(GtitfzX Slopershamer hangt boven school Nieuwe Bogerdstraat Aanpassing bestemmingsplannen na uitspraak Raad van State DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemene Beschouwingen Zierikzee Frakties voelen niets voor alternatief C.J.V.-pand Raad Westerschouwen In geschil B. en W. en Krijnse Locker B. V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1981 138ste jaargang Nr. 23016 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Regio-poging tot hulpplan voor Polen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Moeilijk is dat de dommen zo zeker zijn en de knappen zo vol twijfel. B. Russell ZIERIKZEE, 16-11. „Het is bekend dat het C.J.V. een nijpend gebrek heeft aan ruimte voor aktiviteiten. Het verzorgt een stuk jeugdwerk, waarbij het de jeugd in aanraking brengt met het Evangelie. Het pand Nieuwe Boogerdstraat kan een tijdelijke oplossing zijn, echter geen definitieve. Daar zal door het C.J.V.geholpen door uw kollege, ernstig naar gezocht dienen te worden". Al dus luidde de mening van de R.U. (fraktievoorzitter W. F. Sprengelmeijer) maandagavond tijdens de algemene beschouwingen in de Zierikzeese gemeenteraad. De mening van de R.U. over het al ternatief voor huisvesting van het C.J.V. bleek nog het meest gematigd. De overige drie frakties plaatsten vraagtekens bij de bruikbaarheid van het oude schoolgebouw in de Nieuwe Boogerdstraat voor jeugdak- tiviteiten. C.D.A., P.v.d.A. en V.V.D. lieten ook allen het woord „sloop" vallen. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) noemde slopen de enige juiste oplos sing omdat anders door vandalisme veel onderhoud gepleegd moet wor den. De vrijkomende ruimte zou vol gens deze fraktie benut kunnen wor den als parkeerterrein en/of t.z.t. als ruimte voor definitieve huisvesting van de bibliotheek. Als voordelen voor dit laatste noemde de heer Ge leijnse: voldoende ruimte voor nieuwbouw, voldoende parkeer ruimte voor bezoekers en centraal ge legen in het centrum van de stad. School Raamstraat In dit verband haakte de V.V.D.- fraktie ook in op de huidige plannen tot vestiging van de bibliotheek in het vrijkomende schoolgebouw aan de Raamstraat. De heer Geleijnse was van mening, dat dit gebouw ook de huidige bestemming onderwijs zou kunnen behouden of als jeugd voorziening dienst zou kunnen doen. Hij noemde de boekwaarde van 400.000,— van dit schoolgebouw aan de Raamstraat de spil waar alles om draait en liet weten kapitaalsver nietiging in deze niet te kunnen tole reren. De P.v.d.A.-fraktie (fraktievoor zitter J. Groen) informeerde of al meerdere verenigingen en klubs be langstelling hadden getoond voor het leegkomende pand aan de Nieuwe Boogerdstraat. Gezien de hoge kosten om dit gebouw op te knappen zou naar de mening van de P.v.d.A. ook sloop overwogen kunnen wor den. De heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.) vond dat de gemeente wel wat morele verplichtingen heeft voor het C.J.V. gepaste huisvesting te zoe ken en aan te bieden. Hij informeer de naar de konklusies van het kolle ge naar aanleiding van het gesprek met de Oude Havenbewoners, die be zwaarschriften indienden tegen de huisvesting van het C.J.V. in het pand Oude Haven 51. Verder wilde hij weten hoe het C. J.V.-bestuur aan RENESSE. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur ontdekten wandelaars aan het strand van Renesse een dolfijn, die daar was aangespoeld. Het was duidelijk, dat het dier dood was, maar gezien het feit dat de vondst van een dolfijn toch wel iets bijzonders is waarschuwden zij de politie. Het bleek onmogelijk het dier, dat 2,36 m lang en ruim 200 kg zwaar bleek te zijn te versjouwen en te bergen. Hiertoe werd de dienst Gemeentewerken ingeroepen, die met een ta kelwagen arriveerde. Het dode dier werd naar de binnenplaats van het poli tiebureau van Renesse vervoerd. Daar had men inmiddels kontakt gezocht met het Delta Instituut voor hydro biologisch onderzoek te Yerseke. Maandag werd de dolfijn door dit instituut opgehaald voor nader onderzoek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 16-11. Op de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen heeft de meerderheid van de raad geen uitspraak willen doen op het verzoek van de steungroep „Schouwen-Dui- veland Atoomvrie" over het instellen van ëen atoom- vrije zóne in de gemeente. De leider van de P.v.d.A- fraktie de heer S. Roos verklaarde, dat zijn fraktie wel willend stond tegenover het verzoek. Dr. H. J. van Zuijlen zei tegen elk atoomgeweld te zijn, maar dat het niet op de weg van de raad lag hierover een uitspraak te gaan doen daar men dan op de stoel van een ander (de regering) ging zitten. Eenzelfde mening was dé fraktie- leider van de C.D.A. de heer L. Tiele- man, toegedaan. Hoewel hij ook te gen het gebruik van atoomwapens is, zei hij dat er nu eenmaal wapens no dig zijn. Raadsvoorzitter mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zag het ook niet als een taak voor de raad om zich hierover uit te spreken: dit dient men aan de hogere organen over te laten. Mevrouw A. C. v. d. Klooster-van Sonsbeek (P.v.d.A.) stelde de vraag, „of er dan niets aan te doen is als men in de gemeente zou overgaan tot het plaatsten van kernkoppen". De raadsvoorzitter antwoordde hierop, dat men niet heeft kunnen proteste ren toen er bunkers in de gemeente werden gebouwd. De heer Roos noemde dit geen vergelijking, daar dit werd gedaan door de bezetter van ons land. Hij was het ook niet eens met de uitspraken van de vorige sprekers en vond dat men zich er beslist wel over uit mocht spreken en dat dit beslist geen aangelegenheid is voor alleen het hogere niveau. Bouwfraude De heer L. Tieleman was het niet eens met een schrijven van de FNV en CNV over het voorkomen van ma lafide praktijken in de bouwwereld door onderaannemers. Hij dacht, dat de bouwregistratie verordening en de zogenaamde Ketenaansprakelijkheid, welke per 1 januari 1982 van kracht wordt, ge noeg waarborgen inhouden om mala fide praktijken te voorkomen. Volgens hem zou de brief mislei dend kunnen werken daar het ver schil tussen bonafide en malafide aannemers hierin niet goed naar vo ren komen. De heer Roos was juist van mening, dat het een goede brief was om malafide praktijken tegen te gaan. Uitspraak geschil De heer Roos wilde weten of er door het kollege maatregelen worden genomen nu er een uitspraak is geko men van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in het geschil tus sen Krijnse Locker b.v. en b. en w. Burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer antwoorde hierop, dat het de bedoeling is dat de bestem mingsplannen worden herzien en aangepast. Voor dit heeft plaats gevonden, is het kollege niet van plan te gaan op treden. De raadsvoorzitter dacht, dat het herzien van de bestemmingsplan nen 4 tot 6 maanden in beslag zouden gaan nemen. De heer L. C. Hoogerhuis (C.D.A.) wilde nog eens benadrukken, dat de zaken te Renesse en Haamstede, me de door de noodzaak van magazijn ruimte, een 100 bebouwing nodig hebben. Voor Haamstede zag hij graag een zelfde bebouwingsmogelijkheid als dat momenteel in Renesse van toe passing is. De raadsvoorzitter antwoordde hierop, dat de bebouwingsmogelijk heid nooit 100 zal worden daar dit Vervolg pag. 8 Veel bewolking- Veel bewolking en plaatselijk wat regen; minimumtemperatuur onge veer 5 graden; middagtemperatuur circa 9 graden; matige aan de kust vrij krachtige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 21 nov.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 8.06, onder 16.44 Maan op 23.49, onder 14.07 19 nov. Zon op 8.08, onder 16.43 Maan op onder 14.33 Laatse Kwartier: 18 nov. (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 nov. 7.28 20.24 1.09 13.52 19 nov. 8.40 21.38 2.19 15.06 Doodtij: 20 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het was gisteren een vrij kou de dag. In de ochtend vroor het voor al in het zuiden van het land op veel plaatsen licht. Omdat er een zuid tot zuidoosten wind stond, bleven we in de koude kontinentale lucht. In de loop van de dag steeg de temperatuur dan ook maar langzaam tot 3 5 gra den. In de afgelopen nacht zakte het kwik maar weinig en èr kwam ner gens meer vorst voor. keek tegen het alternatief Nieuwe Boogerdstraat. De heer Van Velt hoven verwees naar een rapport van de dienst gemeentewerken, waarin de bouwkundige staat van dit pand duidelijk staat omschreven. Binnen de C.D.A.-fraktie bleek weinig ani mo te bespeuren om vrij kostbare voorzieningen te treffen aan dit oude schoolgebouw. C.J.V. bestuur „niet gelukkig" Wethouder P. de Rijke zei in zijn antwoord aan de frakties, dat het C. J.V.-bestuur zich ook niet gelukkig heeft getoond met het alternatief: schoolgebouw Nieuwe Boogerd straat. „Als dat zou moeten, dan toch maar echt voor tijdelijk", was de me ning van het C.J.V.-bestuur. Verwij zend naar het bouwkundig rapport van de dienst Gemeentewerken over dit gebouw vond de wethouder, dat een ieder mag invullen wat de beste oplossing is. Hij kondigde aan, dat in de volgende vergadering van de kom missie publieke werken advies ge vraagd zal worden over het wel of niet slopen van de school. De heer De Rijke merkte op, dat de vrijkomende grond in de toekomst wellicht een mooie plaats zou kun nen bieden aan een nieuwe biblio theek. De school in de Raamstraat zal als mogelijke bibliotheekvoorzie ning volgens het kollege nog heel wat jaren op zich laten wachten, vanwege het nog niet geheel leegkomen van al le klassen. „Maar met dit alles is het C.J.V. nog steeds niet geholpen. Het kollege zal dan ook alle steun geven aan het C.J.V. voor het zoeken naar een ande re oplossing", rondde de wethouder dit antwoord af. Alleen knelpunten Onder het hoofdstuk „Welzijn" stelde de P.v.d.A.-fraktie de kritiek op het ontwerp-welzijnsplan en het ontwerp-welzijnsprogramma aan de orde. „Hoewel we een zeer uitge breid plan hebben gekregen, ging dit niet verder dan het aangeven van de knelpunten", aldus de heer Groen. De fraktie bleek het dan ook eens met de mening van de welzijnsad- vieskommissie, dat alsnog aangege ven dient te worden welk beleid het kollege wil gaan voeren. Vervolgens ging de heer Groen nader in op enke le welzijns-knelpunten. DREISCHOR. Een .klavertje vieris Zeldzaam, maar van een slaatje-vier" hadden we helemaal nog nooit gehoord. Wél mevrouw Van der Geer, in de Heshuyzenstraat (17) te Dreischor, die op zo'n speling van de natuur stuitte. Dat het geluk moge brengen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zo noemde hij het akkommodatie- probleem (C.J.V., Bond voor Oude ren, Stichting Sociaal Cultureel Werk, Poortambacht en de Peu terspeelzaal). „Ze worden in het wel- zijnsplan gesignaleerd, maar werken aan oplossingen? - Ho maar", aldus de P.v.d.A.-woordvoerder. Verder noemde hij het ontbreken van welke aanzet dan ook tot het uit stippelen van een bepaald beleid en subsidieverlening op het gebied van emancipatie. Ten aanzien van de Concertzaal herinnerde de heer Groen aan het plan van een groep mensen, de zaal anders in te delen en op een andere manier te exploiteren en te gebrui ken. Zaken de Concertzaal aangaande zag hij liever in de welzijnskommis- sie behandeld, dan in de „kommissie voor de Concertzaal", omdat die voor de helft uit rechtstreekse belangheb benden bestaat. Verder wilde hij we ten hoeveel keer dit jaar van het recht de Concertzaal gratis te benut ten, gebruik werd gemaakt. Samenlevingsopbouw De fraktie liet weten nog steeds te betreuren, dat de gemeenteraad heeft besloten niet meer deel te ne men aan de Stichting Samenleving sopbouw. Gehoopt werd, dat de raad op deze beslissing terugkomt. Het streven naar één „Welzijns- koepel" moet volgens de P.v.d.A. geen doel op zich worden, maar moet in het belang zijn van de bestaande instellingen. De C.D.A.-fraktie memoreerde in de algemene beschouwingen vorig jaar reeds de samenwerkingsgedach- te van de drie welzijns-één- mansinstellingen in de regio onder de aandacht te hebben gebracht. Ge- konstateerd werd, dat op verscheide- Vervolg pag. 5 Verwachting tot woensdagavond: WA> Pt 8ii.r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1