CDA-fraktie wil geen man voor de laagste klas Bijna 3200 gulden voor kerkrestauratie De school aan de Nieuwe Boogerdstraat Raadsvergadering Brouwershaven 5 Taiwan-orders CDA-spreker op manifestatie? Verkoping in Kerkwerve STREEKNIEUWS Bestaan van de ,,5e macht" S.G.-studievereniging verdiept zich in politieke vragen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1981 Nr. 23016 BROUWERSHAVEN, 16-11. De C.D.A.-fraktie van de raad van Brouwershaven is van mening, dat in de laagste klassen van de lagere school les gegeven dient te worden door een juffrouw en niet door een „meester". Aldus verwoorde de heer J. A. v. d. Bijl het standpunt van de fraktie toen in de maandagavond gehouden raadsvergadering het agendapunt: voorziening vakature lagere school te Noordgouwe aan de orde kwam. Maar raadslid Van der Bijl had nog meer bezwaren tegen het kollege- voorstel dat hij typeerde als „ruw omspringen met de demokratie": de ouder kommissie was niet in het overleg betrokken, een ingewerkte kracht gaat weg, plus de al genoemde onverteerbare zaak dat een man in de laagste klas voortaan de lakens uit gaat delen. SCHOUWEN-DUIVELAND. De vochtige herfst heeft („ja, natuurlijk") ge zorgd voor mycologische verrassingen. Vooral in het bos „doen" de pad destoelen het hier en daar erg mooi. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Raadsvoorzitter C. Slabbekoom liet de beantwoording van de C.D.A.- kritiek over aan de wethouder van onder meer onderwijs, mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter. Voor een goed begrip van ,,de zaak" het volgende: onderwijzeres A. M. Mari- ni heeft eervol ontslag gekregen uit haar funktie aan de openbare lagere school te Noordgouwe. Ter voorzie ning in de vakature stelt het kollege voor mej. M. Cornelisse te benoemen, op dit moment nog onderwijzeres te Brouwershaven en in de dan ontsta ne vakature te benoemen de heer A. Schults te Zierikzee. Mejuffrouw Cornelisse ruilt binnen de gemeente dus van betrekking. Zere plek Wat betreft het niet betrekken in het overleg van de ouderkommissie zei de wethouder dat de vraagsteller op een zere plek trapte. Dit is wel de normale procedure, maar louter al leen omdat het hier een „verhuizing" betrof vond de wethouder het onzin nig de onderwijzeres weer door de „mangel van de sollicitatieproce dures" te halen. Wat betreft de op volger, de heer Schults kon de wet houder meedelen dat ook deze onder wijzer reeds zijn sporen op onder wijsgebied verdiend heeft. De. wens van het C.D.A. om een vrouw in de eerste klas werd alsvolgt weerlegt: „Dat heeft men vroeger in derdaad altijd gedacht. De verande rende meningen over opvoeding van kinderen heeft hier gelukkig een ein de aan gemaakt. Niet alléén de vrouw hoort in de keuken thuis en kan kinderen opvoeden, maar een man kan dat net zo goed". C.D.A.-er C. L. Soeters betitelde dit betoog als „gezwam" en wilde van de wethouder weten' waarom de heer Schults dan niet voor de school in Noordgouwe gevraagd was. De raadsvoorzitter vond het echter een goede zaak, dat als er een vrouw ver trekt, bij voorkeur een vrouw die plaats weer inneemt (Marini-Corne- lisse). Soeters bleef met een onbevre digend gevoel zitten zei hij, maar „we zullen de zaak maar laten rusten". De daarop volgende stem ming was niet meer dan pro forma: beiden werden met algemene stem men in de resp. funkties benoemd. Atoomvrie Bij de ingekomen stukken trok stuk 18 de aandacht van de raadsle den: de brief van de Steungroep Schouwen-Duiveland Atoomvrie in zake atoomvrije zones. De raads voorzitter stelde voor deze brief voor kennisgeving aan te nemen, met de opmerking dat de gemeenteraad van Brouwershaven al twee jaar geleden een duidelijk afwijzend geluid had laten horen aangaande het al of niet gebruik van nucleaire wapens. P.v.d.A.-er C. J. de Munnik stelde het iets anders: de aktiegroep vraagt om een uitspraak en niet voor ken nisgeving aannemen. De Munnik stelde dan ook voor het raadsstand- punt ter kennis van de Steungroep te brengen met de op- en aanmerkingen van de raadsleden. Aldus zal geschie den. Cijfer-gescharrel „Ik zeg het niet, maar vraag mij af: is dit niet geraffineerd gescharrel met cijfers?", opperde De Munnik. „Nee juist niet: het getuigt van goed beleid", antwoordde raadslid Van der Bijl voor de voorzitter. Aan de orde was het voorstel van het kol lege over te gaan tot vaststelling van de vijfde wijziging verordening op de heffing onroerendgoed belasting, waarmee het kollege op de mini mumtarieven terecht kwam. „Lager kan het niet", aldus de heer Slabbe koom. Van der Bijl wilde wel weten van de voorzitter of er inmiddels al reak- ties op de nieuwe bedragen zijn geko men. „Dat kan niet, want ze zijn nog niet vastgesteld", kaatste burge meester Slabbekoom de bal terug. Maar desgevraagd zei hij, dat ge middeld tien reakties per jaar bin nenkomen en dat is nog ruim geteld. De wijziging houdt overigens een verlaging in: gebruikers was 3,80, wordt 3,33 en eigenaren was 7,66 en wordt 6,70 per 3.000,— ge taxeerde waarde van het onroerend goed. Cultuurspreiding Enig tegengas kreeg het kollege- voorstel: vaststelling van subsidies, bijdrage en kontributies 1982, met name de bijdrage aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. De heer De Munnik vroeg of het kollege be reid was om in de toekomst verder te gaan dan de nu gevoteerde 2,92 per inwoner van de gemeente. De voorzitter (en het kollege) vond het echter het maximum bedrag dat voor Brouwershaven op te brengen is, op het gevaar af voor „kuituur ka- nibalen" uitgemaakt te worden, een aantijging van elders, die duidelijk niet lekker lag. Alle overige kollegevoorstellen waren voorts hamerstukken, waar mee de raad kwam aan het laatste punt: aanbieding van de gemeentebe groting 1982. Alles staat inmiddels wel op papier, maar is nog niet in druk verschenen, zodat aanbieding eerst in de loop van de week kan ge schieden. Het toegevoegd agenda punt: ontslag van raadslid J. A. v. d. Bijl werd tot slot behandeld: voor een verslag zie een volgende editie. OUWERKERK Inwoonster van ,,'t Stoofje" Naar aanleiding van een artikel over ,,'t Stoofje" op Ouwerkerk in de editie van 28 oktober j.l. liet me vrouw Van Oorschot-Timmerman uit Vlissingen weten, zelf enkele jaren op 't Stoofje te hebben gewoond, te weten van 1948 tot aan de ramp in 1953. Jonge zwanen Het komt regelmatig voor dat de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren wordt opgebeld over zwa nen die dagenlang in het veld of in de wegbermen bivakkeren, het betreft dan jonge zwanen die door de ouders worden verjaagd om op eigen benen te staan. Deze zwanen zijn de „kluts" kwijt en blijven op dezelfde plaats zitten. Zo ook zaterdag jl. op de weg naar Ouwerkerk. Deze zwaan werd naar een waterrijke plaats overgebracht. NIEUWERKERK Themadienst Geref. Kerk Christelijk onderwijs Op zondag 29 november in de mor gendienst van 10 uur zal in de Gere formeerde Kerk te Nieuwerkerk een bijzondere dienst worden gehouden. Voorganger is in deze kerkdienst, drs. T. M. Gilhuis uit Amsterdam, voorzitter van de Unie „School en Evangelie". Het onderwerp van de preek zal zijn: „Opvoeding en onder wijs, in het licht van de Bijbel". Iede re belangstellende is welkom. Winkelweek van start Zaterdagochtend werd ter gelegen heid van de winkelweek in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk - een ge slaagd disco-avond gehouden voor de jeugd. Dinsdag 17 november is de dag van de start van de start van de Winkel week; met een speciale attraktie voor het publiek waarbij een waar debon van 200,— beschikbaar is, te besteden bij Slagerij De Bilde. Ook moeten dinsdag de Rabo- kwisformulieren worden ingeleverd - bij de Rabobank - de geste van de bank ten gunste van de middenstand. Vrijdag 20 november is het lint ra den. Dit ligt te kijk in de etalage van Textielhuis Rianne. Het gaat echt weer een gezellige tijd worden te Nieuwerkerk. De deelnemers zijn te herkennen aan een goed groot raambiljet. Bij al le deelnemers krijgt men bij aankoop een lot bij elke besteedde 5 gulden. De eind-uitslag wordt op 8 decenber bekendgemaakt. OOSTERLAND Geslaagde bingo-avond brandweer Ofschoon de belangstelling wel eens groter is geweest op de bingo avond van Duivelands Vrijwillige Brandweer, die op vrijdagavond 13 november gehouden werd in de zaal van het cafetaria „Neffen d'Eule", geslaagd was de bijeenkomst wel. Er heerstte een gezellige sfeer. De drie hoofdprijswinnaars waren dit maal: 1. Een draagbare T.V., de heer Jan Heijboer uit Sirjansland; 2. Een tuinset, mevr. Ista en 3. een Radio cassetterecorder: M. van der Have, beiden te Oosterland. Mini-rommelmarkt Oranjevereniging Op zaterdagmiddag 28 november en 's avonds vanaf 6 uur zal de plaat selijke Oranjevereniging een mini- rommelmarkt met bazar houden in het dorpshuis „Oosterhof aan de Sint Joostdijk. Er zijn hier onder an dere gratis taarten te winnen. Verder zijn er die avond allerlei at- trakties, zoals Rad van Avontuur, schiettent, grabbelton, envelop- pestand, prikblok, ballengooien en dan de mini-rommelmarkt. Verder deelt het bestuur van de Oranjevereniging mee dat ze op za terdag 21 november (dus a.s. zater dag) langs de huizen hoopt te komen voor het ophalen van spulletjes voor de mini-rommelmarkt. Zulks om de kosten te dekken van het feestpro gramma op Koninginnedag 1982. Dit ophalen zal plaats vinden in de kern van het dorp, van 10 tot 12 uur. BRUINISSE „Kijk"-avond in 't Kwetternest Onlangs hield de openbare kleuter school 't Kwetternest een kijkavond voor belangstellenden en uiteraard de ouders; die ih.de gelegenheid gesteld werden het werk te zien dat de kleuters, gemaakt hadden rond het projekt „herfst". Veel mensen hadden gehoor gege ven aan deze uitnodiging en trots lie ten de kinderen hun aktiviteiten aan hun „bezoekers" zien. Een gezellige drukte heerste er tevens op de gang, waar koffie en limonade werd ge schonken. Voor de kinderen was er een grabbelton en de ouders konden een kansje wagen met de verloting. Aktie behoud duivenhok Elf bewoners van de Beatrixstraat hebben zich in een begeleidende brief met een handtekeningenaktie tot het gemeentebestuur gewend, om zo te bewerkstelligen dat de heer A. Schults zijn duivenhok in de huidige vorm kan laten staan. Ze vinden het een sieraad voor de buurt. De heer Schults, die door 50 in validiteit geen andere sporten kan beoefenen, vroeg een vergunning aan voor de bouw van een duivenhok zo dra bekend werd dat hij wegens re novatie in Bru-oost moest verhuizen naar de Beatrixstraat. Toen echter de vergunning uitbleef en verschillende bezoeken aan het gemeentehuis geen resultaat opleverde, ging hij tenein de raad maar bouwen. Toen kwam echter het bericht dat de doorhem in gediende vergunningaanvrage was afgewezen. Wél kreeg hij toestem ming voor een hok van 9 m2, maar daar stop je geen 100 duiven in. Het ergste voor de heer Schults is nog wel, dat „Beter Wonen" dit grote bouwwerk ook afwijst en de huissleutel van de gerenoveerde wo ning nog niet heeft overhandigd, ter wijl deze woning al twee maanden gereed is. ROTTERDAM, 16-11. Rijn-Schelde- Verolme heeft van de Chinese Petro leum Corporation in Taiwan op dracht gekregen voor de levering van een installatie voor de aanlevering en opslag van gekoeld LPG. Met de order is een bedrag gemoeid van on geveer veertig miljoen gulden. De in stallatie wordt gebouwd bij de Ta Lin Pu raffinaderij in Kaohsiung. De opdracht wordt uitgevoerd door het montagebedrijf van RSV in Vlissin gen. De Installatie zal medio 1983 worden opgeleverd. DEN HAAG, 16-11. Afgevaardig den van het organisatiekomité van de vredesdemonstratie, die zaterdag in Amsterdam plaatsvindt, en prof. dr. D. Kuiper, lid van het hoofd bestuur van het CDA, zijn maandag in een gesprek niet tot een akkoord gekomen over een CDA-spreker bij de demonstratie. Een woordvoerder van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), een van de organisatoren van de demonstratie, heeft dit desge vraagd maandagavond meegedeeld. (Vervolg van pagina 1) ne platforms positief gereageerd is over dit idee. Het C.D.A. liet verder weten het partikulier initiatief in het krach tenspel van de decentralisatie wel zijn nauwlettend gade te slaan. Men was van mening, dat door de gevolg de procedure verwachtingen zijn ge wekt bij diverse instellingen. „Kan het kollege zijn standpunt t.a.v. deze verwachtingen kenbaar maken?", wilde de heer Van Velthoven weten. Volgens het C.D.A. verdient het aanbèwëling vanzelfsprekende subsi dies opnieuw op hun effekt en nood zaak te bekijken, waarbij niet geaar zeld moet worden op termijn om te buigen. Men sprak zich uit voor door breking van het automatisme in de ze. Maatschappelijke Dienstverlening De heer Van Velthoven wilde ver der weten of er financiële konse- kwenties zijn verbonden aan de in werking treding van de Rijksbijdra geregeling Maatschappelijke Dienst verlening Noord-Zeel and al een be schikking van de raad had, zodat de salarissen en apparaatskosten gega randeerd zijn door de gemeente voor de komende jaren. Evenals P.v.d.A. en C.D.A. infor meerde de V.V.D.-fraktie naar ge meentelijke bijdrage aan de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland (S.C.Z.). De fraktie vroeg zich af of een regi onaal apparaat opgebouwd door middel van een partikulier initiatief gesteund door alle gemeenten met voldoende kennis en kwaliteit niet als extra alternatief dient te worden onderzocht. Een bijdrage per inwo ner mogelijk onder de 3,50 zou naar de mening van de V.V.D. daarbij te realiseren zijn. De R.U. meende dat het welzijn van de burgers door de gemeentelij ke overheid bevorderd dient te wor den in die zin, dat het materieel wel zijn ondergeschikt is aan het geeste lijk welzijn. Concertzaal De heer Sprengelmeijer wees erop, dat in de loop van het volgend jaar meer duidelijkheid verkregen moet worden over de toekomstige exploi tatie van de Concertzaal. Hij betreur de het, dat de Concertzaal steeds wordt gebruikt voor het draaien van films, die volgens zijn fraktie, een ze- denverwoestend karakter hebben, hetgeen een zeer groot gedeelte van de bevolking een doorn in het oog is. Denkfout „De advieskommissie voor het welzijnsbeleid is een advieskommis sie, die het kollege adviseert omtrent de vaststelling van een plan-, pro gramma en subsidieverordening. In gevolge het reglement van de kom missie stelt de kommissie zelf in eerste instantie de stukken vast. De eerste verantwoordelijkheid ligt der halve niet bij het kollege, maar bij deze kommissie zelf", aldus luidde het antwoord van raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester op de kritiek van de heer Groen betref fende het welzijnsplan en programma. De voorzitter ging er vanuit, dat de kritiek van de P.v.d.A.-woordvoerder op een denk fout was gebaseerd, evenals zijn op merking de Concertzaal aangaande. In tegenstelling tot de mening van de P.v.d.A., merkte de voorzitter op, dat juist in eerste instantie met de rechtstreekse belanghebbende dient te worden gepraat over het expireren van het huurkontrakt t.b.v. de Con certzaal. Verder wees hij erop, dat het aan tal raadsleden, dat zitting heeft in de Concertzaalkommissie sinds maart 1980 is bepaald op vijf i.p.v. voor heen drie. De voorzitter zei verder, dat „gra tis gebruik" van de Concertzaal on juist door de P.v.d.A.-fraktie werd geformuleerd. Kontraktueel heeft de gemeente Zierikzee driemaal per jaar het vrije beschikkingsrecht - dat voor een prijs van 165,— exkl. b.t.w. - over de zaal. Van dit vrije be schikkingsrecht is in 1981 tot nu toe gebruik gemaakt op 30 april 1981. Maatschappelijke Dienstverlening: De voórzitter ging uitvoerig in op de vraag van de heer L. S. P. van Velthoven betreffende decentralisa tie Maatschappelijke Dienstverle ning. Op basis van de bestaande situ atie diende het bestuur van de Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning de begroting voor 1982 in, waar bij de gemeentelijke subsidie per in woner uitkwam op 3,76. Inmiddels is het kollege tot de kon- klusie gekomen, dat de decentralisa tie van de maatschappelijke dienst verlening le fase niet budgettair neu traal zal verlopen. Voor het algemeen maatschappe lijk werk - uit te voeren door de F.M.D.Z. zal een rijksbijdrage voor 1982 beschikbaar zijn van 42,1 van het totale geraamde tekort op alge meen maatschappelijk werd, hetgeen inhoudt, dat de gezamenlijke ge meenten over dat jaar een aandeel van 57,9 dienen te leveren. Het bestuur van de federatie zal worden benaderd om deze gehele ma terie te bezien. Afhankelijk van het resultaat van deze beperking zal de raad eventueel met aanvullende voorstellen worden gekonfronteerd. Naar aanleiding van de door de heer Van Velthoven gemaakte op merking over een aantal negatieve faktoren van de decentralisatie wel zijnsbeleid, moest de voorzitter konstateren „het in dit opzicht eens te zijn" met de C.D.A.-woordvoer der. Eigen apparaat In antwoord op de suggestie van de heer Geleijnse betreffende de S.C.Z. zei de voorzitter, dat zo het al moge lijk zou zijn een eigen apparaat voor Schouwen-Duiveland en St. Philips- land op te bouwen, dit dan toch waarschijnlijk duurder zou komen dan de bijdrage die thans betaald dient te worden. Mocht het thans ge voerde overleg de S.C.Z. aangaande niet tot resultaat leiden, zal toch langs deze weg een oplossing worden gezocht, een onderzoek in die zin heeft reeds plaatsgehad. De opmerking van de heer Van Velthoven betreffende het opnieuw toetsen van subsidies werd door wet houder L. J. van Gastel volledig on derschreven. „In de loop van het be grotingsjaar 1982 zullen wij onder zoeken voor welke subsidies en op welke wijze het automatisme kan worden doorbroken", liet hij weten. Op een desbetreffende vraag van de C.D.A.-fraktie deelde de heer Van Gastel mede, dat jeugdsoos Brogum werkt aan een betere opzet van de fi nanciële administratie. Hij wees er op, dat de rekening 1980 van Brogum een batig exploitatiesaldo van onge veer 32.000,— vertoont. Bezien moet nog worden op welke wijze het gemeentesubsidie over dat jaar, ad 21.550,— zal worden terugbetaald. Daar tot op heden geen verbeterde begroting voor 1981 van Brogum werd ontvangen, werd met ingang van het 4e kwartaal 1981 geen voor schot op het subsidie meer verleend. KERKWERVE, 14-11. Na enkele weken van voorbereiding werd zaterdag middag de verkoop gehouden voor de restauratie van de Hervormde Kerk. Om twee uur stonden al heel wat mensen voor de deur om hun steun aan deze aktie te verlenen. Er werd die middag heel wat weggespeelt uit de konsistorie van de kerk, waar de verkoping plaats vond. Vooral de bloemstukjes en plantjes en de vele gemaakte handwerkjes van de Hervormde Vrouwengroep „Samen één" waren zeer in trek. Ge bak en „rommeltjes", werden echter ook grif verkocht. De kinderen kon den zich uitleven „in" de grabbelton en werd zó flink aan de touwtjes ge trokken dat de prijzen op den duur met bosjes tegelijk boven de tafel kwamen te hangen. De enveloppen- kraam met prijzen was snel uitver kocht en de lootjes voor het Rad van Avontuur gingen snel van de hand. Vanavond vergadering Tevens wordt gehoopt dat velen de vergadering ,va» .dinsdag, (vanavond) zullen bezoeken (ook in de konsisto rie), wanneer gesproken zal worden over de voortgang van de restaura tie. De taarteters hebben vast geen spijt dat ze een lot hebben gekocht. In to taal zater er 2943 kapucijners in de fles en mevrouw P. Verhage- Theunisse kreeg de prijs. Boerenwagens Enkele prachtige boerenwagens werden op z'n Amerikaans verkocht en dit leverde een mooi bedrag op. Al met al een drukke en gezellige mid dag voor de burgerij van Kerkwerve. Dat alle mensen die middag niet voor niets hun best hebben gedaan mag blijken uit de netto-opbrengst van 3195,85! Het organiserend komitee wil bij deze iedereen die meehielp om dit re sultaat te kunnen bereiken hartelijk danken. DUIVELAND Afdeling P.v.d.A. Na een periode van betrekkelijke rust pakt de afdeling Duiveland van de Partij van de Arbeid zijn werk zaamheden weer op. In een geani meerde ledenvergadering in Ouwer kerk werd op 13 november een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is nu A. J. C. Melieste, sekretaris A. D. Hoogendoorn, penningmeester A. J. Bom. Na een achtjarige bestuursperi ode legde Jeanne Hoogendoorn de voorzittershamer neer. De afdeling zal zich in de komende periode vooral bezig houden met de door de leden vast te stellen kandida tenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen in juni 1982 en met de to- tostandkoming van het verkie zingsprogramma NIEUWERKERK, 14-11. De Staatkundig Gerefor meerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen te Nieuwerkerk. De verga dering werd geleid door de voorzitter, de heer I. de Waal uit Oosterland. Spreker op deze avond was de heer B. Boot uit Burgh-Haamstede. Hij sprak over het onderwerp „Komt het einde van de demokratie in ons land in zicht?" De heer Boot stond stil bij de vijf machten die ons land bevat, nl. de wetgevende macht, de uitvoerende macht, de rechterlijke macht, de ambtelijke machten en de 5e macht nl. krakers, demonstranten en sta kers. Deze vijfde macht is in op komst: de burgerlijke ongehoor zaamheid. De vier eerstgenoemde machten verliezen steeds meer ter rein. Immers, 6 maanden na de ver kiezingen hadden we nog steeds geen regeringsverklaring. De le en 2e Ka mer lijkt vaak ingehuurd te zijn door demonstranten en aktiegroepen. Be langrijke wetsontwerpen blijven veel te lang liggen voordat ze wet worden. Spreken de rechters nog recht, zo vroeg de inleider zich af? Afwijken van de wet De rechters moeten recht spreken in naam der wet. Tegenwoordig wij ken de rechters vaak af van de wet als bepaalde zaken gewoonte gewor den zijn en als het rechtsbewustzijn gekrenkt wordt. Dit vindt helaas steeds meer toepassing zoals bij de abortus. Wijken de rechters van de wet af, dan gaan de burgers het ook steeds meer doen. Dan ontstaat de burgerlijke ongehoorzaamheid, de vijfde macht. Gevolg is dat het ge weld toeneemt en de onrust ook. De mensen nemen het recht in eigen hand zoals bij de aktie in Dode- waard. Dan ontstaat geweld tegen over geweld. De vijfde macht wil de machtsverhoudingen doorbreken. We zijn op weg naar de anarchie en de chaos. Tenslotte vroeg de heer Boot zich af wat wij moeten doen om de 5e macht te breken. Waar moeten wij beginnen? Wij moeten bij onszelf be ginnen. Want de ongehoorzaamheid zit bij elk mens van binnen, zoals blijkt uit zondag 3 van de Heidelber- ger catechismus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5