„De Bevelanden" en Rode Kruis-ziekenhuis in één samenwerkingsver!) md Havenkantoor in Burghsluis officieel in gebruik genomen PAAUWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeland heeft recht op 2587 nieuwe woningen Voormalige vuurtorenkoepel PAAUWE B.V. Fusieovereenkomst getekend Werkloosheid in de bouw Straks nog eens duurder gas? Voedingsbond komt met looneis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1981 138ste jaargang Nr. 23017 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Geen akkoord over pand Oude Haven 54 Mening Prov Staten Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De grootste fout van de mens is, dat hij zoveel kleine heeft. Jean Paul BURGHSLUIS, 17-11. Welke havenmeester in Neder land, of misschien zelfs wel in heel Europa zal als kantoor een antieke vuurtorenkoepel hebben? De heer C. Over- beek, havenmeester te Burghsluis kan in dit geval de vinger opsteken. Dinsdagochtend verrichtte de wethou der van openbare werken, de heer P. M. van den Aarsen de officiële ingebruikneming van het monument annex havenkantoor. De wethouder zei het treffend: „er is iets bijzonders gerealiseerd". Want wie had ooit kunnen vermoeden dat het oude lichthuis van de vuurtoren in Haamstede nog eens dienst zou doen als dienstruimte voor de haven meester. „We hebben getracht het oude deel in stand te houden, maar dan wordt je wel gekonfropteerd met een forse aan koopprijs voor het monument" De schaar snijdt aan twee kanten, want wat te doen met de oude koepel en wat is er geschikt als kantoor voor de ha venmeester? De gekozen oplossing geeft het antwoord op beide vraagstuk ken. Aan het glazen huisje zijn openba re toiletten voor waterrekreanten en passanten vastgebouwd. Riolering Een andere bijzonderheid is dat de gemeente Westerschouwen kans heeft gezien het geheel te realiseren binnen het beschikbaar gestelde krediet De aanleg van de riolering heeft in ver houding nog het meeste geld gekost f 14.000, maar de wethouder was van mening dat de riolering belangrijk is in de buurt van de Oosterschelde. Als positieve punten noemde hij dat de akkommodatie wordt verreikt het toe zicht wordt verbeterd en de dagelijkse onderhoudsklussen beter kunnen worden uitgevoerd. De heer Overbeek heeft'vanuit zijn glazen koepel, die overigens al enige tijd als kantoor in gebruik is, uitzicht op de haven, op de havenmond, op de Oosterschelde voor de havenmond en op de Oosterschelde zelf. Enkele glas panelen zijn uit de originele koepel verwijderd en vervangen door enkele kunststof panelen, omdat het anders 's zomers veel te heet zou zijn en 's winters te veel energie zou kosten. Harmonisch Ook de voorzitter van de watersport vereniging Burghsluis was verguld met de aanwinst Hij dacht dat het kantoor goed in het zicht lag en op de juiste plaats was neergezet De heer R. Saman, oud hoofd van de kustwacht typeerde het lichthuis als een harmonische geheel van oud en nieuw. „Het is een pareltje op een opzich zelf staand stukje Zeeland," zei hij. Met name het kompas, aan het plafond bevestigd, is het bekijken waard. Na afloop van de officiële plechtigheid dronken alle genodig den een glaasje Schouwse kruiden drank. Een nautisch borreltje bij een nautisch huisje. Advertentie Laat woninginrichter van uw huls een paleisje maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 BERGH. De rijkspolitie heeft in samenwerking met de douane aan de grenspost Bergh-autoweg twee 19- jarige Westduitsers aangehouden op grond van de Vuurwapenwet. Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 23 nov.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 8.09, onder 16.41 Maan op 1.01, onder 14.55 Nieuwe Maan: 26 nov. (15.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 nov. 10.01 22.55 3.43 16.24 Doodtij: 20 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In een sterke westelijke stro ming trekken depressies in snel tem po de oceaan over. Weersverbeterin- gen met zonnige perioden zoals op donderdag zijn dan ook van korte duur. Vrijdag ^vordt het weer bepaald door een betekenis toenemende oce aandepressie die langs Schotland naar Noorwegen gaat trekken. Hij zorgt bij ons voor een tot krachtig of hard aanwakkerende zuidwesten wind waarmee zachte lucht aange voerd wordt. Daarin wordt het vrij dag ongeveer 11 graden. Er zal veel bewolking zijn waaruit af en toe re gen valt. Ook op wat langere termijn houdt het zachte weer aan. Een omvangrijk hogedrukgebied zorgt in zuid-Europa voor een zonnig weertype. GOES, 17-11. Misschien was dinsdag: de naam van de schouwplaats van het gebeuren, symbolisch voor dé aard van het gebeuren zelf; de officiële ondertekening van de fusieovereenkomst tussen de Stichting Streekzieken huis „De Bevelanden" en de Stichting Rode Kruis Zie kenhuis Schouwen-Duiveland. De plechtigheid vond plaats in het kerkgebouw „De Hoogte" te Goes en er viel een korresponderend lijntje te trekken naar die naam, want het was inderdaad een „hoogte" punt. De fusieperikelen, uitmondend in de signering van een drietal overeen komsten, betekende de wettige geboorte van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen, een instelling op twee lokaties, w.o. Zierikzee, dat hiermede offi ciële zekerheid kreeg voor behoud van het eigen Rode Kruis Ziekenhuis, zij het ver-incorporeerd in een groter geheel. Onder notarieel toezicht werd een z.g.n. tri-partite overeenkomst gete kend, t.w. een overeenkomst tussen het hoofdbestuur Van het Ned. Rode Kruis en de besturen van de beide, samenstellende ziekenhuizen; een overeenkomst met de vakbonden, waarin de sociale regels zijn vastge legd en een stuk, behelzend de nieu we statuten van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. Aangezien drievuldigheid een nummerieke zekerheid insluit, ga ven deze ondertekeningen de wette lijke en feitelijke basis voor de fusie, die voor onze regio een eigen zelfstandige ziekenhuisperiode af sluit, maar anderzijds nieuwe perspektieven en mogelijkheden tot verdere ontwikkeling biedt. Inleidend woord Het krassen van de pennen vond plaats onder toezicht van de Goese notaris G. F. Giele, nadat een inlei dend woord was gesproken door de algemeen direkteur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen C. J. F. Lampe. Herhalingsmogelijkheden van relevante zaken uit de historie van de fusie-totstandkoming, staken er deze middag „dik" in, maar de sprekers beperkten zich toch eniger mate. Wél werden accenten gelegd, die de plechtigheid niet konden ontberen. De heer Lampe vond de fusie een dui delijk getuigenis van samenwerking, een woord gesproken tot de talrijke vertegenwoordigers van groeperin gen: gemeentebesturen, kerkelijke vertegenwoordigers, medewerkers en uiteraard de direkt bij de fusie be trokkenen. „Een nieuw tijdperk is ingetreden, waarbij de gezondheidszorg voor de Zeeuwse „eilanden" grensoverschrij dend werk gaat doen; een werk dat van alle betrokkenen een grote socia le intelligentie zal eisen". Nieuw bestuur Ook een „stille" - maar noodzake lijke - plechtigheid op deze dag was de verkiezing van het bestuur. Geko zen werden de heren: M. Loeve (Goes'), voorzitter, M. Huitsing (Ka- pelle), sekretaris, A. C. Schraven (Goes), 2e sekretaris, Th. H. de Meester (Zierikzee) vice-voorzitter en leden: mevrouw T. J. Balkenende- Sanders (Kapelle), B. F. Dessing (Noordwelle) en A. C. W. v. d. Vet (Renesse). Onder voorzitterschap van mr. J. J. v. d. Weel - Rode Kruis-funktionaris - vond daarna de eerste (openbare) vergadering plaats van het nieuwe bestuur. De heer Van der Weel typeerde het gebeuren „als een moment van vreugde, die een einde maakte aan een periode van onzekerheid. De vondst de ziekenhuizen een breder draagvlak te geven, vond hij „het ei van Columbus", temeer - zulks ligt verankerd in de statuten - daar de doelstellingen van christelijke barm hartigheid en humanitaire overwe gingen, in de fusie - basis - overeen komsten zijn neergelegd. Het Provinciaal bestuur komt dank toe voor dit ziekenhuisplan. „De Goese specialisten zijn over de brug" gekomen, zo zei mr. Van der Weel tot de geïnstalleerde nieuwe bestuursleden; een hint in de richting van de Góese-Zierikzeese samenwer king, die thans officieel tot stand is gekomen. Vervolg pag. 3 UTRECHT. Volgens de industrie bond FNV heeft de lijmpoging van de informateurs De Galan en Hal- berstadt de vakbeweging niets an ders opgeleverd dan teleurstelling. DEN HAAG, 18-11. Het aantal werkloze bouwvakkers is in oktober opvallend gestegen. Dat staat in het mandverslag over de arbeidsmarkt in oktober 1981, dat het ministerie van sociale zaken woensdag heeft ge publiceerd. Eind oktober waren bij de arbeidsbureaus 73.700 werkloze bouwvakkers ingeschreven tegen 67.900 eind september. In totaal steeg het aantal werklo zen in oktober (na een korrektie voor het seizoen) tot 423.300, van wie 292.000 mannen en 131.300 vrouwen. Het ongekorrigeerde werkloosheids cijfer was eind oktober 427.171. Tot nu toe is, zo blijkt uit het ver slag van het ministerie, het aantal werklozen dit jaar met gemiddeld 12.000 per maand gestegen. DEN HAAG, 18-11. Premier Van Agt sluit een verdere verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbrui kers per 1 juli volgend jaar niet uit. Tijdens het debat over de rege ringsverklaring in de Tweede Kamer zette Van Agt woensdag uiteen dat de gasprijs per 1 januari met meer dan de nu vastgestelde zeven cent per kubieke meter (exklusief b.t.w.) zou moeten stijgen, maar dat inko menspolitieke overwegingen het ka binet daarvan hebben weerhouden. Maar een verdere verhoging per 1 juli van het volgend jaar „is niet ondenk baar". Wethouder v. d. Aartsen onthult de foto van de vuurtoren, waarvan de voor malige koepel als havenkantoor is gebruikt. (Foto:_Zierikzeesche Nieuwsbode) GOES. Ondertekenaar van de fusieovereenkomst, als vertegenwoordiger van de Stichting Rode Kruis-ziekenhuis, was de heer T. C. Hekman, burgemeester van Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 18-11. Zeeland heeft recht op de bouw van minstens 2.587 nieuwe woningen in 1982. Die mening hebben de staten van Zeeland dinsdag in een motie, be stemd voor de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, neer gelegd. De staten zijn boos omdat de minis ter het advies van de AVRW (de kom missie die de minister over de woning bouw adviseert) naast zich neer heeft gelegd en heeft bepaald dat Zeeland in 1982 slechts 1.406 in plaats van 2.587 nieuwe woningen mag bouwen. Deze geringe toewijzing heeft rampzalige gevolgen voor de werkgelegenheid in ANKARA. In Iran zal vrijdag lan delijk worden gedemonstreerd tegen het Saoedi-Arabische vredesplan van acht punten voor het Midden-Oosten. Zeeland. De staten vragen de minister dan ook met klem om zich voor de woningtoewijzing voor 1982 te houden aan de reële adviezen van de AVRW. NIEUWEGEIN, 18-11. Ter handha ving van de koopkracht tot iets on der modaal (33 mille) wil de voe dingsbond FNV volgend jaar boven op de prijskompensatie een extra looneis stellen van minstens 2,5 pro cent. Die looneis kan wel oplopen tot circa 3,5 procent als de premies voor de sociale fondsen omhoog gaan, de solidariteitsheffing doorgaat en ge kort wordt op de ziektewetuitkerin-' gen. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en enige tijd regen; minimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het oosten van het land; middagtempera- tuur ongeveer 11 graden; tot krachtig en in het kustgebied tot hard aan wakkerende zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1