijnlijk in zijn eigen staart zit 3. De heer Keuning stop het het tegenover elkaar zetten van U.S.A en U.S.S.R. Dit spelletje is in het verle den al te vaak gespeeld. Wij lopen nu het risoko de Zwarte Piet toegespeeld te krijgen. 4. De heer Keuning stelt zich op de hoogte van de spelregels die tijdens het deelnemen aan de demonstratie gehanteerd zullen worden. Mocht hij vóór zaterdag as. de vrede met zichzelf hebben gevonden dan is hij alsnog van harte welkom om mee te gaan naar Amsterdam, teneinde zijn eigen vrede te verplaatsen naar een vrede op een algemeen niveau. Dit voor wat betreft de heer Keuning; het gevaar van dergelijke uitlatingen is echter dat nog meer mensen het slacht- De schrijfavonden worden gehou den op maandag 23 november in Zie rikzee, Prinses Juliana school Janne- wekken 19; in Haamstede in de re- kreatiezaal van de Gereformeerde kerk; in Brouwershaven in de Gere formeerde kerk aan het Bostonplein. In Bruinisse is de schrijfavond op woensdag 25 november in de leeszaal van de bibliotheek. Tijd in alle plaatsen: vanaf 19.00 uur. offer worden van dat soort valse voor lichting. Het gevaar van een kernoorlog is groot Wanneer zich één van de vol gende ontwikkelingen voordoet, is de kans op een kernoorlog in Europa zeer denkbaar. - zoals, b.v. een doelbewust geno men besluit door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, maar ook Frankrijk of Engeland. (Zie bv. de recntelijke uit spraak van Reagan over een beperkte kernoorlog); - een technische fout storingen in computers of controle-systemen; - een politieke vergissing of misre kening door mensen of computers; - het gebruik van kernwapens door een regering in een derde wereld-land, dankzij de verspreiding van deze wa pens over de hele wereld; - door een terroristische groepering, die als eerste één of meer wapens gebruikt - en tenslotte het meest denkbare, door irrationele besluitvorming van degenen, die rechtstreeks verantwoor- delijk zijn voor het gebruik van kern wapens. Mensen blijven nL niet rationeel on der alle omstandigheden. Tijdens een crisissituatie ontstaat er een stressi tuatie, waarbij het verstandelijk ver mogen beperkt funktioneert Om deze situatie te voorkomen en nogmaals meneer Keuning niet om al lerlei andere niet terzake doende, als mede omjuiste voorstellingen van za ken, roep ik alsnog iedereen op om nog eens heel goed na te denken. Nel Hofstra Middelburg lid C.P.N. Oude Koudekerkseweg 22 4335 CD Middelburg Rond „Amsterdam" niet luisteren naar elkaar Als het niet zo triest was, zou het bijna vermakelijk zijn te lezen hoe vóór- en tegenstanders van Amster dam" blijkbaar niet naar elkaar luis teren en het liefst in hun antwoorden duidelijk gefundeerde uitspraken uit de weg gaan en voornamelijk emotio neel reageren. Zo publiceerde bijv. Vrij Nederland enige weken geleden een artikel over het LKV. én vredesbeweging. Het blad meldde toen dat er kontakten zijn met een Fins communistische mantel organisatie, dat bestuursleden op kos ten van Moskou een reis maakten naar Moskou en vandaar naar New York en dat in de D.D.R. goedkoop drukwer ken voor het I.KV. verzorgd worden. Nadien werd in Denemarken een Rus sische diplomaat uitgewezen wegens financiële steun aan de vredesbewe ging. Maar toch wordt beweerd dat de B. V.D. geen vlekje op het blazoen van het I.KV. kan vinden. Ik ben benieuwd hoe men aan die informatie van de B. V.D. komt. Bovendien is er nooit een onafhankelijk accountantsonderzoek ingesteld in de boeken van het I.KV. Waarop berust dan eigenlijk de weer legging van bovenbedoelde aantijgin gen? Dan de SS-20 raketten. Tot op heden schijnt het CDA geen toestemming te krijgen in Amsterdam te mogen spre ken omdat deze politieke groepering duidelijk maakt geen éénzijdige ont wapening, maar aan beide zijden ont wapenen. En toch worden leuzen te gen de verschrikkelijke SS-20 getole reerd? Voor mij zijn dit elkaar tegen sprekende beweringen. Het zijn de SS-20 raketten die onze westerse sa menleving dreigen te vernietigen en die opgesteld zijn zonder militaire noodzaak. Dié worden op ons afge schoten en niet onze nucleaire wapens. Moeten wij ons dan als schapen ter slachtbank laten voeren? Nu niet door Cohjn maar door het LKV.? En dan wat te denken van onze zich steeds democratischer opstellende CPN? De mocratie en communisme: dat is een volslagen tegenstelling. Het commu nisme is net zo als het fascisme een totaltaire instelling, dus in wezen nog erger dan dictatuur. Of blijkt de demo cratie van het communisme uit een artikel in het Russische weekblad Nieuwe Tijden, dat onlangs de vredes beweging in het westen als steun uit legde aan de initiatieven van het 26ste Partijkongres in de Sovjet-Unie? Dat Amerika in het nabije verleden de Vietnamese bevolking vernietigde verbaast mij. Ik dacht te begrijpen dat Vietnamezen Laos en Cambodja be zetten. Waar komen deze Vietname zen dan vandaan? (Ik wil het optreden van Amerika in Vietnam beslist niet goedpraten!). Wel weet ik dat Amerika luisterde naar de wereldopinie en zich terugtrok, maar de Sovjet-Unie is zulks duidelijk niet van plan in Afghanistan! Opvallend is ook dat de Midden- en Zuidamerikaanse bevolking ten tonele worden gevoerd. Maar niet de Balti- sche staten. (Estlands mannen worden gedwongen voor de Russen in Afgha nistan te vechten, volgens een Est in de N.R.C.), niet het met door hongersnood bedreigde Polen. Om slechts enkele voorbeelden van Russische „vriend schap" te noemen. Natuurlijk is er nog zeer veel te zeggen. Mijn reaktie is slechts een greep uit het vele. Ik buig nederig het hoofd voorde kennis die Feiko Postma en Marilene Goosen blijkbaar bezitten en daarmede begiftigd zijn met een juist inzicht in de geschiedenis. Toch vraag ik mij af waarom de Sovjet-Unie tot op heden de „nul-operatie" afwijst! J. Mokkenstorm t' Zierikzee KERKNIEUWS Evangelisatièdienst ZIERIKZEE, Zondag 22 november: „Huis van Nassau", Evangelisatie zendelingen L. Trieling/P. Blokker. 17.00 uur. Nederlandse Hérvormde Kerk Beroepen te Wapenveld (toez.): drs. A. de Reuver, Capelle aan de IJssel; te Oude en Nieuwe Wetering: L. den Besten, kand., Woerden. Aangenomen naar Leiderdorp en- Hoogmade: G. Stegeman, Winters wijk; naar Hekelingen en Simonsha- ven/Biert: J. T. Zwart, kand., Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden-Oost: drs. J. van der Zanden, Almelo. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde: drs. G. J. Bruijn, kand., Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Clifton (Canada): P. Honkoop, Kampen. Bedankt voor Westzaan: J. Dries- sen, Moerkapelle. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Koudekerk aan de Rijn: S. T. Baarda, Zevenbergen; te Halle: D. Warns, kand., Woudenberg. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Wedde: drs. A. H. van Drooge, voorheen doopsgezind predikant te Groningen- Haren, wonende Pr. Hendrikstraat 2, 9411 NX Beilen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalten: W. D. Omta, Boskoop; te Kampen (part-time voor M.B.O. pastoraat): mevr. drs. D. W. Havinga, kand., Amsterdam. Benoemd tot pastoraal medewer ker te Middelstum: A. J. Fraanje, Paesens-Moddergat. Aangenomen naar Rotterdam Om moord-Zevenkamp in samenwerking met de Hervormde Wijk: W. van der Zwan, Capelle aan de IJssel; naar Den Haag-Oost: mevr. drs. A. van Andel, kand., (part-time) te Amster dam, die bedankte voor Amsterdam (part-time) nazorg ziekenhuis pasto raat. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Lutten: H. Fahner, kand.., NunspeeL -'ji .Uïiv.' isr.i r -i. in Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Puttershoek (in sa- 1 menwerking met dovenzorg) en Eindhoven: Th. van Stuijvenberg, Meliskerke; voor Oostkapelle: A. Bregman, Rijssen. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Dordrecht: drs. W. Baan, Dordrecht, die dit beroep heeft aangenomen. pen 120 -ƒ 170; lammeren 100 - 170; vette schapen 180 - 270; vet te lammeren 150 - 240. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,20 - 8,90, 2e 7,10 - 8,20; vaarzen le 7,15 - 8,15, 2e 6,45 - 7,15; koeien le 7,15 - ƒ8,15, 2e ƒ6,60 - ƒ7,15, 3e 6,30 - 6,60; worstkoeien 5,05 - 6,35; vette kalveren le 6,70 - ƒ6,80, 2e ƒ6,60 - ƒ6,70, 3e ƒ5,50 -ƒ 6,60; slachtzeugen le 3,39 - 3,49, 2e 3,29 - 3,39, 3e 2,75 - 3,29. SCHEEPVAART Acmaea, 17-11 te Aruba Amersfoort, 17-11 600 oost noord oost Paramaribo naar Lagos Nedlloyd Adelaide, 17-11 van Penang naar Singapore Nedlloyd Rockanje, 17-11 230 zuid Halifax naar New York Ondina, 18-11 te Cardon verwacht Vitrea, 17-11 525 west zuid west He- briden naar Malmö KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Er wordt zaterdag 21 november in Amsterdam aan de gro te demonstratie tegen kernwapens in Europa toch deelgenomen door sol daten en ex-dienstplichtigen in uni form. DEN HAAG. Prof. dr. D. Kuiper, lid van het dagelijks bestuur van het C.D.A., kan zich niet vinden in de drie doelstellingen van de vredesma nifestatie, zoals die door het organi- satiekomité, waarin diverse groepe ringen zijn vertegenwoordigd, zijn opgesteld. HEILOO. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van oud-strijders, het Veteranenlegioen Nederland, verwacht dat er zaterdag tijdens de grote vredesmanifestatie in Amster dam een „anti-Amerikaanse stem ming" zal worden gemaakt. DEN HAAG. Het C.D.A. wil nog steeds zaterdag graag zijn betrok kenheid met de vredesmanifestatie tonen op grond van zijn grote be zorgdheid over de kernbewapening. Maar het C.D.A. wil dat doen via de eigen specifieke benadering. Vrijdag 20 november, 20.27 uur, Nederland II: Rooie Sien. Regisseur Frans Weisz geeft Willeke Alberti als Sientje Breman nog enkele aanwijzingen. VRIJDAG 20 NOVEMBER NED. I: Onder leiding van Gerard van den Berg wordt de Woord in beeld kwis (NCRV) gespeeld en onder leiding van Tanja Koen, Judith Bos en Dick Pas- schie wordt het Steden spel gespeeld. Het NCRV programma wordt besloten met de Avondoverdenking door dominee Schoch. Het laatste programma onder deel wordt verzorgd door het IKON en geeft een filmportret van de Australische journalist Wilfred Burchett, die jaren lang als oorlogscorrespondent is meege trokken met de Vietcong en daarna niet meer is teruggekeerd naar zijn vader land. NED. II: De Vaste TROS avond vangt aan ket de kwis van Monique van Erp Familiekwartet, gevolgd door een afle vering van Bananasplit. De hoofdfilm die vanavond op het scherm gebracht wordt is de Nederlandse rolprent Rooie Sien met in de hoofdrollen Willeke Al berti, Beppy Nooy, Jules Hamel en Kees Brusse. De film handelt over de dochter van Rooie Sien, die bij haar grootouders in Rotterdam wordt opgevoed. Haar va der is op zee en haar mot der is prostituee te Amsterdam. Als haar vader terug komt van een zeereis vermoordt hij zijn vrouw. Na een gevangenisstraf van vier jaar vertrekt hij naar Amerika, zijn dochter achterlatend. Sien is een levens lustige meid geworden die als revuester triomfen viert, maar dan komt haar vader terug uit Amerika VRIJDAG 20 NOVEMBER NED. I: 10.00 Frysk; 10.30 Schoolte levisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Open school; 18.58 Nieuws; 19.00 Bolke de Beer; 19.10 De Lucy show; 19.35 De woord-in-beeld kwis; 20.00 Stedenspel; 21.37 Journaal; 21.55 Schrikdraad; 22.45 Tot besluit; 22.55 Volksvijand nr. 1; 23.45 Nieuws; 23.50 Nieuws voor doven. NED. II: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Familiekwartet; 19.25 Banana split; 20.00 Journaal; 20.2 7 Rooie Sien; 22.10 Aktua tv; 22.55 Soap; 23.35 Nieuws. GRONINGEN, 18-11. De agrarische export van Nederland naar de andere landen, ook naar de Bondsrepubliek Duitsland, heeft de eerste acht maanden van dit jaar een verbluffend gezonde groei te zien gegeven. Een eigenlijk niet te verwachte groei, zowel in waarde als in hoeveelheden. Voor de totale 'export' 'zouden wé 'aan 1 het einde yan dit jaar - als de intwik- keiing zich zo voortzet - wel de veertig miljard gulden kunnen halen. Advertentie mische teruggang in de Bondsrepu bliek is er volgens de landbouwattaché dari'fjfok nog geen sprake van veront rustende yowyitzichtep. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 17-11. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 2.575.800 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 13,95; 55-56 gram 15,20; 60-61 gram 15,50 - 15,90; 65-66 gram 15,55 - 15,70. Veemarkt Leiden LEIDEN, 17-11. Aanvoer totaal: 3430, weekaanvoer 4970, slachtrun- deren 131, gebruiksvee 300, graskal veren 45, nuchtere kalveren 1599, po ny's 7, varkens 723, biggen 11, scha pen en lammeren 525, en bokken of geiten 89. Prijzen per kg: Stieren le 8,60 - 9,10, 2e 8,00 - 8,50; vaarzen le 7,25 - 8,20, 2e 6,50 - 7,20; koeien le 7,25 - 8,25, 2e 6,60 - 7,20, 3e 6,20 - 6,50; worstkoeien 5,35 - 6,35; extra kwaliteit dikbillen 9,25 - 13,75; nuchtere slachtkalve- ren 1,25 - 2,00 en slachtzeugen 3,55 - 3,65. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1800 - 3000; vare koeien 1200 -.ƒ 2500; pinken 950 - 1750; graskalveren 600 - 950; nuchtere kalveren voor fok en mesterij rood bont 350 - 575; zwartbont 275 - 475; biggen 110 - 120; schapen 190 - 250; lammeren 210 - 280; geiten 20 - 100. Overzicht: slachtrunderen, kalf- en melkkoeien en vare koeien: aanvoer matig, handel redelijk; pinken: aan voer matig, handel redelijk, en prij zen iets hoger; graskalveren: aanvoer matig, handel redelijk, en prijzen iets hoger; nuchtere kalveren: aan voer redelijk, handel redelijk, en prijzen stabiel; varkens: aanvoer re delijk, handel redelijk, en prijzen stabiel; lopers en biggen: aanvoer matig, handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lammeren: aan voer matig, handel rustig, en prijzen stabiel; en geiten: aanvoer matig, handel rustig, en prijzen stabiel. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 18-11. Aanvoer: to taal 8367, runderen 3027, graskalve ren 744, vette kalveren 35, nuchtere kalveren 2215, schapen 1324; geiten 56, slachtvarkens 966, slachtrunde ren 1483. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2250 - 3500; guiste koeien 1600 - 1950; kalfvaarzen roodbont 2200 - 3100; zwartbont 1825 - 2500; guiste vaarzen 1725 - 2025; klamvaarzen 1775 - 2100; pinken 825 - 1525; graskalveren 695 - 875; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont 290 - 620; zwartbont 280 - 500; weidescha- Dit betoogde dinsdagmiddag in Gro ningen Ir. L. Th. B. Hertog, landbouw- attaché bij de Nederlandse ambassade te Bonn. Hij sprak tijdens de algemene vergadering van de Aankoop Centrale Groningen in Groningen. Bondsrepubliek De heer Hertog ging het in het bij zonder in op de exportverhouding met de Bondsrepubliek Duitsland. Hij ver wacht dat de export naar dit land dit jaar de twaalf miljard zal overschrij den. Een gunstige ontwikkeling voor de export naar de Bondsrepubliek is, al dus Hertog, dat Nederland in het alge meen massaprodukten levert en geen dure delicatessen. Ondanks de ekono- EINDHOVEN. Zeven vrouwen zijn op de weekmarkt in de Eindhovense binnenstad hun portemonnee kwijt geraakt. De beurzen werden in alle gevallen gerold uit hand- of schou dertassen. Dat gebeurde praktisch onder het wakend oog van de politie. RIJSWIJK. Het Produktschap voor zuivel in Rijswijk gaat minis ter-president Van Agt een brief schrijven waarin het zijn grote be zorgdheid uit over de plannen van de Europese kommissie (de „regering" van Europa) met betrekking tot het te voeren beleid voor de zuivelsektor in Europa. DEN HAAG, 18-11. Er valt nog meer te verbeteren aan de bescher ming van dieren. Daarvan zijn velen overtuigd, ondermeer een meerder heid van het parlement. Volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren zouden op basis van reakties uit de samenleving de ko mende vier jaren bepaalde aktivitei- ten gebundeld gericht kunnen moe ten worden op een aantal doelstellin gen: betere wetgeving en kontrole op de naleving ervan, het vaststellen van normen voor het omgaan met dieren en meer voorlichting. ZENTRASPORT INTERNATIONAL SCHUITHAVEN 2-4 TELEFOON 2298 Blizzard Atomic Rossignol Huurt Völkl uw Fischer ski's Dynastar op de Sundel Schuithaven Bestel tijdig i.v.m. de drukke periode in december ZENTRASPORT m^m Trefpunt voof sporters WÊÊM DEN HAAG. De huursubsidie moet worden afgestemd op de aard gasprijsverhoging. Dat is de strek king van een motie van PPR- fraktievoorzitter Ria Beckers-de Bruyn. AMSTERDAM. De vooruitzichten voor de horeca zijn niet gunstig. De revaluatie van de gulden heeft bij voorbeeld voor de horeca-bedrijven duidelijk negatieve kanten. Daar naast zullen de voorgestelde verho gingen van de b.t.w.-tarieven in deze bedrijfstak leiden tot prijsverhogin gen. 27 „De woning van Evert heeft, bij el kaar rond zestigduizend gekost, maar dat is alweer een paar jaar geleden. Zeg nu vijf en zeventig, misschien wat min der. Het hangt er van af, welke eisen jullie stellen." Joop knikt begrijpend. „Goed laten we het ruim nemen, ja? Tachtigdui zend. Ik kan, als het moet, binnen en kele dagen de helft in kontanten hier op tafel leggen." Van Vuren kijkt er van op. Dat is heel wat meer dan hij veronderstelde. Zijn gedachten was: als hij tienduizend bij een kan brengen, ben ik al tevreden. Tenslotte is hij werknemer met een vast loon. Maar veertigduizend, dat is dus vier keer zoveel als hij verwacht had. „Serieus?" vraagt hij nog eens op ernstige toon. „Serieus. Alleenik heb 't in aan delen. Ik moet er wat van verkopen, maar dat is een kwestie van drie, zeg vier dagen hoogstens." Dat van die aan delen schoot hem ineens in de gedach ten. Hij kan immers moeilijk zeggen: Ik heb al mijn geld op Duitse banken staan. Dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat Van Vuren vraagt: „Waar om? Vertrouw je onze banken niet? Nee, dit klinkt heel wat aannemelijker. „Goed. Ik heb 't van de week niet nodig. Die grond betaal ik. Laat te zijner tijd die veertigduizend maar storten op mijn rekening." Diezelfde avond maakt Van Vuren een ruwe schets voor het te bouwen huis. Joop en junior, alsmede Gerda staan erbij te kijken. Het huis van junior is zo ongeveer het voorbeeld, al wil Gerda de badkamer boven en een grote slaapkamer aan de voorkant Maar dat zijn kleinigheden, die in het kader van 't geheel nauwelijks een rol van betekenis spelen. De volgende dag gaat junior tekenen. Want na enkele detailwijzigingen is alles zover, dat de definitieve tekening gemaakt kan worden. In het vereiste aantal gaat die enkele dagen later naar het gemeentehuis. Joop neemt intus sen een vrije dag en rijdt naar Duits land, waar hij geld opneemt en het bedrag van veertigduizend gulden laat overschrijven op zijn bescheiden giro rekening in Nederland. Ja, veertigdui zend Hollandse guldens. Nu de kogel door de kerk is, geeft het bovendien een veilig gevoel, dat hij gelijk wat voor zichzelf mee genomen heeft In het weekeinde is Joop bij zijn aanstaande schoonouders. Er worden nog allerlei details besproken. Waarbij ze tot de konklusie komen, dat er nog heel wat t(jd overheen zal gaan voor de woning er kant en klaar zal staan. Maanden! Zeg, dat je binnen drie maanden ue bouwvergunning hebt - in de vrije sektor lukt dat wel eens - dan moet je toch gauw rekenen op een maand of vier bouwen, wantje kunt er nu eenmaal niet konstant aan blijven werken; de gewone dagelijkse taken moeten ook af, want daar moet de schoorsteen van roken. Zeven a acht maanden dus, als alles meevalt En Door HENK VAN HE ES WIJK valt het tegennou, reken dan gerust maar op een jaar. Joop en Gerda kijken elkaar aan. Mevrouw Van Vuren begrijpt, wat erin haar dochter omgaat Daarom zegt ze: „Waarom zullen jullie al die tijd wach ten met trouwen? Hier in huis is nog een grote slaapkamer en met een beetje handigheid kunnen Evert en Joop wel een keukentje improviseren in het zijkamertje. Dat wordt toch nooit anders gebruikt dan bergplaats of op slagruimte. Als je dan de kleine logeer kamer inricht als huiskamer, ben je voorlopig klaar." Ze zijn dadelijk enthousiast Dat is inderdaad een uniek voorsteL En gaan kijken. Junior is er ook en hij is van mening, dat zo'n keuken wel te verwe zenlijken is. Vlak naast de badkamer, er is dus weinig leiding nodig. Kwestie van een week en alles is klaar voor be woning. Pas als Van Vuren een dagsfschrift van de bank krijgt, waarop vermeld staat dat de heer J. Steeman een be drag van veertigduizend gulden heeft overgemaakt, is hij gerustgesteld. En vallen in zijn ogen alle beletselen weg. Laten de kinderen dan maar een maand of wat hier inwonen. Als ze even wach ten met een kind, vindt hij het al lang goed. Vanaf deze dag is Joop eigenlijk geen knecht meer. Hij bespreekt nu vaker, zowel met senior als met junior het te verrichten werk, deelt mee in en kan zelf bepalen, wat hij gaat doen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5