Kritiek op lang uitblijven van realisering bestemmingsplannen Hoorzitting welzijn trok in Scharendijke weinig publiek 4 Frakties Zierikzeese raad: Diploma's voor korpsleden in Kerkwerve en Scharendijke Veel vragen over sport ZIERIKZEE, 16-11. „Wat betreft Ruimtelijke Orde ning vinden wij, dat er nauwelijks sprake is van beleid. Al jarenlang aangekondigde bestemmingsplannen, zoals het bestemmingsplan „Binnenstad Zuid-West" en het bestemmingsplan „Malta" zijn nog steeds niet rond". Aan het woord PvdA-fraktievoorzitter J. Groen, maan dagavond tijdens de Algemene Beschouwingen in de Zie rikzeese gemeenteraadsvergadering. De PvdA-fraktie noemde het tem po, waarin de plannen gerealiseerd worden omgekeerd evenredig aan de prijsstingingen voor de plankosten. Aangezien deze kritiek al jaren door alle raadsfrakties naar voren is ge bracht, maar geen verbetering is op getreden, stelde fraktie voor op kor te termijn om te zien naar een ander stedebouwkundig bureau. De heer Groen wees er verder op, dat nog steeds geen gesprek met de bewoners van Malta over het bestem mingsplan heeft plaatsgehad. „Hoor zittingen schijnt het kollege niet zo graag te willen", konkludeerde hij. Kaaskenswater Verder informeerde de fraktie naar de stand van zaken met bestem mingsplan Kaaskenswater. Ge vreesd werd, dat de 42 premie-huur woningen gepland aan het Kaaskens water niet binnen de gestelde tijd ge realiseerd kunnen worden. Ook de WD-fraktie - bij monde van de heer J. J. Geleijnse - liet we ten niet te begrijpen, dat de totstand koming van enkele bestem mingsplannen 4 k 5 jaar in beslag moeten nemen. De fraktie drong er wederom op aan strakker volgens een reëel tijschema te werken. De heer Geleijnse konstateerde, dat het kollege de bestemmingsplan nen „Malta" en „Binnenstad-Zuid west" in 1982 ter vaststelling hoopt aan de bieden. Dit terwijl het voorlo pig bestemmingsplan „Malta" reeds eind 1977 van start ging en het bestemmingsplan „Binnenstad Zuid west" in het eerste kwartaal van 1978 in procedure moest worden ge bracht. CDA-fraktievoorzitter L. S. P. van Velthoven sprak over „een zeer duur en moeizaam proces" wat betreft het maken van bestemmingsplannen door de stedebouwkundige. Bij het bestemmingsplan Malta, maakte de CDA-fraktie de aantekening, dat straten en bewoners om een duidelij ke en snellere aanpak vragen. De fraktie inforirieerde of het koiiege verkeersarme straten in dit gebied overweegt en verder vroeg ook het CDA zich af of de bewoners van Mal ta vooraf nog inspraak krijgen. Betreffende het bestemmingsplan Heuvels weg was de fraktie het eens met het kollege, dat onteigend dient te worden als de gronden niet goed schiks verworven kunnen worden. „Aanhoudende zorg" „Dat de totstandkoming van de bestemmingsplannen nog steeds ver traging ondervindt is ook yoor ons kollege een zaak van aanhoudende zorg", gaf raadsvoorzitter burge meester De Meester als antwoord op de door diverse frakties geuite kri tiek. Hij wees in dit verband op het aangekondigd streven van de rijkso verheid de procedures te beperken en te vereenvoudigen. Dat vooral de bestemmingsplan nen Malt en Binnenstad-Zuidwest te veel vertraging hebben ondervonden werd door het kollege onderkend. Tot deze vertraging hebben, volgens de voorzitter, ook bijgedragen de tus sentijdse opdrachten van o.m. de bestemmingsplannen Sportpark, Heuvelsweg en Hoge Molenstraat en niet in de laatste plaats de veelvuldig voorkomende artikel-19-procedures. Hij deelde mede, dat het Plan Mal ta inmiddels is toegezonden aan de Provinciaal Planologische Commis sie voor vooroverleg en dat het plan Binnenstad-Zuidwest eveneens thans gereed is voor dit vooroverleg. Betreffende plan Malta zei de voor zitter, dat het geen enkele zin heeft het overleg met de bewoners te star ten, voordat het plan de goedkeuring heeft gekregen van de Provinciaal Planologisch Commissie. „Daar gaat meestal ongeveer 3 a 4 maanden overheen". Hij wees er verder op, dat herindelingen meestal zeer kostbaar zijn, terwijl in het bestedingsplan 1981 tot 1984 geen gelden voor aanleg van woonerven e.d. zijn gevoteerd. „Daarvoor zouden dan dus - wil men dit op korte termijn realiseren - extra gelden moeten worden vrijgemaakt", aldus de voorzitter. Geen ander bureau Hoewel het kollege een snellere voortgang bij de realisering van ste debouwkundige plannen zou toejui chen, heeft het niet het voornemen een ander stedebouwkundig bureau in te schakelen. Om enig inzicht te geven in hetgeen in de afgelopen ja ren toch wel tot stand is gekomen, gaf de voorzitter een gedetaileerd overzicht van de plannen door de ste debouwkundig adviseur gerealiseerd in 1980 en 1981. In antwoord op een vraag van de CDA-fraktie liet de burgemeester weten, dat het zeker niet de gemeen te kan worden verweten, als het bestemmingsplan voor nieuwbouw Corneliastichting bij het Kaaskens water niet op tijd gereed zou komen. De voorzitter memoreerde, dat de problemen ontstonden toen het bestuur van de Corneliastichting plannen ontwikkelde om elders in Poortambacht deze bouw te realise ren. Toen dit onmogelijk bleek, werd teruggekeerd naar de oude lokatie, echter met een plan dat een veel gro tere oppervlakte beslaat. Ook aan dit plan verleende de gemeente haar medewerking, het is echter thans de vraag of het betrokken ministerier. goedkeuring zal verlenen. Bouwsektor Alle frakties bleken het eens met het kollege-beleid enkele bestem mingsplannen zodanig bij te stellen, dat meer ruimte wordt gekreëerd voor de bouw van goedkopere wonin gen in de huur- en koopsektor. De WD-fraktie sprak wederom haar bezorgdheid uit over het gerin ge aantal woningen dat jaarlijks voor bewoning gereed komt. Gewe zen werd op de 65 in uitvoering zijn de woningen, terwijl dat er vorig jaar nog 109 waren op dezelfde tijd van het jaar. „Hoe lopen we die ach terstand in?", vroeg de heer Geleijn se zich af. De WD-fraktie informeerde ver der naar de plannen van Beter Wonen met betrekking tot het zogenaamde opvullen van gaten in de Binnenstad. Verder vroeg de fraktie aandacht voor het aantal woningzoekenden voor een bejaardenwoning. Per 1 juli 1981 bedroeg dat aantal 66. Opval lend daarbij is de grote vraag naar woningen in de binnenstad. „Hoe denkt u hieraan in de toekomst te voldoen?" wilde de WD-fraktie we ten. Als mogelijkheid noemde de fraktie zelf de vestiging van kleinere huishoudens in het over enkele jaren leegkomende verpleegtehuis van de Corneliastichting. De heer Van Velthoven (CDA- Feestje bij de brandweer ELLEMEET, 13-11. Het dorpshuis te Ellemeet stond vrijdagavond volop in het brandweergebeuren. Gelukkig niet voor een daadwerkelijk inzet, maar voor iets feestelijks, nl. de uitreiking van brandweerdiploma's. Burge meester W. den Boer heette de leden van de korpsen Kerkwerve en Scharen dijke welkom op deze bijeenkomst. Hij herinnerde er aan, dat de brandweer- diploma's in het verleden op een centraal punt, nl. in Zierikzee, werden uitge reikt voor de regio maar dat er dit jaar de voorkeur gegeven werd dit in eigen kring te doen. Spreker maakte er gewag van, dat de uitrusting van de korpsen dit jaar werd uitgebreid niet brandalarm ontvangers (piepers), zodat stil alarm kon worden ingevoerd. Voor brand melding geldt thans (01184) 1444. Tij dens de wedstrijden te Zierikzee en Mariekerke werden goede resultaten behaald. Er bestaat bij de korpsleden steeds veel animo voor het volgen van kursussen, zodat die avond weer een aantal diploma's konden worden uitgereikt. Dankwoorden Dank werd gebracht aan de brand- weervrijwilligers voor hun inzet, ook werd een woord van dank ge richt aan de dames voor hun begrip en medewerking; een aantal liet zich zelfs zien bij de wedstrijden. Burgemeester Den Boer reikte hierna het diploma brandwacht 2e klas uit aan: P. T. Jonker, L. de Kok en H. Scheele, allen uit Kerkwerve en het diploma technische hulpverle ner aan: J. M. van Langeraad, P. Ber- revoets, beiden uit Kerkwerve en C. Dorreman en W. Kloet, beiden uit Scharendijke. De heer J. M. van Langeraad, kom- mandant van het korps Kerkwerve, feliciteerde de geslaagden met het behaalde resultaat. In verband met de toename van het verkeer drong hij er bij het gemeentebestuur op aan medewerking te verlenen aan de aan schaffing van materieel voor de hulp verlening. Na het vertonen van enkele films over brandbestrijding en brandpre ventie bleef men nog enige tijd gezel lig bij elkaar. fraktie) drong er bij het kollege op aan in elk geval alert te blijven op de leefbaarheid in een woonwijk. Droe vige, troosteloze aankleding leidt vaak tot snelle verpaupering volgens de CDA-fraktie. Gemeentegarantie De heer Van Velthoven liet verder weten graag de regels en motivering om tot een gemeentegarantie te ko men eens goed door te praten, bij voorbeeld in de kommissie finan ciën. Hij vroeg zich af of de regels wel voldoende voorlichting en be scherming aan de aanvragers geven. De fraktie wenste het kollege veel sukses met de subsidiëring van restauratie van panden, die geen woonfunktie hebben; panden met een woonfunktie moeten echter wel •de eerste prioriteit houden, aldus het CDA. Geïnformeerd werd verder naar het bestemmingsplan, nodig voor de nieuwbouw van de Corneli astichting. Verder was deze fraktie van me ning, dat het kollege wat vaart moet zetten achter haar aandeel in de rea lisering van het bejaardenoord Hoge Molenstraat. „Hoelang duren de on derhandelingen over de aankoop van garages en woning en hoe lang gaat het nog duren eer het transport zal plaatsvinden?" wilde de CDA- fraktie weten. De heer W. F. Sprengelmeijer drong namens de Reformatorische Unie bij het kollege aan op voorzich tigheid bij het verstrekken van ga ranties voor partikuliere koopwo ningen. „Bij deze voorzichtigheid zullen de inkomsten van de werken de huisvrouwen zeker niet meegeteld moeten worden", aldus de RU. Ook de heer Sprengelmeijer drong aan op voldoende ruimte in het bestemmingsplan voor bouw van de nieuwe Corneliastichting. „De toe komstige bewoners mogen op gener lei wijze het gevoel krijgen, dat zij ergens aan de rand van de samenle ving zijn terechtgekomen". De PvdA-fraktie liet weten het een goede zaak te vinden de gaten in de binnenstad zo snel mogelijk op te vullen en daarbij een leefomgeving te realiseren, die bij de omgeving past. Ook de heer Groen vroeg het kolle ge te bezien welke mogelijkheden er zijn te voldoend aan de grote vraag naar bejaardenwoningen, met name in de binnenstad. Binnenstad-bedrijf De fraktie betreurde het, dat mo menteel geen kans wordt gezien het bedrijf van Groenleer naar het in dustrieterrein te laten verhuizen. Evenals de RU hoopte de PvdA dat 10.000,- in de Reserve Garantie Koopwoningen voldoende zal zijn om aan de verplichtingen te voldoen. Verder wilde deze fraktie ook wat nadere informatie over de toekomsti ge bestemming van de huidige Corne liastichting, evenals over een eventu ele streefdatum waarbinnen realise ring van het bejaardencentrum aan de Hoge Molenstraat mogelijk zou zijn. Ook wilde de heer Groen weten hoe een en ander betaald zou kunnen worden, daar het plan niet meer is opgenomen op de lijst van investe ringen, waar het vorig jaar wel op vermeld was. Bestedingsplan 1982 Het bestedingsplan 1982 zag de PvdA-fraktie graag uitgebreid met: 1. Plankosten en vernieuwing pom- pinstallatie Zuidhoek 330.000,-); 2. Restauratie Gravenseen 550.000,-); 3. Verhoging post herbestrating 40.000,-); 4. Plankosten restauratie Varreput (ƒ10.000,-); 5. Plankosten restauratie Vismarkt 15.000,-). Tegenover deze extra wensen droeg de PvdA-fraktie mogelijkheden tot financiering aan: 1. Dubbele raming fietspad Heuvelsweg 28.500,-); 2. Bezuiniging op de bouw van twee Prot. Chr. Scholen 25.000,-); 3. Be schikken over een gedeelte van de re serve restauratie monumenten en 4. Eventueel beschikken over een ge deelte van de saldi-reserve. „Woningbehoefte" Burgemeester De Meester liet - in antwoord op de heer Geleijnse - we ten het beslist „overtrokken" te vin den om van een achterstand in de wo ningbouw te spreken. Het kollege bleek ook liever het woord „woning behoefte" in plaats van „woning nood" te bezigen. De voorzitter wees erop, dat deze woningbehoefte in de eerste plaats bestaat uit de vraag van woningzoekenden, die van een groot naar een kleiner huis willen, uit vestigingen van nieuwe bewoners in verband met sociale gebondenheid met Zierikzee. Hij liet verder weten, dat „Beter Wonen" de plannen vrijwel gereed heeft voor de bouw van 32 kleine wo ningen in de binnenstad ter opvul ling van de overgebleven gaten en als afbouw van het Havenkwartier, Mo lenstraat en Korte Groendal. Het is de bedoeling, dat begin volgend jaar met de bouw een aanvang wordt ge- Het betreft hier voor een groot deel woningen voor één- en tweepersoons huishoudens en dus ook voor bejaar den, zodat, volgens de voorzitter, in de behoefte aan bejaarden woningen in de binnenstad in belangrijke mate tegemoet gekomen kan worden. Hij verwees verder naar het nieuwbouw- en vernieuwbouwprogramma van de periode 1982 tot en met 1984, waarin staan opgenomen: 20 bejaardenwo ningen in de verlengde Raamstraat en 40 bejaardenwoningen in het ZIERIKZEE. Het exterieur van de nieuwe zaal aan de Zuidwellestraat, die zaterdag officieel door de Jehovah's Getui gen in gebruik werd genomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ontwerp-bestemmingsplan Hoge Mo lenstraat. De voorzitter zei nog niet te kun nen zeggen aan wie het gebouw van de huidige Corneliastichting zal wor den overgedragen. Wel is het duide lijk de bedoeling, dat dit gebouw ook ingericht zal worden voor de huis vesting van één of twee persoons huishoudens. Cijfers De heer Geleijnse werd verder op zijn wenken bediend door de wethou ders van Volkshuisvesting, de heer Van Gastel, die een gedetaileerd overzicht gaf van de in voorbereiding zijnde bouwplannen. Verder liet hij weten, dat „Beter Wonen" per 1 ok tober j.l. 297 geregistreerde woning zoekend in Zierikzee telde. Dit aan tal werd als volgt gespecificeerd: eensgezinswoningen: 194; woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens: 42; en bejaardenwoningen: 61. Van het totaalaantal zijn er 26 wo ningzoekenden zonder ekonomische of sociale binding aan de regio Schouwen-Duiveland. Kaaskenswater In aïitwoor'd op een vraag van de heer Groen deelde de burgemeester mede, dat de bouw van 42 premie huurwoningen aan het Kaaskenswa ter door een brief van g.s. van 26 ok tober j.l. op losse schroeven is komen te staan. G.S. onderschrijven in die brief de bedenkingen van de sub kommissie voor de gemeentelijk bestemmingsplannen: „In de eerste plaats hebben de service-woningen geen enkele relatie met het toe komstige verpleegtehuis, dat aan de westzijde van het onderhavige per ceel is geprojekteerd. In de tweede plaats voldoet de lokatie in het gé- heel niet aan de eisen, die t.a.v. de lo katie van bejaardenhuisvesting gesteld moeten worden, n.l.: de mo gelijkheden van voorzieningen ge bruik te maken en normale maat schappelijke kontakten te onderhou den". Verder wees de voorzitter erop, dat op dit moment nog onzeker is of de grond naast het Zweedse Rode Kruis- ziekenshuis toereikend is voor de bouw van bet verpleegtehuis. Wat betreft de stichting van een nieuw bejaardencentrum aan de Ho ge Molenstraat deelde hij mede, dat er naar wordt gestreefd deze voorzie ning in 1985 in gebruik te nemen. In het kader van dit komplex al aan de H.I.D. van de volkshuisvesting om een saneringsbij drage erteen lokatie- subsidie worden gevraagd. Op grond van reeds gevoerd mondeling overleg met de direktie volkshuis vesting mag, volgens de voorzitter, een positieve beslissing tegemoet worden gezien. Wethouder P. de Rijke (PW) deelde mede, dat de gesprekken met de eige naren van de aan te kopen panden in de Hoge Molenstraat/uitstekend ver lopen. „Nog reStèh'ér een paar mate riële en financiële problemen, waar van wij denken dat die heus wel uit de weg te ruimen zijn", aldus de wet houder. Richtlijnen gemeentegarantie Wethouder Van Gastel deelde me de, dat het kollege zich beraadt over nieuwe richtlijnen en voorwaarden, waaraan bij de aanvragen om ge meentegarantie voor rente en aflos sing van een te sluiten hypotecaire geldlening voor bouw of aankoop van eigen woningen moet worden voldaan. In het bestedingsplan 1982 is éen bedrag van 12.000,- geraamd wegens toevoeging aan de reserve „opvang verliezen in verband met gemeentegaranties". Indien mocht blijken, dat deze reserve niet vol doende is, zullen nadere voorstellen aan de raad worden gedaan. De heer Van Gastel noemde, gelet op het aan tal te verwachten exekutorale verko pen, de vooruitzichten in deze „som ber". De wethouders financiën maakte ten slotte enkele kanttekeningen bij het door de PvdA-fraktie voorgestel de dekkingsplan voor de door haar gewenste extra investeringen. De dubbel geraamde kapi- taalslasten aanleg fietspad Heuvels weg zullen worden toegevoegd aan de post „onvoorziene uitgaven". Be- zuiningen op de bouw van de twee protestants-christelijke scholen wor den, gezien de stichtingskostennorm, onmogelijk en niet verantwoord geacht. Een bedrag van 260.000,- wordt geraamd ten laste van de re serve „gemeentelijk aandeel restau ratiekosten monumenten". Tenslotte wees de wethouder fi nanciën ook het, door de PvdA- fraktie voorgestelde beschikken over een deel van de saldi-reserve af. Er dient vanuit gegaan te worden dat de saldi-reserve ongeveer 80,- per inwoner moet bedragen. Voor Zierik zee derhalve 9525 x 80,- ƒ762.000,- Blijkens de begroting 1982 bedraagt de saldi-reserve momenteel 514.722,56. SCHARENDIJKE, 16-11. Afgelopen maandagavond werd in de „Putmeet" te Scharendijke een hoorzitting gehouden voor vaststelling van het voor-ontwerp-wel- zijnsplan, welzijnsprogramma en subsidieverordening. Burgemeester W. den Boer (voorzitter) stelde vast, dat de opkomst matig was. De voorbereiding van de stukken was een omvangrijk stuk werd. De voorzitter deed de uitspraak, dat het welzijn van de bestuurders zal worden bevorderd door een minder omvangrijke papierbundel.. Misschien, dat er toch wel lering uit de huidige omslach tige procedure getrokken is voor volgende jaren. De heer Van der Tak merkte op, dat er voor de jeugd, die onderwijs instellingen in Zierikzee bezoekt o.a. vanuit Scharendijke een veilige fietsverbinding ontbreekt. De voorzitter onderkende dit feit. Er kan eventueel van het openbaar vervoer gebruik gemaakt worden. Er komt landelijk meer begrip voor aanleg van fietspaden. De beschikba re middelen zijn evenwel beperkt. Daarom zal de aanleg van fietspaden wel een zaak van lange termijn zijn. De heer Van der Tak meende, dat veiligheid van de schooljeugd een on derdeel van het welzijn is. Dit punt zou volgens hem daarom in het wel- zijnsplan dienen te worden opgeno men. Peuterklas Mevr. Van Nes vroeg inlichtingen over het opnemen van een akkommo- datie voor een peuterklas in de meer jarenraming. De voorzitter lichtte toe, dat in de ze raming de urgentie van de akkom- modatie en een globale raming zijn opgenomen. Misschien kan er een verplaatsbaar schoollokaal beschik baar komen voor een peuterspeel zaal. Sport Bij het onderdeel sport had de heer Van der Tak bezwaar tegen de passa ge als zou de akkommodatie voor buitensport voldoende zijn. Dit z.i. wel erg optimistisch gesteld. In Scha rendijke is behoefte aan een tennis- akkommodatie. De voorzitter antwoordde, dat Kerkwerve een tennisbaan heeft. Een tennisbaan te Scharendijke staat op het programma, maar kan voorlo pig nog niet uitgevoerd worden in het kader van het nieuwe sportvelde- komplex. De heer Van der Tak wees er ook op, dat de kleedgelegenheid voor de tennisvereniging te Kerkwerve zeer onvoldoende is, zodat de vereniging zich niet kan ontplooien. De voorzitter wees op de overeen komst die met de s.w. WIK getroffen is voor medegebruik van de kleedlo kaliteit. Hij kon geen toezegging doen voor een nieuwe akkommoda tie voor de tennisvereniging. Er moet een keus gedaan worden voor ver schillende zaken. Jeugdwerk De heer Gabri de Groot had er wel bezwaar tegen, dat het jeugd- en jon gerenwerk in zijn geheel is opgeno men in de sektor rekreatie, zonder dat er onder de sektoren zorg en edu- katie enige aandacht aan jeugd en jongeren als kategorie is besteed. Hij drong daarom aan op het maken van een splitsing. De voorzitter deelde mede, dat de brief van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland, waarin opmerkin gen zijn vervat, op alle gemeenten betrekking heeft. Er zal dus z.i. on der een gezamenlijke noemer een oplossing moeten worden gevonden. Met betrekking van het vooront werp van het jaarprogramma merkte de heer Van der Tak op, dat hij geen subsidiebedrag kon ontdekken voor sportieve rekreatie. De voorzitter zei, dat hiervoor een aparte subsidie door de Zeeuwse Sportraad wordt ge- schikbaar gesteld. Subsidie sport De heer Van der Tak vroeg of er een subsidiepot is bij de gemeenten voor sport in het algemeen. Hij kon hier van niets ontdekken in het jaarpro gramma. De voorzitter wees er op, dat in de gemeentebegroting 1982 een bedrag van 4.000,- is opgenomen. Een sub sidieregeling moet nog uitgewerkt worden. De heer Gabri de Groot was van mening, dat sportieve rekreatie in het jaarprogramma moet worden op genomen. Waar de centen vandaan komen is volgens hem een andere zaak. De voorzitter zegde toe, dat dé op merkingen meegenomen zal worden naar de vergadering van de Advies kommissie Welzijnszaken. Advieskommissie Tijdens de aansluitende vergade ring van de Advieskommissie Wel zijnszaken werden de meeste opmer kingen van de hoorzitting overgeno men. Tijdens de rondvraag verzocht de heer W. Renden om bij welzijns- vergaderingen niet te roken. De voorzitter zegde toe, da( hier mee rekening gehouden zal worden. UTRECHT. De Christen- Demokratische Jongeren, het CD JA, hebben vrijdag tijdens hun algemen ledenvergadering in Utrecht beslo ten mee te doen aan de vredesde monstratie in Amsterdam op 21 no vember.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4