Raad Brouwershaven nam afscheid van J. A. v. d. Bijl Frakties vragen naar aanpak probleem sportpark-gebruik „Ring Promotion" zint op een nieuwe Haamstede formule „Betonhuis" in de 4 Algemene Beschouwingen Zierikzee Niet alles liep gesmeerd Na tweeëndertig jaar STREEKNIEUWS ZIERIKZEE, 16-11. Alle frakties in de Zierikzeese gemeenteraad informeerden maandagavond tijdens hun algemene beschouwingen naar de mogelijkheid de pro blemen voor de sportpark-gebruikers op korte termijn wat te verlichten. WD-fraktievoorzitter J. J. Geleijnse pleitte ervoor de reeds gereserveerde bedragen niet te laten verdwijnen in de Saldi-reserve, maar toe te voegen aan de reserve „Aanleg nieuw sportpark". Ten gevolge van de bezwaren, die bij g.s. zyn ingediend door omwo nendden tegen de realisering van een nieuw sportpark, zal rekening moe ten worden gehouden met een aan zienlijke vertraging in de uitvoering van de plannen. „Wil men de geplande voorzienin gen t-z.t. toch zo spoedig mogelijk rea liseren, dient men nu reeds te reser- veren", aldus de heer Geleijnse. Studie jachthaven De WD-woordvoerder achtte het een goede zaak, dat de raad in maart dit jaar de beslissing nam in principe de mogelijkheden tot uitbreiding van de havenlokaties buiten de bestaande ak- kommodaties in studie te nemen. Hij was van mening, dat grote plannen tot uitbreiding van de havenlokaties bui ten de bestaande akkommodaties, ge zien de financieel-ekonomische toe stand in Nederland, op korte termijn niet haalbaar. Aktueel en urgent noem de de heer Geleijnse wel de uitbrei ding van de ligplaatsenakkommodatie in de bestaande havens. „Stap voor stap afhankelijk van de financiële mo gelijkheden dient daaraan te worden gewerkt", aldus de WD-fraktie. De heer J. Groen (PvdA) zei de vertraging in de realisering van een nieuw sportveldenkomplex te be treuren. Hij was van mening, dat ver wachtingen werden gwekt, die nu niet gehonoreerd kunnen worden. Volgens de PvdA-fraktie moet bezien worden of er andere oplossingen mo gelijk zijn, met name deeloplossin gen voor een aantal verenigingen. In dit kader haakte de heer Groen in op de plannen van de tennisklub tot aanleg van vier tennisbanen op een terrein in Poortambacht tussen garage Braai en de Boerenweg. Volgens zijn inlichtingen zou een aanzienlijke sub sidie op deze aanleg mogelijk zijn. „Ook de realisering van een klubge- bouw kan de vereniging zelf realise ren; zodat voor de gemeente de grond, de^eplanting en de parkeermogelijk- hëden, samen met de ontsluiting over blijven", aldus de PvdA-woordvoer- der. Hij zei te hopen, dat een en ander gerealiseerd kan worden. Verder gaf het kollege de realisering van een sin- telbaan in overweging. Bestaande havens benutten Voor wat betreft de watersport bleek de heer Groen het eens met een beleid, dat uitgaat van benutting van de be staande havens voor uitbreiding van het aantal ligplaatsen. Het aanleggen van een nieuwe haven werd door de PvdA-fraktie niet nodig geacht Even als, zijn raadskollega L. S. P. van Velt- hoven (CDA) informeerde hij naar het gesprek met de watersportvereniging „Zierikzee' over het toekomstig onder houd van de door deze vereniging voor eigen rekening aangebrachte voorzie ningen. Ook de heer Van Velthoven wilde weten of het kollege al met plannen en cijfers kon komen voor de nieuw op te richten open tennisvelden. Hij liet weten, dat de CDA-fraktie met zorg vervuld is over de toestand van de velden op Bannink. „Niet zozeer over het onderhoud; meer over het enorme intensieve ge bruik. Hier is het begrip roofbouw op zijn plaats en hoe lang kan dat nog duren?", vroeg de heer Van Velthoven. Ook de CDA-fraktie zei belangstel lend uit te zien naar de begrotingswij ziging van reeds genoemde gereser veerde kapitaallasten. Ruiling? De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) wilde ta. v. de realisering van het nieu we sportveldenkomplex weten of door ruiling met partikulieren geen andere plaats voor deze voorziening te vinden zou zijn, zodat sportgebruikers en de bezwaarden beiden uit de problemen zijn. De wethouder van financiën, de heer L. J. van Gastel liet de fraktie van WD en CDA weten, dat binnen kort aan de raad voorgesteld zal wor den de geraamde kapitaallasten ad f 103.350,- voor het nieuwe sportveld, toe te voegen aan de reserve „Aanleg nieuw sporpark". De vragen van CDA en PvdA betref fende de aanleg van tennisbanen in Poortambacht, zei hij nog niet duide lijk te kunnen beantwoorden. „De ten nisverenigingkan heel misschien in de gelegenheid gesteld worden subsidies te verkrijgen op de aanleg van een aantal banen. Wij hebben in deze onze medewerking graag daarbij verleend en hopen, dat de banen voor het aan staande seizoen gerealiseerd zijn", al dus de heer Van GasteL Niet sneller Hij liet de heer Sprengelmeijer we ten, dat ruiling met partikulieren voor plaatsvinden door of vanwege de ge meente Zierikzee. De voorzitter liet weten, dat dientengevolge de jaarlijks aan de vereniging te verstrekken re- duktie op de pachtsom f 28.685,- niet meer wordt verstrekt. Pachtprijs Er werd een nieuwe pachtprijs aan geboden ter grootte van f 18,20 per m2 aan de buitenkant van de steigers en f 3,58 aan de binnenkant „Aan het bestuur van de Watersport vereniging Zierikzee is gevraagd om voor 15 december op dit aanbod van het kollege te reageren. Een gelijk soortig aanbod is gedaan aan het be stuur van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas", aldus de voor zitter. PARIJS. Na 16 oktober hebben zich in de Roemeense mijnstad Motru en haar gewest stakingen, betogingen en „opstanden" voorgedaan, zo werd in Parijs vernomen van de kant van de Liga voor de Verdediging van de Rech te van de Mens in Roemenië. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. De politie van Den Bosch heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie mannen aangehou den, die ervan worden verdacht dins dagavond een gewapende overval te hebben gepleegd op een benzinestati on in die stad. DEN HAAG. Bij veel winkel diefstallen waarbij de waarde van de gestolen waar minder dan vijftig gul den bedraagt wordt de politie niet op de hoogte gebracht. HILVERSUM. Philips Telegommu- nicatie Industrie in Hilversum heeft deze week orders ontvangen voor de inrichting van verkeerssystemen in Taiwan, Engeland en Brazilië. De drie orders vertegenwoordigden een bedrag van ongeveer 25 miljoen gul den, zo heeft Philips dinsdag meege deeld. RIJSWIJK. Sijthoff pers in Rijs wijk wil in de komende twee jaar on geveer vijftig arbeidsplaatsen door het gehele bedrijf laten vervallen. DEN HAAG. Het visserijschap in Den Haag heeft een akkpord bereikt met kollega-organisaties in Dene marken om gezamenlijk te gaan age ren tegen het visserijbeleid dat de Europese kommissie wil voeren. GOUDA. De Nederlandse vesti ging van de autofabrikant British Leyland in Gouda moet op korte ter mijn worden afgeslankt om zich van een redelijke toekomst te kunnen verzekeren. Het personeelsbestand (thans 223) zal met 158 arbeidsplaat sen worden teruggebracht tot 65. DEN HAAG. De werkloosheid in de sektor grond-, weg- en waterbouw (GWW-sektor) is dit jaar ten opzichte van 1980 verdubbeld. Vorig jaar wa ren er vijfduizend werklozen, nu zit ten tienduizend werknemers zonder baan. DEN HAAG. Minister Van Mierlo van defensie brengt van 3 tot 8 janua ri een bezoek aan de Nederlandse Unifiltroepen in Libanon. Ook staatssekretaris Van Houwelingen, belast met personeelszaken maakt het bezoek mee. HAAMSTEDE, 17-11. In hotel Bom hield Ring Promo tion de najaarsvergadering. De opkomst was niet bijster groot. De voorzitter de heer E. de Haan deelde mede dat dit jaar enige fouten zijn gemaakt, zowel in de praktijk, als organisatorisch. Zo waren de muziekprogramma's op de vrijdagen in enkele gevallen gewoon „miskleunen". De oorzaak van dit flopwerk was het afgaan op foto's en verder telefonische afhandelingen. Dit belangrijke werk en deze missers deden de voorzitter besluiten om zijn funktie neer te leggen. Hij hoopte dat, ondanks de tanende ekonomie Ring Promotion voort mag blijven gaan, al zal het misschien wat sobertjes zijn. Verder deelde de voorzitter mede dat hij zijn bedrijf Archie's mode aan de Ring sluit, doch hij blijft lid van de Ring Promotion. Bij de gedachtenwisseling was de vergadering van mening dat de muzi kale vrijdagavonden en het vuur werk (totaal 13.000,—), het eerst moeten afvallen. Dan liever een ex tra attraktie op de donderdagen. Vol gens de heer C. de Goederen staat de Ring Promotion in de gehele regio goed aangeschreven en trekt van heinde en verre bezoekers. Wel was hij van mening dat een andere opzet gevonden moet worden, omdat ieder een van het braderiegedoe in deze w stijl, misselijk wordt. De toerist is de geplande sportvelduitbreiding aan niet meer tevreden met die eentonige de Lange Blokweg, volgens het koilé- ge, niet tot een snellere.Féaïifeatie zal leiden. De heer Van Gastel wees erop, dat aankoop- of ruilingsprocedures een bepaalde tijd vergen; en een bestem mingsplan (voor zover het kollege dat zou willen) vastestellen met de daarbij behorende ter-visielegging eveneens een periode vraagt „Daarenboven sluit een andere plaats niet uit dat daar eveneens bezwaarschriften voor inge diend worden en dan zijn we minder ver als dat we nu zijn", aldus het ant woord van de wethouder van sport zaken. Burgemeester Th. H. de Meester deelde op desbetreffende vragen me de, dat aan het bestuur van de Water sportvereniging een afkoopsom ad f 101.136,45 wordt voorgesteld voor de door de watersportvereniging ge pleegde investering in de periode 1965 tot en met 1980. Het onderhoud van de materialen, die in feite juridisch eigendom zijn van de gemeente, zal dan voortaan ook N opzet en zoekt plezier want hij komt voor „lol en pret". Ook hij was van mening dat de ekonomie terugloopt. De caravan-verkoop keldert en er voor in de plaats komen de tentjes en automatisch komt de toerist met minder geld naar hier. Hij pleitte hij voor een soort „aan elkaar prater". De voorzitter maakte na de pauze de uitslag bekend van de ballonnen wedstrijd van deze zomer. J. de Wild uit Roosendaal werd eerste en 2e Lia de Boer uit Renesse. De eerste krijgt een waardebon en Lia mag op 28 no vember a.s. in hotel Bom een fiets af halen tijdens de eerste Sinter klaastrekking. Voorzitter In het bestuur werd C. de Goederen gekozen die voorzitter wordt, en de plaats van de aftredende mevrouw J. Reehorst wordt ingenomen door me vrouw L. Evertse. Over de terug komst van de heer De Goederen lie pen de meningen wat uiteen. Twee jaar geleden werd hij als koördinator buiten Ring Promotion gezet en zijn rentree was voor enkelen een raad sel. De voorzitter De Haan deelde mede dat De Goederen over veel vrije tijd en uitstekende kwaliteiten beschikt en gewoonweg niet gemist kan wor den. Ook sekretaris Simmers (afwe zig) moest het ontgelden, doch ook hij, man van het eerste uur, die 99 van het werk voor zijn rekening nam, werd geheel gerehabiliteerd door de voorzitter. Toen iedereen dacht naar huis te kunnen, begon de vergadering pas goed. Penningmeester J. Verton vroeg hoe de vergadering stond tegenover een seizoenmarkt. De ge meente zou-hier eventueel positief tegenover staan. Voor en tegenstan ders waren er. De heer Reehorst merkte op dan toch kontriburie te blijven betalen de markt alleen met middenstanders uit Burgh-Haam- stede opzetten en met die kontributie veel prijzen aan de mensen wegge ven. Een echte markt zou dan weer mensen uit Rotterdam en Brabant naar hier trekken met hun waren en dat is niet gewenst. Hij noemde Re- nesse als voorbeeld. OUWERKERK Verloting Rode Kruis De nummers, waarop bij de verlo ting van het Rode Kruis een prijs is gevallen, zijn gepubliceerd voor de ramen van het Dorpshuis. Bij me- Over dit onderwerp werd menig woord gebezigd en uiteindelijk zal het bestuur zich verder beraden wat te doen. Iedereen was het wel eens met een andere opzet van Ring Pro motion zonder onnodige kosten, wat het a.s. jaar betreft. Bestuurslid A. Hogenaar dankte de aftredende bestuursleden en bood hen bloemen en een drankje aan. vrouw Den Boer, Zweedsestraat 13 kunnen de gelukkige winnaars te recht. Uitvoering „Ouwerkerk" De uitvoering van sportvereniging „Ouwerkerk" zal zijn op 27 novem ber a.s. Op woensdagmiddag 18 no vember zijn bij de dorpelingen arti kelen afgehaald, bestemd voor de verloting op die avond. Opbrengst Kinderpostzegels De leerlingen van de 5e en 6e klas van de lagere school hebben voor 1.064,— aan kinderzegels en kaar ten verkocht. NIEUWERKERK Ouderavond Peuterspeelzaal De ouderavond van de Nieuwer- kerkse Peuterspeelzaal mocht zich in een zeer goede opkomst verheugen. De voorzitster mevrouw Stins-de Winter sprak in haar welkomst woord haar dank daarvoor uit. Het verslag - we zouden het een jaar verslag mogen noemen, van de leidsters, werd op leuke wijze ge bracht, waarin uitvoerig werd stil gestaan bij de vele „feesten" welke ae peuters hebben gevierd. Ook de blijdschap om een eigen gebouw te hebben, kwam nog naar voren. In de vakature van mevrouw Stins werd gekozen mevrouw Vink. In de vakature mevrouw Beilsma werd ge kozen mevrouw Vermeer. Het bestuurslid mevrouw De Valk dank te de aftredende dames en schonk beiden een leuke plant. Na de pauze sprak de heer J. Lind- hout uit Zierikzee over „Speelgoed voor de kleintjes". Spreker merkte op, dat op deze avond, helaas geen vaders aanwezig waren. En toch - zei hij - hebben de vaders een belang rijke rol in het spel en de belevenis sen van de peuters. Een nuttig ver haal volgde over allerlei soorten van speelgoed. Ook werd veel speelgoed getoond. Helaas, aldus spreker, wordt nog teveel moeilijk speelgoed gekocht, dingen soms waarop de peu ters snel zijn uitgekeken. De kwali teit is heel belangrijk. Naast dank woorden -kreeg de heer Lindhout een plant. Na afloop werd door de móéders het speelgoed nog eens grondig beke ken en besproken. BRUINISSE Tekeningententoonstelling Zoals enige tijd geleden werd mee gedeeld is momenteel in het gemeen tehuis te Bruinisse een tentoonstel ling ingericht van tekeningen én be schilderde kleine objekten van de hand van Wiebe Keikes te Zierikzee. Voor sommigen blijkt het eén be zwaar dat deze expositie to.t hüsver alleen tijdens de buro-uren vanjde se- kretarie te bezichtigen was. Op veler verzoek zal daarom ook a.s. (zater dagmiddag 21 november de gelegen heid worden geboden om van [14.00 - 16.00 uur de expositie te bezoeken. Tentoonstelling v.v. „De Nagtegaal" De Oost-Duivelandse vogel ging „De Nagtegaal" houdt Vrijdag 27 en zaterdag 28 november een vo geltentoonstelling in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw. Hieraan gekoppeld wordt in onderling wedstrijdverband door vier keur meesters van de Ned. Bond van Vo gelliefhebbers uitgemaakt wie de kampioenen van dit jaar zijn. Dit in een zgn. open klasse en in een „eigen kweek" en ook een eigen jeugd klasse. Maar vooral willen de leden aan de hopelijk vele bezoekers iets van de liefde voor hun vogel hobby tonen. Op de tentoonstelling, die vrijdag geopend wordt door de wethouder van sportzaken, ds. W. F. M. Vonk, zal, naast het traditionele rad van avontuur nog enkele sfeerverhogen- de artikelen zijn om de kosten te drukken. Voor tijden: zie agenda. Opbrengst kollekte De in onze gemeente door 15 kol- lektanten gehouden inzameling ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in totaal 861,77 opgebracht. Een woord van dank aan zowel de gevers/geefsters als de kollektankten. DEN HAAG. In de eerste negen maanden van dit jaar is 63,9 miljard gulden aan belastinggeld in 's rijks schatkist gevloeid. Dat is 735 miljoen of 1,2 procent meer dan in dezelfde periode van 1980. Het ministerie van financiën heeft dat dinsdag meege deeld. Een gigantische kraan heeft het nog te gebruiken „huis" van de betonmortelcen- trale in de takels genomen en verhuisd van de Scheepstimmerdijk naar het in dustrieterrein. Aan de Deltaweg werd het gevaarte op de gereed staande betonkon- struktie geplaatst. Bouwbedrijf Prince verrichtte de nieuwbouw van de centrale. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE Aangespoelde dolfijn De op het strand van Renesse aan gespoelde dolfijn, blijkt na nader on derzoek een bijzonder exemplaar te zijn: een Witneus dolfijn. Aldus meldde de heer Smeenk, konservator Natuurhistorie in leiden, die het dier heeft onderzocht. Ook kon de heer Smeenk vaststellen, dat het dier van ouderdom is gestorven. SEROOSKERKE Toneeluitvoering De toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse geeft zaterdag 28 november een uitvoering in het dorpshuis te Se- rooskerke. Het stuk „Wie kaatst die wint" wordt opgevoerd en is al len te bekijken door leden van de dorpsgemeenschap Serooskerke. In de pauze worden loten verkocht en na afloop is een gezellig samenzijn in het dorpshuis. Voor tijd: zie agenda. DRE1SCHOR Lezing met diskussie Vrijdagavond 27 november wordt in het dorpshuis van Dreischor door de PJZ in samenwerking met ,,'t Krootje" een lezing en diskussieavnd gehouden over biologisch-dynamisch voedsel. BROUWERSHAVEN, 18-11. Op de jongste vergade ring van de gemeenteraad van Brouwershaven was een toegevoegd agenda punt: het terugtreden als raadslid van de heer J. A. van der Bijl te Zonnemaire. Na een on afgebroken periode van 32 jaar en drie maanden raadslid te zijn geweest hangt Van der Bijl zijn „harp aan de wil gen". Reden voor de raadsleden om hier uitvoerig op in te gaan. Voorzitter C. Slabbekoorn beet het spits af en gaf een cijfermatig over zicht van de C.D.A.-er. Van der Bijl werd op 6 september 1949 als raadslid van Zonnemaire geïnstal leerd en was tot de herinderling op 1 januari 1961 in deze gemeente aktief. Na de herindeling werd Van der Bijl gekozen in de raad van de Smalstad, en was vier jaar wethou der van deze gemeente (1962 tot 1966). „Het moet een groot genoegen voor u zijn, dat in deze tijd een gezonde, le vendige gemeente is ontstaan, met 3500 inwoners, vier muziekkorpsen, vier sportvelden, drie gymzalen, straks vier dorpshuizen en in alle kernen goede scholen. Een mooie ge meente in het groene hart van Schou- wen-Duiveland", aldus burge meester Slabbekoorn. Als blijk van waardering voor alle arbeid over handigde de raadsvoorzitter het wa pen van de gemeente Brouwersha ven. Definitief „Ik heb u al verschillende malen horen zeggen, dat het zachtjes aan tijd wordt om op te stappen, maar u heeft ons toch verrast met het plotse ling genomen besluit om er nu defini tief mee op te houden", begon de heer C. J. de Munnik namens de P.v.d.A.- fraktie zijn afscheidsrede. De Mun nik zei het niet altijd eens geweest te zijn met Van der Bijl, maar dat hoeft ook niet altijd. „Men mag best waar dering hebben voor eikaars mening, ook al zijn die soms totaal verschil lend". Onder dankzegging voor de prettige samenwerking overhandig de De Munnik aan Van der Bijl een bos rode (hoe kan het anders) chry santen. Geen poespas „U houdt niet van al die poespas bij het afscheid, en zou het liefst met stille trom vertrekken. Wel, iemand die zolang aan de weg heeft getim merd, zoveel tijd heeft gestoken in het welzijn van onze gemeente, kan niet ongemerkt weggaan", volgens de heer C. L. Soeters, die als fraktie- genoot het woord voerde. Soeters ging nader in op de vele kwaliteiten die Van der Bijl (of Van- derbiel zoals men pleegt te zeggen) heeft, kwaliteiten die ook anderen was opgevallen dat resulteerde in een Koninklijke onderscheiding. „Voor iemand die aan de frontlijn heeft gestaan breekt nu een periode van stilte aan. Rust zeggen we dan, welverdiende rust. Dat verdiend is zeker op zijn plaats, maar toch komt vroeg of laat in die stilte de vraag: Was het dit allemaal wel waard. Wij menen die vraag positief te kunnen beantwoorden", aldus Soeters. Verrast Ook de heer J. K. Goemans (V.V.D.) was verrast door het plotse linge besluit. „Maar Van der Bijl heeft ons wel meer voor verrassingen geplaatst". Voorts had Goemans niets dan lof voor Van der Bijl, voor al voor zijn grote deskundigheid op financieel gebied. „We zullen u sen bij de begrotingsvergaderin Beetje sterven Uiteraard had de heer Van deijBijl het laatste woord. Hij zei dankbaar te zijn jegens God, dat hij zolang dit werk heeft kunnen doen en zegde verder het kollege dank voor het ge noten vertrouwen. Ook zijn echtge note betrok Van der Bijl in zijn toespraak: „Een vrouw is een onjmis- bare schakel in het bestuurlijke een mens". De C.D.A.-fraktie- voorzitter zei met weemoed afscheid te nemen, (een beetje sterven) na zo'n lange periode en dankte tot slot ieder persoonlijk voor de vele goede \yoor- den en geschenken. J. A. van der Bijl (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De raadsvoorzitter meldde tbt slot, dat de opvolger van Van der Bijl de heer C. van Sluis wordt, die met in achtneming van de daarvoor gestelde termijn al in de begrotingsvergade ring beëdigd zal worden. ,r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4