Frakties bepleitten aandacht voor de verkeersproblemen Hulpplan voor Polen zou uit kunnen groeien tot Sehouwen-Duivelandse aktie Grote Sinterklaasaktie middenstand Oosterland 3 Gemeenteraad Zierikzee Bouwjaar voor onderwijs De 3e extra dagprijs J. H. Bruggeman STREEKNIEUWS Begin gemaakt te Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1981 Nr. 23016 ZIERIKZEE, 16-11. „Gezien het aantal bijna-ongeluk- ken en de onveilige oversteek voor fietsers en brommers bij de lichtinstallatie Laan van St. Hilaire-Nieuwe Kool- weg valt te overwegen een zogenaamd roodlichtcamera te plaatsen", aldus de heer L. S. P. van Velthoven (CDA- fraktie) tijdens de algemene beschouwingen maandag avond in de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering. Advertentie (kadobonnen met een totale waarde van 100,00) is gewonnen door: Bogaardstraat 8 Zierikzee Prijzen af te halen bij: Fa. Joh. de Vries, Havenplein 8. Naast deze extra dagprijzen valt er in Zierikzee nog veel meer te winnen. Zierikzee, stad mefn Kadobon fëa*, LomCCCK j/_ fa. Sint Nicolaas Aktie Zierikzee (ZOC) Aktie loopt van 12 november t/m 5 december 1981. Verg K v K nr. 20/81 De CDA-fraktie wees onder het hoofdstuk verkeer verder op de sub sidiemogelijkheden voor de aanleg van fietspaden en gaf in dit verband de aanleg van een fietspad-wandel pad aan het gedeelte Miereweg- Hoofdpoortstraat in overweging. Vooruitlopend op de vaststelling van het bestemmingsplan Binnenstad Zuid-West vroeg de fraktie welke ter- mijn het kollege voor ogen heeft bij de doorbraak vanaf de Raamstraat naar de Laan van St Hilaire. Deze door braak zal naar de mening van het CDA verkeerstechnisch gezien en voor het gebied rond de Raamstraat en voor de Hoofdpoortstraat bevrijdend kunnen werken. Geen doorbraak De PvdA-fraktie liet, bij monde van de heer J. Groen wederon weten juist geen voorstander van deze doorbraak Raamstraat te zijn. Deze fraktie pleitte wel voor het doortrekken van de loop route, zoals deze gerealiseerd is in de Weststraat, naar de binnenstad. De looproute via Westbrug-Poststraat- binnenstad levert volgens de PvdA in de zomermaanden grote problemen op door de aan twee kanten geparkeerde auto's. De heer Groen zei verder een visie voor wat betreft het verkeer in de bin nenstad te missen. Hij wees erop, dat naast de bewoners van de Hoofd poortstraat ook bewoners van de Mol en dé Driekoningenlaan zich met problemen tot het kollege hebben ge wend. De PvdA-fraktie stelde voor het op vele punten verouderde en achterhaal de verkeerscirculatieplan, opnieuw te laten onderzoeken. Eén van de uit gangspunten zou daarbij volgens de fraktie moeten zijn, dat bedrijven in de binnenstad voor het verkeer bereik baar blijven. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) was van mening, dat verkéersproble- men in een oude stad als Zierikzee zeker zullen blijven. Voor de bewo ners van de Hoofdpoortstraat drong hij echter aan op een oplossing. Verbetering Engelse Kade Verder informeerde de R.U. of het kollege al uitgezien naar verbetering op de Engelse Kade ter hoogte van de zandlosplaats voor de voetgangers en fietsers, die werken op het Werkvoor zieningsschap. Verder vroeg de heer Sprengelmeijer of inmiddels bekend is wat er met de grond rond de Grote Kerk gaat gebeuren, nu de restauratie aan de buitenkant bijna is voltooid. De WD-fraktie sprak over „een enorme vooruitgang voor de ver keersveiligheid" naar aanleiding van de rekonstruktie van de kruising De Tol inklusief de verkeersregelinstal latie. Verder konstateerde de heer J. J. Gelijnse, dat het „huilen met de pet op" was voor wat betreft de overige verbeteringen en rekonstrukties van de Rijksweg en de Provinciale wegen. De fraktie vreesde, dat ook in 1982 weinig positieve zaken op dit gebied tot stand zullen komen. Verder sprak de heer Geleijnse over de tolheffing Zeelandbrug en drong erop aan alert te blijven als G.S. niet tot aktie overgaan als in 1986 of 1987 de schulden zijn afgelost Doorbraak Raamstraat Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester deelde in antwoord op de vragen van de diverse frakties me de, dat afhankelijk van het verloop van de vaststelling van het bestemmings plan Binnenstad-Zuidwest het kollege hoopt zo spoedig mogelijk de door braak van de Raamstraat naar de Laan van St Hilaire te realiseren. Mede op grond van het oude, maar nog steeds zeer bruikbare verkeers- cirkulatieplan is het kollege van me ning, dat dit verkeerstechnisch een goede zaak zou zijn. Extra aantrekke lijke mogelijkheid wordtin dit verband de bouw van bejaardenwoningen in de Raamstraat genoemd. In antwoord op een vraag van de heer Groen deelde de voorzitter me de, dat het aktualiseren van het oude verkeerscirkulatieplan - daterend uit 1971 - een zeer kostbare zaak zou zijn. Het kollege vraagt zich af of de kosten op zouden wegen tegen de baten. „Ten eerste is het plan nog voor een groot deel aktueel, en ook wel te reali seren, als elke poging om dit plan uit te voeren althans niet door bezwaren wordt geblokkeerd", aldus de voorzit ter. Evenals de PvdA-fraktie liethet kol lege weten een doortrekken van de looproute Westbrug-Weststraat-Kerk hof Z.Z.-naar Poststraat te overwegen, mits dit gekoppeld kan worden aan vervangende parkeerruimten op het terrein van de Grote Kerk. Dit werd echter een vrij kostbare voorziening genoemd, waar nog geen gelden voor zijn gevoteerd. Parkeerruimte Op de vraag van de heer Sprengel meijer betreffende de grond rond de Grote Kerk werd verwezen naar de struktuurschets, die aangeeft, dat een gedeelte daarvan zou kunnen worden ingericht als parkeergelegenheid. „Nu de restauratie bijna voltooid is, althans wat de buitenzijde betreft, zullen wij ons op korte termijn in verbinding stellen met het bestuur van de stich ting (Oude Zeeuwse Kerken, Red.) om nadere plannen uit te werken aan gaande de inrichting van dit plein" aldus de voorzitter. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Groen, zei de burgemees ter kritiek op het verkeer in de bin nenstad begrijpelijk te vinden, ge zien de uiterst moeilijke situatie al daar. „Goede en uitvoerbare alter natieven hebben ons tot nu toe niet bereikt", aldus de voorzitter. De oplossingligt naar de mening van het kollege niet in het steeds verder uitbreiden van geboden en verboden, aangezien deze voorschriften niet zou den zijn af te dwingen als daarop niet voldoende toezicht mogelijk is. Fietspad/wandelpad De heer Van Velthoven kreeg als antwoord, dat de realisering van een fietspad van de Scheldestraat naar de Hoofdpoortstraat langs de Laan van St Hilaire en zo mogelijk dit ook ge- kombineerd met een wandelpad, mo menteel planmatig wordt voorbereid. Het plaatsen van zogenaamde „rood- licht-camera's" werd een zaak van de Rijkspolitie genoemd. Of het kruispunt Laan van St Hilaire-Nieuwe Kooiweg een zodanig knelpunt is in verband met zogenaamde „bijna-ongelukken" achtte het kollege tot nu toe nog niet bewezen. Wethouder P. de Rijke liet weten, dat verwerving van de gronden voor aanleg van het fietspad Heuvelsweg goedschiks niet is gelukt „Als de betrokken grondeigenaren en gebrui kers dan niet in willen zien dat de verkeersonveiligheid voor scholieren zal toenemen, zijn wij genoodzaakt om langs andere wegen de grond te verkrijgen, zij het dat wij dit een trieste zaak vinden", aldus de wet houder. Hij voegde er aan toe, dat één van de drie grondeigenaren inmiddels bereid is gebleken om „over de brug" te komen. Het betreffende bestemmingsplan ligt ter visie en zal binnen enkele maanden ter vaststelling worden aan geboden. Op de vraag van de R.U.-fraktie over een loop- en fietspad op de Engelse Kade deelde de heer De Rijke mede, dat de kommissie P. W. zich nog nader De ,,Z.N." wil inspringen op deze aktie en de verbreding ervan bevor deren, in die zin dat de krant fun geert als „doorgeefluik", voor soort gelijke akties in alle plaatsen op Schouwen-Duiveland, waarbij even wel jle organieke zaken in de prak tijk verder via de heer Geleijnse blij ven lopen (Weststraat 14 - Haamste de. Tel. 01115-2698). ZIERIKZEE Verkoop Welfare-goederen Opnieuw gaat een verkoop van Welfare-goederen plaats vinden en wel in rusthuis „Irene" op donder dag 26 november. Een royale sorte ring is aanwezig, zowel voor een bre de, als smalle beurs. De leiding van het Welfare-werk hoopt op een goede verkoop. Op de bewuste verkoopdag wordt ook een verloting gehouden. Concert „Kunst en Eer" Zaterdagavond 28 november geeft de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" een koncert in de R.K. kerk in de Hogemolenstraat. Medewerking van dit koncert wordt verleend door het Zierikzees Kamerkoor. Poppentheater „Alteklein" Elles Sayers speelt woensdagmid dag 18 november in poppentheater „Alteklein" in de St. Domusstraat het poppenspel „De bevroren mu ziek". In dit spel gaat de jongen Tipellep- pa op reis naar het land Melodia. Wanneer hij daar aankomt blijkt dat professor Golroo met zijn muziek- vriezer alle muziek in Melodia heeft bevroren. De mensen in Melodia zijn daar erg ongelukkig over, maar Ti- pelleppa gaat daar wat aan doen Dit spel is eerder gespeeld in het kader van de Vredesweek in Zierik- over deze zaak zal buigen. Nu reeds liet hij weten, dat aan deze voorziening heel wat haken en ogen kleven. Onderwijs De WD-fraktie wees er onder het hoofdstuk onderwijs op, dat huisves tingvan het kleuter- en lageronderwijs in 1982 een forse aanslag zal plegen op de beschikbare ruimte, bijna 30%. De heer Geleijnse konstateerde, dat uit werking van de op stapel staande plan nen integratie van kleuter- en lager onderwijs tot basisonderwijs bij drie scholen gestalte kan krijgen, t.w.: Prot Chr. Poortambacht 4- bestaande Chr. Kleuterschool; Nieuwe Theo Thijssen- school „Woelwaters" en Chr. Lagere J. L. de Jongeschool 4- nieuwe kleuter school „De Maltarakkers". De bouw van een nieuwe openbare lagere school ter vervanging van de school „Binnen de Veste" leek de WD-fraktie financieel gezien geen haalbare kaart. „Verbouw heeft minder financiële konsekwenties en kan zelfs tot resul taat hebben, dat de aangepaste school meer faciliteiten en een betere afwer king krijgt dan een nieuw te bouwen school, dit in verband met de beperkte uitkering per lokaal door de overheid", aldus de heer Geleijnse. De PvdA-fraktie drong er bij het kol lege juist op aan komend jaar met een aanvraag voor, nieuwbouw van „Bin nen de Veste" te komen. Men wees erop, dat het huidige semi-permanente gebouw al voor méér dan de helft is afgeschreven. Snel begin De fraktie hoopte op een snel begin van de bouw van de Theo Thijssen- school, daar zowel de huidige gebou wen van „Woelwaters" als „Theo Thijssenschool" in slechte staat verke ren. De PvdA-fraktie maakte kantteke ningen bij de jaarlijkse exploitatielast van f 100.000,- in verband met de stich- tingskosten van de nieuwe Prot Chr. Lagere School in Poortambacht Ver der werd opgemerkt, dat f70.956,- aan stichtingskosten zou worden gemist als de school aan de Raamstraat niet tijdig zou zijn verkocht In dit verband informeerde de heer Groen naar de stand van zaken betreffende de finan ciële konsekwenties van huisvesting van de bibliotheek in de school aan de Raamstraat „Bouwjaar" De heer Van Velthoven noemde 1982 „een bouwjaar voor het basis onderwijs". Een woord van waarde ring vooral voor de wethouder van onderwijs achtte hij derhalve op zijn Kontaktpersonen Konkreet gesteld is het de bedoe ling, dat in alle plaatsen in de regio zich kontaktpersonen melden, die - met behulp van door henzelf aan te trekken - medewerkers(sters), een ei gen inzamelingskomité'tje vormen, waarna de in depot verkregen goede ren (levensmiddelen, kleding) via de heer Geleijnse kunnen worden ver werkt. De heer Geleijnse is bereid overal het ingezamelde zelf op te ha len, zodat het uitsluitend gaat om in zamelingen per plaats. Publikatie's De Z.N. wil hierbij helpen door pu- blikatie van de plaatselijke kontakt- adressen, die gemeld kunnen worden op het bovenvermelde adres te Burgh-Haamstede, waarna publika- tie in de krant volgt, aangevuld met tijdstip en hoedanigheid van de aktie en de resultaten. Elk plaatselijk komité is geheel vrij in de opzet van een aktie, maar de koördinering zal nu duidelijk zijn. zee. Op veler verzoek wordt het nog maals gespeeld voor die kinderen die het toen niet gezien hebben. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Najaarsuitvoering toneelvereniging „Op Drift" Zaterdagavond 21 november geeft de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse in het dorpshuis haar na-' jaarsuitvoering. Op het programma staat Wie kaatst die wint, een vrolijk to neelspel in drie bedrijven van Hans van Wijngaarden. Het stuk wordt gespeeld door de dames Renske Poll, Annie Verseput, Ria van der Roest, Corrie Hoogerhuis en Adrie Schale- ven en de heren Wout Lokker, Dick Kooman, Hjalraar de Winter en Mar- plaats. De fraktie verzocht verder een overzicht van het aantal leerlingen, die het kleuter of lager onderwijs volgen per 16 oktober jl. De heer Sprengelmeijer (R.U.) kon stateerde, dat het kollege een open oog en oor heeft voor huisvesting van het onderwijs. Overigens achtte hij niet alleen goede huisvesting, maar ook goed onderwijs belangrijk voor de jeugd. In dit verband merkte hij op dat schoolradio en school-t.v. naar de uitgangspunten van zijn fraktie de toets der kritiek niet kunnen door staan. Alle frakties toonden zich verheugd over het gereedkomen van de nieuwe Rijksscholengemeenschap en over de weldra van start gaande bouw van de nieuwe Technische School. Leerlingen aantal Wethouder C. Bij de Vaate hono reerde een verzoek van de CDA-frak tie met een zeer gedetailleerd overzicht van de aantallen leerlingen in het kleu ter en lager onderwijs per 16 oktober jl. Verder deelde de wethouder deze fraktie mede, dat betreffende de da tum van aanvang voor de bouw van de nieuwe L.T.S. gewacht moet worden Een dringende oproep gaat thans uit naar de mensen, die ter plekke dit initiatief willen nemen. Vooral met het oog op de komende (koude) win ter en de feestdagen, is hulp voor Po len een dringende zaak geworden. co Holm. De regie is in handen van Annemarie van der Wiel, Lidy Blom en Petra Boor verzorgen de grime, Gerard van Splunder is souffleur en Wouter Oosterling toneelmeester. De avond zal worden besloten met een gezellig bal en in de pauze zal ten bate van de verenigingskas een ver loting worden gehouden. KERKWERVE Sinterklaasfeest voor jeugd Kerkwerve De werkgroep jeugdaktiviteiten Kerkwerve organiseert een Sinter klaasavond voor jongelui van 12 t/m. 16 jaar. Deze avond wordt gehouden op donderdag 3 december in het Vereni gingsgebouw. Het is de bedoeling dat iedereen een cadeautje meebrengt van 4 gulden, hierbij een gedicht doet en er een leuke surprise van maakt. Het cadeautje moet zowel voor een jon- op de brief van het ministerie van on derwijs, waarbij het werk, waarop al in ingeschreven, kan worden gegund. Verder liet de heer Bij de Vaate weten, dat het bestuur van de Vereni ging voor Chr. Schoolonderwijs te Zie rikzee recent toestemming heeft ver kregen van de staatssekretaris van on derwijs tot huisvesting van een twee- klassige Prot Chr. Kleuterschool nabij de J. de Jongeschool aan het Vrije. Exploitatie Wethouder Van Gastel antwoordde op de opmerking van de heer Groen betreffende de exploitatielast van f 100.000,- voor de bouw van de vier- klassige Prot Chr. lagere school in Poortambacht De wethouder van fi nanciën verwees naar het bestedings plan 1982, waar de ten laste van de gemeente blijvende kapitaalslasten, gekorrigeerd met de stichtingskosten vergoeding, zijn geraamd op f27.340,-. Hij ging ervan uit dat het door de PvdA-fraktie genoemde bedrag van f 100.000,- waarschijnlijk gebaseerd was op de aanvankelijk geraamde stichtingskosten, doch deze raming is inmiddels verlaagd en gerelateerd aan de door het Rijk vastgestekde stich- tingskostennorm voor vervangende nieuwbouw voor 1982. gen als voor een meisje geschikt zijn. Er .worden_deze avond, leuke spellet jes gedaan en Sint zal met epi|g?jfii§!> ten op bezoek komen. Iedereen die op deze avond wil komen móet zich "op geven voor 21 november bij Jopie Kouwenberg, Noordstaat 6. (Voor aanvangstijd: zie agenda.) Bingo-avond WIK Vrijdagavond 20 november organi seert de evenementenkommissie van de s.v. WIK een bingo-avond. Deze avond is voor alle voetballen de en volleyballende jeugd t/m 15 jaar. Ook vriendjes en vriendinnet jes zijn deze avond van harte wel kom. De bingo-avond wordt gehou den in de kantine van de s.v. WIK aan de Verseputseweg. (Voor tijd: zie agenda.) Vergadering Vrouwengroepen De Hervormde Vrouwengroepen van Kerkwerve en Scharendijke ho pen woensdagmiddag a.s. hun eerste gezamenlijke vergadering te houden. Ds. Meijer, emeritus predikant te Scharendijke zal op deze middag dia's vertonen over het projekt op Celebes, dat de Herv. Vrouwengroe pen financieel hebben geadopteerd. De middag wordt gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw. Gasten zijn hartelijk welkom. BRUINISSE Openstelling gemeentehuis Bij wijze van proef, voor de duur van drie maanden, zal de gemeente- sekretarie niet alleen elke morgen, maar ook op maandagmiddag ge opend zijn voor het publiek. Dit n.a.v. vragen tijdens de laatste raadsvergadering van het raadslid L. Bal over verruiming van openstel ling, waaraan vooral voor werkende vrouwen behoefte zou bestaan. OOSTERLAND, 17-11. De plaatselijke Middenstandsvereniging „Ooster land" organiseert evenals vorige jaren weer een grote winkelaktie met tien tallen prijzen. De aktie loopt van maandag 16 november tot en met zaterdag 5 december 1981. Bij alle achttien deelnemende winkeliers worden zegels ver strekt, die, geplakt op een kaart, gelden als een lot. Deze beplakte kaarten kunnen ingeleverd worden in een daarvoor opgestelde ton bij kapper Willem Stouten aan de Sint Joostdijk. Aangezien er vijf tussentijdse trek kingen plaats vinden, verdient het aanbeveling direkt opgeplakte kaar ten in de ton te deponeren om mee te kunnen dingen naar de prijzen. De lo ten blijven in alle gevallen de gehele aktie geldig. De winnaars van deze tussentijdse trekkingen worden dezelfde avond van de trekking nog bekend gemaakt met een raambiljet, bij kapper Stou ten. De te winnen prijzen zijn ten toongesteld bij het Duivelands Meu belhuis aan de Sint Joostdijk. Tij dens de aktie zijn er nog twee attrak- ties: ten eerste het raden naar, op een foto van vroeger voorkomende mid denstanders en ten tweede: het ma ken van een slagzin van 21 letters, die evenals de foto bij de deelnemen de winkeliers in de etalages hangen. Oplossingen hiervan tot en met 5 de cember bij kapper Stouten inleveren. er zijn honderd prijzen beschik baar, de eerste een dames- of heren- rijwiel. Trekking van de prijzen van de grote aktie vindt plaats op dins dag 8 december om 8.00 uur in de zaal van cafetaria „Neffen d'Eule". ZIERIKZEE. Mevrouw J. C. Janse uit Nieuwerkerk werd winnares van de eerste extra dagprijs in de Z.O.C. St. Nicolaas aktie. Uit handen van Z.O.C.- voorzitter P. Verhage mocht zij een kadobon van f 100,— in ontvangst nemen. In het kader van deze aktie zullen nog twaalf van dergelijke dagprijzen wor den toegekend. De hoofdprijzen in de wekelijkse trekkingen van de St. Nico- laasaktie zijn waardebonnen van resp. f 500,—, f 750,— en f 1.000,—. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lui;;-. BURGH-HAAMSTEDE/ZIERIKZEE, 16-11. Schou wen-Duiveland krijgt een grote(re) hulpaktie voor Po len, als een reeds op gang gekomen mini- hulpverleningsplan te Burgh-Haamstede, regionaal kan uitgroeien tot een gekoördineerd geheel. Initiatiefnemer is de heer W. J. Geleijnse te Haamstede, wiens schoonfami lie in Polen woont. In eigen kring en op eigen initiatief is hij al met een inza- melingsaktie begonnen, hetgeen resulteerde in een reis naar Poznan (Polen) met hulpgoederen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3