R.U. fraktie stelde voor jumelages te beëindigen Geen overeenstemming over aankoop pand Oude Haven 54 KELTU riwp Start in verschillende plaatsen is zeer veel belovend 4 PLEET F usieovereenkomst ziekenhuizen getekend 3 Voor herhuisvesting I.S.D. kado-artikelen STREEKNIEUWS De 4e extra dagprijs P. J. van Maldegem De regio-aktie voor Polen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1981 Nr. 23017 ZIERIKZEE, 16-11. Tot nu toe kon geen overeenstem ming worden bereikt tussen de gemeente(n) en de In- spektie der Domeinen tot aankoop van het pand Oude Haven 54 ten behoeve van de herhuisvesting van de In tergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. De Inspektie besloot daarop tot ver koop bij inschrijving. Na onderling overleg besloten de gemeenten aan deze inschrijving deel te nemen. Deze mededelingen deed wet houder C. Bij de Vaate maandag avond tijdens de Zierikzeese gemeen teraadsvergadering naar aanleiding van vragen in de algemene beschou wingen. Wat betreft het huidig onderkomen van de I.S.D. liet wethouder P. de Rijke weten, dat het bedrag van 150.000,— voor noodzakelijke aan passingen als globale schatting moet worden gezien. Na de mogelijke ver huizing van de I.S.D. zullen deze pan den geschikt gemaakt kunnen wor den voor huisvesting van een afde ling van de sekretarie. De betreffen de ruimte is in goede staat, maar niet zonder meer geschikt voor dit doel. De wethouder gaf in antwoord op een vraag van de P.v.d.A.-fraktie een overzicht van de sinds november 1980 in het zogenaamde „werken- bestaand" van D.A.C.W. opgenomen werken. Opklassifikatie Raadsvoorzitter, burgemeester Th. H. de Meester liet op een desbetref fende vraag van de heer J. J. Geleijn- se (V.V.D.) weten, dat inmiddels mondeling bericht werd ontvangen, dat op het verzoek tot opklassifika tie door de minister van binnenland se zaken afwijzend is beschikt. De in voering van de herziene Ubink- normen kan voor een aantal perso neelsleden echter enig soelaas geven. Naar aanleiding van een opmerking van de heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.) deelde de voorzitter mede, dat de uitbreiding van het personeel op het sekretarie tot het minimale beperkt is gebleven. Op de vraag van de C.D.A.-fraktie over de mogelijkheden tot vestiging van een vierde huisarts in de gemeen te Zierikzee, deelde de voorzitter me de, dat de toegezegde inventarisatie van de vestigingskommissie nog niet werd ontvangen. Hij wees erop, dat de zogenaamde „eerstelijns-gezond heidszorg" thans nog geen taak van de gemeente is, daar de wet basis voorzieningen gezondheidszorg nog niet van kracht is. - In antwoord op vragen betreffende de kosten Regionale Brandweer kring Noord- en Midden-Zeeland, zei de voorzitter, dat de stijging van de uitgaven resulterend in een verho ging van bijdrage per inwoner van f 2,12 naar 2,44 voor bijna de helft wordt veroorzaakt door een foutieve raming van de bijdrage van het rijk in de personeelskosten. De verwach- Advertentie te toetreding van Goes tot dé kring zal de bijdrage echter aanzienlijk la ger kunnen doen worden. Sober beleid Naar aanleiding van de „ombui gingsoperaties" van de regering in 1980 en 1981 zei wethouder L. J. van Gastel het met de V.V.D.-fraktie eens te zijn, dat door de gemeente een uiterst sober beleid dient te worden gevoerd t.a.v. de uitgaven. Het kollegeheeft reeds een aan vang genomen met de begroting 1982 door te lichten teneinde te onderzoe ken of in de gewone dienst extra ruimte kan worden gevonden dan wel of bepaalde geraamde uitgaven tijdelijk kunnen worden geblok keerd om o.a. een eventuele bezuini gingsoperatie van de regering in 1982 op te vangen. Alle frakties wijdden in hun be schouwingen enige opmerkingen aan de intergemeentelijke samenwer king op het terrein van de automati sering. Wat de toekomst van deze samen werking betreft, deelde de wet houder mede ,dat het algemeen bestuur van het Samenwerkingsver band voor de Overkoepeling van de Automatisering bij de Gemeenten (S.O.A.G.) het voorlopige besluit heeft genomen over te gaan tot op heffing van de S.O.A.G. Het alge meen bestuur van de bij deze koepel aangesloten gemeenschappelijke re geling „Gentrum voor Automatise ring Zuid-West-Nederland (C.A.Z.W.), waaraan ook Zierikzeë deelneemt, heeft besloten daarmee in te stemmen. Niet uitgesloten is ver der dat het komende jaar door dit bestuur besloten zal worden het C.A.Z.W. op te heffen, te meer daar Rotterdam en Dordrecht reeds te kennen hebben gegeven uit de rege ling te willen treden. Onroerend- goedbelasting Ten aanzien van de onroerend- goedbelastingen verzocht de P.v.d.A.- fraktie de wethouder financiën een overzicht te verstrekken van de ta rieven, zoals deze in de regio worden gehanteerd, alsmede een overzicht van de tarieven van enkele vergelijk bare gemeenten. Wethouder Van Gastel zei in zijn antwoord, vergelijken van tarieven zeer betrekkelijk en praktisch zin loos is. Hij wees er in dit verband op, dat onbekend is wat de inhoud van de totale getaxeerde waarden van het bestand is. „Voorts is de exakte uitkering uit het gemeentefonds, waarvan de onroerend-goedbelasting is afgeleid (maximale heffing 27 niet bekend. Het zou daarom juister zijn de belastingopbrengst te relate ren aan het aantal inwoners of het aantal woningen en andere gebou wen", aldus de wethouder financiën. Hij voldeed aan het verzoek een overzicht te verstrekken van de ta rieven in de regiogemeenten. DAM 10 ZIERIKZEE 01110-2443 DEELNEMER ST. NIC.-ACTIE ZIERIKZEE Bioscoop De film Christiane F, wir Kinder von Bahnhof Zoo wordt zaterdag en zondag door de Stichting Het Theater opnieuw vertoond. Vorige week heeft deze film ook al drie voorstel lingen in Zierikzee gehad. Zaterdag avond draait de film Sex in de klas voor 18 jaar en ouder. Voor tijden: zie agenda. Kop-staartbotsing In het .bericht, (vrijdag 13 novem ber) inzake de kop-staartbotsing op de Laan van St. Hilaire, stond ver meld dat mevrouw C. K. achter op de wagen van S. reed. De werkelijkheid was juist andersom, zodat mevrouw C. K. geen schuld treft. Afd. Plattelandsvrouwenbond De Afd. Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, orga niseerde een knipselmiddag, onder leiding van mevrouw Dominicus. Een 35-tal dames hield zich met dit knipselwerk bezig, mevrouw Domi nicus toonde verschillende voorbeel den van knipselwerk. Zo kunnen hiermee o.a. ook kerstkaarten ge maakt worden. Ook het bekende zwart-wit werk was erg mooi, echter niet gemakkelijk en nog niet ge schikt voor beginnelingen. De vaar digheid hierin krijgt men door veel te oefenen en men moet zeker ook over de nodige fantasie beschikken voor het ontwerpen van de te knip pen patronen. Verder leerde zij nog hoe het knip werk op een ondergrond te plakken. Voor velen was deze gezellige en leer zame middag te snel voorbij. U.V.V.-verkoping Deze week werd weer een verko ping gehouden van handwerken, die grotendeels gemaakt werden door de bezoeksters van de damessociëteit en U.V.V.-sters. De vice-voorzitster van de U.V.V. mevrouw v. d. Hark opende deze dag met een hartelijk welkom aan de be zoekers. Daarna kwam de kooplust op gang, waarbij vooral sokken en truien Veel aftrek vonden. Ook de lo ten gingen vlot van de hand, want hierbij waren mooie prijzen te win nen, zoals o.a. een pop in kleder dracht, gehaakte sprei, prachtig schellekoord enz. (zie elders in dit nummer voor verslag). Aan het eind van deze dag dankte mevrouw v. d. Hark allen, zowel ko: pers als medewerksters, voor het sla gen van deze dag. De bruto opbrengst bedroeg circa f 2400,—, wat een mooi resultaat genoemd mag worden. Afscheid De Dienst Gemeentewerken meldt het afscheid van de heer G. B. v. 'd.: Schelde, eerste grafdelver op de alge mene begraafplaats, die - gebruikma- kerid van de V.U.T.-regeling - <flè dienst, na ruim 36 jaar, gaat:verla ten. Het afscheid vindt plaats in de trouwzaal van het stadhuis op maan dag 30 november. Vlet leeggehaald M. uit Rotterdam deed dinsdagoch tend aangifte van een diefstal ge pleegd op zijn vlet in de jachthaven van Zierikzee. Werkelijk alles wat los zat, was verdwenen, de lege en kale vlet bleef over. Schade: 2.000,-. Werkloosheidscijfers Per 4 november bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden in de gemeente Zierikzee: 302. Dit aantal is te splitsen in 173 mannen en 129 vrou wen. Het aantal werklozen daarente gen bedroeg per die datum: 231, waarvan 148 mannen en 83 vrouwen. Negentien van de 231 werklozen in Zierikzee zijn jonger dan 19 jaar (8 jongens en 11 meisjes). Van de werk lozen is het aantal van 31 onge schoold. Deze cijfers werden maandag in de Zierikzeese gemeenteraadsvergade ring verstrekt door wethouder C. Bij de Vaate naar aanleiding van vragen van de P.v.d.A.-fraktie. HAAMSTEDE ■4 Verantwoord koken De afdeling Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen hield een voorlichtingsavond over Verantwoord koken, door me vrouw Bokhorst, diëtiste van de Ned. Hartstichting in de Gerefor meerde kerk te Haamstede. Mevrouw Bokhorst vertelde wat het beste is in ons voedingspatroon, in verband met de vele hart- en vaat ziekten. Door dichtslibbing van ade ren kan een hartinfarct óf hersen bloeding ontstaan. Risikofaktoren in deze zijn stress, cholesterol, roken, te weinig beweging en te vette voeding, dus overgewicht en hoge bloeddruk. Door goede voeding is hier al veel aan te verbeteren. Peulvruchten, vol- korenprodukten en grove graanpro- dukten zijn erg goed en groente en fruit zijn zeer gezond en het is beter om meer aardappelen te gebruiken dan vlees. Ook zonnebloemolie is goed. Verder minder suiker, vet, zout, alkohol en dierlijk voedsel ge bruiken. Margarine in kuipjes is het beste mits het veel onverzadigde vet zuren bevat, hetgeen op de verpak king vermeld staat. Pakjes margari ne zijn allemaal taboe, volgens me vrouw Bokhorst. Het zout kan wor den vervangen door kruiden. Gezond kan ook lekker zijn. Na de pauze werden de dames met zijn allen aan het „verantwoord" hapjes maken gezet, die daarna wer den opgegeten. Van de presidente ontving mevrouw Bokhorst een dankwoord en attentie en kregen de dames nog wat recepten en folders mee naar huis. KERKWERVE Puzzelrit ijbe rn.a.c, Sparta prganiseert voor zaterdag; 21notejiïbër een puzZélHt Inschrijven vanaf 18.30' uur in het dorpshuis te Kerkwerve. Voor tijd: zie agenda. Advertentie (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door: Keetenstraat 3 Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa, Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad met'n Kadobon hoMÏCcd- j/_ hn. Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg. K v K nr. 20/81 (Vervolg van pagina 1) Stem van Schouwen-Duiveland werd vertolkt door de heer Th. H. de Meester, die dankte als bestuurder van een gemeente in de regio Schou wen-Duiveland en als bestuurslid van het Rode Kruis Ziekenhuis. Een speciaal dankwoord ging uit naar bestuur en direktie van de fusiepart ner, het streekziekenhuis „De Beve- landen". In zijn dankwoord betrok hij met name ook bestuurders en bevolking uit de regio, die morele en daadwer kelijke steun verleenden. Bij de direktie van de fusiepartner „De Bevelanden" was alle begrip voor de situatie en een grote loyali teit, zodat waterdichte overeen komsten konden worden gesmeed. De fusiekonstruktie was wel moei lijk: een stichting met een B-3 status met een stichting, waarvan het per soneel viel onder de C.A.O.-zieken huiswezen. Belangrijke punten, die de aandacht vroegen: nieuwe Raad van Maatschappelijke rekeningen verantwoording, nieuw bestuur, spe cialistenstaf, direktiestruktuur en „dozijnen andere zaken". eP,lij met band Spreker wilde - nu de fusie officieel is - geen scheiding meer maken tus sen het ene ziekenhuis en het andere; „wij zijn nu immers samen één stich ting Oosterscheldeziekenhuizen". De fusie bood de kans, in dit samenwer kingsverband, een klein ziekenhuis - het Zierikzeese - in stand te houden, maar „het zal wel eens moeilijk zijn, dat eigen ziekenhuisje te vergeten". „Laten wij echter blij zijn met deze band met Goes, dat ons op zo uiterst kollegiale wijze tegemoet is getre den, bereid om heel ver over de brug te komen". Loco burgemeester drs. J. Dijk graaf zegde, namens de gemeente Goes, medewerking toe bij de reali sering van een nieuw ziekenhuis op Zuid-Beveland. Eerder waren ook voor Zierikzee voorzieningen toege zegd, o.m. in de vorm van een nieuwe operatiekamer. Wijsheid en kracht Slotsprekèr was de nieuwe voorzit ter, de heer M. Loeve, die nog eens nader inging op de essentie van de ge tekende stukken en stil stond bij - dé al genoemde - Raad voor maatschap pelijke rekening en verantwoorde lijkheid. Hij besloot, ziende op de fi^p sie, „zo kan het dus ook in Nede^jj land", alle medewerkers 'eiralle,dis* ciplines van héfte wijsheid en kracht toewensend, onder Gods zegen. Reuze kabeljauw gevangen Gemeenteraad Zierikzee Onlangs heeft de heer L. Bolier uit Zierikzee op het strand van Ouddoip een reuze kabeljauw gevangen, die het respektabele gewicht van 23 pond had. Kontaktavond U.V.V. Op donderdag 26 november wordt in het ontmoetingscentrum, een kontaktavond van de U.V.V.-afde- ling gehouden. Edele metalen gestolen Tandarts B. aan de Oude Haven kreeg in de nacht van maandag op dinsdag ongewenst bezoek van ie mand die het op klaar liggende gou den tanden en kiezen had voorzien. Via een geforceerd raam kwam het bezoek binnen. Verdwenen zijn de al- genoemde tanden en kiezen en goud- afval plus nog andere edele metalen, voor een totale waarde van 8.000,-. Inbraak Ook het pand van firma T. aan de Dam kreeg ongewenst bezoek. Ook hier werd een raam geforceerd in de nacht van maandag op dinsdag. Ver dwenen zijn: koffiezetapparaten, een gril, zaagtafel, schuurmachine e.d. voor een totale waarde van 1850,—. ZIERIKZEE, 16-11. „Hoewel het reeds een traditie geworden is, sinds het rampjaar 1953 en er nauwe betrekkingen bestaan tussen de buitenlandse gemeenten St. Hilaire en Hatfield en Zierikzee, kan ik meegaan met de gedachte om deze uitwisseling te doen beperken tot jeugduitwisselingen, maar tegelijk verbind ik daaraan de vraag of niet de tijd is genaderd om deze internationale uitwisselingen te gaan beëindigen". BURGH/HAAMSTEDE, 19-11. De voor hulp aan Po len ingezette Schouwen-Duivelandse aktie, krijgt grond onder de voeten. De start is veelbelovend, al zijn nog niet alle regio-plaatsen present met een klein komiteet- je, maar dat komt zeker wel. De initiatiefnemer, de heer J. Geleijnse te Haamstede wijst er intussen op, dat weliswaar zijn Poolse schoonfamilie de aanleiding voor hem is geweest „iets voor Polen te doen", maar het zal duidelijk zijn dat de thans breder op gezette aktie, een veel grotere kring van Poolse mensen ten goede komt. Dit om misverstand te voorkomen. Wat betreft de distributie van hulpgoederen wordt samengewerkt met kerkelijke instanties en ande ren, die veel kontakten hebben en ook precies weten, waar en bij wie precies de schoen het ergste knelt. Het rechtstreeks vervoer van de goederen, waarborgt ook dat niets te loor gaat. Hieronder volgen de adressen (met telefoonnummers) van de plaatselij ke komité's, die er - uiteraard met de hulp van de burgerij - de schouders onder willen zetten. Plaatsen HAAMSTEDE. Het hoofd-kontakt- adres zij hier nog eens vermeld: J. W. Geleijnse. Telefoon 01115-1421. RENESSE. J. Blom, Camping „De Karavaan", Hogezoom. Telefoon 01116-1293; W. Hogerhuis, Geschen kenhuis. Telefoon 01116-1343. SEROOSKERKE. Bestuur Dorps gemeenschap Serooskerke. Kontakt- adres: mevrouw De Meyer. Telefoon 01117-1351. BURGH. S. de Feijter, Dreef. Tele foon 01115-2253. ZONNEMAIRE. Mevrouw M. van 't Veer, Prof. Zeemanstraat 7. Tele foon 01112-1489. Nodig zijn vooral: voedsel, wasmiddelen (zeep), kinderkleding en gebruikte kleding in nog goede staat. Geld Ook geld is welkom, de verant woording komt in de Z.N. Gelden zijn te storten op postgiro: 245.703 t.n.v. de heer J. Geleijnse, Weststraat 14, Burgh/Haamstede, onder vermel ding van „Polen". Voor het geld wor den goederen gekocht. De suggestie deed de heer W. F. Sprengelmeijer (RU.) maandagavond in zijn algemene beschouwingen tij dens de Zierikzeese gemeenteraads vergadering. Hij liet weten zijn goed keuring aan de post ad f 10.000,- voor internationale uitwisselingen in 1982 niet te zullen onthouden, maar gaf het kollege het advies er na 1983 - na een 30-jarige periode - mee op te houden. De R.U.-fraktie had verder bezwaar tegen het feit, dat de laatste jaren ook steeds de zondag betrokken wordt in die internationale uitwisselingsbezoe- ken. De heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.) liet weten toe te zien welke groepen en aantallen gebruik maken van de internationale uitwisselingen. Uitbreidingen van de groepen aan tallen zal door de C.D. A.-fraktie nauw lettend worden bekeken. Éénmaal per vier jaar De P.v.d.A-fraktié(de heer J. Groen) bleek van mening, dat in een zittings periode van de gemeenteraad van vier jaar één bezoek aan de Jumelage-ge- meenten gepland zou moeten worden. Raadsvoorzitter, burgemeester Th. H. de Meester liet in antwoord op de heer Sprengelmeijer weten, dat het beëindigen van de kontakten met de twee zustersteden toch wel op enige bezwaren zou stuiten. Het blijkt, dat in deze twee zustersteden veel mensen bijzonder enthousiast zijn om deze kontakten in stand te houden. De voor- zitter zei, dat vooral van Engelse zijde grote druk wordt uitgeoefend om deze kontakten verder uit te breiden. Be ëindiging zou het kollege derhalve wil len ontraden. In antwoord op de opmerking van de P.v.dA.-fraktie deelde de voorzit ter mede, dat bezoeken van of aan de jumelage-gemeenten door vertegen woordigers van de gemeenteraad ge middeld f 3.000,- tot f 6.000,- kosten. „Wanneer u spreekt over één be zoek per vier jaar dan betekent dit - aannemende dat een bezoek ook een tegenbezoek tot gevolg heeft - dat wij eigenlijk elk jaar voor dergelijke kos ten komen te staan", aldus de burge meester. Verder wees hij erop, dat algemeen gehoord wordt, dat de raad het accent veel meer wil leggen op de jeugduitwisselingen. Hij zegde deze aangelegenheid nogeens in het senio renconvent ter sprake te brengen. Kennismakings bijeenkomst Ten aanzien van de kenningsma- kingsbijeenkomsten voor nieuwe in woners pleitten V.V.D. en C.D.A. voor éénmaal per jaar, terwijl de P.v.d.A. voorstander bleek van tweemaal per jaar. De voorzitter deelde mede, dat de volgende bijeenkomst op 5 oktober 1982 zal worden belegd en afhankelijk van de belangstelling die op die dag wordt ondervonden, zal bepaald wor den of éénmaal per jaar voldoende is dan wel over moet worden gegaan op een voorjaars- en een najaarsbijeem komst „Stadsberigten" In antwoord op vragen van de frak ties naar het onderzoek op Ieesdicht- heid en leesbaarheid van het gemeen telijke orgaan „Stadsberigten" deelde de voorzitter mede, dat dit onderzoek inmiddels heeft plaatsgehad onder 400 geënquêteerden. Door middel van een vragenlijst werden gegevens verza meld oven bereikbaarheid, bekend heid van de naam van het blad, lees- frequentie, leesbaarheid en waarde ring. Hoewel de gegevens nog niet zijn verwerkt, kon globaal worden vastge steld, dat de respons op het onderzoek 80% bedroeg, daarvan had 83% van de ondervraagden het blad gelezen en 72% van de geënquêteerden reageer den positief op de verstrekte informa tie. „Over het geheel genomen, moet men zeggen, dat de reakties ons lang niet zijn tegengevallen", aldus de voor zitter. De kosten van dit onderzoek bedroegen f 796,-. Milieu Antwoord op de vragen betreffende het hoofdstuk milieu werd gegeven door wethouder P. de Rijke. Hij deelde mede, dat het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, Zeeland als proeftuin heeft aangewezen voor het onderzoek naar de uitvoering van milieutaken door de gemeenten en naar de meest wenselijke organisatie bij de uitvoering van die taken. Het or ganisatiebureau Berenschot voert, als eerste fase, in opdracht van het rijk nu een inventariserend onderzoek uit om na te gaan hoe de uitvoering van de diverse wetten in de onderscheidene gemeenten funktioneert Na dit eerste onderzoek zal bezien worden, waar< problemen zijn en welke oplossingen daarvoor denkbaar zijn. „Op basis van de resultaten van dat onderzoek zal dan bijvoorbeeld een vorm van regionale samenwerking gedurende 11 2 jaar beproefd wor den", aldus de wethouder. Hij liet weten, dat voor de gemeente Zierik zee aan dit onderzoek voorshands geen kosten zijn verbonden. Op een vraag van de heer Van Velt hoven betreffende beperking van energieverbruik, deelde wethouder De Rijke mede, dat de energiebespa rende maatregelen aan de kleuter school „'t Mierenest" en de lagere school „'t Kofschip" praktisch voltooid zijn. De schoolbesturen van de kleu terscholen „De Speeldoos" en „Ondér de Wieken" en de bijzondere lagere scholen de „J. L. de Jongeschool" en de „Willibrordusschool" reageerden po sitief op een rapport van gemeente-' werken met betrekking tot de energie- besparende maatregelen. Ook de in- spektrice heeft inmiddels haar goed keuring verleend. Na behandeling in' de kommissie p.w. zal het kollege de betreffende voorstellen aan de raad aanbieden. De kosten worden geraamd op f 150.000,-, waarvan f 70.000,- gedekt moet worden uit de post energiebe sparende maatregelen 1981 en f 80.000,- uit dezelfde post op de be groting 1982. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3