AANHOUDERS „Nederland staat voor zwaarste opgave sinds Tweede Wereldoorlog" VAN EEN RUBEWUS. „Vijftien procent verhoging EG-landbouwprijzen nodig ZOMAAR AFBREKEN? De N-Ierse kwestie Betoging in Frankfort „liep totaal uit de hand" AGENDA 2 De regeringsverklaring- Mening ir. D. Luteijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAN Blijkens relevante opmerkingen in de verschillende algemene beschou wingen, als inleiding op de behande ling van de Gemeentebegroting 1982 in de Zierikzeese raad, lijkt de toe komst van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat weinig rooskleurig. Zij het nog wel met licht gevarieerde motiveringen, komt het gemiddelde standpunt van de raad neer op de aanbeveling de school te slopen. Daar is geen woord Frans bij „dus", maar we hopen toch wel, dat, mede naar aanleiding van het kolle gestandpunt ter zake, zich een ge worteld politiek debat zal ontwikke len, waarin genuanceerde meningen en opvattingen worden aangedragen. De school aan de Nieuwe Boogerdstraat is namelijk in hoge mate beeldbepalend voor de omge ving en met sloop ontstaat een „gat", de vulling waarvan voorlopig alleen valt in te denken, met lelijke auto's. Zo'n maxi-parkeerplaats vlak bij het gevoelig stadscentrum en in een op zichzelf ook aantrekkelijk stads deel, is nu precies voedsel voor de bo ze droom, die men soms kan hebben, als het over een oude stad gaat. Bij kritiekloze afbraak immers wordt de indruk bevestigd, dat Zierikzee ge bouwen van de tweede garnituur - doorgaans 19e eeuwse gebouwen -aan de lopende band laat verdwijnen. Af braak (met nadien gevolgde nieuw bouw) aan het Kerkhof is een voor beeld en verder de toekomstige ver dwijning van rusthuis „Irene" en dan eventueel straks de onderwerpe- lijke school. Dergelijke gebouwen blijken doorgaans heel solide vertimmerd te zijn, zodat verval in ernstige mate al tijd betrekkelijk is. Te pleiten ware derhalve voor een meerjarenplan, om de school een multi-funktionele bestemming te geven, een funktie, die hij trouwens thans al (of nog) heeft. Vooral in de sfeer van zang en muziek-beoefening speelt de school een behoorlijke rol en er zijn zoveel ruimten, dat uitbreiding daarvan na bescheiden verbouwingen - zeker denkbaar is. Afbraak blokkeert uiteraard alle potentiële mogelijkheden, die een dergelijk gebouw in zich heeft. De massale doorbreking van „gevel"- wanden - in dit geval in de Lange St. Janstraat - is trouwen zeer on- Zierikzees en on-orthodox. De éénstemmigheid in de fraktie-opvat- tingen m.b.t. teze school is opval lend, maar er moet tóch wel een mar ge zijn om die zaak nog een tijd bespreekbaar te houden. Afbraak heeft onherroepelijke konsekwen- ties. Met alleen behoud van de klassieke kuituurmonumenten, is het totaal- aspekt van een stad niet te redden. Als typisch 19e eeuws bouwwerk trouwens is de school best een goed voorbeeld van een eigen architekto- nische geaardheid. Temeer daar er vooralsnog waarschijnlijk toch geen geld is om ter plekke, adequate, aan gepaste bouw te plegen, is behoud van de school in ieder geval het over wegen waard. BELFAST. In Belfast is een parle mentslid van de (protestantse) Unio nistische partij, de 41-jarige Robert Bradford vermoord. Het geheime Ierse republikeinse leger Ira heeft de verantwoordelijkheid daarvoor op geëist. BELFAST. Gewapende mannen hebben maandag in Lurgan, 32 km ten zuidwesten van Belfast, een hui zenblok van katholieken beschoten. Daarbij kwam een persoon om het le ven en raakte een man gewond, zo heeft de politie meegedeeld. LONDEN, 16-11. De fanatieke Ulsterse protestantse dominee Ian Paisley en twee andere Noordierse leden van het Britse parlement zijn maandag uit het Lagerhuis verwij derd en voor de duur van vijf dagen geschorst vanwege het oproer dat zij hadden veroorzaakt tijdens een de bat over de regeringsverklaring over het bloedvergieten van vorige week in Noord-Ierland. Bij verkiezingen nu HILVERSUM. 16-11. Moch ten er nu tweede kamerverkie zingen worden gehouden, dan zou de P.v.d.A. vier zetels ver liezen en daarmee op veertig zetels komen. Het C.D.A. zou eveneens verliezen, zij het wat minder en zou met drie zetels verlies van achtenveertig naar vijfenveertig zetels gaan. Winst zou te verwachten zijn voor D'66 en de WD, die er heide drie zetels bij zouden krijgen. D'66 zou van zeven tien op twintig zetels komen en de VVD van zesentwintig op negenentwintig zetels. DEN HAAG, 16-11. Het nieuwe kabinet staat voor de zwaarste opgave sedert de herstelperiode na de Tweede Wereldoorlog. Met deze woorden schetste minister-pre sident Van Agt maandag de gigantische opgave waarvoor het kabinet zich ziet gesteld. In de regeringsverklaring die hij in de Tweede Kamer uitsprak wees Van Agt op de absolute noodzaak onze ekonomie ingrijpend te herstruktureren. „Wij zien als belangrijkste taak ervoor te zorgen dat Nederland het vertrouwen in de toekomst herwint", aldus de premier. Daarvoor is nodig een duurzaame versterking van onze ekonomische spankracht Dat vergt een vastberaden beleid gericht op uitbreiding en ver nieuwing van het produktie-apparaat en dus op rendementherstel. Maar ook is, volgens de premier, een direkte aanval nodig op de werkloosheid. Financieringstekort De weg via extra uitgaven is afge sneden. De financiële armslag die no dig is voor een grootscheeps offensief is in het verleden opgebruikt Het fi nancieringstekort heeft zulk een om vang bereikt dat vergroting ervan tot gevolg zou hebben dat meer werkge legenheid verloren zou gaan dan met extra uitgaven gewonnen zou worden. Het is, zo vervolgde Van Agt, de hoogste tijd een begin te maken met een duidelijke verlaging van het fi nancieringstekort Herstel van ekonomie en werkge legenheid roept om een vastberaden beleid waarvoor de ruimte alleen is te verkrijgen via matiging van inkomens en ombuigingen in de bestedingen van de kollektieve sektor. Dit stelt zware eisen aan overheid en bedrijfsleven. „We zullen moeten woekeren met de beschikbare middelen". Vindingrij kheid „Ons aller vindingrijkheid en orga nisatievermogen zullen ongemeen op de proef worden gesteld", benadrukte de premier. Voor die uitdaging staan dit kabinet en dit parlement welis waar beseffend dat de overheid niet de gezondmaking van onze ekonomie op eigen kracht kan realiseren, maar be reid is niets na te laten dat kan bijdra gen tot het scheppen van de voorwaar den die nodig zijn voor een duurzaam ekonomisch herstel In de regeringsverklaring liet Van Agt duidelijk uitkomen dat gepro beerd zal worden met de sociale part ners tot afspraken te geraken over een matiging in de inkomensontwikkeling. „Dit vórmt een hoeksteen van het re geerakkoord. Zonder de in het regeer akkoord voorziene ontwikkeling van de loonsom per werknemer, waarin onder meer vervat de invulling van de een procent negatieve loonruimte en een half procent investeringsloon, zal het beoogde werkgelegenheidspro- gram niet uitvoerbaar blijken te zijn en kan de noodzakelijke verbetering van onze konkurrentiepositie niet worden bereikt". Werkgelegenheid Mochten de ekonomische omstan digheden dwingen tot een keuze tus sen werkgelegenheid en inkomen dan zal het kabinet de werkgelegenheid het zwaarts laten wegen. Hiermee liet Van Agt de kans op een loonmaatregel doorschemeren. Het bereiken van de inkomenspolitieke doelstelling zal, voorzover mogelijk, moeten gebeuren met steun van de sociale partners. Het gaat daarbij vooral om maatregelen in de primaire sfeer. Door een samenstel van maatregelen zal het inkomensof fer van de minima in 1982 tot één pro cent beperkt kunnen blijveri. De noodzaak van een meer samen hangend en alle inkomensgroepen omvattend inkomensbeleid wordt steeds klemmender. De regering zal daarom hoge prioriteit geven aan de totstandkoming van een raamwet op de inkomensvorming, aldus Van Agt „Ondoorzichtig proces" De premier stelde vast dat de kabi netsformatie nog steeds een ondoor zichtig proces is voor de kiezers. „De verhevigde belangstelling van de bur gers voor vitale onderdelen van het overheidsbeleid - men denke aan de diskussie over de kernbewapening en het kernenergiebeleid - het achterblij ven van beleidsvorming en de wetge ving bij maatschappelijke veranderin gen en behoeften, al deze en andere ontwikkelingen zij ruimschoots reden om het denkproces over staatkundige vernieuwing niet tot stilstand te bren gen". Daarom heeft de regering vorige week besloten een staatskommisie in te stellen die moet gaan studeren op heriening van de grondwet in dit op zicht In de veranderingen die de begro ting 1982, zoals die door het vorige kabinet was ingediend, zal ondergaan zal een eerste stap worden gezet tot verdubbeling van de stadsvemieu- wingsaktiviteiten. Daartoe wordt een meerjarenplan uitgewerkt, kondigde premier Van Agt in de regeringsver-, klaring aan. Ter bestrijding van het bestaande woningtekort zal het woningbouw programma worden verhoogd met 5.000 woningen en wooneenheden in 1982 ten opzichte van de door het vorige kabinet opgestelde begroting. Daarnaast zal er een nader te ver delen bedrag van 250 miljoen uitge trokken worden voor aktiviteiten op het gebied van de bouw en de isolatie. Aardgasprijs De regering heeft besloten de ver hoging van het kleinverbruikerstarief voor aardgas per 1 januari te beperken tot zeven cent per kubieke meter, exclusief btw. De regering streeft een gelijkwaar dige behandeling na aan werknemers in de kollektieve sektor ten opzichte van de andere werknemers. Dit be tekent dat de regering uitgaat van een trendvolgend beleid. De onvermijdelijke beperking van de groei van sociale zekerheidsuitga ven dwingt tot pijnlijke keuzes, zei premier Van Agt in de regeringsver klaring. Het kabinet meent de ombui gingen in de sociale zekerheid in 1982 voor het grootste deel te moeten reali seren door een aanpassing van de ziektewet Het kabinet is niet overtuigd van de wenselijkheid van inpoldering van de Markerwaard. Het kabinet zal aan de drugspro blematiek, met name in de grote ste den, bijzondere aandacht geven terwijl beperking van het alkoholgebruik middels een algehele herziening van de drank- en horecawet hoge prioriteit zal krijgen. Met spoed zal worden gewerkt aan de definitieve minderhedenbeleid, zo belooft premier Van Agt in de rege ringsverklaring. Het apartheidsbeleid van de Zuid- afrikaanse regering wordt in de rege ringsverklaring krachtig veroordeeld. Onderwijs Uitgangspunt voor het beleid ten aanzien van het voortgezet onderwijs zal de vervanging zijn van de huidige scheiding van schooltypen door één schooltype voor alle leerlingen in aan sluiting op het basisonderwijs (Mid denschool). Op korte termijn zal in dit kader een wet worden ingediend die in eerste instantie de grondslag zal bie den voor de bekostiging van experi menten en projekten. De nieuwe beleidsvoornemens van het kabinet leveren een aanvullend te kompenseren problematiek op van 2.477 miljoen gulden. Dit schrijft mi nister Van der Stee van financiën in een nota aan de Tweede Kamer, die bij de regeringsverklaring is gevoegd. Van der Stee rekent in ieder geval met de reële dreiging dat de tegenval ler in de aardgasbaten in 1982 zal uitgaan boven de 1.365 miljoen, waarmee het kabinet in zijn besluit vorming tot nu toe heeft gerekend. Advertentie Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 jaar of ouder, of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn van minimaal 5 maanden voor het vernieuwen van uw Mg n jbewi j sCentraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen Postbus 5301 2280 HH Rijswijk ZH I FRANKFORT, 16-11. Meer dan driehonderd gewonde politiemannen en be togers, honderd arrestaties en een enorme materiële schade. Dit was de kon- klusie toen maandag de balans was opgemaakt van de zondag gehouden de monstratie tegen de voorgenomen uitbreiding met een derde baan van het vliegveld van Frankfort. Zelfs de tegenstanders van deze uitbreiding waren „ernstig geschokt over de omvang van de gewelddadig heden" die zich tijdens de de monstratie voordeden. Een woordvoerder van het aktie- komité „Keine Startbahn West", Alexander Schubart, zei dat de aktie in Frankfort „totaal uit de hand was gelopen". Inmiddels heeft de prokureur- generaal Kurt Rebmann een justi tieel onderzoek tegen Schubart en andere aktievoerders gelast. Een andere aktieleider heeft ge zegd de gewelddadigheden van een aantal demonstranten scherp te ver oordelen. Hij noemde onder meer het afschieten van stalen kogels. DEN HAAG, 16-11. Op EG-niveau lijkt volgend jaar een verhoging van de landbouwprijzen met vijftien pro cent noodzakelijk te zijn. Dit als men de berekeningsmethode van de afgelopen jaren blijft volgen, wat zou inhouden dat behalve met de kostenontwikkeling van dit jaar ook re kening wordt gehouden met wat de landbouw de afgelopen twee jaar te wei nig kreeg. Weinig geboorten WAGENINGEN, 16-11. In ons land worden zo weinig kin deren meer geboren, dot een daling van de bevolkingsom vang op lange termijn te ver wachten is. Die konklusie trekt de sociologe M. Niphuis- Nell op basis van een uitge breid onderzoek naar de moti vatie voor ouderschap. Me vrouw Niphuis gelooft, dat in de komende jaren zelfs het kleine gezin onder druk zal ko men te staan. Deze ontwikkeling komt volgens haar niet overeen met het beleid van de overheid, die streeft naar een gelijkblijven de bevolkingsomvang. Daar voor zou het gemiddelde kin deraantal per gezin moeten stijgen tot 2,1, maar Niphuis acht het onwaarschijnlijk, dat dit zogenoemde vervangings niveau nog wordt gehaald. Het huidige kinderaantal per gezin is ongeveer 1,7. De Wassenaarse sociologe konstateert in een proef schrift, dat de overheid bewust geen bevolkingspolitiek voert. Zij promoveert vrijdag op dit proefschrift aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Mevrouw Niphuis heeft voor haar onderzoek de gegevens gebruikt van het in 1975 gehou den nationale onderzoek (on der ruim 4500 gehuwde vrou wen) naar vruchtbaarheid en ouderschapsmotivatie. Door middel van een literatuurstu die zijn die gegevens voor haar nader onderzocht. De politie bleek 109 gewonden te hebben. De demonstranten hadden meer dan 200 gewonden. De honderd aangehouden betogers zijn inmiddels op een na op vrije voeten gesteld. LONDEN. De Oriënt Expres was eens 's werelds beroemdste trein. Dankzij 20 miljoen dollar aan Ameri kaans geld en 4 jaar hard werken, komt hij terug. ANKARA. Bij verscheidene politie-akties in Ankara en Istanbul zijn 107 verdachten gearresteerd, zo is van funktionarissen in Ankara vernomen. Ir. D. Luteijn, voorzitter van het Koninklijk Nederland Landbouwco- mité KNLC, zei dit maandag in de al gemene vergadering van zijn organi satie in Den Haag. Bij zo'n verhoging met vijftien pro cent zou er naar zijn mening ook ruimte zijn om zowel de positieve als de negatieve monetair- kompenserende bedragen fors af te breken. Dit omdat in de Benelux en West-Duitsland de kostenontwikke ling wat gematigder is geweest, ter wijl Italië, Ierland en Griekenland met veel hogere inflatie te kampen hebben. N.C.B.'s Op het ogenblik hebben Nederland en West-Duitsland positieve NCB's, dus uitvoersubsidies en invoerhef fingen op landbouwprodukten, Italië negatieve NCB's, dus uitvoerheffing en invoersubsidie, België, Grieken land en Ierland geen MCB, evenmin als Frankrijk en Denemarken. Enge land heeft een positieve MCB en te vens een hoge inflatie. Voor dat land zal het vinden van een oplossing daarom moeilijk zijn, meende Lu teijn. Dinsdag 17 november Kerkwerve Ned. Herv. Kerk (consistorie). Bij eenkomst over restauratie interieur. 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. Vergadering Neder landse Christen-Vrouwenbond. 19.45 Hotel „Bom". Ledenvergadering „Ring Promotion". 20.00 uur. Gemeentehuis. Hoorzitting t.b.v. het konceptvoorontwerp vierjarenplan Welzijnsbeleid. 19.30 uur. Renesse Restaurant Le Rabot. Algemene le denvergadering VW Renesse. Aan vang: 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring Ned. Rode Kruis afdeling Brou wershaven. 19.30 uur. Nieuwerkerk Deltastraat 9. VARA Gespreksgroep „Schouwen-Duiveland". Aanvang: 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Afd. Duiveland Platte landsvrouwenbond. 19.30 uur. Goes Kerkgebouw „De Hoogte". Onderte kening fusieovereenkomst Streek ziekenhuis De Bevelanden en Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis. 14.00 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. NCVB- bejaardenmiddag. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB-af- deling. 20.00 uur. UW-gebouw. Verkoop en bazar van goederen. 9.00 uur (v.m.). Poppentheater „Alteklein", St. Do- musstraat 24. Voorstelling „De be vroren muziek". 14.30 uur. Kerkwerve Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen groepen. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Haamstede Winterkerk Ned. Herv. Kerk. Ver koopmiddag zelfgemaakte handwer ken Herv. Vrouwenvereniging „Nieuw Leven". 14.30 uur. Donderdag 19 november Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Raadsvergade ring gemeenteraad, re- en duplieken op begroting. Aanvang: 15.00 uur en na schorsing: 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Concertzaal. Uit in Zeeland „Wiens leven is het nou eigenlijk" met Ton van Duinhoven. Aanvang: 20.00 uur. Koffiekamer Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Begeleidingsgroep Borstkankerpatiënten. 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vijfentwintig jarig jubileum bejaardensociëteit Brou wershaven. 14.00 en 19.00 uur (recep tie en avondprogramma). Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal kerk Badhuisstraat. Vergade ring C.D.A.-kiesvereniging Duive land. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee „Mondragon". „Gheselscap goet en- de fyn". 19.00 uur. „Huis van Nassau". Vogeltentoon stelling Zang en Kleur. 19.00 -22.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Kerkwerve Kantine S.V. WIK. Bingo-avond voetbal en volleybal (jeugd). 19.00 uur. Burgh Café-restaurant „De Westhoek". Na jaarsledenvergadering, hengelsport- vereniging „De Krabbe". Aanvang: 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Plaatsenhuis. Verkoping Welfare goederen. 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee „Huis van Nassau". Vogeltentoon stelling Zang en Kleur. 10.00 -22.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. Dorpshuis. Voorstelling „Op Drift". 20.00 uur. Dorpshuis. Toneelvoorstelling. 20.00 uur. (Na afloop dans tot 2.00 uur.) Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoping Welfaregoederen. 10.00 - 15.00 uur. Maandag 23 november Zierikzee „Huis van Nassau". Federatie Ab- va/Kabo. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade- a ring tennisvereniging WIK. 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare-goederen. 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 24 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst, lezing opticien. 19.45 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Tot de opmerkelijkste geschenken, die mij gewerden in dit pre-5-decem- ber-tijdperk, behoort een levende haan, welk dier plotsklaps, verpakt in een kartonnen doos, 's morgens nog vrij vroeg als een Zwarte Pietse verrassing in de gang stond. Tot de genen die zorgen hebben om het regi onale hanenstand (maar velen zullen er dat niet zijn), zij gezegd, dat deze mannelijke vertegenwoordiger van Galliform.es, uit Flakkee stamt. Het dier in gindse dreven is opge vallen door een extreem hanig ge drag, dat weliswaar valt te verfoei lijken. zowel gelet op de biologische achtergrond van het dier, als de wens ook bestiale ondeugden met de man tel der liefde te bedekken, maar er zijn grenzen. Aangezien - zo blijkt achteraf allemaal - Sinterklaas toch een niet weg te cijferen affektie bleek te hebben voor heer haan, kon hij er wel afstand van doen, maar niet besluiten hem zelf in de Spaanse soeppot te stoppen. Deze marginale overweging liet „dus" kennelijk ruimte voor overdracht van de haan, op bovenstaand genoemde ludieke wijze. Intussen blijken relaties in het le ven belangrijk te zijn. Weliswaar is mij de methode bekend kipachtigen met een bijl de kop af te slaan, maar als er een mogelijkheid bestaat, deze slagvaardige aktiviteit te delegeren aan pure vakmensen, dan is dat toch beter, zij het dat een echte vegetariër deze handelswijze uiteraard zal blij ven afkeuren. De geest echter is wel gewillig, maar het vlees zwak, zodat ik persoonlijk de kartonnen doos in het hart van een relevant bedrijf héb afgeleverdeen harde maatregel, maar er is een vertroosting. De leeftijd van het dier is namelijk onbekend. Het is best mogelijk dat de haan - biologisch gesproken - al in zijn nadagen vertoeft. Bovendien is het een scharrelhaan, zodat de vreug den van het leven hem volop deelach tig zijn geworden. Persoonlijk heeft de haan die wellicht nog wel wat wil len kontinueren, maar „auch ein Hahn kann nicht alles haben", ofte wel men kan de haan de tijd van volstrekte taaiheid en pikongemak- ken, door menselijke ingrepen bespa ren. Zo komt een en ander nog in een positief licht te staan. Er is trouwens nog een pleister op de wonde, die nu wel te verklappen valt. De betreffende haan was in dier voege overscharig, dat er op het ter rein van zijn dagelijks bestaan, kon- kurrentie bestond, hetgeen nadelig kan zijn (al behoeft het niet) voor de eierlegbevorderende mentaliteit on der de kippen en Sint is natuurlijk toch wél zo kommercieel dat hij een dergelijke ontwikkeling met enige droefenis heeft gadegeslagen. De valbijl is dus weliswaar neerge dreund op de hanenhals, maar dank zij enkele thans nader omschreven moraliteitsoverwegingen, zal de haan - als alles goed a/loopt - straks toch zonder menselijke schuldgevoe lens geurend in de braadslee vertoe ven en dat is een heel ding! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2